TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

24 Вести - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Центарци гласаат за спас на ГТЦ

24 Вести - 26.04.2015

Центарци галсаат на референдум за да го зачуваат изгледот на ГТЦ. Избирачките места се отворија во 7 часот, ќе се затворат во 19 часот. Референдумскиот ден тече мирно, но набљудувачите алармираат за одредени ...

Референдумот без потребниот цензус

24 Вести - 26.04.2015

Референдумот без потребната излезнсот за да се постигне потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината. ГТЦ денеска освои најмногу гласови во историјата на општина Центар, повеќе од било која политичка партија до сега.

Неуспешен референдумот во Центар

24 Вести - 26.04.2015

Референдумот без потребната излезнсот за да се постигне потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината. Според информациите излезноста до 19 часот е 40,5 проценти, со што референдумот е неуспешен.

Мирен референдумски ден, со низа нерегуларности

24 Вести - 26.04.2015

Во мирна атмосфера, без сериозно нарушување на референдумскиот процес, но и со голем број неправилности се одвиваше гласањето за референдумот за ГТЦ во општина Центар. Најголем проблем со кој се соочуваа граѓаните е тоа што не можеа да се пронајдат ...

Неуспешен референдумот за ГТЦ, со 40.7 проценти излезност

Нова ТВ - 26.04.2015

НОВА дознава дека за помалку од 10 проценти пропадна референдумот за и против автентичниот архитектонски изглед на на ГТЦ. Државната изборна комисија информираше дека излезноста на референдумот за ГТЦ до 18 часот е 36, 29 проценти.

Општина Центар: Референдум за и против зачувување на изгледот на ГТЦ

Нова ТВ - 26.04.2015

Скопската Општина центар спроведува референдум на кој жителите ќе одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

ЛДП: Граѓаните на Центар одлучно гласаа ЗА ГТЦ

Телма - 26.04.2015

ЛДП им честита на храброста и одважноста на сите граѓани на општина Центар, кои што денеска и покрај сите притисоци и нерегуларности, излегоа во голем број и го дадоа својот глас „ЗА“ зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ.

Жителите на општина Центар гласаат на референдумот за ГТЦ

Телма - 26.04.2015

Жителите од општина Центар, денеска гласаат на референдумското прашање: „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“. Утрово во 7.00 часот беа отворени сите гласачки места, а процесот го набљудуваат ...

Повозрасните граѓани први гласаа на референдумот за ГТЦ

Телма - 26.04.2015

Мирно и без поголеми неправилности и нарушувања на гласачкиот процес тече референдумот во општина Центар. Утринава гласачките мести први ги посетија повозрасните граѓани. Од избирачките одбори во гласачките места кои ги посетивме велат дека за сега ...

Жерновски и Георгиевски гласаа, засега бојкот од политичарите на власт

Нова ТВ - 26.04.2015

Поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ и актуелен претседател на ВМРО Народна Љубчо Георгиевски го искористи своето право на глас за референдумот за ГТЦ во општина Центар. Од политичарите со адреси во општина Центар засега гласаа само Георгиевски и ...

Граѓани:Референдумот се практикува во секоја нормална земја, a за нас е исклучок

Нова ТВ - 26.04.2015

Дел од граѓаните кои се одважија на референдумот кој се спроведува во скопската општина Центар денеска велат дека ваквата демократска алатка треба да се практикува во секоја нормална земја, а во Македонија ова е исклучок.

До 17 часот 34,55% излезност на референдумот за ГТЦ

Вест - 26.04.2015

До 17 часот 34,55 отсто од жителите на Општина Центар излегле на референдумот за Градскиот трговскиот центар во Скопје. Според податоците од граѓанската иницијатива МОСТ добиени преку ПВТ програмата или паралелно пребројување на гласови два часа ...

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Вест - 26.04.2015

Не успеа референдумот за задржување на автентичноста на ГТЦ. Според Граѓанската асоцијација МОСТ, на референдумот излегле 40,46 отсто од вкупниот број гласачи во Општина Центар, што не е доволно за тој да биде успешен.

Жерновски: Нашата битка не завршува тука

Телма - 26.04.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски на прес конференција рече дека денеска е голем ден за граѓаните на Центар и им честиташе на на сите кои излегоа на гласање. „И денеска бевме сведоци на притисоците на власта, особено врз јавната ...

Жерновски: ГТЦ доби повеќе гласови од било која политичка партија

Вест - 26.04.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, по завршувањето на референдумот и објавувањето на резултатите за излезноста, изјави дека бројот на граѓани, кои гласале ГТЦ да го задржи автентичниот изглед е повеќе од доволен да не се дозволи ...

(ВИДЕО) Жерновски: Референдумот не доби цензус, битката за ГТЦ продолжува

Нова ТВ - 26.04.2015

Референдумот на општина Центар за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот трговски центар не успеа. Не се доби цензус бидејќи од вкупниот број гласачи, само 40 отсто го оствариле правото на глас денеска.

Референдумот за ГТЦ не успеа

Телма - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ не ја доби потребната излезност на гласачите во општина Центар. Според набљудувачката асоцијација МОСТ, меѓу 40 и 41 процент од запишаните гласачи излегоа да се изјаснат на референдумот.

Жерновски: Власта направи невиден притисок

Телма - 26.04.2015

Не се предаваме! Битката за ГТЦ продолжува! И градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски и од граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ едногласни во најавите дека и покрај тоа што референдумот не го доби потребниот цензус, ќе сторат се` ГТЦ да го ...

Референдум за изгледот на ГТЦ

Р.С.Европа - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдумот за ГТЦ не успеа

Р.С.Европа - 26.04.2015

На референдумот за ГТЦ не излегоа потребините 50 отсто од регистираните гласачи, за да успее референдумот. Од граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ и градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, велат дека битката за ГТЦ продолжува.

Центарци одлучуваат за изгледот на ГТЦ

Р.С.Европа - 26.04.2015

Регистрирани се 43. 560 гласачи во избирачкиот список. За да биде успешен референдумот треба на гласање да излезат 21.781 избирач, а за да се сочува автентичнито изглед на ГТЦ треба повеќе од половина од нив да одговорат со „ЗА“ на референдумот.

Референдум против блокираните умови и заглавените лифтови

Deutsche Welle - 26.04.2015

Денешниот референдум за зачувување на изгледот на ГТЦ е и референдум против нетранспарентноста, волунтаризмот, спречувањето на гласачката волја, владејачката ароганција и киднапирањето на градот, но и на државата „Дали сте за зачувување на ...

ДИК - До 18 часот гласале над 36 проценти

Р.С.Европа - 26.04.2015

Државната изборна комисија информираше дека излезноста на референдумот за ГТЦ до 18 часот е 36, 29 проценти. Ова се податоци од 72, од вкупно 78 избирачки места, велат од ДИК. Во избирачкиот список се запишани 43.560 граѓани, од кои 895 се на ...

Референдумот неуспешен, нови најави за спас на ГТЦ

Призма - 26.04.2015

Непрочистениот избирачки список, недоволната подготвеност на опозицијата, недостигот од демократска атмосфера и уште многу други причини се вртат во јавноста и меѓу познавачите за денешниот неуспешен референдум за ГТЦ.

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Алсат-М - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдумот во Центар не успеа, на гласање излегоа само 40.5% од гласачите

Радио МОФ - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ е неуспешен, затоа што ја нема потребната излезност за законскиот цензус од 50%. Според информациите кои ги потврдија од ДИК и од општина Центар, денеска во општината на гласање излегле 40.5% од запишаните гласачи во општината, ...

Референдумот за ГТЦ неуспешен

Кајгана - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ без потребната излезност, за да се постигне потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината. Според МОСТ вкупниот процент на гласачи, до затворање на гласањето во 19:00 часот изнесува 40,46%.

ЛДП: Граѓаните на Центар одлучно гласаа „за“ ГТЦ

МКД - 26.04.2015

Либерално демократската партија им честита на храброста и одважноста на сите граѓани на општина Центар, кои, како што велат, денеска и покрај сите притисоци и нерегуларности излегле во голем број и го дале својот глас „за“ зачувување на автентичниот ...

Денеска референдум за зачувување на изгледот на ГТЦ

Кајгана - 26.04.2015

Општина Центар, денеска спроведува референдум на кој жителите на Центар ќе одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Алсат-М - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за Градскиот трговски центар до 18 часот е 36,29 проценти, објави Државната изборна комисија. Податоците што ги објави ДИК се од обработени 72 од вкупно 78-те избирачки места во општина Центар.

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Утрински - 27.04.2015

Според резултатите, по затворањето на гласачките места во 19 часот, на референдумот излегле 40,46 проценти од запишаните избрачи Неуспешен е референдумот за зачувување на автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар.

До 17 часот гласале 34,55 отсто на референдумот за ГТЦ

Утрински - 26.04.2015

До 17 часот 34,55 отсто од жителите на Општина Центар излегле на референдумот за Градскиот трговскиот центар во Скопје. Според податоците од граѓанската иницијатива МОСТ добиени преку ПВТ програмата или паралелно пребројување на гласови два часа ...

Референдумот за ГТЦ без потребниот цензус, излегле да гласаат 40 отсто од центарци

МКД - 26.04.2015

Првичните необработени резултати за референдумот за ГТЦ покажуваат дека до 19 часот излегле да гласаат нешто над 40 отсто од вкупниот број гласачи во општина Центар, а за негова успешност беа потребни 50 отсто плус еден.

Започна гласањето на референдумот за ГТЦ во Центар

Радио МОФ - 26.04.2015

Утринава во 7:00 часот беа отворени гласачките места во општина Центар, на кои граѓаните гласаат на референдумското прашање: „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

ДИК: До 13:00 часот – 20.76% од гласачите излегле на референдумот за ГТЦ

Радио МОФ - 26.04.2015

Вкушно 9.043 граѓани, односно 20,76 проценти од вкупниот број гласачи излегле да гласаат на референдумот за изгледот на ГТЦ што се одржува во Општина Центар, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).

ФОТО: Граѓаните на Центар на референдум за ГТЦ

Утрински - 26.04.2015

На вкупно 78 избирачки места, до 14 часот, според невладината МОСТ излегле 26,15 проценти од гласачите Жителите на скопската општина Центар денеска излегоа на референдум да го искажат својот став за најавените промени за изгледот на Градскиот ...

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Капитал - 26.04.2015

Со излезност до 19 часот од 40,5%, потврдена и од Државната изборна комисија, референдумот во Општина Центар заврши како неуспешен. Граѓаните на скопската општина денеска се изјаснуваа за изгледот на Градскиот трговски центар, одговарајќи на ...

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Алфа - 26.04.2015

Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“. Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје.

ЦЕНТАР:Референдум за изгледот на ГТЦ

Телеграф - 26.04.2015

Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“ Жителите на Општина Центар денеска на референдум гласаат за изгледот на Градскиот трговски центар.

Заев: Во вакви услови успехот е повеќе од добар

Локално - 26.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва на својот Фејсбук профил даде коментар за референдумот за ГТЦ. Ви го пренесуваме во продолжение: Искористивме прекрасна демократска алатка… го одржавме и подигнавме активизмот и капацитетноста… изградивме ...

Жерновски не можел да го разбере притисокот од власта да не се оди на референдум!?

Локално - 26.04.2015

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски се заблагодари на жителите на Центар кои излегоа на референдумот и го дадоа својот глас за ГТЦ и најави дека битката продолжува и по овој резултат кој според него е најголем досега во општината.

Скопски Центар денеска гласа за стариот или ГТЦ во барокот на Груевски

Локално - 26.04.2015

Ж ителите на Општина Центар денеска се изјаснуваат на референдумот за Градскиот трговски центар. Со „ЗА„ и „ПРОТИВ“ одговараат на референдумското прашање: Дали сте за зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ? Се гласа од 07:00 – 19:00 часот на ...

Одѕивот на денешниот референдум во Центар со недоволни 40,46%

Локално - 26.04.2015

Според обработени податоци од 95 % од гласачките места, 96, 2т % ЗА и 3,73%, се Против, покажуваат последните резултати на ГА МОСТ за денешниот референдум за ГТЦ на општина Центар. Своите активности за набљудување на референдумското изјаснување, ...

ИЗЛЕЗЕНОСT НА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ГТЦ: До 13 часот гласале 20,7 проценти

Телеграф - 26.04.2015

Право на глас имаат вкупно 43.560 жители на Општина Центар кои гласаат во 78 избирачки места На референдумот за изгледот на ГТЦ, што се одржува во Општина Центар, до 13 часот излегле 9.043 граѓани, односно 20,76 проценти од вкупниот број гласачи, ...

Референдумот за ГТЦ засега се одвива во мирна атмосфера

Алфа - 26.04.2015

Референдумот за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот Трговски Центар поминува во мирна и демократска атмосфера. Референдумот за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот Трговски Центар поминува во мирна и демократска атмосфера.

Спротивно од прогнозите на „Рејтинг“, референдумот за ГТЦ не успеа

Телеграф - 26.04.2015

Референдумот за изгледот на ГТЦ не успеа. Речиси 60% од граѓаните не излегоа да гласаат на референдумот Пред три дена агенцијата „Рејтинг“ излезе со анкета според која дури 83% од граѓаните на Центар ќе гласале за тоа ГТЦ да го задржи автентичниот ...

ГЛАСАЊЕТО ЗАВРШИ: Не успеа референдумот за ГТЦ

Телеграф - 26.04.2015

Референдумот се одржа по барање на Општина Центар а во избирачкиот список се запишани 43.560 граѓани.Процесот на гласање го мониторираа 597 домашни и странски набљудувачи Референдумот за изгледот на градскиот трговски центар кој се одржа денеска не ...

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Алфа - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за Градскиот трговски центар до 18 часот е 36,29 проценти, објави Државната изборна комисија. Излезноста на референдумот за Градскиот трговски центар до 18 часот е 36,29 проценти, објави Државната изборна комисија.

Референдум за зачувување на изгледот на ГТЦ

Тера - 26.04.2015

Општина Центар, во недела, спроведува референдум на кој жителите на Центар ќе одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдумот за ГТЦ не успеа да го постигне потребниот цензус

Тера - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ не успеа да ја постигне потребната излезност од половина од запишаните избирачи во општината, откако до 19 часот на референдумот гласале 40,46 отсто од жителите, соопштуваат од граѓанската асоцијација МОСТ.

До 13 часот излезноста е над 20 проценти

Тера - 26.04.2015

Според Државната изборна комисија до 13 часот на референдумот за ГТЦ излегле 9.043 граѓани на Општина Центар или 20,76% од гласачкото тело. Во избирачкиот список се запишани 43.560 граѓани, од кои 895 се на привремена работа во странство, а 45 се на ...

Граѓаните на Општина Центар денеска на референдум одлучуваат за изгледот на ГТЦ

Популарно - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Центар гласа на референдум за изгледот на ГТЦ

Н.Македонија - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Орбис - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Канал5 - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Не успеа референдумот за ГТЦ: излегоа замо 40.5% од гласачите

Академик - 26.04.2015

Од МОСТ соопштуваат дека според обработените податоци од 91 процент од гласачките места, 96,2 отсто биле „ЗА“, а 3,8 проценти гласале „ПРОТИВ“ референдумското прашање, кое гласеше „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на ...

Не успеа референдумот за ГТЦ – излегоа само 40,5% од гласачите

Орбис - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ е неуспешен, затоа што ја нема потребната излезност за законскиот цензус од 50%. Според информациите кои ги потврдија од ДИК и од општина Центар, денеска во општината на гласање излегле 40.5% од запишаните гласачи во општината, ...

Жерновски: Ова е вистински празник за демократијата

+инфо - 26.04.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска го оствари своето загарантирано право и гласаше на референдумот на локално ниво. - Ова е вистински празник за демократијата, сигурен сум дека граѓаните ќе ја разберат симболиката на овој ...

МОСТ: На референдумот гласале 40 отсто од граѓаните

Н.Македонија - 26.04.2015

На референдумот за или против зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ гласале 40,46 отсто од граѓаните, а 91 отсто од обработените гласови покажуваат дека 96,2 гласале „ЗА“, говорат последните податоци на МОСТ Граѓанската асоцијација соопшти дека ...

ЛДП: Граѓаните на Центар одлучно гласаа ЗА ГТЦ

А1 On - 26.04.2015

ЛДП им честита на храброста и одважноста на сите граѓани на општина Центар, кои што денеска и покрај сите притисоци и нерегуларности, излегоа во голем број и го дадоа својот глас „ЗА“ зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ.

Заев: Се испрати решителна порака до забеганата власт

+инфо - 26.04.2015

Искористивме прекрасна демократска алатка. Го одржавме и подигнавме активизмот и капацитетноста. Изградивме прекрасни партнерства и соработки со граѓанските активисти на цели кои може да бидат заеднички, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на својот ...

Референдум во Општина Центар, се гласа за или против автентичниот изглед на ГТЦ

+инфо - 26.04.2015

Во скопската Општина Центар денеска се одржува референдум на кој жителите ќе одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдум за ГТЦ: „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?

Академик - 26.04.2015

Гласањето се одвива на сите места на кои се гласа и за време на секои избори, а процесот го надгледуваат вкупно 597 набљудувачи – од Државната избора комисија, МОСТ, Цивил, ОБСЕ и други невладини организации.

Референдум против блокираните умови и заглавените лифтови

Окно - 26.04.2015

„Дали сте за зачувување на автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар“ - ќе биде прашањето на кое граѓаните на општина Центар ќе дадат одговор на денешниот референдум. Од нивното „за“ или „не“ ќе зависи дали една од современите ...

Градоначалникот Жерновски гласаше на референдумот

А1 On - 26.04.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска го оствари своето загарантирано право и гласаше на референдумот на локално ниво. „Ова е вистински празник за демократијата, сигурен сум дека граѓаните ќе ја разберат симболиката на овој ...

Бранко Црвенковски гласаше на референдумот

+инфо - 26.04.2015

Поранешниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски го искористи своето право на глас за референдумот за ГТЦ во општина Центар. Од политичарите со адреси на живеење во општина Центар гласаа Андреј Жерновски и Љубчо Георгиевски.

ВИДЕО Жерновски: И покрај се, ГТЦ никој не смее да го чепне

+инфо - 26.04.2015

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, по завршувањето на референдумското гласање, на прес-конференција се заблагодари на жителите на Центар кои излегоа на референдумот и го дадоа својот глас за ГТЦ и најави дека битката продолжува и по овој ...

Неуспешен референдумот во Центар

Pixel.mk - 26.04.2015

Референдумот без потребната излезнсот за да се постигне потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината. Според информациите излезноста до 19 часот е 40,5 проценти, со што референдумот е неуспешен.

МОСТ: До 17 часот излезноста за референдумот за ГТЦ е 34,55 отсто

Академик - 26.04.2015

Информациите кои ги добиле од нивните набљудувачи и мобилни тимови досега се забележани неправилности на неколку гласачки места. „На гласачкото место 2830 на ул. „Ѓуро Ѓоновиќ“ едно лице се претставило како набљудувач, но со себе не носело беџ, туку ...

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Канал5 - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за Градскиот трговски центар до 18 часот е 36,29 проценти, објави Државната изборна комисија. Податоците што ги објави ДИК се од обработени 72 од вкупно 78-те избирачки места во општина Центар.

Иницијатива „Го сакам ГТЦ“: Центарци, денеска е денот!

+инфо - 26.04.2015

Денес е денот! Да покажеме што значи демократија Центарци, да ја вратиме моќта кај народот! Ова е пораката на иницијативата „Го сакам ГТЦ“ до жителите на Општина Центар, кои денеска излегуваат на референдум за да го дадат својот глас за: Дали сте за ...

Синоќа во Центар пак се исклучувале лифтови

+инфо - 26.04.2015

Вечерва не очекува познато сценарио, веќе почнаа да се исклучуваат лифтовите во Центар. Да не дозволиме тоа да не предомисли утре уште еднаш демократски да ја покажеме волјата на граѓаните, објави синоќа Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ на својата ...

Во Центар се гласа на референдумот за ГТЦ

А1 On - 26.04.2015

Општина Центар, денеска спроведува референдум на локално ниво. Жителите на Центар одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

(ВИДЕО) Блокирани лифтови во Центар

А1 On - 26.04.2015

Граѓаните, жители на Центар реагираат поради блокирани лифтови во нивните згради. Револтирани велат, некој се обидува да го повтори сценариото на локалните избори, кога во Капиштец беа исклучени повеќе ...

Жерновски: Денешниот референдум е вистински празник за демократијата

Н.Македонија - 26.04.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска го оствари своето загарантирано право и гласаше на референдумот за ГТЦ што денеска со одржува во општина Центар - Ова е вистински празник за демократијата, сигурен сум дека граѓаните ќе ја ...

ВИДЕО Се блокираат лифтовите спроти Католичката црква

+инфо - 26.04.2015

Откако претпладне беа исклучени лифтовите на улицата Филип Втори Македонски и во Капиштец, кога жителите на Центар се подготвуваа да излезат на референдумот за ГТЦ, попладне не работеле лифтовите во зградите спроти Католичката црква.

Излезноста за референдумот за ГТЦ е 32, 5 отсто до 16 часот

+инфо - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за ГТЦ до 16 часот е 32,5 отсто, дознаваме неофицијално од партиски извори. Гласачките места се затвораат во 19 часот. Денеска во општина Центар се одржува референдум на кој граѓаните на оваа општина ќе одлучуваат дали ...

ФОТО: Бранко Црвенковски гласаше на референдумот

А1 On - 26.04.2015

Поранешниот лидер на СДСМ, претседател на Република Македонија и поранешен премиер Бранко Црвенковски го искористи своето право на глас за референдумот за ГТЦ во општина Центар. Од политичарите со адреси на живеење во општина Центар гласаа Андреј ...

(ВИДЕО) Граѓани за ГТЦ: Ова нема врска со политика, ова е хир на еден човек и ние сакаме да го исправаме

А1 On - 26.04.2015

На избирачките места низ Центар гласањето на референдумот за ГТЦ поминува во мирна атмосфера. До 13 часот своето гласачко право го искористија 20 отсто од гласачите, но грѓаните се оптимисти и очекуваат поголемиот број гласачи да гласаат попладне.

„Мост“: Излезноста за референдумот на ГТЦ е 40, 46 отсто

+инфо - 26.04.2015

Невладината организација „Мост објави дека до 19 часот за референдумот на ГТЦ гласале 40, 46 отсто од граѓаните. Според обработените податоци од 91 отсто од гласачките места, резултатите од гласањето се следни: 96,2 отсто гласале „за“, а 3,8 отсто ...

Жерновски: Ниту една власт не смее да го чепне ГТЦ, борбата продолжува

А1 On - 26.04.2015

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски се заблагодари на жителите на Центар кои излегоа на референдумот и го дадоа својот глас за ГТЦ и најави дека битката продолжува и по овој резултат кој според него енајголем досега во општината.

Утрешен „Слободен печат“: Референдум во Општина Центар: Битката за ГТЦ - битка за цензус

+инфо - 26.04.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Референдум во Општина Центар: Битката за ГТЦ - битка за цензус - Питер Фејт: „Бомбите“ откриваат злоупотреби и криминал на власта - Во Папуа Нова Гвинеја го чекаме Заев да дојде! - СДСМ не прифаќа ...

МОСТ: Излезноста на референдумот 40%

А1 On - 26.04.2015

Своите активности за набљудување на референдумското изјаснување, МОСТ, по покана на предлагачот на референдумот – општина Центар, ги започна уште со распишување на референдумот, при што беа следени и јавните настани и кампањата.

ЛДП: Граѓаните на Центар одлучно гласаа за ГТЦ

+инфо - 26.04.2015

ЛДП им честита на храброста и одважноста на сите граѓани на општина Центар, кои , како што наведува во соопштението, денеска и покрај сите притисоци и нерегуларности, излегоа во голем број и го дадоа својот глас „за“ зачувување на автентичниот ...

Неуспешен референдумот во Центар: Жерновски им честита на сите кои излегоа на гласање

Популарно - 26.04.2015

Насловната фотографија е преземена од Телма Денешниот референдум во Општина Центар е неуспешен поради фактот дека не беше постигната потребната излезност за да се постигне потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината.

Барокот нема поддршка, гласот на граѓаните мора да се почитува

А1 On - 26.04.2015

Околу 98,2 отсто од оние што гласале на денешниот референдум за ГТЦ биле за да се зачува автентичниот изглед на Градскиот трговски центар. Излезноста на околу 40 отсто од гласачите на Центар, пак, говори доволно за фактот дека барокот нема поддршка ...

Жерновски се пожали на притисоци

Канал5 - 26.04.2015

Не успеа референдумот за изгледот на Градскиот трговски центар кој се одржа денеска. Не беше обезбеден потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината. Невладината организација МОСТ објави дека до 19 часот за референдумот на ГТЦ ...

Заев: Не барајте виновници, нема овде виновни

А1 On - 26.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по соопштувањето на резултатите од референдумот се огласи на својот фејсбук профил со став дека не треба веднаш да се бара виновник. -Искористивме прекрасна демократска алатка.

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Скопје инфо - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Мнозинството центарци против деструктивноста на Жерновски и Заев, референдумот не успеа

Сител - 26.04.2015

И покрај тоа што референдумот за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ кој го организираа СДСМ и Андреј Жерновски немаше правна базираност затоа што ГТЦ не припаѓа само на граѓаните на општина Центар, туку на граѓаните на Град Скопје, сепак ...

На опозицијата повторно народот и е крив

Сител - 26.04.2015

По фамозната изјава на Бранко Црвенковски со која ги навреди и омаловажи граѓаните дека "народот е во право и кога греши", по дебаклот на опозицијата на референдумот во Центар опозицијата повторно го обвинува народот.

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Сител - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за Градскиот трговски центар до 18 часот е 36,29 проценти, објави Државната изборна комисија. Податоците што ги објави ДИК се од обработени 72 од вкупно 78-те избирачки места во општина Центар.

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Сител - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Успехот на референдумот на ГТЦ зависи од излезноста на граѓаните во Центар!

Фактор - 26.04.2015

Сегашниот објект на ГТЦ е изграден според идејното решение на професорот Живко Поповски , кој на конкурсот во 1967 година ја добил наградата за проектот, а ГТЦ е изграден во 1971 година, од средствата за солидарност по земјотресот на Скопје.

Референдум во Општина Центар за ГТЦ

Сител - 26.04.2015

Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на ГТЦ? На ова прашање одговараа жителите на Центар на првиот референдум кој се спроведе во општината. Гласачките места беа отворени навреме и немаше доцнење во доставата на матерјалите, ...

Центарци во недоволен број против барокот, референдумот е неуспешен!

Фактор - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ ја нема потребната излезност за да биде успешен. Според информациите кои ги потврдија од ДИК и од општина Центар таа изнесува 40, 5 отсто, односно фалат 10 отсто за тој да биде успешен.

ФОТО: За ова гласаа граѓаните на Центар?

Press24 - 26.04.2015

Поврзани вести: Заев се огласи по фијаското на референдумот во Центар Оставка на Жерновски по поразот на референдумот во Центар Вечерва врие во СДСМ: Дебаклот во Центар ја вжешти атмосферата на Бихаќка Мицковски: Ова е пораз за цела опозиција и ...

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Нетпрес - 26.04.2015

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје се одржува денеска во општина Центар. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Референдум: За изгледот на ГТЦ право на глас имаат 43.560 граѓани

еМагазин - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. П рашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Повторно голема утка на Рејтинг, Жерновски лажеше со лажната анкета на Ѓорѓи Спасов

Нетпрес - 26.04.2015

Пред три дена агенцијата на Ѓорги Спасов Рејтинг излезе со анкета според која дури 83% од граѓаните на Центар ќе гласале за тоа ГТЦ да го задржи автентичниот излед. Тие дури во истата посочуваат дека има плус 15 % раст на поддршката на референдумот ...

Расправија во СДСМ, кој е крив за неуспехот?

Нетпрес - 26.04.2015

Големи несогласувања и расправии во најголемата опозициска партија СДСМ, откако референдумот за Градскиот трговски центар (ГТЦ) не успеа, бидејќи не беше постигнат потребниот цензус од 50 отсто, односно на истиот не излегоа повеќе од половина од ...

Мнозинството центарци против деструктивноста на Жерновски и Заев, референдумот не успеа

Нетпрес - 26.04.2015

Покрај тоа што референдумот за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ, кој го организираа СДСМ и Андреј Жерновски немаше правна базираност, затоа што ГТЦ не припаѓа само на граѓаните на општина Центар, туку на граѓаните на Град Скопје, истиот не ...

Референдум за ГТЦ: Гласачките места затворени, до 18 часот гласале само 36,29 проценти од вкупниот број гласачи

еМагазин - 26.04.2015

Државната изборна комисија информираше дека излезноста на референдумот за ГТЦ до 18 часот е 36, 29 проценти. Ова се податоци од 72, од вкупно 78 избирачки места, велат од ДИК. Во избирачкиот список се запишани 43.560 граѓани, од кои 895 се на ...

Референдум за ГТЦ: До 13 часот излезност од 20,76%

еМагазин - 26.04.2015

Според статистиката на Државната изборна комисија на референдумот за изгледот на Градскиот трговски центар, што се одржува во скопската Општина Центар, до 13 часот излегле 9.043 граѓани, односно 20,76 проценти од вкупниот број гласачи.

Референдум за ГТЦ: Речиси 21% излезност до 13 часот

МРТ - 26.04.2015

Жителите од Општина Центар, денеска гласаат на референдум за изгледот на фасадата на Градскиот Трговски Центар. Изутрината во 7 часот беа отворени сите гласачки места, а процесот го набљудуваат вкупно 597 набљудувачи, од Државната изборна комисија, ...

На опозицијата повторно народот и е крив

Нетпрес - 26.04.2015

Опозицијата повторно со стариот стил – народот е крив. По фамозната изјава на Бранко Црвенковски со која ги навреди и омаловажи граѓаните дека „народот е во право и кога греши“, по дебаклот на опозицијата на реферндумот во Центар опозицијата ...

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Република - 26.04.2015

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје се одржува денеска во општина Центар. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Центар денес гласа за изгледот на ГТЦ

Кирилица - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Градоначалникот на Центар Жерновски гласаше на референдумот за ГТЦ

Макфакс - 26.04.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, во неделата го оствари своето загарантирано право и гласаше на референдумот на локално ниво, кој се однесува на задржувањето на изгледот на Градскиот Трговски Центар.

Мнозинството центарци против деструктивноста на Жерновски и Заев, референдумот не успеа

Fox.mk - 26.04.2015

И покрај тоа што референдумот за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ кој го организираа СДСМ и Андреј Жерновски немаше правна базираност затоа што ГТЦ не припаѓа само на граѓаните на општина Центар, туку на граѓаните на Град Скопје, сепак ...

На опозицијата повторно народот и е крив

Курир - 26.04.2015

По неуспешниот референдум на општина Центар за ГТЦ, опозицијата повторно со стариот стил- народот и е крив. По фамозната изјава на Бранко Црвенковски со која ги навреди и омаловажи граѓаните дека "народот е во право и кога греши", по дебаклот на ...

Мицковски: Опозицијата е фрагментирана, нивните бомби се неуспешни и нема капацитет за промени

Република - 26.04.2015

„Ова не е пораз само на Жерновски, да не се лажеме. Ова е пораз за целата фрагментирана и поделена опозиција. Ова е пораз на бомбите за Центар. Ова е потсетување дека нема иднина со монополизирана опозиција, дека критиката е повеќе од потребна и ...

Мнозинството центарци против деструктивноста на Жерновски и Заев, референдумот не успеа

Курир - 26.04.2015

И покрај тоа што референдумот за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ кој го организираа СДСМ и Андреј Жерновски немаше правна базираност затоа што ГТЦ не припаѓа само на граѓаните на општина Центар, туку на граѓаните на Град Скопје, сепак ...

Ѓорги Спасов со „Рејтинг“ и Жерновски лажеа за Центар

Република - 26.04.2015

83 проценти од граѓаните на Центар ќе гласале за тоа ГТЦ да го задржи автентичниот излед – покажаа резултатите на агенцијата на Ѓорги Спасов, „Рејтинг“ пред три дена. Тие посочуваа дека има плус 15 % раст на поддршката на референдумот меѓу граѓаните ...

Расправија во СДСМ, кој е крив за неуспехот?

Fox.mk - 26.04.2015

Големи несогласувања и расправии во најголемата опозициска партија СДСМ, откако референдумот за Градскиот трговски центар (ГТЦ) не успеа, бидејќи не беше постигнат потребниот цензус од 50 отсто, односно на истиот не излегоа повеќе од половина од ...

Мицковски: Поразот на Жерновски е пораз на опозицијата и политичките бомби

Курир - 26.04.2015

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски по неуспешниот референдум во Центар порача вината за огромниот неуспех на референдумот за ГТЦ да не се префрла само на Жерновски, туку дека тоа е вина на опозицијата.

Единаесетти пораз на опозицијата во низа – и повторно народот ѝ е крив

Република - 26.04.2015

„Народот е во право и кога греши” – гласеше фамозната изјава на Бранко Црвенковски со која ги навреди и омаловажи граѓаните. И оваа навреда се повторува. По дебаклот на опозицијата на референдумот во Центар за изгледот на ГТЦ опозицијата повторно го ...

Референдумот за ГТЦ не успеа – дебакл на Жерновски и неговите политики

Република - 26.04.2015

Не успеа референдумот за задржување на автентичноста на ГТЦ. Според Граѓанската асоцијација МОСТ, на референдумот излегле 40,46 отсто од вкупниот број гласачи во Општина Центар, што не е доволно за тој да биде успешен.

Референдум за зачувување на изгледот на ГТЦ

Макфакс - 26.04.2015

Општина Центар, во недела, спроведува референдум на кој жителите на Центар ќе одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Мнозинството центарци против деструктивноста на Жерновски и Заев, референдумот не успеа

Република - 26.04.2015

И покрај тоа што референдумот за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ кој го организираа СДСМ и Андреј Жерновски немаше правна базираност затоа што ГТЦ не припаѓа само на граѓаните на општина Центар, туку на граѓаните на Град Скопје, сепак ...

Референдумот за ГТЦ не успеа да го постигне потребниот цензус

Макфакс - 26.04.2015

Референдумот за ГТЦ не успеа да ја постигне потребната излезност од половина од запишаните избирачи во општината, откако до 19 часот на референдумот гласале 40,46 отсто од жителите, соопштуваат од граѓанската асоцијација МОСТ.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ во Битола: Младите се на потег!

Курир - 26.04.2015

Унијата на млади сили од Битола денес одржа панел дискусија во старата сала на Советот на општината. На истата збор зедоа претходните претседатели на УМС-Битола Илче Димовски, Пеце Милевски, Јовица Богоев, актуелниот претседател на УМС-Битола Бојан ...

Повторно голема утка на Рејтинг, Жерновски лажеше со лажната анкета на Ѓорѓи Спасов

Курир - 26.04.2015

Пред три дена агенцијата на Ѓорги Спасов Рејтинг излезе со анкета според која дури 83% од граѓаните на Центар ќе гласале за тоа ГТЦ да го задржи автентичниот излед. Тие дури во истата посочуваат дека има плус 15 % раст на поддршката на референдумот ...

Расправија во СДСМ, кој е крив за неуспехот?

Курир - 26.04.2015

Големи несогласувања и расправии во најголемата опозициска партија СДСМ, откако референдумот за Градскиот трговски центар (ГТЦ) не успеа, бидејќи не беше постигнат потребниот цензус од 50 отсто, односно на истиот не излегоа повеќе од половина од ...

Вистината - еве зошто пропадна референдумот за ГТЦ

Вечер - 26.04.2015

Познато ми е дека повеќе луѓе го убедувале Жерновски дека тоа е невозможно. Еве зошто. Жерновски е избран со околу 15.000 гласови. Околу 16.500 гласови од Центар освои Стево Пендаровски на претседателските избори.

Заев се брани за поразот: никој не е виновен?!

Вечер - 26.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по соопштувањето на резултатите од референдумот се огласи на својот фејсбук профил со став дека не треба веднаш да се бара виновник. -Искористивме прекрасна демократска алатка.

На опозицијата повторно народот и е крив

Вечер - 26.04.2015

По неуспешниот референдум на општина Центар за ГТЦ, опозицијата повторно со стариот стил- народот и е крив По фамозната изјава на Бранко Црвенковски со која ги навреди и омаловажи граѓаните дека "народот е во право и кога греши", по дебаклот на ...

Мицковски: Ова е пораз на опозицијата и политичките бомби

Вечер - 26.04.2015

Според Мицковски, "сега ќе слушаме како борбата продолжува, и тоа е така, но денес, докажавме дека не сме ништо подобри од тие што сакаме да ги смениме... Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски по неуспешниот референдум во Центар порача вината за ...

Бог да го поживее денешниот референдум и крајот на Заев и СДСМ

Вечер - 26.04.2015

Загубија во Центар каде што победуваа... можете ли да замислите, тогаш, колкава загуба во однос на минатите избори имаат во другите скопски општини каде што СДСМ беше поразен, а да не зборуваме за општините низ Македонија.

Референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје

Lider - 26.04.2015

Во Општина Центар денеска се одржува референдум за изгледот на Градскиот трговски центар во Скопје. Прашањето на референдумот е „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Неуспешен референдумот за ГТЦ

Lider - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за Градскиот трговски центар до 18 часот е 36,29 проценти, објави Државната изборна комисија. Податоците што ги објави ДИК се од обработени 72 од вкупно 78-те избирачки места во општина Центар.

Мнозинството народ ги порази Жерновски, Заев, Милчин и Шеќеринска

Пулс24 - 26.04.2015

И покрај тоа што референдумот за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ кој го организираа СДСМ и Андреј Жерновски немаше правна базираност затоа што ГТЦ не припаѓа само на граѓаните на општина Центар, туку на граѓаните на Град Скопје, сепак ...

Единаесетти пораз во низа на опозицијата- пак народот е крив!

Пулс24 - 26.04.2015

По неуспешниот референдум на општина Центар за ГТЦ, опозицијата повторно со стариот стил- народот и е крив. По фамозната изјава на Бранко Црвенковски со која ги навреди и омаловажи граѓаните дека "народот е во право и кога греши", по дебаклот на ...

ПАК УТКА: Жерновски лажеше со лажната анкета на Ѓорѓи Спасов

Пулс24 - 26.04.2015

Пред три дена агенцијата на Ѓорги Спасов Рејтинг излезе со анкета според која дури 83% од граѓаните на Центар ќе гласале за тоа ГТЦ да го задржи автентиниот излед. Тие дури во истата посочуваат дека има плус 15 % раст на поддршката на референдумот ...

Фијаско на опозицијата во Центар!

Пулс24 - 26.04.2015

Големи несогласувања и расправии во најголемата опозициска партија СДСМ, откако референдумот за Градскиот трговски центар (ГТЦ) не успеа, бидејќи не беше постигнат потребниот цензус од 50 отсто, односно на истиот не излегоа повеќе од половина од ...

Центарци гласаат за да го одбранат ГТЦ од барок

Либертас - 26.04.2015

Во скопската Општина Центар денеска се одржува референдум на кој жителите ќе одговараат на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“.

Жерновски- Овој референдум е вистински празник на демократијата

Либертас - 26.04.2015

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска го оствари своето загарантирано право и гласаше на референдумот на локално ниво. – Ова е вистински празник за демократијата, сигурен сум дека граѓаните ќе ја разберат симболиката на овој ...

Жерновски: Ниту една власт не смее да го чепне ГТЦ, борбата продолжува

Либертас - 26.04.2015

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, по завршувањето на референдумското гласање, на прес-конференција се заблагодари на жителите на Центар кои излегоа на референдумот и го дадоа својот глас за ГТЦ и најави дека битката продолжува и по овој ...

Референдум против блокираните умови и заглавените лифтови

Либертас - 26.04.2015

Денешниот референдум за зачувување на изгледот на ГТЦ е и референдум против нетранспарентноста, волунтаризмот, спречувањето на гласачката волја, владејачката ароганција и киднапирањето на градот, но и на државата.

Излезноста за референдумот за ГТЦ е 32, 5 отсто до 16 часот

Либертас - 26.04.2015

Излезноста на референдумот за ГТЦ до 16 часот е 32,5 отсто, дознаваме неофицијално од партиски извори. Гласачките места се затвораат во 19 часот. Денеска во општина Центар се одржува референдум на кој граѓаните на оваа општина ќе одлучуваат дали ...

„Мост“: Излезноста за референдумот на ГТЦ е 40, 46 отсто (96,2 „за“, а 3,8 „против“)

Либертас - 26.04.2015

Невладината организација „Мост објави дека до 19 часот за референдумот на ГТЦ гласале 40, 46 отсто од граѓаните. Според обработените податоци од 91 отсто од гласачките места, резултатите од гласањето се следни: 96,2 отсто гласале „за“, а 3,8 отсто ...

Утрешен „Слободен печат“: Референдум во Општина Центар: Битката за ГТЦ – битка за цензус

Либертас - 26.04.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Референдум во Општина Центар: Битката за ГТЦ – битка за цензус – Питер Фејт: „Бомбите“ откриваат злоупотреби и криминал на власта – Во Папуа Нова Гвинеја го чекаме Заев да дојде! – СДСМ не прифаќа ...

Заев: Во вакви услови успехот е повеќе од добар

Либертас - 26.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва на својот Фејсбук профил даде коментар за референдумот за ГТЦ. Ви го пренесуваме во продолжение: Искористивме прекрасна демократска алатка… го одржавме и подигнавме активизмот и капацитетноста… изградивме ...

Исклучени лифтовите спроти Католичка црква и Олимписки базен

Либертас - 26.04.2015

Во текот на гласањето на денешниот референдум, за изгледот на ГТЦ, исклучени се лифтовите во Капиштец, во зградите спроти Католичка црква, како и во кулите спроти Олимписки базен, дознава Либертас.

ВИДЕО: Исклучени лифтови во повеќе згради во Центар

Либертас - 26.04.2015

Во текот на гласањето на денешниот референдум, за изгледот на ГТЦ, исклучени се лифтовите во Капиштец, во зградите спроти Католичка црква, како и во кулите спроти Олимписки базен, дознава Либертас.

Неофицијално: Неуспешен референдумот, со 40.7 проценти излезност

Либертас - 26.04.2015

За помалку од 10 проценти пропадна референдумот за и против автентичниот архитектонски изглед на на ГТЦ, пренесува Нова. Државната изборна комисија информираше дека излезноста на референдумот за ГТЦ до 18 часот е 36, 29 проценти.

Да беше референдумот за ГТЦ избор на Претседател на државата, ќе беше успешен

Либертас - 26.04.2015

Честитки на Жерновски и опозицијата Да беше референдумот за ГТЦ избор на Претседател на државата, ќе беше успешен. Цензусот од 40% излезеност на граѓаните е доволен за избор на македонскиот Претседател но не беше доволен за спас на скопскиот ГТЦ.

Затворениците од Центар гласаа на референдумот за ГТЦ

Телма - 25.04.2015

45 затвореници и притворени лица жители на општина Центар го искористија правото на глас за референдумското прашање кое се однесува на изјаснување за изгледот на ГТЦ. Гласаа лица од истражните затвори Шутка, Куманово, Идризово и Штип.

ДИК за референдумот во Центар: Гласаа затвореници и притворени лица

Нова ТВ - 25.04.2015

45 затвореници и притворени, кои се жители на општина Центар го искористија правото на глас за референдумското прашање кое се однесува на изјаснување за изгледот на ГТЦ, дело на починатиот архитект Живко Поповски.

На референдумот за ГТЦ денеска гласаа затворениците

Р.С.Европа - 25.04.2015

Четириесет и пет затвореници и притворени, кои се жители на Општина Центар го искористиле своето право на глас и гласале на референдумот за ГТЦ, соопштија од ДИК. Од таму велат дека гласале лица кои се сместени во затворите во Шутка, Куманово, ...

Затворениците ден порано гласаа на референдумот за ГТЦ

МКД - 25.04.2015

Државната изборна комисија соопшти дека 45 затворени и притворени лица, жители на општина Центар, го искористиле правото на глас за референдумското прашање околу изгледот на Градскиот трговски центар.

За референдумот во Центар гласаа затвореници и притворените лица

Локално - 25.04.2015

45 затвореници и притворени, кои се жители на општина Центар во Скопје го искористија правото на глас за референдумското прашање кое се однесува на изјаснување за изгледот на ГТЦ, дело на починатиот архитект Живко Поповски.

В недела ќе се гласа за изгледот на ГТЦ

Н.Македонија - 25.04.2015

Референдум за изгледот на ГТЦ ќе се одржи оваа недела, 26 април, на територијата на општината Центар Жителите на општината Центар ќе треба да одговорат на прашањето „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на ГТЦ?“.

ДИК: За изгледот на ГТЦ гласаа 45 затвореници и притворени

еМагазин - 25.04.2015

Државната изборна комисија соопшти дека 45 затвореници и притворени, кои се жители на општина Центар го искористиле правото на глас за референдумското прашање кое се однесува на изјаснување за изгледот на ГТЦ.

Жерновски на нова средба со центарци: Излезете, гласајте и одлучете за вас

Нова ТВ - 24.04.2015

Градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски неговите соработници и директорот на ЈП Паркинзи Саша Богдановиќ се сретнаа со жителите на зградите зад Автомакедонија и Зелено пазарче. На средбата присуствуваа и советниците Јелена Апостолска од ...

Два дена пред референдумот граѓаните уште еднаш го гушнаа ГТЦ

МКД - 24.04.2015

Жителите на скопската општина Центар и други граѓани синоќа симболично го гушнаа Градскиот трговски центар и порачаа дека сакаат да го зачуваат автентичниот изглед на објектот. Со ова, заврши кампањата на иницијативата „Го сакам ГТЦ“.

[Галерија] Граѓаните по третпат го гушнаа ГТЦ

Радио МОФ - 24.04.2015

Синоќа по третпат скопјани симболично го гушнаа Градскиот трговски центар со што уште еднаш побараа да се зачувува автентичниот изглед на објектот. Со гушкањето на ГТЦ заврши и кампањата на иницијативата „Го сакам ГТЦ“, чија цел беше да ги информира ...

ФОТО: Голем број граѓани се собраа да го „гушнат“ ГТЦ

Фокус - 24.04.2015

Вечерва пред ГТЦ се собра голем број на граѓани, пред референдумот за зачувување на неговиот изглед што ќе се одржи в… Вечерва пред ГТЦ се собра голем број на граѓани, пред референдумот за зачувување на неговиот изглед што ќе се одржи в недела.

Пристигна гласачкиот материјал за референдумот за ГТЦ

Фокус - 24.04.2015

Според последната анкета, која ја пласираа опозициските партии повеќе од 80 отсто од гласачите се изјасниле дека сакаат ГТЦ да остане каков што е и дека в недела ќе излезат на референдумот.

ГТЦ нема да падне

Фокус - 24.04.2015

Затоа, им порачувам на сите ОК-сови и УМС-ови на ДПМНЕ: Не си го арчете бадијала времето, силата и образот. Покажете им на оние кои ве товарат со разноразни недолични задачи, дека имате свое достоинство и свое „јас“.

Жерновски: На 26-ти април излезете на референдум за ГТЦ на вашите гласачки места

МК News - 24.04.2015

Градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски неговите соработници и директорот на ЈП Паркинзи Саша Богдановиќ имаа средба со жителите на зградите зад Автомакедонија и Зелено пазарче. Жерновски ги повика центарци во недела да излезат на ...

ФОТО: Кој ги кине и чкрта плакатите за референдумот за ГТЦ?

А1 On - 24.04.2015

Ноќеска целиот пропаганден материјал на иницијативата „Го сакам ГТЦ“, во Центарот на Скопје се искинати и ичкртани со спреј. Плакатите се со информативен материјал за референдумот во недела и на граѓаните им се објаснува дека се гласа од 7 до 19 ...

Жерновски: Можни се проблеми и за време на гласањето на референдумот

+инфо - 24.04.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, очекува масовна излезност на преtстојниот референдум за ГТЦ, но и проблеми. - Со оглед на последните случувања и она што се случуваше на последните локални избори, можно е да имаме проблеми и на ...

Жерновски: На 26-ти април излезете на референдум за ГТЦ на вашите гласачки места

А1 On - 24.04.2015

Градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски неговите соработници и директорот на ЈП Паркинзи Саша Богдановиќ имаа средба со жителите на зградите зад Автомакедонија и Зелено пазарче. На средбата присуствуваа и советниците Јелена Апостолска од ...

Позитивни луѓе и совршено расположение – Граѓаните го гушнаа ГТЦ

Фактор - 24.04.2015

Упатувајќи порака дека нивната желба е ГТЦ да остане со стариот лик сегашниот изглед на објектот, илјадници позитивни луѓе совршено расположени синоќа симболично го гушнаа ГТЦ. Андреј Жерновски, градоначалникот на општина Центар очекува масовна ...

Последно гушкање на ГТЦ, СДСМ обвинува за притисоци

24 Вести - 23.04.2015

Полициската единица „Алфи“ во раните утрински часови спречила активисти од СДСМ додека лепеле плакати и делеле пропаганден метеријал за референдумот во недела, објавија од опозицијата. Велат дека биле малтретирани неколку часа а на крајот заработиле ...

Жерновски: Референдумот за ГТЦ не само што не е откажан, тој ќе успее

Нова ТВ - 23.04.2015

Отворено и без политика, се договориле на средбата жителите на Кале и Крњево со градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП ПОЦ Саша Богдановиќ за референдумот за ГТЦ, соопштува општина Центар.

А1он: ВМРО-ДПМНЕ бара граѓаните да не излегуваат на референдумот за ГТЦ

Нова ТВ - 23.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ ги информирала своите членови и граѓаните на општина Центар, дека ставот на партијата е да не се излегува на гласање на референдумот за ГТЦ кој ќе се одржи на 26.април, објавува А1он .

АПМ повикува на гласање на референдумот за ГТЦ на 26.април

Нова ТВ - 23.04.2015

Алијанста за Позитивна Македонија повикува своите членови и симпатизери од општина Центар, да излезат на референдумот за ГТЦ во недела на 26 април. Оттаму велат, како партија која е граѓански ориентирана, го поздравуваат одржувањето на првиот ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ГТЦ во прегратка на граѓаните непосредно пред референдумот

Нова ТВ - 23.04.2015

Со вечерашното гушкање на Градскиот трговски центар во Скопје, иницијативата „ГоСакамГТЦ“ ја завршува кампањата пред референдумот кој ќе се одржи на 26 април во недела. Граѓаните на општина Центар за првпат во историјата ќе имаат право на локалниот ...

СДСМ за референдумот за ГТЦ

Телма - 23.04.2015

Власта подготвува сценарио за бојкот на референдумот за ГТЦ, обвини СДСМ. Опозицијата објави документ со кој се повикуваат активисти на ВРМО-ДПМНЕ да одат по домаќинства и да ги убедуваат граѓаните да не излегуваат на гласање.

Претседателе, повикајте ги граѓаните да гласаат за ГТЦ

Вест - 23.04.2015

Повод за јавната реакција на граѓанската иницијатива е молкот на Кабинетот на Иванов по нивното барање за средба со Претседателот, на која сакале да го запознаат со потребата од зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ, но и да го замолат да упати ...

Последно гушкање на ГТЦ два дена пред референдум

Телма - 23.04.2015

Граѓаните на Центар симболично го гушнаа Градскиот трговски центар, упатувајќи порака дека сакаат зачувување на сегашниот изглед на објектот. Со вечерашното гушкање, официјално заврши кампањата на иницијативата „Го сакам ГТЦ“, два дена пред ...

Анкета: 78.5% центарци не го сакаат ГТЦ во барок

Радио МОФ - 23.04.2015

Последното истражување спроведено во врска со претстојниот референдум за изгледот на ГТЦ, покажува дека убедливо мнозинство граѓани од Општина Центар ќе гласаат за задржување на автентичниот изглед на фасадата на ГТЦ.

СДСМ: Поддршка за автентичниот изглед на ГТЦ

Утрински - 23.04.2015

Опозициската СДСМ денеска ги повика жителите на Општина Центар да гласаат на референдумот за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот трговски центар (ГТЦ), закажан за в недела. Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ, на прес-конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ во акција против референдумот за ГТЦ, на помош доаѓаат членови од Прилеп, Куманово, Велес...

МКД - 23.04.2015

Општинската организација на Центар на владеачката партија деновиве спроведува активности против референдумот за новата фасада на ГТЦ, а дел од тие активности подразбираат и уништување на пропагандниот материјал со повици на граѓаните да излезат и да ...

СДСМ обвинува за притисоци против референдум за ГТЦ

Алсат-М - 23.04.2015

Само три дена пред референдумот за зачувување на сегашниот изглед на ГТЦ, од СДСМ обвинуваат за притисоци и агитација од страна на активисти на ВМРО-ДПМНЕ кои ги повикувале граѓаните да не излегуваат на гласање.

Пристигна изборниот материјал во ОИК Центар

Локално - 23.04.2015

Комплетниот доверлив и недоверлив материјал за спроведување Референдум на локално ниво пристигна во ОИК Центар. Според информацијата од претседателот на ОИК Центар, Коста Митровски, се е во ред со избирачкиот материјал.

НСДП: Повик до сите центарци да излезат на референдум и да гласаат за

Локално - 23.04.2015

„Нова социјалдемократска партија ги повикува своите членови и симпатизери како и сите граѓани на општина Центар во недела на 26-ти април да излезат на рефендум и да гласаат за зачувување на автентичноста на ГТЦ, како симбол на Скопје.

СДСМ: Поддршка за автентичниот изглед на ГТЦ

Локално - 23.04.2015

- Опозициската СДСМ денеска ги повика жителите на Општина Центар да гласаат на референдумот за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот трговски центар (ГТЦ), закажан за в недела. Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ, на прес-конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ наредува граѓаните да не излегуваат на референдумот за ГТЦ

Локално - 23.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ ги информира своите членови и граѓаните на општина Центар, дека ставот на партијата е да не се излегува на гласање, на референдумот за ГТЦ. Во допис, потпишан од претседателката на Општинскиот Комитет Центар, на ВМРО-ДПМНЕ, Аспазија ...

Жерновски: Референдумот за ГТЦ не само што не е откажан, тој ќе успее

Локално - 23.04.2015

Отворено и без политика, вака се договорија и разговараа жителите на Кале и Крњево со градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП ПОЦ Саша Богдановиќ.

СДСМ ги повика центарци да излезат на референдумот за ГТЦ

Телеграф - 23.04.2015

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ, на прес-конференција рече дека Градскиот трговски центар е симболот на модерно Скопје и апелира на референдумот да се даде поддршка за зачувување на неговиот автентичен изглед Опозициската СДСМ денеска ги ...

Голем концерт и гушкање на ГТЦ

Точка - 23.04.2015

Во четврток, со почеток во 20 часот, граѓанската иницијатива "Го Сакам ГТЦ" најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања "Излези за ГТЦ" по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски центар ...

Вечерва граѓаните повторно ќе го „гушнат“ ГТЦ

Популарно - 23.04.2015

За вечерва, со почеток во 20:00 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски ...

Концерт и гушкање на ГТЦ

Н.Македонија - 23.04.2015

Вечерва, со почеток во 20 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски центар кој ...

Голем концерт и гушкање на ГТЦ

Порта 3 - 23.04.2015

За вечерва, со почеток во 20 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски центар ...

Голем концерт и гушкање на ГТЦ

Фама - 23.04.2015

Вечерва, со почеток во 20:00 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“, по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски центар ...

Анкета: 78.5% центарци не го сакаат ГТЦ во барок

Окно - 23.04.2015

Последното истражување спроведено во врска со претстојниот референдум за изгледот на ГТЦ, покажува дека убедливо мнозинство граѓани од Општина Центар ќе гласаат за задржување на автентичниот изглед на фасадата на ГТЦ.

АПМ со повик да се излезе на референдумот за ГТЦ

А1 On - 23.04.2015

ГО на АПМ ги повикува своите членови и симпатизери од општина Центар, да излезат на референдумот за ГТЦ во недела на 26 април. ГО на АПМ , како граѓански ориентирана политичка партија го поздравува одржувањето на првиот референдум во општина Центар ...

Жерновски: Референдумот за ГТЦ не само што не е откажан, тој ќе успее

+инфо - 23.04.2015

Отворено и без политика, вака се договорија и разговараа жителите на Кале и Крњево со градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП ПОЦ Саша Богдановиќ вчеравечер.

Изборната комисија на Центар го прими материјалот за референдумот за ГТЦ

+инфо - 23.04.2015

Комплетниот материјал за спроведување Референдум на локално ниво пристигна во Општинската изборна комисија на Центар (ОИК). Според информацијата од претседателот на ОИК Центар, Коста Митровски, се е во ред со избирачкиот материјал.

ВМРО-ДПМНЕ ги убедува граѓаните да не излезат на референдумот за ГТЦ

Бриф - 23.04.2015

СДСМ денеска покажа документ од заклучок од седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Центар, потпишан од претседателката на комитетот Аспазија Софијанова, инаку директорка на Детската клиника, според кој, партиски членови треба да ги посетат ...

НСДП: Повик до сите центарци да излезат на референдум и да гласаат за автентичен ГТЦ

А1 On - 23.04.2015

„Нова социјалдемократска партија ги повикува своите членови и симпатизери како и сите граѓани на општина Центар во недела на 26-ти април да излезат на рефендум и да гласаат за зачувување на автентичноста на ГТЦ, како симбол на Скопје.

ЛДП: Гласот „ЗА“ ГТЦ е и глас против владиното лудило на трошење народни пари

А1 On - 23.04.2015

Либерелно-демократската партија ги повикува граѓаните на Општина Центар во недела, на 26 април, да излезат и да гласаат на референдумот „За зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ“. Во оваа хаотична и драматична ситуација во која се наоѓа ...

АНКЕТА 83 отсто од центарци ќе гласаат на референдумот за ГТЦ в недела

+инфо - 23.04.2015

Последното истражување спроведено во врска со претстојниот референдум за изгледот на ГТЦ, покажува дека убедливо мнозинство граѓани од општина Центар ќе гласаат за задржување на автентичниот изглед на фасадата на ГТЦ.

Позитивна Македонија го повика членството да гласа на референдумот за ГТЦ

+инфо - 23.04.2015

Главниот одбор на партијата Алијанса за позитивна Македонија ги повика своите членови и симпатизери од општина Центар, да излезат на референдумот за ГТЦ во недела на 26 април. Како граѓански ориентирана политичка партија, стои во соопштението, го ...

Пристигна изборниот материјал во ОИК Центар

А1 On - 23.04.2015

Комплетниот доверлив и недоверлив материјал за спроведување Референдум на локално ниво пристигна во ОИК Центар. Според информацијата од претседателот на ОИК Центар, Коста Митровски, се е во ред со избирачкиот материјал.

ВМРО-ДПМНЕ наредува граѓаните да не излегуваат на референдумот за ГТЦ

А1 On - 23.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ ги информира своите членови и граѓаните на општина Центар, дека ставот на партијата е да не се излегува на гласање, на референдумот за ГТЦ. Во допис, потпишан од претседателката на Општинскиот Комитет Центар, на ВМРО-ДПМНЕ, Аспазија ...

ГАЛЕРИЈА Скопје се загрева за „гушкањето“ со ГТЦ

+инфо - 23.04.2015

Постојано се зголемува бројот на скопјани кои доаѓаат кај бината пред ГТЦ во пресрет на големото „гушкање“ на ГТЦ. На бината моментално со своите сатирични нумери настапуваат Белизе Бенд, односно актерките Ана Костовска и Ирена Ристиќ.

ВМРО-ДПМНЕ ги убедува граѓаните да не излезат на референдумот за ГТЦ

+инфо - 23.04.2015

СДСМ денеска покажа документ од заклучок од седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Центар, потпишан од претседателката на комитетот Аспазија Софијанова, инаку директорка на Детската клиника, според кој, партиски членови треба да ги посетат ...

НСДП: Излезете на референдум в недела!

+инфо - 23.04.2015

Нова социјалдемократска партија (НСДП) ги повикува своите членови и симпатизери, како и сите граѓани на општина Центар во недела на 26 април да излезат на референдум и да гласаат за зачувување на автентичноста на ГТЦ, како симбол на Скопје.

Дамјан Манчевски: Референдумот за ГТЦ е референдум за нашите души

+инфо - 23.04.2015

Граѓаните на Општина Центар в недела имаат можност да гласаат и да го спасат автентичниот изглед на Градскиот трговски центар и затоа треба да ја искористат таа можност, порача Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ.

Жерновски: Референдумот за ГТЦ не само што не е откажан, тој ќе успее

А1 On - 23.04.2015

Отворено и без политика, вака се договорија и разговараа жителите на Кале и Крњево со градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП ПОЦ Саша Богдановиќ.

Молкот за референдумот на ГТЦ почнува вечерва на полноќ

+инфо - 23.04.2015

Четириесет и осум часа пред почетокот на референдумот за изгледот на Градскиот трговски центар треба да заврши објавувањето на јавната прoпаганда, за разлика од 24 часа кои важат за партиите за време на избори.

Жерновски: Да излеземе на референдумот и да ја вратиме власта во рацете на граѓаните

+инфо - 23.04.2015

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, попладнево во видео обраќање ги повика центарци масовно да излезат на референдумот в недела и да гласаат за зачувување на симболот на Скопје, ГТЦ, и со тоа да гласаат за враќаање на власта во рацете на ...

Манчевски: Да го зачуваме ГТЦ, гласајте на референдумот

А1 On - 23.04.2015

„Градскиот трговски центар е симболот на модерно Скопје. Еден од ретките кој остана. Во недела, на 26 април 2015 година, граѓаните на Центар можност да гласаат за зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ. Но, ова не е само референдум за ГТЦ.

ЛДП: Гласот „ЗА“ ГТЦ е и глас против владиното лудило на трошење народни пари

+инфо - 23.04.2015

Либерелно-демократската партија ги повикува граѓаните на Општина Центар во недела, на 26 април, да излезат и да гласаат на референдумот „За зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ“. „Во оваа хаотична и драматична ситуација во која се наоѓа ...

Жерновски: Ако донесат гласачи од Пустец, само ќе ја зголемат излезноста!

+инфо - 23.04.2015

Ако на референдумот за ГТЦ в недела донесат гласачи од Пустец за да гласаат за менување на фасадата на ГТЦ, само ќе ја зголемат излезноста, вели во изјава за Плусинфо градоначалникот на општина Центар , Андреј Жерновски, кој е пред ГТЦ, каде со ...

Софијанова: Дописот и потписот се фалсификат!

+инфо - 23.04.2015

Претседателката на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Центар, Аспазија Софијанова, тврди за Плусинфо дека дописот што беше презентиран на денешната прес-конференција на потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски и претседателот на ОО на СДСМ Центар, ...

(ВИДЕО) ПЕП 21: Да гласаме ЗА ГТЦ за да не се претвори во кич гипсена фасада за богатење на владини функционери

А1 On - 23.04.2015

Партијата за економски промени (ПЕП 21) со повик граѓаните во недела на 26 април, масовно да излезат на референдумот и да гласаат За зачувување на автентичноста на Градскиот трговски центар.

Анкета: 78.5% центарци не го сакаат ГТЦ во барок

А1 On - 23.04.2015

Последното истражување спроведено во врска со претстојниот референдум за изгледот на ГТЦ, покажува дека убедливо мнозинство граѓани од Општина Центар ќе гласаат за задржување на автентичниот изглед на фасадата на ГТЦ.

(ВИДЕО) Вечерва гушкање на ГТЦ, во недела сите на референдум!

А1 On - 23.04.2015

Најбројни до сега, центарци излегоа да го гушнат ГТЦ и да покажат дека во недела на референдумот последниот симбол на модернистичко Скопје. Над 2.000 граѓани се распоредија околу трговскиот центар и си го најдоа своето место во одбраната на овој ...

Центарци привилегирани да одлучат за изгледот на ГТЦ

Нетпрес - 23.04.2015

„Вљубениците во автентичниот изглед на ГТЦ“ на големо се подготвуваат за референдумот, кој е закажан за во недела, а на кој граѓаните од Општина Центар треба да се изјаснат дали сакаат промена на изгледот на Градскиот трговски центар.

Голем концерт и гушкање на ГТЦ

Макфакс - 23.04.2015

Во четврток, со почеток во 20 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски центар ...

Предраг Петрушевски - Бинго: Ниту еден ВЕНЕЦ нема да им помогне да ја добијат поддршката од НАРОДОТ

Пулс24 - 23.04.2015

Колумна на бранителот Предраг Петрушевски - Бинго Гледам цел СДС и СОРОС, даваат максимум за успех на РЕФЕРЕНДУМОТ за ГТЦ. Браво,толку се единствени и полетни,како да вежбаат сплотеност. Мене лично како Кумановец, жител на најголемата ПРОВИНЦИЈА во ...

Референдум за ГТЦ: Како може некој да го сака градот, а да не сака тој да се развива?

Пулс24 - 23.04.2015

Ги разбирам сите настани кои се случуваат овие денови, како дел од едно сценарио за дестабилизација на државата и доаѓање на власт по секоја цена без демократски избори. Само еден настан тука не ми е сосема јасен, а тоа е кампањата „Го сакам ГТЦ“, ...

ДОМ го поддржува референдумот за ГТЦ

Телма - 22.04.2015

Демократската обнова на Македонија го поддржува претстојниот референдум за изгледот на Градскиот трговски центар што треба да се одржи на 26 април. - Се придружуваме кон заложбите за зачувување на архитектонската вредност на ГТЦ, кој со својата ...

Лажни архитекти ги убедуваат центарци да не излегуваат на референдум

Вест - 22.04.2015

Асоцијацијата на архитекти на Македонија вчера алармираше дека непознати лица што се претставуваат како архитекти ги убедуваат граѓаните на Центар да не излегуваат на референдумот в недела.

Утре голем концерт и „гушкање“ на ГТЦ

МКД - 22.04.2015

Граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ со почеток од 20 часот најавува голем концерт, обраќање на активисти и архитекти, но и ново „гушкање“ на Трговскиот центар, со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод ...

ДОМ го поддржува референдумот за ГТЦ

Утрински - 22.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) го поддржува претстојниот референдум за изгледот на Градскиот трговски центар што треба да се одржи на 26 април. - Се придружуваме кон заложбите за зачувување на архитектонската вредност на ГТЦ, кој со ...

„Го сакам ГТЦ до Иванов“: Ќе оставиме историјата да Ве запамети како претседател кој премолчил референдум

Радио МОФ - 22.04.2015

Граѓанската иницијатива #ГоСакамГТЦ денеска реагираше на молкот на претседателот Ѓорге Иванов. Од иницијативата велат дека веќе две недели не добиле одоговор на барањето за средба со претседателот бидејќи им било кажано дека се подготвува за ...

Големо гушкање на ГТЦ во четврток, поддршка за референдумот и од сопствениците на дуќани во трговскиот

Build - 22.04.2015

Во организација на граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“, во четврток (23 април) со почеток од 20 часот ќе се одржи голем завршен настан пред референдумот на 26 април. Најавено е уште едно гушкање на ГТЦ, а присутните ќе ги забавуваат: Флека (Тони ...

ДОМ го поддржува референдумот за ГТЦ

Локално - 22.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) го поддржува претстојниот референдум за изгледот на Градскиот трговски центар што треба да се одржи на 26 април. – Се придружуваме кон заложбите за зачувување на архитектонската вредност на ГТЦ, кој со ...

Големо гушкање на ГТЦ во четврток

Порта 3 - 22.04.2015

Иницијативата „Го Сакам ГТЦ“ во четврток во 20 часот организира голем завршен настан пред референдумот за зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ со, како што велат, многу музика, насмевки и прегратки.

Последно гушкање на ГТЦ пред референдумскиот молк

+инфо - 22.04.2015

Како последен настан пред референдумскиот молк, граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“, вечерва во 20 часот најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ. Организаторите најавуваат спектакл со многу музика, насмевки и прегратки на кој би требало да ...

ДОМ го поддржува референдумот за ГТЦ

А1 On - 22.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) го поддржува претстојниот референдум за изгледот на Градскиот трговски центар што треба да се одржи на 26 април. - Се придружуваме кон заложбите за зачувување на архитектонската вредност на ГТЦ, кој со ...

„Го сакам ГТЦ“ до Иванов: Ќе бидете запаметен како претседател кој премолчил референдум

+инфо - 22.04.2015

Граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ денеска реагираше на молкот на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, со кого, иако побарале средба, не се сретнале бидејќи, како што им било речено, претседателот се подготвува за патување.

Голем концерт и гушкање на ГТЦ!

А1 On - 22.04.2015

Вечерва, со почеток во 20:00 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски центар ...

Голем концерт и гушкање на ГТЦ!

Фактор - 22.04.2015

За утревечер, со почеток во 20:00 часот, граѓанската иницијатива „Го Сакам ГТЦ“ најавува голем концерт и гушкање на ГТЦ со кој практично ќе заврши широката граѓанска кампања „Излези за ГТЦ“ по повод референдумот за изгледот на градскиот трговски ...

ВМРО НП: Повикуваме за подршка на референдумот за зачувување на сегашниот ГТЦ

Актуелно24 - 22.04.2015

ВМРО-Народна партија ги повика своите членови и симпатизери од Општина Центар на 26 Април масовно да излезат на референдумот и да гласаат ЗА зачувување на сегашниот изглед на ГТЦ. Градскиот трговски центар во Скопје, како генерациски симбoл на многу ...

Валкана кампања против референдумот за ГТЦ

24 Вести - 21.04.2015

Лажни архитекти ги убедувале центарци дека референдумот за ГТЦ е невалиден и нелигитимен, алармираат од Општина Центар. Од таму велат дека голем број граѓани на Центар пријавиле дека биле посетувани од активисти кои лажно се претставувале дека се ...

ВМРО НП повикува на гласање ЗА зачувување на автентичноста на ГТЦ

Нова ТВ - 21.04.2015

ВМРО-Народна партија упатува повик до своите членови и симпатизери од Општина Центар на 26.април масовно да излезат на референдумот и да гласаат ЗА зачувување на сегашниот изглед на ГТЦ. - Градскиот трговски центар во Скопје, како генерациски симбoл ...

Во четврток ќе се “гушка“ ГТЦ како завршен настан пред референдумот на 26.април

Нова ТВ - 21.04.2015

Иницијативата „ГоСакамГТЦ“ за во четврток во 20:00 часот најави голем завршен настан пред референдумот на 26.април за зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ со многу музика, насмевки и прегратки.

Жерновски: Активисти од ВМРО-ДПМНЕ агитираат дека референдум нема да има

Нова ТВ - 21.04.2015

Низ Дебар Маало, во Градски ѕид и Пролет и попладнево, од врата на врата одат група жени и агитираат да не се излезе во недела на 26-ти април на референдум. Тие на граѓаните им велат дека референдумот во недела нема да се оддржи бидејќи било јасно ...

Лажни архитекти ги убедувале центарци дека референдумот за ГТЦ е нелигитимен

Нова ТВ - 21.04.2015

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и Даница Павловска од иницијативата „Го сакам ГТЦ“, денеска го осудија обидот, за како што велат, на ВМРО- ДПМНЕ да го саботира референдумот за ГТЦ.

Агитирање против референдум за ГТЦ

Телма - 21.04.2015

Граѓани пријавуваат во општина Центар дека за неизлегување на референдумот за Градскиот трговски центар агитираат непознати лица кои се претставуваат како претставници на невладино здружение на архитекти, алармира денеска градоначалникот Андреј ...

Големо гушкање на ГТЦ во четврток

Радио МОФ - 21.04.2015

Иницијативата „ГоСакамГТЦ“ во четврток во 20:00 часот организира голем завршен настан пред референдумот за зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ со, како што велат, многу музика, насмевки и прегратки.

Лажно здружение на архитекти агитира да не се излегува на референдумот за ГТЦ

МКД - 21.04.2015

Општина Центар и Асоцијацијата на архитекти ги алармира граѓаните дека граѓаните на општината ги посетуваат лажни архитекти кои агитираат референдумот за Градскиот трговски центар да пропадне, дезинформирајќи дека „референдумот нема да се одржи ...

Лажни архитекти ги манипулираат центарци да не излезат на референдум

Утрински - 21.04.2015

Асоцијацијата на архитекти побарала средба со претседателот Иванов, за да добие негов став по прашањето за ГТЦ, но од таму не добиле одговор „Асоцијацијата на архитекти на Македонија е единственото легитимно здружение што ја претставува ...

ВМРО-народна повикува за поддршка на референдумот за сегашниот изглед на ГТЦ

Локално - 21.04.2015

ВМРО-народна на Љубчо Георгиевски денеска преку соопштение ги повика граѓаните и членството да ја поддржат иницијативата за зачувување на сегашниот изглед на ГТЦ и да излезат на референдумот.

Центарци: На 26-ти април сите ќе излеземе на референдумот за ГТЦ

Локално - 21.04.2015

„Жителите на Дебар маало не дозволуваат да се упропасти душата на Скопје – Градски трговски центар. На средбата со градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП ПОЦ Саша Богдановиќ јасно порачаа дека ќе ...

ЖЕРНОВСКИ ОБВИНУВА: Обид за спречување на референдумот за ГТЦ

Телеграф - 21.04.2015

Градоначалникот на Центар тврди дека наводни членови на невладини организации ги известуваат граѓаните дека референдумот е откажан Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“, денеска обвинија дека се ...

Жерновски: И попладнево активисти на ВМРО-ДПМНЕ лажеле дека ќе нема референдум

+инфо - 21.04.2015

Низ Дебар Маало, во Градски ѕид и Пролет и попладнево, од врата на врата оделе група жени и агитирале да не се излезе во недела на 26 април на референдум. Тие на граѓаните им велеле дека референдумот во недела нема да се оддржи бидејќи било јасно ...

Центарци: На 26 април сите ќе излеземе на референдумот за ГТЦ

+инфо - 21.04.2015

Жителите на Дебар маало на вчерашната средба со градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“, Саша Богдановиќ, јасно порачаа дека ќе излезат на 26 април за да го дадат ...

Големо гушкање на ГТЦ во четврток вечер

+инфо - 21.04.2015

Голем завршен настан, пред референдумот на 26 април, ќе се одржи во четврток од 20 во Градскиот трговски центар на влезот во ГТЦ од страна на плоштадот. Ова ќе биде уште едно големо гушкање на ГТЦ придружено со многу музика и насмевки.

ВМРО-НП го повика членството од Центар да излезе на референдумот за ГТЦ

+инфо - 21.04.2015

ВМРО-Народна партија ги повика своите членови и симпатизери од oпштина Центар на 26 aприл масовно да излезат на референдумот и да гласаат „ЗА“ зачувување на сегашниот изглед на ГТЦ. „Градскиот трговски центар во Скопје, како генерациски симбoл на ...

Центарци: На 26-ти април сите ќе излеземе на референдумот за ГТЦ

А1 On - 21.04.2015

„Жителите на Дебар маало не дозволуваат да се упропасти душата на Скопје – Градски трговски центар. На средбата со градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, неговите соработници и директорот на ЈП ПОЦ Саша Богдановиќ јасно порачаа дека ќе ...

Жерновски обвини дека се прават обиди да се спречи референдумот за ГТЦ

Н.Македонија - 21.04.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ денеска обвинија дека се прават обиди за да се спречи најавениот референдум за Градскиот трговски центар во недела Жерновски соопшти дека во текот на ...

Огњановски: Сопствениците на дуќаните сакаат модерен ГТЦ

+инфо - 21.04.2015

Поранешниот претседател на здружението на сопственици на ГТЦ и член на управниот одброр, Марјан Огњановски, на денешната прес конференција на градоначалнникот на Центар, Андреј Жерновски и поранешната претседателка на Асоцијацијата на архитекти на ...

ПРОФИЦИО повика на излезност за ГТЦ

+инфо - 21.04.2015

Здружението на грагани ПРОФИЦИО изрази поддршка и ја поздрави иницијативата за референдум во Општина Центар за изгледот на Градскиот трговски центар – Скопје. „Во рамките на своите напори за овозможување слобода на изразување во уметнички, но и ...

Павловска: Лажни архитекти агитираат да не се излезе на рефрендумот за ГТЦ

+инфо - 21.04.2015

Нелегитимно здружение на архитекти агитира кај граѓаните на Центар да не излезат на референдумот закажан за 26 април, соопшти денеска Даница Павловска, претседател на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, која истакна дека Асоцијацијата на ...

Жерновски ги повика граѓаните масовно да излезат и да гласаат за ГТЦ

+инфо - 21.04.2015

Очигледно е дека владејачката партија не ја научи лекцијата која се случи на локалните избори за Пустец. Имаме повторен обид за измама на гласачите, а тоа е саботирање на референдумот, изјави денеска градоначалникот на Општина Центар, Андреј ...

ВИДЕО: Лажни архитекти ги убедуваат граѓаните дека нема да се одржи референдум за ГТЦ

А1 On - 21.04.2015

Анонимно здружение на архитекти агитира кај граѓаните на општина Центар да не гласаат за референдумот за ГТЦ така што ги дезинформира граѓаните дека референдумот е одложен и дека е нелегитимен, изјави денеска градоначалникот на Центар, Андреј ...

(ВИДЕО) Жерновски: Лажните архитекти ги носат од други градови за никој да не ги препознае во Центар

А1 On - 21.04.2015

Голем број на граѓани се јавија вчера и ни кажаа дека ги посетуваат претставници на т.н. невладино здружение на архитекти кое што тврди дека е откажан референдумот и дека истиот е нелегитимен.

Едно прашање за ГТЦ, илјадници одговори против власта

+инфо - 21.04.2015

Покрај обидот да се саботира и уништи референдумот за Градскиот трговски центар, тој ќе се одржи во недела, на 26 април во општина Центар со единствено прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на Градскиот трговски центар“ .

Жерновски: Граѓаните алармираат дека активисти од ВМРО-ДПМНЕ агитираат дека референдум нема да има

А1 On - 21.04.2015

„Низ Дебар Маало, во Градски ѕид и Пролет и попладнево, од врата на врата одат група жени и агитираат да не се излезе во недела на 26-ти април на референдум. Тие на граѓаните им велат дека референдумот во недела нема да се оддржи бидејќи било јасно ...