TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите потези на кавалерот Путин

Руска реч - 16.11.2014

Ноември 2014 година, рускиот претседател Владимир Путин речиси предизвика дипломатски скандал кога стави шал на рамената на правата дама на Кина Пенг Лијан, сопругата на кинескиот претседател, Кси Џинпинг.

Колку се уште силни Американците?

Deutsche Welle - 14.11.2014

Самитот на АПЕК во Пекинг јасно ги покажа поместувањата во глобалниот распоред на моќта. Колку се уште силни САД? Колку е моќна Кина веќе денес? И кој ја гарантира стабилноста, прашува Миодраг Шориќ.

Кинескиот претседател ги собра сите поени

Deutsche Welle - 13.11.2014

За првпат од 2001 година Пекинг беше домаќин на самит на Азиско-Пацифичката соработка (АПЕК). Ши Џинпинг ја искористи шансата за да ги претстави кинеските интереси како предност за сите, смета Ханс Шпрос.

Путин кавалерот, ги разработи кинеските цензори

Кајгана - 12.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, вообичаено има имиџ на опасен и студен лидер, но неодамна покажа дека знае да биде вистински кавалер. За време на синоќешната свечена вечера, тој со својот шал ја прегрна првата жена на Кина, Пенг Лијуан.

Обама бил нервозен при разговорите со Путин

Локално - 12.11.2014

За време на самитот на организацијата за Азиско-пацифичкото соработка Владимир Путин и Барак Обама разговараа неколку пати меѓусебно. Меѓународната ситуација е толку напната, дека на многу набљудувачи им се чини дека на овие состаноци се дискутира ...

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

Н.Македонија - 12.11.2014

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), кој во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, вчера беше усвоен план за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, ...

Кавалерскиот потег на Путин

Нетпрес - 12.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, вообичаено има имиџ на опасен и студен лидер, но неодамна покажа дека знае да биде вистински кавалер. За време на синоќешната свечена вечера, тој со својот шал ја прегрна првата жена на Кина, Пенг Лијуан.

Момент на блискост со Путин го збуни Обама

Република - 12.11.2014

Не дозволувајте да ве измами фотографијава! Претседателите Путин и Обама се уште не се пријатели! На настан во Пекинг, со кој се одбележува отворањето на средбата на Азиско- пацифичка економска соработка, кога кинескиот претседател Си Џинпин ги ...

(Галерија) Азиско-пацифичкиот самит од друг агол

еМагазин - 12.11.2014

Азиско-пацифичкиот самит во Мјанмар, Кина, виден од друга перспектива. ...

Обама бил нервозен при разговорите со Путин

Falanga - 12.11.2014

На фотографиите се гледа дека Путин се држи доста слободно. За време на самитот на организацијата за Азиско-пацифичкото соработка Владимир Путин и Барак Обама разговараа неколку пати меѓусебно.

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

24 Вести - 11.11.2014

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, денеска е усвоен планот за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, ...

Пекинг: Студена средба Обама - Путин

24 Вести - 11.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин неколку пати накратко се сретнале за време на Азиско пацифичкиот самит за економска соработка во Пекинг. Некои од нивните средби, според известувањата, биле студени, а се ...

Неколку кратки средби на Обама и Путин во Пекинг

Р.С.Европа - 11.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин неколку пати накратко се сретнале за време на Азиско пацифичкиот самит за економска соработка во Пекинг. Некои од нивните средби, според известувањата, биле студени, а се ...

Обама и Путин зборувале за Иран, Сирија и за Украина

Р.С.Европа - 11.11.2014

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин за време на трите кратки средби на маргините на Самитот во Пекинг, разговарале за Иран, Сирија и за Украина. Портпаролката на американскиот Национален совет за безбедност, Бернадет ...

Студено ракување

Deutsche Welle - 11.11.2014

По две години период на замрзнати односи, кинескиот претседател Ши Џинпинг и јапонскиот премиер Шинзо Абе имаа прва средба. Тензиите ќе се намалат, но ривалството околу доминацијата во Азија останува.

Обама и Путин разговарале за Украина, Иран и Сирија

Телеграф - 11.11.2014

Три пати во текот на денешниот ден Обама имаше можност да разговара со претседателот Путин, изјави портпаролката на американскиот Совет за национална безбедност, Бернадет Михан Претседателот на САД, Барак Обама, денеска во Пекинг се сретна со ...

Путин со кавалерски потег кон првата дама на Кина, медиумите пак го цензурираа гестот (ФОТО)(ВИДЕО)

Телеграф - 11.11.2014

Додека кинескиот преседател Си Ѓинпинг разговарал со претседателот на САД, Барак Обама, кој бил од неговата десна страна, првата дама на Кина разговарала со Путин Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена ...

Кавалерски гест на Путин кон првата дама на Кина

Алфа - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена вечера во Пекинг со својот шал ја наметнал првата дама на Кина, Пенг Лијуан. Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на ...

Заврши првата седница во рамки на самитот на АПЕК, на маргините повторно средба меѓу Обама и Путин

Алфа - 11.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин ја искористи можноста по завршувањето на работната седница на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) повторно да разговара со американскиот претседател Барак Обама, јави ТАСС.

И галантноста на Путин им создаде проблем на кинеските домаќини на АПЕК

Локално - 11.11.2014

Уште полоши беа шегите кои почнаа да кружат околу вистинските намери на разведениот руски претседател – обожуван меѓу многу кинески жени поради неговата слика на мачо и човек од акција. Тоа беше премногу за кинеските власти.

Се сретнаа Обама и Путин,зборувале за Иран, Сирија и за Украина

Локално - 11.11.2014

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин за време на трите кратки средби на маргините на Самитот во Пекинг, разговарале за Иран, Сирија и за Украина. Портпаролката на американскиот Национален совет за безбедност, Бернадет ...

Путин го предупреди Азиско-пацифичкиот регион

Локално - 11.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин предупреди Азиско-пацифичкиот регион треба да е против поделба ни трка натпревар на едни со други здруженија, пренесе РИА Новости. Во азиско-пацифичкиот регион дејствуваат мноштво трговски договори, се ...

Премиерот на Јапонија го кани Путин да потпишат мировен договор

Локално - 11.11.2014

Јапонскиот премиер Шинзо Абе најави дека сака да покани рускиот претседател Владимир Путин да ја посети Јапонија следната година за билатерални разговори и да потпишат мировен договор, пренесоа агенциите.

Кинезите не смееја да ја видат оваа фотографија на Путин и кинеската „прва дама“

Фактор - 11.11.2014

Самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) беше отворен со голем огномет во Пекинг, а за време на настанот рускиот претседател Владимир Путин кавалерски ја нагрна со ќебе Пенг Лијуан, сопругата на неговиот кинески колега Кси Џинпинг.

Украина, Ирак и Сирија предмет на разговор меѓу Путин и Обама

Точка - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама се сретна денеска во Пекинг со рускиот колега Владимир Путин, со кого разговараа за Украина, Иран и Сирија, соопшти Белата куќа. – Три пати во денешниот ден, вкупно 15-20 минути, претседателот Обама имаше можност да ...

Бела куќа: Обама и Путин разговарале за Украина, Иран и Сирија

А1 On - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама се сретна денеска во Пекинг со рускиот колега Владимир Путин, со кого разговараа за Украина, Иран и Сирија, соопшти Белата куќа. - Три пати во денешниот ден, вкупно 15-20 минути, претседателот Обама имаше можност да ...

Бела куќа: Обама и Путин разговарале за Украина, Иран и Сирија

+инфо - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама се сретна денеска во Пекинг со рускиот колега Владимир Путин, со кого разговараа за Украина, Иран и Сирија, соопшти Белата куќа. - Три пати во денешниот ден, вкупно 15-20 минути, претседателот Обама имаше можност да ...

Повторно средба меѓу Обама и Путин на маргините на АПЕК

+инфо - 11.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин ја искористи можноста по завршувањето на работната седница на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) повторно да разговара со американскиот претседател Барак Обама, јави ТАСС.

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

А1 On - 11.11.2014

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, денеска е усвоен планот за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, ...

Обама и Путин кратко и протоколарно за Иран, Сирија и Украина

Н.Македонија - 11.11.2014

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин за време на трите кратки средби на маргините на Самитот во Пекинг, разговарале за Иран, Сирија и за Украина Портпаролката на американскиот Национален совет за безбедност, Бернадет Михен ...

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

+инфо - 11.11.2014

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, денеска е усвоен планот за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, ...

(ВИДЕО) Кавалерски гест на Путин кон првата дама на Кина

А1 On - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена вечера во Пекинг со својот шал ја наметнал првата дама на Кина, Пенг Лијуан. На вечерата, која била организирана на стадион, присуствувале лидерите од 12 земји, ...

Вака Владимир Путин со еден потег ја загреал првата дама на Кина

Попара - 11.11.2014

Додека Си Џинпинг разговарал со Барак Обама за време на свечениот огномет во Пекинг, Владимир Путин бил кавалер и со топла марама ја обвил првата дама на Кина. Претседателот на Русија, Владимир Путин, е познат по добрите манири, па за време на ...

Заврши првата седница во рамки на самитот на АПЕК, на маргините повторно средба меѓу Обама и Путин

А1 On - 11.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин ја искористи можноста по завршувањето на работната седница на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) повторно да разговара со американскиот претседател Барак Обама, јави ТАСС.

Пекинг и Токио одлучни да го надминат спорот за Источно Кинеско Море

Н.Македонија - 11.11.2014

По повеќе од двегодишни тензии поради територијалниот спор во Источно Кинеско Море, лидерите на Јапонија и на Кина, Шинзо Абе и Кси Џи Пинг, вчера на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг остварија средба, ...

Кавалерскиот гест на Путин спрема првата дама на Кина (видео)

Канал5 - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа покажа каков кавалер е, кога на свечената вечер со својот шал ја завитка првата дама на Кина, Пенг Лиуан. Додека кинескиот претседател Си Џинпинг разговараше со претседателот на САД Барак Обама, кој седеше ...

Кавалерски гест на Путин кон првата дама на Кина

Н.Македонија - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена вечера во Пекинг со својот шал ја наметнал првата дама на Кина, Пенг Лијуан На вечерата, која била организирана на стадион, присуствувале лидерите од 12 земји, ...

Секогаш џентлмен: Вака Владимир Путин со еден потег ја загреал првата дама на Кина!

Точка - 11.11.2014

Додека Си Џипинг разговарал со Барак Обама за време на свечениот огномет во Пекинг, Владимир Путин бил кавалер и со топла марама ја обвил првата дама на Кина. Претседателот на Русија, Владимир Путин, е познат по добрите манири, па за време на ...

ВИДЕО Галантноста на Путин им создаде проблем на кинеските домаќини на АПЕК

+инфо - 11.11.2014

Тоа беше топол гест во студената ноќ кога Владимир Путин ја завитка со шал сопругата на Кси Јинпинг додека кинескиот претседател разговараше со Барак Обама. Единствениот проблем: Путин се покажа како галантен, а кинескиот домаќин на самитот трапав и ...

Украина, Ирак и Сирија предмет на разговор меѓу Путин и Обама

Нетпрес - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама се сретна денеска во Пекинг со рускиот колега Владимир Путин, со кого разговараа за Украина, Иран и Сирија, соопшти Белата куќа. – Три пати во денешниот ден, вкупно 15-20 минути, претседателот Обама имаше можност да ...

Заврши првата седница во рамки на самитот на АПЕК, на маргините средбата меѓу Обама и Путин

Press24 - 11.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин ја искористи можноста по завршувањето на работната седница на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) повторно да разговара со американскиот претседател Барак Обама.

Кавалерски гест на Путин (фото)

Република - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена вечера во Пекинг со својот шал ја наметнал првата дама на Кина, Пенг Лијуан. Додека кинескиот преседател Си Џинпинг разговарал со претседателот на САД, Барак ...

Кавалерски гест на Путин кон првата дама на Кина

Сител - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена вечера во Пекинг со својот шал ја наметнал првата дама на Кина, Пенг Лијуан. На вечерата, која била организирана на стадион, присуствувале лидерите од 12 земји, ...

Бела куќа: Обама и Путин разговарале за Украина, Иран и Сирија

Сител - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама се сретна денеска во Пекинг со рускиот колега Владимир Путин, со кого разговараа за Украина, Иран и Сирија, соопшти Белата куќа. - Три пати во денешниот ден, вкупно 15-20 минути, претседателот Обама имаше можност да ...

Путин вистински кавалер

Република - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин се покажа како вистински кавалер кога на свечената вечера својот шал ѝ го подари на првата дама на Кина Пенг Лијуан. Додека кинескиот претседател Сји Џинпинг разговараше со претседателот на САД Барак Обама, првата ...

На самитот на АПЕК во Пекинг прифатен планот за слободна трговија

МРТ - 11.11.2014

За време на огнометот на отворено, на првата дама на Кина и застуде, а Путин без двоумење и го понуди своето ќебе... На самитот на АПЕК, азиско-пацифичките лидери го прифатија планот на Пекинг за создавање зона за слободна трговија, ривал на ...

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

Сител - 11.11.2014

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, денеска е усвоен планот за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, ...

Самитот на АПЕК во Пекинг заврши со договор за слободна трговија

Денар - 11.11.2014

На самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што во Пекинг ги собра најголемите светски лидери, денеска е усвоен планот за воспоставување широка зона на слободна трговија во тој регион, соопшти на крајот од самитот неговиот домаќин, ...

Путин не успеа да ја шармира првата дама на Кина

Вечер - 11.11.2014

Путин направи еден кавалерски потег за време на самитот на АПЕК во Пекинг. Скоро разведениот претседател го понуди неговото кебе на Пенг Лијуан, жената на кинескиот претседател Џи Џинпинг.

И Обама е за слободна трговија

Вечер - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама на самитот за Азиско-пацифичка економска соработка АПЕК, апелираше што побрзо да се постигне предложениот договор за слободна трговија. Обама и лидерите на 11 земји од пацифичкиот прстен, меѓу кои се Јапонија, Кина, ...

Бела куќа: Обама и Путин разговарале за Украина, Иран и Сирија

Денешен - 11.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама се сретна денеска во Пекинг со рускиот колега Владимир Путин, со кого разговараа за Украина, Иран и Сирија, соопшти Белата куќа. – Три пати во денешниот ден, вкупно 15-20 минути, претседателот Обама имаше можност да ...

Абе: Пекинг и Токиo меѓусебно си се потребни

Макфакс - 11.11.2014

Кина и Јапонија „си се потребни една на другата“, бидејќи нивните судбини се поврзани, изјави во вторникот во кинеската престолнина јапонскиот премиер Шинзо Абе по неговата прва средба со кинескиот претседател Си Џинпинг на маргините од самитот ...

Руска школа: Кавалерски гест на Путин кон првата дама на Кина/Видео

Lider - 11.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин покажа дека е голем кавалер, кога синоќа на свечена вечера во Пекинг со својот шал ја наметнал првата дама на Кина, Пенг Лијуан. На вечерата, која била организирана на стадион, присуствувале лидерите од 12 земји, ...

Заврши првата седница во рамки на самитот на АПЕК, на маргините средбата меѓу Обама и Путин

Maxim - 11.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин ја искористи можноста по завршувањето на работната седница на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) повторно да разговара со американскиот претседател Барак Обама.

Обама ја почна турнејата во Азија со посета на Пекинг

24 Вести - 10.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама ја почна турнејата во Азиско-пацифичкиот регион со посета на Пекинг. Се очекува Обама да се сретне со новиот индонезиски претседател Џоко Видодо, а попладне да се ...

Обама се фокусира на позитивните аспекти во односите со Кина

Глас на Америка - 10.11.2014

Во говорот на Самитот на Азиско-пацифичка соработка во Пекинг Американскиот претседател Барак Обама вели дека Вапингтон го поздравува подемот на просперитетна и мирољубива Кина. Тој ова го нагласи во говорот пред деловни водачи на Самитот на ...

Обама пристигна во Пекинг

Р.С.Европа - 10.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска пристигна во Пекинг од каде што ја почнува азиската турнеја. Тој ќе учествува на самитот за економска соработка на земјите од азиско пацифичкиот регион, ...

АПЕК: Пекинг се покажува од „чоколадната“ страна

Deutsche Welle - 10.11.2014

Желбата на Кина е да приреди перфектен пречек на гостите на самитот на АПЕК во главниот град. Затоа, во него владее еден вид вонредна состојба, што не им се допаѓа на сите жители на Пекинг.

Русија сака да се шири на азискиот пазар

Р.С.Европа - 10.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин се надева дека земјата ќе ја зголеми трговијата со азиските земји и ќе го прошири својот извоз во регионот. Западните санкции поради кризата во Украина ја принудија ...

Обама и Путин имале „кратка средба“ во Пекинг

Р.С.Европа - 10.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин имале „кратка средба“ на маргините на самитот на АПЕК во Пекинг, соопшти висок американски претставник. Според него, за време на кратката средба тие немале време да ги ...

Во Пекинг почнува самитот на АПЕК

Алсат-М - 10.11.2014

Средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-Пацифичка економска соработка (АПЕК) денеска почнува во главниот град на Кина, Пекинг. Домаќин на средбата, на која ќе присуствуваат лидерите на 21 ...

Обама и Путин се сретнале во Пекинг – на помалку од 5 минути

МКД - 10.11.2014

Претседателите на Русија и на Соединетите Американски Држави денес разговарале неколку минути на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), кој се одржува во Пекинг.

Обама пристигна во Пекинг

Локално - 10.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама пристигна во Пекинг во рамките на азиската турнеја, за време на која ќе оствари неколку средби со кинескиот колега Кси Џинпинг и ќе го посети Мјанмар и Австралија, ...

Обама ја почна турнејата во Азија со посета на Пекинг

Алфа - 10.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама ја почна турнејата во Азиско-пацифичкиот регион со посета на Пекинг. Претседателот на САД Барак Обама ја почна турнејата во Азиско-пацифичкиот регион со посета на ...

Во Пекинг почнува самитот на АПЕК

Алфа - 10.11.2014

Средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-Пацифичка економска соработка (АПЕК) денеска почнува во главниот град на Кина, Пекинг. Средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-Пацифичка ...

ПЕКИНГ: Почнува самитот на АПЕК

Телеграф - 10.11.2014

Самитот на АПЕК е најголем меѓународен настан во Пекинг по Олимписките игри во 2008 година Средба на лидерите на земјите-членки на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) денеска ќе се одржи во ...

Средба Путин и Абе

Идивиди - 10.11.2014

Пекинг, 10 ноември 2014 (МИА - Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пекинг се сретна со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, пренесе ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Јапонија и Кина ќе ги подобруваат односите

Телеграф - 10.11.2014

Спорот меѓу Кина и Јапонија за ненаселените острови во Источното Кинеско Море предизвикува страв од воен судир меѓу двете земји со најголеми економии во Азија Јапонија и Кина го направија првиот ...

КРЕМЉ: Путин и Обама си разменија неколку зборови

Телеграф - 10.11.2014

Вистината е дека тие се поздравија, но немаа можност за посериозен разговор. Тоа беше кус контакт на маргините на самитот на АПЕК, изјави Песков во Пекинг Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија денеска на ...

Обама и Путин се сретнаа, ама немаа можност за сериозни разговори

Фактор - 10.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Владимир Путин заедно во Пекинг учествуваат на средбата на организацијата за Азиско-пацифичка економска соработка (АПЕК). На маргините на состанокот кратко се сретнале, но немале можност ...

Путин и јапонскиот премиер се договорија за соработка на сите нивоа

Руска реч - 10.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин и премиерот на Јапонија Шинзо Абе се договорија за продолжување на контактите „на сите нивоа“, пренесува ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на рускиот ...

Путин ќе ја посети Јапонија во 2015 година

Руска реч - 10.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин може да ја посети Јапонија во 2015 година, соопштува ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

Обама во азиска турнеја, денеска почнува од Пекинг

Н.Македонија - 10.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска пристигна во Пекинг од каде што ја почнува азиската турнеја Тој ќе учествува на самитот за економска соработка на земјите од азиско пацифичкиот регион, а ...

Обама ја почна турнејата во Азија со посета на Пекинг

А1 On - 10.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама ја почна турнејата во Азиско-пацифичкиот регион со посета на Пекинг. Се очекува Обама да се сретне со новиот индонезиски претседател Џоко Видодо, а попладне да се ...

Во Пекинг почнува самитот на АПЕК

А1 On - 10.11.2014

Средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-Пацифичка економска соработка (АПЕК) денеска почнува во главниот град на Кина, Пекинг. Домаќин на средбата, на која ќе присуствуваат лидерите на 21 ...

Путин и Абе разговараа за ситуацијата во Украина и за мировниот договор меѓу Русија и Јапонија

А1 On - 10.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пекинг се сретна со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, пренесе ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Во Пекинг почнува самитот на АПЕК

+инфо - 10.11.2014

Средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-Пацифичка економска соработка (АПЕК) денеска почна во главниот град на Кина, Пекинг. Домаќин на средбата, на која присуствуваат лидерите на 21 држава, ...

Обама ја почна турнејата во Азија со посета на Пекинг

+инфо - 10.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама ја почна турнејата во Азиско-пацифичкиот регион со посета на Пекинг. Се очекува Обама да се сретне со новиот индонезиски претседател Џоко Видодо.

Путин се сретна со јапонскиот премиер Абе

Точка - 10.11.2014

Во рамки на средбата помеѓу претседателот на Русија, Владимир Путин со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, која се одржа денеска во Пекинг била разгледана ситуацијата во Украина, работата врз мировниот ...

Путин и Абе разговараа за ситуацијата во Украина и за мировниот договор меѓу Русија и Јапонија

+инфо - 10.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пекинг се сретна со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, пренесе ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Абе: Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи

А1 On - 10.11.2014

Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи кои се на ниско ниво, изјави денеска јапонскиот премиер Шинѕо Абе по получасовата средба со кинескиот претседател Кси ...

Абе: Јапонија и Кина ги подобруваат билатералните односи

+инфо - 10.11.2014

Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи кои се на ниско ниво, изјави денеска јапонскиот премиер Шинѕо Абе по получасовата средба со кинескиот претседател Кси ...

Путин и Обама разговараа во кулоарите на самитот АТЕС во Пекинг

Руска реч - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се сретнаа и разговараа во кулоарите на самитот на Азиско-тихоокеанската економска соработка, пренесува „Интерфакс“.

Обама му пришол на Путин: Доволни биле пет минути за двајцата најмоќни лидери да си кажат што имаат

Точка - 10.11.2014

Додека чекале на групното фотографирање, претседателот на САД му пришол на својот руски колега, а за што разговарале засега не открива никој. Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак ...

Обама и Путин се сретнале во Пекинг

Н.Македонија - 10.11.2014

Претседателите на Русија и на Соединетите американски држави денеска разговарале неколку минути на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка(АПЕК), што се одржува во Пекинг ...

Кремљ ја потврди кусата средба меѓу Путин и Обама во Пекинг

А1 On - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија денеска на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг, но немаа можност за посериозни разговори, изјави денеска портпаролот на Путин, ...

„Поздрав на Обама и Путин, без подолг разговор“

Канал5 - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг. Потпаролот на Путин, Дмитри Песков истакна дека немало прилика за сериозен разговор помеѓу ...

Во Пекинг почнува самитот на АПЕК

Сител - 10.11.2014

Средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-Пацифичка економска соработка (АПЕК) денеска почнува во главниот град на Кина, Пекинг. Домаќин на средбата, на која ќе присуствуваат лидерите на 21 ...

Путин и Абе разговараа за ситуацијата во Украина и за мировниот договор меѓу Русија и Јапонија

Сител - 10.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пекинг се сретна со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, пренесе ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Путин се сретна со јапонскиот премиер Абе

Нетпрес - 10.11.2014

Во рамки на средбата помеѓу претседателот на Русија, Владимир Путин со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, која се одржа денеска во Пекинг била разгледана ситуацијата во Украина, работата врз мировниот ...

Абе: Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи

Сител - 10.11.2014

Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи кои се на ниско ниво, изјави денеска јапонскиот премиер Шинѕо Абе по получасовата средба со кинескиот претседател Кси ...

По две годишни тензии, лидерите на Јапонија и Кина на средба

МРТ - 10.11.2014

Тоа е прв чекор во подобрување на односите меѓу двете земји, соопштија официјалните лица... По повеќе од две години тензии поради територијалниот спор во Источно Кинеско Море, лидерите на Јапонија и ...

Куса средба на Путин и Обама во Пекинг

Press24 - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија денеска на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг, но немаа можност за посериозни разговори, изјави денеска портпаролот на Путин, ...

Кремљ ја потврди кусата средба меѓу Путин и Обама во Пекинг

Република - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија денеска на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг, но немаа можност за посериозни разговори, изјави денеска портпаролот на Путин, ...

Кремљ ја потврди кусата средба меѓу Путин и Обама во Пекинг

Сител - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија денеска на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг, но немаа можност за посериозни разговори, изјави денеска портпаролот на Путин, ...

Абе: Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи

Денешен - 10.11.2014

Јапонија и Кина го направија првиот чекор за подобрување на билатералните односи кои се на ниско ниво, изјави денеска јапонскиот премиер Шинѕо Абе по получасовата средба со кинескиот претседател Кси ...

Петте минути на Путин и Обама

Вечер - 10.11.2014

Додека чекале на групното фотографирање, претседателот на САД му пришол на својот руски колега, а за што разговарале засега не открива никој. Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама, разговарале денес во рамките на самитот на ...

Путин и Абе разговараа за ситуацијата во Украина и за мировниот договор меѓу Русија и Јапонија

Lider - 10.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пекинг се сретна со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, пренесе ТАСС, повикувајќи се на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Куса средба на Путин и Обама во Пекинг

Maxim - 10.11.2014

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама се поздравија денеска на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Пекинг, но немаа можност за посериозни разговори, изјави денеска портпаролот на Путин, ...