TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба на претседателот Иванов со американскиот амбасадор Бејли

Канал5 - 10.11.2016

Билатералните односи меѓу Македонија и САД, актуелните состојби во двете земји, како и состојбите во поширокиот регион на Југоисточна Европа беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и ...

Честитки од Иванов до Бејли за изборот на Трамп

Курир - 10.11.2016

Билатералните односи меѓу Македонија и САД, актуелните состојби во двете земји, како и состојбите во поширокиот регион на Југоисточна Европа беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и ...

Средба на претседателот Иванов со американскиот амбасадор Бејли

Сител - 10.11.2016

Билатералните односи меѓу Македонија и САД, актуелните состојби во двете земји, како и состојбите во поширокиот регион на Југоисточна Европа беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и ...

Американскиот амбасадор Бејли за изборите во САД

Канал5 - 10.11.2016

За исходот од изборите во Соединетите американски држави, за транзицијата на власта, но и за американските медиуми, пристрасното известување во корист на Хилари Клинтон, но и за можноста новата републиканска администрација да и помогне на Македонија ...

Честитки од Иванов до Бејли за изборот на Трамп

Република - 10.11.2016

Билатералните односи меѓу Македонија и САД, актуелните состојби во двете земји, како и состојбите во поширокиот регион на Југоисточна Европа беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и ...

Честитки од Иванов до Бејли за изборот на Трамп

Press24 - 10.11.2016

Билатералните односи меѓу Македонија и САД, актуелните состојби во двете земји, како и состојбите во поширокиот регион на Југоисточна Европа беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и ...

Средба на претседателот Иванов со американскиот амбасадор Бејли

Телевизија Нова - 10.11.2016

Билатералните односи меѓу Македонија и САД, актуелните состојби во двете земји, како и состојбите во поширокиот регион на Југоисточна Европа беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и ...

Бејли: Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени

24 Вести - 09.11.2016

Промените нема да се случат веднаш, ниту пак нашите партнерства ќе се променат. Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени, изјави утрово американскиот амбасадор Џес Бејли во Скопје.

Трамп и односите на САД со Македонија

24 Вести - 09.11.2016

Подршката на Соединетите американски држави кон Македонија останува иста, порачува американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли. И сега кога кампањата е завршена, ние од Амбасадата и администрацијата ќе се вратиме на својата работа на градење добри ...

Победата на Трамп изненади многумина во Македонија

Глас на Америка - 09.11.2016

„ За него навивав, но очекував Клинтон да победи“, „ Се знаеше уште пред да почнат изборите“, „ Ни јас не им верував на анкетите“, „ Со многу пари се е возможно“.. Ова се само дел од коментарите на присутните во големата сала во хотелот Александар ...

Бејли: Поддршката на САД кон Македонија нема да се промени

Нова ТВ - 09.11.2016

Промените нема да се случат веднаш, ниту пак нашите партнерства ќе се променат. Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени, рече утрово американскиот амбасадор Џес Бејли, во говорот во хотелот Александар Палас, додека во САД ...

Бејли: Сега е време на патриотизам

МКД - 09.11.2016

Сите читавме дека ова беа највалканите и најнеизвесните избори досега, но не сум баш сигурен во тоа. И досега сме имале неизвесни трки, изјави утрово американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли.

САД се партнери на Македонија без разлика на администрацијата на власт, порача Бејли по изборите во САД

Сакам да кажам - 09.11.2016

САД се партнери на Македонија 25 години и Македонија добила поддршка од четири различни администрации на САД, кажа американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли додека се чекаа финалните резултати од американските претседателски избори, на кои ...

Бејли: Ставот на САД за Македонија нема да се менува

Радио МОФ - 09.11.2016

Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли утринава имаше свое обраќање во врска со изборите за претседател на САД, каде 45-иот човек кој влезе во Белата куќа е републиканецот Доналд Трамп .

Бејли: Промените нема да се случат веднаш (ВИДЕО)

+инфо - 09.11.2016

Мојот тим ќе се врати назад во амбадасата да продолжи со градење добри врски помеѓу САД кон Македонија, рече тој. Промените нема да се случат веднаш од 8 до 9 ноември, ниту пак нашите партнерства ќе се променат. Промените ќе бидат во рамките на САД.

Поддршката од САД нема да се промени – граѓаните очекуваат глобални промени по изборот на Трамп

ТВ21 - 09.11.2016

Односите САД – Македонија ќе останат исти и нема да има променат, рече американскиот амбасадор Џес Бејли, откако републиканецот Доналд Трам беше прогласен за нов претседател на САД. Според Бејли, САД ќе продолжи да ја поддржува Македонија, сметајќи ...

Бејли: Поддршката кон Македонија останува иста и нема да се промени

Точка - 09.11.2016

Поддршката кон Македонија останува иста и нема да се промени, промените нема да се случат веднаш ниту пак партнерствата ќе се променат, изјави во средата утрото американскиот амбасадор Џес Бејли, за време на објавувањето на резултатите од ...

Бејли: Промените кон Македонија нема да се случат веднаш

Вест - 09.11.2016

Промените нема да се случат веднаш, ниту пак нашите партнерства ќе се променат. Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени, изјави утрово американскиот амбасадор Џес Бејли во Скопје, кој вчера оттука гласал на последните ...

Бејли: Периодот по изборите е време на патриотизам...

Н.Македонија - 09.11.2016

Бејли: Периодот по изборите е време на патриотизам Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, исчекувајќи ги конечните резултати од изборите за претседател на САД, рече дека избирањето претседател е сериозна работа која влијае на економијата, ...

Бејли: Поддршката на САД кон Македонија останува иста

Сител - 09.11.2016

Како и во минатите 25 години така и во иднина САД остануваат силен поддржувач за напредокот на Македонија. Амбасадорот Бејли, на утринскиот појадок организиран од амбасадата на САД за следење на изборните резултати порача дека и тој и неговиот тим ...

Бејли: Изборите се доказ дека секој глас се брои

Канал5 - 09.11.2016

Последните часови од гласањето за новиот американски претседател, американската амбасада во Скопје ги проследи јавно во хотелот александар палас во присуство на претставници од јавниот и политичкиот живот во земјава.

САД стојат зад Македонија 25 години, и така ќе биде и во иднина

Локално - 09.11.2016

14 години бев амбасадор на републиканците и 16 на демократите , и знам дека има постојаност на американската надворешна политика Во исчекување на последните резултати од неизвесната трка за претседател на САД во која победува Доналд Трамп, во ...

Бејли: Постизборниот период е време да се собереме, да го тргнеме чувствата на страна

Репортер - 09.11.2016

Во хотелот „Александар палас“ се обрати амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, кој рече дека избирањето претседател е сериозна работа која влијае на економијата, здравствениот, образовниот систем, емиграцијата и на надворешната политика.

Бејли: Поддршката кон Македонија останува иста и нема да се промени

Макфакс - 09.11.2016

Поддршката кон Македонија останува иста и нема да се промени, промените нема да се случат веднаш ниту пак партнерствата ќе се променат, изјави во средата утрото американскиот амбасадор Џес Бејли, за време на објавувањето на резултатите од ...

Бејли: Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени

Република - 09.11.2016

Промените нема да се случат веднаш, ниту пак нашите партнерства ќе се променат. Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени, изјави утрово американскиот амбасадор Џес Бејли во Скопје.

СИТЕЛ: Бејли вели дека поддршката на САД кон Македонија останува иста

Press24 - 09.11.2016

Како и во минатите 25 години така и во иднина САД остануваат силен поддржувач за напредокот на Македонија. Амбасадорот Бејли, на утринскиот појадок организиран од амбасадата на САД за следење на изборните резултати порача дека и тој и неговиот тим ...

Бејли: Постизборниот период е време на патриотизам

Мета - 09.11.2016

Исчекувајќи ги последните резултати од неизвесната трка за претседател на САД, во која засега води Доналд Трамп, во хотелот „Александар палас“ се обрати амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, кој рече дека избирањето претседател е сериозна ...

Бејли: Поддршката на САД кон Македонија останува иста

МРТ - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп е новиот американски претседател. Во говорот по победата изјави дека неговата Влада ќе му служи на народот. Хилари Клинтон го призна поразот. Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени, изјави ...

Се очекува продлабочување на стратегиското партнерство со САД

МРТ - 09.11.2016

Поддршката на САД кон Македонија останува иста и нема да се промени, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли по резултатите од претседателските избори во САД. Македонските политичари очекуваат продлабочување на стратегиското партнерство...

Бејли: Поддршката на САД за Македонија нема да се смени

Lider - 09.11.2016

Изутринава свое обраќање во врска со изборите за претседател на САД имаше американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли. Бејли во говорот посочи дека без оглед на тоа кој ќе биде претседател, ставот на САД во однос на Македонија нема да се менува.

Македонски политичари: Македонија и САД остануваат пријатели и соработници

Канал 77 - 09.11.2016

Настанот кој денеска е во центарот на вниманието на целата светска јавност, избирањето нов претседател на САД не остана непрокоментиран и од македонските политичари. По поддршката која новиот претседател на САД, Доналд Трамп ја доби од повеќе земји ...

Бејли: Поддршката на САД за Македонија нема да се смени

Телевизија Нова - 09.11.2016

Изутринава свое обраќање во врска со изборите за претседател на САД имаше американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли. Бејли во говорот посочи дека без оглед на тоа кој ќе биде претседател, ставот на САД во однос на Македонија нема да се менува.

Бејли: Поддршката на САД кон Македонија останува иста

Телевизија Нова - 09.11.2016

Политиката на САД кон Македонија нема да се промени со изборот на новиот претседседател на Америка, изјави утрово амбасадорот на Соединетите американски држави во земјава Џес Бејли, по проследувањето на изборните резултати од претседателските избори ...

Бејли: Постизборниот период е време да се собереме, да го тргнеме чувствата на страна

Либертас - 09.11.2016

Во хотелот „Александар палас“ се обрати амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, кој рече дека избирањето претседател е сериозна работа која влијае на економијата, здравствениот, образовниот систем, емиграцијата и на надворешната политика.

Исходот од изборите во САД нема да ја смени политика на Вашингонт кон Македонија

Алфа - 08.11.2016

Кој и да победи на американските претседателски избори големата слика на надворешната политика на САД нема значително да се смени, вклучително и кон Македонија и регионов. Кој и да победи на американските претседателски избори големата слика на ...

Бејли: Не очекувам промена на односот на САД кон Македонија

24 Вести - 07.11.2016

Американската политика кон Македонија е конзистентна, вели американскиоит амбасадор Џес Бејли во обраќање на социјалната мрежа Фејсбук. Вели дека сад отсекогаш сакале Македонија да стане издржлива, напредна инклузивна демократија, целосно ...

Амбасадорот Бејли одржа он-лајн комуникација за изборите во САД

Нова ТВ - 07.11.2016

Во разговор со македонските граѓаните во живо на страната на Фејсбук, амбасадорот на САД, Џес Бејли одговараше на прашањата поврзани со изборот помеѓу Републиканецот Доналд Трамп и Демократката Хилари Клинтон.

Џес Бејли: И по изборите, политиката на САД кон Македонија останува конзистентна

МКД - 07.11.2016

Интересот на САД нема да се промени и покрај изборите, кога се однесува на надворешната политика. Политиката кон Македонија веќе 20 години е конзистентна, напиша попладнево на својот фејсбук профил американскиот амбасадор во Македонијљ Џес Бејли.

Бејли: Изборите во САД нема да ја променат политиката кон Македонија

Фокус - 07.11.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли, во онлајн обраќањето на социјалната мрежа „Фејсбук”, вели дека политиката на САД кон Македонија е конзистентна и нема да се промени по претседателските избори.

Бејли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите во САД

+инфо - 07.11.2016

Американската политика кон Македонија е константна во последните 20 години, изјави Бејли. Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли на „Фејсбук“ имаше онлајн комуникација во живо со македонските граѓани за претседателските избори во САД.

Бејли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите...

Н.Македонија - 07.11.2016

Бејли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите Амбасадорот на САД во земјава Џес Бејли одговараше на прашања на граѓаните поврзани со претседателските избори во САД, преку фејсбук-страницата на американската амбасада во Скопје, ...

Бeјли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите во САД

Локално - 07.11.2016

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, на „Фејсбук“ оствари комуникација во живо со македонските граѓани за претседателските избори во САД. На прашањето да ги прокоментира надворешните политики на двајцата кандидати, Хилари Клинтон и Донал ...

Амбасадорот Бејли одржа он-лајн комуникација за изборите во САД

Репортер - 07.11.2016

Во разговор со македонските граѓаните во живо на страната на Фејсбук, амбасадорот на САД, Џес Бејли одговараше на прашањата поврзани со изборот помеѓу Републиканецот Доналд Трамп и Демократката Хилари Клинтон.

Бејли во ексклузивно интервју на Сител: Што ќе донесат изборите во САД

Press24 - 07.11.2016

Екслузивно интервју на американскиот амбасадор Џес Бејли за Сител ...

Бејли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите во САД

Мета - 07.11.2016

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли на „Фејсбук“ имаше онлајн комуникација во живо со македонските граѓани за претседателските избори во САД. На прашањето да ги прокоментира надворешните политики на двајцата кандидати, Хилари Клинтон и Донал ...

Џес Бејли: Политиката кон Македонија веќе 20 години е конзистентна, не очекувам промени и сега

Стандард - 07.11.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли, денеска преку социјалната мрежа „Фејсбук” каде директно разговараше со македонските граѓани, изјави дека политиката на САД кон Македонија е конзистентна и нема да се промени по претседателските избори.

(ВИДЕО) Бејли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите во САД

Репортер - 07.11.2016

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, на „Фејсбук“ оствари комуникација во живо со македонските граѓани за претседателските избори во САД. На прашањето да ги прокоментира надворешните политики на двајцата кандидати, Хилари Клинтон и Донал ...

(ВИДЕО) Бејли: Не очекувам промена на политиката кон Македонија по изборите во САД

Либертас - 07.11.2016

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, на „Фејсбук“ оствари комуникација во живо со македонските граѓани за претседателските избори во САД. На прашањето да ги прокоментира надворешните политики на двајцата кандидати, Хилари Клинтон и Донал ...