TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ бара оставка од Тодоров

Телма - 12.11.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и нивниот протест и Смета дека нивниот револт е оправдан, поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници, изјави денеска пратеничката на СДСМ и претседател на собраниската ...

Протест на лекарите низ земјава

Телма - 12.11.2015

„И јас сум Љубомир Огњеновиќ“, ова е еден од транспарентите со кои лекарите на клиничкиот центар излегоа на получасовен протест. За кусо време лекарите поддржани од сестри и специјализанти и останат пероснал во здравствотво го преплавија хелиодрмот ...

СДСМ: Ги поддржуваме лекарите, Тодоров мора да поднесе оставка

Нова ТВ - 12.11.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници. Како што денеска изјави пратеничка и претседателка на собраниската Комисија за ...

Протест на лекарите со порака до министерот:Доста е, повеќе ова не го прифаќаме

Нова ТВ - 12.11.2015

Со транспаренти„Сите сме Љубомир Огненовиќ“,Пациенти ние сме со вас –не сме против вас“ „Директори не вршете мобинг ќе одговарате “, но и Бенифициран стаж“ „Дополнителна работа без условувања“лекарите од скопските клиники се собраа на протест за да ...

Нема „Мој термин“ само за одговорноста на Тодоров

Deutsche Welle - 12.11.2015

Во јавното здравство каде директорите се именуваат по партиски клуч, прашањето за одговорност на министерот за неуспешните реформи, „по дефиниција“ се третира како атак врз целиот здравствен систем.

СДСМ ги поддржа лекарите и бара оставка од министерот Тодоров

24 Вести - 12.11.2015

„СДСМ ги поддржува лекарите и нивниот протест и смета дека нивниот револт е оправдан, поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници“, изјави денеска пратеничката на СДСМ и претседател на собраниската комисија за здравство Јагода ...

Протест на лекари од Клинички

Алсат-М - 12.11.2015

Стотици лекари денеска се собраа во кругот на Клинички Центар Мајка Тереза да му дадат поддршка на лекарот кој пред три дена беше повреден со огнено оружје на клиниката за дигистивни болести од страна на пациент.

Вработените во здравството бараат нови законски решенија

Утрински - 12.11.2015

Долгорочните погрешни политики во здравството довеле до омаловажување и до деградација на здравствените работници и соработници, се води хајка против докторите како недоволно едуцирани, корумпирани, неодговорни и непријатели на пациентите и главни ...

Доста е !

Вест - 12.11.2015

Со транспаренти "И јас сум д-р Љубомир Огњеновиќ", лекари и медицински персонал од скопските клиники излегоа на полчасовен протест во кругот на Клиничкиот центар, со кој искажаа револт поради настаните од понеделникот, кога нивен колега, на ...

Шахпаска: Ги поддржуваме лекарите, Тодоров да си поднeсе оставка (ВИДЕО)

+инфо - 12.11.2015

Ги поддржуваме лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници, министерот Никола Тодоров мора да поднесе оставка, рече на денешната прескоференција Јагода Шахпаска, пратеничка и ...

Протест на лекарите како поддршка на ранетиот хирург од Клинички

Кајгана - 12.11.2015

Лекарите и другите здравствени работници излегоа на протест во кругот на Клиничкиот центар со транспаренти „Јас сум Љубомир Огњеновиќ“ и мети на себе, за да го изразат револтот од инцидентот што се случи на Клиниката за дигестивна хирургија кога син ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ поважни се тендерите од здравјето на граѓаните

+инфо - 12.11.2015

Граѓаните, пациентите, лекарите, сите бараат одговорност и оставка од Никола Тодоров за хаосот во здравството. Само Никола Груевски срамно го брани Тодоров, коментира СДСМ. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ги поддржа лекарите и ...

(ВИДЕО) Доктор Серафимовски: За се што ви рековме не, вие одбравте

А1 On - 12.11.2015

Докторот Предраг Серафимовски на протестот на здравствените работници ги истакна сите барања од страна на здравствените работници кои биле одбиени од страна на министерството за здравство. Ние предупредувавме, вие одбравте.

СДСМ: Здравствениот систем е срушен!

Фокус - 12.11.2015

Болниците се руинирани, граѓаните не добиваат квалитетни здравствени услуги, лекарите немаат основни услови за работа, умираат родилки и бебиња, сметаат од најголемата опозициска партија. Опозицискиот СДСМ изрази рабирање за револтот на лекарите ...

(ВИДЕО) СДСМ: Ги поддржуваме лекарите, Тодоров мора да поднесе оставка

А1 On - 12.11.2015

„Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници. Здравствениот систем во Македонија е целосно срушен, болниците се руинирани, граѓаните ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ поважни се тендерите од здравјето на граѓаните

А1 On - 12.11.2015

„Граѓаните, пациентите, лекарите, сите бараат одговорност и оставка од Никола Тодоров за хаосот во здравството. Само Никола Груевски срамно го брани Тодоров. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ги поддржа лекарите и нивниот протест со ...

Лекарите бараат системски промени и партнерски однос со министерството (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.11.2015

Закон за лекарска дејност во кој ќе биде утврдена достоинствена минимална плата за лекарите, Закон за сестри и акушерки во кој ќе бидат вклучени и медицинските сестри со средна стручна спрема и со долгогодишно искуство, укинување на плаќањето по ...

СДСМ ги поддржува лекарите, Тодоров мора да поднесе оставка

Точка - 12.11.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници. Од опозициската партија сметаат дека здравствениот систем во Македонија е целосно ...

Протест: Понижувачкиот статус на лекарите е резултат на долгорочните политики во здравството

Точка - 12.11.2015

Лекарите и другите здравствени работници во четврток излегоа на протест во кругот на Клиничкиот центар со транспаренти "Јас сум Љубомир Огњеновиќ" и мети на себе за да го изразат револтот од инцидентот што се случи во понеелникот на Клиниката за ...

СДСМ:Тодоров веднаш да понесе одговорност

Канал5 - 12.11.2015

Од СДСМ како главен виновник за хаосот во здравството го посочуваат ресорниот министер Тодоров од кого повторно побараа ...

СДСМ ги поддржа лекарите во протестот и побараа Тодоров да си оди

Фактор - 12.11.2015

Најголемата опозициска партија во земјава ги поддржа лекарите во денешниот протест во кој го искажаа револтот поради понижувачкиот статус на здравствените работници. Од СДСМ и денеска побараа оставка од министерот Тодоров напоменувајќи ги ...

(ВИДЕО) СДСМ: Ги поддржуваме лекарите, Тодоров мора да поднесе оставка

Локално - 12.11.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници. Здравствениот систем во Македонија е целосно срушен, болниците се руинирани, граѓаните ...

(ВИДЕО) Д-р Серафимовски ги кажа барањата за решавање на сите “погрешни политики во здравството”

Локално - 12.11.2015

Докторот Предраг Серафимовски на протестот на здравствените работници ги истакна сите барања од страна на здравствените работници кои биле одбиени од страна на министерството за здравство-пренесе А1он. “Ние предупредувавме, вие одбравте.

Денот кога државната информативна агенција го изеде зборот „оставка“

СПФМ - 12.11.2015

Фотографиите на веб сајтот на МИА од Клиничкиот центар на 9 ноември 2015. Протестот го нема никаде. Агенцијата МИА даде голем придонес во прикривање на настаните во Клинички центар на 9 ноември – во вестите оттаму не се споменува зборот оставка, ...

СДСМ ги поддржува лекарите, Тодоров мора да поднесе оставка

Макфакс - 12.11.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници. Од опозициската партија сметаат дека здравствениот систем во Македонија е целосно ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ поважни се тендерите од здравјето на граѓаните

Репортер - 12.11.2015

Граѓаните, пациентите, лекарите, сите бараат одговорност и оставка од Никола Тодоров за хаосот во здравството. Само Никола Груевски срамно го брани Тодоров. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ги поддржа лекарите и нивниот протест со ...

(ВИДЕО) Доктор Серафимовски: За се што ви рековме не, вие одбравте

Репортер - 12.11.2015

Докторот Предраг Серафимовски на протестот на здравствените работници ги истакна сите барања од страна на здравствените работници кои биле одбиени од страна на министерството за здравство. Ние предупредувавме, вие одбравте.

(ВИДЕО) СДСМ: Ги поддржуваме лекарите, Тодоров мора да поднесе оставка

Репортер - 12.11.2015

„Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поддржува лекарите и целосно го разбира нивниот револт поради крајно понижувачкиот статус на здравствените работници. Здравствениот систем во Македонија е целосно срушен, болниците се руинирани, граѓаните ...

Протест: Понижувачкиот статус на лекарите е резултат на долгорочните политики во здравството

Макфакс - 12.11.2015

Лекарите и другите здравствени работници во четврток излегоа на протест во кругот на Клиничкиот центар со транспаренти „Јас сум Љубомир Огњеновиќ“ и мети на себе за да го изразат револтот од инцидентот што се случи во понеелникот на Клиниката за ...

Црната реалност во здравството ја побива и пропагандата

СПФМ - 12.11.2015

Здравство – има ли некој проблем со очите? Фото: Pixabay Реформи во здравството, а болни деца не можат да добијат пари за операција во странство. Анкети кои покажуваат големо задоволство на граѓаните од здравствениот систем само недела-две пред ...

Лекарите протестираа: Бараат системски промени

Канал 77 - 12.11.2015

Лекарите и другите здравствени работници денеска протестираа во кругот на Клиничкиот центар со транспаренти „Јас сум Љубомир Огњеновиќ“ и мети на себе, изразувајќи го револтот од инцидентот што се случи на Клиниката за дигестивна хирургија кога син ...

СДСМ: Денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров

Нова ТВ - 11.11.2015

-Денеска за жал има нов смртен случај на бебе во Битолската болница. Според Евростат, 229 бебиња починале во 2013 година во Македонија. Затоа, денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров, порачуваат од СДСМ.

СДСМ: Вистински тајминг Никола да го смени Никола

Фокус - 11.11.2015

Никола Груевски молчи за скандалите што го тресат здравството. Денеска за жал има нов смртен случај на бебе во Битолската болница. Според Евростат 229 бебиња починале во 2013 година во Македонија.

СДСМ: Денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров

+инфо - 11.11.2015

Денеска за жал има нов смртен случај на бебе во Битолската болница. Според Евростат, 229 бебиња починале во 2013 година во Македонија. Затоа, денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров, порачуваат од СДСМ.

СДСМ: Денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров

А1 On - 11.11.2015

„Никола Груевски му дозволува на Никола Тодоров да го загрозува животот на пациентите и на лекарите. Никола Груевски молчи за скандалите што го тресат здравството. Денеска за жал има нов смртен случај на бебе во Битолската болница.

КАДИ ОДИ ЗДРАВСТВОТО: Нeма прегледи и не се оперирaат пациенти, што спремаат лекарите на дигестивна?

Фактор - 11.11.2015

Пациентите препуштени на милост и немилост, на Клиниката за абедоменална хирургија нема да има операции,освен итните случаи до крајот на неделава а во наредните два дена и прегледите се откажани.

СДСМ: Владата денес може да го смени министерот Тодоров

Фактор - 11.11.2015

Во текот на денешната Собраниска седница се очекува именување на новите министри согласно договорот од Пржино. Од опозициската СДСМ неколку министри ќе седнат на министерски фотелји. Од оваа партија порачаа дека денеска премиерот има можност да го ...

СДСМ:Денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров

Бриф - 11.11.2015

Соопштение на СДСМ: Никола Груевски му дозволува на Никола Тодоров да го загрозува животот на пациентите и на лекарите. Никола Груевски молчи за скандалите што го тресат здравството. Денеска за жал има нов смртен случај на бебе во Битолската болница.

СДСМ: Денеска е вистинска можност Груевски да го смени Тодоров

Репортер - 11.11.2015

„Никола Груевски му дозволува на Никола Тодоров да го загрозува животот на пациентите и на лекарите. Никола Груевски молчи за скандалите што го тресат здравството. Денеска за жал има нов смртен случај на бебе во Битолската болница.

Синдикатот на клиниките: Инцидентот е резултат на политиката во здравството

Нова ТВ - 10.11.2015

Синдикатот на клиниките бара 24. часовно обезедување, а директорите да се однесуваат со должна почит кон лекарите и останатиот медицински персонал , да не ги надминуваат ингеренциите на функцијата која ја вршат.

Студентите по медицина бараат оставка од министерот Тодоров

Радио МОФ - 10.11.2015

Студентскиот пленум на Медицинскиот, Стоматолошкиот и Фармацевтскиот Факултет побара морална одговорност и оставка од министерот за здравство Никола Тордоров по вчерашниот настан кога хирург беше застрелан во Клиникиот центар во Скопје.

СДСМ: Тодоров веќе не го спасува оставка, тој треба да одговара!

+инфо - 10.11.2015

Според информациите што ги добивме, Никола Тодоров до доцна во ноќта се расправал со директорите на клиниките назначени од ВМРО-ДПМНЕ. Барал оставка за секој хирург кој ќе одбие денеска да оперира.

Лекарите се пишманија, некои влегоа во операциските сали

+инфо - 10.11.2015

Лекарите од Хируршките клиники иако вчера се заканија дека нема да оперираат се додека не се исполнат нивните барања, сепак утрово еден дел од нив влегоа во операциските сали. - На секоја клиника има по неколку лекари што се врзани со власта и тие ...

Хируршки клиники уште под пресија на вчерашниот напад (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 10.11.2015

Пред и во холот на Хирушки клиники денеска повторно имаше пациенти, а на третиот кат, на Дигестивна, уште се видливи последиците. Иако беше најавено дека лекарите денеска во знак на протест нема да вршат операции, сепак дел од нив влегоа во салите.

Тодоров потпиша повелба со Лекарската комора, докторите наредени за сликање

+инфо - 10.11.2015

Ден откако лекарите од Клиничкиот центар побараа од министерот Никола Тодоров да соочи со морална одговорност за инцидентот во кој беше пукано во хирург од Клиниката за дигестивна хирургија, тој на настан во Лекарската комора потпиша повелба за ...

Реакции: Здравствените власти намерно ги конфронтираат пациентите и лекарите

+инфо - 10.11.2015

Шиканирани од здравствените власти, а во очите на пациентите главни виновници за се што не чини во здравствениот систем, со плати и пет пати помали од оние во приватните болници. Така велат дека се чувствуваат најголем број од лекарите во клиниките ...

СДСМ: Тодоров барал оставка за секој хирург кој ќе одбие денеска да оперира- тој треба да одговара!

Локално - 10.11.2015

Според информациите што ги добивме, Никола Тодоров до доцна во ноќта се расправал со директорите на клиниките назначени од ВМРО-ДПМНЕ. Барал оставка за секој хирург кој ќе одбие денеска да оперира.

Студентите по медицина, фармација и стоматологија побараа оставка од Тодоров

Локално - 10.11.2015

“Поминаа 24 часа од грозоморниот напад со огнено оружје врз лекар, наш асистент. Чин кој за жал е кулминација во една долга низа физички напади врз лекари. Луѓе кои своите животи ги посветуваат на хуманост и алтруизам.

Фокус: Лекарите добивале закани за откази ако прекинат со операции?

Локално - 10.11.2015

Повеќето лекари од скопските клиники изутрина добиле закани за откази и давање на дисциплински комисии, ако не влезат во сала да оперираат, информираат болнички извори за „Фокус“. Ваквите закани пристигнале, откако лекарите вчера по инцидентот, во ...

ФОКУС: Откази за лекарите ако не оперираат- закани

Репортер - 10.11.2015

Повеќето лекари од скопските клиники изутрина добиле закани за откази и давање на дисциплински комисии, ако не влезат во сала да оперираат, информираат болнички извори за „Фокус“. Ваквите закани пристигнале, откако лекарите вчера по инцидентот, во ...

СДСМ: Тодоров веќе не го спасува оставка, тој треба да одговара!

Репортер - 10.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров загрозува животи на пациенти и на лекари. Според информациите што ги добивме, Никола Тодоров до доцна во ноќта се расправал со директорите на клиниките назначени од ВМРО-ДПМНЕ.

Да се донесе закон за заштита на лекарите

Kumanovo News - 10.11.2015

Од Здружението на приватни лекари Куманово реагираат за вчерашниот инцидент, во кој незадоволен роднина на скопските клиники пукал во лекарот и бараат да се донесе закон со кој ќе се обезбеди поголема безбедност за лекарите.

Остри реакции, лекарите бараат одговорност за нападот

Телма - 09.11.2015

Исплашени и не безбедни, по еден час минат на советување лекарите прекинаа со работа, изразувајќи револт од инциднетот во кој нивни колега доби тру куршуми во ногата. По одржаниот состанок во просториите на амфитеатарот одлучија да се вратат на ...

Лекарите бараат одговорност од Тодоров

Нова ТВ - 09.11.2015

Лекарите бараат одговорност од мнинистерот за здравство Никола Тодоров и од првиот човек на Лекарската комора, Кочо Чакаларовски бидејќи не направиле ништо за да ја заштитат лекарската фела.

Скандал по скандал, здравствениот систем пред „клиничка смрт“!

Deutsche Welle - 09.11.2015

Денешниот вооружен инцидент во Клиничкиот центар во Скопје ја прелева чашата. Им зовре и на лекарите, бараат оставки и одговорност за состојбите. Експертите предупредуваат дека се плаќа цехот на погрешните реформи.

СДСМ: Oставка од Тодоров мора да има веднаш

Нова ТВ - 09.11.2015

-Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нека ги стават своите потписи на интерпелацијата за Тодоров во Собранието, поднесена од пратениците на СДСМ и опозицијата и завршуваат сите негови егзибиции со трагични последици, реагираат денеска од Социјалдемократскиот ...

СДСМ бара оставка од министерот Тодоров

24 Вести - 09.11.2015

Со осуда за инцидентот во Клиничкиот центар се огласија и полтичките партии. Опозициската СДСМ оценува дека тој е последица на „лошата состојба во здравството“. Партијата прашува „што уште треба да се случи за да си замине ресорниот министер Никола ...

Лекарите револтирани по обидот за убиство на нивен колега

Р.С.Европа - 09.11.2015

Се додека не се преземат мерки лекарите од Клиничкиот центар нема да прават операции, рекоа дел од докторите кои денеска напладне се собраа на протест пред зградата на Ургентниот центар. Тие во разговор со новинарите рекоа дека бараат смена на ...

Протест на лекарите на Клинички центар поради застрелан хирург

Радио МОФ - 09.11.2015

Група лекари излегоа денеска на протест во кругот на Клиничкиот центар со кој побараа одговорност од министерот за здравство Никола Тодоров поради хирургот кој беше ранет утрово. Тие ги откажуваат закажаните операции и најавија дека ќе ги примаат ...

ФОТО: Докторот спасен - здравството рането

Утрински - 09.11.2015

Лекарите се пожалија дека се чувствуваат небезбедно на своите работни места, министерот Никола Тодоров чувствува одговорност, но не дава оставка Лекарската фела е на нозе откако денеска на Клиниката за дигестивна хирургија незадоволен пациент пукаше ...

Лекарите на отстрел

Р.С.Европа - 09.11.2015

По обидот за убиство врз хирург на скопските клиники, лекарите се жалат дека три водечки институции во здравството не преземале ништо да ги подобрат мерките за нивна безбедност. Денешниот обид за убиство, кога пациент пукаше во хирург, го прелеа ...

СДСМ: Што уште треба да се случи за Никола Тодоров конечно да замине?

МКД - 09.11.2015

Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија што денеска беше пукано во лекар , a уште три лица беа поврдени во престрелка на Клиниката за абдоменална хирургија. Со Никола Груевски и Никола Тодоров каубојските филмови станаа реалност и во ...

СДСМ: Груевски и Тодоров се главните виновници за хаосот во здравството

МКД - 09.11.2015

Моралните вредности во раководството на ВМРО-ДПМНЕ одамна се загубени помеѓу тендерите и сомнителните зделки штом после сите инциденти во здравството нема кој да му каже на Тодоров дека треба веднаш да си замине, реагира СДСМ на соопштението на ...

Лекарите ги прекинаа операциите, на пладне ќе протестираат

+инфо - 09.11.2015

Лекарите од хируршките клиники денеска на пладне ќе се соберат во амфитеатарот во кругот на клиничкиот центар „Мајка Тереза“ за да го изразат револтот од денешниот инцидент во кој граѓанин рани хирург откако неговата мајка која била со тешка ...

Лекарите ги прекинаа операциите, на пладне ќе протестираат, Тодоров никаде го нема

+инфо - 09.11.2015

Лекарите од хируршките клиники денеска на пладне ќе се соберат во амфитеатарот или кај црквата во кругот на клиничкиот центар „Мајка Тереза“ за да го изразат револтот од денешниот инцидент во кој граѓанин рани хирург откако неговата мајка, која била ...

Лекарите му соопштија на Тодоров дека ги откажуваат операциите

+инфо - 09.11.2015

Лекарите од Абдоменална хирургија денеска му соопштија на министерот за здравство Никола Тодоров дека ги откажуваат закажаните операции и дека ќе ги примаат само итните случаи за оперирање и за прегледи.

ОБНОВЕНО Лекарите му соопштија на Тодоров дека ги откажуваат операциите

+инфо - 09.11.2015

Лекарите од Абдоменална хирургија денеска му соопштија на министерот за здравство Никола Тодоров дека ги откажуваат закажаните операции и дека ќе ги примаат само итните случаи за оперирање и за прегледи.

Нема операции на Клинички додека Тодоров не поднесе одговорност

+инфо - 09.11.2015

Се додека министерот за здравство Никола Тодоров не поднесе морална одговорност оставка нема да се изведуваат операции на ниту една клиника во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, соопштија денеска лекарите по средбата на која и претходеше инцидент во ...

Лекарите бараат оставка од министерот Тодоров

Фокус - 09.11.2015

Лекарите од клинички центар истапуваат со три барања пред властите, по денешниот настан во кој еден доктор беше ранет со огнено оружје. Лекарите од клинички центар истапуваат со три барања пред властите, по денешниот настан во кој еден доктор беше ...

Нема операции на Клинички додека Тодоров не понесе одговорност

+инфо - 09.11.2015

Се додека министерот за здравство Никола Тодоров не понесе морална одговорност нема да се изведуваат операции на ниту една клиника во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, соопштија денеска лекарите по средбата на која и претходеше инцидент во кој беше ...

СДСМ: Што уште треба да се случи за Никола Тодоров конечно да замине?

+инфо - 09.11.2015

Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија што денеска беше пукано во лекар a уште три лица беа поврдени во престрелка на Клиниката за абдоменална хирургија. Со Никола Груевски и Никола Тодоров каубојските филмови станаа реалност и во ...

СДСМ: Што уште треба да се случи за Никола Тодоров конечно да замине?

А1 On - 09.11.2015

„Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија што денеска беше пукано во лекар a уште три лица беа поврдени во престрелка на Клиниката за абдоменална хирургија. Со Никола Груевски и Никола Тодоров каубојските филмови станаа реалност и во ...

ВИДЕО: Лекарите нема да работат се додека министерот Тодоров не поднесе оставка

А1 On - 09.11.2015

Лекарите од клинички центар бараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров и итни измени на законите што ја регулираат оваа сфера. Доколку тоа не се случи тие најавуваат дека нема да вршат никакви операции на клиничкиот центар во ...

Лекарите го осудија инцидентот и побараа поголема заштита

Кајгана - 09.11.2015

По инцидентот во кој пациент рани лекар, лекарите од Универзитетската клиника се револтирани и бараат заштита, но не се собраа како што најавија, во паркчето, во кругот на клиниките. Првично лекарите од скопската Универзитетска клиника најавија ...

Шахпаска: Оставка од Тодоров мора да има веднаш

+инфо - 09.11.2015

Оставка од Никола Тодоров бараме веднаш, изјави денеска во Собранието, Јагода Шахпаска, пратеничка на СДСМ и претседателка на собраниската Комисија за здравство. - Што уште треба да се случи за Никола Тодоров да си поднесе оставка? Родилки и бебиња ...

Лекарите на клиника нема да оперираат се додека министерот Тодоров не понесе одговорност

24Струмица - 09.11.2015

По инцидентот утринава, кога доктор на Клинички центар беше ранет во ногата, лекарите бараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров и и итни измени на законската регулатива. Во спротивно, најавија дека нема да вршат никакви операции во ...

Преглед на денот: Роднина пукал во хирург на Абдоменална хирургија, лекарите ги прекинуваат операциите додека Тодоров ...

Фокус - 09.11.2015

Остануваат нејасни прашањата – зошто хируршките клиники немаат обезбедување и како секој може да влезе внатре со пиштол и да пука каде сака и во кој сака? Дали некој треба да контролира што носат луѓето со себе кога влегуваат во болница? Кој ќе ...

(ВИДЕО) Шахпаска: Оставка од Тодоров мора да има веднаш

А1 On - 09.11.2015

„Што уште треба да се случи за Никола Тодоров да си поднесе оставка? Родилки и бебиња умираат, денеска е пукано во лекар. Нема да има операции на хирургија, додека не се заштитат лекарите со закон.

СДСМ бара оставка од Тодоров поради инцидентот на скопската Клиника

МК News - 09.11.2015

СДСМ го осуди денешниот инцидент на скопската Клиника за абдоменална хирургија и побараа одговорност од министерот Тодоров. Од СДСМ велат дека хаосот во јавното здравство е резултат на погрешните политики на Никола Груевски и Никола Тодоров при што ...

Тодоров чувствува морална одговорност, ама не дава оставка

+инфо - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чувствува морално одговорност за денешниот немил настан во кој беше ранет лекар на Абдомендална хирургија, но не поднесува оставка. - Чувствувам морална одговорност за секој настан што се случува во здравството ...

Тројца приведени за инцидентот на Клиника – лекарот надвор од животна опасност

Академик - 09.11.2015

Во моментот се разговара со нив и се работи на утврдување на мотивите за нападот. Пиштолот е одземен и даден на вештачење и се утврдува кое од трите лица пукал кон лекарот, појаснуваат од СВР­ Скопје.

Крајно примитивно е да се загрози живот на тој што се обидува да спаси живот

МК News - 09.11.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, најостро го осуди инцидентот што утринава се случи на Клиниката за абдоменална хирургија, при кој што пациент застрела лекар, бидејќи не бил задоволен од третманот во болницата каде што починала неговата ...

СДСМ: И ВМРО-ДПМНЕ знае, оставка од Тодоров мора да има веднаш

+инфо - 09.11.2015

Најголемата опозициска партија остро реагираше на прес-конференцијата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на избраните претставници на оваа партија им порача дека мора да прифатат оти сите знаат дека Никола Тодоров мора да поднесе одговорност и да ...

СДСМ: И ВМРО-ДПМНЕ знае, оставка од Тодоров мора да има веднаш

А1 On - 09.11.2015

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нека ги стават своите потписи на интерпелацијата за Тодоров во Собранието, поднесена од пратениците на СДСМ и опозицијата и завршуваат сите негови егзибиции со трагични последици.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ лицемерно и срамно го брани Тодоров

А1 On - 09.11.2015

„Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Очигледно моралните вредности во раководството на ВМРО-ДПМНЕ одамна се загубени помеѓу тендерите и сомнителните зделки штом после сите инциденти во здравството нема кој да му каже на Тодоров дека треба веднаш ...

Тодоров: Не сум задоволен од здравствениот систем, но тој е жива материја

Фокус - 09.11.2015

„Не сум задоволен и не можам да бидам задоволен, затоа што нема човек што може да биде задоволен од кој било здравствен систем, здравствениот систем е жива материја и постојано има проблеми.

СДСМ бара оставка од Тодоров поради инцидентот на скопската Клиника

Фактор - 09.11.2015

И од опозицијата го осудија денешниот инцидент на скопската Клиника за абдоменална хирургија и побараа одговорност од министерот Тодоров. Од СДСМ велат дека хаосот во јавното здравство е резултат на погрешните политики на Никола Груевски и Никола ...

Лекарите во знак на револт се собраа во кругот на Клинички центар - Бараат оставка од министерот Тодоров

Точка - 09.11.2015

По денешниот настан во кој што еден доктор беше ранет со огнено оружје, лекарите од скопскиот Клинички центар поставија три барања пред властите. Пред сè, тие побараа оставка од министерот за здравство Никола Тодоров и итни измени на законите кои ...

Крајно примитивно е да се загрози живот на тој што се обидува да спаси живот

Точка - 09.11.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, најостро го осуди инцидентот што утринава се случи на Клиниката за абдоменална хирургија, при кој што пациент застрела лекар, бидејќи не бил задоволен од третманот во болницата каде што починала неговата ...

Тодоров: Криминален чин и примитивно дело за кое нема оправдување

Сител - 09.11.2015

Криминален чин и примитивно дело за кое нема оправдување. Ова е ставот на првиот човек на министерството за здравство. Според Тодоров со промена на законот за здравствена заштита, напаѓачот на докторот ќе одговара кривично и му се заканува затвор од ...

Тодоров тврди дека чувствува одговорност, ама оставка не дава!

Фактор - 09.11.2015

Одговорност од министерот за здравство Никола Тодоров денеска побараа неколку политички партии, организации, граѓани. Сепак, и покрај тоа што самиот министер тврди дека чуствува морална одговорност за денешниот инцидент на скопската клиника во кој ...

Лекарите нема да оперираат додека Тодоров не поднесе оставка

Фактор - 09.11.2015

Денешниот хаос во скопската Клиника за абдоменална хирургија ги дигна на нозе лекарите од болницата. Лекарите се собраа во Амфитеатарот на Хирургија и одлучија од утре да прекинат со сите операции, се додека не им се исполнат барањата.

СДСМ: Со Груевски и со Тодоров, каубојските филмови станаа реалност и во болниците

Локално - 09.11.2015

Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија, што денеска беше пукано во лекар, a уште три лица беа поврдени во престрелка на Клиниката за абдоменална хирургија, реагираат од опозицискиот СДСМ.

Тодоров нема да поднесе оставка, договорено поголемо обезбедување на Клинички центар

Локално - 09.11.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, нема да поднесе оставка и покрај тоа што чувствува морална одговорност. – Чувствувам морална одговорност за секој настан што се случува во здравството и сè што ќе се случи, нормално е да ме тангира.

Лекарите ги прекинаа операциите- протест поради денешниот инцидент

Репортер - 09.11.2015

Лекарите од хируршките клиники денеска на пладне ќе се соберат во амфитеатарот во кругот на клиничкиот центар „Мајка Тереза“ за да го изразат револтот од денешниот инцидент во кој граѓанин рани хирург откако неговата мајка која била со тешка ...

СДСМ: Каубојски филмови во болниците

Репортер - 09.11.2015

Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија што денеска беше пукано во лекар a уште три лица беа поврдени во престрелка на Клиниката за абдоменална хирургија. Со Никола Груевски и Никола Тодоров каубојските филмови станаа реалност и во ...

Лекари: Пукањето кон белиот мантил е пукање кон целиот свет

Макфакс - 09.11.2015

По инцидентот во кој пациент рани лекар, лекарите од Универзитетската клиника се револтирани и бараат заштита, но не се собраа како што најавија, во паркчето, во кругот на клиниките. Најпрво најавија собир, но откако неколку лекари излегоа, се ...

По крвавиот настан на Абдоменална хирургија, лекарите бараат оставка од Тодоров

Нетпрес - 09.11.2015

По денешниот настан на Клиниката за абдоменална хирургија, кога незадоволен пациент го застрела лекарот Љубомир О. лекарите истапија со барање за морална оставка од министерот за здраство, Никола Тодоров и измени на законите з здравствена заштита.

(ОБНОВЕНО) Или оставка на Тодоров- или нема операции!

Репортер - 09.11.2015

Лекарите од клинички центар бараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров и итни измени на законите што ја регулираат оваа сфера. Доколку тоа не се случи тие најавуваат дека нема да вршат никакви операции на клиничкиот центар во ...

СДСМ: Што уште треба да се случи за Никола Тодоров да си замине?

Кумановски м. - 09.11.2015

Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија што денеска беше пукано во лекар a уште три лица беа поврдени во престрелка на Клиниката за абдоменална хирургија, обвини денес СДСМ во партиско соопштение испратено до јавноста.

СДСМ: Што уште треба да се случи за Никола Тодоров конечно да замине?

Макфакс - 09.11.2015

Толку е лоша состојбата со здравството во Македонија што денеска беше пукано во лекар на Клиниката за абдоменална хирургија, во понеделник, а со Никола Груевски и Никола Тодоров каубојските филмови станаа реалност и во болниците, смета опозициската ...

(ВИДЕО) Шахпаска : Оставка од Никола Тодоров- веднаш!

Репортер - 09.11.2015

Што уште треба да се случи за Никола Тодоров да си поднесе оставка? Родилки и бебиња умираат, денеска е пукано во лекар. Нема да има операции на хирургија, додека не се заштитат лекарите со закон.

Тодоров чувствува морална одговорност, ама не дава оставка

Бриф - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чувствува морално одговорност за денешниот немил настан во кој беше ранет лекар на Абдомендална хирургија, но не поднесува оставка, информира Плусинфо.

СДСМ бара оставка од Тодоров поради инцидентот на скопската Клиника

Бриф - 09.11.2015

И од опозицијата го осудија денешниот инцидент на скопската Клиника за абдоменална хирургија и побараа одговорност од министерот Тодоров. Од СДСМ велат дека хаосот во јавното здравство е резултат на погрешните политики на Никола Груевски и Никола ...

Крајно примитивно е да се загрози живот на тој што се обидува да спаси живот

Нетпрес - 09.11.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, најостро го осуди инцидентот што утринава се случи на Клиниката за абдоменална хирургија, при кој што пациент застрела лекар, бидејќи не бил задоволен од третманот во болницата каде што починала неговата ...

Тодоров e тврдоглав: Чувствува морална одговорност, но не дава оставка

Репортер - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чувствува морална одговорност за денешниот немил наста,н во кој беше ранет лекар на Абдомендална хирургија, но не поднесува оставка. – Чувствувам морална одговорност за секој настан што се случува во ...

Тодоров: Недозволиво е да се загрозува живот на оној што се бори да го спаси

МРТ - 09.11.2015

„Недозволиво е да се загрозува живот на оној што се бори да го спаси животот на пацинето“. Министерот Тодоров го осуди инцидентот и побара обвинителството да спроведе темелна истрага, сторителите да се казнат...

СДСМ: И ВМРО-ДПМНЕ знае дека оставка од Никола Тодоров мора да има веднаш

Макфакс - 09.11.2015

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нека ги стават своите потписи на интерпелацијата за Тодоров во Собранието, поднесена од пратениците на СДСМ и опозицијата и завршуваат сите негови егзибиции со трагични последици, порачуваат од СДСМ.

И ВМРО-ДПМНЕ знае, оставка од Тодоров мора да има веднаш

Репортер - 09.11.2015

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нека ги стават своите потписи на интерпелацијата за Тодоров во Собранието, поднесена од пратениците на СДСМ и опозицијата и завршуваат сите негови егзибиции со трагични последици.

ВМРО-ДПМНЕ лицемерно и срамно го брани Тодоров

Репортер - 09.11.2015

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници. Очигледно моралните вредности во раководството на ВМРО-ДПМНЕ одамна се загубени помеѓу тендерите и сомнителните зделки штом после сите инциденти во здравството нема кој да му каже на Тодоров дека треба веднаш ...

Власта и опозицијата се препукуваат, министерот Тодоров пркоси

Репортер - 09.11.2015

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ го осуди инцидентот на Клинички центар во кој со пиштол беше ранет лекар и побара настанот да не се злоупотребува настанот за политички цели. Од опозицијата пак, обвинија дека ВМРО-ДПМНЕ лицемерно и срамно го брани ...