TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали причините за изборот на Шварценегер ќе ги одредат и претседателските избори?

Утрински - 10.10.2003

Во Соединетите Американски Држави се отвори национална политичка дебата ЛОС АНЏЕЛЕС - Како што се смири очекуваната возбуда од изборот на Арнолд Шварценегер во земјата, едно прашање остана доминантно во националната политичка дебата: дали она што се случи тука ќе се прошири надвор од државата и ќе ...

Шварценегер ќе нема време да снима филмови

А1 - 09.10.2003

Актерот Арнолд Шварценегер, на првата прес-конференција по победата на изборите за гувернер на Калифорнија, изјави оти повеќе нема да има време да снима филмови и дека ќе работи во текот на целото деноноќие. „Како гуверенер ќе работам 24 часа во денот.

Шварценегер стана гувернер на Калифорнија

Вест - 09.10.2003

Републиканецот Шварценегер рече дека за победата најмногу и должи на сопругата Марија Шрајвер, од демократскиот клан на Кенедиеви, која беше до него за цело време на изборната кампања ЛОС АНЏЕЛЕС, 9 октомври, (АП) - Жителите на Калифорнија незадоволни од даночната политика и бирократијата на ...

Терминаторот Шварценегер го сомле актуелниот гувернер

Утрински - 09.10.2003

Холивудска драма на изборите за гувернер во Калифорнија. Доселеникот од Австрија ќе ја води најбогатата држава во САД ЛОС АНЏЕЛЕС - Незадоволните граѓани на Калифорнија го соборија непопуларниот демократски гувернер Греј Дејвис и го сменија со републиканската филмска ѕвезда и политички новајлија, ...

Шварценегер гувернер на Калифорнија

Дневник - 09.10.2003

НА ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ Арнолд Шварценегер, мускулестиот крал на акционите филмови, завчера беше избран за гувернер на Калифорнија, најмоќната сојузна држава во најмоќната земја во светот, јави Ројтерс. Шварценегер привлече 10 милиони гласачи на предвремени гувернерски избори, најмногу во ...

Калифорнија го доби „Терминатор“ за гувернер

А1 - 08.10.2003

Херојот од акционите филмови, актерот Арнолд Шварценегер, кандидат на Републиканската партија, е новиот гувернер на најбогатата американска сојузна држава Калифорнија, покажуваат првичните резултати од изборите. Досегашниот гувернер, демократот Греј Дејвис, е отповикан со мнозинство гласови и ...

Републиканецот Шварценегер и натаму фаворит

Утрински - 08.10.2003

Трката за нов гувернер на Калифорнија влегува во завршница Кандидатите за гувернер на најбогатата американска држава Калифорнија се натпреваруваат да го извлечат максимумот од последниот ден на кампањата. Холивудскиот актер Арнолд Шварценегер е фаворит за да го замени сегашниот гувернер Греј ...

Калифорнија го избра Шварценегер за гувернер!!!

Канал5 - 08.10.2003

Потпирајќи се на својот имиџ како славна и искрена личност како и филмски снагатор, актерот Арнолд Шварценегер ја доби контролата на најголемата и најбогатата држава во САД, заокружувајќи го ѕвездениот подем од австриско селско дете до неочекувано голе Потпирајќи се на својот имиџ како славна и ...

Предвремени избори за гувернер во Калифорнија

А1 - 07.10.2003

Над 15 милиони гласачи на најбројната американска сојузна држава Калифорнија денеска на избирачките места ќе треба да гласаат за доверба на Греј Дејвис на функцијата гувернер, како и за негов наследник доколку биде сменет. Доколку демократот Дејвис не ја добие поддршката, неговиот наследник ќе се ...

Политичка аудиција на Шварценегер во Калифорнија

Дневник - 07.10.2003

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Околу 15 милиони калифорнијци со право на глас денеска гласаат дали гувернерот Греј Дејвис заслужува да остане на функцијата, или за таа функција одговара некој друг од вкупно 130 кандидати, меѓу кои е и Арнолд Шварценегер, јави МИА.

Утре се гласа за гувернер на Калифорнија

А1 - 06.10.2003

Жителите на најнаселената американска сојузна држава Калифорнија утре ќе гласаат за доверба на Греј Дејвис на функцијата гувернер. Гласачите, околу 15 милиони, ќе мора да одговорат на две прашања - дали гувернерот треба да биде сменет од функцијата и со кој кандидат би го замениле.