TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пентагон негира дека Ирачаните собориле авион

А1 - 23.03.2003

Ирачките сили денеска над Багдад урнале авион на сојузничките трупи, при што уапсиле двајца британски пилоти, јави катарската телевизија „Ал Џезеира“. Пентагон ја демантираше оваа информација. Дописникот на катарската телевизија најпрвин јави дека британските пилоти се катапултирале над Багдад, по ...

САД дозволи Турција да се распореди во северен Ирак

А1 - 23.03.2003

„Турција доби согласност од САД турски воени сили да се распоредат во северен Ирак, откако Анкара го отвори воздушниот простор за потребите на американски авиони за воените интервенции врз Ирак“, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во интервјуто за американкиот весник „Њусвик“.

Жртви од досегашните воени дејствија

А1 - 23.03.2003

Список на загинатите до моментов во воената кампања во Ирак. Американски војници : 20 март - американски маринец е првата жртва во судир. 21 март - втор маринец загина во Ирак. 23 март - еден американски војник е убиен во напад на воен камп во Кувајт во кој се повредени уште 12 војници.

Десетина американски војници заробени во јужен Ирак

А1 - 23.03.2003

Пентагон денеска потврди дека десетина американски војници што се исчезнати во јужен Ирак се заробеници на ирачката армија, јави „CNN“. Информирањето на семејствата за заробениците почнало веднаш по емитувањето на снимките на „Ал Џезира“, каде беа прикажани неколкумина мажи и една жена, за кои се ...

Хронологија од почетокот на војната во Ирак

А1 - 23.03.2003

Следува хронологија на настаните од почетокот на нападите врз Ирак. 17 март - 01:00 по Гринич - Американскиот претседател му даде 48-часовен ултиматум на ирачкиот претседател Садам Хусеин да го напушти Ирак или ќе се соочи со воена интервенција.

Нови воздушни напади врз Багдад

А1 - 23.03.2003

Серија експлозии одекнаа во Багдад непосредно по огласувањето на сирените за предупредување од воздушни напади во 14:15 по локално време. Се слушна и силен противавионски оган од неколку багдадски предградија. Универзитетската клиника „Јармук“ во Багдад соопшти дека три лица се убиени, а 200 се ...

Хусеин преживеал напад со крстосувачки ракети

А1 - 23.03.2003

„Ирачкиот лидер Садам Хусеин најверојатно е повреден при напад со крстосувачки проектили врз командниот штаб во Багдад, но е пренесен со амбулантно возило“, изјави британскиот министер во Министерството за надворешни работи, Мајк О`Брајан за „ВСС“.

Околу 300.000 до 450.000 бегалци вo северозападен Ирак

А1 - 22.03.2003

Околу 300.000 до 450.000 лица ги напуштиле нивните домови во северозападен Ирак, соопштија денеска ОН во последниот извештај за ситуацијата во Ирак. Во извештајот се наведува дека ирачките цивили масовно ги напуштаат градовите Киркук, Ербил и Дахук и се упатуваат кон Сулајманија, на северозапад од ...

Буш: „Војната би можела да потрае“

А1 - 22.03.2003

„Војната во Ирак можела да трае подолго отколку што предвидовме“, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш. Рускиот шеф на дипломатијата Игор Иванов возврати: „На Ирак не му е потребна демократија донесена од крилата на `Томахавки`“.

Данска му објави војна на Ирак

А1 - 22.03.2003

Данска му објави денеска војна на Ирак, јавија гласилата во Копенхаген, пренесувајќи соопштение на Министерство за одбрана дека земјата и официјално е во војна со Ирак. Парламентот во Копенхаген вчера ја потврди владината одлука, Данска активно да се вклучи воената операција против режимот во ...

Нови експлозии во Багдад

А1 - 22.03.2003

Нови експлозии во Багдад се слушнале вечерва, јави „Франс прес“, додавајќи дека истовремено е регистрирана и активност на ирачката противвоздушна одбрана. Во меѓувреме, американските и британските сили го продолжија своето напредување кон Багдад.

Турската армија навлегла во Ирак

А1 - 22.03.2003

Единица на турската армија ја премина границата со Ирак, во нејзиниот северен дел, јави „CNN“. Турскиот генералштаб денеска ја демантираше оваа информација. Навлегувањето беше еден од условите кои турската влада им ги постави на САД за користење на воздушниот простор на Турција.

СИТЕ МАРШ НА ИРАК

Вест - 22.03.2003

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Билјана Секуловска НИЕ ЛИ, НИЕ ВОЈУВАМЕ? Војната на Ирак ја објавивме со САД. Извештаите викаат дека сме напредувале на теренот. Секој има различен придонес. Американците со бомбардери, ние напредуваме со сателит- пред ТВ.

Багдад кафе

Вест - 22.03.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски ФИРОМ е членка на ОН, затоа Македонија им оди контра 1 Одвај чекам да заврши војната во Ирак. За да се покаже конечно силата на Македонија во светската антитеророристичка коалиција. На Ирачаните ќе сме им требале во постконфликтниот период.

И сојузниците ги бројат жртвите

Вест - 22.03.2003

Близок Исток, (АП) - Американските и британски сили вчера напредуваа низ јужен Ирак, дел од нив минале низ пустините без проблем, додека други се соочиле со жесток отпор. Сојузниците ја пријавија првата жртва во битките - еден американски маринец кој загинал во јужен Ирак.

Путин: "Војната може да се прошири"

Вест - 22.03.2003

МОСКВА, 22 март (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека конфликтот во Ирак би можел да се прелее во околните региони, вклучувајќи ги тука и бившите советски држави со што ќе предизвика уште поголема нестабилност.

Се урна хеликоптер - загинаа 12 американски и британски војници

Утрински - 22.03.2003

Поради лоши временски услови, несреќа на сојузничките сили Осум британски и четири американски војници загинаа при уривањето на еден хеликоптер во почетокот на копнената инвазија во Ирак. Британските маринци од 3.специјална бригада загинаа кога американскиот хеликоптер "ЦХ-46 си најт" се урна во ...

САД и натаму сметаат на македонска поддршка

Утрински - 22.03.2003

Лоренс Батлер ги презентираше аргументите на САД околу Ирак Слободанка Јовановска Американскиот амбасадор во Скопје, Лорен Батлер, ги презентираше на форум аргументите на САД за почнување на воената интервенција во Ирак, изјавувајќи дека по 12 години напори за разоружување и по 16 резолуции на ...

Вредноста на акциите во пораст, нафтата поевтинува

Утрински - 22.03.2003

Реакција на берзите во светот по првичните случувања на ирачкиот фронт Работите можат да се сменат доколку борбите потраат Европските акции ја зголемија вредноста, а цената на нафтата го смени курсот и вчера опадна, откако американските трупи влегоа во ирачката пустина, а британските војници ...

ЦИА ја обезбедила точната адреса на Садам

Дневник - 22.03.2003

ПОСЛЕДНИТЕ МИНУТИ ПРЕД ВОЈНАТА Извори на весникот "Вашингтон пост" тврдат дека Садам Хусеин бил ранет или убиен уште во првиот напад, а дека лицето што подоцна се појави на телевизија е негов двојник, како што го потврдила и поранешна љубовница на Садам Војната против Ирак почнала кога директорот ...

Нов бран бомби за Садам и дружината

Дневник - 22.03.2003

Багдад и прексиноќа беше цел на напад со крстосувачки проектили, чија цел повторно беа ирачките лидери на чело со Садам Хусеин и неговите синови. Американски офицери истакнаа дека нападот со проектилите "томахок" бил обид за "обезглавување" на Ирак и оти допрва треба да се очекува најавуваната ...

Демографска карта на Ирак

А1 - 21.03.2003

Популацијата во Ирак може да се подели на две главни етнички групи - Арапи и Курди и две поважни религиозни групи, Сунити и Шиити и двете со муслиманска вероисповест. Околу 80% од 24-те милиони Ирачани се етнички Арапи додека само 20% отпаѓаат на Курдите.

Повредени 37 цивили во нападите во Багдад

А1 - 21.03.2003

Во американско-британските напади врз Багдад минатата ноќ се повредени 37 цивили, јави денеска ирачката државна агенција ИНА, нагласувајќи дека цели на американските и британските бомбaрдери биле станбени објекти. „Врз домот на Садам Хусеин и неговото семејство било стрелано вчера, но благодартение ...

Започна масовна офанзива врз Ирак

А1 - 21.03.2003

САД започнаа воздушна офанзива врз Ирак, изјави вечерва американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд. Тој нагласи дека во тек се жестоки бомбардирања на Багдад и други ирачки градови. На прес-конференцијата во Пентагон, Рамсфелд изјави дека „режимот на ирачкиот претседател Садам Хусеин почна ...

Сенатот со резолуција едногласно го поддржа Буш

А1 - 21.03.2003

Американскиот Сенат синоќа едногласно изгласа Резолуција со која му даваат поддршка на претседателот Џорџ Буш и трупите ангажирани во војната против Ирак. „Ги поддржуваме напорите и водството на претседателот Буш како главен командант во судирите со Ирак“, се наведува во Резолуцијата усвоена во ...

Силни детонации во Кувајт Сити

А1 - 21.03.2003

Во Кувајт Сити претпладнево повторно се огласија сирените за воздушна опасност, а во градот се слушаат силни детонации. Според кувајтски воени воени извори, детонациите најверојатно се од испалувањето на проектилите „Патриот“ кои се користат за пресретнување на ирачките ракети „Скад“.

Путин: „Војната во Ирак се заканува да се прошири“

А1 - 21.03.2003

Војната во Ирак се заканува да се прошири и на други региони, а можно е и дестабилизирање на ситуацијата во некои од поранешните републики на Советскиот Сојуз, предупреди денеска рускиот претседател Владмиир Путин. „Кризата веќе се прошири и не е само локален конфликт, таа денеска претставува ...

Турција предупредена да не презема еднострана акција

А1 - 21.03.2003

Вашингтон ја поздрави одлуката на турскиот Парламент за отворање на нејзиниот воздушен простор за американските воени авиони, но ја предупреди Анкара да не делува еднострано и да не „влегува“ во северен Ирак за да ги стави под надзор тамошните Курди.

Хронологија на инспекциите на ОН во Ирак

А1 - 21.03.2003

Советот за безбедност на ОН воведе санкции кон Ирак во 1990 година по ирачката инвазија врз Кувајт. 24 февруари 1991 - Заврши војната во Заливот со ослободување на Кувајт. Ирак се согласи да стави крај на програмите за производство на оружје за масовно уништување и за тоа да поднесе извештај до ...

Трите цели на Хусеин

Вест - 21.03.2003

ВОЕНИОТ ПЛАН НА ИРАЧКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Првиот дел од нападот е со цел да забави напредувањето на сојузничкките сили, предизвикувајќи бран бегалци вклучувајќи и голем број воени дезертери во густо населените јужни провинции кои се граничат со ...

Садам - тиранинот од Ал-Авџа

Вест - 21.03.2003

Садам Хусеин е роден на 28 април 1937 година, во селото Ал-Авџа, кај градот Тикрит, 175 километри северно од Багдад. Член е на БААС партијата од своите 20 години, а една година по симнувањето на монархијата, во 1959 година, учествува во заговорот против претседателот Абдул Карим Касем.

Војната почна

Вест - 21.03.2003

ОПЕРАЦИЈА "СЛОБОДА ЗА ИРАК" Во нападите пред изгрејсонце, САД вклучи четири американски крстосувачи и две подморници кои испукаа неколку проектили "томахавки" БАГДАД, 21 март (Ројтерс) - САД вчера пред изгрејсонце извршија напад врз Ирак со селективни воздушни напади врз Багдад.

Турција им дозволи прелетување на американските авиони?

Утрински - 21.03.2003

Турскиот претседател го критикуваше американскиот напад врз Ирак АНКАРА - Турскиот парламент го усвои предлогот американските авиони да го користат турскиот воздушен простор за војна против Ирак. Одлуката овластува и влез на турските сили во северен Ирак за да се спречи можниот бран бегалци да ...

Истрелани проектили "скад" врз Кувајт

Утрински - 21.03.2003

Ирак возврати на американските воздушни напади КУВАЈТ - Ирак вчера истрела проектили "скад" врз Кувајт, соопштија официјални лица, поради што американските војници брзо беа принудени да употребат заштитна облека од хемиски напад, а сирените за воздушен напад одекнуваа во градот Кувајт.

Дожд од ракети врз Багдад

Утрински - 21.03.2003

Напад на Ирак ВАШИНГТОН - Американските сили ја почнаа војната против Ирак, со напади на Багдад, во кои цел беа претседателот Садам Хусеин и други високи ирачки претставници. Претседателот Буш издаде наредба за првите напади врз Багдад, откако беше известен од ЦИА дека е познато местото каде што се ...

САД ја потиснале настрана Британија во првиот напад врз Багдад?

Утрински - 21.03.2003

Американците го извршиле првиот напад врз Ирак без британско учество ЛОНДОН - Велика Британија вчера соопшти дека нејзините единици се подготвени за брза ескалација во војната против Ирак, и негираше дека САД го потиснале настрана главниот сојузник со првиот, унилатерален напад врз Багдад.

НАТО - најголема жртва на ирачката криза

Утрински - 21.03.2003

Денко Малески Конфликтот на Блискиот Исток е војна меѓу Америка, којашто троши 400 милијарди долари годишно на вооружување, и Ирак, кој троши 1,4 милијарди долари. Значи, односот на сили е близу 1:400. Но, иако моќта е крајниот арбитер во меѓународните односи, па победата на САД е несомнена, во ...

Садам: Малиот Буш е криминалец

Утрински - 21.03.2003

Три часа откако САД ја почнаа војната, Садам Хусеин се појави на телевизија БАГДАД - Ирачкиот претседател Садам Хусеин, вчера се појави на државната телевизија, три часа откако САД ја почна војната за негово соборување и го обвини американскиот претседател Џорџ Буш дека врши криминал против ...

Американски проектили го гаѓаа Садам во Багдад ирачки "скадови" го биеја Кувајт

Дневник - 21.03.2003

ПОЧНА СОЈУЗНИЧКАТА ОПЕРАЦИЈА "СЛОБОДА ЗА ИРАК" Сојузнички воен командант во Кувајт изјавил дека обидите за егзекуција на ирачкото раководство ќе продолжат уште неколку дена и оти ќе прилегаат на вообичаените патроли во забранетите зони за летање, само што ќе бидат пожестоки Америка вчера рано ...

Путин бара од САД веднаш да ја прекинат војната

Дневник - 21.03.2003

ПО АМЕРИКАНСКИОТ НАПАД ВРЗ ИРАК Албанскиот премиер Фатос Нано изјави дека Албанија е горда што е со САД, а косовскиот премиер Бајрам Реџепи порача дека Косово целосно го поддржува американскиот напад врз Ирак Франција, Германија, Русија и Кина остро реагираа на американскиот напад врз Ирак велејќи ...

Трајковски: Македонија е во Коалицијата предводена од САД

Дневник - 21.03.2003

РЕАКЦИЈА НА ДРЖАВНИОТ ВРВ По почетокот на воените операции во Ирак, претседателот Борис Трајковски вчера изјави дека Република Македонија "уште еднаш ја потврдува припадноста и поддршката" на Коалицијата предводена од САД и Обединетото Кралство за разоружување на режимот на Садам Хусеин.

Македонија е со САД, но не е во војна со Ирак

Дневник - 21.03.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ЗА "ДНЕВНИК" Нашата позиција во ирачката криза сега има само политичка димензија, вели Трајковски Република Македонија е рамноправна членка на глобалната антитерористичка коалиција против Садам Хусеин, но нејзината позиција сега има само политичка димензија.

Американски проектили го гаѓаа Садам во Багдад

Дневник - 21.03.2003

ПОЧНА СОЈУЗНИЧКАТА ОПЕРАЦИЈА "СЛОБОДА ЗА ИРАК" Америка вчера рано изутрина ја почна долгонајавуваната војна против Ирак, која го доби името "Операција - слобода за Ирак ". Војната не почна со очекуваното жестоко бомбардирање, туку со прецизен проектилски напад за елиминирање на раководството во ...

"Си-ен-ен" тајно емитува извештаи од Багдад

Дневник - 21.03.2003

ДРУГИТЕ АМЕРИКАНЦИ ПОБЕГНАА Телевизиската куќа "Си-ен-ен" е единствената телевизија од САД што се уште има своја екипа во Багдад, јави Ројтерс. Телевизиската мрежа "Си-би-ес" во средата го повлекла својот тим од ирачкиот главен град од безбедносни причини, со што му го препушти телевизиското ...

Ракетирана резиденција на Садам Хусеин

А1 - 20.03.2003

Американски проектили вечерва ја погодиле резиденцијата на ирачкиот претседател Садам Хусеин во Багдад, каде тој живее со неговиот син Удај и семејството. Никој не е повреден, јавува ирачкото радио. Багдад вечерва е изложен на интензивно бомбардирање и во градот се слушаат силни експлозии и оган од ...

ЦИА знае каде е Садам Хусеин

А1 - 20.03.2003

Директорот на Американската разузнавачка служба Џорџ Тенет неколку часови пред првиот напад врз Ирак го информирал претседателот Џорџ Буш дека ЦИА знае каде се наоѓа ирачкиот претседател Садам Хусеин, соопшти денеска „Вашинтон пост“.

Реакции по почетокот на војната во Ирак

А1 - 20.03.2003

Разочараност, жалење, „сериозна политичка грешка“, се дел од реакциите во светот за почетокот на војната во Ирак, повикувајќи ги САД да ги запрат нападите. Некои од државите отворено ја поддржаа воената операција. ООН : Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан денеска ги повика двете ...

Трајковски ја потврди поддршката за војната во Ирак

А1 - 20.03.2003

Претседателот Борис Трајковски, во првата официјална реакција во Македонија на почетокот на нападите врз Ирак, ја потврди „припадноста и поддршката на Република Македонија“ на коалицијата предводена од САД и Велика Британија во акцијата за разоружување на режимот на Садам Хусеин.

Батлер пред македонските политичари го бранеше нападот врз Ирак

А1 - 20.03.2003

Американскиот амбасадор во Македонија Лоренс Батлер вечерва пред дел од македонските политичари ги презентираше американските аргументи за нападот врз Ирак. „Садам Хуесин е прв кој употреби хемиско оружје против својот народ.

САД го нападнаа Ирак

А1 - 20.03.2003

Во 3 часот изутрината САД го нападнаа Ирак, само 90 минути по истекот на ултиматумот на претседателот Џорџ Буш ирачкиот лидер Садам Хусеин да ја напушти земјата. Меѓународниот црвен крст соопшти дека во првите воздушни напади е убиено едно, а се повредени 14 лица.

МНР жали за неуспехот на дипломатијата околу Ирак

А1 - 20.03.2003

МНР, по повод започнувањето на војната во Ирак, „со жалење констатира дека сите напори на меѓународната заедница за мирно решавање на ирачката криза се покажаа како неуспешни“. „Изразуваме надеж дека воената операција за разоружување и уништување на средствата за масовно уништување на режимот на ...

Состав на ирачките вооружени сили

А1 - 20.03.2003

Ирак располага со одбранбен систем кој не треба да биде потценет иако според проценките на воените стручњаци се уште не се докрај опоравени од поразот во Заливската војна. Според податоците на Меѓународниот институт за стратешки студии со седиште во Лондон, армијата на Ирак 350.000 војници, 2.600 ...

Садам Хусеин: „Ирак ќе победи“

А1 - 20.03.2003

Ирачкиот претседател Садaм Хусеин во денешното обраќање до нацијата повика на отпор против војната што ја започна САД и најави победа. Облечен во воена униформа и црна беретка Садам изјави: „Вие ќе бидете победници против нашите непријатели. Ќе им се спротивставиме на окупаторите.

Кој е Садам Хусеин?

А1 - 20.03.2003

Садам Хусеин е роден на 28 април 1937 година, во селото Ал-Авџа, кај градот Тикрит, 175 километри северно од Багдад. Член е на БААС партијата од своите 20 години, а една година по симнувањето на монархијата, во 1959 година, учествувал во заговорот против претседателот Абдул Карим Касем.

Почеток на нов светскиот поредок

А1 - 20.03.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш, со подршка на британскиот премиер Тони Блер, започнувајќи ја за денеска најавената војна за уривање на режимот на ирачкиот лидер Садам Хусеин, означи почеток на крупни промени во светскиот поредок.

Иран и Ирак си разменија заробеници

Вест - 20.03.2003

Ирачките воени заробеници чекаат на ред на граничкиот премин за влез во Ирак ТЕХЕРАН, 20 март (Ројтерс) - Ирак соопшти дека вчера заврши првата фаза од големата размена на заробеници со соседен Иран во која се вклучени 1.200 осуденици меѓу кои има и стотина кои биле заробениво Иранско-ирачката ...

Турција не ја дава територијата за авионите бомбардери

Вест - 20.03.2003

Анкара, 20 март (АП) - Американските и британските воени авиони што ќе полетуваат од турската воена база "Инџирлик" во рамките на евентуалната воена интервенција против Багдад, нема да им биде дозволено да бомбардираат цели во ...

Американската војска на готовс

Вест - 20.03.2003

ИСТЕКУВА РОКОТ НА ЏОРЏ БУШ ПЕРСИСКИ ЗАЛИВ, 20 март (Би-Би-Си њуз) - Сојузничките сили предвоедни од САД кои се распоредени во Персискиот залив заземаат борбени позиции за инвазија врз Ирак. ПЕРСИСКИ ЗАЛИВ, 20 март (Би-Би-Си њуз) - Сојузничките сили предвоедни од САД кои се распоредени во Персискиот ...

Македонија во војна со Ирак со уставното име

Вест - 20.03.2003

САД НИ НАПРАВИЈА ЧЕСТ Стејт депратментот го објави списокот на земји што го поддржуваат Вашингтон во војната против Ирак Македонија ќе учествува во војната со Ирак под своето уставно име. Таа се најде на конечната листа на земји што ги поддржуваат САД, и тоа не под името БЈРМ туку како Република ...

Ирачката војна е многу веројатно да се случи за два дена

Утрински - 20.03.2003

Според главниот американски поморски командант во Заливот Главниот американски поморски командант во Заливот, вчера ги извести морнарите дека војната со Ирак е "многу веројатно" да се случи за неколку дена. "Не знам сигурно дека ќе заминете.

Фрлени два милиона летоци врз Ирак

Утрински - 20.03.2003

Британско-американска воздушна акција ВАШИНГТОН - Британските и американските авиони вчера фрлија речиси два милиона летоци врз Ирак, во 29 воени и цивилни локации во југоисточниот дел на земјата, соопшти американската војска.

Сталинградско сценарио за битката за Багдад

Утрински - 20.03.2003

Ирак На генералите им е испорачано хемиско оружје За ирачката одбрана можат да бидат клучни два фактора - хемиското оружје и урбаната герила во Багдад, како една варијанта на сталинградското сценарио. Со тоа се согласуваат и генералите во Пентагон.

Турција ќе се согласи за војна ако и се дозволи влез во северен Ирак

Утрински - 20.03.2003

Анкара тактизира околу одлуката за распоредување американски трупи на турска територија АНКАРА - Турската влада бара одобрување од парламентот за американското барање да се користи воздушниот простор на државата за мисии против Ирак.

Градот на цивилизацијата на нишан на Буш

Утрински - 20.03.2003

Американците по вторпат воено се групираат пред портите на Багдад БАГДАД - За 280.000 американски и британски војници кои се подготвуваат да го нападнат Ирак и градот во прав Багдад, што се протега на бреговите на реката Тигар, можеби не е ништо повеќе од цел на нивните напади.

Сојузниците ја најавуваат најжестоката пиротехничка претстава во историјата

Дневник - 20.03.2003

ВОЕНИ ПЛАНОВИ ЗА БОМБАРДИРАЊЕ И ИНВАЗИЈА НА ИРАК Врз одлуката за напад ќе влијае и временската прогноза, особено откако пустинска луња завчера ги запраши американските инвазиски сили распоредени на кувајтско-ирачката граница Војната против Ирак ќе почне за ден-два "на спектакуларен начин, без ...

Ирачаните масовно купуваат куќи и станови

Дневник - 20.03.2003

ПРЕД ОЧЕКУВАНИОТ НАПАД Додека некои жители на Багдад купуваат храна, радиоприемници и гасни решоа, други парадираат низ улиците вооружени со "калашњикови" Очекувајќи војна можеби уште денеска, цените на неопходните продукти во главниот ирачки град Багдад и во другите делови на земјата се ...

Спремни сме за акција

Капитал - 20.03.2003

Кондолиза Рајс, советничката на Џорџ Буш за национална безбедностСпремни сме за акцијаНафтата и другите ирачки богатства им припаѓаат на Ирачаните. Меѓутоа, промените ќе се состојат во тоа што огромните приходи кои се остваруваат од продажбата на нафтата нема, како досега, да се користат за градење ...

Поважни факти за Ирак

А1 - 19.03.2003

Ирак зафаќа површина од 437.000 квадратни километри и во него живеат 23 милиони жители (урбаната популација опфаќа 70 отсто). Главен град на Ирак е Багдад, населен со 5 милиони луѓе. Во државата живеат неколку етнички групи меѓу кои 80 отсто се Арапи, 16 отсто се Курди, а 4 отсто се Ерменци, ...

Американски „блицкриг“ против Ирак

А1 - 19.03.2003

Американските гласила деновиве се преплавени со анализи за војната со Ирак, откакао стана јасно дека нема назад по ултиматумот што претседателот на САД Џорџ Буш му го постави на ирачкиот лидер Садам Хусеин да ја напушти својата земја до утре во еден часот изутрина.

Ирачкиот Парламент го одби американскиот ултиматумот

А1 - 19.03.2003

Ирачкиот Парламент денеска едногласно го одби американскиот ултиматум за напуштање на државата на ирачкиот претседател само неколку часа пред истекот на времето дадено со ултиматумот. „Заминувањето на Садам во егзил нема никогаш да се случи.

Багдад во очекување на војната „град на духови“

А1 - 19.03.2003

Багдад се повеќе се претвора во „виртуелен град на духови“ како што се наближува почетокот на војната, односно крајниот рок на ултиматумот на американскиот претседател Џорџ Буш упатен до ирачкиот лидер Садам Хусеин. „Градот на мирот“, како што го нарекуваат мештаните, полека го забавува уличниот ...

Војната против Ирак ќе започне за два дена

А1 - 19.03.2003

Војната против Ирак ќе почне најверојатно за два дена, јавија денеска дел од западните медиуми, пренесувајќи го тврдењето кое денеска на екипажот на „Кити Хоук“ им го пренел вицеадмиралот Тимоти Кијтинг. Американски трупи денеска навлегоа во демилитаризираната зона долж границата меѓу Кувајт и ...

Турција забрани од нејзина територија да се напаѓа Ирак

А1 - 19.03.2003

На американските и британските воени авиони што ќе полетуваат од турската воена база „Инџирлик“ во рамките на евентуалната воена интервенција против Багдад, нема да им биде дозволено да бомбардираат цели во Ирак, изјави за западни медиуми неименуван извор близок до Владата во Анкара.

Садам Хусеин - синови и соработници

А1 - 19.03.2003

Биофграфските подароци за Садам Хусеин и неговото семејство многу тешко се наоѓаат. Официјална биграфија на ирачкиот претседател не постои, а скудни се и информациите за неговите блиски соработници. Садам Хусеин, цело име Садам Хусеин ал-Тикрити, е роден на 28 април 1937 година во ирачкиот регион ...

Буш почна да одбројува

Вест - 19.03.2003

48 - ЧАСОВНИОТ УЛТИМАТУМ ЗА ИРАЧАНИТЕ ИСТЕКУВА УТРЕ ВАШИНГТОН, 19 март (Ројтерс) - Со својот ултиматум од 48 часа американскиот претседател Џорџ Буш му постави рок на ирачкиот претседател Садам Хусени да си замине од власт до утревечер.

Садам Хусеин го одби ултиматумот на Џорџ Буш

Утрински - 19.03.2003

Американскиот претседател му постави 48-часовен ултиматум на ирачкиот претседател за војна БАГДАД/ВАШИНГТОН- Ирачкиот претседател, Садам Хусеин, го отфрли американскиот ултиматум да замине во егзил или да се соочи со војна, откако американскиот претседател Џорџ Буш во понеделникот му даде улиматум ...

Кофи Анан му нареди на персоналот на ОН да го напушти Ирак

Утрински - 19.03.2003

Откако САД, Британија и Шпанија се откажаа од напорите да добијат поддршка од ОН за воена акција ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, во понеделникот му нареди на персоналот на ОН да го напушти Ирак откако САД, Британија и Шпанија се откажаа од напорите да добијат ...

Американските војници ги вршат последните подготовки за напад врз Ирак

Утрински - 19.03.2003

Кувајтска Пустина СЕВЕРЕН КУВАЈТ - Американските единици во Кувајтската Пустина вчера изутрина се преместуваа на нови позиции и вршеа последни подготовки за инвазија врз Ирак, додека американскиот претседател Џорџ Буш му даде на Багдад ултиматум за војна од 48 часа.

Легитиметот на ОН е намален - силата се стави над правдата

Утрински - 19.03.2003

Светот се подели по ултиматумот на Џорџ Буш ЛОНДОН - По ултиматумот кој американскиот претседател Џорџ Буш му го упати на ирачкиот претседател Садам Хусеин, по повлекувањето на Предлог-резолуцијата за Ирак во Советот за безбедност, опозицијата во Франција и во Германија која се противи на војната, ...

Одбројувањето за Садам запира в четврток во 2.15 часот

Дневник - 19.03.2003

Дводневниот ултиматум за Садам да ја напушти власта или да се соочи со инвазија завршува во четврток рано наутро. Буш го постави ултиматумот во вторникот во 2.15 часот според наше време (понеделник 20.15 часот во Вашингтон, односно вторник 4.15 часот во Багдад).

Нема да има војна ако се предаде Садам утре сабајле

Дневник - 19.03.2003

ПОСЛЕДНА ЗАКАНА ОД АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БУШ Садам вчера го отфрли ултиматумот, а неговиот син Удај на Американците им се закани со крвава борба за секоја педа од Ирак Американскиот претседател Џорџ В. Буш вчера им порача на ирачкиот лидер Садам Хусеин и на неговите синови дека имаат рок од 48 ...

Македонските граѓани веднаш да го напуштат Ирак

А1 - 18.03.2003

Македонските граѓани кои по различна основа се наоѓаат во Ирак или во земјите во неговото непосредно соседство, а чие присуство не е неопходно, веднаш да го напуштат блискоисточниот регион, препорача денеска МНР. Имајќи ги предвид актуелните состојби, МНР веќе ги извести македонските граѓани во ...

Турската Влада расправа за поддршката на САД

А1 - 18.03.2003

Владата во Анкара денеска ќе одржи специјална средба посветена на поддршката на Турција за воената интервенција на САД во Ирак, изјави турскиот заменик-премиер Абдулатиф Сенер. Сенер претходно оствари средба со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, министерот за надворешни работи Абдула Ѓул и со ...

Војната се’ поизвесна до крајот на неделава

А1 - 18.03.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш му даде ултиматум на ирачкиот лидер Садам Хусеин и неговите синови да ја напуштат земјата во рок од 48 часа, ако сака да ја избегне војната. Ирачкото раководство го одби ултиматумот, најавувајќи победа на Ирак врз САД во „ирачката последна битка“.

Светот го напушта Ирак

Вест - 18.03.2003

НА САДАМ ХУСЕИН МУ СЕ ОДБРОЈУВААТ МИНУТИТЕ ЗА ВОЈНА Инспекторите на ОН добиле предупредување од САД дека е време да си одат од Багдад, а тоа веќе го стори речиси сиот дипломатски персонал во Ирак ВИЕНА, 18 март (Ројтерс) - Главниот инспектор за нуклеарно оружје на ОН Мохамед Ел Барадеи вчера изјави ...

За Париз, Берлин и за Москва војната ќе биде грешка

Утрински - 18.03.2003

Големите европски сили и членки на Советот за безбедност цврсто остануваат на својот став Рускиот претседател, Владимир Путин, вчера изјави дека ирачката криза треба да се разреши по мирен пат и дека секој друг приод ќе биде грешка.

Војна без амин ќе ги разниша ОН

Утрински - 18.03.2003

Експертите за меѓународно право со спротивставени гледишта за војната во Заливот Велика Британија и САД може многу брзо да се најдат во војна со Ирак иако се уште е присутна дилемата - дали таа ќе биде легална или не? Експертите за меѓународно право имаат спротивставени гледишта во врска со тоа што ...

Македонските граѓани ќе се повлекуваат до Кувајт?

Дневник - 18.03.2003

МНР Министерството за надворешни работи наредниве денови, доколку се процени дека има потреба, ќе ги повика македонските граѓани да се повлечат од регионот околу Ирак. Засега останува препораката македонските граѓани да се обраќаат до Амбасадата на Србија и Црна Гора во Кувајт за евентуална ...

Ирак ќе се брани со герила и со тероризам

Дневник - 18.03.2003

ОЧЕКУВАЈЌИ ИНВАЗИЈА Аналитичарите предвидуваат дека мали и мобилни единици на Револуционерната гарда ќе се прикријат на очекуваниот пат на непријателите и ќе отвораат оган врз конвоите Ирачките единици ќе се обидат со партизанско војување што е можно повеќе да ја забават очекуваната инвазија на ...

Бомбардерите ги загреваат моторите

Дневник - 18.03.2003

ВО СЕКОЈ МОМЕНТ СЕ ОЧЕКУВА ДА ПОЧНЕ НОВАТА ЗАЛИВСКА ВОЈНА Буш подготви говор во кој бара од ирачкиот лидер Садам Хусеин да го напушти Ирак за да избегне војна Инспекторите за оружје на Обединетите нации вчера добија наредба итно да се повлечат од Ирак, што се толкува како знак дека сојузничките ...

Буш вечерва ќе најави војна против Ирак

А1 - 17.03.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш вечерва ќе и се обрати на нацијата со ултиматум до ирачкиот претседател Садам Хусеин да ја напушти земјата, со што и практично ќе ја најави воената операција против Ирак. Белата куќа денеска соопшти дека обидите за разоружување на Ирак по дипломатски пат се ...

Нема потреба од нова резолуција за Ирак

Вест - 17.03.2003

Лондон/Париз 17 март (АП) - Одобрувањето нова резолуција за Ирак во Советот за безбедност на ОН е политички пожелен, но не и неопходен чекор за решавање на ирачката криза, тврди шпанскиот премиер Хозе Марија Азнар. Тој вчера на Азорските острови се сретна со американскиот претседател Џорџ Буш и ...

САД се задоволни од поддршката на Македонија

Утрински - 17.03.2003

Оцена на американскиот амбасадор во Скопје "Задоволен сум од силната поддршка на претседателот Трајковски и Владата", во саботата рече американскиот амбасадорот во Македонија, Лоренс Батлер, и прецизира дека с? уште се водат разговори и за можноста за испраќање македонски војници во Ирак.

Во северен Ирак може да се судрат Турците и Американците

Утрински - 17.03.2003

САД ја предупредуваат Турција АНКАРА - Претседателот на САД Џорџ Буш деновите испратил писмо до новиот премиер на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во кое го предупредува дека евентуалната едностарана воена интервенција на Анкара во северен Ирак може да доведе до судири меѓу турските и американските ...

Буш, Блер и Азнар бараат нова тактика да го убедат светот да го нападне Ирак

Утрински - 17.03.2003

Вонредна средба за ирачката криза меѓу САД, Велика Британија и Шпанија ЛОНДОН - Велика Британија вчера инсистираше дека самитот со САД и Шпанија не е совет за војна и дека ќе бидат разгледани неколку опции, меѓу кои и можното мировно решение на ирачката криза.

Војната против Ирак за сојузниците ќе биде легитимна и без резолуција од ОН

Дневник - 17.03.2003

ДИПЛОМАТСКА ПРЕСМЕТКА СПРОТИ ОЧЕКУВАНАТА ВОЈНА ВО ИРАК Шпанскиот премиер вчера изјави дека САД и сојузниците имаат легитимна основа да го нападнат Ирак и без нова резолуција од Советот за безбедност на Обединетите нации, јави Ројтерс. - Нова резолуција од ОН е пожелна, но не е правно неопходна.

Садам Хусеин организира одбрана од очекуваната инвазија

Дневник - 17.03.2003

БАГДАД Ирачкиот претседател Садам Хусеин завчера со декрет ја подели земјата на четири воени зони под негова команда и им нареди на силите за безбедност да ги уништат сите непријателски сили при евентуална инвазија од САД и нивните сојузници, јави Ројтерс.