TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

24 Вести - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

Румен Радев е новиот претседател на Бугарија

24 Вести - 13.11.2016

Бугарија го избра Румен Радев за претседател. Петтиот претседател на изборите победи со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева. Според првите неофицијални резултати Радев освои 58,1 отсто од гласовите а Цачева ...

Бугарија вечерва ќе добие нов претседател на државата

Нова ТВ - 13.11.2016

Вечерва Бугарија ќе добие нов претседател или претседателка на државата. Денес се одржува вториот круг на претседателските избори. Првиот се одржа пред една недела кога победи кандидатот на социјалистичката опозиција генералот Румен Радев, 53 ...

Бугарија бира претседател

Р.С.Европа - 13.11.2016

Бугарските избирачи денеска гласаат во вториот круг на претседателските избори, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на владејачките партии.

Борисов најави оставка по победата на опозицискиот кандидат за претседател

Р.С.Европа - 13.11.2016

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја најави својата оставка по завршувањето на гласањето на претседателските избори на кои очигледно ќе победи опозицискиот кандидат Румен Радев, кој беше поддржан од Бугарската социјалистичка партија.

Румен Радев е петтиот бугарски претседател (ВИДЕО)

МКД - 13.11.2016

Бугарија го избра Румен Радев за претседател. Петтиот претседател на изборите победи со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева. Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави повлекување ако не победи кандидатот на ...

Румен Радев е петтиот претседател на Бугарија

Тера - 13.11.2016

Румен Радев е шеф на државата и врховен командант на вооружените сили на Бугарија. Тој до неодамна беше командант на воено-воздушните сили, дипломирал на бугарско воено училиште како првенец во генерацијата, со одличен успех поминал и на ...

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

А1 On - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

Румен Радев: Денеска демократијата ја победи апатијата

А1 On - 13.11.2016

Денеска демократијата ја победи апатијата и најмногу стравот, изјави кусо пред новинарите поранешниот генерал Румен Радев, кој победи на претседателските избори во Бугарија. На прашањето дали е ова победа за Румен Радев или Бугарската социјалистичка ...

Борисов најави оставка

+инфо - 13.11.2016

Првите резултати покажуваат дека генералот Румен Радев, 53 годишен шеф на бугарските воени сили добил 58 отсто од гласовите. Ја признаваме волјата на граѓаните и им честитаме на тие што добија мнозинство гласови, рече Борисов чиј кандидат претрпе ...

Румен Радев е новиот претседател на Бугарија

А1 On - 13.11.2016

Генералот Румен Радев е победник на претседателските избори во Бугарија. Тој доби 58% од гласовите и направи зналителна предност пред Цецка Цачева од владеачката ГЕРБ која освои околу 35 % од гласовите.

Според анкетите поранешниот воен пилот Радев е новиот претседател на Бугарија

+инфо - 13.11.2016

Ова го покажуваат сите излезните анкети, објавени по завршувањето на изборниот ден во 20 часот. Кандидатската двојка на опозицијата Румен Радев - Илијана Јотова победи во вториот круг на претседателските избори во Бугарија.

Генерал Ралев е новиот претседател на Бугарија

+инфо - 13.11.2016

Тој е доктор по воени науки во областа на подобрување на тактичко обука на екипажот за летање и симулација на воздухот борба. Румен Георгиев Радев е новиот претседател на соседна Бугарија.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави оставка откако неговата кандидатка за претседателка беше поразена од ...

Сакам да кажам - 13.11.2016

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе поднесе оставка откако првичните резултати од претседателските избори покажаа дека неговата партија ГЕРБ претрпе тежок пораз. Првите резултати покажуваат дека генералот Румен Радев, 53 годишен шеф на ...

БУГАРИЈА: Радев со поголеми шанси за победа на претседателските избори

Телеграф - 13.11.2016

Британските медиуми оценуваат дека победата на Радев најверојатно ќе ја приближи Бугарија до Русија, што ќе се одрази и на односите со сојузниците од ЕУ и НАТО Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на ...

Втор круг од претседателските избори во Бугарија

Алфа - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на владеа ...

БОРИСОВ ПРЕД ОСТАВКА: Опозиционерот Радев победи на претседателските избори

Курир - 13.11.2016

Бугарија го избра Румен Радев за претседател. Петтиот претседател на изборите победи со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева. Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави повлекување ако не победи кандидатката на ...

ОПОЗИЦИОНЕРОТ РАДЕВ СТАНА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БУГАРИЈА: Борисов најави оставка

Телеграф - 13.11.2016

Тој освои 58 отсто од гласовите,а кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева 35 проценти Денеска демократијата ја победи апатијата и најмногу стравот, изјави кусо пред новинарите поранешниот генерал Румен Радев, кој победи на ...

Бугарија вечерва ќе добие нов претседател или претседателка

Канал5 - 13.11.2016

Вечерва Бугарија ќе добие нов претседател или претседателка на државата. Денес се одржува вториот круг на претседателските избори. Првиот се одржа пред една недела кога победи кандидатот на социјалистичката опозиција генералот Румен Радев, 53 ...

Румен Радев е новиот претседател на Бугарија...

Н.Македонија - 13.11.2016

Ова го покажуваат сите излезните анкети, објавени по завршувањето на изборниот ден во 20:00 часот Кандидатската двојка на опозицијата Румен Радев - Илијана Јотова победи во вториот круг на претседателските избори во Бугарија.

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

Сител - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

Локално - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

Румен Радев е петтиот бугарски претседател

Локално - 13.11.2016

Румен Радев победи со преминување на предност Цецка Цачева, тој победи со 58%. Бугарија го избра Румен Радев за петтиот претседател. Тој ги освои гласовите на Бугарите со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ – Цецка ...

Бугарите одлучија: Генералот напредуваше во претседател

Позитив.мк - 13.11.2016

Кандидатот на БСП, Румен Радев победи во вториот круг на претседателските избори. Според податоци од излезните анкети, за него гласале малку над 58% од Бугарите. Во текот на целиот изборен ден, генерал Радев, кој ќе биде петтиот бугарски ...

Румен Радев е избран за Претседател на Бугарија

Република - 13.11.2016

Бугарија го избра Румен Радев за претседател. Петтиот претседател на изборите победи со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева. Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави повлекување ако не победи кандидатката на ...

Бојко Борисов поднесе оставка од премиерската функција

Република - 13.11.2016

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов поднесе оставка. Таа ќе биде поднесена во првиот работен ден на парламентот по предизборниот одмор. Ова го објави премиерот вечерва, откако станаа јасни првичните резултати од претседателските избори, пренесе ...

Бугарија на избори: Продолжува доминацијата на Борисов или пак социјалистите го возвраќаат ударот

Макфакс - 13.11.2016

Претседателските избори во недела во Бугарија ќе одговорат на едно многу важно прашање, односно дали по повеќекратните изборни победи, што на претседателските, што на парламентарните, ќе биде биде прекината низата на владејачката партија Граѓани за ...

Борисов по гласањето порача дека нема да се премисли ако Цaчева загуби

Макфакс - 13.11.2016

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави во неделата дека владејачката партија Граѓани за европска Бугарија (ГЕРБ) ќе се повлече од власта, доколку нивниот кандидат Цецка Цaчева биде поразена на вториот круг од претседателските избори.

Румен Радев е петтиот претседател на Бугарија

Фактор - 13.11.2016

Генералот Румен Радев е новиот претседател на Бугарија. Новиот потпретседател е Илија Јотов. Ова го покажуваат првичните резултати. Независната двојка Радев-Јотов, поддржана од БСП, води со 58,1%, пред кандидатот на ГЕРБ Цецка Цачева, која има 35% ...

Проруски настроениот Румен Радев е новиот претседател на Бугарија

Стандард - 13.11.2016

Кандидатот на БСП, Румен Радев победи во вториот круг на претседателските избори. За него гласале малку над 58% од Бугарите, кои отишле до гласачките кутии оваа недела, според податоци од излезните анкети на социолошките агенции.

Бугарија: Радев победи на претседателските избори, Борисов најави оставка

Макфакс - 13.11.2016

Кандидатот на Бугарската социјалистичка партија (БСП), генералот Румен Радев, е победник на претседателските избори во Бугарија, покажуваат првичните резултати од изборите, победувајќи го противкандидатот од владејачката Граѓани за европска Бугарија ...

Бојко Борисов поднесе оставка

Стандард - 13.11.2016

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов поднесе оставка. Таа ќе биде поднесена во првиот работен ден на парламентот по предизборниот одмор. Ова го објави премиерот вечерва, откако станаа јасни првичните резултати од претседателските избори, пренесе ...

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

Lider - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

БОРИСОВ ПРЕД ОСТАВКА: Опозиционерот Радев победи на претседателските избори

Пулс24 - 13.11.2016

Бугарија го избра Румен Радев за претседател. Петтиот претседател на изборите победи со значителна предност пред кандидатот на владејачката партија ГЕРБ, Цецка Цачева. Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави повлекување ако не победи кандидатката на ...

Румен Радев е новиот претседател на Бугарија

еМагазин - 13.11.2016

Кандидатската двојка на опозицијата Румен Радев - Илијана Јотова победи во вториот круг на претседателските избори во Бугарија. Ова го покажуваат сите излезните анкети, објавени по завршувањето на изборниот ден во 20:00 часот.

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

Телевизија Нова - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

ЕВЕ ШТО ВЕЛАТ АНКЕТИТЕ: Румен Радев со убедливо водство за претседател на Бугарија

Телевизија Нова - 13.11.2016

Кандидатската двојка на опозицијата Румен Радев – Илијана Јотова победи во вториот круг на претседателските избори во Бугарија. Ова го покажуваат сите излезните анкети, објавени по завршувањето на изборниот ден во 20:00 часот.

Румен Радев: Денеска демократијата ја победи апатијата

Телевизија Нова - 13.11.2016

Денеска демократијата ја победи апатијата и најмногу стравот, изјави кусо пред новинарите поранешниот генерал Румен Радев, кој победи на претседателските избори во Бугарија. На прашањето дали е ова победа за Румен Радев или Бугарската социјалистичка ...

Бугарија: Во вториот круг од претседателските избори Радев со поголеми шанси за победа

Либертас - 13.11.2016

Утринава, во седум часот, се отворија сите избирачки места од вториот круг на претседателските избори во Бугарија, во кој учествуваат поранешниот генерал Румен Радев, кого го поддржуваат опозициските социјалисти, и Цецка Цачева, кандидатот на ...

Румен Радев: Денеска демократијата ја победи апатијата

Либертас - 13.11.2016

Денеска демократијата ја победи апатијата и најмногу стравот, изјави кусо пред новинарите поранешниот генерал Румен Радев, кој победи на претседателските избори во Бугарија. На прашањето дали е ова победа за Румен Радев или Бугарската социјалистичка ...

Радев води пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија

Точка - 12.11.2016

Кандидатот за нов бугарски претседател поддржан од опозициската БСП, Румен Радев води пред Цецка Цачева, кандидат на владејачката ГЕРБ пред вториот круг од претседателските избори кои ќе се одржат во неделаа, а неговата победа може да доведе до нови ...

Радев води пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија

Макфакс - 12.11.2016

Кандидатот за нов бугарски претседател поддржан од опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП), Румен Радев води пред Цецка Цачева, кандидат на владејачката Граѓани за европска бугарија (ГЕРБ) пред вториот круг од претседателските избори кои ...

Опозицијата во Бугарија обвинува за манипулции пред вториот круг од изборите

Р.С.Европа - 11.11.2016

Опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП) денеска ги обвини властите во Софија за подготовка на изборни манипулации во пресрет на вториот круг од претседателските избори во Бугарија, што ќе се одржи в недела.

Бугарите избираат претседател меѓу генeралот Румен Радев и Цецка Цачева

МКД - 11.11.2016

Во недела, на 13 ноември Бугарија ќе избере нов шеф на државата и врховен командант. Во вториот круг останаа двајца кандидати во претседателската трка - генералот Румен Радев, кандидат на иницијативен одбор и поддржан од БСП, и Цецка Цачева, ...

БСП обвинува за манипулции пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија

+инфо - 11.11.2016

Партијата добила над 100 пријави за обиди за манипуации на изборите, кои ќе бидат проверени и доставени до соодветните институции. Опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП) денеска ги обвини властите во Софија за подготовка на изборни ...

БСП обвинува за манипулции пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија

А1 On - 11.11.2016

Опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП) денеска ги обвини властите во Софија за подготовка на изборни манипулации во пресрет на вториот круг од претседателските избори во Бугарија, што ќе се одржи в недела.

БСП обвинува за манипулции пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија

Република - 11.11.2016

Опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП) денеска ги обвини властите во Софија за подготовка на изборни манипулации во пресрет на вториот круг од претседателските избори во Бугарија, што ќе се одржи в недела.

Проруски кандидат го засрами Борисов

Вест - 08.11.2016

БУГАРИЈА, 8 ноември - Голем број авторитетни западни медиуми по првиот круг на претседателските избори во Бугарија што се одржаа завчера пишуваат за поразот на партијата на актуелниот премиер Бојко Борисов.

Die Presse: Бугарскиот премиер под притисок по поразот на неговата партија во првиот круг од претседателските избори

Локално - 08.11.2016

Високиот залог води до големи загуби: Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов сакаше во неделата вечерта да ја прослави 11-та изборна победа за десноцентристичката владејачка партија ГЕРБ против социјалистичката БСП.

БЕЧЕВ ЗА ФАКТОР: Ниту во Софија , ниту во Скопје бугарско -македонските односи не се приоритет

Фактор - 08.11.2016

Димитар Бечев, директор на Институтот за европски политики и доктор на науки по меѓународни односи, за Фактор го анализира првиот круг од претседателските избори во Бугарија. Бечев кој во моментов е во САД за нашиот портал се осврнува и исходот од ...

Социјалистот Радев води на изборите за претседател на Бугарија

24 Вести - 07.11.2016

Кандидатот на опозициската левица на Бугарија Румен Радев, според првичните резултати, во првиот круг од претседателските избори добил скоро 25 насто од гласовите. Претседателот на парламентот Цецка Цанчева од партијата на премиерот Бојко Борисов е ...

Социјалистот Радев води на изборите за претседател на Бугарија

Р.С.Европа - 07.11.2016

Кандидатот на опозициската левица на Бугарија Румен Радев, според првичните резултати, во првиот круг од претседателските избори добил скоро 25 насто од гласовите. Претседателот на парламентот Цецка Цанчева од партијата на премиерот Бојко Борисов е ...

Бугарија: опозицијата води, Борисов не сака да поднесе оставка

Deutsche Welle - 07.11.2016

Бугарскиот премиер Бојко Борисов доживеа тежок пораз во првиот круг на претседателските избори во неделата, откако неговиот кандидат доживеа пораз од опозицискиот ривал Кандидатката на владејачката ГЕРБ, Цецка Цачева освои 22,3 проценти од гласови, ...

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

+инфо - 07.11.2016

На второ место е Цецка Цачева, кандидатот на владејачката партија. Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на ...

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Идивиди - 07.11.2016

Софија, 7 ноември 2016 (МИА) - Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев, поддржаниот кандидат од опозицијата во Бугарија, освои најмногу гласови на претседателските избори

Капитал - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9%.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

А1 On - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Тера - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Сител - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води на претседателските избори во Бугарија

Курир - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Претседателски избори во Бугарија - Радев во тесно водство пред Цачева

Канал5 - 07.11.2016

Румен Радев со мала предност пред Цецка Цачева. Ова се неофицијални податоци според кои кандидатот за претседател на Бугарија Радев во првиот круг води со само еден процент предност пред претседателката на собранието, Цачева.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Алфа - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија...

Н.Македонија - 07.11.2016

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските ...

Кандидатот на БСП Радев во предност пред Цачева од ГЕРБ по првиот изборен круг во Бугарија

Точка - 07.11.2016

Кандидатот на бугарската Партија на социјалистите (БСП), Румен Радев победи на првиот круг од претседателските избори во Бугарија и во вториот круг кој ќе се одржи следната недела влегува со предност од скоро четири проценти пред кандидатката на ...

Медиуми: Предизборните грешки на Борисов и ГЕРБ

Точка - 07.11.2016

ГЕРБ допушти цела серија грешки во предизборниот период, кои доведоа до првиот пораз на партијата на актуелниот премиер Бојко Борисов, коментира руската агенција ТАСС. ТАСС наведува дека резултатите од изборите навестуваат политичка криза во ...

Прорусинот Радев го победи кандидатот на Борисов...

Н.Македонија - 07.11.2016

На претседателските избори кандидатот на опозицијата Румен Радев води со 24,9 отсто од гласовите. Тој изјави дека народот ѝ кажа „не“ на апатијата и гласаше за промени Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска ...

Социјалистите водат пред владеачката ГЕРБ на претседателките избори во Бугарија

Алфа - 07.11.2016

Кандидатот на опозициските социјалисти води пред кандидатот на валдеачката ГЕРБ по првиот круг од претседателските избори во Бугарија. Поранешниот пилот на МИГ 21 и командат на воздухопловите сили, Румен Радев, води по првиот круг претседателски ...

ИЗБОРИ за претседател на Бугарија: Радев добива 25,67%, Цачева 22,02%

Локално - 07.11.2016

Одѕивот на изборите за претседател е 54,51%. Одѕивот на изборите за претседател е 54,51%. Кај околу 45% обработени протоколи од општинските изборни комисии, води ген. Румен Радев со 25,67%, Цецка Цачева е на второ место со 22,02%.

“Фајненшл тајмс” со алармантна прогноза: Успех на опозицијата може да предизвика период на нестабилност во Бугарија

Локално - 07.11.2016

Изборите се одржаа во атмосфера на широко јавно незадоволство од политичката класа во земјата, наведува весникот Поддржан од социјалистите, поранешниот генерал на воздухопловните сили Румен Радев го освои првиот круг од претседателските избори во ...

Каде ќе бега Борисов?Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Локално - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Светските медиуми: Проруски кандидат го засрами премиерот Борисов

Локално - 07.11.2016

Проруски кандидат го засрами премиерот Борисов – вака гласат насловите на голем број авторитетни западни медиуми по првиот круг на претседателските избори во Бугарија што се одржаа вчера. “Бугарскиот премиер Бојко Борисов прими непријатна загуба во ...

Бугарија: Тесна предност за претседателскиот кандидат на опозицијата

Актуелно24 - 07.11.2016

„Со голема веројатност можеме да кажеме дека изборите ќе се одвиваат во два руга, а во вториот ќе одат Цецка Цачева и Румен Радев“, изјави за телевизијата bTV, вицепремиерот на бугарската влада, Томислав Дончев.

Румен Радев води на претседателските избори во Бугарија

Вечер - 07.11.2016

Независниот кандидат генерал Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), води во првиот круг од претседателските избори Независниот кандидат генерал Румен Радев, кој ја има ...

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Нетпрес - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Соседна Бугарија: Румен Радев од БСП пред Цецка Цачева од ГЕРБ во првиот круг

Актуелно24 - 07.11.2016

Кандидатот на бугарската Партија на социјалистите (БСП), Румен Радев победи на првиот круг од претседателските избори во Бугарија и во вториот круг кој ќе се одржи следната недела влегува со предност од скоро четири проценти пред кандидатката на ...

ИЗБОРИ ВО БУГАРИЈА: Радев е пред Цачева

Фактор - 07.11.2016

И ЦИК, и социолошките агенции истакнуваат дека одѕивот за актуелните претседателски избори е рекордно висок, особено во споредба со онoj од последните неколку години. При обработени 95,17% гласови кандидатот на опозициската левица, Румен Радев освои ...

Румен Радев и Цецка Цачева ќе се борат за претседателското место во Бугарија

Мета - 07.11.2016

Румен Радев ја доби поддршката од 25,70 отсто од гласачите, додека за Цецка Цачева гласаа 22 отсто од бугарските избирачи, покажуваат резултатите од првиот круг на претседателските избори во соседна Бугарија.

Медиуми: Предизборните грешки на Борисов и ГЕРБ

Актуелно24 - 07.11.2016

ТАСС наведува дека резултатите од изборите навестуваат политичка криза во земјата, а сумирајќи ги резултатите од првиот круг, тие забележуваат цела серија грешки направени од ГЕРБ пред гласањето, кои доведоа до првиот пораз на партијата по долга ...

Бугарија: опозицијата води, Борисов не сака да поднесе оставка

Репортер - 07.11.2016

Бугарскиот премиер Бојко Борисов доживеа тежок пораз во првиот круг на претседателските избори во неделата, откако неговиот кандидат доживеа пораз од опозицискиот ривал, пишува Дојче веле .

Над 15.000 македонски државјани гласале на изборите во Бугарија!

Вечер - 07.11.2016

Овој пат бројот на гласачи од Македонија е далеку поголем од претходните циклуси, пред се поради законските измени во Бугарија со кои државјанинот се казнува со парична казна од 150 до 2.500 евра доколку не излезе на гласање Над 15.000 жители на ...

Социјалистот Радев води на претседателските избори во Бугарија

еМагазин - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Lider - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Канал 77 - 07.11.2016

Независниот кандидат, Румен Радев кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Телевизија Нова - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Радев води со 24,9 отсто на претседателските избори во Бугарија

Либертас - 07.11.2016

Независниот кандидат Румен Радев, кој ја има поддршката на најголемата опозициска сила во Бугарија, Бугарската социјалистичка партија (БСП), освои најмногу гласови на претседателските избори, 24,9 отсто.

Бугарија: опозицијата води, Борисов не сака да поднесе оставка

Либертас - 07.11.2016

Бугарскиот премиер Бојко Борисов доживеа тежок пораз во првиот круг на претседателските избори во неделата, откако неговиот кандидат доживеа пораз од опозицискиот ривал, пишува Дојче веле .