TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„За“ и ги предлага на ДУИ ресорите правда, социјала, економија и локална самоуправа

А1 - 05.10.2002

Коалицијата „За Македонија заедно“ и предложила на ДУИ во новата влада да ги раководи истите ресори кои и во претходниот кабинет ги имаа партиите на Aлбанците, дознава А1. Тоа се 4 министерства - за правда, за труд и социјална политика, за економија и за локална самоуправа.

На ДУИ и се нудат ресорите што ги имаше ДПА

Утрински - 05.10.2002

Вчера почна официјалниот дел на консултациите за формирање влада Соња Крамарска Потпретседателска четворка на СДСМ и на ДУИ - Шекеринска и Поповски, Буџаку и Арифи, за вчера попладне ја имаа закажано првата тет-а-тет средба на која, како што дознаваме, требаше да бидат договорени основите на идната ...

Маратонска собраниска игра на нерви и на политички блефови

Утрински - 05.10.2002

Првата конститутивна седница на четвртиот македонски парламент од друг агол Исчекување и доцнење, напрегната и искричава атмосфера, паузи за слушалки, за верификација на мандати, за собраниски спикер, политички маркетинг и препукување во сала и надвор од неа, дипломати и набљудувачи, команданти од ...

Поповски: Парламент со повисок авторитет, повеќе доверба и углед

Утрински - 05.10.2002

Новиот собраниски спикер доби поддршка од пратениците на коалицијата "За" и ДУИ За Македонија наредните четири години ќе бидат просперитетни. Нў очекуваат реформи во стопанскиот и во политичкиот систем, како и спроведување на оној дел од Рамковниот договор што не е реализиран.

Црвенковски ќе биде мандатар на новата влада

А1 - 04.10.2002

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, ќе биде мандатар за составување на новата влада, се договориле во највисокото раководство на најголемата партија во коалицијата-победничка на изборите, дознава А1. Ваквата одлука треба да биде официјализирана на седницата на централниот одбор на СДСМ закажана за ...

Парламентот почна со пауза за слушалки

Вест - 04.10.2002

КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО Првата конститутивна седницна Собранието го затече неподготвено. за примена на Охридскиот договор - на пратеничките клупи немаше слушалки за симултан превод на што инсистираа пратениците Албанци кои ја Вчера со присуство на највисокиот државен врв и ...

Никола Поповски претседател на Собранието

Утрински - 04.10.2002

Потпретседателот на СДСМ беше единствен кандидат за високата функција Социјалдемократот Никола Поповски е избран за нов, четврти по ред, претседател на Собранието на Република Македонија. Од вкупно 103 присутни парламентарци во салата тој доби поддршка од 72 народни избраници, додека 30 беа против.

Преговорите на "За" со ДУИ почнуваат по завршувањето на седницата

Утрински - 04.10.2002

Се интензивираат разговорите околу идното колацирање "Преговорите со Демократската унија за интеграција ќе почнат по конституирање на Собранието, односно по завршување на конститутивната седница", изјави вчера пратеникот на СДСМ Јани Макрадули.

Маратонска седница, искричења за верификацијата на мандатите

Утрински - 04.10.2002

НОВ ПАРЛАМЕНТ Со верификација на мандатите на 119 пратеници: 59 од коалицијата "За Македонија заедно", 33 од коалицијата "Главата горе", 16 пратеници од Демократската унија за интеграција, 7 од ДПА, 2 од ПДП и по еден од СПМ и НДП, вчера се конституира новиот македонски парламент.

Новиот парламент почна со препукувања меѓу ДПА и ДУИ

Дневник - 04.10.2002

конститутивна седница на Четвртиот законодавен дом Мендух Тачи го услови присуството на седницата со доаѓањето на сите поранешни команданти на ОНА, на што Агрон Буџаку од ДУИ му одговори дека ДПА не треба да се грижи за безбедноста на нивните пратеници >>Четвртото повеќепартиско Собрание на ...

Поповски и Шеќеринска ќе се надмудруваат со Буџаку и Арифи

Дневник - 04.10.2002

"ЗА" И ДУИ ОД ДЕНЕСКА И ОФИЦИЈАЛНО ЌЕ ГО ДЕЛАТ КОЛАЧОТ Со ДУИ ќе се преговара за едно вицепремиерско место и за неколку министерства, меѓу кои се правдата, економијата, локалната самоуправа, здравството, трудот и социјалата, културата Коалицијата "За Македонија заедно" и Демократска унија за ...

Изгласан новиот парламентарен состав

А1 - 03.10.2002

Новиот пратенички состав на Собранието денеска ја одржа првата конститутивна седница, на која едногласно беа верификувани мандатите на 119 од вкупно 120 пратеници. За нов спикер на парламентот е избран Никола Поповски од СДСМ.

Десет министерски места за „За“, четири за ДУИ

А1 - 03.10.2002

Десет министерски места за коалицијата „За Македонија заедно“, четири за Демократската унија за интеграција. Ова е веројатниот сооднос во новата влада, невклучувајќи ги премиерското место и трите вицепремиерски од кои по едно ќе добијат СДСМ, ЛДП и ДУИ.

ДПА ја бојкотираше конститутивната седница

А1 - 03.10.2002

Демократската партија на Албанците ја бојкотираше денешната собраниска седница. Како што изјави потпретседателот Мендух Тачи, неговата партија и пратеничка група се солидаризирала со бившите членови на ОНА кои, според него, не биле присутни на седницата.

Полиција, обезбедување и проверки пред конститутивната седница

А1 - 03.10.2002

Полиција, обезбедување, проверки. Вака изгледаше парламентот пред конститутивната седница. Некои пратеници дојдоа директно паркирајќи се пред самиот влез, како Бошковски, но некои се помачија зад барикадите пред собранието, како Шеќеринска.

Никола и Бучко момци за се

Вест - 03.10.2002

ОД ДЕНЕСКА СТАРАТА ВЛАДА СИ ЗАМИНУВА, А ОКОЛУ НОВАТА МЕТЕЖ Никола Поповски и Владо Бучковски најсериозни кандидати за претседател на Собранието. Али Ахмети денес не доаѓа на конститутивната седница на Собранието Претседател на Собранието на Македонија ќе биде од редовите на СДСМ.

Меѓу пратениците 10 лидери и 22 жени

Утрински - 03.10.2002

СОСТАВ Фактички во 120 пратенички фотелји ќе седнат лидери на десет политички партии, меѓу нив Бранко Црвенковски од СДСМ и Љупчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ кои ги предводат најголемата позициска и опозициска коалиција. Членови на пратеничкиот состав се и десет министри од владата во заминување, чиј ...

Денеска се конституира новиот парламент

Утрински - 03.10.2002

По завршување на четвртите парламентарни избори народните избраници седнуваат во пратеничките фотелји Првата конститутивна седница на Собранието на Македонија во нов состав по завршување на четвртите парламентарни избори е закажана за денеска попладне во 15 часот.

Мандатарот Црвенковски очекува брзи консултации за владата

Утрински - 03.10.2002

Преговорите за новиот владин кабинет стартуваат по денешната конститутивна седница на парламентот Според лидерот на социјалдемократите министерската листа сў уште неизвесна Претседателот Трајковски, најверојатно, в понеделник, ќе му го додели мандатот за премиер на лидерот на социјалдемократите ...

Пратениците на "За" во старите фотелји

Утрински - 03.10.2002

МЕСТА На првата конститутивна седница веќе се знае како ќе седат новите пратеници. Во салата за седници, од левата страна, гледано од галеријата долу, веднаш зад фотелјите наменети за премиерот и министрите, во случајов зад актуелната влада денеска ќе бидат распоредени пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Ќе се верифицираат мандатите на 119 пратеници

Дневник - 03.10.2002

Денеска се конституира новиот парламент На седницата се очекува да присуствуваат и претставници на меѓународната заедница и на дипломатскиот кор, како и на сите релевантни институции во земјава Стојан Андов уште денеска е претседател на Парламентот.

Поповски претседател на Собранието, Бучковски избира меѓу одбраната и МВР?

Дневник - 03.10.2002

ДОГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА ПРЕД РАЗВРСКА Засега е неизвесно кои ресори би можеле да отидат на контото на ДУИ, како противтежа за отстапувањето на спикерската позиција Потпретседателот на СДСМ, Никола Поповски, најверојатно ќе биде нов претседател на Собранието на РМ, потврдија вчера за "Дневник" ...

Утре конститутивна седница на собранието

А1 - 02.10.2002

Собранието на утрешната конститутивна седница ќе го верификува манадатот на пратениците и ќе го избере новиот спикер на парламентот. Верификацијата на мандатите ќе биде извршена врз основа на извештајот на ДИК, од кој верификационата комсиија која ќе биде формирана на самата седница, на собранието ...

Никола Поповски спикер на парламентот, Бранко Црвенковски премиер

А1 - 02.10.2002

Никола Поповски, потпретседател на СДСМ, шеф на пратеничката група на оваа партија во претходниот состав на парламентот, е кандидат на коалицијата „За Македонија заедно“ за нов претседател на собранието. Кандидатурата на Поповски, претходно договорена со партнерите во коалицијата „За“ и поддржана ...

СДСМ нуди кафе, ДУИ бара сок

Вест - 02.10.2002

УТРЕ СЕ КОНСТИТУИРА НОВИОТ ПАРЛАМЕНТ Никола Поповски и Азис Положани, пратеници и високи партиски функционери на СДСМ и ДУИ, на покана на Поповски разговараа во просториите на пратеничката група на СДСМ Претставниците на победничките партии СДСМ и ДУИ вчера во Собранието на Македонија одржаа прва ...

Собранискиот спикер ќе биде познат на конститутивната седница

Утрински - 02.10.2002

Прва средба на претставниците на политичките партии од новиот парламентарен состав КАТИЦА ЧАНГОВА "Мој впечаток е дека името на собранискиот спикер ќе го знаеме на конститутивната седница на парламентот закажана за утре. Функцијата претседател на Собрание е предмет на политички договор на оние ...

Прва средба меѓу "За" и ДУИ, преговори за идниот спикер

Утрински - 02.10.2002

Никола Поповски од СДСМ и Азиз Положани од ДУИ вчера во парламентот го скршија мразот Првата неформална средба на претставниците на идните коалициски партнери СДСМ и ДУИ вчера се одржа во македонскиот парламент. Досегашните колеги од пратеничките клупи, Никола Поповски и Азиз Положани, со кафе се ...

Ахмети со свитата ќе се појави на конститутивната седница

Дневник - 02.10.2002

ПОДГОТОВКИ ЗА НОВИОТ ПАРЛАМЕНТ СДСМ и ДУИ се уште не одржале средба за распределба на функциите >На конститутивната седница на Парламентот утре се очекува да дојдат сите 16 новоизбрани пратеници од ДУИ, на чело со лидерот Али Ахмети, изјави вчера претставникот на таа партија, Азис Положани.

Црвенковски нема туку-така да го даде спикерското место во Парламентот

Дневник - 02.10.2002

ДОДЕКА СЕ СОСТАВУВА НОВАТА ВЛАДА Владо Бучковски за информациите дека Бранко Црвенковски нема да биде мандатар рече дека "знае само за една комбинација за премиерското место" Коалицијата "За Македонија - заедно" тврдо ќе инсистира во распределбата на функциите да го добие претседателското место во ...

Се уште не e познат спикерот на Собранието

А1 - 01.10.2002

Во коалицијата „За Македонија заедно“ сметаат дека претседателското место во Собранието треба да и припадне на оваа коалиција и за овој свој став денеска побараа поддршка од потенцијалниот коалиционен партнер Демократската унија за интеграција.

Прва средба на координаторите на пратеничките групи

А1 - 01.10.2002

Договорени се техничките детали за начинот на кој ќе се конституира новиот собраниски состав и во тој дел претставниците на пратеничките групи застапени во Собранието, по денеска одржаниот консултативен состанок, не очекуваат проблеми.

Македонија останува десетина дена без половина влада

Утрински - 01.10.2002

Пратеничкиот мандат се професионализира и затоа е неспојлив со повеќе функции КАТИЦА ЧАНГОВА Со денот на верификацијата на пратеничкиот мандат на Љупчо Георгиевски, Република Македонија останува без премиер. Фактички до денот кога новиот парламентарен состав ќе избере влада, премиер и министри, ...

Коалицијата "За" го бара спикерското место во парламентот

Утрински - 01.10.2002

За денеска е закажана консултативна средба на новите пратенички групи во Собранието Сашко Димевски По покана од секретарот на парламентот, денеска ќе се одржи првата консултативна средба на претставниците на новите пратенички групи.

"ЗА" и ДУИ утре ќе се договараат за ресорите

Дневник - 01.10.2002

НОВА ВЛАДА НА ПРЕГОВАРАЧКАТА МАСА Последниве денови се позачестена стана варијантата дека лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, нема да биде мандатар Коалицијата "За Македонија заедно" и Демократската унија за интеграција утре ќе ги почнат директните преговори за распределбата на владините ресори.

"За" бара ДУИ да се изјасни околу знамето и химната

Утрински - 30.09.2002

И победничката коалиција има барања до идниот партнер пред директните преговори СОЊА КРАМАРСКА Коалицијата на Бранко Црвенковски е збунета од спротивставените сигнали што доаѓаат од таборот на нивниот иден коалициски партнер ДУИ и затоа на некои од странските посредници им е дадена задача да ...