TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

До Букурешт лошо, по Букурешт полошо

Време - 24.04.2008

ПЕРСПЕКТИВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И СПОРОТ СО ИМЕТО Ирина Гелевска По самитот на НАТО во Букурешт, Македонија се наоѓа во драматична ситуација - се согласија повеќето учесници на трибината „Дилемите на Република Македонија - пред и по Букурешт 2008“, што се одржа вчера во организација на Фондацијата ...

Експертите тврдат- идентитет се гради само преку државата

Утрински - 24.04.2008

Заклучоци од трибината „Дилемите на Република Македонија - пред и по Букурешт“ Билјана Јовановска Без оглед на различните политички партии на кои им припаѓаат, учесниците на трибината „Дилемите на Република Македонија - пред и по Букурешт“, организирана од фондацијата Институт отворено општество – ...

Алтернативата на НАТО е федерализација на Македонија!

Капитал - 24.04.2008

Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана на Македонија Алтернативата на НАТО е федерализација на Македонија! По неуспехот на Македонија на НАТО Самитот во Букурешт, со Владо Бучовски, како поранешен министер за одбрана и премиер на Македонија разговаравме за алтернативите за развој ...

Трибина на „Сорос“: Македонија мора да влезе во НАТО

А1 - 23.04.2008

Македонија се наоѓа во драматична ситуација и мора да влезе во НАТО, се согласија учесниците на трибината на „Сорос“ - „Дилемите на Република Македонија - пред и по Букурешт“. Мора да се најде решение со Грција до 9-ти јули, рокот даден од генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, при ...

И Караманлис во преписка со ООН

Време - 23.04.2008

ПО ЦРВЕНКОВСКИ Грчкиот премиер Костас Караманлис испрати писмо до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, во врска со спорот за името откако истото го стори македонскиот претседател Бранко Црвенковски, пишуваат грчките медиуми.

НАТО задоцни во Македонија

Утрински - 23.04.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Тамара Грнчароска НАТО го згреши датумот за Македонија. Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, во понеделникот на нашата земја и' испорача „нов“ датум како краен рок за решавање на спорот со Грција доколку сакаме да влеземе во НАТО - 9 јули.

Македонија пред и по Букурешт

Канал5 - 23.04.2008

Македонија има шанси да излезе од сериозната политичка криза само со динамични и конструктивни преговори со Грција за името и затворање на прашањето до деветти јули за да може да им се придружи на Албанија и Хрватска во НАТО, во спротивно земјата се самоизолира и станува лесно ранлива за други ...

Грција незадоволна од рокот на Шефер

Вечер - 23.04.2008

Одредувањето на 9 јули како рок за решавање на проблемот со името според грчкиот весник е игра која предизвикува незадоволство во Атина, која не сака да се применуваат крајни рокови во преговорите Писмото кое претседателот Бранко Црвенковски во понеделникот му го испрати на генералниот секретар на ...

Караманлис: Грција не ја прекрши времената спогодба

А1 - 22.04.2008

Караманлис контра Црвенковски. Грција со ветото на македонскиот прием во НАТО не ја прекрши времената спогодба. Обвинувањата на Црвенковски се неиздржани и ваквите тврдења можат да наштетат врз преговорите за името, се наведува во писмото на грчкиот Премиер, испратено до генералниот секретар на ...

Шефер: Сакам да ја видам Македонија во НАТО

Вест - 22.04.2008

ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА НАТО БАРА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО ДО 9 ЈУЛИ Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер вчера во Скопје ја повика македонската Влада до 9 јули да постигне компромис за името, со цел Македонија да го фати последниот воз, заедно со Албанија и Хрватска да влезе во НАТО.

НАТО сака решение за името до 9 јули

Време - 22.04.2008

ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР ЈАП ДЕ ХОП ШЕФЕР ВО СКОПЈЕ Горан Момировски НАТО сака до 9 јули Македонија и Грција да постигнат решение за надминување на спорот со името, со што ќе се отстрани пречката држава да стане членка на Алијансата.

Шефер понуди помош во преговорите за името

Утрински - 22.04.2008

Македонија не сака 9 јули да биде крајниот рок за завршување на преговорите за името Тамара Грнчароска „Сакам да видам на 9 јули кога Албанија и Хрватска ќе го потпишуваат протоколот за пристапување во НАТО да ја имаме и третата нација, вашата, на масата на НАТО“, порача вчера во Скопје генералниот ...

Шефер: Ве сакаме во НАТО

Дневник - 22.04.2008

Македонија до 9 јули треба да го реши прашањето со името за да може да им се приклучи на Хрватска и на Албанија, рече Шефер Македонија има шанси наскоро да стане членка на НАТО ако до почетокот на јули пронајде решение за името, порача вчера во Скопје генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер.

Шефер : Сакам да ја видам Македонија во НАТО

Вечер - 22.04.2008

- Последниот воз за НАТО заминува на 9 јули кога Хрватска и Албанија треба да ги потпишат протоколите за членство во Алијансата. Шефер сака на 9 јули, на масата да има и трета нација Македонија да го реши спорот за името со Грција до 9 јули, побара вчера генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп ...

Шефер: Најдете решение до 9-ти јули

А1 - 21.04.2008

Најдете решение со Грција до 9 јули за да ги стигнете Албанија и Хрватска, побарал денеска генералниот секретар НАТО, Шефер, според кого евроатлантската интеграција е клучен предуслов за стабилноста на регионот. Тој ја разбира македонската фрустрација по ветото во Букурешт, но бара наместо земјата ...

Шефер ќе ја теши Македонија

Време - 21.04.2008

ПРВИОТ ЧОВЕК НА НАТО ВО СКОПЈЕ Генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, денеска пристигнува во посета на Македонија, во обид да го забрза македонско-грчкиот дијалог за името, што на Македонија ќе и ја отвори врата за влез во НАТО.

Што бараш па ти сега?

Вест - 21.04.2008

ЈАП ДЕ ХОП ШЕФЕР ДЕНЕС ВО МАКЕДОНИЈА ОТКАКО ЈА НАВРЕДИ ПРЕД И НА САМИТОТ НА НАТО ВО БУКУРЕШТ Шефер за време на посетата на Атина на 3 март јасно кажа дека "Мораме да разбереме дека Грција е членка на НАТО и дека земјите кои се надеваат на членство не се членки на НАТО, и тоа е основната разлика", а ...

Шефер денес во Македонија

Утрински - 21.04.2008

Скопје - Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, две недели по Самитот во Букурешт, на кој поради грчкото вето Македонија не доби покана за членство, денес доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Првиот човек на Алијансата ќе се сретне со претседателот Бранко Црвенковски, со ...

Шефер ќе бара брзо решение за спорот со Грција

Дневник - 21.04.2008

Генералниот секретар на НАТО, Јаап де Хоп Шефер, според најавите од Брисел, денеска од државниот врв ќе побара спорот за името со Грција да се реши до средината на јуни, за Македонија да ги стигне Албанија и Хрватска во алијансата.

Местото на Република Македонија е во НАТО

Канал5 - 21.04.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска побара од генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, да ги пренесе во Брисел пораките дека Република Македонија останува посветена што поскоро да стане рамноправна членка на Алијансата што е значајно и за стабилноста на регионот, но и дека не е ...

Шефер: Моја лична амбиција е Македонија да ја видам во НАТО

Канал5 - 21.04.2008

Моја лична амбиција е вашата земја да ја видам во НАТО. Сметам дека евроатлантските интеграции се клучни за стабилноста на овој регион, изјави генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер по средбата со шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски.

Македонија останува ангажирана во преговорите за името и очекува наскоро да биде дел од НАТО

Канал5 - 21.04.2008

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер на средбата со премиерот Никола Груевски искажал подготвеност да помогне во процесот за изнаоѓање решение за името, но и желба Македонија наскоро да стане членка на Алијансата односно да се надмине ситуацијата од Самитот во Букурешт.

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер во Скопје на средби со македонскиот државен врв

Канал5 - 21.04.2008

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, две недели по Самитот во Букурешт на кој поради грчкото вето Македонија не доби покана за членство, денеска во Скопје ќе се сретне со македонскиот државен врв. Скопје, 21 април (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, две недели по ...

Караманлис во Русија по поддршка за спорот со името

Вечер - 21.04.2008

Македонските друштва од Швајцарија и западноевропските држави ќе испратат декларација до ОН за признавање на Македонија под нејзиното уставно име. Бакојани посочува дека Владата во Атина во моментов не разгледувала конкретно име, туку дискутира за повеќе предлози, притоа одбивајќи да коментира дали ...