TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мубарак: Смртната казна врз Хусеин води кон насилства

А1 - 09.11.2006

Извршување на смртната казна врз бившиот ирачки претседател Садам Хусеин ќе доведе до јакнење на меѓуверското насилство во земјата. Ова денеска го изјави египетскиот претседател Хосни Мубарак, додавајќи дека тоа би можело да го претвори Ирак во „крваво упориште“ и би довело до јакнење на етничките ...

Садам ги повика Ирачаните на единство

Дневник - 09.11.2006

Садам Хусеин ги повика Ирачаните на помирување, завчера на вториот судски процес против него, во кој е обвинет за геноцид врз Курдите. - Ги повикувам сите Ирачани, Арапи и Курди да простат и едни на други да си подадат рака - рече Хусеин.

Мубарак - Смртната казна води кон насилство

Макфакс - 09.11.2006

Каиро Извршување на смртната казна врз бившиот ирачки претседател Садам Хусеин ќе доведе до јакнење на меѓуверското насилство во земјата. Ова, денеска, го изјави египетскиот претседател Хосни Мубарак, додавајќи дека тоа би можело да го претвори Ирак во “крваво упориште“ и би довело до јакнење на ...

Шиитите сакаат да го гледаат бесењето

Време - 08.11.2006

ПО СМРТНАТА ПРЕСУДА ЗА САДАМ ХУСЕИН Жителите на големата шиитска населба Садр, во ирачкиот главен град Багда, бараат бесењето на соборениот диктатор Садам Хусеин да се пренесува во живо преку телевизија. - Сакаме да биде обесен на плоштадот Фирдос, а посакувам иста судбина и за Буш.

Садам пак на суд

Вест - 08.11.2006

БАГДАД, 8 ноември, (Ројтерс) - Садам Хусеин се врати во судот и им порача на Ирачаните "да си простат, да се обединат и да си подадат рака", бидејќи секташките тензии предизвикани од изрекувањето на неговата смртна казна уште повеќе ги поткопуваат напорите на САД за постигнување успех во Ирак.

Во јавниот живот ќе се вратат 30.000 члена на Баат

Утрински - 08.11.2006

БАГДАД - Илјадници поранешни членови на партијата Баат на Садам Хусеин, кои беа отстранети од неа по американската инвазија врз Ирак би можеле да се вратат во јавниот живот по презентирањето на предлозите пред парламентот. Овој потег доаѓа во време кога Садам во неделата беше осуден на смрт со ...

Садам повторно на обвинителна клупа, сега за геноцид

Утрински - 08.11.2006

БАГДАД - Садам Хусеин се врати во судот во Багдад за судскиот процес за геноцид само два дена откако беше осуден на смртна казна во друг процес. Садам и шестмина други кообвинети се товарат за нивната улога во воената кампања против Курдите во северниот дел на Ирак што се случи во осумдесеттите ...

Почна вториот судски процес против Садам

Дневник - 08.11.2006

Два дена откако беше осуден на смрт со бесење поради злосторства против човештвото, поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин од вчера повторно е на обвинителната клупа поради обвиненија за геноцид извршен врз Курдите кон крајот на 80-те години од минатиот век, јави МИА.

Ирачкиот претседател бара смртната казна над Садам да се изврши што е можно побргу

Канал5 - 08.11.2006

Ирачкиот премиер Нури ал-Малики изјави денеска дека очекува смртната казна за поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин да биде извршена до крајот на годината, пренесува МИА. Багдад, 8 ноември (МИА) - Ирачкиот премиер Нури ал-Малики изјави денеска дека очекува смртната казна за поранешниот ирачки ...

Почна судскиот процес против Садам Хусеин поради геноцид

А1 - 07.11.2006

Два дена откако беше осуден на смртна казна со бесење, поради злосторства против човештвото, поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин од денеска повторно е на обвинителната клупа, овој пат поради обвиненија за геноцид извршен врз Курдите кон крајот на 80 години на минатиот век.

Полициски час во Ирак

Време - 07.11.2006

ПО „ИРАЧКИОТ НИРНБЕРГ“ Полицискиот час воведен во мешаниот ирачки главен град Багдад главно спречил поголеми судири по смртната пресуда за ирачкиот диктатор Садам Хусеин. Во Багдад биле најдени телата на 50-ина лица, убиени во постојаните пресметки меѓу тамошните сунити и шиити, а уште двајца ...

Јасновидец ги однел САД до Садам

Вест - 07.11.2006

ХЕРЗЛИЈА, Израел, 7 ноември (Ројтерс) - Дали јасновидец им помогнал на американските командоси да го најдат Садам Хусеин во неговото скривалиште во Ирак пред три години? Познатиот јасновидец со израелско потекло Ури Гелер, најпознат по неговите извед ХЕРЗЛИЈА, Израел, 7 ноември (Ројтерс) - Дали ...

Полициски час во Багдад по пресудата на Садам

Утрински - 07.11.2006

Во Бакуба билансот е двајца загинати и шестмина повредени откако бил отворен оган врз про Садамовите демонстранти по пресудата БАГДАД - Багдад вчера, втор ден по ред, беше под полициски час додека ирачката влада се подготвува за бунтовнички реакции поради судската пресуда да се обеси Садам Хусеин.

Неограничен полициски час за мир во Багдад

Дневник - 07.11.2006

Судскиот совет треба да ја разгледа жалбата на Садам во рок од 20 дена и ако ја потврди пресудата, егзекуцијата ќе биде спроведена во рок од еден месец Во Багдад е прогласен неограничен полициски час еден ден откако Високиот казнен суд го осуди соборениот ирачки диктатор Садам Хусеин на смрт со ...

Почна судскиот процес против Садам Хусеин поради геноцид

Канал5 - 07.11.2006

Два дена откако беше осуден на смртна казна со бесење поради злосторства против човештвото, поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин од денеска повторно е на обвинителната клупа, овој пат поради обвиненија за геноцид извршен врз Курдите кон крајот на 80-те години минатиот век.

Воведен полициски час

Вечер - 07.11.2006

Животот во Багдад вчера е виртуелно запрен, без знаци на движење на пешаци или возила на улиците во градот, откако продолжи полицискиот час, еден ден по изрекувањето на смртната пресуда на Садам Хусеин, пренесува МИА. Полицискиот час продолжува се додека не се обезбеди безбедност за ирачките ...

Хусеин нема да биде погубен?

Вечер - 07.11.2006

Според "Ројтерс", сега на потег е одбраната на Хусеин која треба да вложи жалба до ирачкиот Висок суд, а чија одлука би можела многу лесно да ја смени пресудата Садам Хусеин уште долго време нема да ја почувствува смртоносната врвка околу вратот, претпоставуваат медиумите, но и челници на некои ...

Садам Хусеин повторно на суд

Макфакс - 07.11.2006

Багдад Поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин денеска повторно се појави во судската сала на продолжението од процесот што се води против него по обвинението за геноцид врз ирачки курди. Ова е прво појавување на Садам, откако судот пред два дена ја изрече пресудата за првиот процес со која ...

Заврши полицискиот час во Багдад

Макфакс - 07.11.2006

Багдад Полицискиот час спроведен во Багдад и други реони на Ирак, со цел да се намали насилството по објавувањето на пресудата против бившиот диктатор Садам Хусеин, денеска завршува. Автомобилите ќе можат одново да се движат по улиците во ирачката престолнина, а пешаците во Багдад можат да патуваат ...

После дводневниот полициски час, повторно насилство

Макфакс - 07.11.2006

Багдад Нови насилства се регистрирани во Багдад и други ирачки градови по дводневниот полициски час, по изрекувањето на смртната казна на Садам Хусеин. Во Багдад се пронајдени 10 тела со рани од огнено оружје, од кои некои имале видливи знаци на мачење, соопшти извор близок до ирачката полиција.

Животот во Багдад е виртуелно запрен

А1 - 06.11.2006

Животот во Багдад денеска е виртуелно запрен без знаци на движење на пешаци или возила на улиците во градот откако продолжи полицискиот час, еден ден по смртната пресуда на Садам Хусеин. „Полицискиот час продолжува се додека не се обезбеди безбедност за ирачките граѓани“, изјави Басам Рида, ...

Смртната казна за Садам Хусеин е задоволување на правдата

А1 - 06.11.2006

Смртната казна за Садам Хусеин, е задоволување на правдата, поради сите злодела на поранешниот ирачки диктатор, пред се кон својот народ. Во суштина, тоа е позицијата на оние кои безрезервно застанаа зад пресудата на ирачкиот Врховен суд.

Садам Хусеин осуден на смрт

Време - 06.11.2006

ЗАВРШИ СУДЕЊЕТО НА ИРАЧКИОТ ДИКТАТОР Соборениот ирачки диктатор Садам Хусеин и двајца негови блиски соработници вчера беа осудени на смрт со бесење откако судот утврди дека се виновни за злосторства против човештвото, јави новинската агенција АФП.

Адвокатот на Садам исфрлен од судницата

Утрински - 06.11.2006

БАГДАД - Судијата што претседаваше со судскиот процес на Садам Хусеин го отстрани од судницата поранешниот американски врховен обвинител Ремзи Кларк, еден од адвокатите на Садам, поради навреда на трибуналот. Судијата Рауф Абдул Рахман го отстрани Кларк, бидејќи овој му испрати забелешка на Рахман ...

Казната за Садам ги измеша чувствата во арапскиот свет

Утрински - 06.11.2006

КРАФОРД - Белата куќа ја нарече пресудата изречена на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин добар ден за Ирачаните и доказ за независноста на судството во Ирак. „Тоа е добар ден за ирачкиот народ“, изјави Тони Сноу, портпарол на Белата куќа.

Садам Хусеин осуден на смрт со бесење

Утрински - 06.11.2006

Садам одби да стане пред судијата и мораше насила да биде кренат од судското обезбедување за да ја слушне пресудата БАГДАД - Соборениот ирачки претседател Садам Хусеин вчера беше прогласен за виновен по обвинението за злосторства против човештвото и осуден на казна смрт со бесење.

Садам Хусеин осуден на смрт со бесење

Дневник - 06.11.2006

По изрекувањето на пресудата, Хусеин, видно вознемирен, стана од столчето извикувајќи „Алаху акбар“, „Бог е поголем од окупаторите“ и „Да живее народот на Ирак“, по што заплака Судот во Багдад вчера го прогласи поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин за виновен за злосторства против човештвото и го ...

Со полицискиот час животот во Багдад е виртуелно запрен

Канал5 - 06.11.2006

Животот во Багдад денеска е виртуелно запрен без знаци на движење на пешаци или возила на улиците во градот откако продолжи полицискиот час, еден ден по смртната пресуда на Садам Хусеин, пренесува МИА. Багдад, 6 ноември (МИА) - Животот во Багдад денеска е виртуелно запрен без знаци на движење на ...

Садам Хусеин осуден на смрт!

Вечер - 06.11.2006

Поранешниот ирачки претседател ќе биде обесен поради злосторства против човештвото, а иста судбина ќе ги снајде и неговиот полубрат Барзан Ибрахим ал Тикрити и шефот на поранешниот Револуционерен суд на Ирак Авад Хамед ал Бандар Судот во Багдад му изрече смртна казна со бесење на поранешниот ирачки ...

Советот на Европа против погубување на Хусеин

Макфакс - 06.11.2006

Брисел Советот на Европа (СЕ) денеска предупреди дека извршувањето смртна пресуда над бившиот ирачки лидер Садам Хусеин е опасно бидејќи би испратило порака оти новиот Ирак е создаден за одмазда. Претседателот на парламентарното Собрание на СЕ Рене ван дер Линден и генералниот секретар на СЕ Тери ...

Почна да тече жалбената процедура по пресудата на Садам Хусеин

Макфакс - 06.11.2006

Багдад Процедурата за жалба по смртната пресуда за поранешниот ирачки претседател и двајца негови соработници започнува денеска. Автоматската жалбена процедура, според статутот на ирачкиот Врховен казнен суд, важи за сите осудени на смрт и на доживотен затвор.