TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фуере: ЕУ ќе го одреди датумот кога ќе се исполнат критериумите

А1 - 12.11.2006

Европската унија ќе одреди датум за преговори тогаш кога земјава ќе ги исполни бараните критериуми за членство. Ова го изјави евроамбасадорот во Македонија, Ерван Фуере во денешното интервју за радио „Слободна Европа“, прецизирајќи дека доколку се исполнат сите реформи на време, тогаш не е можно да ...

Брисел не е ѕид за плачење

Утрински - 11.11.2006

ЕДИТОРИЈАЛ СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Македонската демократија е незрела и нема политичка култура во државата, е пораката што ни ја упати еврокомесарот Оли Рен неделава, откако Европската комисија го објави извештајот во кој повика на општ политички консензус околу реформите што треба да не' внесат во ...

Ерван Фуере ја поздрави публиката на македонски

Вечер - 11.11.2006

Напорите што ги прави Младинскиот културен центар во Скопје, вклучувајќи се во одбележувањето на "Деновите на европскиот филм" во земја во која европската кинематографија го одбележала своето раѓање со раѓањето на славните браќа Манаки, заслужуваат длабока почит.

Фуере бара консензус, партиите меѓусебно се плукаат

Утрински - 10.11.2006

Фуере побара механизам за неутралност на јавната администрација СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА „Добро е тоа што се собравте сите, но свирите различни партитури“, им реплицираше вчера амбасадорот Ерван Фуере на членовите на Комисијата за евроинтеграција, пред кои дојде да го презентира извештајот на ...

Работете заедно, за граѓаните!

Вечер - 10.11.2006

Но, тие и понатаму со старите навики. Наместо да разговараат за конкретните забелешки наведени во Извештајот, тие се расправаа за тоа дали тој е подобар од ланскиот, и два часа си ја префрлаа вината за ваквиот извештај Македонија минатата година направи одреден напредок, но мора да продолжи и ...

Европа чека реформи додека паузира проширувањето

Вест - 09.11.2006

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ГО ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА НАПРЕДОКОТ НА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ Европската комисија вчера официјално го објави првиот извештај за напредокот на Македонија кон членство во ЕУ, откако земјата го доби кандидатскиот статус во декември минатата година.

Удвојте ги реформите за побрз пат до ЕУ

Време - 09.11.2006

ФУЕРЕ КАЈ ГРУЕВСКИ СО ЈАСНА ПОРАКА Македонија треба да ги зголеми напорите за остварување на реформите за членство во Унијата за побрзо да продолжи да чекори на патот кон ЕУ, порача евроамбасадорот Ерван Фуере откако вчера попладнето му го предаде извештајот на ЕК на премиерот Никола Груевски.

Оли Рен: Бавни сте!

Време - 09.11.2006

БРИСЕЛ СО КРИТИЧКИ ИЗВЕШТАЈ ЗА МАКЕДОНИЈА Боби Христов Македонија по добивањето на кандидатскиот статус продолжува со прогресот, но со побавно темпо, порача вчера од Брисел комесарот за проширување Оли Рен објавувајќи го стратегискиот документ за проширувањето и извештајот за прогресот на ...

Премиерот сака Македонија да влезе во ЕУ со Хрватска

Утрински - 09.11.2006

Амбасадорот на ЕУ, Ерван Фуере, предавајќи му го извештајот на Европската комисија на премиерот Никола Груевски, вчера изјави дека тој се темели на ригорозна и објективна процена за постигнатиот напредок, па ја охрабрува земјата да продолжи со реформите и двојно да ги зголеми напорите со цел побрзо ...

Патот до ЕУ да се поплочи со реформи

Дневник - 09.11.2006

За Владата е од витално значење да тргне во потрага по политички консензус за голем број важни реформи зашто мора да се има предвид специфичноста на политичкиот модел на земјата, се посочува во извештајот Европската Унија ќе продолжи да се проширува откако за две-три години ќе се реформира.

Олимписка трка до Брисел

Дневник - 09.11.2006

Европската комисија вчера го објави Годишниот извештај за напредокот во Македонија, прв извештај откако нашата земја го доби кандидатскиот статус Европската комисија вчера го објави Годишниот извештај за напредокот во Македонија, прв извештај откако нашата земја го доби кандидатскиот статус.

Фуере бара дијалог – Коневска вели го имаме

Канал5 - 09.11.2006

Ерван Фуере денеска и пред пратениците ја повтори суштината на извештајот европската комисија за Македонија, што вчера лично му го предаде на премиерот Груевски Ерван Фуере денеска и пред пратениците ја повтори суштината на извештајот европската комисија за Македонија, што вчера лично му го предаде ...

Новата влада презела лошо наследство

Вечер - 09.11.2006

Македонија изминатата година направила значаен напредок и на политички и на економски план, но треба да ги забрза реформите во судството и полицијата, и да ја засили борбата против организираниот криминал и корупцијата, се наведува во годишниот Извештај на Европската Комисија (ЕК) за напредокот на ...

Македонија доби силни критики во извештајот на ЕК

А1 - 08.11.2006

Силни критики, силни удари доби Македонија со извештајот на ЕК. Брисел не е задоволен. За Македонија, очекувано, нема датум за преговори. „Поранешната југословенска Република Македонија продолжи со прогрес во изминатата година од добивањето кандидатски статус минатиот декември, но со побавно ...

Фуере побара двојно зголемување на владините реформи

А1 - 08.11.2006

Двојно зголемување на владините реформи побара евроамбасадорот Фуере откако на Премиерот му ја предаде папката со извештајот за македонскиот напредок кон Европската Унија. Иако беше најавена кратка средба, Груевски и Фуере речиси еден час разговарале за наодите и анализите на експертите на ...

Владата не е изненадена од извештајот на ЕК

А1 - 08.11.2006

Без драма или некакво изненадување. Вака Владата денеска го дочека и официјалното објавување на годишниот извештај на Европската комисија. Очекувано, ако се има в предвид дека извештајот веќе подолго време е познат во јавноста.

Реформите ќе ја внесат Македонија во ЕУ

Дневник - 08.11.2006

Со стратегискиот документ, европската перспектива на Хрватска и на Македонија станува остварлива во наредните пет до седум години ако реформите напредуваат со бараниот ритам Стратегискиот документ на Европската комисија (ЕК) што ќе биде објавен денеска во Брисел ги остава отворени вратите на ЕУ за ...

Евроамбасадорот Фуере му го предаде извештајот на ЕК на премиерот Груевски

Канал5 - 08.11.2006

Амбасадорот на ЕУ Ерван Фуере му го предаде денеска на премиерот Никола Груевски извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за периодот октомври 2005-октомври 2006 година Скопје, 8 ноември (МИА) - Амбасадорот на ЕУ Ерван Фуере му го предаде денеска на премиерот Никола ...

Објавен извештајот на ЕК за Македонија за 2006

Канал5 - 08.11.2006

„Македонија во 2006-та ги забавила реформите во споредба со минатата година и затоа треба да ги зајакне напорите“. Ова е суштината на годишниот извештај што денеска во Брисел го објави Европската комисија за напредокот на земјава.

ЕК денеска со Стратегија за проширување на ЕУ

Макфакс - 08.11.2006

Скопје/Брисел Стратегија за проширувањето на Европската унија (ЕУ) и годишен извештај за напредокот на земјите кандидати, треба да објави денеска Европската комисија. Главните поенти од нацрт верзиите и на двата документи се веќе се познати во јавноста: нема проширување на краток рок во Унијата се ...

ЕК со избалансиран извештај за напредокот на Македонија

Макфакс - 08.11.2006

Брисел Македонија добро напредува во политичките и економските критериуми на ЕУ неопходни за членство, но, сепак има уште многу работа во разни области за да се приближи до Унијата. Ова е есенцијата од годишниот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија објавен денеска во ...

Фуере:Извештајот на ЕК и за позитивните и за негативните работи

Макфакс - 08.11.2006

Скопје Извештајот на Европската комисија ЕК за Македонија не е ниту негативен, ниту позитивен, туку ги идентификува областите каде што има напредок и каде што е потребен напредок. Ова денеска го истакна специјалниот претставник на Европската унија во Македонија Ерван Фуере, на презентацијата на ...

Најмногу критики за Македонија во извештајот на ЕК

А1 - 07.11.2006

Македонија е единствена земја од регионов која е најкритикувана за несправувањето со корупцијата, неспроведените реформи, невладеењето на правото. Во драфт верзијата на документот, кој утре претпладне треба да го објави Европската комисија, а до кој дојде А1, стои: „Реформите во земјата се ...

ЕУ не најавува датум за преговори за Македонија

Утрински - 07.11.2006

Во Македонија никој не сака да го коментира извештајот на Брисел СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Европската комисија (ЕК) утре ќе го објави извештајот за Македонија, но малку од тоа што ќе се најде внатре е новост за нашата јавност, освен најновата бирократска кованица на Брисел со која се сака да им се ...

Забрзување на политичките и судските реформи

Вечер - 07.11.2006

Забрзување на политичките и судските реформи како и засилување на борбата против корупцијата ќе побара Европската комисија од Македонија. Ова се вели во нацрт-стратегискиот документ за проширување на ЕУ, што утре треба да го објави Европската комисија.

ЕК ќе ја повика Хрватска да ги забрза реформите

Макфакс - 07.11.2006

Брисел Хрватска треба да продолжи со досега постигнатиот напредок, но и да го забрза ритамот на реформите во клучните подрачја, како што се правосудството, јавната администрација, стопанството и борбата против корупцијата. Вака според хрватската државна агенција Хина, ќе изгледа пораката која во ...

Фуере ни покажа како се трча кон Европа

Време - 06.11.2006

ЕВРОАМБАСАДОРОТ ВО БИТОЛА Евроамбасадорот Ерван Фуере во петокот и во саботата се дружеше со битолчани. Тој со градските советници трчаше на традиционалната ноќна атлетска трка по повод 4 ноември, Денот на ослободувањето на Битола.

Брисел оценува дека Македонија бавно напредува

Дневник - 06.11.2006

Конструктивен дијалог во Собранието, помеѓу сите политички партии во Владата и опозицијата, е неопходен заради функционирање на институциите, порачува Европската комисија Македонската демократија не може да напредува со саканиот ритам ако не обезбеди широк политички дијалог во земјата, ќе утврди во ...

Забрзување на политичките и судските реформи

Макфакс - 06.11.2006

Брисел Забрзување на политичките и судските реформи како и засилување на борбата против корупцијата ќе побара Европската комисија од Македонија. Ова се вели во нацрт Стратегискиот документ за проширување на ЕУ, што во среда треба да го објави Европската комисија.