TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште еден тест за косовската демократија

Deutsche Welle - 17.11.2013

Денеска ќе се прегласува на северот на Косово. По инцидентите кои го одбележаа гласањето во Митровица на 3. ноември, овојпат се најавува засилено полициско ...

Северна Косовска Митровица се чини дека ја искористи втората шанса

Deutsche Welle - 17.11.2013

Српската влада е задоволна од „односот на луѓето кон изборите“ на Косово. Министерот Александар Вулин оцени дека во Косовска Митровица за време на повторените избори „премногу“ биле присутни ...

Во северна Косовска Митровица повторување на локалните избори

Р.С.Европа - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

ОБСЕ: Изборите во Косовска Митровица се одвиваат мирно

Р.С.Европа - 17.11.2013

Шефот на мисијата на ОБСЕ на Косово, Жан Клод Шлумберг изјави дека повторените локални избори во Косовска Митровица се одвиваат мирно и изрази задоволство од одзивот на гласачите.

Изборите во Косовска Митровица се одвиваат мирно

Нова ТВ - 17.11.2013

Шефот на мисијата на ОБСЕ на Косово, Жан Клод Шлумберг изјави дека повторените локални избори во Косовска Митровица се одвиваат мирно и изрази задоволство од одзивот на гласачите.

Зголемена излезност на изборите во Косовска митровица

Телма - 17.11.2013

Во северниот дел на Косовска Митровица утринава во 7 часот во три избирачки места со силни мерки на безбедност, повторно се спроведоа изборите за градоначалник и локалното собрание.

Во Северна Митровица повторување на локалните избори

Алсат-М - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Засилени мерки за безбедност на прегласувањето во северна Косовка Митровица

А1 On - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица се прегласуваат изборите, поради инцидентите на 3-ти ноември. Гласањето се одвива со засилени мерки на безбедност.

Во северна Косовска Митровица повторување на локалните избори

Алфа - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Под силни мерки за обезбедување почна гласањето во северна Митровица

Канал5 - 17.11.2013

На северниот дел на Косовска Митровица се гласа повторно за градоначалник и локално собрание. Право на глас имаат 23 000 гласачи. Утрово сите избирачки места биле отворени на време - јави Танјуг.

Почна гласањето во северна Митровица

Локално - 17.11.2013

На северниот дел на Косовска Митровица се гласа повторно за градоначалник и локално собрание. Право на глас имаат 23 000 гласачи. Утрово сите избирачки места биле отворени на време – јави Танјуг.

Прегласувањетo во Северна Митровица се одвива мирно со мала излезност

Канал5 - 17.11.2013

Во три изборни центри во северниот дел на Косовска Митровца денеска се прегласува првиот круг од локалните избори на Косово, поради инцидентите кога беа искршени гласачките кутии.

Во северна Косовска Митровица повторување на локалните избори

Бриф - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Повторување на изборите во северна Косовска Митровица

Курир - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Повторување на локалните избори во Косовска Митровица

Press24 - 17.11.2013

Поради инцидентите на 3 ноември, во три изборни единици во северна Косовска Митровица ќе се прегласуваат изборите. Кандидатот за градоначалник на Граѓанската иницијатива Српска Крстимир Пантиќ ...

Избори во северниот дел на Косовска Митровица

Нетпрес - 17.11.2013

Граѓаните на северниот дел на Косовска Митровица денеска гласаат на повторените избори за градоначалник и локално собрание во овој град во три избирачки места.

Оливер Ивановиќ: Се надевам на победа

Нетпрес - 17.11.2013

Кандидатот на „Слобода, демократија, правда“, за градоначалник на Косовска Митровица, Оливер Ивановиќ изјавил дека очекува да победи на повторените избори што се одржуваат денеска.

Косовска Митровица: Поголема излезност на изборите

Нетпрес - 17.11.2013

Во северниот дел на Косовска Митровица утрово во седум часот во три избирачки места со силни мерки за безбедност започнаа повторените избори за градоначалник и за локалното собрание.

Почна повтореното гласање на Косово го големи мерки на безбедност

Макфакс - 17.11.2013

Во северниот дел од Косово од Косовска Митровица во неделата со големи мерки на безбедност се отворени три избирачки места на кои се повторуваат локалните избори поради инцидентите од 3-ти ноември ...

Изборот на градоначалник на Косовска Митровица во вториот круг

Макфакс - 17.11.2013

Градоначалникот на северна Косовска Митровица не е избран во неделата на повторениот прв круг од локалните косовски избори, покажуваат сé уште неофицијалните резултати од повторените избори на три ...

Повторување на локалните избори во северна Косовска Митровица

Денешен - 17.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Повторување на локалните избори во северна Косовска Митровица

24 Вести - 16.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Повторено гласање во северниот дел на Косовска Митровица

Телма - 16.11.2013

Локалните избори на Косово во недела ќе бидат повторени на три избирачки места во северна Косовска Митровица, на кои право на глас имаат околу 23 000 граѓани.

Во Митровица повторување на локалните избори

А1 On - 16.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Во северна Косовска Митровица повторување на локалните избори

+инфо - 16.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица денеска ќе се прегласува на локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Во северна Косовска Митровица утре повторување на локалните избори

Сител - 16.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица утре ќе бидат повторени локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Во северна Косовска Митровица утре повторување изборите

Локално - 16.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица утре ќе бидат повторени локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Зголемени мерките за безбедност во Косовска Митровица

Точка - 16.11.2013

Зголемени се мерките за безбедност пред утрешното повторено гласање во три изборни единици во центарот на Митровица. Во градот се зголемени патролите на косовската полиција,а видливо е и присуството ...

КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Утре прегласување на локалните избори

Телеграф - 16.11.2013

Во три изборни единици во северна Косовска Митровица утре ќе бидат повторени локалните избори, поради инцидентите на 3 ноември, кога се искршени гласачките кутии.

Зголемени мерките за безбедност во Косовска Митровица

Нетпрес - 16.11.2013

Зголемени се мерките за безбедност пред утрешното повторено гласање во три изборни единици во центарот на Митровица. Во градот се зголемени патролите на косовската полиција,а видливо е и присуството ...

Зголемени безбедносните мерки во северно Косово

А1 On - 15.11.2013

Меѓународните и локалните безбедносни сили во Косово го зголемуваат присуството во северниот дел на земјата поради повторување на локалните избори во Косовска Митровица.

Албански градоначалник би предизвикал немири во северна Митровица

Дневник - 15.11.2013

Евентуалниот избор на Албанец за градоначалник на северна Митровица дополнително би ги оптоварил односите на северот од Kосово и би ја загрозил примената на спогодбата меѓу Белград и Приштина, смета ...

Зголемени безбедносните мерки во северно Косово

+инфо - 15.11.2013

Меѓународните и локалните безбедносни сили во Косово го зголемуваат присуството во северниот дел на земјата поради повторување на локалните избори во Косовска Митровица.

Зголемени безбедносните мерки во северно Косово пред повтореното гласање во Косовска Митровица

Сител - 15.11.2013

Меѓународните и локалните безбедносни сили во Косово го зголемуваат присуството во северниот дел на земјата поради повторување на локалните избори во Косовска Митровица.

Дрецун: Србите во Косовска Митровица избираат дали ќе бидат со Србија

Точка - 15.11.2013

Претседателот на парламентарната комисија за Косово, во парламентот на Србија, Милован Дрецун, изјавил дека на престојните избори во недела, Србите од Косовска Митровица ќе изберат дали ќе ја ...

"Албански градоначалник на северот би предизвикал немири"

Точка - 15.11.2013

Евентуалниот избор на Албанец за градоначалник во северна Митровица уште повеќе би ги отежнал односите во северниот дел на Косово и би ја загрозил примената на договорот од Брисел, смета Франц Лотар ...

Зголемени безбедносните мерки во северно Косово пред повтореното гласање во Косовска Митровица

Бриф - 15.11.2013

Меѓународните и локалните безбедносни сили во Косово го зголемуваат присуството во северниот дел на земјата поради повторување на локалните избори во Косовска Митровица.

Дрецун: Србите во Косовска Митровица избираат дали ќе бидат со Србија

Нетпрес - 15.11.2013

Претседателот на парламентарната комисија за Косово, во парламентот на Србија, Милован Дрецун, изјавил дека на престојните избори во недела, Србите од Косовска Митровица ќе изберат дали ќе ја ...

„Албански градоначалник на северот би предизвикал немири“

Нетпрес - 15.11.2013

Евентуалниот избор на Албанец за градоначалник во северна Митровица уште повеќе би ги отежнал односите во северниот дел на Косово и би ја загрозил примената на договорот од Брисел, смета Франц Лотар ...

Косово- Наскоро ќе бидат познати насилниците од изборите

Р.С.Европа - 12.11.2013

Министерот задолжен за Косово Александар Вулин изјави дека во наредните денови ќе бидат соопштени имињата на лицата кои предизвикаа инцидент за време на одржувањето на косовските локални избори на 3 ...

Откриени насилниците на избирачките места во Косовска Митровица

Канал5 - 12.11.2013

Министерот задолжен за Косово Александар Вулин изјави дека во наредните денови ќе бидат соопштени имињата на лицата кои предизвикаа инцидент за време на одржувањето на косовските локални избори на 3 ...

Балкански менталитет: Ибрахимовиќ vs. Митровиќ

Точка - 12.11.2013

Интересна сцена ни доаѓа од дуелот помеѓу ПСЖ и Андерлехт во рамките на 4. коло од Лигата на шампионите. Во пресрет на натпреварот фудбалерот на Андерлехт, 19-годишниот српски репрезентативец ...

Косово: Фрлена бомба во напуштена куќа

Точка - 12.11.2013

Непознати лица фрлиле експлозивна направа во една разурната куќа во северниот дел на Косовска Митровица, а во експлозијата нема повредени. Регионалниот шеф на оперативата на косовската полиција, ...

Косово: Фрлена бомба во напуштена куќа

Нетпрес - 12.11.2013

Непознати лица фрлиле експлозивна направа во една разурната куќа во северниот дел на Косовска Митровица, а во експлозијата нема повредени. Регионалниот шеф на оперативата на косовската полиција, ...

Се трага по виновниците за инцидентите на изборите на Косово

Точка - 11.11.2013

Одговорните за насилството во Косовска Митровица, за време на изборите одржани на трети ноември, ќе бидат обвинети во скоро време, истакнал министерот без ресор во Владата на Србија задолжен за ...

Се трага по виновниците за инцидентите за изборите на Косово

Нетпрес - 11.11.2013

Одговорните за насилството во Косовска Митровица, за време на изборите одржани на трети ноември, ќе бидат обвинети во скоро време, истакнал министерот без ресор во Владата на Србија задолжен за ...

ВИДЕО: Митровиќ кон Ибра: Што е пи**о

Sky - 11.11.2013

Младиот фудбалер на Србија и членот на белгискиот клуб Андерлехт, Александар Митровиќ, на неодамнешниот дуел во Лигата на шампионите против ПСЖ, имал вербален дуел со Златан Ибрахимовиќ.