TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инспектори на ОН од утре во Ирак

А1 - 17.11.2002

Двајца врвни воени инспектори на ОН задолжени за разоружување заминаа денеска за Кипар од каде ќа ја продолжат својата историска мисија за Ирак, во нова проценка за тоа дали Садам Хусеин располага со програма за оружје за масовно уништување.

Хусеин се подготвува за азил во Либија

А1 - 16.11.2002

Ирачкиот претседател Садам Хусеин во случај на воена интервенција против Ирак планира со своето семејство и соработниците да замине во Либија, каде што би побарал политички азил, објави денеска весникот „Тајмс“. Повикувајќи се на дипломатски извори во Триполи, весникот тврди дека Хусеин на неколку ...

Претходницата на инспекторите замина во Ирак

Дневник - 16.11.2002

ПО ЕПИЛОГОТ НА ДИПЛОМАТСКАТА ВОЈНА Шефот на меѓународните инспектори за оружје, Ханс Бликс, заедно со дваесетина техничари од Обединетите нации синоќа требаше да заминат во Ирак за да го подготват теренот за пристигување на инспекторите, јави Ројтерс.

Блер демантира наметнување нова Влада во Ирак

А1 - 15.11.2002

Британскиот премиер Тони Блер ги негираше гласините дека меѓународната заедница планира на Ирак да му наметне влада што ќе ја сочинуваат противниците на ирачкиот претседател Садам Хусеин, кои сега живеат во егзил. „Знам дека се шират гласини оти планираме на ирачкиот режим да му наметнеме влада во ...

Инспекторите за вооружување на ОН се подготвуваат за Ирак

Утрински - 15.11.2002

Откако Садам Хусеин ја прифати Резолуцијата на Советот за безбедност Инспекторите за вооружување на Обединетите нации се подготвуваат да заминат за Ирак, откако владата на Садам Хусеин најави дека ги прифаќа условите на новата Резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која се бара државата да ...

Ирак, сепак, ја прифати резолуцијата на ОН

Дневник - 15.11.2002

СО ПИСМО ДО КОФИ АНАН Ирак вчера ја прифати Резолуцијата 1.441 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која од Багдад се бара да се разоружи и да соработува со меѓународните инспектори за оружје или да се соочи со "сериозни последици", јави Ројтерс.

Ирак безусловно ја прифати резолуцијата 1441

А1 - 14.11.2002

Првата група на инспектори ќе пристигне во Ирак во понеделник на 18-ти ноември, потврди во Виена Меѓународната агенција за атомска енергија, веднаш откако Ирак ја прифати резолуцијата на ОН 1441. Шефот на агенцијата Мохамед ел Барадеи и шефот на инспакторите на ОН ќе ја придружуваат предходницата ...

Ирачките медиуми премолчаа дека парламентот ја одбил резолуцијата на ОН

Вест - 14.11.2002

Ирачките весници вчера не објавија дека парламентот ја отфрли резолуцијата за разоружување на ОН што според багдадските аналитичари значи дека претседателот Садам Хусеин најверојатно ќе го прифати бара БАГДАД, 14 ноември (Ројтерс) - Ирачките весници вчера не објавија дека парламентот ја отфрли ...

Ирак бара противотров за нервен гас

Утрински - 14.11.2002

Според Стејт департментот ВАШИНГТОН/багдад - Официјални претставници на Стејт департментот во Вашингтон изјавија дека Ирак се обидува да увезе големи количества од лекот "атропин" што би можел да се користи да се спречат ефектите од нервен гас.

Нападот врз Ирак ќе ја поскапи нафтата на 80 долари за барел!?

Дневник - 14.11.2002

ЕКСПЕРТСКИ ПРОЦЕНИ Претседател Џорџ В. Буш би можел да ја ублажи кризата ако објави дека ќе почне да продава нафта од Стратегиските резерви во Тексас и во Луизијана Цената на 1 барел сурова нафта во првиот квартал од 2003 година може тројно да се зголеми на 80 долари и да предизвика глобална ...

Ирак ја отфрли резолуцијата на ОН

А1 - 13.11.2002

Ирачкиот парламент со големо мнозинство гласаше против Резолуцијата 1441 на Советот за безбедност на ОН, а конечната одлука за документот му ја препушти на претседателот Садам Хусеин. Белата Kуќа ја оцени како „театарска претстава“ одлуката на ирачкиот парламент за отфрлање на резолуцијата на ...

Ирачкиот парламент ја отфрли резолуцијата на ОН, на потег Садам

Вест - 13.11.2002

Ирачкиот Парламент вчера со големо мнозинство гласаше "против" Резолуцијата 1441 на ОН, која предвидува враќање на инспекторите на Светската организација за оружје во Ирак, и конечната одлука за документот му ја препушти на ирачкиот претседател Садам Багдад, 13 ноември - Ирачкиот Парламент вчера со ...

Финалната одлука за војна е во рацете на Садам Хуесин

Утрински - 13.11.2002

Ирачкиот парламент ја отфрли Резолуцијата на Обединетите нации Хусеин треба до петок да донесе одлука за Резолуцијата, со што би им дозволил на инспекторите целосен пристап до оружјето БАГДАД - Парламентот на Ирак едногласно гласаше за отфрлање на Резолуцијата на ОН, барајќи враќање на инспекторите ...

Ирачките пратеници ги отфрлија барањата од ОН, но се чека зборот на Садам

Дневник - 13.11.2002

СЕДНИЦА ВО БАГДАД Пратениците ја отфрлиле резолуцијата на ОН како обид да се поттикне војна, иако Удај, синот на ирачкиот претседател Садам Хусеин, побарал од пратениците да го прифатат барањето Пратениците во ирачкиот Парламент едногласно решиле да ја отфрлат резолуцијата 1.441 на Советот за ...

Ирак најверојатно ќе ја одбие резолуцијата на ОН

А1 - 12.11.2002

Ирачкиот парламент денеска ја продолжува вонредната седница на која најверојатно ќе биде отфрлена резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите Нации, со која Багдад се повикува да се разоружа. Сепак парламентот ќе го овласти потесното раководство на земјата, односно Револуционерниот совет ...

Ирачкиот парламент пред одлука - војна или не

Утрински - 12.11.2002

По изгласувањет?на Резолуцијата на Обединетит?наци?за разоружување на Багдад БАГДАД - Ирачкиот парламен?вчер?се состан?на итна седниц?за да донесе одлука за новата строга Резолуција на ОН, со која се бара Багдад да се разоружи ил?да се сооч?со можн?воен?акција.

Ирак ќе чекори по јажето што го распнаа ОН

Дневник - 12.11.2002

ОТКАКО СВЕТСКИТЕ ДИПЛОМАТИ УСВОИЈА "КОМПРОМИСНА" РЕЗОЛУЦИЈА Шефовите на дипломатиите на арапските земји завчера оценија дека Багдад ќе има интерес да соработува со инспекторите затоа што само така може да избегне воена интервенција Пратениците во ирачкиот Парламент синоќа на вонредна седница ...

Ирак расправа за резолуцијата на ОН

А1 - 11.11.2002

Ирачкиот парламент денеска на вонредна седница расправа за резолуцијата на Обединетие Нации, со која Багдад се повикува да се разоружа. Наредбата за свикувањето на седницата вчера ја дал ирачкиот претседател Садам Хусеин. Ирак има рок до петок, 15-ти ноември, да се изјасни дали ја прифаќа ...

Садам свика парламентарна дебата за резолуцијата на ОН

Вест - 11.11.2002

БАГДАД, 11 ноември (Ројтерс) - Ирачкиот претседател Садам Хусеин му наредил на парламентот да се состане за да ја дискутира резолуцијата на ОН со која Багдад се повикува да се разоружа или да се соочи со "сериозни последици", јави вчера државната телевизија.

Арапскиот свет го повика Ирак да соработува со ОН

Вест - 11.11.2002

Багдад, 11 ноември - Шефовите на дипломатиите и претставниците на 22 арапски земји, на дводневното вонредно заседание на Арапската лига во Каиро посветено на Ирак, го повикаа официјален Багдад да ја прифати Резолуцијата 1441 на Советот за безбедност на ОН.

САД спрема 250 илјади војници за војна со Ирак

Вест - 11.11.2002

Додека Ирак сеуште размислува дали да ги прифати условите наметнати со резолуцијата на ОН усвоена во петокот, Пентагон се подготвува за можна војна ако Садам Хуесин одбие да се разоружа. Вашингтон, 11 ноември, (Си Ен Ен) - Додека Ирак сеуште размислува дали да ги прифати условите наметнати со ...

Ако САД го нападнат Ирак, цените на нафтата драстично ќе скокнат

Утрински - 11.11.2002

Прогнози Стручњаците с? уште не се сигурни што ќе се случи на нафтениот пазар доколку дојде до вооружена интервенција на Вашингтон и Лондон врз Ирак. Откако Советот за безбедност ја усвои резолуцијата 1441, на берзите во Њујорк и во Лондон цените на нафтата скокнаа од 20 до 50 центи и се движат од ...

Багдад доби понуда што не смее да ја одбие

Утрински - 11.11.2002

Ирак се уште без реакција околу резолуцијата на ОН САД го зачуваа правото самите да решат за воена интервенција Багдад за време на викендот го одложи својот одговор во однос на барањето на ОН за разоружување, иако американскиот претседател Џорџ Буш ги одобри воените планови за напад, доколку тој ...

Багдад се уште молчи, но затоа ирачките свештеници им одговорија на САД

Дневник - 11.11.2002

ПО ИЗГЛАСУВАЊЕТО НА РЕЗОЛУЦИЈАТА Ирачката Влада се уште не одговорила на резолуцијата 1.441 од Советот за безбедност на Обединетите нации, со која од Ирак се бара да ги отвори сите свои воени магацини пред инспекторите на ОН, јави Ројтерс.