TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар 2 „меле“ се пред себе

Вардар - 13.11.2016

Нашата млада екипа на Вардар 2 што се натпреварува во Прва лига по шест одиграни натпревари се единствени со максимален учинок, и на врвот од табелата, со 18 бода. Пред домашна публика Вардар 2 го победи Куманово со 31-25.

Пионерите го добија дербито кај Работнички

Вардар - 13.11.2016

Најмладите ракометари на Вардар, во пионерска конкуренција го добија градското дерби на гости кај Работнички, 16-17 и остануваат меѓу Топ3 екипите во својата група. Иако имаа негатива од два гола на полувреме, 6-8, второто полувреме донесе многу ...

Среќен роденден Андреа

Вардар - 13.11.2017

Нашиот лев бек Андреа Пенезиќ денеска го прославува својот 32 роденден На Андреа и посакуваме многу успех, здравје и среќа во животот. Среќен роденден ...

Карачиќ: Влеговме во овој меч како да е финале

Дерби - 13.11.2016

Ракометарите на Вардар го преслушаа европскиот шампион Кјелце со 40:34 во дербито на шестото коло во Лигата на шампоните со што ја преземаа лидерската позиција во Б групата. Вардарци особено беа импресивни во вториот 30 минути, додека пак ...

Спировски и Велковски настапија за Македонија во Шпанија

Вардар - 12.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Спировски и Велковски настапија за Македонија во Шпанија Дарко Велковски го одигра целиот натпревар во дресот на Македонија вечерва против Шпанија кој се играше во Гранада и кој што нашиот национален тим го загуби со 4:0.

Карачиќ: Бевме подготвени како да играме финале

Вардар - 12.11.2016

Ако во првото полувреме Игор Карачиќ не беше во преден план, во второт ја „разби" противничката одбрана на Кјелце и постигна осум од вкупно деветте гола на средбата. Вардар победи со 40-34, а Карачиќ заедно со Душебаев, Дибиров и Штербик отскокнуваа ...

Европскиот ракометен првак падна во Скопје: Вардар го „однесе“ Кјелце

Нова ТВ - 12.11.2016

Македонскиот машки ракометен првак го „разнесе“ европскиот. Вардар го доби Кјелце со 40:34 во дербито на шестото коло во Лигата на шампиони и го презеде врвот на табелата во групата Б. Победникот беше решен во вториот дел во кој „црвено-црните“ ...

Вардар не признава шампиони - нова лекција за Кјелце во Скопје

Вардар - 12.11.2016

Втора година по ред Вардар го испраќа полскиот првак Кјелце дома со „полна мрежа". Актуелниот европски првак заминува од Скопје со пораз, 34-40, по што Вардар останува сам на врвот на табелата во Б групата од ЛШ со 10 бодови.

Карачиќ: Гонзалез не подготвуваше како за финале против Кјелце

Спортклуб - 12.11.2016

Взаемно е мислењето на Вардарци, но и на ракометната публика во Македонија, дека Вардар не одигра добро полувреме против Кјелце, но затоа надополнија во вториот дел, кога беше најпотребно.

Европскиот шампион падна во Скопје, Вардар поуспешен од Кјелце

Екипа - 12.11.2016

Вардар го победи актуелниот европски шампион Кјелце со и ја запиша петатат победа во Лигата на шампионите. Мечот на колото во целост го оправда епитетот и беше вистинско ракометно уживање за публиката која овој пат одново ги наполни трибиниуте во ...

Гонзалез по триумфот над Кјелце: Европскиот шампион ни беше голема мотивација

Дерби - 12.11.2016

По убедливата победа на европскиот шампион Кјелце, тренерот на Вардар Раул Гонзалез не го криеше задоволството и пофали неколкумина од своите играчи. – Ова беше многу важен натпревар за нас и задоволен сум што успеавме да го победиме европскиот ...

Гонзалез: Имавме посебна мотивација за Кјелце, и на крајот ги победивме

Спортклуб - 12.11.2016

Ракометарите на Вардар вечерва остварија голема и убедлива победа против актуелниот европски шампион, тимот на Кјелце. „Црвено-црните“ ракометари во потполност го надиграа силниот противник, и победата е чиста како солза која силно одекнува во ...

Гонзалез: Имавме голема мотивација против Европскиот шампион

МКД - 12.11.2016

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е задоволен од играта на своите ракометари кои убедливо го победија Европскиот шампион Кјелце. Ракометарите на Вардар со посебна желба и мотивација влегоа во дуелот со Кјелце и тоа беше видливо на теренот, особено ...

Талант Душебаев остана без зборови

Екипа - 12.11.2016

Талант Душебаев нема многу среча на гостувањата во Скопје. Шпанскиот стратег е во лоша серија по двата врзани порази на Кјелце од главните конкуренти во групата, прво од Рајн Некар Левен, па сега и од Вардар и разбирливо што беше многу краток во ...

Раул Гонзалес: Одигравме мотивирано против европскиот шампион

Екипа - 12.11.2016

Раул Гонзалес втора сезона со Вардар му „зема мерка“ на Кјелце и на својот поранешен учител, Талант Душебаев. По ланскаата убедлива победа (34-24), Кјелце и овој пат беше голем предизвик и за вардарци и за шпанскиот стратег на клупата.

Карачиќ: Влеговме подготвени како за финале

МКД - 12.11.2016

Игор Карачиќ не го крие задоволството по големата победа над Кјелце, вели дека знаеле што ги очекува и биле максимално подготвени за денешниот меч. Вардар одигра одличен натпревар и со 40:34 го победи Европскиот шампион, Кјелце, ракометарите на Раул ...

40 гола во мрежата на Кјелце, Вардар го сруши Европскиот шампион

МКД - 12.11.2016

Македонскиот шампион и оваа сезона на домашен терен одигра моќен натпревар против Кјелце кој овој пат во Скопје пристигна како Европски шампион, Вардар победи со 40-34 Во фантастична атмосфера во салата „Јане Сандански“, Вардар славеше над Кјелце со ...

Европскиот шампион „изгоре“ во „Јане Сандански“: Вардар повторно го растури Кјелце и го презема првото место на ...

Дерби - 12.11.2016

Вардар минатата година му одржа лекција на Кјелце славејќи со 10 голови разлика во Скопје, но денеска убедливата победа од 40:34 е уште послатка и има поголемо значење ако се знае дека полскиот првак вечерва играше во „Јане Сандански“ како актуелен ...

Европскиот шампион изгоре во „црвено-црниот“ пекол (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.11.2016

Вардар одигра уште еден маестрален меч против Кјелце кој овој пат допатува како Европски шампион, противникот си замина со 40 голови во мрежата, а „црвено-црните“ ракометари слават голема победа и прво место во групата.

Гонзалез: Одигравме доста мотивирано и на крај завршивме добра работа!

Gol.mk - 12.11.2016

Потврда за добрата форма на Вардар, воедно и амбициите на клубот, вечерва на најдобар можен начин ги покажаа пред преполната СЦ „Јане Сандански“, совладувајќи го актуелниот европски првак Киелце.

Фантастичен Вардар против Европскиот шампион: Падна Кјелце во СЦ „Јане Сандански“

Спортклуб - 12.11.2016

Актуелниот македонски шампион, Вардар попладнево го изрешета Европскиот шампион,Кјелце во дуелот од ЛШ. Повеќе од гладијаторска битка, Вардар и Кјелце одиграа меч идентичен како и сите нивни претходни меѓусебни дуели, меч полн погодоци, меч со ...

Ракомет, ЛШ: Европскиот првак на тест кај Вардар

Нова ТВ - 12.11.2016

Европскиот клупски првак Кјелце попладнево (17.30 ч.) во СЦ „Јане Сандански“ на тест кај ракометарите на Вардар во дербито на шестата рунда во шампионската Лига на ЕХФ. Влогот на мечот е прво место во групата Б што обезбедува директен пласман во ...

Вардар го растури Кјелце

Макфакс - 12.11.2016

Вардар повторно е осамен на челната позиција во Б групата, во ракометаната лига на шампиони, откако во дербито на шестото коло го совлада европскиот првак Кјелце 40-34 (18-18). Вардар го совлада Кјелце 40-34, ја запиша петтата победа во Лигата на ...

Гонзалес: Ова е многу важна победа за Вардар

24 Ракомет - 12.11.2016

Ако лани можеше да се пофали дека беше единствениот што го победи Киелце со двоцифрена ралика, оваа сезона Раул Гонзалес, може да се пофали дека втор пат во низа го доби сега веќе европскиот првак, па затоа оваа победа има поголема тежина.

Игравме како во финале на ЛШ

Вечер - 12.11.2016

Тренерот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Раул Гонзалез, беше задоволен од победата над европскиот шампион Киелце во Лигата на шампионите, особено што со оваа победа "црвено – црните" се искачија на првото место на табелата во Б – група ...

Талант Душебаев „на поправен“ во Скопје

Екипа - 12.11.2016

Вардар денеска (17.30 ч.) во „Јане Сандански“ го пречекува актуелниот европски шампион, Кјелце, во дуелот од 6.коло во Лигата на шампионите, од ЕХФ прогласен за меч на неделата. Новата пресметка меѓу македонскиот и полскиот шампион е по многу нешта ...

Европскиот првак на колена во Скопје, Вардар подобар од Кјелце

Оff.net - 12.11.2016

Во дербито на двата гиганти на европскиот ракомет и меч на неделата според ЕХФ, Вардар го совлада полскиот Виве Таурон Кјелце со 40:34 (18:18) и го презеде лидерското место во групата ...

ЛШ: Вардар го демолира Кјелце, актуелниот Европски шампион поразен 40-34

Телевизија Нова - 12.11.2016

Вардар го понижи Европскиот шампион Кјелце кој „падна“ во СЦ „Јане Сандански“ со 40-34 во натпревар со многу возбудувања за прво место во групата Б во шампионската лига. Вардар со петатта победа во ЛШ најави дека сезонава може до завршниот турнир, ...

Малку грешки и многу контри – тоа е рецептот на Вардар за Кјелце

Екипа - 12.11.2016

Ракометарите на Вардар се подготвени да го остават зад себе разочарувачкиот пораз од Загреб во минатото коло и експресно да им се вратат на победите во елитното европско натпреварување. Фактот дека против себе ќе го имаат Кјелце (17.30 часот) е само ...

Вардар на мегдан со Европскиот шампион

МКД - 12.11.2016

Вардар го пречекува Кјелце во мечот на колото од Лигата на шампионите, „црвено-црните“ го сакаат уште еднаш да му го земат скалпот на Европскиот шампион. Вардар го пречекува актуелниот владетел на Европа, Кјелце во меч кој е прогласен за натпревар ...

Лијевски: Вардар има одлични играчи на секоја позиција

Екипа - 12.11.2016

Македонскиот ракометен шампион Вардар денеска (17.30 часот) во СЦ „Јане Сандански“ го пречекува актуелниот европски шампион Кјелце. Во Скопје се чувствува атмосферата која ја носи полскиот тим и се очекува полна сала, како и лавовска поддршка од ...

Одлично полувреме на Вардар јуниор, но не издржаа против Пелистер

Вардар - 11.11.2016

Младите ракометари на Вардар јуниор одиграа одлично прво полувреме против Пелистер, но немаа сила да го издржат темпото, па на крајот му дозволија на ривалот да замине со триумф, 34-28 (14-14).

Распоред на 7. коло од Вардар Јуниор Лигата

Вардар - 12.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Распоред на 7. коло од Вардар Јуниор Лигата Овој викенд во недела (13.11) во Виница, на програмата е 7. коло од Вардар Јуниор Лигата. Истото ќе се одигра на градскиот стадион во овој град.

Познати се составите за битката во „Јане Сандански“: Вардар го сака скалпот на европскиот шампион (Фото)

Дерби - 12.11.2016

Ракометниот ден во Македонија денеска ќе го одбележи екипата на Вардар која од 17:30 во својот дом во СЦ „Јане Сандански“ ќе излезе на мегдан со актуелниот европски шампион Кјелце. Двете екипи ќе влезат со учинок од четири победи и еден пораз, па ...

Викендов се игра 3. коло од Вардар Јуниор лигата

Вардар - 11.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Подготвени за 3. коло од најголемото спортско случување за деца на возраст од 6 до 16 години, Вардар Јуниор лигата. По две недели пауза, сите со нетрпение го чекаме викендов.

Статистика за натпреварот Вардар - Кјелце

Вардар - 11.11.2016

Дуелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на лигата на шампионите е прогласен за меч на колото. По вторпат сезонава натпревар на нашиот клуб е прогласен од страна на ЕХФ за меч на неделата.

Лијевски: Вардар има големо име на секоја позиција, подготвени сме за „битка“!

Gol.mk - 12.11.2016

Криштов Лијевски, ракометарот кој ги брани боите на полски Киелце е свесен дека европскиот првак нема да има лесна задача во Скопје против Вардар. Репрезентативецот на Полска вели дека македонскиот првак има квалитет на секоја позиција и дека на ...

Кјелце без Јурецки и Храпковски на мегдан со Вардар

Екипа - 11.11.2016

Кјелце во минатото коло го претрпе првиот пораз во ЛШ сезонава, пред своите гледачи од Некар Левен, па јасно е дека актуелниот европски првак со разнишана самодоверба доаѓа во Скопје на дуел со Вардар.

Вардар 2 пред нов предизвик за останување на врвот

Вардар - 11.11.2016

Ракометарите на Вардар 2 во недела се домаќини на Куманово во 7 коло од Прва лига, со намера да останат на лидерското место на табелата. Нашите млади ракометари се на второто место на табелата со пет победи од исто толку мечеви.

Вардар јуниор вечерва го пречекува Пелистер

Вардар - 11.11.2016

Нашиот втор тим во машката Супер лига, Вардар јуниор вечерва е домаќин на екипата на Пелистер во рамките од 9. коло. Средбата е закажана за 18 часот во СЦ Кале. Влезот е слободен. Ова е последен меч од првиот круг од регуларниот дел од сезоната.

Седуммина вардарци на еднодневенен собир на репрезентацијата

Вардар - 11.11.2016

Седум играчи од Вардар се најдоа на списокот на селекторот на машката ракометна репрезентација за еднодневниот собир во понеделеник во Велес. Меѓу вкупно 32 ракометари колку што добија покана да се појават на собирот и на тренингот во салата Гемиџии ...

Велков: Целиме да бидеме победници на Јуниор лигата

Курир - 11.11.2016

„Делчево Вардар” годинава во Вардар Јуниор лигата настапува со две екипи во категоријата 2006/09 и екипи момчиња и девојки во категорија 2002/2003, а според тренерот Горан Велков со овој состав девојките имаат шанси да го освојат првото место.

Киелце против Вардар без Јурецки и Храпковски

Кајгана - 11.11.2016

Ракометарите на Вардар утре ќе го одиграат дербито на шестото коло во Лигата на шампионите, против актуелниот првак Киелце. Двата тима во пресрет на меѓусебниот дуел имаат скор од четири победи и еден пораз.

Карачиќ: Бевме подготвени како да играме финале

СуперСпорт - 13.11.2016

Ако во првото полувреме Игор Карачиќ не беше во преден план, во второт ја „разби” противничката одбрана на Кјелце и постигна осум од вкупно деветте гола на средбата. Вардар победи со 40-34, а Карачиќ заедно со Душебаев, Дибиров и Штербик отскокнуваа ...

Европскиот шампион „изгоре" во „Јане Сандански": Вардар повторно го растури Кјелце и го презема првото место на ...

Точка - 12.11.2016

Вардар минатата година му одржа лекција на Кјелце славејќи со 10 голови разлика во Скопје, но денеска убедливата победа од 40:34 е уште послатка и има поголемо значење ако се знае дека полскиот првак вечерва играше во „Јане Сандански“ како актуелен ...

Вардар го растури Кјелце

Кајгана - 13.11.2016

Вардар повторно е осамен на челната позиција во Б групата, во ракометаната лига на шампиони, откако во дербито на шестото коло го совлада европскиот првак Кјелце со 40-34 (18-18). Кјелце , против мотивираниот тим на Раул Гонзалес имаше нерешено ...

Гонзалес: Одигравме мотивирано против европскиот шампион

Мак Ракомет - 12.11.2016

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес вечерва му зема мерка на својот поранешен учител Талант Душебаев по втор пат. Ако лани можеше да каже дека беше единствениот што го победи Киелце со двоцифрена разлика, сега може да се пофали дека втор пат во низа ...

Познати се составите за битката во „Јане Сандански“: Вардар го сака скалпот на европскиот шампион

Точка - 12.11.2016

Ракометниот ден во Македонија денеска ќе го одбележи екипата на Вардар која од 17:30 во својот дом во СЦ „Јане Сандански“ ќе излезе на мегдан со актуелниот европски шампион Кјелце. Двете екипи ќе влезат со учинок од четири победи и еден пораз, па ...

Вардар – Киелце прогласен за меч на колото

Локално - 12.11.2016

Дуелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на Лигата на шампионите прогласен за меч на колото. Средбата за двата клуба доаѓа по пораз во претходното коло, Вардар на гостувањето кај ППД Загреб, а Кјелце од Рајн Некар.

Кјелце против Вардар без Јурецки и Храпковски

Точка - 11.11.2016

Ракометарите на Вардар во сабота ќе го одиграат дербито на шестото коло во Лигата на шампионите, против актуелниот првак Кјелце. Двата тима во пресрет на меѓусебниот дуел имаат скор од четири победи и еден пораз.

Раул: Игравме против европските шампиони со голема мотивација

Стандард - 13.11.2016

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес, на вчерашната прес-конференција по победата над европскиот шампион Киелце беше задоволен од прикажаното од своите играчи и од мотивацијата прикажана на теренот.

Раул Гонзалез: Одигравме шампионски, како да беше финале , за нас ова беше важен натпревар

Телевизија Нова - 12.11.2016

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез по натпреварот со Кјелце не го криеше задовлството од големата победа над актуелниот шампион во Лигата на шампионите. За нас ова беше многу важен натпревар против европскиот шампион.

Вардар – Киелце во мечот на колото на ЕХФ Лигата на шампионите

А1 On - 12.11.2016

Дуелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на Лигата на шампионите прогласен за меч на колото. Средбата за двата клуба доаѓа по пораз во претходното коло, Вардар на гостувањето кај ППД Загреб, а Кјелце од Рајн Некар.

Раул задоволен од изданието против Киелце

А1 On - 13.11.2016

Втора сезона по ред Вардар убедливо го победува Киелце на домашен терен, а по триумфот од 40:34 вчеравечер во „Јане Сандански“ тренрот на вардарци Раул Гонзалес изрази задоволството од прикажаната игра.

Вардар против Киелце во мечот на колото на Лигата на шампионите

Стандард - 12.11.2016

Дуелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на Лигата на шампионите прогласен за меч на колото. Средбата за двата клуба доаѓа по пораз во претходното коло, Вардар на гостувањето кај ППД Загреб, а Кјелце од Рајн Некар.

Вардар – Киелце во мечот на колото на ЕХФ Лигата на шампионите

+инфо - 12.11.2016

Дуелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на Лигата на шампионите прогласен за меч на колото. Дуелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на Лигата на шампионите прогласен за меч на колото.

Вардар го пречекува шампионот Кјелце

Телевизија Нова - 12.11.2016

уелот меѓу Вардар и Кјелце од 6. коло во Б групата на Лигата на шампионите прогласен за меч на колото. Средбата за двата клуба доаѓа по пораз во претходното коло, Вардар на гостувањето кај ППД Загреб, а Кјелце од Рајн Некар.