TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работниците на Југохром го блокираа автопатот Тетово-Скопје

24 Вести - 12.11.2016

Блокада на автопатот Тетово-Скопје – работниците на „Југохром“ утрово излегоа на протест заради затворањето на компанијата. Велат не ја прифаќаат одлуката на Инспекторатот за животна средина и бараат да се земе предвид фактот дека егзистенцијата на ...

Блокиран автопатот Скопје - Тетово поради „Југохром“

Телма - 12.11.2016

Вработените од Југохром незадоволни од одлуката за затворање на комбинатот, претпладнево го блокираа Автопатот Скопје - Тетово, кај наплатната рампа Желино. Преку синдикатот за индустрија енергетика и рударство, побараа институциите и раководствотот ...

Работниците од Југохром го блокираа автопатот Тетово- Скопје

Нова ТВ - 12.11.2016

Околу еден час денеска беше блокиран автопатот Тетово – Скопје откако вработените во „Југохром“ протестираа со блокирање на сообраќајот, објави Радио МОФ . Тие бараат Владата да се произнесе за забраната на работење на комбинатот од Јегуновце, ...

Вработените од „Југохром“ го блокираа автопатот Тетово – Скопје

МКД - 12.11.2016

Повлекување на одлуката на инспекторатот за животна средина за гасење на печките на „Југохром", добивање на статус на работниците додека не се рестартира фабриката и забрзување на изградбата на филтер станицата на комбинатот.

Вработените во Југохром два часа го блокираа патот Скопје -Тетово

Фокус - 12.11.2016

Вработените во Југохром Фероалјос денеска со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово – Скопје го искажаа своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Вработените во Југохром го блокираа автопатот Скопје – Тетово

А1 On - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово – Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Блокиран патот Тетово – Скопје, вработените во „Југохром“ бараат одговори од раководството и Владата

Радио МОФ - 12.11.2016

Околу еден час денеска беше блокиран автопатот Тетово – Скопје. Вработените во „Југохром“ уште пред неколку денови најавија протест со блокирање на сообраќај, барајќи Владата да се произнесе за забраната на работење на комбинатот од Јегуновце, ...

Југохромци го блокираа автопатот тетово-скопје, бараат продолжување на рокот за филтрите

Сакам да кажам - 12.11.2016

Работници од „Југохром“ денеска го блокираа автопатот Тетово-Скопје кај наплатната рампа Желино во знак на протест против затворањето на фабриката и со барање да се продолжи рокот за поставување филтри.

Два часа вработените во Југохром го блокираа автопатот Скопје – Тетово

Здравство24 - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово – Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Работниците од  „Југохром“ бараат да се отвори комбинатот, го блокираа автопатот тетово-скопје

ТВ21 - 12.11.2016

Вработените во Југохром кои претпладнево го запреа сообраќајот кај наплатната рампа пред селото Желино се револтирани од престанокот со работа нао комбинатот поради пробиениот рок за поставување филтри за издувните гасови.

Вработените во Југохром го блокираа автопатот Скопје - Тетово

Канал5 - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово - Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Вработените бараат Југохром да се рестартира, го блокираа патот Тетово-Скопје

Точка - 12.11.2016

Два часа вработените во Југохром денес го блокираа магистралниот пат Тетово-Скопје како реакција на незаинтересираноста на Владата да се произнесе за одлуката за забрана на работењето на компанијата од страна на Министерството за животна средина.

Протести на вработените во Југохром: Фабриката не работи, а Тетово уште позагадено

Сител - 12.11.2016

Вработените во фабриката Југохром го блокираа сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје незадоволни што останале без работа и тоа што комбинатот е прикажан како најголем загадувач иако по прекинот на производството се уште високо е аерозагадувањето.

Работниците од Југохром го блокираа автопатот Тетово-Скопје

Алфа - 12.11.2016

Работниците од комбинатот Југохром Алзар од Јегуновце, денеска со двочасовна блокада на автопатот Тетово-Скопје кај наплатната рампа во Желино, го искажаа револтот од одлуката за привремено затворање на фабриката.

Вработените од „Југохром“ го блокираа автопатот Тетово – Скопје

Локално - 12.11.2016

Повлекување на одлуката на инспекторатот за животна средина за гасење на печките на „Југохром“, добивање на статус на работниците додека не се рестартира фабриката и забрзување на изградбата на филтер станицата на комбинатот.

Блокиран патот Тетово – Скопје од вработените во „Југохром“

Орбис - 12.11.2016

Околу еден час денеска беше блокиран автопатот Тетово – Скопје. Вработените во „Југохром“ уште пред неколку денови најавија протест со блокирање на сообраќај, барајќи Владата да се произнесе за забраната на работење на комбинатот од Јегуновце, ...

Вработените од „Југохром“ го блокираа автопатот Тетово – Скопје

Репортер - 12.11.2016

Повлекување на одлуката на инспекторатот за животна средина за гасење на печките на „Југохром“, добивање на статус на работниците додека не се рестартира фабриката и забрзување на изградбата на филтер станицата на комбинатот.

Целосно блокиран автопатот Скопје-Тетово во двата правци

Скопје инфо - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово - Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Вработените во „Југохром“ накратко го блокираа автопатот Тетово-Скопје

Фактор - 12.11.2016

Речено, исполнето. Вработените во Јогохром денеска два часа го блокираа автопатот Скопје-Тетово . Причина е неприфаќањето на одлуката на инспекторатот за животна средина, за затворање на компанијата.

Протест на вработените: Југохром не работи а Тетово и натаму е најзагаден град во Европа

Press24 - 12.11.2016

Вработените во фабриката Југохром, која се затвори поради наводно преголемо загадување денеска го блокираа автопатот Тетово-Скопје. Тие се противат на одлуката со која Државниот инспекторат за животна средина ја затвори фабриката и бараат да се ...

Вработените од „Југохром“ го блокираа автопатот Тетово – Скопје

Мета - 12.11.2016

Повлекување на одлуката на инспекторатот за животна средина за гасење на печките на „Југохром“, добивање на статус на работниците додека не се рестартира фабриката и забрзување на изградбата на филтер станицата на комбинатот.

Вработените бараат Југохром да се рестартира, го блокираа патот Тетово-Скопје

Макфакс - 12.11.2016

Два часа вработените во Југохром денес го блокираа магистралниот пат Тетово-Скопје како реакција на незаинтересираноста на Владата да се произнесе за одлуката за забрана на работењето на компанијата од страна на Министерството за животна средина.

Вработените од Југохром со блокада автопатот Тетово - Скопје побараа рестартирање на фабриката

еМагазин - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово - Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Вработените во Југохром го блокираа автопатот Скопје – Тетово

Lider - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово – Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Вработените во Југохром го блокираа автопатот Скопје – Тетово

Телевизија Нова - 12.11.2016

Со двочасовна блокада на патарината кај Желино од автопатот Тетово – Скопје работниците на Југохром Фероалјос денеска го искажаат своето незадоволство од тоа што од почетокот на месецов согласно одлуката на Државниот инспекторат за животна средина, ...

Вработените од „Југохром“ го блокираа автопатот Тетово – Скопје

Либертас - 12.11.2016

Повлекување на одлуката на инспекторатот за животна средина за гасење на печките на „Југохром“, добивање на статус на работниците додека не се рестартира фабриката и забрзување на изградбата на филтер станицата на комбинатот.

Вработените во „Југохром“ најавуваат блокади, бараат итно повлекување на забраната за работа

Репортер - 10.11.2016

Повлекување на одлуката на прекинување на производството на „Југохром“ и да нема отпуштања на вработените, бараат од Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство. Доколку нема разбирање на надлежните, Синдикатот од комбинатот во Јегуновце од ...

“Југохромци“ најавуваат блокади

24 Вести - 09.11.2016

Работниците од „Југохром“ не ја прифаќаат одлуката на инспекторатот за животна средина, за затворање на затворање на компанијата. Од синдикатот за индустрија, енергетика и рударство на македонија, најавија дека во сабота ќе го блокираат автопатот ...

В сабота синдикалците од „Југохром“ ќе го блокираат автопатот Тетово – Скопје

Алсат-М - 09.11.2016

Синдикалната организација „Југохром Алзар“ најавува протест поради затворањето на комбинатот. Тој е планиран да се одржи в сабота наутро, а ќе бидат блокирани двата коловоза од автопатот Тетово – Скопје кај наплатната рампа Јегуновце.

„Југохромци“ најавија протест: бараат Владата да ја повлече одлуката

ТВ21 - 09.11.2016

Вработените во „Југохром“ ќе го блокираат магистралниот пат Тетово -Скопје, ако Владата не се произнесе за одлуката за забрана на работење на компанијата донесена од страна на Министерството за животна средина.

Југохромци во сабота ќе ја блокираат магистралата Тетовo-Скопје

+инфо - 09.11.2016

Бараат власта да ги посочи вистинските загадувачи на воздухот во Тетово. Вработените во „Југохром“ ќе го блокираат магистралниот пат Тетово -Скопје, ако Владата не се произнесе за одлуката за забрана на работење на компанијата донесена од страна на ...

Вработените во „Југохром“ во сабота најавуваат блокада на магистралата Тетово-Скопје

Позитив.мк - 09.11.2016

Повлекување на одлуката на прекинување на производството на „Југохром“ и да нема отпуштања на вработените, бараат од Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство. Доколку нема разбирање на надлежните, Синдикатот од комбинатот во Јегуновце од ...

Вработените од „Југохром“ да се вратат на работа - ако не ќе блокираат патишта

Фактор - 09.11.2016

Вработените од фабриката „Југохром“ од Јегуновце најавија блокада за сабота на автопатот Тетово – Скопје кај рампата Желино. До надлежните имаат три барања, за кои велат дека ако не се исполнат ќе го блокираат и стариот пат.

СИЕР: Укинување на одлуката за „Југохром“

МРТ - 09.11.2016

Доколку не добијат позитивен одговор од належните, Синдикатот на вработените во „Југохром“ од сабота најавуваат протест и блокада на автопатот Тетово-Скопје, кај село Желино. Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство со поддршка за барањата ...

Вработените во „Југохром“ најавуваат блокади, бараат итно повлекување на забраната за работа

МРТ - 09.11.2016

Повлекување на одлуката на прекинување на производството на „Југохром“ и да нема отпуштања на вработените, бараат од Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство. Доколку нема разбирање на надлежните, Синдикатот од комбинатот во Јегуновце од ...

Вработените во „Југохром“ најавуваат блокади, бараат итно повлекување на забраната за работа

Либертас - 09.11.2016

Повлекување на одлуката на прекинување на производството на „Југохром“ и да нема отпуштања на вработените, бараат од Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство. Доколку нема разбирање на надлежните, Синдикатот од комбинатот во Јегуновце од ...

Вработените во „Југохром“ не се согласуваат со одлуката за принуден

Алсат-М - 08.11.2016

Работниците од „Југохром“ не се согласуваат со одлуката на раководството да одат на едномесечен принуден одмор и да им бидат исплатени 70% од платата. Работниците најавија дека во текот на оваа недела ќе започнат протести блокирајќи ја магистралата ...

Вработените во „Југохром“ еден месец на принуден одмор

МКД - 08.11.2016

Во текот на овој месец вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од синдикатот на комбинатот. Работниците пак не се согласуваат со одлуката и највуваат протести.

Вработените во Југохром еден месец на принуден одмор

Телма - 07.11.2016

Вработените од Југохром, ќе бидат на принуден одмор, но само месецов, одлучи одборот на директори на фабриката, по неколкудневните преговори со синдикатот. За понатамошната судбина на работниците и понатаму ќе се разговара, велат од синдикатот.

„Југохром“ под клуч, за вработените 70% од платата

МКД - 07.11.2016

Откако „Југохром" минатата недела ги исклучи печките, денеска синдикатот соопшти дека вработените ќе одат на принуден одмор со 70 отсто од платата. „Успеавме да издејствуваме од одборот на „Југохром“, работниците да бидат пратени на принуден одмор, ...

Вработените од „Југохром“ на принуден одмор

ТВ21 - 07.11.2016

Во текот на овој месец, вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од Синдикатот на комбинатот. – Успеавме да издејствуваме од одборот на „Југохром“, работниците да бидат пратени на принуден одмор, односно ќе земаат 70 ...

Вработените од „Југохром“ на принуден одмор

+инфо - 07.11.2016

„Југохром“ ги исклучи печките минатата недела после одлуата на Инспекторатот за животна средина кој одлучи да се затвори фабриката. Месецов вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од синдикатот на комбинатот, објави ...

Вработените во „Југохром” на принуден одмор, па на протести

Фокус - 07.11.2016

Откако „Југохром” ги исклучи печките бидејќи не постави филтри за прочистување, вработените заминаа на принуден одмор. Овој договор важи само за ноември, а што ќе биде со нив после крајот на месецов не е одлучено.

Вработените од „Југохром“ на принуден одмор

Локално - 07.11.2016

Месецов вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од синдикатот на комбинатот. – Успеавме да издејствуваме од одборот на „Југохром“, работниците да бидат пратени на принуден одмор, односно ќе земаат 70 проценти од ...

Вработените од „Југохром“ на принуден одмор

Мета - 07.11.2016

Месецов вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од синдикатот на комбинатот. – Успеавме да издејствуваме од одборот на „Југохром“, работниците да бидат пратени на принуден одмор, односно ќе земаат 70 проценти од ...

ПРИНУДЕН ОДМОР: Вработените во „Југохром“ ќе добијат 70% плата и ќе седат дома

Фактор - 07.11.2016

Откако Југохром ги изгасна печките фабриката, следно што дојде оттаму е дека вработените ги праќа на принуден одмор. Приказната пак се врати на старо откако Комбинатот за феролегури стави клуч на вратите.

Вработените од „Југохром“ на принуден одмор

Либертас - 07.11.2016

Месецов вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од синдикатот на комбинатот. – Успеавме да издејствуваме од одборот на „Југохром“, работниците да бидат пратени на принуден одмор, односно ќе земаат 70 проценти од ...