TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За поголема доверба од граѓаните – СЈО мора да биде поефикасно

ТВ21 - 09.10.2016

Специјалното јавно обвинителство треба да излезе и да и’ каже на јавноста за тоа кој прислушувал во Македонија, смета адвокатот Александар Наков. Според него, тоа е првата и најважна работа што треба да ја сторат специјалните обвинители за да ја ...

Собраниски патрдии

Нова ТВ - 08.10.2016

Предметот на гласање беше многу јасен: дали да се продолжи мандатот на СЈО и дали да се измени законот за заштита на сведоците. Нема тука ништо спорно, или сте за, или сте против. Нема неутралност, бидејќи неутралноста во овој случај значеше гласање ...

Правни последици од евентуалното укинување на СЈО

Локално - 08.10.2016

Она што можеби сите ние претпоставуваме е дека Уставниот суд можеби својата вексаторна, зла намера која што како Дамолков меч виси на СЈО, ќе ја манифестира во моменти кога македонското Собрание ќе биде распуштено, пишува Златко Јакимовски, ...

Правни последици од евентуалното укинување на СЈО

Репортер - 08.10.2016

Она што можеби сите ние претпоставуваме е дека Уставниот суд можеби својата вексаторна, зла намера која што како Дамолков меч виси на СЈО, ќе ја манифестира во моменти кога македонското Собрание ќе биде распуштено, пишува Златко Јакимовски, ...

Правни последици од евентуалното укинување на СЈО

Либертас - 08.10.2016

Она што можеби сите ние претпоставуваме е дека Уставниот суд можеби својата вексаторна, зла намера која што како Дамолков меч виси на СЈО, ќе ја манифестира во моменти кога македонското Собрание ќе биде распуштено, пишува Златко Јакимовски, ...

СЈО: И без законски измени продолжуваме со истраги

Фокус - 06.10.2016

Специјалното јавно обвинителство продолжува со работа и покрај тоа што Собранието ги одби неговите барања за измени на законот за заштита на сведоци и продолжување на мандатот за истраги. Од СЈО за „ Мета ” велат дека оставаат на пратениците да ...

СЈО: Оставаме пратениците да ги решат законите, ние продолжуваме со истрагите

Локално - 06.10.2016

Специјалното јавно обвинителство му остава на Собранието да го реши прашањето со измените на Законот за заштита на сведоци, велат од СЈО на нашето прашање дали повторно ќе бара од актуелниот собраниски состав да ги донесе измените на Законот за СЈО ...

СЈО: Ние апелиравме, а пратениците решаваат за Законот за заштита на сведоци

Слободна - 06.10.2016

„Ова јавно обвинителство во март оваа година ја поднесе иницијативата за измени на Законот за заштита на сведоци и оставаме тоа да го решат пратениците во Собранието. Веќе неколкупати јавно апелиравме за неопходноста од изменување на овој закон“, ...

СЈО: Оставаме пратениците да ги решат законите, ние продолжуваме со истрагите

Бриф - 06.10.2016

Специјалното јавно обвинителство му остава на Собранието да го реши прашањето со измените на Законот за заштита на сведоци, велат од СЈО на нашето прашање дали повторно ќе бара од актуелниот собраниски состав да ги донесе измените на Законот за СЈО ...

СЈО: Оставаме пратениците да ги решат законите, ние продолжуваме со истрагите

Мета - 06.10.2016

Специјалното јавно обвинителство му остава на Собранието да го реши прашањето со измените на Законот за заштита на сведоци, велат од СЈО на нашето прашање дали повторно ќе бара од актуелниот собраниски состав да ги донесе измените на Законот за СЈО ...

Тасева: Без законот за заштита на сведоци загрозена е безбедноста на сведоците на СЈО

24 Вести - 05.10.2016

Измените во законот за заштита на сведоци на СЈО кои не ја поминаа собраниската процедура требаше да обезбедат поголема гаранција за сведоците и нивните семејства кои треба да сведочат за крупни коруптивни и економски криминали, вели кривичарот ...

Собранието не ги прифати барањата на СЈО

Алсат-М - 05.10.2016

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ победија и на Специјалното јавно обвинителство нема да му се продолжи рокот за истраги. Гласовите само на пратениците на ВМРО – ДПМНЕ беа доволни предлозите на опзицијата да не бидат изгласани.

СЈО ги чека снимките на Чауш од ОЈО

Призма - 05.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред еден месец од Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги побарало снимките од телефонските разговори кои, според полицијата, беа пронајдени кај Зекир Бекири – Чауш, главниот протагонист во аферата популарно ...

Експерти: Отфрлањето на законите за СЈО обид да се скрие вистината за Монструм и Сопот

Алсат-М - 05.10.2016

По отфрлањето на законот за продолжување на мандатот на СЈО и измените во Законот за заштитени сведоци, според дел од домашните експерти, станува збор за механизам кој власта го користи да не се расветлат случаите Монструм и Сопот.

Шекеринска: Граѓаните на 11 декември ќе кажат што мислат за СЈО

МКД - 05.10.2016

Може да има нови предлози, меѓутоа клучното прашање е дали Собранието ќе донесе одлука за продолжување на мандатот на СЈО и за измена на Законот за заштита на сведоци, изјави заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во врска со предлог ...

Шекеринска: Виновниците не може да избегаат од вистински истраги

А1 On - 05.10.2016

Како го коментирате тоа што предлог-измените за Законот за заштита на сведоци и Законот за СЈО повторно да биде ставен на дневен ред пред да се распушти Собранието, бидејќи Павле Трајановски предложи измени слични на вашите? Може да има нови ...

Шекеринска: Виновниците не може да избегаат од вистински истраги ВИДЕО

+инфо - 05.10.2016

Одговори на новинарски прашања на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ Одговори на новинарски прашања на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ: - Може да има нови предлози, меѓутоа клучното прашање е дали Собранието ќе ...

Собранието одби да расправа за законите на Јанева...

Н.Македонија - 05.10.2016

Собранието одби да расправа за законите на Јанева Парламентарното мнозинство вчера не ги прифати предлозите поднесени од опозицијата по скратена постапка да се разгледаат законите за изменување и дополнување и на законите за СЈО и за заштитени ...

СЈО ги чека снимките на Чауш од ОЈО

Локално - 05.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред еден месец од Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги побарало снимките од телефонските разговори кои, според полицијата, беа пронајдени кај Зекир Бекири – Чауш, главниот протагонист во аферата популарно ...

Шекеринска: Виновниците не може да избегаат од вистински истраги

Репортер - 05.10.2016

Како го коментирате тоа што предлог-измените за Законот за заштита на сведоци и Законот за СЈО повторно да биде ставен на дневен ред пред да се распушти Собранието, бидејќи Павле Трајановски предложи измени слични на вашите? Може да има нови ...

СЈО ги чека снимките на Чауш од ОЈО

Репортер - 05.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред еден месец од Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги побарало снимките од телефонските разговори кои, според полицијата, беа пронајдени кај Зекир Бекири – Чауш, главниот протагонист во аферата популарно ...

Шекеринска: На 11 декември граѓаните ќе се изјаснат за СЈО и ќе ја казнат власта

Мета - 05.10.2016

Може да има нови предлози, меѓутоа клучното прашање е дали Собранието ќе донесе одлука за продолжување на рокот за истраги на Специјалното јавно обвинителство и ќе ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци, изјави денеска ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Виновниците не може да избегаат од вистински истраги

Либертас - 05.10.2016

Одговори на новинарски прашања на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска: Медиуми: Како го коментирате тоа што предлог-измените за Законот за заштита на сведоци и Законот за СЈО повторно да биде ставен на дневен ред пред да се распушти ...

СЈО ги чека снимките на Чауш од ОЈО

Либертас - 05.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред еден месец од Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги побарало снимките од телефонските разговори кои, според полицијата, беа пронајдени кај Зекир Бекири – Чауш, главниот протагонист во аферата популарно ...

Во Собранието не поминаа законите за СЈО и за заштитени сведоци

24 Вести - 04.10.2016

Предлог измени на законите по скратена постапка за Специјалното јавно обвинителство и за заштита на сведоци не поминаа во Собранието. Предлог измените добија поддршка од вкупно 30 тина пратеници, додека останатите гласаа против.

Пратениците не го продолжија мандатот на СЈО

Телма - 04.10.2016

Пратениците не го продолжија мандатот на Специјалното јавно обвинителство. По неполн час расправа,гласаа против предлозите за измена на Законот на СЈО и за зашита на сведоци. Од 90 присутни пратеници, 36 беа „за„, а 54 „против„.

Законите за СЈО отпаднаа од собранискиот дневен ред

Телма - 04.10.2016

Собраниската дебата за менување на законите за Специјалното обвинителство и за заштита на сведоци заврши пред да почне. ВМРО-ДПМНЕ ги одби предлозите на СДСМ за продолжување на рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија и за доверување право на ...

Пратениците од власта не ги подржаа барањата на Катица Јанева, и ДУИ се предомисли

24 Вести - 04.10.2016

Ниту измените на Законот за СЈО, ниту на Законот за заштита на сведоци не добија поддршка од мнозинството пратеници. Опозициската СДСМ која во петокот до Собранието ги достави предлозите, обвини дека со ова се докажува дека ВМРО-ДПМНЕ не сака да се ...

СЈО: Без законот остануваме спречени да работиме одредени предмети

Нова ТВ - 04.10.2016

Недонесувањето на законот за заштита на сведоци ќе ја отежне нашата работа, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го повтори својот став во изјава за НОВАТВ откако денеска во Собранието не помина законот за заштита на сведоци.

Не поминаа законите за СЈО и заштитени сведоци

Нова ТВ - 04.10.2016

Собранието по неполн час расправа, не ги усвои предлозите за измена на Законот на СЈО и за зашита на сведоци. Со 36 ЗА и 54 ПРОТИВ од вкупно 90 пратеници, не помина предлогот за измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство со кое се бараше ...

Предавство спрема моќта, љубов спрема законот

Нова ТВ - 04.10.2016

Автор: Беса Арифи, вонреден професор при Универзитетот на Југо-Источна Европа Минатата недела учествував на една интересна дискусија за борбата против корупција во Македонија. Јасно е дека не може да се зборува за било каква борба против корупција ...

Трајанов поднесува измени на законите за СЈО и заштитени сведоци

Нова ТВ - 04.10.2016

Пратеникот од Демократскиот сојуз Павле Трајанов денеска ќе поднесе предлог за измени на законите за СЈО и за заштитени сведоци по редовна постапка. Според него, вчерашните измени беа поднесени по скратена постапка, и за разлика од нив, за овие кои ...

Во Собранието денеска за СЈО и за заштитени сведоци

Р.С.Европа - 04.10.2016

Измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци денеска треба да се најдат на дневен ред на пленарна седница во Собранието. Координаторите на пратеничките групи вчера се договориле со претседателот на ...

Барањата на Јанева не поминаа во Собранието

Р.С.Европа - 04.10.2016

Предлог измени на законите по скратена постапка за Специјалното јавно обвинителство и за заштита на сведоци не поминаа во Собранието. Предлог измените добија поддршка од вкупно 30 тина пратеници додека останатите гласаа против.

На СЈО му се брза, ВМРО-ДПМНЕ купува време

Р.С.Европа - 04.10.2016

Измените на законите што ги бара СЈО денеска се во собрание. Аналитичарите сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ не ги поддржува за да ја оневозможи работата на обвинителството, додека на СЈО му се брза за да може да ги доистражи случаите.

Собранието ги одби барањата на СЈО

Deutsche Welle - 04.10.2016

Мнозинството пратеници во Собранието попладнево ги отфрлија бараните измени во Законот за СЈО и Законот за заштита на сведоци. Пратениците на ДУИ не се појавија на расправата Пратениците во Собранието го отфрлија барањето на специјалната обвинителка ...

Собранието, СЈО и државата

Призма - 04.10.2016

И овој текст, како и претходниот ( Лустрација на лустраторите ), го инспирира Собранието, овој пат со „расправата“ по извештајот на СЈО. Таа „расправа“ ги заслужи наводниците затоа што се огреши во еден од основните принципи на науката за методот.

Власта не сака одврзани раце за СЈО

Р.С.Европа - 04.10.2016

Владејачкото мнозинство гласаше против измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци да се носат по скратена постапка. Обвинуваат дека СЈО е продолжена рака на СДСМ, додека опозицијата тврди дека власта се ...

Шилегов: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ станаа помагачи на криминалот што го гони СЈО

МКД - 04.10.2016

Со денешното гласање пратениците од ВМРО-ДПМНЕ официјално станаа прикривачи и помагачи на криминалот што го гони Специјалното јавно обвинителство, изјави пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов.

ЛДП: Власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

МКД - 04.10.2016

Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои СЈО ги побара за поефикасно работење. „Не можеме да најдеме оправдување зошто поединци или политичка партија би биле ...

ВМРО-ДПМНЕ го одржа ветувањето, измените на Законот за СЈО не добија поддршка

МКД - 04.10.2016

Собранието, за помалку од еден час расправа денеска не ги усвои предлозите за измена на Законот за СЈО и за заштита на сведоци. Со 54 гласа „против“ пратениците од владејачкото мнозинство го одбија предлог законот што го предложи СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ, како што ветија, „против“, ДУИ ги поддржаа измените, ама повеќето не дојдоа на седница

МКД - 04.10.2016

Во стилот на „ветено-сторено" пратениците на владејачката ВМРО-ДПМНЕ едногласно се изјаснија против измените на Законот за СЈО, односно продолжување на мандатот. Опозицијата гласаше за измените, а не гласаа независните пратенички Роза ...

САД и ЕУ: Партиите да се придржуваат до обврските и да ги поддржат барањата на СЈО

МКД - 04.10.2016

Американската амбасада во Македонија ги охрабрува политичките партии да се придржуваат до обврските кои што ги презеле со потпишувањето на Договорот од Пржино и договорот од 20 јули, а тоа значи и поддршката на работата на Специјалното јавно ...

ЕУ бара сите партии да го поддржат СЈО

Сакам да кажам - 04.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Скопје денеска повторно ги повика потписниците на Договорот од Пржино да се придржуваат до договорот и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство, oткако владејачкото мнозинство во Собранието ги ...

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Правдико - 04.10.2016

Пратениците не ги изгласаа барањата на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева за продолжување на рокот за покренување на обвинение кој сега е 18 месеци, како и измените на Законот за заштитените сведоци, со кои би се овозможило Специјалната ...

ЕУ: Сите партии да го поддржат СЈО

Фокус - 04.10.2016

Откако предлозите за измена на Законот за заштита на сведоци и продолжување на мандатот на Специјалото јавно обвинителство паднаа во Собрание, Делегацијата на Европската Унија во Скопје ги повика четирите најголеми политички партии да ја поддржат ...

Без заштитени сведоци ќе бидеме немоќни по одредени предмети, велат од СЈО

Сакам да кажам - 04.10.2016

Со недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, се отежнува работата на Специјалното јавно обвинителство, велат од СЈО, по денешната седница во Собранието на која владејачкото мнозинство не ги поддржа измените на Законот за СЈО за ...

САД И ЕУ пак изненадени дека Груевски не го поддржа СЈО

Сакам да кажам - 04.10.2016

И Американската амбасада и Мисијата на ЕУ во Скопје реагираа по вчерашното гласање во Собранието, кога пратениците на владејачкото мнозинство одбија да гласаат за измените на законите со кои СЈО бараше дополнителна заштита на заштитените сведоци и ...

ЛДП: жалиме што власта Не го поддржа СЈО и го штити криминалот

ТВ21 - 04.10.2016

Не можеме да најдеме оправдување зошто поединци или политичка партија би биле против измените кои ги бараше ова обвинителство, освен тоа дека целта им била да го заштитат и прикријат криминалот, корупцијата и изборните фалсификати.

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Кајгана - 04.10.2016

Пратениците не ги изгласаа барањата на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева за продолжување на рокот за покренување на обвинение кој сега е 18 месеци, како и измените на Законот за заштитените сведоци, со кои би се овозможило Специјалната ...

Пратениците ќе расправаат за законите за СЈО и за заштитени сведоци

Тера - 04.10.2016

Измените на Законот за специјалното јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци денеска се на дневен ред на пленарна седница во Собранието. Координаторите на пратеничките групи вчера се договориле со претседателот на Собранието, Трајко ...

Законите за СЈО отпаднаа од собранискиот дневен ред

ТВ21 - 04.10.2016

Со мнозинство гласови во Собранието не минаа измените на законите за кои инсистираше Специјалното јавно обвинителство, а ги предложи опозицијата. Се бараше истрагите на СЈО до подигнување на обвинение да се подолги од 18 месеци и Специјалните да ...

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

+инфо - 04.10.2016

Партијата нагласува дека криминалот не познава ни вера, ни нација, ни партиска припадност. жЛиберално-демократската партија реагира што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги ...

Шилегов: Одбивањето на СЈО значи дека ВМРО-ДПМНЕ има што да крие

Фокус - 04.10.2016

Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ од Специјалниот јавен обвинител очигледно произлегува од тоа дека тие имаат што да сокријат и очигледно е дека нивното одбивање значи страв и прикривање на вистината, рече денеска Петре Шилегов од СДСМ откако законските ...

Барањата на Јанева не поминаа во Собранието

ТВ21 - 04.10.2016

Предлог измени на законите по скратена постапка за Специјалното јавно обвинителство и за заштита на сведоци не поминаа во Собранието. Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани ...

СЈО: Без законот за заштита на сведоци сме немоќни да работиме одредени предмети

+инфо - 04.10.2016

Собранието денеска не ги усвои предлозите за измена на Законот на СЈО и за заштита на сведоци. Недонесувањето на Законот за заштита на сведоци ќе ја отежне нашата работа, изјавиле од Специјалното јавно обвинителство за Нова ТВ , откако денеска во ...

Пратениците не го продолжија мандатот на СЈО

Тера - 04.10.2016

Законот за заштита на сведоците на СЈО и Измените на Законот за СЈО за продолжување на мандатот на ова обвинителтво, предложени од пратеничката група на СДСМ не поминаа во Собранието, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа ...

Законските измени кои ги бараше Јанева не поминаа во Собрание

Фокус - 04.10.2016

Законските измени на Законот за СЈО, како и Законот за заштита на сведоци не беа изгласани. Со 36 „за“ и 54 „против“ од вкупно 90 присутни пратеници, законските измени не беа донесени. Петре Шилегов од СДСМ рече дека гласањето на овој Закон содржи ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ гласаше против продолжување на мандатот на СЈО

А1 On - 04.10.2016

Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани од Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Претходно, со 36 гласа за и 54 гласа против, тие ги оспорија и измените на законот за ...

Законските измени што ги бара СЈО не поминаа во Собранието

Капитал - 04.10.2016

Не се остварија оптимистичките математики за тоа како би можело да се дојде до доволен број пратенички гласови за во Собранието да поминат предлог-законските измени што ги изготви СДСМ според барањата на специјалната обвинителка Катица Јанева.

СЈО: Без законот за заштита на сведоци, не може да се работат „Монструм“, „Сопот“ и „Мартин Нешкоски“

А1 On - 04.10.2016

Со гласањето против измените кои ги бараше Катица Јанева, ВМРО-ДПМНЕ ја кочи работата на Специјалното јавно обвинителство. – Сме изјавиле повеќепати дека без тој закон не сме во можност да работиме на одредени предмети, велат за А1он од СЈО.

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

А1 On - 04.10.2016

„Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги побара за поефикасно работење.

Собранието не ги изгласа законите за СЈО и за заштита на сведоците

Сакам да кажам - 04.10.2016

Законот за заштита на сведоците на СЈО и Измените на Законот за СЈО за продолжување на мандатот на ова обвинителтво, предложени од пратеничката група на СДСМ не поминаа во Собранието, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против.

(ВИДЕО) Шилегов: Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ од СЈО произлегува од тоа дека тие имаат нешто да сокријат

А1 On - 04.10.2016

-Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ од Специјалниот јавен обвинител очигледно произлегува од тоа дека тие имаат што да сокријат. Очигледно е дека нивното одбивање значи страв и прикривање на вистината, вели Шилегов.

Шилегов: И денеска Груевски и ВМРО-ДПМНЕ покажаа дека се плашат од СЈО ВИДЕО

+инфо - 04.10.2016

Тој рече дека пратениците станале помагачи на криминалот кој го гони СЈО, а алиби гласањето на ДУИ, и оваа партија ја става во иста категорија. Само Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат од СЈО и затоа одбиваат да гласаат за измените на Законот за ...

СЈО: Без заштита на сведоците сме немоќни за одредени предмети

Фокус - 04.10.2016

Од Специјалното јавно обвинителство велат дека тоа што владејачкото мнозинство гласаше против измени на Законот за заштита на сведоци и продолжување на мандатот на СЈО, дополнително ќе им ја отежни работата и не ќе можат да спроведат детални истраги ...

Пратениците не одобрија измени во Законот за СЈО

+инфо - 04.10.2016

Пратениците беа против предлогот на СДСМ до крајот на 2017 година да се одложи оценувањето на јавната и државната администрација. Владејачкото мнозинство не даде поддршка на измените за Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Предлозите за измени на законите за СЈО и за заштита на сведоци не поминаа во Собранието

Академик - 04.10.2016

„Специјалното јавно обвинителство работи според Законот за СЈО, но исто така во тој закон е наведено дека ова обвинителство треба да постапува во согласност со сите системски закони кои ја тангираат работата на ЈОРМ и другите процесни закони, како и ...

НЕ поминаа законите за СЈО – пратениците на ДУИ поделени во гласањето

ТВ21 - 04.10.2016

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ едногласно кажаа „НЕ“ за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство за продолжување на рокот за поднесување на обвиненија. Не поминаа ниту измените на Законот за заштитени сведоци, кои обвинителката Јанева ...

Шилегов: Нема поголем доказ за криминалот на Груевски од денешното гласање

Точка - 04.10.2016

Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници, изјави пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов откако мнозинството пратеници не ги изгласа измените на Законот за Специјално обвинителство и ...

Шилегов: Власта не сака СЈО да ги расчисти истрагите

Канал5 - 04.10.2016

Опозициската СДСМ смета дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со денешното гласање да не се прифати предлогот на опозицијата за носење по скратена постапка на измени на Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и на законот за заштитени сведоци, ...

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Точка - 04.10.2016

Пратениците не ги изгласаа барањата на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева за продолжување на рокот за покренување на обвинение кој сега е 18 месеци, како и измените на Законот за заштитените сведоци, со кои би се овозможило Специјалната ...

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Курир - 04.10.2016

Пратениците не ги изгласаа барањата поднесени од група пратеници за измена и дополнување на Законот за Специјалното јавно обвинителство за продолжување на рокот за покренување на обвинение кој сега е 18 месеци, а ни измените на Законот за ...

Пратениците ќе расправаат за законите за СЈО и за заштитени сведоци...

Н.Македонија - 04.10.2016

Пратениците ќе расправаат за законите за СЈО и за заштитени сведоци Измените на Законот за специјалното јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци денеска се на дневен ред на пленарна седница во Собранието.

СОБРАНИЕ: Пратениците не ги прифатија измените на законите за СЈО и за заштитени сведоци

Телеграф - 04.10.2016

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на прес-конференција објасни дека коалицијата „За подобра Македонија“ не гласала за двата предлога бидејќи СЈО го нарекло Собранието нелегитимно и бидејќи Катица Јанева не доставила ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ не сака СЈО да ги расчисти докрај истрагите што ги почна

Локално - 04.10.2016

Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од гласањето на неговите пратеници, обвини вчера Петре Шилегов, по собраниската седница на која пратениците не ги изгласаа измените на Законот за СЈО и на Законот за заштитени сведоци.

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

Локално - 04.10.2016

„Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги побара за поефикасно работење.

СЈО: Без Законот за заштита на сведоци сме немоќни по некои предмети

Локално - 04.10.2016

Со недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, се отежнува работата на Специјалното јавно обвинителство, велат од СЈО, по вчерашната седница во Собранието на која владејачкото мнозинство не ги поддржа измените на Законот за СЈО (за ...

Делегацијата на ЕУ по гласањето во Собранието: Партиите да го поддржат СЈО

Локално - 04.10.2016

Откако владејачкото мнозинство во Собранието ги одби предлозите за измени на Законот за СЈО, во делот за продолжување на рокот за истрагата, како и измените на Законот за заштитени сведоци, Делегацијата на Европската Унија во Скопје денеска повторно ...

Пратениците го заштитија криминалот на власта: нема измени во законите за СЈО и заштита на сведоци

Сведок - 04.10.2016

Собранието по неполн час расправа, не ги усвои предлозите за измена на Законот на СЈО и за зашита на сведоци. Со 36 за и 54 против од вкупно 90 пратеници, не помина предлогот за измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство со кое се бараше ...

Собранието, СЈО и државата

Локално - 04.10.2016

Кога СЈО даде на знаење дека нема да биде под контрола на контролираниот обвинителски систем на Зврлевски, Илиевски и Аневски, туку врвот на власта го осомничи како злосторничко здружение, Груевски посегна по анатемата „Ванхојтевци-Катици“, ...

Нема законски измени за СЈО и заштитените сведоци, за Шилегов тие биле за да нема „убиство или самоубиство на некои од ...

Локално - 04.10.2016

Пратениците од мнозинството не ги усвоија предлозите за измена на Законот на СЈО и за зашита на сведоци поднесени од СДСМ. По помалку од час расправње , со 36 “за” и 54 “против” , не помина предлогот на законските измени со кои се предлагаше ...

Собранието ќе расправа за измените на закони што ги бара СЈО

Стандард - 04.10.2016

Партиите на вчерашната координативна средба, договорија да се стават измените на Законот за СЈО, како и Законот за заштита на сведоци, на дешениот дневен ред на собраниската седница. Седницата е по барање на СДСМ, која изготви и ги достави ...

(ВИДЕО) Шилегов: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ официјално станаа прикривачи и помагачи на криминалот што го гони СЈО

Репортер - 04.10.2016

Изјава за медиуми на Петре Шилегов: Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници. Очигледно е дека обвинетиот Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се единствените ...

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

Бриф - 04.10.2016

Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги побара за поефикасно работење.

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ не сака СЈО да ги расчисти докрај истрагите што ги почна

Мета - 04.10.2016

Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници, обвини денеска Петре Шилегов, по собраниската седница на која пратениците не ги изгласаа измените на Законот за СЈО и на Законот за заштитени ...

Делегацијата на ЕУ по гласањето: Партиите да го поддржат СЈО

Репортер - 04.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Скопје денеска повторно ги повика потписниците на Договорот од Пржино да се придржуваат до договорот и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство.

Шилегов: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ официјално станаа прикривачи и помагачи на криминалот што го гони СЈО

Стандард - 04.10.2016

„Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници. Очигледно е дека обвинетиот Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се единствените коишто не сакаат да се овозможи ...

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

Репортер - 04.10.2016

Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги побара за поефикасно работење.

Кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО?

Стандард - 04.10.2016

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ , меѓу кои Антонио Милошевски и Даниела Рангелова се на листата од денешното гласање, кои гласаа против тоа да се донесе Предлог – закон за изменување на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и ...

Делегацијата на ЕУ: Да се поддржи работата на СЈО

Стандард - 04.10.2016

Откако Собранието денеска не ги изгласа предлозите за измени на Законот за СЈО, во делот за продолжување на рокот за истрагата, како и измените на Законот за заштитени сведоци, Делегацијата на Европската Унија во Скопје ги повика потписниците на ...

Шилегов: Власта докажа дека се плаши од СЈО за криминалното работење

Позитив.мк - 04.10.2016

Опозицискиот пратеник Петре Шилегов жестокот ги нападна пратениците на владејачкото мнозинство како директни помагачи на криминалот ВМРО-ДПМНЕ и со негласањето на законските измени покажаа дека се плашат од работата на СЈО.

СЈО: Без Законот за заштита на сведоци сме немоќни по некои предмети

Репортер - 04.10.2016

Со недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, се отежнува работата на Специјалното јавно обвинителство, велат од СЈО, по денешната седница во Собранието на која владејачкото мнозинство не ги поддржа измените на Законот за СЈО (за ...

Владејачкото мнозинство гласаше против измените на законите кои ги побара СЈО

Репортер - 04.10.2016

Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани од Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Претходно, тие ги оспорија и измените на законот за СЈО.

Власта денеска ќе покаже дали се плаши од истрагите на СЈО

Бриф - 04.10.2016

Со гласање за законските измени што ги бара СЈО, пратениците ќе покажат дали борбата против корупцијата и криминалот ја поддржуваат суштински, или само декларативно, пишува Дојче веле. Измените на Законот за СЈО и на Законот за заштита на сведоци, ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ не сака силно СЈО кое ќе ги расчисти криминалите

Фактор - 04.10.2016

Потпаролот на СДСМ, Петре Шилегов по денешното гласање во собранието против измените на измените на Законот за СЈО, како и Законот за заштита на сведоци, изјави дека нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање ...

Катица Јанева за Фактор: Овој или новиот состав на Парламентот ќе мора да ги усвои барањата на СЈО

Репортер - 04.10.2016

СЈО ќе продолжи да инсистира да бидат изгласани измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, вели за Фактор Катица Јанева по денешната одлуката на Собранието да не ги поддржи барањата кои ги достави СЈО ...

Владејачкото мнозинство гласаше против измените на законите кои ги побара СЈО

Бриф - 04.10.2016

Собранието по неполн час расправа, не ги усвои предлозите за измена на Законот на СЈО и за зашита на сведоци. Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани од Специјалната јавна ...

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

Стандард - 04.10.2016

Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги побара за поефикасно работење.

(ВИДЕО) Шилегов: Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ од СЈО произлегува од тоа дека тие имаат нешто да сокријат

Репортер - 04.10.2016

-Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ од Специјалниот јавен обвинител очигледно произлегува од тоа дека тие имаат што да сокријат. Очигледно е дека нивното одбивање значи страв и прикривање на вистината, вели Шилегов.

СЈО: Без законот за заштита на сведоци сме немоќни да работиме одредени предмети

Бриф - 04.10.2016

Недонесувањето на Законот за заштита на сведоци ќе ја отежне нашата работа, изјавиле од Специјалното јавно обвинителство за Нова ТВ , откако денеска во Собранието не поминаа измените на законот.

СЈО не доби продолжување на мандатот

Позитив.мк - 04.10.2016

Предложените законски измени за продолжување на мандатот на СЈО поради изгубеното време со наметната аболиција не се прифатени, ниту пак се исполнети барањата на СЈО за подобрување на законот за заштита на сведоци.

Власта денеска ќе покаже дали се плаши од истрагите на СЈО

Репортер - 04.10.2016

Со гласање за законските измени што ги бара СЈО, пратениците ќе покажат дали борбата против корупцијата и криминалот ја поддржуваат суштински, или само декларативно, пишува Дојче веле . Измените на Законот за СЈО и на Законот за заштита на сведоци, ...

Кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО?

Бриф - 04.10.2016

Погледнете кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО: Листата е од денешното гласање за да се донесе Предлог – закон за изменување на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од ...

СЈО: Без законот за заштита на сведоци, не може да се работат „Монструм“, „Сопот“ и „Мартин Нешкоски“

Репортер - 04.10.2016

Со гласањето против измените кои ги бараше Катица Јанева, ВМРО-ДПМНЕ ја кочи работата на Специјалното јавно обвинителство. – Сме изјавиле повеќепати дека без тој закон не сме во можност да работиме на одредени предмети, велат за А1он од СЈО.

Кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО?

Слободна - 04.10.2016

Погледнете кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО: Листата е од денешното гласање за да се донесе Предлог – закон за изменување на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од ...

Кои пратеници гласаа против закон за заштита на сведоци на СЈО?

Слободна - 04.10.2016

Погледнете кои пратеници гласаа против законски измени за заштита на сведоци, што беше барање на СЈО. 52 пратеници гласаа против да се донесе Предлог – закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци по скратена постапка, затоа ...

Не поминаа измените на законите кои ги побара СЈО

Стандард - 04.10.2016

Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги отфрли барањата на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јаневаа кои се однесуваа на измените за заштитени сведоци. Претходно, тие гласаа и против измените на законот за СЈО.

Ќе има ли измени на законите кои ги бараше Јанева?

Фактор - 04.10.2016

На денешната 123-та седница на Собранието на Република Македонија, на дневен ред на предлог на СДСМ се ставени измените на Законот за заштита на сведоци, по скратена постапка. Опозицијата за денеска предлага и расправа за изменување на Законот за ...

Собранието не ги изгласа измените на закони кои ги бараше Јанева

Фактор - 04.10.2016

Собранието денеска не ги усвои предлозите за измена на Законот на СЈО и за заштита на сведоци. Со 36 за и 54 против не помина предлогот за измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство со кое се бараше продолжување на рокот за постоење на ...

Собранието не ги усвои предлозите за измена на законот на СЈО и за заштита на сведоци

МРТ - 04.10.2016

Со 36 гласови „за“ и 54 „против“ од вкупно 90 пратеници, не помина предлогот за измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство и за заштита на сведоци... Во Собранието, парламентарното мнозинство гласаше против донесувањето на измени на ...

Ленче Ристовска: СЈО нема да ги изложува сведоците на ризик

Фактор - 04.10.2016

По денешното одбивање на предлот измените на законот за заштитени сведоци Специјалното јавно обвинителство има ограничени можности за работа. Бидејќи нема систем преку кој СЈО целосно ќе го заштити идентитетот на сведокот, како и неговата улога во ...

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Република - 04.10.2016

Собранието на Република Македонија на денешната 123-та седница ги разгледуваше Предлог-измените на законите по скратена постапка за Специјалното јавно обвинителство и за заштита на сведоците.

Делегацијата на ЕУ по гласањето во Собранието: Партиите да го поддржат СЈО

Мета - 04.10.2016

Откако владејачкото мнозинство во Собранието ги одби предлозите за измени на Законот за СЈО, во делот за продолжување на рокот за истрагата, како и измените на Законот за заштитени сведоци, Делегацијата на Европската Унија во Скопје денеска повторно ...

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Макфакс - 04.10.2016

Пратениците не ги изгласаа барањата на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева за продолжување на рокот за покренување на обвинение кој сега е 18 месеци, како и измените на Законот за заштитените сведоци, со кои би се овозможило Специјалната ...

Шилегов: Нема поголем доказ за криминалот на Груевски од денешното гласање

Макфакс - 04.10.2016

Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници, изјави пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов откако мнозинството пратеници не ги изгласа измените на Законот за Специјално обвинителство и ...

Кои пратеници гласаа против измена на законите кои ги бараше Јанева?

Фактор - 04.10.2016

Собранието на Република Македонија денеска не ги прифати предлозите поднесени од опозицијата на седницата по скратена постапка да се разгледаат законите за изменување и дополнување и на Законот за СЈО, на Законот за заштитени сведоци, и на Законот ...

СЈО: Без Законот за заштита на сведоци сме немоќни по некои предмети

Мета - 04.10.2016

Со недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, се отежнува работата на Специјалното јавно обвинителство, велат од СЈО, по денешната седница во Собранието на која владејачкото мнозинство не ги поддржа измените на Законот за СЈО (за ...

Катица Јанева за Фактор: Овој или новиот состав на Парламентот ќе мора да ги усвои барањата на СЈО

Фактор - 04.10.2016

СЈО ќе продолжи да инститира да бидат изгласани измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, вели за Фактор Катица Јанева по денешната одлуката на Собранието да не ги поддржи барањата кои ги достави СЈО ...

Собранието не ги изгласа законите на СЈО, за ВМРО-ДПМНЕ тоа било лекција за Јанева

Мета - 04.10.2016

Владејачкото мнозинство во Собранието денеска ги одби предлозите за измени на Законот за СЈО (за продолжување на рокот на работата) и на Законот за заштитени сведоци. За разгледување на измените на Законот за СЈО гласаа 36 пратеници, а против беа ...

Пратениците не одобрија измени на законот за СЈО

МРТ - 04.10.2016

Нема измена на законот за заштитени сведоци и продолжување на рокот за работата на СЈО. Собранието не ги изгласа барањата на обвинителката Јанева. Од ВМРО- ДПМНЕ прашаа, како може да се бараат измени на закон, а Собранието го смета за нелегитимно.

САД и ЕУ на иста линија: Поддршка за СЈО и непречена работа за Јанева

Фактор - 04.10.2016

Откако пратениците на владејачката коалиција денеска не ги поддржаа барањата на Катица јанева и СЈО за измена на законот за заштитени сведоци и продолжување на рокот за работата на обвинителството, со соопштенија се јавија американската амбасада и ...

(ВИДЕО) Шилегов: Власта не сака СЈО да ги расчисти истрагите

еМагазин - 04.10.2016

Опозициската СДСМ смета дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со денешното гласање да не се прифати предлогот на опозицијата за носење по скратена постапка на измени на Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и на законот за заштитени сведоци, ...

Пратениците не ги изгласаа барањата на Катица Јанева

Пулс24 - 04.10.2016

Пратениците не ги изгласаа барањата поднесени од група пратеници за измена и дополнување на Законот за Специјалното јавно обвинителство за продолжување на рокот за покренување на обвинение кој сега е 18 месеци, а ни измените на Законот за ...

Нема продолжување на мандатот на СЈО и измени на Законот за сведоци

еМагазин - 04.10.2016

Во Собранието денеска не поминаа двата закони кои ги бараше Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, а кои по скратена постапка ги поднесе СДСМ. Со 54 гласа „против“ пратениците го одбија предлогот за измена на Законот за Специјалното јавно ...

(Цела листа) Еве како кој пратеник како гласаше за продолжување на мандатот на СЈО

еМагазин - 04.10.2016

Со 54 гласа „против“ пратениците денеска во Собрание го одбија предлогот за измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), со кој се бараше продолжување на мандатот на СЈО. „За“ гласаа 36 пратеници.

(Цела листа) Еве кој пратеник како гласаше за измените на Законот за заштита на сведоци

еМагазин - 04.10.2016

Педесет и два пратеника денеска во Собрание гласаа „против“, а 42 беа „за“ предлогот за измени на Законот за заштитени сведоци за потребите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева неколку пати досега ...

Делегацијата на ЕУ: Партиите да го поддржат СЈО

еМагазин - 04.10.2016

По гласањето на пратениците во Собранието за предлозите за измени на Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во делот за продолжување на мандатот, како и измените на Законот за заштитени сведоци, Делегацијата на Европската Унија во Скопје ...

ЛДП: Жалиме што власта не го поддржа СЈО и застана во заштита на криминалот

Либертас - 04.10.2016

Соопштение на ЛДП: Либерално-демократската партија изразува жалење што владејачкото мнозинство во Парламентот не ги поддржа законските измени кои Специјалното јавно обвинителство ги побара за поефикасно работење.

Кои пратеници гласаа против продолжување на мандатот на СЈО?

Либертас - 04.10.2016

Листата е од денешното гласање за да се донесе Предлог – закон за изменување на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите по скратена постапка.

Делегацијата на ЕУ по гласањето: Партиите да го поддржат СЈО

Либертас - 04.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Скопје денеска повторно ги повика потписниците на Договорот од Пржино да се придржуваат до договорот и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство.

(ВИДЕО) Шилегов: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ официјално станаа прикривачи и помагачи на криминалот што го гони СЈО

Либертас - 04.10.2016

Изјава за медиуми на Петре Шилегов: Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници. Очигледно е дека обвинетиот Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се единствените ...

СЈО: Без Законот за заштита на сведоци сме немоќни по некои предмети

Либертас - 04.10.2016

Со недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, се отежнува работата на Специјалното јавно обвинителство, велат од СЈО, по денешната седница во Собранието на која владејачкото мнозинство не ги поддржа измените на Законот за СЈО (за ...

Катица Јанева за Фактор: Овој или новиот состав на Парламентот ќе мора да ги усвои барањата на СЈО

Либертас - 04.10.2016

СЈО ќе продолжи да инсистира да бидат изгласани измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, вели за Фактор Катица Јанева по денешната одлуката на Собранието да не ги поддржи барањата кои ги достави СЈО ...

Владејачкото мнозинство гласаше против измените на законите кои ги побара СЈО

Либертас - 04.10.2016

Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани од Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Претходно, тие ги оспорија и измените на законот за СЈО.

Власта денеска ќе покаже дали се плаши од истрагите на СЈО

Либертас - 04.10.2016

Со гласање за законските измени што ги бара СЈО, пратениците ќе покажат дали борбата против корупцијата и криминалот ја поддржуваат суштински, или само декларативно, пишува Дојче веле. Измените на Законот за СЈО и на Законот за заштита на сведоци, ...

Законот за СЈО и за заштита на сведоци утре во Собрание

Телма - 03.10.2016

За утре е закажана Собраниска седница на чиј дневен ред е менување на Законот за Специјалното јавно обвинителство и на Законот за заштита на сведоци. Седницата е договорена на денешната координативна средба на пратеничките групи со претседателот на ...

Измените на Законот за СЈО и за заштита на сведоци утре на пленарна седница во Собранието

24 Вести - 03.10.2016

Измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци утре ќе се најдат на дневен ред на пленарна седница во Собранието. Координаторите на пратеничките групи денеска се договориле со претседателот на Собранието, ...

Измените на законите за СЈО и за заштитени сведоци утре во Собрание

Нова ТВ - 03.10.2016

Собранието утре на пленарна седница ќе расправа за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци. Ова е договорено денеска на средбата на координаторите на пратеничките групи со претседателот Трајко ...

СЈО и заштитените сведоци во Собрание: Се зависи од независните и ДПА

Нова ТВ - 03.10.2016

Законот за заштита на сведоци и Законот за Специјалното обвинителство денеска се пред пратениците во Собранието кои ќе одлучуваат за потребата од измени. Обвинителката Катица Јанева неколку пати побара од пратениците да изгласаат промени на Законот ...

Пратениците ќе расправаат за законот за СЈО и за заштитени сведоци

Р.С.Европа - 03.10.2016

Измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци утре ќе се најдат на дневен ред на пленарна седница во Собранието. Координаторите на пратеничките групи денеска се договориле со претседателот на Собранието, ...

Измените на Законите за СЈО и за заштитени сведоци утре на собраниска седница

МКД - 03.10.2016

Измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на законот за заштитени сведоци ќе се разгледуваат утре на пленарна седница на Собранието, за што се договориле координаторите на пратеничките групи и претседателот на Собранието, Трајко ...

Собранието утре ќе одлучува за Законот за СЈО и за заштита на сведоци

Фокус - 03.10.2016

Партиите на денешната координативна средба договорија утре на дневен ред на собраниската седница да се најдат измените на Законот за СЈО, како и Законот за заштита на сведоци. Седницата е по барање на СДСМ, која изготви и ги достави ...

Собранието утре ќе расправа за законите за СЈО и за заштитени сведоци

Сакам да кажам - 03.10.2016

Пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци на утрешната седница на Собранието со почеток во 11 часот, договориле денеска координаторите на пратеничките групи со претседателот ...

Законите за СЈО и за заштитени сведоци утре на собраниска седница

+инфо - 03.10.2016

Опозицијата ги повика сите парламентарни политички партии да се приклучат и да дадат поддршка на оваа иницијатива. Утре, во 11 часот, на пленарна седница на Собранието, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно ...

Двојазичност

Курир - 03.10.2016

Десет недели пред изборите работите стојат вака: 1. Никој не е сосема сигурен дали избори на 11 декември воопшто ќе има 2. Заев, за секој случај, свика конгрес со делегати што самиот персонално ги бирал за да не мора да има Конгрес на СДСМ по ...

Законите за СЈО и за заштитени сведоци утре на собраниска седница

Локално - 03.10.2016

Утре, во 11 часот, на пленарна седница на Собранието, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, договориле денеска координаторите на пратеничките групи со претседателот ...

Законите за СЈО и за заштитени сведоци утре на собраниска седница

Мета - 03.10.2016

Утре, во 11 часот, на пленарна седница на Собранието, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, договориле денеска координаторите на пратеничките групи со претседателот ...

Измените на законите за СЈО и заштита на сведоци на собраниска седница

МРТ - 03.10.2016

Во петокот СДСМ побара итна седница и ги достави предлог измените, изработени според предлозите на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за продолжување на рокот за подигнување обвинение...

Законите за СЈО и за заштитени сведоци утре на собраниска седница

Бриф - 03.10.2016

Утре, во 11 часот, на пленарна седница на Собранието, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, договориле денеска координаторите на пратеничките групи со претседателот ...

Собранието утре ќе одлучува за Законот за СЈО и за заштита на сведоци

Репортер - 03.10.2016

Партиите на денешната координативна средба договорија утре на дневен ред на собраниската седница да се најдат измените на Законот за СЈО, како и Законот за заштита на сведоци. Седницата е по барање на СДСМ, која изготви и ги достави ...

Пратениците утре ќе расправаат за Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци

Стандард - 03.10.2016

Утре, во 11 часот, на пленарна седница на Собранието, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, договориле денеска координаторите на пратеничките групи со претседателот ...

За кои два закони ќе одлучуваат утре пратениците?

Фактор - 03.10.2016

На пленарна седница на Собранието, утре во 11 часот, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци. Ова денеска го договориле координаторите на пратеничките групи со ...

СЈО и заштитените сведоци зависат од независните и ДПА

Репортер - 03.10.2016

Продолжувањето на рокот за работа на СЈО и судбината на Законот за заштитени сведоци за кои СЈО кажа дека влијаат врз нивната работа во случаите „Нешковски“, „Монструм“ и „Сопот“, сега зависат од гласовите на независните пратеници и албанската ...

Законите за СЈО и заштита на сведоци утре во Собрание

еМагазин - 03.10.2016

Измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци утре се на дневен ред на пленарна седница во Собранието. Координаторите на пратеничките групи денеска се договориле со претседателот на Собранието, Трајко ...

Собранието ќе одлучува за Законот за СЈО и за заштита на сведоци

Lider - 03.10.2016

На дневен ред на собраниската седница денеска ќе се најдат измените на законот за СЈО, како и законот за заштита на сведоци. Седницата е по барање на СДСМ, која изготви и ги достави предлог-законските измени изработени според барањата на ...

Законите за СЈО и за заштитени сведоци утре на собраниска седница

Либертас - 03.10.2016

Утре, во 11 часот, на пленарна седница на Собранието, пратениците ќе расправаат за измените на Законот за Специјално јавно обвинителство и на Законот за заштитени сведоци, договориле денеска координаторите на пратеничките групи со претседателот ...