TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Индепендент“: Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа поради санкциите

24 Вести - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Европа ќе се соочи со криза ако Русија го сопре гасот

Телма - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Москва ќе ги спречи доставките на гас за Европа?

Алсат-М - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа поради санкциите

А1 On - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа поради санкциите

+инфо - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Русија ќе ја остави Европа без гас

Фактор - 23.03.2014

Со можност од енергетска криза синоќа се соочи Европа, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

„Индепендент“: Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа поради санкциите

Локално - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа поради санкциите

Сител - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Европа може да остане без руски гас

Либертас - 23.03.2014

Европа се соочува со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции – пишува денеска британскиот весник „Индепендент“.

Дојче банк: Војната на санкциите

Локално - 23.03.2014

Светот можеби не е толку силно врзан, како што тврдат некои политичари: на Западот нема да му е воопшто лесно да измисли санкции, кои се способни да влијаат на Русија, а настаните во Русија речиси ...

Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа

Економски - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Москва се заканува дека ќе ги спречи доставките на гас за Европа

Денешен - 23.03.2014

Европа синоќа се соочи со можност од енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се ...

Москва ги задржува правата да одговори реципрочно на санкциите

Р.С.Европа - 22.03.2014

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека Москва ги задржува правата да одговори реципрочно на санкциите од западот. Во соопштението санкциите од ЕУ се опишани како „ разведени од ...

Албанија и Црна Гора се приклучија на санкциите против Русија, која ќе биде позицијата на Македонија?

МКД - 22.03.2014

Проектот Јужен тек и непочитувањето на меѓународното право на земјите членки на ЕУ и на НАТО во однос на македонската евроатлантска интеграција, не остава многу простор на Владата на Република ...

Економските санкции ја водат Русија во ледено доба

Н.Македонија - 22.03.2014

Евентуалните економски санкции на Русија би и нанеле тежок удар, а и Европската унија нема да може да ги избегне негативните последици, пишува денеска словенечкиот дневен весник „Дело“ Економските ...

Економските санкции кон Русија водат во "ледено доба"

Точка - 22.03.2014

Евентуалните економски санкции врз Русија би и нанеле тежок удар на ионака економски ослабена земја, но ниту Европската унија не е во состојба да избегне негативни последици, пишува денеска ...

Москва ги задржува правата да одговори реципрочно на санкциите

Таратур - 22.03.2014

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека Москва ги задржува правата да одговори реципрочно на санкциите од западот. Во соопштението санкциите од ЕУ се опишани како „ разведени од ...

Економските санкции кон Русија водат во „ледена доба“

Нетпрес - 22.03.2014

Евентуалните економски санкции врз Русија би и нанеле тежок удар на ионака економски ослабена земја, но ниту Европската унија не е во состојба да избегне негативни последици, пишува денеска ...

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции кон САД

24 Вести - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции кон САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација.

Русија се воздржа од поставување санкции спрема САД

Глас на Америка - 21.03.2014

Рускиот лидер вели дека во моментов нема да има санкции како знак за одмазда по американските санкции врз Русија. Рускиот претседател Владимир Путин вели дека засега нема да поставува санкции спрема ...

Меркел не сака „во моментов“ економски и трговски санкции со Русија

Телма - 21.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија може да бидат наметнати економски и трговски санкции во случај на понатамошно заострување на украинската криза, пренесува ИТАР-ТАСС.

Сите членови на рускиот совет бараат да бидат под санкции на САД

Телма - 21.03.2014

Сите членови на Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата ги замолуваат американските власти да ги стават на списокот на санкционирани лица, јави ИТАР-ТАСС.

Меркел: Економски санкции врз Русија, ако украинската криза се влоши уште повеќе

Алфа - 21.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија може да бидат наметнати економски и трговски санкции во случај на понатамошно заострување на украинската криза.

Меркел: Економски санкции врз Русија, ако украинската криза се влоши уште повеќе

А1 On - 21.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија може да бидат наметнати економски и трговски санкции во случај на понатамошно заострување на украинската криза, пренесува ИТАР-ТАСС.

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

А1 On - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација, јави ...

Русија најави санкции за американски претставници

Н.Македонија - 21.03.2014

Лидерите на ЕУ вчера требаше да донесат одлука за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва. Брисел ќе ѝ додели една милијарда евра помош на Украина Кремљ не исклучува ...

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

Алфа - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација.

Сите членови на рускиот Совет на Федерацијата бараат да се најдат на списокот со санкции на САД

Алфа - 21.03.2014

Сите членови на Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата ги замолуваат американските власти да ги стават на списокот на санкционирани лица.

Русија се закани со реципрочни мерки на санкциите кон неа

Алфа - 21.03.2014

Русија ќе одговори со реципрочни мерки на сите санкции, кои ќе бидат воведени кон неа, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Русија ќе одговори со реципрочни мерки на сите санкции, кои ...

Сите членови на рускиот Совет на Федерацијата бараат да се најдат на списокот со санкции на САД

А1 On - 21.03.2014

Сите членови на Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата ги замолуваат американските власти да ги стават на списокот на санкционирани лица, јави ИТАР-ТАСС.

Руските туристи нема да ги преплавуваат плажите во Црна Гора

Дневник - 21.03.2014

Искра Kоровешовска - Последната одлука на Црна Гора да се приклучи кон санкциите за забрана на патување и замрзнување на сметките на руски и кримски функционери, како и кризата во Kрим, ги премисли ...

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

+инфо - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација, јави ...

Сите членови на рускиот Совет на Федерацијата бараат да се најдат на списокот со санкции на САД

+инфо - 21.03.2014

Сите членови на Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата ги замолуваат американските власти да ги стават на списокот на санкционирани лица, јави ИТАР-ТАСС.

The Independent: САД удираат по блиското опкружување на Путин

Локално - 21.03.2014

САД открија нов пакет од кривични санкции против Москва поради присвојувањето на Крим. Овојпат се се нишани во неколку блиски соработници на претседателот Владимир Путин, вклучувајќи го шефот на ...

Меркел: Економски санкции врз Русија, ако украинската криза се влоши уште повеќе

Сител - 21.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија може да бидат наметнати економски и трговски санкции во случај на понатамошно заострување на украинската криза, пренесува ИТАР-ТАСС.

ЕУ и Украина потпишаа Спогодба за стабилизација и асоцијација

Канал5 - 21.03.2014

ЕУ и привремената влада на Украина денеска ја потпишаа Спогодбата за стабилизација и асоцијација. Овој чин, што се случи на маргините на ЕУ - самитот во Брисел се толкува како знак на поддршка по ...

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

Сител - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација, јави ...

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

МРТ - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и воведување визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација, јави ...

МЕРКЕЛ: Ако се заостри украинската криза, нови санкции за Русија

Телеграф - 21.03.2014

Подготвени сме да пристапиме кон трета фаза, ако ситуацијата во Украина се влоши уште повеќе, изјави германската канцеларка Ангела Меркел Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија ...

Меркел: Економски санкции врз Русија, ако украинската криза се влоши уште повеќе

Бриф - 21.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија може да бидат наметнати економски и трговски санкции во случај на понатамошно заострување на украинската криза, пренесува ИТАР-ТАСС.

Путин: Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

Бриф - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација, јави ...

Русија засега нема да воведе реципрочни санкции на САД

Телеграф - 21.03.2014

Според Путин, ако Русија преземе ваква мерка, ќе настрадаат милиони невини Украинци што работат во Русија Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен ...

Русија се воздржа од санкции против САД

Точка - 21.03.2014

Русија ќе се воздржи од наметнување на санкции против САД и од воведувањето на визен режим со Украина, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе "Интерфакс".

Русија се закани со реципрочни мерки на санкциите кон неа

Бриф - 21.03.2014

Русија ќе одговори со реципрочни мерки на сите санкции, кои ќе бидат воведени кон неа, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Кон санкциите ќе реагираме според принципот на ...

Сите членови на рускиот Совет на Федерацијата бараат да се најдат на списокот со санкции на САД

Бриф - 21.03.2014

Сите членови на Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата ги замолуваат американските власти да ги стават на списокот на санкционирани лица, јави ИТАР-ТАСС.

Русија се закани со реципрочни мерки на санкциите кон неа

Телеграф - 21.03.2014

Песков истакна дека државата секогаш ќе стои зад руските граѓани што се предмет на санкции Русија ќе одговори со реципрочни мерки на сите санкции што ќе бидат воведени кон неа, изјави денеска ...

Членовите на рускиот Совет на Федерацијата бараат да се најдат на „црната листа“ на САД

Телеграф - 21.03.2014

Според Матвиенко санкциите од САД и од ЕУ кон функционерите на Руската Федерација се досега незабележен акт на политичка уцена Сите членови на Горниот дом на рускиот парламент, Советот на ...

Русија не воведува визи за Украина

Република - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација.

Русија се воздржа од санкции против САД

Нетпрес - 21.03.2014

Русија ќе се воздржи од наметнување на санкции против САД и од воведувањето на визен режим со Украина, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе „Интерфакс“.

Мативенко: Бараме сите да бидеме ставени на списокот на санкционирани

Курир - 21.03.2014

Сите членови на Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата упатија молба до американските власти да ги стават на списокот на санкционирани лица.

Путин: визниот режим со Русија би бил штетен за Украинците

Руска реч - 21.03.2014

Русија засега нема да воведе санкции како одговор на санкциите на САД, ниту ќе воведе визен режим со Украина, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин за време на заседанието на рускиот Совет ...

Русија засега ќе се воздржи од противсанкции за САД

Економски - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи од наметнување реципрочни санкции на САД и да воведува визен режим со Украина, изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската Федерација, јави ...

Русија се заканува со контрасанкции

Lider - 21.03.2014

Русија ќе одговори со реципрочни мерки на сите санкции, кои ќе бидат воведени кон неа, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Кон санкциите ќе реагираме според принципот на ...

Меркел: Економски и трговски санкции врз Русија, ако украинската криза се влоши уште повеќе

Falanga - 21.03.2014

Подготвени сме да пристапиме кон трета фаза, ако ситуацијата во Украина се влоши уште повеќе. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека врз Русија може да бидат наметнати економски и трговски ...

Русија возвраќа: Санкции за деветмина американски функционери

24 Вести - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

Црна Гора и Албанија се придружија кон санкциите против Русија

Р.С.Европа - 20.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти Кабинетот на високиот претставник за надворешна политика ...

И Русија со санкции спрeма американци

Р.С.Европа - 20.03.2014

Русија ,исто така, објави санкции спрема официјални преставници на САД поради мерките на Вашингтон против Русија. Станува збор за 10 американски законодавци и официјални преставници на кои ќе им биде ...

Обама наредил поостри санкции против клучните сектори на руската економија, нови 20 Руси на листата

МКД - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама најавил дека ќе бидат наметнати дополнителни санкции против клучните сектори на руската економија и против „повисоки претставници на руската влада“ во врска со ...

Москва го возвраќа ударот: воведени санкции против американски функционери, меѓу кои и блиски соработници на Обама

МКД - 20.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи објави реципрочна листа на санкции против американски граѓани, како одговор на заострувањето на американските санкции против руски бизнисмени и ...

Русија возвраќа: Санкции за деветмина американски функционери

Утрински - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

Меккејн: Горд сум што Путин ме санкционира!, Боенер: Стојам против Путиновата агресија!

МКД - 20.03.2014

„Мило-за-драго“-листите со санкции почнаа да се појавуваат по референдумот за независност на Крим и за припојување кон Русија. Американскиот републикански сенатор Џон Меккејн, кој е меѓу ...

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции

Алсат-М - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции

А1 On - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

Црна Гора се приклучи кон санкциите на ЕУ против Јанукович

А1 On - 20.03.2014

Повеќето држави кои не се членки на ЕУ, ја поддржуваат одлуката на Советот на ЕУ за воведување санкции на одредени лица, поради состојбата во Украина, соопшти високата претставничка на ЕУ за ...

Москва ќе одговори на соодветно на американските санкции

Н.Македонија - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

Русија го возвраќа ударот-санкции за Американците

Н.Македонија - 20.03.2014

Министерството за надворешни работи на Русија, воведе санкции за повеќе американски функционери Како што соопшти Министерството, станува збор за реципрочен одговор на американските санкции против ...

САД најавија нови санкции за руски поединци, банка, но и цели индустриски гранки

А1 On - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска најави санкции кон цели гранки на руската индустрија и економија, како одговор на случувањата на Крим и спојувањето на оваа област кон Руската Федерација.

Русија објави листа на американски функционери против кои се воведуваат санкции

Кајгана - 20.03.2014

Руското министерство за надворешни работи во четвртокот го објави списокот на американски функционери, меѓу кои се и конгресмени, како одговор на ставањето од страна на САД на „црна листа" на 20 ...

Русија возвраќа: Санкции за деветмина американски функционери

А1 On - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

Русија возвраќа: Санкции за деветмина американски функционери

Алфа - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

САД: Горди сме на санкциите од Русија

Н.Македонија - 20.03.2014

Американските конгресмени на кои Русија им воведе санкции поради нивната поддршка за Украина, велат дека се „горди“ што се на тој начин „казнети“ Американскиот сенатор Џон Мекејн, на социјалните ...

Руски одговор: Иран добива зелено светло за атомска бомба?!

А1 On - 20.03.2014

Доколку Соединетите Американски Држави и Европската унија продолжат со притисокот врз Москва поради Крим, Русија би можела да го смени ставот за развој на нуклерната програма во Иран, изјави вечерва ...

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции

+инфо - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

САД најавија нови санкции за руски поединци, банка, но и цели индустриски гранки

+инфо - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска најави санкции кон цели гранки на руската индустрија и економија, како одговор на случувањата на Крим и спојувањето на оваа област кон Руската Федерација.

Албанија и Црна Гора се приклучија кон европските санкции за Русија, а Македонија?

Фактор - 20.03.2014

Албанија и Црна Гора, како и Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Молдавија се приклучија кон санкциите што Европската унија ги воведе кон Русија заради случувањата на Крим.

РЕЦИПРОЦИТЕТ: Русија возврати со санкции за САД!

Фактор - 20.03.2014

Официјална Москва денеска воведе санкции за деветмина американски функционери и сенатори, како возвратна мерка за санкциите што неодамна ги воведоа САД за Русија заради случувањата во Украина.

Русија му се закани на САД со “асиметрични мерки” како одговор на санкциите

Локално - 20.03.2014

Русија вети дека ќе одговори на веќе објавените во однос на Москва американски санкции, а исто така не исклучува и преземањето на асиметрични мерки кои нема да го остават рамнодушен Вашингтон.

Уште шест европски држави се приклучија кон санкциите против Јанукович

Либертас - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои Црна Гора и Албанија, се приклучија кон санкциите на ЕУ против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович и членови на неговиот кабинет, ...

Русите прават црна листа на Американци

Канал5 - 20.03.2014

Кремљ ќе состави список на непожелни американски официјални претставници како одговор на санкциите на Западот - изјави заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Русија возвраќа: Санкции за деветмина американски функционери

Сител - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

И Русија воведе санкции против американски функционери

Либертас - 20.03.2014

Руското министерство за надворешни работи објави список на американски функционери, како одговор на на „црна листа” на САД на која се 20 руски функционери, бизнисмени и парламентарци поради ...

ЕУ размислува за ембарго за оружје за Русија

Локално - 20.03.2014

По САД и ЕУ ќе одобри во понеделникот визни и финансиски санкции против руски претставници – можеби и забрана за воено соработка со Русија, но тоа ќе значи “умерени штета за руската одбранбена ...

Црна Гора и Албанија се приклучија кон санкциите на ЕУ против Јанукович

Телеграф - 20.03.2014

Црна Гора, Албанија, Исланд и Молдавија во согласност со Договорот за стабилизација и асоцијација усвоија европски санкции кон поранешни функционери за кои постои сомнеж дека проневериле државни ...

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции

Бриф - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

Русија ќе им врати на САД за санкциите

Телеграф - 20.03.2014

Разгледуваме широк спектар на мерки со кои ќе одговориме. Тоа може да бидат идентични мерки во однос на некои американски службеници, најави рускиот заменик министер за надворешни работи Соодветно, ...

Црна Гора и Албанија воведоа санкции против Русија

Точка - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои се Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на Европската унија против Русија, соопштија од Кабинетот на високата претставничка на ЕУ за ...

И Путин одговори со санкции за политичари од САД: На листата Меккејн, Аткинсон…

Бриф - 20.03.2014

Министерството за надворешни работи на Русија го објави списокот на граѓани на САД кон кои ќе бидат воведени санкции, како контра мерка на санкциите од САД за руски граѓани.

РУСИЈА ГО ВРАЌА УДАРОТ: Санкции за американски функционери

Телеграф - 20.03.2014

На девет американски конгресмени, сенатори и чиновници им се забранува да влегуваат на руска територија Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски ...

Ќе му воведе ли Груевски санкции на Путин?

Бриф - 20.03.2014

Дипломати од САД и ЕУ побарале од македонската влада да се приклучи кон санкциите против Русија, како што тоа го направија Албанија и Црна Гора, брифираат дипломатски извори.

Црна Гора и Албанија се придружија кон санкциите на ЕУ кон Јанукович

Тера - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија (ЕУ), меѓу кои и Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на ЕУ против поранешниот украински претседател Виктор Јанукович и членовите на неговиот режим, ...

И Црна Гора и Албанија се приклучија кон санкциите на ЕУ против Јанукович

Press24 - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои Црна Гора и Албанија, се приклучија кон санкциите на ЕУ против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович и членови на неговиот кабинет, ...

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции

Курир - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

Црна Гора и Албанија се придружија кон санкциите на ЕУ кон Јанукович

Portal - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија (ЕУ), меѓу кои и Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на ЕУ против поранешниот украински претседател Виктор Јанукович и членовите на неговиот режим, ...

Црна Гора и Албанија воведоа санкции против Русија

Нетпрес - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои се Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на Европската унија против Русија, соопштија од Кабинетот на високата претставничка на ЕУ за ...

Економската војна со Русија силно ќе ја погоди Австрија

Канал 77 - 20.03.2014

Санкциите против Русија се закануваат да создадат раздор меѓу државите членки на Европската Унија, оценува австрискиот дневен весник „Стандард“ кој додава дека мерките во финансискиот сектор силно би ...

РУСИТЕ ПРАВАТ ЦРНА ЛИСТА: Американски функционери нема да можат да ја посетуваат Русија!

Sky - 20.03.2014

Кремљ е подготвен да состави црна листа на непожелни американски функционери, како одговор на санкциите на Западот, вели заменик шефот на дипломатијата на Русија Сергеј Рјабков.

Обама го потпиша указот за новите санкции кон Русија

Press24 - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска го потпиша указот за воведување на санкции кон Русија, кој ќе ги погоди 20 руски пратеници, некои поединци надвор од извршната власт, како и Банката на ...

Русија во контра напад - санкции за деветмина американски функционери

Press24 - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

Русија објави листа на американски функционери против кои се воведуваат санкции

Portal - 20.03.2014

Руското министерство за надворешни работи во четвртокот го објави списокот на американски функционери, меѓу кои се и конгресмени, како одговор на ставањето од страна на САД на „црна листа" на 20 ...

Бугарија повика да се проценат можните последици од санкциите кон Русија

Portal - 20.03.2014

Бугарија нема да поддржи економски санкции против Русија, доколку европската унија не ги процени последиците од тие мерки, изјави бугарскиот премиер Пламен Орешарски.

Русија не останува должна – воведе санкции против американски функционери

Република - 20.03.2014

Руската федерација не ѝ остана должна на САД и воведе санкции против американски функционери. Прво американскиот претседател Барак Обама прогласи нови сакнции кон 20 лица и една руска банка, Русите ...

МНР на Русија: јазикот на санкциите против Русија е контрапродуктивен

Руска реч - 20.03.2014

Разговарањето со Русија со јазик на санкциите е контрапродуктивно и неумесно. Ова го изјавија во МНР на Русија, а пренесува „Газета.ру“. „Да се разговара со нашата држава на таков јазик, каков што ...

Украина ќе настрада ако воведе визен режим со Русија

Руска реч - 20.03.2014

Украинската страна во поголем степен од руската ќе настрада од воведувањето на визен режим, смета шефот на комитетот во Думата за односи со ЗНД, Леонид Слуцки. Ова го пренесува „Интерфакс“.

Црна Гора и Албанија се придружија кон санкциите на ЕУ кон Јанукович

Макфакс - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија (ЕУ), меѓу кои и Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на ЕУ против поранешниот украински претседател Виктор Јанукович и членовите на неговиот режим, ...

Економската војна со Русија силно ќе ја погоди Австрија

Макфакс - 20.03.2014

Санкциите против Русија се закануваат да создадат раздор меѓу државите членки на Европската Унија, оценува австрискиот дневен весник „Стандард“ кој додава дека мерките во финансискиот сектор силно би ...

Русија објави листа на американски функционери против кои се воведуваат санкции

Макфакс - 20.03.2014

Руското министерство за надворешни работи во четвртокот го објави списокот на американски функционери, меѓу кои се и конгресмени, како одговор на ставањето од страна на САД на „црна листа" на 20 ...

Бугарија повика да се проценат можните последици од санкциите кон Русија

Макфакс - 20.03.2014

Бугарија нема да поддржи економски санкции против Русија, доколку европската унија не ги процени последиците од тие мерки, изјави бугарскиот премиер Пламен Орешарски.

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции

Денешен - 20.03.2014

Москва ќе одговори на соодветен начин на американските санкции против некои руски претставници, а разгледува и други чекори во случај Вашингтон да предизвика ескалација на ситуацијата, изјави рускиот ...

САД најавија нови санкции кон Русија

Денешен - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска најави санкции кон цели гранки на руската индустрија и економија, како одговор на случувањата на Крим и спојувањето на оваа област кон Руската Федерација.

Русија возвраќа: Санкции за деветмина американски функционери

Денешен - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

Црна Гора и Албанија се приклучија кон санкциите на ЕУ против Јанукович

Maxim - 20.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои Црна Гора и Албанија, се приклучија кон санкциите на ЕУ против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович и членови на неговиот кабинет, ...

Обама им воведе санкции на Русија

Maxim - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска го потпиша указот за воведување на санкции кон Русија, кој ќе ги погоди 20 руски пратеници, некои поединци надвор од извршната власт, како и Банката на ...

По санкциите од Обама и Путин возвраќа со исти мерки кон Американците

Maxim - 20.03.2014

Русија денеска експресно возврати и воведе соодветни санкции против неколкумина американски претставници, веднаш откако американскиот претседател Барак Обама ги прогласи новите санкциите кон една ...

Честитки, господине Обама, со смешните санкции му ја заздраве берзата на Кремљ!

МКД - 19.03.2014

Претседателот Обама и Европската Унија ги објавија своите санкции како одговор на освојувањето на Крим од страна на Владимир Путин во понеделникот, а најточната процена на последиците од тоа дојде од ...

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Утрински - 19.03.2014

Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување на обемот на купувањето на руска нафта за 20 отсто, односно 50 милиони тони.

Црна Гора и Албанија се придружуваат со санкции кон Русија

Телма - 19.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник за надворешна ...

Црна Гора и Албанија се придружија кон санциите на ЕУ против Русија

Утрински - 19.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник за надворешна ...

Москва го менува ставот за Иран?

МКД - 19.03.2014

Доколку Соединетите Американски Држави и Европската Унија продолжат да вршат притисок врз Москва поради одлуката да ја признае независноста на Крим, Русија би можела да го смени својот став за ...

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

А1 On - 19.03.2014

Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување на обемот на купувањето на руска нафта за 20 отсто, односно 50 милиони тони.

Црна Гора и Албанија се придружија кон санциите против Русија

Н.Македонија - 19.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник за надворешна ...

Црна Гора и Албанија се придружија кон санциите на ЕУ против Русија

А1 On - 19.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник за надворешна ...

Црна Гора и Албанија се придружија кон санциите на ЕУ против Русија

+инфо - 19.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник за надворешна ...

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Либертас - 19.03.2014

Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување на обемот на купувањето на руска нафта за 20 отсто, односно 50 милиони тони.

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Сител - 19.03.2014

Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување на обемот на купувањето на руска нафта за 20 отсто, односно 50 милиони тони.

Црна Гора и Албанија се придружија кон санциите на ЕУ против Русија

Сител - 19.03.2014

Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и Црна Гора и Албанија, се придружија кон санкциите на Унијата против Русија, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник за надворешна ...

Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Телеграф - 19.03.2014

На списокот на проблеми кои Западот може да и ги направи на Русија, санкциите во енергетиката одат на самиот крај, и судејќи според најавите на дипломатите и политичарите, се разгледуваат како ...

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Бриф - 19.03.2014

Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување на обемот на купувањето на руска нафта за 20 отсто, односно 50 милиони тони.

Австралија со санкции против Русија

Точка - 19.03.2014

Австралиските власти најавија дека ќе воведат финансиски санкции, како и забрана за патување на пратеници и други функционери од Русија, кои се директно одговорни за анексија на Крим, пренесе "АФП".

Црна Гора и Албанија се приклучија кон санкциите на ЕУ против Јанукович

Бриф - 19.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои Црна Гора и Албанија, се приклучија кон санкциите на ЕУ против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович и членови на неговиот кабинет, ...

Црна Гора и Албанија се придружија кон санциите на ЕУ против Русија

Телеграф - 19.03.2014

Норвешка и Лихтенштајн, кои не се членки на ЕУ, но се во составот на Европската економска заедница, исто така, се приклучиле кон санкциите Шест европски земји кои не се членки на ЕУ, меѓу кои се и ...

Третина од плинот во ЕУ се увезува од Русија: Ќе ги сврти ли Москва вентилите?

Точка - 19.03.2014

Вашингтон и Брисел и’ се закануваат на Русија со остри санкции, но се’ уште не конкретизирале какви. Русија одговара дека во случај на економски санкции, тие нема да можат да најдат нови партнери.

Австралија со санкции против Русија

Нетпрес - 19.03.2014

Австралиските власти најавија дека ќе воведат финансиски санкции, како и забрана за патување на пратеници и други функционери од Русија, кои се директно одговорни за анексија на Крим, пренесе „АФП“.

Австралија воведе економски санкции за Русија

Portal - 19.03.2014

Лицата кои имаат клучна улога во руската политика која претставува закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, ќе се соочат со економски санкции од Австралија и нема да им биде ...

БЛОКАДА: Црна Гора и Албанија удрија со санкции кон Русија!

Sky - 19.03.2014

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои Црна Гора и Албанија, се придружија на санкциите на ЕУ против Русија, соопштено е денеска од кабинетот на високата претставничка на ЕУ за надворешна ...

Песков: Русија ќе најде нови партнери во случај САД и ЕУ да воведат санкции

Руска реч - 19.03.2014

Русија ќе најде нови партнери во случај САД и ЕУ да воведат економски санкции, изјави портпаролот на претседателот Путин, Дмитриј Песков, пренесува РИА „Новости“.

Австралија воведе економски санкции за Русија

Макфакс - 19.03.2014

Лицата кои имаат клучна улога во руската политика која претставува закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, ќе се соочат со економски санкции од Австралија и нема да им биде ...

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Денешен - 19.03.2014

Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување на обемот на купувањето на руска нафта за 20 отсто, односно 50 милиони тони.

Австралија воведе финансиски санкции

Денар - 19.03.2014

Австралија воведе финансиски санкции и забрана за влез во земјата за лица кои имаат клучна улога во руската политика која претставува закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, ...

„Комерсант“: Целосно нафтено ембарго кон Русија не е реално

Falanga - 19.03.2014

САД реагираа на кримскиот референдум со првите санкции против руски функционери. Во случај на воведување санкции кон Русија, целосно нафтено ембарго не е реално, но може да се разгледува намалување ...

Јапонија со санкции за Русија поради Украина

Р.С.Европа - 18.03.2014

Јапонските власти соопштија дека ќе воведат санкции против Русија како одговор на интервенцијата на земјата во Украина. Според соопштението, владата ќе ги замрзне разговорите со Русија за укинување ...

Руските парламентарци со сарказам за западните санкции

Р.С.Европа - 18.03.2014

Руските законодавци саркастично одговорија на санкциите на Вашингтон и Брисел против руски претставници поради кризата со Украина. Думата денеска едногласно усвои декларација за осуда на санкциите.

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Вест - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Токио воведува делумни санкции кон Русија

Телма - 18.03.2014

Jапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Санкциите кон Русија ќе ја вратат рецесијата во Европа

Телма - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Утрински - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Русија на европските санкции ќе одговори со иста мерка

Телма - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. - Обидите да и се зборува на Русијa со јазикот на ...

Руската Дума побарала од Обама да им воведе санкции на сите, а не само на некои функционери

МКД - 18.03.2014

Државната Дума усвои предлог САД и ЕУ да ги прошират новововедените санкции за сите руски пратеници, наместо за ограничена група официјални лица, пркосејќи му на притисокот од Западот само неколку ...

Јапонија наложи санкции кон Русија

А1 On - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Јапонија наложи санкции кон Русија

Алфа - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Н.Македонија - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Алфа - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

А1 On - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Пратениците од Државната дума одговорија саркастично на западните санкции против руски претставници

А1 On - 18.03.2014

Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции протви руските претставници поради нивните акции на Крим. Во декларацијата се наведува дека санкциите против руски претставници само ќе ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

А1 On - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. „Обидите да ѝ се зборува на Русијa со јазикот на ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

Алсат-М - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. - Обидите да и се зборува на Русијa со јазикот на ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

Алфа - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. Русија денеска упати критика кон Европската унија ...

Чешки извозници: Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

+инфо - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Руската Дума со сарказам за западните санкции против руски претставници

+инфо - 18.03.2014

Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции против руските претставници поради нивните акции на Крим. „Предлагаме на претседателот Обама и на европските бирократи да ги вклучат сите ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

+инфо - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. „Обидите да ѝ се зборува на Русијa со јазикот на ...

И Јапонија со санкции кон Русија

Либертас - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење поради одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека воведува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Санкциите кон Русија можат да ја репресираат европската економија

Локално - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Сител - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Пратениците од Државната дума одговорија саркастично на западните санкции против руски претставници

Сител - 18.03.2014

Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции протви руските претставници поради нивните акции на Крим. - Предлагаме на претседателот Обама и на европските бирократи да ги вклучат ...

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Кирилица - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

Сител - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. - Обидите да и се зборува на Русијa со јазикот на ...

Русија:На европските санкции ќе одговориме со иста мерка

МРТ - 18.03.2014

Русија упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. Обидите да и се зборува на Русијa со јазикот на силата и да ...

ЈАПОНИЈА: Санкции за Москва

Телеграф - 18.03.2014

Токио поконкретно ги прекинува консултациите за олеснување на визниот режим за руските државјани и го замрзна процесот на преговори за склучување три договори со Руската Федерација - за соработка во ...

Јапонија наложи санкции кон Русија

Бриф - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Санкциите против Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Бриф - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

БУМЕРАНГ: Санкциите кон Русија можат да ја вратат рецесијата во ЕУ

Телеграф - 18.03.2014

Во случај на проблем со набавка на суровини, би можела цела Европа, вклучувајќи ја и Чешка, да заврши во рецесија Наметнувањето построги санкции против Русија може значително да влијае врз чешката и ...

Пратениците од Државната дума одговорија саркастично на западните санкции против руски претставници

Бриф - 18.03.2014

Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции протви руските претставници поради нивните акции на Крим. - Предлагаме на претседателот Обама и на европските бирократи да ги вклучат ...

Руската дума саркастично одговори за санкциите кон руските претставници

Телеграф - 18.03.2014

Во декларацијата се наведува дека санкциите против руските претставници само ќе ја обединат руската политичка елита Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции против руските ...

Канада воведе санкции против седум руски и тројца кримски чиновници

Точка - 18.03.2014

Канада воведе санкции против седум руски и тројца кримски чиновници, истакна премиерот на земјата Стивен Харпер, пренесуваат локалните медиуми. На службениците им се забранува пристап до територијата ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

Бриф - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. - Обидите да ѝ се зборува на Русијa со јазикот на ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

Телеграф - 18.03.2014

Во соопштението се наведува дека обидите да ѝ се зборува на Русијa со јазикот на силата, и да се заплашуваат руските граѓани со санкции нема да доведе до никаде Русија денеска упати критика кон ...

Јапонија наложи санкции кон Русија

Курир - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Канада воведе санкции против седум руски и тројца кримски чиновници

Нетпрес - 18.03.2014

Канада воведе санкции против седум руски и тројца кримски чиновници, истакна премиерот на земјата Стивен Харпер, пренесуваат локалните медиуми. На службениците им се забранува пристап до територијата ...

Рифкинд ги смета санкциите против Русија „кутри“, за Матвиенко тие се „политичка уцена“

Portal - 18.03.2014

Западните санкции наметната на Русија поради признавањето на Крим и неговото најверојатно примање во составот на Руската Федерација, засега се „кутри" и европските челници мораат да бидат поостри кон ...

Санкциите кон Русија би можеле да ја вратат Чешка во рецесија

Portal - 18.03.2014

Евентуалните остри санкции на ЕУ кон Русија поради Крим и Украина, би можеле да ги загрозат и работните места во Чешка, и да ја вратат земјата во рецесија, проценуваат чешките аналитичари.

Санкциите кон Русија би можеле да ја вратат Чешка во рецесија

Хајд Парк - 18.03.2014

Евентуалните остри санкции на ЕУ кон Русија поради Крим и Украина, би можеле да ги загрозат и работните места во Чешка, и да ја вратат земјата во рецесија, проценуваат чешките аналитичари.

Рифкинд ги смета санкциите против Русија ‘кутри’, за Матвиенко тие се ‘политичка уцена’

Хајд Парк - 18.03.2014

Западните санкции наметната на Русија поради признавањето на Крим и неговото најверојатно примање во составот на Руската Федерација, засега се „кутри” и европските челници мораат да бидат поостри кон ...

Санкциите против Русија ќе бидат кобни за економијата на ЕУ

Курир - 18.03.2014

Наметнувањето на построги санкции против Русија може значително да влијае на чешката и европските економии и да загрози 30.000-40.000 работни места, особено во автомобилската индустрија, предупреди ...

Рифкинд ги смета санкциите против Русија 'кутри', за Матвиенко тие се 'политичка уцена'

Макфакс - 18.03.2014

Западните санкции наметната на Русија поради признавањето на Крим и неговото најверојатно примање во составот на Руската Федерација, засега се „кутри" и европските челници мораат да бидат поостри кон ...

Санкциите кон Русија би можеле да ја вратат Чешка во рецесија

Макфакс - 18.03.2014

Евентуалните остри санкции на ЕУ кон Русија поради Крим и Украина, би можеле да ги загрозат и работните места во Чешка, и да ја вратат земјата во рецесија, проценуваат чешките аналитичари.

Јапонија наложи санкции кон Русија

Денешен - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Јапонија наложи санкции кон Русија

Lider - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека наложува санкции кон Москва, соопшти јапонското МНР.

Пратениците од Државната дума одговорија саркастично на западните санкции

Денешен - 18.03.2014

Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции протви руските претставници поради нивните акции на Крим. - Предлагаме на претседателот Обама и на европските бирократи да ги вклучат ...

Русија: Воведувањето санкции нема да остане без одговор!

Lider - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. - Обидите да и се зборува на Русијa со јазикот на ...

Русија ќе одговори на санкциите на ЕУ

Денешен - 18.03.2014

Русија денеска упати критика кон Европската унија поради санкциите за руските официјални лица и пратеници и најави дека ќе одговори со иста мерка. - Обидите да и се зборува на Русијa со јазикот на ...

Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции против руски претставници

Falanga - 18.03.2014

Во декларацијата се наведува дека санкциите против руски претставници само ќе ја обединат руската политичка елита. Руските пратеници одговорија саркастично на западните санкции протви руските ...

ЕУ договорила санкции против лица од Русија и од Украина

Р.С.Европа - 17.03.2014

Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Брисел договориле да воведат санкции против 21 официјална личност од Украина и од Русија поради нивниот удел во руската инвазија на Крим ...

ЕУ неделава одлучува за санкции кон Русија

А1 On - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

ЕУ неделава одлучува за санкции кон Русија

Алсат-М - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

Н.Македонија - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

А1 On - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

Алфа - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

+инфо - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

ЕУ размислува за санкции кон Русија

Вечер - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

ЕУ неделава одлучува за санкции кон Русија

Сител - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

Американски санкции за Јануковч и луѓе блиски до Путин

Либертас - 17.03.2014

Претседателот на САД Барак Обама објави воведување санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

Сител - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

ЕУ одлучува за санкциите кон Русија

Телеграф - 17.03.2014

Министрите за надворешни работи на 27. земји членки на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел да донесат листа на казнени мерки против лицата одговорни за обидот за отцепување на Крим од Украина Брисел ...

ЕУ неделава одлучува за санкции кон Русија

Бриф - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

САД воведоа санкции против 11 руски и украински функционери

Телеграф - 17.03.2014

Санкциите се воведени кон тие што ги поткопуваат демократските процеси во Украина и во нејзините институции Претседателот на САД, Барак Обама, објави воведување санкции за седум руски и четворица ...

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

Бриф - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...

ЕУ размислува за санкции кон Русија

Курир - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

ЕУ неделава одлучува за санкции кон Русија

еВести - 17.03.2014

Брисел во текот на неделата ќе одлучува за санкциите кон Москва, а резултатот ќе има долгорочни последици на политичките и економски односи меѓу Европската унија и Русија.

Меккејн смета дека САД нема да започнат воени дејствија поради ситуацијата во Украина

Portal - 17.03.2014

Изгледите за „американски воени дејствија (во врска со ситуацијата во Украина) не постојат, но САД можат да сторат многу повеќе", изјави во интервју во средата навечер за американската телевизиска ...

Европските акции во пораст по референдумот на Крим

Portal - 17.03.2014

Европските акции благо пораснаа во понеделникот, откако неделниот референдум за придружување на Крим кон Русија помина без насилство, по што вниманието на инвеститорите е пренасочено на можните ...

Меккејн смета дека САД нема да започнат воени дејствија поради ситуацијата во Украина

Макфакс - 17.03.2014

Изгледите за „американски воени дејствија (во врска со ситуацијата во Украина) не постојат, но САД можат да сторат многу повеќе", изјави во интервју во средата навечер за американската телевизиска ...

Европските акции во пораст по референдумот на Крим

Макфакс - 17.03.2014

Европските акции благо пораснаа во понеделникот, откако неделниот референдум за придружување на Крим кон Русија помина без насилство, по што вниманието на инвеститорите е пренасочено на можните ...

Карни: САД би можеле да ги прошират санкциите

Макфакс - 17.03.2014

САД би можеле да воведат санкции не само на членовите на руската влада и парламент, туку врз влијателни Руси, изјави портпаролот на Белата куќа Џеј Карни, цитиран од УНН.

САД воведоа санкции против руски и украински фунционери

Денешен - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама објави воведување на санкции за седум руски и четворица украински фунционери, вклучително и соборениот украински претседател Виктор Јанукович и советници на рускиот ...