TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција се исплаши од Турција!

Вечер - 12.11.2015

Неколку грчки медиуми деновиве пишуваат за отворањето на редакцијата на македонски јазик на туската национална новинска агенција Анадолија, при што не пропуштија да ја обвинат македонската страна за „иредентизам".

„Етнос“ за Анадолија на македонски јазик: Неоотомански иницијативи се вкотвуваат на Балканот

Локално - 10.11.2015

Неколку грчки медиуми денеска пишуваат за отворањето на редакцијата на македонски јазик на туската национална новинска агенција Анадолија, при што не пропуштија да ја обвинат македонската страна за „иредентизам“.

Агенцијата Анадолија отвори редакција на македонски јазик

Бриф - 10.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ја отвори редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган и претседателот ...

„Етнос“: Неоотомански турски иницијативи на Балканот

Репортер - 10.11.2015

Неколку грчки медиуми денеска пишуваат за отворањето на редакцијата на македонски јазик на туската национална новинска агенција Анадолија, при што не пропуштија да ја обвинат македонската страна за „иредентизам“.

„Етнос“ за Анадолија на македонски јазик: Неоотомански иницијативи се вкотвуваат на Балканот

Денешен - 10.11.2015

Неколку грчки медиуми денеска пишуваат за отворањето на редакцијата на македонски јазик на туската национална новинска агенција Анадолија, при што не пропуштија да ја обвинат македонската страна за „иредентизам“.

Средба Иванов-Акдоган

Телма - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик - претседател на Владата на Република Турција. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално ...

Иванов го прими турскиот вицепремиер Акдоган

Утрински - 09.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го прими турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално пријателските билатерални односи меѓу двете земји и ...

Агенцијата Анадолија ќе информира и на македонски јазик

Утрински - 09.11.2015

Агенцијата Анадолија (АА) денеска го официјализираше отворањето на новиот сервис на македонски јазик. Македонскиот ќе биде десеттиот јазик на кој оваа меѓународна новинска агенција ги сервисира своите содржини на претплатниците низ светот.

Груевски – Акдоган: Економската размена да стигне до 1 милијарда долари

МКД - 09.11.2015

Во Македонија постојат позитивни примери на турски компании кои успешно работат и подготвени сме таквиот вид на соработка да се продолжи и зацврсти преку искористување на поволностите кои ги нуди добрата бизнис клима во земјава, рекол претседателот ...

Агенцијата Анадолија во Скопје отвора редакција на македонски јазик

МКД - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик, јави МИА. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на извршниот одбор и генерален ...

Иванов го прими турскиот вицепремиер Акдоган

МКД - 09.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик - претседател на Владата на Турција. На средбата двајцата соговорници изразија задоволство од традиционално пријателските билатерални односи меѓу двете земји, и континуираниот ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

А1 On - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

+инфо - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвори редакција на македонски јазик

А1 On - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ја отвори редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган и претседателот ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Канал5 - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Сител - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Во Скопје заменик претседателот на владата на Турција, Јалчин Акдоган

Канал5 - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими заменик – претседателот на владата на Република Турција, Јалчин Акдоган. Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вчера оствари средба со ...

„Анадолија“ отвора редакција на македонски јазик

Телеграф - 09.11.2015

Со отворањето на редакцијата на македонски јазик, агенцијата „Анадолија“ ќе продуцира вести и други прес-материјали на 10 јазици Турската национална новинска агенција „Анадолија“ денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик.

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Бизнис Инфо - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик, пишува Миа. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и ...

Турција безусловно го поддржува членството на Македонија во НАТО

Фактор - 09.11.2015

Премиерот Никола Груевски вчера се состана со турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган. Двајцата лидери ги поздравиле добрите односи помеѓу двете земји и изразиле задоволство од нивниот развој.

Иванов – Акдоган: Македонија високо ја цени поддршката од Турција за членството во НАТО

Точка - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделникот оствари средба со вицепремиерот на Владата на Турција, Јалчин Акдоган со кого разговараа за традиционално пријателските билатерални односи меѓу двете земји, и континуираниот ...

Свечено отворено претставништвото на ТРТ во Скопје

Шеталиште - 09.11.2015

Денеска свечено беше отворено претставништвото на Турската радио-телевизија (ТРТ) во главниот град на Република Македонија, Скопје. На отворањето на претставништвото на Турската радио-телевизија (ТРТ) Скопје учествуваа потпретседателот на Владата ...

Официјално отворен сервисот на АА на македонски јазик во Скопје

Шеталиште - 09.11.2015

Денеска во Скопје се одржа свечено отворање на сервисот на новинската агенција Анадолија (AA) во Скопје за вести на македонски и албански јазик. На свеченоста присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, потпретседалот на Владата ...

Турската агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Локално - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Вечер - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Денешен - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Курир - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Репортер - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Fox.mk - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвори редакција на македонски јазик

Денешен - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ја отвори редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган и претседателот ...

Агенцијата Анадолија отвори редакција на македонски јазик

еМагазин - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ја отвори редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган и претседателот ...

Турција ќе продолжи да биде силен промотор на македонските евроатлантски аспирации

Вечер - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик - претседател на Владата на Република Турција. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, на средбата двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Иванов – Акдоган: Македонија високо ја цени поддршката од Турција за членството во НАТО

Макфакс - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделникот оствари средба со вицепремиерот на Владата на Турција, Јалчин Акдоган со кого разговараа за традиционално пријателските билатерални односи меѓу двете земји, и континуираниот ...

Иванов го прими турскиот вицепремиер Акдоган

Денешен - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик – претседател на Владата на Република Турција. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално ...

Турскиот вицепремиер Акдоган на прием кај Иванов

Press24 - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик - претседател на Владата на Република Турција, пренесе МИА. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Иванов на средба со турскиот вицепремиер Акдоган

МРТ - 09.11.2015

Соговорниците размениле мислења за актуелните случувања во двете земји, како и за состојбите со мигрантската криза во регионот и во Европа... Македонско-турската политичка и економска соработка, како и мигрантската криза доминирале на денешната ...

Иванов го прими турскиот вицепремиер Акдоган

Курир - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик-претседател на Владата на Република Турција. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално ...

Иванов го прими вицепремиерот на Турција Акдоган

Нетпрес - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик-претседател на Владата на Република Турција. На средбата, како што соопштуваат од Кабинетот на претседателот Иванов, двајцата соговорници изразиле ...

Иванов го прими турскиот вицепремиер Акдоган

Fox.mk - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик-претседател на Владата на Република Турција. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално ...

Иванов и турскиот вицепремиер Акдоган се заложија за интензивирање на економската соработка

Дневник - 09.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов вчера имаше средба со Јалчин Акдоган, заменик-претседател на Владата на Р. Турција. Kако што соопшти Kабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално пријателските билатерални односи меѓу ...

Иванов на средба со турскиот потпретседател на Владата Акдоган

Lider - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими заменик – претседателот на Владата на Република Турција , Јалчин Акдоган . Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вчера оствари средба со ...

Агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Lider - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на Извршниот одбор и генерален директор ...

Агенцијата Анадолија отвори редакција на македонски јазик

Lider - 09.11.2015

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ја отвори редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, турскиот вицепремиер Јалчин Акдоган и претседателот ...

Иванов го прими турскиот вицепремиер Акдоган

Lider - 09.11.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Јалчин Акдоган, заменик – претседател на Владата на Република Турција. На средбата, како што соопшти Кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од традиционално ...