TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвени линии и од бугарските граѓани

Дневник - 09.11.2012

Мнозинството испитаници даваат поддршка за поцврста политика кон нашата држава Искра Kоровешовска Педесет и еден процент од бугарското население, од кои најголем број интелектуалци, ја поддржуваат ...

Софија не е продолжена рака на Атина за блокада на Македонија

Н.Македонија - 09.11.2012

Според македонските аналитичари, несомнено е дека Грција има корист од ваквото однесување на Бугарија. Но мотивот на Бугарија не е за да добие нешто друго за возврат, туку да се бори за своите ...

„Охридска Бугарија“ начин за добивање поени пред изборите во Бугарија

Сител - 09.11.2012

Весникот „Охридска Бугарија“ кој заговара промена на границите на балканот и федерација меѓу Македонија и Бугарија, не е ништо друго туку начин за добивање политички поени пред престојните ...

Борисов: Не е нормално европските социјалисти да ја поддржат Бугарија за Шенген, а десните влади да нé кочат

Макфакс - 09.11.2012

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја повика Европската народна партија да заземе покатегорична позиција во однос на приклучувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната.

Бугарска врска

Утрински - 08.11.2012

Љупчо Поповски Големо прашање е дали некој од луѓето што ја водат државава вистински очекуваше дека отаде Деве Баир на само седум-осум недели пред толку важниот самит за нас на европските лидери во ...

Весник на македонските Бугари бара федерација меѓу Македонија и Бугарија

Канал5 - 08.11.2012

Паралелно со најновите координирани напади на бугарските медиуми и политичари македонските Бугари бараат креирање на федерација меѓу Бугарија и Македонија.

Македонски студенти во Бугарија преку бесплатен весник шират шоивинизам и етничка нетрпеливост

Сител - 08.11.2012

Македонски студенти во Бугарија преку бесплатен весник шират шоивинизам и етничка нетрпеливост. Во неколку броја од весникот Охридска Бугарија заговараат промена на границите на Балканот и федерација ...

Чашуле: Плевнелиев и Борисов да се извинат пред Музејот на холокаустот

Хајд Парк - 08.11.2012

Бугарија пред Европската унија тешко ќе може да ги објасни своите позиции поврзани со Македонија, бидејќи во нив се кријат имплицитни територијални и етнички претензии, анализара за Макфакс ...

Чашуле: Плевнелиев и Борисов да се извинат пред Музејот на холокаустот

Макфакс - 08.11.2012

Бугарија пред Европската унија тешко ќе може да ги објасни своите позиции поврзани со Македонија, бидејќи во нив се кријат имплицитни територијални и етнички претензии, анализира за Макфакс ...

Интервју - Бугарија нема да ви стави вето

Утрински - 07.11.2012

Димитар Бечев, член на Европскиот совет за надворешни односи Тоа е признавање на заедничкото минато. Да се признае, сепак, сега, кога имаме две држави и два народа, дека тие некогаш биле поврзани.

"Етнос": Грција веќе не е сама во поглед на Македонија, сега и Бугарија е со нас!

eReporter - 07.11.2012

Грчкото издание на весникот „Етнос“ ја оценува изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов како исклучително важна за Грција.

„Етнос“: Повеќе не сме сами, сега и Бугарија е против Македонија

Денешен - 07.11.2012

На овој начин грчкиот медиум „Етнос“ ја толкува изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов и смета дека е доста важна за Грција.

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

Deutsche Welle - 06.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов - европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје

Р.С.Европа - 06.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Бугарија испорачува - Македонија тактизира

Утрински - 06.11.2012

Мачото на бугаризмот, Божидар Димитров, тврди дека историјата не може да им се остави на историчарите зашто кај нас такви нема Ред писма, ред препукувања - се случувањата на релација Македонија и ...

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

Дневник - 06.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

Идивиди - 06.11.2012

Атина, 5 ноември 2012 (МИА) - Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

МРТ - 06.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов: Сите земји од регионот треба да бидат членки на НАТО и на ЕУ

Курир - 06.11.2012

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“ изјави дека барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје.

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

БезПардон - 06.11.2012

„Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов - Две држави стравуваат од можни националистички претензии на Македонија

Inpress - 06.11.2012

Софија, 6. ноември 2012 (ИНПРЕС) Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Димитров: Македонија и ЕУ ќе ја префрлат војната на Бугарска страна

24 Вести - 05.11.2012

Бугарија стравува од идното членство на Македонија во ЕУ. Директорот на Бугарскиот национален историски музеј Божидар Димитров за првпат во јавна изјава признава оти доколку земјава биде примена во ...

Борисов: Владата во Скопје да ги реши проблемите на европски начин

24 Вести - 05.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Европски дипломати: Бугарија преку Македонија ги крие сопствените проблеми

МКД - 05.11.2012

Што спрема за декемврискиот самит на ЕУ бугарската влада? Според високи преставници на Европската Унија кои инсистираат на анонимност, минатонеделните закани за вето на Македонија од Бугарија, кои ги ...

Бојко Борисов со грчка реторика

Утрински - 05.11.2012

Бугарскиот премиер во интервју за „Етнос“ ја советува македонската Влада да гради инфраструктура, а не да прави споменици Од нашиот дописник Атина - Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја советува ...

Бугарија се воздржува да не коментира што прави владата во Скопје

Алфа - 05.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов: Братска Македонија да ја почитува Бугарија ако сака во ЕУ

+инфо - 05.11.2012

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“ изјавил дека братска Македонија да ја почитува Бугарија ако сака во ЕУ.

Борисов: Македонија треба да ја почитува историјата на Бугарија ако сака наша поддршка за во ЕУ

Канал5 - 05.11.2012

И Грција се заинтересира за односите Скопје- Софија, па така грчкиот весник Етнос објави интервју со бугарскиот премиер во кое Бојко Борисов говори за европската иднина на Македонија, за историјата, ...

Нови провокации од Бугарија за македонските евроинтеграции

Сител - 05.11.2012

Новата бугарска политика на блокади, што политичарите од Софија ја заговараат веќе подолго време, добива се позериозни размери.

Бугарското вето нема врска со судирот околу историјата

МРТ - 05.11.2012

Според високи преставници на Европската унија кои инсистираат на анонимност, минатонеделните закани за вето на Македонија од Бугарија, кои ги упатиjа бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и ...

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

Сител - 05.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Европски дипломати: Намерата на Софија е да го оттргне фокусот од своите проблеми

Вечер - 05.11.2012

Според високи претставници на Европската унија кои инсистираат на анонимност, минатонеделните закани за вето на Македонија од Бугарија, кои ги упатија бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и ...

Борисов: Братска Македонија да ја почитува Бугарија ако сака во ЕУ

Press24 - 05.11.2012

Грчкиот весник Етнос објави интервју со бугарскиот премиер во кое Бојко Борисов говори за историјата и иднината на Македонија.

Европски дипломати: Македонија може да избегне бугарска блокада

Курир - 05.11.2012

Според високи преставници на Европската унија кои инсистираат на анонимност, минатонеделните закани за вето на Македонија од Бугарија, кои ги упатиjа бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и ...

Македонија може да ја прескокне бугарската блокада

БезПардон - 05.11.2012

Според високи претставници на Европската унија, кои сакаат да останат анонимни, минатонеделните закани за вето од страна на Бугарија, се потврда на шпекулациите дека е можна блокада за добивање на ...

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

еВести - 05.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов: Скопје да ги реши своите проблеми на европски начин

Макфакс - 05.11.2012

Македонската влада треба на европски начин да ги реши своите проблеми. Само така може да ја добие нашата поддршка, порачува бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос".

Борисов: Најдобро е сите земји од регионот да бидат членки на НАТО и на ЕУ

Денешен - 05.11.2012

Барањето европско решение за проблемите е предуслов за европскиот пат на Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“.

Борисов: Братска Македонија да ја почитува Бугарија ако сака во ЕУ

Maxim - 05.11.2012

Грчкиот весник Етнос објави интервју со бугарскиот премиер во кое Бојко Борисов говори за историјата и иднината на Македонија.