TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брисел го поздрави изборот на новите министри

Телма - 12.11.2015

Маја Коцијанчич, портпалорката на Јоханес Хан, пренесе дека Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван ...

ЕК го поздрави изборот на новата влада

Нова ТВ - 12.11.2015

Европската комисија денеска кусо реагираше на вчерашниот избор на новата влада во Македонија, предвидена со Договорот од Пржино. – Европската комисија беше многу јасна со инсистирањето да се имплементира политичкиот договор што беше донесен со ...

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

24 Вести - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Утрински - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните точки од договорот од Пржино, кој беше постигнат со посредство на еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Алсат-М - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Коцијанчич: Ги поздравуваме сите чекори за спроведување на договорот

МКД - 12.11.2015

„Европската комисија беше многу јасна со инсистирањето да се имплементира политичкиот договор што беше донесен со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан во текот на летото. Сите чекори во таа насока ги поздравуваме“, рече Маја Коцијанчич, ...

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Алфа - 12.11.2015

Портпаролката на Хан, Маја Коцијанчич, во име на Еврокомисијата порача дека сето ова се чекори во насока на надминување на политичката криза. Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една ...

ЕК го поздравува изборот на новата Влада

+инфо - 12.11.2015

Европската комисија денеска кусо реагираше на вчерашниот избор на новата влада во Македонија, предвидена со Договорот од Пржино. - Европската комисија беше многу јасна со инсистирањето да се имплементира политичкиот договор што беше донесен со ...

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Сител - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Изборот на Преодната влада е чекор во вистинскиот правец

Телеграф - 12.11.2015

Бевме повеќе од јасни во инсистирањето за имплементирањето на политичкиот договор што беше олеснуван од страна на комесарот Хан преку летото. Сите чекори во оваа насока се нешто што е потребно во насока на остварување на договореното, порача ...

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Канал5 - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

ЕК е задоволна од изборот на преодната влада

Канал5 - 12.11.2015

Европската комисија го поздрави изборот на новите министри и заменици министри во Владата кои беа предложени од редовите на СДСМ согласно договорот од Пржино и согласноста која ја постигнаа четирите најголеми политички партии минатата недела.

(ВИДЕО) Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Локално - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

МРТ - 12.11.2015

поред Брисел, овој чекор е во насока на надминувањето на политичката криза... Европската комисија изрази задоволство од изборот на преодната владата во македонското Собрание, што е во согласност со Договорот од Пржино.

(ВИДЕО) Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Репортер - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Република - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Press24 - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Вечер - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Порака од препораката

Дневник - 12.11.2015

Завчера, комесарот Хан, во видеопорака, ја предупреди македонската јавност и државните органи, а по повод извештајот за напредокот на Македонија кон Унијата: Немате многу време, забрзајте ги реформите, вашата земја треба да ги усвои забелешките и ...

Брисел задоволен од изборот на преодната Влада

Lider - 12.11.2015

Европската комисија е задоволна од вчерашниот избор на преодната Влада во македонското Собрание, што е една од клучните и речиси последни точки од договорот од јуни/јули што беше посредуван од еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Видео-порака на Хан,Македонија нема време за чекање

Телма - 11.11.2015

Еврокомесарот Јохане Хан упати видео-порака во која со македонската јавност ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на Европската комисија. Во продолжение погледнета ја целата ...

По Извештајот на ЕК - Македонија нема време за губење

Телма - 11.11.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика политичките лидери во Македонија веднаш да почнат со спроведување на обврските од Договорот од Пржино затоа што тоа е единствениот начин да ја надминат најтешката политичка криза во земјата.

Хан со видео обраќање: Бомбите ги потврдија нашите сомнежи за корупција

Нова ТВ - 11.11.2015

- Македонија се соочува со најтешката политичка криза изминативе години. Кризата дополнително се продлабочи со објавувањето на прислушуваните разговори. Овие откритија ги потврдија сериозните сомнежи за политичко вмешување и корупција на високо ниво ...

Хан: Вашата земја нема време за губење

24 Вести - 11.11.2015

Македонија се соочува со најтешката политичка криза изминативе години. Кризата дополнително се продлабочи со објавувањето на прислушуваните разговори. Овие откритија ги потврдија сериозните сомнежи за политичко вмешување и корупција на високо ниво ...

(ВИДЕО) Хан: Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата

Утрински - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео - порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и предизвиците кои стојат пред ...

Хан: Политичките лидери да се фокусираат врз иднината на земјата

Р.С.Европа - 11.11.2015

Евро-комесарот за проширување Јохнес Хан, во видео пораката до македонската јавност, ги потсетува лидерите на политичките партии дека земјата нема време за губење и оти мора целосно да биде спроведен договорот од Пржино „Македонија се соочува со ...

Хан со порака до Македонија: Вашата земја нема време за губење (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2015

Оваа година беше полна со предизвици. Вашата земја се соочува со најтешката политичка криза изминативе години. Кризата дополнително се продлабочи со објавувањето на прислушуваните разговори.

Хан: Очекуваме прогрес во Македонија, по што и Брисел ќе треба да испорача нешто

МК News - 11.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство во ЕУ во ...

Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата

Идивиди - 11.11.2015

Скопје, 11 ноември 2015 (МИА) - Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео - порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и ...

Хан со видео-обраќање до Македонија: Бомбите ги потврдија нашите сомнежи за корупција

Фокус - 11.11.2015

„Кризата дополнително се продлабочи со објавувањето на прислушуваните разговори. Овие откритија ги потврдија сериозните сомнежи за политичко вмешување и корупција на високо ниво на кои Комисијата укажа и во претходните извештаи.

(ВИДЕО) Хан: Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата

А1 On - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео – порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и предизвиците кои стојат пред ...

Хан со порака до Македонија: Вашата земја нема време за губење (ВИДЕО)

+инфо - 11.11.2015

Оваа година беше полна со предизвици. Вашата земја се соочува со најтешката политичка криза изминативе години. Кризата дополнително се продлабочи со објавувањето на прислушуваните разговори.

Пораката на Хан за отрезнување на режимот во Македонија

+инфо - 11.11.2015

За да нема никакви дилеми и инсинуации, какви што прават спинерите на ВМРО-ДПМНЕ, обидувајќи се вината за лошиот европски извештај да ја префрлат на опозицијата, еве ја во видео-снимка оценката на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за ...

Хан со видео порака до Македонија: Нема време за губење

Алфа - 11.11.2015

Македонија нема време за губење. Ова е пораката на еврокомесарот Јоханес Хан, упатена до Македонија ден по објавувањето на годишниот Извештајот за напредокот на земјава на пат кон ЕУ. Македонија нема време за губење.

Хан: Договорот од Пржино е најдобар излез од политичката криза

Сител - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео - порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и предизвиците кои стојат пред ...

Хан објави порака до македонската јавност: Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата (видео)

Канал5 - 11.11.2015

- Европската комисија ги усвои својата нова стратегија за проширување и извештајот за вашата земја. Дозволете ми директно да ги споделам со вас главните прашања. Оваа година беше полна со предизвици...

ХАН: Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата (ВИДЕО)

Телеграф - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, упати видеопорака Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, упати видеопорака во која, како што вели, ги споделува главните прашања ...

Хан и се обрати на македонската нација: Немате време за чекање

Локално - 11.11.2015

Еврокомесарот Јохане Хан упати видео-порака во која со македонската јавност ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на Европската ...

(Видео) Еврокомесарот Хан:Нема време за губење

Локално - 11.11.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика политичките лидери во Македонија веднаш да почнат со спроведување на обврските од Договорот од Пржино затоа што тоа е единствениот начин да ја надминат најтешката политичка криза во земјата.

(ВИДЕО) Хан: Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата

Репортер - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео – порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и предизвиците кои стојат пред ...

(ВИДЕО) Хан: Земјата нема време за губење

Репортер - 11.11.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика политичките лидери во Македонија веднаш да почнат со спроведување на обврските од Договорот од Пржино затоа што тоа е единствениот начин да ја надминат најтешката политичка криза во земјата.

Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата

Вечер - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео - порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и предизвиците кои стојат пред ...

Хан: Политичката стабилност и компромис- единствен начин да се подобри владеењето на правото

МРТ - 11.11.2015

„Политичката стабилност и компромис се единствениот начин да се подобри владеењето на правото и да се создаде просперитет и да се напредува на вашиот европски пат“, видео-порака на еврокомесарот Хан ден по објавувањето на извештајот.

Хан: Договорот е најдобар начин да се стави крај на кризата/Видео

Lider - 11.11.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан упати видео – порака во која, како што вели, ги споделува главните прашања поврзани со Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и предизвиците кои стојат пред ...

Објавен извештајот за напредокот на Македонија

Глас на Америка - 10.11.2015

Македонија доби шанса да ја спаси препораката за старт на преговори за членство во ЕУ доколку ги исполни сите обврски кои произлегуваат од договорот од Пржино. При презентацијата на годишниот извештај за напредокот комесарот за проширување Јоханес ...

Хан:За препораката ќе се разговара по изборите

Телма - 10.11.2015

Прислушуваните разговори во кои очигледно се вмешани високи владини функционери, ставаат на знаење дека има нарушување на фундаменталните права, мешање во судската независност, во слободата на медиумите, во изборите како и корупција, изјави ...

Условена препорака - целосно спроведување на Договорот

Телма - 10.11.2015

Македонија ќе добие повторно препорака од Европската Комисија за пристапни преговоери под еден услов - целосно да го исполни Договорот од Пржино заклучно со срповедување на фер избори во април идната година.

ЕК со пофалби за Србија, најостри критики за Турција

Телма - 10.11.2015

Србија презеде крупни чекори на патот кон ЕУ, со што е се поблиску до отворањето на преговорите за првото поглавје, порача денеска еврокомесарот за проширување и добрососедски односи, Јоханес Хан, додавајќи дека тоа може да се случи и на ...

ЕК: Високи владини функционери очигледно вмешани во прислушувањето

Нова ТВ - 10.11.2015

"Прислушуваните разговори во кои очигледно се вмешани високи владини функционери, ставаат на знаење дека има нарушување на фундаменталните права, мешање во судската независност, во слободата на медиумите, во изборите како и корупција", изјави ...

Македонија ќе има препорака кога ќе се примени договорот од Пржино

Нова ТВ - 10.11.2015

Македонијаќе има препорака за старт на преговори за членство со Европската унија кога ќе се примени договорот од Пржино. Таа е условена со примена на договорот од Пржино и напредок во итните реформи а се највува и нов извештај по изборите во 2016 ...

Хан: Препораката условена со имплементација на Договорот, ревизија на пролет

Нова ТВ - 10.11.2015

Евро-комесарот за проширување Јоханес Хан, говорејќи за извештајот за Македонија на прес-конференцијата во Европската комисија, ја објави оценката на Комисијата за земјава, преку препораката за преговори, но со услов за целосно имплементирање на ...

Хан: Србија е блиску до преговори со ЕУ

24 Вести - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и оти е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја.

ЕК: Србија е блиску до преговори, низа забелешки за Турција

24 Вести - 10.11.2015

Србија направи крупни чекори за приближувањето кон Европската унија. Исполнети се условите уште оваа година да се отворат првите преговарачки поглавја, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во извештајот за напредокот на Србија.

Македонија доби „тројка“ и условена препорака за старт на преговори за членство

24 Вести - 10.11.2015

Македонија доби тројка, поточно средна оценка, покажуваат првичните анализи на објавениот извештај за напредокот во евроинтеграциите. Македонската препорака за преговори е условена со спроведувањето на договореното од Пржино.

Хан: Србија е блиску до преговори со ЕУ

Утрински - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и оти е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја.

Денеска извештајот на ЕУ за земјите кандидати

Р.С.Европа - 10.11.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент ќе го претстави извештајот за напредокот на земјите аспирантки за членство во Европската унија.

Препораката за преговори за членство на Македонија со ЕУ е условена

Р.С.Европа - 10.11.2015

Препораката за почеток на преговори за членство во Европската Унија за Македонија останува, но таа е условена со примена на договорот од Пржино, соопшти денеска во Комитетот за надворешни работи во Европскиот парламент Kомесарот за проширување ...

Хан: Препораката за Македонија останува под услов да се исполни Договорот од Пржино

Капитал - 10.11.2015

Европската Комисија сака да ја продолжи препораката за добивање датум за Македонија. Но таа треба да биде условена од исполнување на Договорот од Пржино и негова целосна имплементација до изборите закажани за 24-ти април.

Хан: Политичкиот систем на Македонија е поткопан

Утрински - 10.11.2015

Европската комисија даде препорака за нашата земја но ја услови со успешно и целосно спроведување на договорот од Пржино Еврокомесарот Јоханес Хан даде преопорака за Македонија, но овојпат наместо безусловна таа е условена со целосно и успешно ...

„Прислушувањето“ го услови приближувањето кон ЕУ

Р.С.Европа - 10.11.2015

Прислушувањето покажало дека има корупција и мешање на политиката во институциите што му правело штета на политичкиот систем на земјата. Македонија денеска доби седма по ред препорака за датум за почеток на преговорите за влегување во Европската ...

Хан: Треба да видиме прогрес во Македонија, по што и ние ќе треба да испорачаме нешто

МКД - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната влада на Европската Унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

„Прислушувањето“ го услови приближувањето кон ЕУ

Тера - 10.11.2015

М акедонија денеска доби седма по ред препорака за датум за почеток на преговорите за влегување во Европската унија, но овој пат – условена. „Комисијата е подготвена да ја продолжи препораката за отворање на пристапните преговори за Македонија.

Треба да видиме прогрес во Македонија за препораката целосно да се отвори

Идивиди - 10.11.2015

Брисел, 10 ноември 2015 (МИА) - Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ...

Хан: Србија е близу до преговори со ЕУ

Правдико - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и оти е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја.

Хан: Србија е близу до преговори со ЕУ

Алфа - 10.11.2015

Тој оцени дека има напредок во подоборување на односите меѓу Белград и Приштина, а Србите во регионалната соработка се однесувале многу конструктивно. Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија ...

Хан: Србија е близу до преговори со ЕУ

+инфо - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и оти е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја.

Хан: Македонија доби препорака под услов да го спроведе Договорот од Пржино

Правдико - 10.11.2015

Македонија доби препорака за почеток на преговорите за влез во Европската унија, но со два услова. Прво, да се спроведе целосно Договорот од Пржино и, второ, да се спроведат неопходните реформи“, истакна на денешната презентација на извештајот за ...

ЕК: Високи владини функционери очигледно вмешани во прислушувањето

+инфо - 10.11.2015

Прислушуваните разговори во кои очигледно се вмешани високи владини функционери, ставаат на знаење дека има нарушување на фундаменталните права, мешање во судската независност, во слободата на медиумите, во изборите како и корупција", изјави ...

Хан: За препораката ќе се разговара по изборите

+инфо - 10.11.2015

Прислушуваните разговори во кои очигледно се вмешани високи владини функционери, ставаат на знаење дека има нарушување на фундаменталните права, мешање во судската независност, во слободата на медиумите, во изборите како и корупција, изјави ...

Хан: Македонија има препорака, но условена

+инфо - 10.11.2015

Македонија ја задржува препорака за старт на преговори за членство со Европската унија но таа е условена со примена на договорот од Пржино и напредок во итните реформи, изјавил денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Комитетот за ...

Условена препорака за Македонија со договорот од Пржино

А1 On - 10.11.2015

Македонија доби по седми пат препорака од Европската комисија за отворање на преговори со ЕУ но овој пат таа е условена со примена на договорот од Пржино и спроведување на реформите по препораките на ЕК.

Пофалби и критики за земјите од западен Балкан во годишните извештаи на ЕК

Алфа - 10.11.2015

Зборувајќи за препораката за Србија Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека Белград направил крупни чекори во приближувањето кон Европската унија и оти е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја.

Македонија ја доби седмата препорака од ЕК, но условена

Алфа - 10.11.2015

Македонија ја доби седмата по ред препорака за старт на пристапни преговори за членство во Европската унија, но условена со имплементацијата на договорот од Пржино и со суштинските прогрес во спроведување на реформите.

Хан: Треба да видиме прогрес во Македонија за препораката целосно да се отвори, по што и ние ќе треба да испорачаме

Канал5 - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Хан: Србија е близу до преговори за ЕУ

Точка - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и дека е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја, објави ...

ХАН: За отворање на препораката потребен е прогрес

Телеграф - 10.11.2015

Комесарот за преговори за проширување додаде дека сето ова треба да се подготви, како и други работи што треба да се сторат во Македонија Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија ...

Хан: Треба да видиме прогрес во Македонија за препораката целосно да се отвори, по што и ние ќе треба да испорачаме

Сител - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Македонија доби условна препорака – Условот добро познат!

Фактор - 10.11.2015

Седмата последователна порака ги отвори вратите на Македонија кон преговорите за членство во Европската унија, соопшти предмалку еврокомесарот за преговори и проширување Јоханес Хан. Меѓутоа, како што очекувавме препораката која ЕУ ни ја додели е ...

Седма препорака за Македонија, но под услов целосно да се спроведе договорот од Пржино

Канал5 - 10.11.2015

Македонија седми пат по ред доби препорака од Европската Комисија за отворање на пристапните преговори која е пропратена со условот за целосно имплементирање на Договорот од Пржино и итните приоритетни реформи посочени од Европската Комисија.

ЕК: Високи владини функционери очигледно вмешани во прислушувањето

Локално - 10.11.2015

Прислушуваните разговори во кои очигледно се вмешани високи владини функционери, ставаат на знаење дека има нарушување на фундаменталните права, мешање во судската независност, во слободата на медиумите, во изборите како и корупција”, изјави ...

Препораката за преговори за членство на Македонија со ЕУ има, ама по изборите

Локално - 10.11.2015

Препораката за почеток на преговори за членство во Европската Унија за Македонија останува, но таа е условена со примена на договорот од Пржино, соопшти денеска во Комитетот за надворешни работи во Европскиот парламент Kомесарот за проширување ...

Денеска ја очекуваме условената (пре)порака за Македoнија од Брисел

Локално - 10.11.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Брисел ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија, а шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје, Аиво Орав ,истиот тој извештај-оценка од Брисел попладне ќе му го предаде на македонскиот претседател Ѓорге ...

(ВИДЕО) Хан појасни што значи условена препорака: “Стап или морков” во едно!

Локално - 10.11.2015

Евро комесарот за проширување Јоханес Хахн , при презентирањето на извештаите за напредокот на земјите аспиранти, појасни што значи условената препорака за Македонија. “За препораката ситуацијата е прилично чиста.Имаме многу тешка и многу сериозна ...

Хан: Очекуваме прогрес во Македонија, по што и Брисел ќе треба да испорача нешто

Нетпрес - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Хан: Очекуваме прогрес во Македонија, по што и Брисел ќе треба да испорача нешто

Курир - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Хан: Очекуваме прогрес од Македонија - потоа и ние ќе мора да испорачаме нешто

Press24 - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес­конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Кој лаже- Хан или перјаниците на СДСМ?

Курир - 10.11.2015

Заради проектите, реформите и работата на Владата, Македонија доби 7-ма препорака од Европска комисија, а заради кризата креирана од СДСМ земјава доби услов . Претставувајќи ја Стратегијата за проширување за 2015 година, еврокомесарот за преговори ...

“Стап или морков” во едно – Хан објасни што значи условена препорака

Репортер - 10.11.2015

Евро комесарот за проширување Јоханес Хахн , при презентирањето на извештаите за напредокот на земјите аспиранти, појасни што значи условената препорака за Македонија. “За препораката ситуацијата е прилично чиста.Имаме многу тешка и многу сериозна ...

Хан: Очекуваме прогрес во Македонија, а потоа Брисел ќе мора да испорача нешто

Република - 10.11.2015

Комесарот Хан, пак, на прес-­конференцијата го повтори истото што им го претстави претходно и на европратениците, а тоа е дека Македонија е релативно на добро ниво на легислативна усогласеност со европското законодавство.

Условена препорака,целосно спроведување на Договорот

Бриф - 10.11.2015

Македонија ќе добие повторно препорака од Европската Комисија за пристапни преговоери под еден услов – целосно да го исполни Договорот од Пржино заклучно со срповедување на фер избори во април идната година.

Прес-конференцијата на Јоханес Хан посветена на проширувањето на ЕУ (ВО ЖИВО)

Fox.mk - 10.11.2015

Прес-конференцијата на Јоханес Хан посветена на проширувањето на ЕУ… ...

ФОТО: Кој лаже - Хан или перјаниците на СДСМ?

Press24 - 10.11.2015

Претставувајќи ја Стратегијата за проширување за 2015 година, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за Македонија потврди дека има нова препорака со очекуваниот услов, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан: Србија е близу до преговори за ЕУ

Нетпрес - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и дека е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја, објави ...

Хан: Македонија доби условена препорака за преговори

Репортер - 10.11.2015

Македонија доби препорака за почеток на преговорите за влез во Европската унија, но со два услова. Прво, да се спроведе целосно Договорот од Пржино и, второ, да се спроведат неопходните реформи“, истакна на денешната презентација на извештајот за ...

Што ќе ни испорача денес Брисел: Морков или стап?

Кумановски м. - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, денес пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент ќе го обелодени извештајот за напредокот на Македонија каде со оценки од еден до пет, ќе го каже своето мислење за тоа, што стори а што ...

Хан: Препорака за отворање на преговори со Македонија, но да се исполни договорот и препораките на ЕК

МРТ - 10.11.2015

Според еврокомесарот Хан, Македонија има високо ниво на усогласеност со европското законодавство, но се покажало дека политичкиот состав е загрозен поради политичкото мешање и корупцијата...

Македонија со условена препорака

МРТ - 10.11.2015

Македонија добива седма по ред препорака од Европската Комисија за старт на преговорите за членство во Европската унија. Условена е со целосно спроведување на Договорот од Пржино и имплементација на реформите по препораките на Комисијата.

Треба да видиме прогрес во Македонија за препораката целосно да се отвори, по што и ние ќе треба да испорачаме

Вечер - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Македонија со седма препорака од ЕУ, покрај Грција услов стана и Пржино

Дневник - 10.11.2015

Европската комисија во новиот извештај за напредокот седми пат ја повтори препораката за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ, но ја услови со целосно исполнување на договорот од Пржино, со усвојување на итните реформски мерки на ...

Брисел ја повтори препораката седми пат, Македонија предолго во чекалната за ЕУ

Вечер - 10.11.2015

Хан потенцираше дека се е договорено, има приоритети за итни реформи и на Брисел му е потребен одреден прогрес во следните неколку месеци. Не може се да се исполни до крајот на април, но може многу да се стори, порача еврокомесарот, а потоа вели, и ...

Хан: Треба да видиме прогрес во Македонија за препораката целосно да се отвори, по што и ние ќе треба да испорачаме

Lider - 10.11.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на денешната прес-конференција во Европската комисија повтори дека неформалната Влада на Европската унија издаде седма последователна препорака за Македонија да ги отвори преговорите за членство ...

Поддржувачите на Заев наспроти фактите изнесени од еврокомесарот Хан - Кој лаже?

Пулс24 - 10.11.2015

Заради проектите, реформите и работата на Владата, Македонија доби 7-ма препорака од Европска комисија, а заради кризата креирана од СДСМ земјава доби услов . Претставувајќи ја Стратегијата за проширување за 2015 година, еврокомесарот за преговори ...

Хан на прес конференција ќе го објави извештајот за Македонија

Канал 77 - 10.11.2015

На прес конференција која ќе се емитува во живо, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, попладнево во 12. 30 часот ќе ги објави и звештаите за напредокот на земјитe во процесот на евроинтеграциите , меѓу кои и за Македонија, ...

Утре условена препорака за Македoнија и најава за досега невиден мониторинг на изборите во април

МКД - 09.11.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан утре во Брисел ќе го претстави извештајот за напредокот на Македонија, а шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје, Аиво Орав утре попладне извештајот ќе му го предаде на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.