TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна и Треска се излеваат

А1 - 20.02.2010

Водите на Црна река ги поплавија плодните ниви и кај демирхисарските села Единаковци и Света, уништувајќи ги површините засеани со пченица и јачмен.

Македонија - Топлото време ќе направи потоп

Време - 20.02.2010

Ана Анастасовска Нина Кепеска Високите температури доведоа до нагло топење на снегот на планините поради што на повеќе пониски делови во Македонија им се заканува поплава.

Црна Река се излеа во Демирхисарско, а Треска кај Македонски брод

Алфа - 20.02.2010

Половина од површините кои беа поплавени од Црна Река се одводнети, но реката почна да се излева кај демирхисарските села Единаковци, Света и Бучин, соопшти Центарот за управување ...

Излевање на Треска и на Црна Река

Алсат-М - 20.02.2010

Половина од површините кои беа поплавени од Црна Река се одводнети, но реката почна да се излева кај демирхисарските села Единаковци, Света и Бучин, соопшти Центарот за управување ...

Се поплавува струшкото крајбрежје

Алсат-М - 20.02.2010

И покрај максималниот испуст на водата од Езерото во реката Црн Дрим во Струга, струшкиот дел од крајбрежјето на Охридското езеро денес почна да се поплавува.

Црна Река се излеа во Демирхисарско, а Треска кај Македонски брод

Сител - 20.02.2010

Половина од површините кои беа поплавени од Црна Река се одводнети, но реката почна да се излева кај демирхисарските села Единаковци, Света и Бучин, соопшти Центарот за управување ...

Нови поплави низ Македонија

eReporter - 20.02.2010

Центарот за управување со кризи извести денеска за нови поплави во демирхисарско, кичевско и во околината на Македонски брод.

Скопско со минимални проблеми со излевање

А1 - 19.02.2010

Добро исчистените пелагониско главни одводни канали ја собираат водата. Во Скопскиот регион минимални проблемите со излевање и поплави.

Нови закани за поплави во Пелагонија 1

Утрински - 19.02.2010

БИТОЛА - Обилните дождови и влагата однесоа две куќи во централното подрачје на Битола. Се урна и дел од објектот на поранешната свиларницата „Илинден“, како и делови од кејот на ...

Македонија пред поплавување

Форум - 19.02.2010

На подрачјето на Општина Долнени поради брзото топење на снегот и врнежите од дожд поплавени се земјоделски површини.

Македонија пред поплавување

МРТ - 19.02.2010

Високите температури доведоа до нагло топење на снегот на планините, поради што на повеќе пониски делови во Македонија им се заканува поплава.

И Вардар со зголемен водостој, опасност од излевање

Нетпрес - 19.02.2010

И најголемата река во Македонија Вардар претставува опасност од поплавување на површините долж течението. Од Центарот за управување со кризи известуваат дека според денешните ...

Вардар расте - опасност од поплави

eReporter - 19.02.2010

Постои опаснот од излевање долж течението на реката Вардар, но и во дојранскиот регион доколку продолжи континуираниот раст на водостојот.

Македонија пред поплавување

Макфакс - 19.02.2010

Високите температури доведоа до нагло топење на снегот на планините, поради што на повеќе пониски делови во Македонија им се заканува поплава.

Градоначалникот на Гази Баба во посета на поплавената населба

Алсат-М - 18.02.2010

Жителите на населбата Економија близу Ченто во Скопје чии дворови и подруми беа поплавени овие денови, главно поради затрупани одводни канали и немање на атмосферска и фекална ...

Македонија во опасност од уште поголеми поплави?

Алфа - 18.02.2010

Нови одрони на карпи во дебарско, поплави во Струмичко, нивите во пелагониско сеуште наликуваат на езеро - топлото време и врнежите ја доведуваат Македонија во опасност од уште ...

Македонија - Од поплавите ни нема спас

Време - 17.02.2010

Роза Петкова Поради најавениот пороен дожд за ноќеска, кој се очекува да продолжи и во текот на целиот ден, постои сериозна опасност одново да се излеат најкритичните реки, чиешто ...

Поплави ги уништија земјоделските производи во Прилепско

Р.С.Европа - 17.02.2010

Земјоделците од прилепското село Чепигово останаа без својата реколта со пченица, пченка и јачмен поради поплавите што го зафатија селото.

Неисчистени канали поплавија прилепски села

Утрински - 17.02.2010

ПРИЛЕП - Обилните врнежи и наглото топење на снегот го зголеми нивото во акумулацијата „Пештерица“ крај Прилеп, со максимални количества од 6 милиони метри кубни вода.

Пелагонија плива во вода

Утрински - 17.02.2010

БИТОЛА - Плодната Пелагонија плива во вода. Наглото топење на снегот, високиот водостој на реките и проблематичната одводна мрежа го направија своето.

Во Босилово 200 хектари под вода

Утрински - 17.02.2010

СТРУМИЦА - Завчерашните поплави во Босилово предизвикале штети на површина од околу 200 хектари засадени со раноградинарски и есенски култури, процениле членовите на општинската ...

Растат нивото на водата и стравот

Дневник - 17.02.2010

Од ден во ден се зголемуваат поплавените површини и селата во битолскиот дел на Пелагонија, каде што вчера престојуваше министерот за земјоделство Љупчо Димовски, кој рече дека ...

Критична е ситуацијата во северната грчка област Еврос поради поплавите

Алфа - 17.02.2010

Критична е ситуацијата во севернaта грчка област Еврос каде беше воведена вонредна состојба заради поплавите причинети од зголеменoто ниво на реките Марица и Арда.

Се урива кејот на Драгор

Форум - 17.02.2010

Штетите се видливи и на кејот на Реката Драгор. Одроните настанале како последица на големите води и дотраеноста на кејските ѕидови.

Во Босилово под вода 150 хектари

Н.Македонија - 17.02.2010

Околу 150 хектари земјоделски површини во општината Босилови, засеани со житни култури, се наоѓаат под вода.

10 илјади хектари под вода во Битолско

Алфа - 17.02.2010

Битолските села поплавени, родот уништен а куќите сериозно оштетени. Ваква е сликата на најголемиот дел од селата околу Битола.

Критична е ситуацијата во северната грчка област Еврос поради поплавите

Кирилица - 17.02.2010

Критична е ситуацијата во севернста грчка област Еврос каде беше воведена вонредна состојба заради поплавите причинети од зголементо ниво на реките Марица и Арда Реката Арда вчера ...

Плодното земјоделско земјиште под вода

Сител - 17.02.2010

Високите температури кои нагло го топат снегот, предизвикаа поплавување на плодното земјоделско земјиште. Речните корита го надминаа својот капацитет а водата во Црна река е на ...

Поплавени над 9.200 хектари во битолско

eReporter - 17.02.2010

Во битолскиот регион поплавени се над 9.200 хектари земјоделски површини, а Центарот за управување со кризи како причина го наведува нефункционирањето на каналната мрежа за ...

Во Пелагонија 10.000 хектари под вода

А1 - 16.02.2010

Надојдените водотеци во Пелагонија веќе поплавија 10. 000 хектари плодни површини и нанесоа штета во повеќе села.

Се стабилизира состојбата со поплавите во струмичкиот регион

А1 - 16.02.2010

Околу двесте хектари засадени со есенски и раноградинарски култури, поплавени поголем број куќи и дворови се првичните проценки кои ги направиле екипите на општина Босилово по ...

Македонија - Македонија плива во вода

Време - 16.02.2010

Врнежите од дожд и од топлото време, кои се најавуваат за наредните денови, ќе донесат нови поплави, предупредуваат метеоролозите, откако вчера се излија дел од реките и ги ...

За мостот „Око“ треба внимателно да се размисли

Утрински - 16.02.2010

“ Не е толку страшно што водата ќе навлезе во мостот, туку опасно е што при ниско поставена конструкција со столбови темелени во минор-коритото ќе дојде до издигнување на водното ...

Поплави во Битолско, Прилепско и Струмичко

Утрински - 16.02.2010

БИТОЛА, ПРИЛЕП, СТРУМИЦА - Обилните врнежи и наглото топење на снегот предизвикаа поплави во Битолско, Прилепско и Струмичко.

Црна ја зацрни Пелагонија

Дневник - 16.02.2010

Поплавени се уште 3.000 хектари ниви и сега под вода се 8.000 хектари, а можно е проширување на поплавите поради топењето на снегот што го подига водостојот на Црна Река Паника ...

Нема опасност од излевање на Црна Река

Форум - 16.02.2010

Заради обилните врнежи од снег и дожд од викендов и поради нерасчистените одводни канали, деновиве најмногу настрадаат имотите на жителите од селото Егри, а реагираа и жителите од ...

Министерот Димовски ја посети Пелагонија

Шпиц - 16.02.2010

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, придружуван од градоначалниците на Новаци и Могила, Лазар Котевски и Славко Велевски, како и генералниот ...

Нови поплави во Пелагонија

Н.Македонија - 16.02.2010

Зголемување на температурата во Битолско и наглото топење на снегот предизвикаа поплави на дополнителни 3.000 хектари во Пелагонија Сега под вода се вкупно 8.000 хектари ...

Поплави во Бугарија и во Грција

МРТ - 16.02.2010

Делови на Грција и на Бугарија по обилните дождови, што паѓаа деновиве се соочени со големи поплави. Најтешка е состојбата по течението на реката Еврос, која во Грција веќе ...

Нема опасност од излевање на Црна река

МРТ - 16.02.2010

Околу 8.000 хектари од Пелагонија се под вода. Според информации од „Водостопанство Пелагонија“, 4.000 хектари се земјиште на ЗИК Пелагонија, а 4.000 на приватниот сектор.

Пелагонија под вода

Канал5 - 02.02.2015

Невремето и интензивните врнежи ги мобилизираа селата по течението на река Црна каде надојдените води преплавија поголем дел од земјоделските површини, но поплавија и куќи во селата Вашарејца и Тополчани.

Димовски ги посети поплавените области во Битолско

МРТ - 16.02.2010

Министерот за земјоделство Љупчо Димовски денеска ја посети поплавената Пелагонија при што констатираше дека коритото на реката Црна мора итно да се исчисти во текот на оваа ...

Бабуна и Тополка поплавија поголеми површини на плодно земјиште

МРТ - 16.02.2010

Брзото топење на снегот од планините и неколкудневните врнежи од дожд придонесоа реките Бабуна и Тополка да се излеат од своето корито и да поплават поголеми површини плодно ...

Перица Ивановски во општина Босилево

Сител - 16.02.2010

Заменик министерот за земјоделие Перица Ивановски денеска ги посети поплавените површини во општина Босилово.

Бабуна и Тополка поплавија поголеми површини плодно земјиште

Вечер - 16.02.2010

Брзото топење на снегот од планините и неколкудневните врнежи од дожд придонесоа реките Бабуна и Тополка да се излеат од своето корито и да поплават поголеми површини плодно ...

Поплавени околу 8000 хектари во Пелагонија

Нетпрес - 16.02.2010

Нефункционирање на каналската мрежа за одбоднување е причина за поплавување на 8000 хектари плодно обработливо земјиште во Пелагонија, известува Центарот за управување со кризи.

Во битолско под вода 8.000 хектари

eReporter - 16.02.2010

СКОПЈЕ,16.02.201(еРепортер) - Oколу 8000 хектари земјоделско земјиште се поплавени во битолскиот регион, соопшти Центарот за управување со кризи.

Димовски ги посети поплавените области во Битолско

Макфакс - 16.02.2010

Министерот за земјоделство Љупчо Димовски денеска ја посети поплавената Пелагонија при што констатираше дека коритото на реката Црна мора итно да се исчисти во текот на оваа ...

Бабуна и Тополка поплавија поголеми површини на плодно земјиште

Макфакс - 16.02.2010

Брзото топење на снегот од планините и неколкудневните врнежи од дожд придонесоа реките Бабуна и Тополка да се излеат од своето корито и да поплават поголеми површини плодно ...

Големи поплави во прилепско

А1 - 15.02.2010

Над 300 хектари од кои најголемиот дел со пченица се поплавени во прилепските села Чепигово, Загорани, Тројкрсти и Пашинорувци.

Во Битолско 8.000 хектари под вода

А1 - 15.02.2010

Во битолскиот дел на Пелагонија, драматично се влошуваат состојбите и до денеска поплавени над 8.000 ха плодни површини, од кои, најголем дел засеани со есенски култури.

Струмичкото поле се полни со вода

А1 - 15.02.2010

Струмичкото поле се полни со вода. Најпогодена е општината Босилово. Врнежите од дожд ноќеска поплавија неколку села.

Невремето предизвика поплави во Грција и Бугарија и свлечишта во Италија

Р.С.Европа - 15.02.2010

Во северниот ден на Грција е прогласена вонредна состојба, откако реката Марица се излеа и поплави 15 илајди хектари земјиште во округот Еврос.

Поплавени куќи и ниви во Пелагонија

Дневник - 15.02.2010

Обилните врнежи и затнатата каналска мрежа поплавија над 5.000 хектари обработлива земја и дворните места на неколку пониски битолски села Големи површини од Пелагонија се ...

Незапаметени поплави во Пелагониско

Н.Македонија - 15.02.2010

Над 5.000 хектари обработливи површини во Пелагониското поле се под вода, а обилните врнежи направија поплави и во неколку пелагониски села Пелагониското поле е под вода, а ...

Големи штети од поплавите врз земјоделските посеви на ЗК „Пелагонија“-Битола

Шпиц - 15.02.2010

Обилните врнежи и наглото топење на снегот предизвикаа поплавување на површините во битолскиот дел на Пелагонија.

Поплавени осум илјади хектари во битолскиот дел на Пелагонија

Алфа - 15.02.2010

Обилните врнежи и наглото топење на снегот предизвикаа поплавување на површините во битолскиот дел на Пелагонија.

Поплава во скопската населба Економија

Алсат-М - 15.02.2010

Поплавени подруми и дворови, улици со вода и тешка миризба. Во ваква состојба се наоѓаат околу 150 семејства во населбата Економија близу Ченто во Скопје.

Поплави во Грција и во Бугарија, свлечишта во Италија

Шпиц - 15.02.2010

Солун/Рим, 15 февруари - Во Северна Грција беше прогласена вонредна состојба откако реката Марица се излеа и поплави над 1.400 хектари земјоделски површини.

Поплави ја зафатија Грција, Турција и Бугарија

SETimes - 15.02.2010

ATИНА, Грција -- Вонредна состојба беше прогласена во неделата (14-ти февруари) во северната префектура Еврос, во Грција, каде што силното невреме ги подигна нивоата на водата во ...

Поплавени осум илјади хектари во битолскиот дел на Пелагонија

Сител - 15.02.2010

Обилните врнежи и наглото топење на снегот предизвикаа поплавување на површините во битолскиот дел на Пелагонија.

8 илјади хектари во Пелагонија под вода

Канал5 - 15.02.2010

Се влошува состојбата со поплавите во Пелагонија. По вчерашните 5000 хектари земјоделски површини до денеска се поплавени дополнителни 3000 хектари, односно вкупно 8.0000 хектари ...

Марица поплави села во Северна Грција

eReporter - 15.02.2010

Грчките власти организираа евакуација на населението од десетина села во северните делови на земјата откако се излеа реката Марица.

Нема опасност од излевање на Црна река

Макфакс - 15.02.2010

Околу 8.000 хектари од Пелагонија се под вода. Според информации од „Водостопанство Пелагонија“, 4.000 хектари се земјиште на ЗИК Пелагонија, а 4.000 на приватниот сектор.

Поплави во Бугарија и во Грција

Макфакс - 15.02.2010

Делови на Грција и на Бугарија по обилните дождови, што паѓаа деновиве се соочени со големи поплави. Најтешка е состојбата по течението на реката Еврос, која во Грција веќе ...

Големи поплави во северо - источна Грција

Inpress - 15.02.2010

Атина, 15. февруари (ИНПРЕС) Грчката област Еврос, на северо - истокот од земјата, е соочена со големи поплави, откако се пробиени неколку брани на реката Марица и беа поплавени ...

Повеќе од 5.000 хектари од Пелагонија се под вода

Inpress - 15.02.2010

Битола, 15. февруари (ИНПРЕС) Веќе две недели Пелагонија е под вода. Поради обилните врнежи од дожд и снег, но и поради неисчистените одводни канали, околу 5.000 хекатари од ...