TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лекар од Сиера Леоне заразен со ебола пристигна во САД на лекување

24 Вести - 16.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заеазен со ебола пристигна денеска во САД за лекување. Четириесет и четиригодишниот д-р Марти Салија, кој е со статус на постојан престој во САД, е во тешка состојба и ќе биде лекуван во болница во Небраска.

Кина испрати помош во Либерија за борба против ебола

Р.С.Европа - 16.11.2014

Вкупно 160 здравствени работници од Кина пристигнаа во Либерија, најпогодената земја со ебола, соопштија кинеските власти. Кина испрати лекари, медицински сестри, епидемиолози, инженери и техничари кои ќе работат во еден центар за лечење од ебола.

СЗО: Од ебола досега починале 5.177 луѓе

Фактор - 16.11.2014

Светската здравствена организација (СЗО) вчера соопшти дека досега од ебола починале најмалку 5177 луѓе, во најлошата епидемија на оваа болест во историјата. Вкупно се регистрирани 14.413 случаи во осум земји, при што најмногу смртни случаи имало во ...

Лекар од Сиера Леоне заразен со ебола се лекува во САД

+инфо - 16.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заеазен со ебола пристигна денеска во САД за лекување. Четириесет и четиригодишниот д-р Марти Салија, кој е со статус на постојан престој во САД, е во тешка состојба и ќе биде лекуван во болница во Небраска.

Лекар од Сиера Леоне заразен со ебола пристигна на лекување во САД

Здравство24 - 16.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола пристигна денеска во САД за лекување. Четириесет и четиригодишниот д-р Марти Салија, кој е со статус на постојан престој во САД, е во тешка состојба и ќе биде лекуван во болница во Небраска.

Лекар од Сиера Леоне заразен со ебола пристигна во САД на лекување

А1 On - 16.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заеазен со ебола пристигна денеска во САД за лекување. Четириесет и четиригодишниот д-р Марти Салија, кој е со статус на постојан престој во САД, е во тешка состојба и ќе биде лекуван во болница во Небраска.

Лекар од Сиера Леоне заразен со ебола пристигна во САД на лекување

Сител - 16.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заеазен со ебола пристигна денеска во САД за лекување. Четириесет и четиригодишниот д-р Марти Салија, кој е со статус на постојан престој во САД, е во тешка состојба и ќе биде лекуван во болница во Небраска.

Лекар заразен од ебола во Сиера Леоне ќе се лекува во САД

Алфа - 15.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола во болница во Фритаун, ќе биде транспортиран во Омаха, во американската сојузна држава Небраска, каде ќе биде лекуван во американска клиника. Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола во болница во Фритаун, ќе ...

ЕБОЛА: Лекар од Сиера Леоне ќе се лекува во САД

Телеграф - 15.11.2014

Хирургот Мартин Салиа се заразил со ебола во Медотистичката болница во Фритаун. Неговата сопруга живе во Мериленд Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола во болница во Фритаун, ќе биде транспортиран во Омаха, во американската сојузна држава Небраска ...

Лекар заразен од ебола во Сиера Леоне ќе се лекува во САД

Здравство24 - 15.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола во болница во Фритаун, ќе биде транспортиран во Омаха, во американската сојузна држава Небраска, каде ќе биде лекуван во американска клиника. Хирургот Мартин Салиа се заразил со ебола во Медотистичката болница ...

Лекар заразен од ебола во Сиера Леоне ќе оди на лекување во САД

Press24 - 15.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола во болница во Фритаун, ќе биде транспортиран во Омаха, во американската сојузна држава Небраска, каде ќе биде лекуван во американска клиника. Хирургот Мартин Салиа се заразил со ебола во Медотистичката болница ...

Лекар заразен од ебола во Сиера Леоне ќе оди на лекување во САД

Maxim - 15.11.2014

Лекар од Сиера Леоне, заразен со ебола во болница во Фритаун, ќе биде транспортиран во Омаха, во американската сојузна држава Небраска, каде ќе биде лекуван во американска клиника. Хирургот Мартин Салиа се заразил со ебола во Медотистичката болница ...

Еболата се шири во Мали, Либерија без итни мерки

Р.С.Европа - 14.11.2014

Западноафриканската земја Мали најави дека ќе воведе поостри мерки со цел запирање на ширењето на еболата. Во изминативе денови таму биле забележани неколку случаи на луѓе заразени со вирусот на оваа смртоносна болест.

Мали воведува построги мерки против еболата

МРТ - 14.11.2014

Во Либерија пак кадешто починаа над три илјади луѓе, вчера беше укината вонредната состојба воведена во август... Западноафриканската земја Мали воведува поостри мерки со цел запирање на ширењето на смртоносната ебола.

Во Либерија укината вонредната состојба поради ебола

24 Вести - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август заради епидемијата од ебола. Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање ...

Се испитуваат нови лекови против еболата

Нова ТВ - 13.11.2014

„Лекари без граници“ ги започна клиничките испитувања на новите лекови за пациентите заразени од вирусот ебола во Западна Африка. Организацијата ќе започне со експериментална употреба на два лека посочени од СЗО.

ЕБОЛА: Либерија ја укина вонредната состојба

Телеграф - 13.11.2014

Само во оваа држава, од епидемијата починаа 8.000 лица Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф, изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август поради епидемијата од ебола .

Во Либерија укината вонредната состојба поради ебола

А1 On - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август заради епидемијата од ебола. Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање ...

„Лекари без граници“ ќе почнат со клинички испитувања на лековите за ебола

Здравство24 - 13.11.2014

Организацијата „Лекари без граници“ во три центри во западна Африка, каде досега најмногу луѓе починаа од ебола, ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на оваа смртоносна болест.

Во Либерија укината вонредната состојба поради ебола

Н.Македонија - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август поради епидемијата од ебола Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање на ...

Клинички испитувања на лекови против ебола во Африка

Точка - 13.11.2014

"Лекари без граници" во три центри во западна Африка ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на ебола. Лекарите ќе почнат со експериментална употреба на два лека од списокот на Светската здравствена ...

Во Либерија укината вонредната состојба поради ебола

+инфо - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август заради епидемијата од ебола. Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање ...

Медицински сестри протестираа за подобра заштита од ебола

Здравство24 - 13.11.2014

Илјадници медицински сестри во САД учествуваа на протести и штрајк со барања за подобра заштита за медицинските работници кои се грижат за заболените од ебола, јави ДПА. Според Националниот сојуз на медицински сестри, околу 100.000 лица протестирале ...

„Лекари без граници“ ќе почнат со клинички испитувања на лековите за ебола

+инфо - 13.11.2014

Организацијата „Лекари без граници“ во три центри во западна Африка, каде досега најмногу луѓе починаа од ебола, ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на оваа смртоносна болест.

Во Либерија укината вонредната состојба поради ебола

Здравство24 - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август заради епидемијата од ебола. Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање ...

„Лекари без граници“ ќе почнат со клинички испитувања на лековите за ебола

А1 On - 13.11.2014

Организацијата „Лекари без граници“ во три центри во западна Африка, каде досега најмногу луѓе починаа од ебола, ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на оваа смртоносна болест.

Билансот на починатите од ебола се зголеми на 5.147

А1 On - 13.11.2014

Билансот на починатите од епидемијатата на ебола, во трите најпогодени земји во западна Африка – Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, се зголемил на 5.147 до 9-ти ноември, со 14.068 заболени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Илјадници медицински сестри во САД протестираа за подобра заштита од ебола

+инфо - 13.11.2014

Илјадници медицински сестри во САД учествуваа на протести и штрајк со барања за подобра заштита за медицинските работници кои се грижат за заболените од ебола, јави ДПА. Според Националниот сојуз на медицински сестри, околу 100.000 лица протестирале ...

Илјадници медицински сестри во САД протестираа за подобра заштита од ебола

А1 On - 13.11.2014

Илјадници медицински сестри во САД учествуваа на протести и штрајк со барања за подобра заштита за медицинските работници кои се грижат за заболените од ебола, јави ДПА. Според Националниот сојуз на медицински сестри, околу 100.000 лица протестирале ...

Илјадници медицински сестри во САД протестираа за подобра заштита од ебола

Сител - 13.11.2014

Илјадници медицински сестри во САД учествуваа на протести и штрајк со барања за подобра заштита за медицинските работници кои се грижат за заболените од ебола, јави ДПА. Според Националниот сојуз на медицински сестри, околу 100.000 лица протестирале ...

Клинички испитувања на лекови против ебола во Африка

Нетпрес - 13.11.2014

„Лекари без граници“ во три центри во западна Африка ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на ебола. Лекарите ќе почнат со експериментална употреба на два лека од списокот на Светската здравствена ...

Вонредната состојба во Либерија поради еболата е укината

Press24 - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август заради епидемијата од ебола. Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање ...

„Лекари без граници“ ќе почнат со клинички испитувања на лековите за ебола

Сител - 13.11.2014

Организацијата „Лекари без граници“ во три центри во западна Африка, каде досега најмногу луѓе починаа од ебола, ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на оваа смртоносна болест.

Еболата ја создадоа Американците за да ја исчистат Африка

Денешен - 13.11.2014

Американците ја измислија еболата за да ги погубат Африканците, а Томас е оставен да умре како куче затоа што вирусот го донесе во САД, тврди сестрата на починатиот Томас. -Сите веќе знаеме дека Американците го создадоа вирусот и дека ги заразиле ...

„Лекари без граници“ ќе почнат со клинички испитувања на лековите за ебола

Lider - 13.11.2014

Организацијата „Лекари без граници“ во три центри во западна Африка, каде досега најмногу луѓе починаа од ебола, ќе почнат со клинички испитувања на новите лекови врз пациенти заразени со вирусот на оваа смртоносна болест.

Либерија ја укина вонредната состојба поради ебола

Maxim - 13.11.2014

Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сарлиф изјави дека се укинува вонредната состојба воведена во август заради епидемијата од ебола. Со вонредната состојба беа затворени училиштата, имаше забрана за собирање на луѓе на јавни места, затворање ...

САД: ММФ да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја

+инфо - 12.11.2014

САД го повикаа Меѓународниот монетарен фонд да избрише дел од долговите на трите западноафрикански држави кои се најпогодени од епидемијата на ебола. - Сакаме ММФ да ја поддржи иницијативата и да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и ...

САД: ММФ да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја

А1 On - 12.11.2014

САД го повикаа Меѓународниот монетарен фонд да избрише дел од долговите на трите западноафрикански држави, кои се најпогодени од епидемијата на ебола. - Сакаме ММФ да ја поддржи иницијативата и да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и ...

САД: ММФ да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и на Гвинеја

Н.Македонија - 12.11.2014

САД го повикаа Меѓународниот монетарен фонд да избрише дел од долговите на трите западноафрикански држави, кои се најпогодени од епидемијата на ебола - Сакаме ММФ да ја поддржи иницијативата и да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и ...

Билансот на починатите од ебола се зголемил на 5.147

+инфо - 12.11.2014

Билансот на починатите од епидемијата на ебола, во трите најпогодени земји во западна Африка - Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, се зголемил на 5.147 до 9-ти ноември, со 14.068 заболени, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

ММФ да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја

Вечер - 12.11.2014

САД го повикаа Меѓународниот монетарен фонд да избрише дел од долговите на трите западноафрикански држави, кои се најпогодени од епидемијата на ебола. - Сакаме ММФ да ја поддржи иницијативата и да избрише дел од долговите на Сиера Леоне, Либерија и ...

Доктор во Њујорк целосно излечен од ебола

Р.С.Европа - 11.11.2014

Докторот Крег Спенсер кај кој на 23 минатиот месец бил евидентиран вирусот на ебола, откако бил во контакт со заболени од оваа смртоносна болест во Гвинеа, заздравил и денеска ќе биде пуштен од болница.

Последниот ебола-пациент во САД пуштен од болница весело и со прегратка од градоначалникот (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2014

Лекарот што беше првиот пациент заболен од ебола во најголемиот град на САД е пуштен од болницата во Њујорк и им се заблагодарил на здравствените работници што го лечеле. Д-р Крег Спенсер денеска бил пуштен од болницата Белви со одржување весела ...

ЕБОЛА: Њујоршки лекар излекуван од вирусот

Телеграф - 11.11.2014

Во САД веќе нема пациенти заболени од ебола, иако официјалните здравствени власти и натаму надгледуваат стотици лица, пренесуваат американските медиуми Њујоршкиот лекар Крег Спенсер (33), кој беше првиот пациент заразен со ебола во Њујорк, успеа да ...

Излекуван њујоршки лекар заразен со ебола

Здравство24 - 11.11.2014

Триесет и три годишниот њујоршки лекар Крег Спенсер, кој беше првиот пациент заразен со ебола во Њујорк успеа да се избори со вирусот и денеска треба да излезе од болница. Со оглед на фактот дека Спенсер заздраве, во САД веќе нема пациенти заболени ...

Заразениот њујоршки лекар излекуван од ебола

+инфо - 11.11.2014

Њујоршкиот лекар Крег Спенсер (33), кој беше првиот пациент заразен со ебола во Њујорк, успеа да се избори со вирусот и денеска треба да излезе од болница. Со оглед на фактот дека Спенсер заздраве, во САД веќе нема пациенти заболени од ебола, иако ...

Заразениот њујоршки лекар излекуван од ебола

Press24 - 11.11.2014

Њујоршкиот лекар Крег Спенсер (33), кој беше првиот пациент заразен со ебола во Њујорк, успеа да се избори со вирусот и денеска треба да излезе од болница. Со оглед на фактот дека Спенсер заздраве, во САД веќе нема пациенти заболени од ебола, иако ...

Њујоршкиот лекар го победил ебола вирусот

МРТ - 11.11.2014

Триесет и три годишниот лекар Крег Спенсер,којшто е прв пациент заразен со ебола во Њујорк, успеал да се избори со вирусот и наскоро треба да излезе од болница- пренесува агенцијата Асошиејтед Прес...

Заразениот њујоршки доктор излекуван од ебола

Lider - 11.11.2014

Њујоршкиот лекар Крег Спенсер (33), кој беше првиот пациент заразен со ебола во Њујорк, успеа да се избори со вирусот и денеска треба да излезе од болница. Со оглед на фактот дека Спенсер заздраве, во САД веќе нема пациенти заболени од ебола, иако ...

Заразениот њујоршки лекар излекуван од ебола

Maxim - 11.11.2014

Њујоршкиот лекар Крег Спенсер (33), кој беше првиот пациент заразен со ебола во Њујорк, успеа да се избори со вирусот и денеска треба да излезе од болница. Со оглед на фактот дека Спенсер заздраве, во САД веќе нема пациенти заболени од ебола, иако ...

Над 100 филипински мировници во карантин поради ебола

Алсат-М - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти денеска филипинската армија.

Над 100 филипински мировници во карантин поради ебола

Алфа - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти денеска филипинската армија.

ЕБОЛА: Германија донира 24 милиони евра за земјите во кои има епидемија

Телеграф - 10.11.2014

Средствата ќе бидат искористени итно за купување храна и финансирање операции од воздух за доставување прехранбени продукти за пациентите, што се лекуваат од ебола Светската програма за храна добила 24 милиони евра од германската Влада за помош на ...

Над 100 филипински мировници во карантин поради ебола

+инфо - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти денеска филипинската армија.

Во карантин над 100 филипински мировници поради ебола

Здравство24 - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти денеска филипинската армија.

Во карантин над 100 филипински мировници поради ебола

Мое Здравје - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти денеска филипинската армија.

Германија донира 24 милиони евра за земјите со ебола

+инфо - 10.11.2014

Светската програма за храна добила 24 милиони евра од германската Влада за помош на над еден милион луѓе во држави од западна Африка погодени од епидемијата на ебола. Средствата ќе бидат искористени итно за купување храна и финансирање операции од ...

Германија со донација од 24 милиони евра за земјите погодени од ебола

Канал5 - 10.11.2014

Светската програма за храна добила 24 милиони евра од германската влада за помош на над еден милион луѓе во државите од западна Африка погодени од ебола. Средствата ќе бидат искористени итно за купување храна и финансирање операции од воздух за ...

Германија донира 24 милиони евра за граѓаните во земјите погодени од ебола

Сител - 10.11.2014

Светската програма за храна добила 24 милиони евра од германската Влада за помош на над еден милион луѓе во држави од западна Африка погодени од епидемијата на ебола. Средствата ќе бидат искористени итно за купување храна и финансирање операции од ...

Германија донира 24 милиони евра за земјите со ебола

Нетпрес - 10.11.2014

Светската програма за храна добила 24 милиони евра од германската Влада за помош на над еден милион луѓе во држави од западна Африка погодени од епидемијата на ебола. Средствата ќе бидат искористени итно за купување храна и финансирање операции од ...

Над 100 филипински мировници во карантин поради ебола

Денешен - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти денеска филипинската армија.

Карантин поради ебола за 100 филипински мировници

Вечер - 10.11.2014

Над 100 филипински мировници, што оваа недела се враќаат од мировна мисија во Либерија, ќе бидат ставени во карантин поради опасноста од ебола, соопшти филипинската армија. Групата ќе биде во карантин 21 ден во согласност со протоколот на Светската ...