TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: „На 28-ми очекувам потврда на мојата победа“

А1 - 25.04.2004

Претседателскиот кандидат од владеачкиот СДСМ Бранко Црвенковски изјави денеска дека очекува вториот круг на претседателските избори да биде успешен и да ја потврди неговата победа од првиот круг. „Очекувам вториот круг на претседателските избори во Македонија да мине фер и демократски и да ја ...

Ахмети: „ДУИ без никакви условувања го поддржува Црвенковски“

А1 - 24.04.2004

„ДУИ реши без никакви условувања да го поддржи кандидатот на СДСМ за претседател на државата, од причина што ние имаме договор што е потпишан во Охрид и ќе беше голема грешка доколку јас излезев пред албанскиот електорат со изјава дека ќе го добијам Министерството за одбрана, функцијата претседател ...

Црвенковски нема да ги храни коалициските партнери со нови функции

Време - 23.04.2004

ЗА ДА НЕ ГИ ОТВОРА АПЕТИТИТЕ Диана Младеновска Двата главни партнери на СДСМ во владината коалиција ДУИ и ЛДП нема да добијат нови ресори во Владата, ниту пак ќе има било какви промени во собраниското претседателство без оглед на исходот на вториот круг од претседателски избори, велат изворите од ...

ДУИ не ме уценува, вели Црвенковски

Дневник - 23.04.2004

СДСМ ВО РАДОВИШ И ВО ДЕБАРСКО Тие што повикуваат на апстиненција и бараат протекторат сакаат да ја видат Македонија на колена, порача Бранко Црвенковски Ако ја добијам вашата поддршка, ќе го вратиме сјајот на "Бучим" и сјајот на градот, кој живееше од рудникот и од тутунот, им порача на радовишани ...

ДУИ и отворено го поддржа Црвенковски, ДПА се уште размислува

Време - 22.04.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ Демократската унија за интеграција, чиј претседателски кандидат Гзим Острени испадна во првиот изборен круг, ќе учествува и во вториот круг преку отворена поддршка на кандидатот Бранко Црвеновски, одлучи завчера раководството на ДУИ.

По изборите ДУИ со нови министерства

Време - 22.04.2004

ОСТРЕНИ ЗА БИ-БИ-СИ Нема договор меѓу ДУИ и СДСМ за нова поделба на извршната власт, но не е исклучено ДУИ да преземе нови министерства ако Бранко Црвенковски стане претседател, вели Гзим Острени, претседателскиот кандидат на ДУИ, во интервју за Би-би-си.

ДУИ повикува на гласање и поддршка за Црвенковски

Вест - 22.04.2004

"Решивме да учествуваме во вториот круг на претседателските избори бидејќи сметаме дека тоа е наш национален интерес. Со неизлегувањето на изборите, не сакаме да дозволиме земјата да се доведе во политичка криза, што би се одразило негативно врз нејзината стабилност.

Тезите за пазарење помеѓу СДСМ и ДУИ се ноторни лаги!

Утрински - 22.04.2004

Радмила Шекеринска на ТВ Куманово за изборите, за односите со коалицискиот партнер КУМАНОВО - "Македонија во 2004 година веќе не е државата од пред четири години" - рече Радмила Шекеринска во завчерашниот едночасовен настап на локалната ТВ Куманово, алудирајќи на тогашните претседателски избори ...

ДУИ застана зад Црвенковски

Утрински - 22.04.2004

Претседателството на Демократската унија за интеграција донесе одлука за настапот во вториот круг Партијата на Али Ахмети тврди дека нема пазарење Гојко Ефтоски ТЕТОВО - ДУИ во вториот круг на претседателските избори ќе му даде поддршка на кандидатот на СДСМ, Бранко Црвенковски, и ќе ги повика ...

Кодарко: Поддршката на ДУИ доказ за успешноста на коалицијата

Утрински - 22.04.2004

СДСМ ја поздрави одлуката на својот тетовски коалициски партнер Поддршката на ДУИ за Црвенковски е доказ дека граѓаните на Македонија ја поддржуваат политиката на владината коалиција, изјави вчера Борис Кондарко, портпарол на социјалдемократите.

Црвенковски ја промени политиката спрема Албанците

Утрински - 22.04.2004

ОСТРЕНИ >„Нема договор меѓу ДУИ и СДСМ за нова поделба на извршната власт", изјави Гзим Острени, претседателскиот кандидат на ДУИ, во интервју за албанската секција на Би-Би-Си. На прашањето за односот на Албанците спрема Црвенковски, Острени вели: ?Бранко Црвенковски со неговиот и ангажманот на ...

Кој е готов, а кој претседател, ќе кажат граѓаните

Утрински - 22.04.2004

Претседателскиот кандидат на СДСМ во посета на Малешевијата и Светиноколско Претседателскиот кандидат на Коалицијата "За Македонија" Бранко Црвенковски вчера попладне ги посети Лозово, Свети Николе, Бучим, Тополница, Конче, а доцна синоќа имаше митинг на плоштадот во Радовиш.

Црвенковски порача дека в среда ќе се види кој е готов

Дневник - 22.04.2004

СДСМ ВО ДЕЛЧЕВО И ВО БЕРОВО Кога е во прашање Македонија, нема отстапки, а нив ги правеше првопотпишаниот на кандидатурата на хазардерот Кедев, изјави Владо Бучковски Млад аџамија, кој секоја вечер повторува "готов е", ќе види на денот на изборите кој е готов, а кој е претседател на Македонија, ...

За Црвенковски гласовите на ДУИ, за Теута Арифи парламентот?

Дневник - 22.04.2004

ПАДНА ДОГОВОР МЕЃУ ПАРТНЕРИТЕ ВО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА Али Ахмети го амнестирал лидерот на СДСМ за гостиварските настани Пратеничката на ДУИ Теута Арифи најверојатно ќе биде претседателка на Собранието на Македонија, ако Бранко Црвенковски победи на претседателските избори со поддршката на ...

СДСМ демантира дека ДУИ поставувала услови за поддршка на Црвенковски

А1 - 21.04.2004

Повикот за бојкот е најлоша можна варијанта на луѓе кои сакаат да си ги спасат своите кариери, изјави портпаролот на СДСМ Борис Кондарко. По офцијализацијата на поддршката на ДУИ од СДСМ и денеска дематираат дека е таа условена со конкрени барања.

ДУИ му даде поддршка на Црвенковски

А1 - 21.04.2004

ДУИ продолжува со сите предизборни активности како и пред пред првиот круг ќе се одржуваат митинзи, средби со граѓани и со интелектуалци, но овојпат целта е да се даде поддршка на претседателскиот кандидат на својот коалиционен партнер Црвенковски.

После четири години Црвенковски во Лозово и Свети Николе

А1 - 21.04.2004

За прв пат после четири години претседателскиот кандидат на СДСМ Бранко Црвенковски денеска оствари средба со жителите на општините Лозово и Свети Николе. Во општината Лозово Црвенковски беше пречекан од неколку 100 жители и му ги предочија проблемите со децентрализацијата.

Нов премиер, нова влада

Вест - 21.04.2004

СДСМ ВО ВТОРИОТ КРУГ СМЕТА НА ПОДДРШКАТА НА ДУИ Нема реконструкција, туку нов мандатар, кој ќе разговара со партиите за формирање нов владин кабинет, вели портпаролката на изборниот штаб на Црвенковски Радмила Шеќеринска Бранко Црвенковски, кандидат за претседател на државата на коалицијата ...

Црвенковски со поддршка од ДУИ, а Кедев најверојатно без ДПА

Време - 21.04.2004

ПРЕД ВТОРИОТ ИЗБОРЕН КРУГ Претседателскиот кандидат на СДСМ, Бранко Црвенковски, смета на поддршката од ДУИ во вториот изборен круг, а се поизвесно е дека ќе пропаднат преговорите на ВМРО-ДПМНЕ со ДПА за поддршка на Сашко Кедев.

СДСМ: нема пазарење со ДУИ

Утрински - 21.04.2004

Средба меѓу Бранко Црвенковски и Али Ахмети пред одржувањето на втората рунда од претседателските избори СДСМ вчера демантираше дека коалицискиот партнер ДУИ се пазари за гласовите што ќе му ги "дадат" на Црвенковски во претстојниот втор круг од гласањето за претседателските избори.

Ако победи Црвенковски, нема реконструкција туку нова влада

Утрински - 21.04.2004

РАЗВРСКА Ако победи Црвенковски на претседателските избори, нема да има реконструкција туку нова влада, изјави вчера вицепремиерката Радмила Шекеринска, во својство на портпарол на Изборниот штаб на претседателскиот кандидат на социјалдемократите.

Црвенковски вели дека на Македонија конечно и тргна

Дневник - 21.04.2004

СДСМ ВО КОЧАНИ И ВО БЛАТЕЦ Не треба да дозволиме да влегуваме во црните сценарија на некои губитници, кои сакаат својот пораз да го претворат во пораз на Македонија, порача претседателскиот кандидат Бранко Црвенковски на прексиноќешниот митинг во Кочани.

Нема пазар со Ахмети

Дневник - 21.04.2004

сдсм демантира СДСМ очекува поддршка од албанските гласачи, но односите со ДУИ нема да бидат примитивен пазар, непристојна уцена или трговија, соопшти вчера Радмила Шеќеринска, портпарол во изборниот штаб на претседателскиот кандидат Бранко Црвенковски.

Вечерва ДУИ официјално ќе го поддржи Црвенковски

А1 - 20.04.2004

Централното претседателство на ДУИ вечерва ќе ја формализира позицијата на партијата за претстојниот втор круг на претседателските избори. За подршката на претседателскиот кандидат на коалициониот партнер СДСН, Бранко Црвенковски, портпаролката Ермира Мехмети вели дека тоа е голема политичка одлука ...

СДСМ тврди дека нема меѓупартиски пазар за гласовите на ДУИ

А1 - 20.04.2004

Изборниот штаб на Црвенковски тврди дека нема да има меѓупартиски пазар за гласовите на ДУИ, иако признава дека во вториот круг ја посакува подршката и на оние избирачи кои на 14 април го дале својот глас за Острени. Шеќеринска демантира дека на разговорите со ДУИ, кои продолжуваат и денес е ...

Црвенковски вo посета на Источна Македонија

А1 - 20.04.2004

Оние кои повикуваат на бојкот на изборите и на воведување протекторати и сакаат Македонија да ја претворат во Босна јас ќе им порачам дека ние сме зрел народ и народот сам треба да избере претседател, а на 28 април ќе видиме кој ќе биде готов, истакна во своето обраќање претседателскиот кандидат на ...

ДУИ ги сака одбрана и внатрешни

Дневник - 20.04.2004

ПРЕГОВОРИ ЗА ПОДДРШКА НА ЦРВЕНКОВСКИ Освен за владините ресори, ќе се разговара и за функцијата потпретседател на државата, велат од партијата на Ахмети Во преговорите за поддршка на Бранко Црвенковски во вториот круг за ДУИ приоритет ќе биде да добие министерства од кои ќе влијае врз примената на ...

Црвенковски во посета на источна Македонија

А1 - 19.04.2004

Знаеме како се гради држава и за овој период од неполни две години докажавме дека можеме да ја зачуваме, ги средивме меѓуетничките односи и Македонија денеска е безбедна земја. Мојата престојна обврска доколку бидам избран за претседател е максимална заложба за подобрување на економската состојба и ...

ДУИ ќе треба да донесе одлука за поддршка на Црвенковски

А1 - 19.04.2004

На утрешното претседателство на ДУИ што ќе се одржи во партиското седиште во тетовска Мала Речица, највисокото раководство и официјално ќе треба да донесе одлука за поддршката на претседателскиот кандидат на својот коалиционен партнер СДСМ, Бранко Црвенковски, велат извори во оваа партија.

ДУИ со поддршка за Црвенковски

Вест - 19.04.2004

За гласовите на етничките Албанци ДУИ го бара министерството за одбрана, местото претседател на Собранието и промена на Уставот и воведување потпретседател на државата "Се уште не сме донеле официјална одлука за позиционирањето на ДУИ во вториот изборен круг, односно за пренасочувањето на нашите ...

ДУИ бара две клучни министерства, ДПА - потпретседател на државата

Време - 19.04.2004

ЗА ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ Министри-Албанци во барем два клучни владини ресори, од една страна, а од друга, воведување на функцијата потпретседател на државата, се барањата што ДУИ и ДПА ќе им ги испорачаат на штабовите на претседателските кандидати на СДСМ и НА ВМРО-ДПМНЕ, кои се ...

Црвенковски посети скопски населби и кафулиња

Утрински - 19.04.2004

КАМПАЊА Скопје - Претседателскиот кандидат на СДСМ, Бранко Црвенковски, со непосредни контакти со жителите на скопските населби Маџари, Ченто, Топанско Поле, Бутел, Тодор Чангов и Лисиче и посета на неколку скопски кафулиња, во саботата ја почна кампањата за вториот круг на претседателските ...

Ахмети бара потпретседател, спикер и нови министерства

Дневник - 19.04.2004

ДУИ ЈА ФОРМИРА ЦЕНАТА ЗА ПОДДРШКА НА ЦРВЕНКОВСКИ Во СДСМ изјавуваат дека не се прават никакви договори, а посебно не за она што не го дозволува Уставот и законите ДУИ ќе го поддржи Бранко Црвенковски во вториот круг на претседателските избори, но по неговата евентуална победа ќе бара позначајни ...