TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Усвоен пакет закони за имплементација на договорот од Пржино

Глас на Америка - 10.11.2015

Дебата имаше само за гласањето на дијаспората. Собранието пред полноќ го усвои пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа: Законот за основање Анкетна комисија која ќе ја истражува аферата за прислушувањето, ...

Охрабрување од Стејт департментот за напредокот во Македонија

Глас на Америка - 10.11.2015

САД се задоволни од постигнатата согласност за клучните закони што произлегуваат од договорот од Пржино. „Ги охрабруваме лидерите на Македонија да продолжат со напредокот во имплементирање на политичкиот договор од Пржино, што го претставува ...

Собранието ги донесе договорените Закони

Телма - 10.11.2015

Синоќа нешто пред полноќ, Собранието ги изгласа пакетот закони договорени на лидерската средба во согласност со Договорот од пржино. Основана е Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето, а потоа по скратена постапка ги донесоа Измените на ...

Изгласани „Пакетот закони од Пржино“

Телма - 10.11.2015

Синоќа пред полноќ, над 100 гласа за и понекој воздржан или против имаше за сите пет закони и за Одлуката за основање Анкетна комисија. СДСМ не влегува во Владата за да ја спроведува политиката на ВМРО ДПМНЕ, рече Рената Десковска-Треневска, туку за ...

Усвоени се законите за имплементација на "Пржино"

Нова ТВ - 10.11.2015

Собранието пред полнож го усвои пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа законот за основање Анкетна комисија која ќе ја истражува аферата за прислушувањето, измените во Изборниот законик, измените и дополнувања ...

Изгласани законите од договорот од Пржино

24 Вести - 10.11.2015

Собранието нешто пред полноќ ги донесе законите предвидени со договорот од Пржино. Се работи за измени и дополнување на три закони, Изборниот законик, Кривичниот законик и Законот за Влада, како и донесување на два нови закони, едниот за заштита на ...

Се создаваат предуслови за фер избори во април

Р.С.Европа - 10.11.2015

Донесувањето на законите договорени во Пржино дава надеж за фер и демократски избори во април. Собранието ноќеска пред полноќ го донесе пакетот закони предвидени со договорот од Пржино, кои треба да овозможат расчистување на аферата „Прислушување“ и ...

„Пржинските закони“ изгласани пред полноќ

Р.С.Европа - 10.11.2015

Најжестока дебата се водеше за Изборниот законик во делот на гласањето за дијаспората. За дел од законите воопшто немаше пријавени пратеници за дискусија. Собранието вечерва пред полноќ ги донесе пакетот закони договорени во Пржино.

Собранието ги изгласа законите од договорот во Пржино

МКД - 10.11.2015

Пратениците вчера пред полноќ го изгласаа пакетот закони усогласени претходно на лидерската средба за спроведување на договорот од Пржино. Без дискусија се изгласа одлуката за основање анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, измените и ...

„Пржинските закони“ изгласани пред полноќ

Тера - 10.11.2015

С обранието вечерва пред полноќ ги донесе пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа законот за основање Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, измените и дополнувањата во Изборниот законик, измените и ...

Законите поминаа, на ред е реконструкција на Владата

+инфо - 10.11.2015

Собранието пред полноќ го усвои пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа одлуката за основање Анкетна комисија која ќе ја истражува аферата за прислушувањето, измените во Изборниот законик, измените и дополнувања ...

Законите од пржино изгласани пред полноќ

МК News - 10.11.2015

Собранието вечерва пред полноќ ги донесе пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа законот за основање Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, измените и дополнувањата во Изборниот законик, измените и ...

Изгласани законите од Пржино, треба да се изберат новите министри

Кајгана - 10.11.2015

Со повеќе од 100 гласа за, ноќеска пред полноќ беа изгласани законите договорени во Пржино, при што за некои воопшто немаше пријавени дискутанти, а за некои, како за законот за пратеници од дијаспората, имаше остра дискусија.

Изгласани законите од Пржино, на ред е назначувањето на опозициските министри

А1 On - 10.11.2015

Неколку минути пред полноќ Собранието го изгласа пакетот закони за имплементација на договорот од Пржино откако во петокот четирите политички партии ги договорија реформите што треба да се имплементираат пред предвремените парламентарни избори во ...

ЗАКОНИТЕ ИЗГЛАСАНИ: Договорот од Пржино помина и во Собранието

Телеграф - 10.11.2015

Пратениците повеќе од седум часа дебатираа за Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето, за измени на Изборниот законик и Кривичниот законик, предлог-закон за заштита на приватност односно за т.н „бомби, за укажувачите („свиркачите“), и ...

Изгласани законите од Пржино, следно треба да се изберат новите министри

Точка - 10.11.2015

Со повеќе од 100 гласа за, ноќеска пред полноќ беа изгласани законите договорени во Пржино, при што за некои воопшто и немаше пријавени дискутанти, а за некои, како за законот за пратеници од дијаспората имаше остра дискусија.

Сите пратеници си гласаа како „попчиња“ за Пржино

Фактор - 10.11.2015

Пржинските закони беа изгласани синоќа пред полноќ. За некои од законите воопшто и немаше пријавени дискутанти, а за некои како за законот за пратеници од дијаспората имаже остра дискусија.

Најжешки дебати за дијаспората-Кои закони ги усвоија пратениците од договорот во Пржино?

Фактор - 10.11.2015

Македонските пратеници ги усвоија законите за кои политичките партии се согласија во Пржино. Народните избраници по брза постапка гласаа за измените и дополнувањата во Изборниот законик, за измените и дополнувањата на Законот за кривична постапка, и ...

Изгласани законите од договорот од Пржино

Бриф - 10.11.2015

Собранието нешто пред полноќ ги донесе законите предвидени со договорот од Пржино. Се работи за измени и дополнување на три закони, Изборниот законик, Кривичниот законик и Законот за Влада, како и донесување на два нови закони, едниот за заштита на ...

Пратениците го изгласа договореното од Пржино

Репортер - 10.11.2015

Собранието вечерва пред полноќ ги донесе пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа законот за основање Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, измените и дополнувањата во Изборниот законик, измените и ...

Изгласани законите од Пржино, следно треба да се изберат новите министри

Макфакс - 10.11.2015

Со повеќе од 100 гласа за, ноќеска пред полноќ беа изгласани законите договорени во Пржино, при што за некои воопшто и немаше пријавени дискутанти, а за некои, како за законот за пратеници од дијаспората имаше остра дискусија.

По жестока расправа изгласани законите предвидени со договорот од Пржино

Кумановски м. - 10.11.2015

Со над 100 гласови ЗА, нешто пред полноќ беа изгласани сите закони кои ги предвидува политичкиот договор од Пржино, на кој потпис имаат ставено лидерите на четирите најголеми политички партии.

Пакетот закони од Пржино влегуваат во Собрание

Телма - 09.11.2015

Закон за влада, законот за заштита на приватноста и на укажувачите, изборниот законик, како и деталите околу анкетна комисија за прислушувањето денеска треба да бидат доставени до Собранието.

Законите од договорот од Пржино влегуваат во Собрание

Телма - 09.11.2015

Политичките партии ќе инсистираат законите да поминат по итна постапка бидејќи Европската Комисија утре треба да го објави Извештајот за напредокот на Македонија. Први на гласање ќе бидат ставени измените на законот за Влада за да се овозможи ...

Жестока расправа во собранието за законите од Пржино

Телма - 09.11.2015

Гласањето на дијаспората ги раскара пратениците. Дискусијата на пратеникот од Америка Павле Саздов за неговата улога во парламентот ја прекина мирната атмосфера и конструктивна дебата. ДУИ се обиде да ја смири тензијата.

Законите од договорот во Пржино влегуваат во собраниска процедура

24 Вести - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска влегуваат законите од договорот во Пржино за кои политичките партии постигнаа согласност: Законот за заштита на приватноста, за влада, за заштита на дојавувачите, измените на изборниот законик, одлуката за формирање ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Утрински - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите од договорот од Пржино во Собрание

Р.С.Европа - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за укажувачите, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето.

Пратениците ќе расправаат за законите од договорот од Пржино

Р.С.Европа - 09.11.2015

Во Собранието денеска на дневен ред ќе се најдат законите кои произлегуваат од договорот во Пржино и кои беа договорени на последната лидерска средба во Клубот на пратениците. Пратениците ќе расправаат за законот за Влада, изборниот законик, законот ...

Законите од Пржино се кријат од јавноста

Вест - 09.11.2015

Спикерот на Собранието Трајко Вељаноски ја извести јавноста дека на координација на пратеничките групи поголемите парламентарни партии договориле одржување на седница каде ќе се расправа за донесување на законите предвидени во договорот од Пржино, ...

Вечерва во пакет ќе се гласаат законите од Пржино

Вест - 09.11.2015

Собранието одлучи петте закони од договорот од Пржино да се донесуваат по скратена постапка. Спикерот на Собранието Трајко Вељаноски најави дека до крајот на денот пратениците во пакет ќе ги изгласат договорените закони.

Собранието го изгласа договореното од Пржино

Р.С.Европа - 09.11.2015

Собранието вечерва пред полноќ ги донесе пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа законот за основање Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, измените и дополнувањата во Изборниот законик, измените и ...

Владата се уште не го пратила пакетот закони во Собранието

+инфо - 09.11.2015

Се уште е неизвесно дали денеска ќе се најдат на дневен ред во Собранието пакетот закони што произлегоа од Договорот од Пржино. Според информации од собраниските служби предлог-законските решенија не уште не се стасани во Собранието.

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

А1 On - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите од договорот во Пржино влегуваат во собраниска процедура

Правдико - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска влегуваат Законите од договорот во Пржино за кои политичките партии постигнаа согласност: Законот за заштита на приватноста, за Влада, за заштита на дојавувачите, измените на Изборниот законик, одлуката за формирање ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Алфа - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Новите закони што произлегоа од Пржинскиот договор пред пратениците

Фокус - 09.11.2015

Денеска попладне најверојатно ќе се гласа за сите закони Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за укажувачите, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за ...

Законите ќе се донесат, реконструкцијата на владата се уште неизвесна

+инфо - 09.11.2015

Пакетот закони што произлегуваат од Договорот во Пржино ќе се гласаат во итна постапка и тоа треба да заврши денеска, но се уште е неизвесно дали ќе се стаса да се гласа и реконструкцијата на владата.

Закажана седницата за законите од Договорот од Пржино

Алфа - 09.11.2015

За во 15 часот е закажана пленарната седница, на која ќе се најдат законите од Договорот од Пржино. Треба да бидат свикани матичните комисии, законодавно-правната комисија и комисијата за политички систем.

Законите од Пржино во Собрание

Алфа - 09.11.2015

Одлука за Анкетна комисија за скандалот со прислушкувањето, Изборниот законик, законите за заштита на приватноста и укажувачите, како и законот за влада пред пратениците. Утрово на координација кај спикерот Вељаноски, паднала одлука петте закони о ...

Законите од Пржино ги поминаа собраниските комисии

+инфо - 09.11.2015

Завршија комисиските расправи за пакетот закони за кои политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во петокот постигнаа договор. Најдолга расправа имаше за измените на Кривичниот закон и Законот за приватност.

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Канал5 - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

ПОЧНУВА ПРОЦЕДУРАТА: Договореното од Пржино влегува во Собрание

Телеграф - 09.11.2015

Координаторите на пратеничките групи најпрво ќе имаат координација со спикерот Велјаноски, по што ќе биде договорено дали законите ќе бидат ставени на седница денеска или утре. Партиите инсистираат тоа да биде уште денеска и тие да поминат по брза ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Сител - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите произлезени од договорот во Пржино на собраниска седница

Канал5 - 09.11.2015

Во 19 часот треба да започне седницата на која треба да бидат донесени законите од Пржино. Претходно пратениците ја изгласаа потребата од носењето на Изборниот законик , Кривичниот законик, предлог законот за заштита на приватноста, за заштита на ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Локално - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Почна собраниската седница за законите од договорот од Пржино, до вечер ќе бидат изгласани…

Локално - 09.11.2015

Почна седницата за носењето на законите предвидени со договорот од Пржини. На почетокот спикерот Вељановски соопшти дека сега ја почнува седницата само за да се изгласа дневниот ред, а веднаш потоа ќе ја прекине седницата за законите да можат да ...

Законите од договорот во Пржино влегуваат во собраниска процедура

Репортер - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска влегуваат законите од договорот во Пржино за кои политичките партии постигнаа согласност: Законот за заштита на приватноста, за влада, за заштита на дојавувачите, измените на изборниот законик, одлуката за формирање ...

Пакетот закони од Пржино влегуваат во Собрание

Вечер - 09.11.2015

Овие законски решенија се дел од пакетот пакетот закони за спроведување на договорот од Пржино Закон за влада, законот за заштита на приватноста и на укажувачите, изборниот законик, како и деталите околу анкетна комисија за прислушувањето денеска ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Република - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите за Влада, изборниот и законите за „свиркачите“ и за заштита на приватноста во Собрание

еМагазин - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Курир - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

МРТ - 09.11.2015

На координацијата на шефовите на пратеничките групи кај претседателот на парламентот, Вељаноски, се прецизираат деталите и седницата за нивното усвојување... Законите за влада, за заштита на приватноста и на укажувачите, изборниот законик, и ...

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Fox.mk - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите од договорот од Пржино влегуваат во Собрание

Бриф - 09.11.2015

Политичките партии ќе инсистираат законите да поминат по итна постапка бидејќи Европската Комисија утре треба да го објави Извештајот за напредокот на Македонија. Први на гласање ќе бидат ставени измените на законот за Влада за да се овозможи ...

Законите од Пржино ги поминаа собраниските комисии

Бриф - 09.11.2015

Завршија комисиските расправи за пакетот закони за кои политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во петокот постигнаа договор. Најдолга расправа имаше за измените на Кривичниот закон и Законот за приватност.

Законите од Договорот во Пржино во Собрание

Lider - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...

Законите од договорот во Пржино во Собрание

Пулс24 - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска треба да влезат законите за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, законот за заштита на приватноста и одлуката за формирање анкетна комисија за прислушувањето, согласно договорот од последната лидерска ...