TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извештајот за Музејот во рацете на МВР

Утрински - 15.11.2013

Во тек е истрага каде завршиле 80 артефати од музејскиот трезор и кога се случил големиот грабеж Извештајот од ревизијата за украдените предмети од Музејот на Македонија е предаден во Министерството ...

МУЗЕЈ не е зграда

А1 On - 15.11.2013

Последната кражба на уметнички предмети од НУ Музеј на Македонија уште еднаш ја потврди поразителната слика за формалното постоење на институциите во нашата држава.

Каде исчезна сестрата на Тутанкамон?

Фама - 15.11.2013

Египет издаде меѓународно предупредување за враќање на извонредната статуета на Тутанкамоновата сестра која е, заедно со уште стотина предмети, украдена од музејот во текот на конфликтот меѓу ...

Дел од исчезнатите артефакти од Националниот музеј

Н.Македонија - 14.11.2013

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера обелодени дел од украдените предмети од Националниот музеј на Македонија Станува збор за осумдесет златни предмети, најголем број женски накит, ископани ...

Сакаме музеј со сите артефакти на број

Н.Македонија - 14.11.2013

Музејските депоа во светот се претворени во дополнителни изложбени поставки за кои се наплаќаат билети. Светските стандарди наложуваат секое депо да е технички добро изведен простор, со термичка ...

Вo музејот се крадело и крадело, за сега фалат 80 скапи предмети

Локално - 14.11.2013

Дефинитивно веќе подолго време се крадело во Музсејот на Македонија. Очигледно е дека крадците ја прочитале лошата организација, слаба контрола и веројатно со луѓе или поедиднец од внатре ја ...

ПРЕДМЕТИТЕ ОД ФАЛАНГА 1: На изложба во новиот Археолошки музеј

Телеграф - 14.11.2013

музејот ќе понуди несекојдневна поставка со над шест илјади артефакти од сите историски периоди во Македонија, почнувајќи од праисторија до среден век Монети, бронзени статуетки, теракотни фигурини, ...

Се зголеми бројот на украдени артефакти од Музејот со непроценлива вредност

24 Вести - 13.11.2013

Уште 20 парчиња недостасуваат од депото на Музејот на Македонија – потврдуваат од МВР по направениот попис на депото, откако уште тројца кустоси пријавиле дека нема дел од предметите за кои биле ...

МВР: Уште 20-тина предмети недостасуваат од депоата на Музејот на Македонија

Нова ТВ - 13.11.2013

Уште 20-тина предмети недостасуваат од депоата на Музејот на Македонија, соопштуваат од МВР. Тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните збирки, со што бројот на исчезнати ...

Недостигаат уште 20-ина предмети од три други збирки

Вест - 13.11.2013

Уште 20-ина предмети од 3 други збирки недостигаат во депоата на Музејот на Македонија, со што бројката на украдените предмети се искачи на 80 предмети од непроценливо културно и историско значење.

Бројката на украдени артефакти се искачи на 80

Утрински - 13.11.2013

Заврши ревизијата по големиот грабеж во депото на Музејот на Македонија. Извештајот ќе биде доставен до полицијата Скандалот со кражбата на вредни археолошки предмети од Музејот на Македонија добива ...

Музејот на Македонија направен бербат, исчезнале уште 20 нови артефакти

МКД - 13.11.2013

Уште дваесет нови парчиња артефакти биле украдени од Музејот на Македонија. Ова било утврдено по пописот на депото по што тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат артефактите.

Пријавени уште 20 украдени предмети од музеј на Македонија

Телма - 13.11.2013

Пријавени се нови 20 предмети дека недостигаат од депото на Музејот на Македонија, а МВР очекува во текот на денот да биде доставен официјалниот извештај за вкупниот број артефакти што недостасуваат ...

Недостасуваат уште 20-тина предмети од депоата на Музејот

Кајгана - 13.11.2013

Уште 20-тина предмети недостасуваат од депоата на Музејот на Македонија, соопштуваат од МВР. Тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните збирки, со што бројот на исчезнати ...

Хаос во Музејот на Македонија, недостасуваат уште 20 артефакти

Н.Македонија - 13.11.2013

Тројца кустоси од Музејот на Македонија пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните збирки , со што бројот на исчезнати вредни артефакти се искачи на 80 Полицијата се уште не утврдила кога се ...

Недостигаат 80 предмети од Музејот на Македонија, се чека конечниот извештај

Алфа - 13.11.2013

Пријавени се нови 20 предмети дека недостигаат од депото на Музејот на Македонија, а МВР очекува во текот на денот да биде доставен официјалниот извештај за вкупниот број артефакти што недостасуваат ...

Од Музејот на Македонија недостигаат уште 20 предмети

А1 On - 13.11.2013

Тројца кустоси пријавиле дека од депото на Музејот на Македонија недостигаат уште 20-тина предмети од три други збирки, со што бројот на украдените предмети се зголеми на 80, велат од МВР.

Недостасуваат нови непроценливи историски предмети од Музејот

Алфа - 13.11.2013

Во потрагата по исчезнатите историски златни предмети во депото на Музејот на Македонија истражителите открија дека не само првичните 60- туку недостасуваат уште 20 артефакти за кои пријавиле нови ...

Се отвора регистар на сите македонски војници

Дневник - 13.11.2013

Воениот музеј почнува со подготовка на регистар на македонски војници и настани, список во кој треба да бидат евидентирани сите учесници во буни, востанија и во војни водени на територијата на ...

Aртефактите систематски исчезнувале од Музејот

Дневник - 13.11.2013

Златните артефакти украдени во Музејот на Македонија најверојатно биле изнесувани од депото на ситно и во етапи, а нивниот број се зголеми за уште 20 парчиња откако уште тројца кустоси пријавиле дека ...

ФОТО Депото на Музејот полесно за уште 20 артефакти

+инфо - 13.11.2013

Бројот на украдени артефакти од Музејот на Македонија се зголеми за уште 20 парчиња, откако по направениот попис на депото од музејот, уште тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети од ...

Расте бројот на исчезнати предмети од Музејот на Македонија – не се знае ни кога, ни како се украдени!

Фактор - 13.11.2013

Расте бројот на исчезнати предмети од депото на Музејот на Македонија. Според последните податоци недостигаат уште 20-тина предмети со што вкупната бројка порасна до 80 украдени предмети.

ЕКСКЛУЗИВНО: Полициска акција и апсења за кражбата од Музејот на Македонија

Сител - 13.11.2013

Голема акција за расчистување на случајот кражба во Музејот на Македонија се спроведува од страна на полицијата. Според неофицијални информации се работи за акција „Фаланга3" за справување на ...

Од Музејот на Македонија ограбени уште три поставки

Локално - 13.11.2013

Тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните збирки, со што бројот на исчезнати вредни артефакти се искачи на 80. Полицијата се уште не утврдила кога се случила кражбата и кои се ...

СКАНДАЛ: На “ситно” испразнет Музејот, недостасуваат 80 вредни артефакти!

Сител - 13.11.2013

Од депоата на Музјот на Македонија според пописот, пријавено е исчезнување на уште 20 артефакти, соопшти МВР. Со оглед на тоа што тројцца кустоси пријавиле дека им предмети и од нивните збирки, ...

СКАНДАЛ: Испразнет Музејот, украдени биле 80 вредни артефакти – повеќето накит

МК News - 13.11.2013

Од депоата на Музјот на Македонија според пописот, пријавено е исчезнување на уште 20 артефакти, соопшти МВР. Со оглед на тоа што тројца кустоси пријавиле дека им предмети и од нивните збирки, бројот ...

Предмети кои недостасуваат од Музејот на Македонија

Вечер - 13.11.2013

Ова се артефактите за кои МВР потврди дека се изнесени од депото на Музејот на Македонија. Во моментот тече полициска акција, околу кражбата и приведени се неколку осомничени ...

Недостигаат 80 предмети од Музејот на Македонија

Либертас - 13.11.2013

Пријавени се нови 20 предмети дека недостигаат од депото на Музејот на Македонија, а МВР очекува во текот на денот да биде доставен официјалниот извештај за вкупниот број артефакти што недостасуваат ...

ФОТО: Еве што е украдено од Музејот - се зголеми списокот на украдени артефакти

Канал5 - 13.11.2013

Антички накит, копчиња и златни предмети со опис и фотографии се поставени на сајтот на МВР со цел доколку некој ги препознае или има информација за овие исчезнати артефакти да јави на полицијата и ...

Недостасуваат уште артефакти во Музејот на Македонија

МРТ - 13.11.2013

Националното благо бележено со молив на обична хартија Недостасуваат уште 20 златни предмети од непроценлива вредност од Музејот на Македонија. По увидот во документацијата и пописот во установата, ...

Расте бројот на исчезнати артефакти на депото во музејот Македонија

Сител - 13.11.2013

Не се 60, туку 80 вредни артефакти кои недостасуваат од музејската колекција. Инспекторите кои од понеделник вршат попис во Музејот, заклучиле дека бројката на украдени предмети постојано расте.

Бројот на украдени артефакти се зголемува!

Вечер - 13.11.2013

Уште тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети за кои биле задолжени и сега официјалниот број на предмети кои недостасуваат од музејското депо се искачи на 80 артефакти Осумдесет артефакти ...

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА: Крадците се закитиле со обетки и белезица (ФОТО)

Телеграф - 13.11.2013

Во меѓувреме од МВР информираа дека од она што е досега проверено, уште тројца кустоси пријавиле дека недостигаат околу 20 предмети Повеќе видови златни обетки, сребрена фибула, белезица, сребрени ...

Голема полициска акција за расчистување на кражбата во Музејот на Македонија

Точка - 13.11.2013

Во голема полициска акција која трае во моментов се апсат осомничени за кражбата на вредни експонати од депото на Музејот на Македонија. Според информациите од поратол „Прес24“ се апсат луѓе поврзани ...

Дел од украдените експонати од Музејот на Македонија

Точка - 13.11.2013

Со новите 20 кои денеска ги пријавија кустосите, бројот на украдени предмети се искачи на 80. Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека вкупно 80 вредни артефакти пронајдени на различни ...

Во Музејот на Македонија недостасуваат 80 вредни артефакти

Press24 - 13.11.2013

Иако беше пријавено дека недостасуваат 60 предмети со непроценлива вредност од Музејот на Македонија, сепак од Музејот недостасуваат 80 вредни артефакти.

ФАЛАНГА: Полицијата апси за кражбата во Музејот на Македонија

Sky - 13.11.2013

Голема акција за расчистување на случајот кражба во Музејот на Македонија се спроведува од страна на полицијата, јави Пресс24 , повикувајќи се на извори во истрагата.

Голема полициска акција за расчистување на кражбата во Музејот на Македонија

Нетпрес - 13.11.2013

Во голема полициска акција која трае во моментов се апсат осомничени за кражбата на вредни експонати од депото на Музејот на Македонија. Според информациите од поратол „Прес24“ се апсат луѓе поврзани ...

ФОТО: Дел од украдените експонати од Музејот на Македонија

Нетпрес - 13.11.2013

Со новите 20 кои денеска ги пријавија кустосите, бројот на украдени предмети се искачи на 80. Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека вкупно 80 вредни артефакти пронајдени на различни ...

ФАЛАНГА: Се уште нема апсења за кражбата во Музејот на Македонија (ОБНОВЕНО)

Sky - 13.11.2013

Порталот Пресс24 се корегираше и објави дека се уште нема апсења за кражбата во Музејот на Македонија. Претходно порталот објави дека во тек е голема акција за расчистување на случајот кражба во ...

Од Музејот не биле украдени 60 туку 80 вредни артефакти

еВести - 13.11.2013

Не 60 колку што првично беа пријавени, туку 80 предмети се украдени од депото на Музејот на Македонија, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи.

ГАЛЕРИЈА: Еве кои вредни предмети недостасуваат во Музејот на Македонија

Press24 - 13.11.2013

Министерството за внатрешни работи денеска објави фотографии на кои се прикажани вредните предмети кои недостасуваат во Музејот на Македонија, откако минатата недела беше извршена кражба.

Од Музејот на Македонија недостасуваат уште 20 артефакти

Република - 13.11.2013

Не 60, колку што првично беа пријавени, туку 80 предмети се украдени од депото на Музејот на Македонија, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи.

Уште 20 артефакти пријавени за украдени од Музејот на Македонија

eReporter - 13.11.2013

Вкупно 80 парчиња артефакти со непроценливо историско и културно значење за земјата се сметаат за украдени, откако кустоси пријавиле дека од депото недостигаат уште 20 артефакти.

Недостасуваат уште 20-тина предмети од депоата на Музејот

Portal - 13.11.2013

Уште 20-тина предмети недостасуваат од депоата на Музејот на Македонија, соопштуваат од МВР. Тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните збирки, со што бројот на исчезнати ...

ФОТО: Вредните предмети кои недостасуваат во Музејот на Македонија

Скопје инфо - 13.11.2013

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека вкупно 80 вредни артефакти пронајдени на различни археолошки локалитети низ земјава се украдени од депото на Музејот на Македонија.Тие денеска ...

Недостасуваат уште 20-тина предмети од депоата на Музејот

Макфакс - 13.11.2013

Уште 20-тина предмети недостасуваат од депоата на Музејот на Македонија, соопштуваат од МВР. Тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните збирки, со што бројот на исчезнати ...

Недостасуваат уште 20-тина предмети од депоата на Музејот

Inpress - 13.11.2013

Скопје, 13. ноември 2013 (ИНПРЕС) Уште 20-тина предмети недостасуваат од депоата на Музејот на Македонија, соопштуваат од МВР. Тројца кустоси пријавиле дека недостасуваат предмети и од нивните ...

Недостигаат 80 предмети од Музејот на Македонија

Lider - 13.11.2013

Пријавени се нови 20 предмети дека недостигаат од депото на Музејот на Македонија, а МВР очекува во текот на денот да биде доставен официјалниот извештај за вкупниот број артефакти што недостасуваат ...

Од Музејот на Македонија украдени 80 предмети

Денешен - 13.11.2013

Од депото на Музејот на Македонија се украдени 80, а не 60 предмети, колку што беа првично пријавени, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи.

На повидок Фаланга 3 - се одмотува клопчето за кражбата во Музејот на Македонија

Maxim - 13.11.2013

Иако присуството на полицијата во и околу Музејот на Македонија е зголемено, нема апсење за случајот кражба во Музејот на Македонија. Последните информации велат дека интензивно се трага по ...

Што ќе покаже ревизорскиот извештај во Музејот на Македонија?

24 Вести - 12.11.2013

Инспектори од Министерството за култура и стручни тимови на Управата за заштита на културното наследство и денеска ја чешлаат архивата на Музејот на Македонија.

Богатствата се заштитени и со камери и со чувари

Дневник - 12.11.2013

Весна И. Илиевска Исчезнувањето на повеќе десетици предмети од Музејот на Македонија, евидентирано минатата недела, го отвора прашањето како се заштитени музеите во земјава во кои се чуваат ...

Свадба во Труимфална, роденден во Музејот на ВМРО

+инфо - 12.11.2013

Сунет, крштевки и свадби не може да се организираат во Музејот на ВМРО, бидејќи вратите на оваа импозантна зграда се отворени само за фини нешта. Двесте евра за 1 час чини да се изнајми просторот во ...

Музејот на Македонија побара уште еден ден за да ги преброи артефактите

+инфо - 12.11.2013

Пописот што Музејот на Македонија требаше да го достави денеска до Министерството за внатрешни работи (МВР) за да се утврди кои предмети недостасуваат по кражбата што беше пријавена минатата недела, ...

Документацијата на музејот клучна за истрагата

МРТ - 12.11.2013

Заврши распитот на вработените во Музејот Инспектори од Министерството за култура ја проверуваа документацијата во Музејот на Македонија за евиденција на предметите што се чуваат овде.

Инспекторите го запоседнаа Музејот на Македонија – колку македонски артефакти се украдени?

МК News - 12.11.2013

Дали од музејската колекција исчезнале само 60 артефакти од непроценлива вредност, или бројката е поголема, надлежните треба да утврдат до утре и извештајот со информации да го предадат во МВР.

Утре први резултати од ревизијата во Музејот на Македонија?

Либертас - 12.11.2013

Утре истекува рокот во кој Музејот на Македонија требаше да го заврши деталниот попис на артефактите, за точно да се утврди дали и кои од нив недостигаат.

Утре ќе се знае колку предмети недостигаат од Музејот на Македонија

Телеграф - 12.11.2013

Пописот, кој почна минатата седмица, привршува и наскоро ќе биде доставен целосен извештај до Министерството за внатрешни работи Музејот на Македонија, побара од МВР уште еден ден , за да утврдат ...

Што ќе откријат инспекторите во музејското депо?

Утрински - 11.11.2013

Увидот започна денеска и најверојатно ќе трае до крајот на неделава по што ќе се знае колку артефакти се украдени . Што ќе открие инспекцискиот надзор во депото на Музејот на Македонија се уште е ...

Инспектори ја „чешлаат“ документацијата на Музеј на Македонија

Телма - 11.11.2013

Инспектори од Министерството за култура и Управата за заштита на културното наследство започнаа со чешлање на целокупната документација во националната установа Музеј на Македонија каде минатата ...

Ќе се врши увид кој и како се грижел за исчезнатите артефакти од Музеј на Македонија

Кајгана - 11.11.2013

Инспектори за култура од Секторот за инспекциски надзор при Министерството за култура, денеска ќе извршат увид дали се водела прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во оваа музејска ...

Детален попис ќе се прави во Музејот на Македонија

+инфо - 11.11.2013

Инспектори за култура денеска ќе извршат увид во Музејот на Македонија од аспект на водење прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во националната установа.

Инспекциите влегоа во Музејот на Македонија – како се чувало непроценливото богатство?

Канал5 - 11.11.2013

Инспекцискиот увид во Музејот на Македонија треба да даде одговори на бројни прашања: Дали се почитувале процедурите за водење на музејски книги, но уште поважно дали музејот ги почитувал заштитните ...

Инспекторите го запоседнаа Музејот на Македонија – Што покажува истрагата?

Сител - 11.11.2013

Книгите за евиденција од Музејот на Македонија стигнаа до рацете на инспекторите. Цел ден тимови од Министерство за култура проверуваат , колку од предметите кои биле заведени на последниот попис се ...

По грабежот сега се прави инспекциски увид во Музеј на Македонија

Бриф - 11.11.2013

Инспектори за култура денеска ќе извршат увид во националната установа Музеј на Македонија од аспект на водење прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во установата.

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА: Инспектори за култура извршуваат увид

Телеграф - 11.11.2013

По завршување на увидот, јавноста навремено ќе биде информирана за наодите, по што ќе бидат преземени соодветни законски мерки, соопшти Министерството за култура Инспектори за култура денеска ќе ...

Ќе се врши увид кој и како се грижел за исчезнатите артефакти од Музеј на Македонија

Тера - 11.11.2013

Инспектори за култура од Секторот за инспекциски надзор при Министерството за култура, во понеделник ќе извршат увид дали се водела прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во оваа ...

Ќе се врши увид кој и како се грижел за исчезнатите артефакти од Музеј на Македонија

Portal - 11.11.2013

Инспектори за култура од Секторот за инспекциски надзор при Министерството за култура, во понеделник ќе извршат увид дали се водела прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во оваа ...

Инспектори за култура на увид во Музеј на Македонија

Sky - 11.11.2013

Националната установа Музеј на Македонија, денеска ќе ја посетат инспектори за култура кои ќе извршат увид од аспект на водење евиденција за музејските предмети.

Музеј

Окно - 11.11.2013

Кражбата на сè уште непроценетото богатство од Музејот на Македонија – интересно е, имено, дека сè уште не е соопштено колку и што е украдено (или барем авторот на овие редови не е во тек), а веќе се ...

Ќе се врши увид кој и како се грижел за исчезнатите артефакти од Музеј на Македонија

Макфакс - 11.11.2013

Инспектори за култура од Секторот за инспекциски надзор при Министерството за култура, во понеделник ќе извршат увид дали се водела прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во оваа ...

Инспектори за култура ќе го „чешлаат“ Музејот на Македонија

Maxim - 11.11.2013

Инспектори за култура денеска ќе извршат увид во националната установа Музеј на Македонија. Овој инспекциски надзор следува по утврдената кражба на вредни артефакти од Музејот.