TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ќе биде воздржана

Вест - 25.04.2009

На барање на Србија лани во октомври Генералното собрание на ОН донесе резолуција со која побара од Меѓународниот суд на правдата советодавно мислење за тоа "Дали унилатералната декларација за независност на ...

Македонија неутрална во процесот за Косово

Утрински - 25.04.2009

„Македонија ќе остане неутрална во однос на постапката која се води пред Меѓународниот суд за правда за легалноста на прогласената независност на Косово“, информираше вчера преку својата веб-страница ...

Македонија останува неутрална во српско-косовскиот спор

Н.Македонија - 25.04.2009

Целосно невистинити се пишувањата на приштинските медиуми дека Србија ги убедила Македонија, Хрватска и Црна Гора да не учествуваат во процедурата за испитувањето на легитимноста на одлуката за независност на ...

Србија и САД за подобрување на односите

А1 - 24.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави во Вашингтон дека постои двострана желба на Србија и на САД да ги подобрат билатералните односи.

Македонија останува неутрална за Косово

А1 - 24.04.2009

Македонија одлучи да остане неутрална и да не го изнесе своето мислење, ниту да приложи документација пред Меѓународниот суд на правдата во врска со причините за признавањето на независноста на Косово.

Хашим Тачи одбегна да ја коментира неутралноста на Македонија

А1 - 24.04.2009

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Скопје на средба со дел од функционерите во ДУИ и на вечера со претседателот на Нова демократија Имер Селмани.

Скопје флертува и со Белград и со Приштина

Време - 24.04.2009

Македонија го одложува воспоставувањето дипломатски односи со Косово поради обидот да балансира помеѓу подобрување на односите со Србија и она што несомнено мора до го стори откако ја призна независноста на ...

Србија и САД изразуваат заемна желба за подобрување на односите, изјави Јеремиќ

Н.Македонија - 24.04.2009

Вашингтон, 24 април (МИА) - Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави во Вашингтон дека постои двострана желба на Србија и на САД да ги подобрат билатералните односи.

Македонија неутрална за Косово

Дневник - 24.04.2009

Македонија ќе остане неутрална во однос на постапката што пред Меѓународниот суд за правда се води за Косово, соопштија вчера од МНР.

Србија и САД изразуваат заемна желба за подобрување на односите, изјави Јеремиќ

Канал5 - 24.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави во Вашингтон дека постои двострана желба на Србија и на САД да ги подобрат билатералните односи.

Република Македонија останува неутрална во однос на Косово

Канал5 - 24.04.2009

Република Македонија останува неутрална во однос на постапката што на иницијатива на Србија ја покрена Генералното собрание на ООН, пред Меѓународниот суд на правдата за легалноста на прогласената независност ...

Јеремиќ го убедил Скопје да остане неутрално пред Хаг

А1 - 23.04.2009

Белград го убеди официјално Скопје, да не приложи документација пред Меѓународниот суд во Хаг околу причините за признавањето на независноста на Косово, пренесува весникот „Коха“ цитирајќи изјава на ...

Зери: Србија ја убедила Македонија да не учествува во судењето за Косово во Хаг

Вест - 23.04.2009

Србија убедила неколку држави од регионот, кои веќе ја признале косовската независност, да не учествуваат во процесот пред Меѓународниот суд на правдата за независноста на Косово, пишува косовскиот весник Зери.

Што и да одлучи МСП, Србија нема да го признае Косово

Утрински - 23.04.2009

Белград - Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека Меѓународниот суд за правда во Хаг, по повод сецесијата на Косово, ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Србија излобирала да не го браниме Косово во Хаг

Дневник - 23.04.2009

Србија успеала да ги убеди Хрватска, Македонија и Црна Гора да не учествуваат во процесот пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг и да не ја бранат независноста на Косово, пишува приштинскиот весник „Зери“.

Јеремиќ: Србија никогаш нема да го признае Косово

Н.Македонија - 23.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека по повод сецесијата на Косово, Меѓународниот суд за правда во Хаг ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Што и да одлучи судот, Србија не го признава Косово

А1 - 22.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека Меѓународниот суд за правда во Хаг, по повод сецесијата на Косово, ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Јеремиќ: "не постои цена Србија да го признавае Косово"

Телма - 22.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека Меѓународниот суд за правда во Хаг, по повод сецесијата на Косово, ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Србија ја убеди Македонија да не го брани Косово во Хаг

Телма - 22.04.2009

Приштинскиот весник „Зери“ пишува денеска дека Србија убедила неколку држави од поранешна СФРЈ, кои го признаа Косово, да не учествуваат во процесот во кој Меѓународниот суд на правдата ќе одлучува за ...

Хаг: 35 земји за утврдувањето на законитоста на косовската независност

Алсат-М - 22.04.2009

Меѓународниот суд во Хаг соопшти дека 35 земји, меѓу кои и Србија и Косово, поднеле документи за учество во процедурата за утврдување на законитоста на прогласената независност на Косово.

35 земји пријавија учество во утврдувањето на законитоста на независноста на Косово

Алфа - 22.04.2009

Меѓународниот суд во Хаг соопшти дека 35 земји, меѓу кои и Србија и Косово, поднеле документи за учество во процедурата за утврдување на законитоста на прогласената независност на Косово, пренесе ИТАР-ТАСС.

Јеремиќ: Што и да одлучи МСП, Србија нема да го признае Косово

Алфа - 22.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека Меѓународниот суд за правда во Хаг, по повод сецесијата на Косово, ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Се одолговлекува воспоставувањето на дипломатски односи со Косово

Алсат-М - 22.04.2009

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ не сакаат да зборуваат пред камерите за нормализирање на односите со Србија и воспоставување дипломатски односи со Косово.

Започнува српско-косовскиот процес во Хаг

Форум - 22.04.2009

Пред Меѓународниот суд за правдата во Хаг започнува расправата за легалноста на прогласувањето на косовската независност, пренесуваат српски медиуми.

Словенија го ќе поддржи Косово пред Меѓународниот суд во Хаг

Кирилица - 22.04.2009

Словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар изјави денеска во Приштина дека неговата држава го поддржува Косово пред Меѓународниот суд во Хаг кој треба да се произнесе за законитоста на косовската ...

Јеремиќ: Што и да одлучи Хаг, Србија нема да го признае Косово

Кирилица - 22.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека Меѓународниот суд за правда во Хаг, по повод сецесијата на Косово, ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Јеремиќ: Што и да одлучи МСП, Србија нема да го признае Косово

Канал5 - 22.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека Меѓународниот суд за правда во Хаг, по повод сецесијата на Косово, ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и ...

Србија убеди држави да не го бранат Косово во Хаг

Кирилица - 22.04.2009

Приштинскиот весник „Зери“ пишува денеска дека Србија убедила неколку држави од поранешна СФРЈ, кои го признаа Косово, да не учествуваат во процесот во кој Меѓународниот суд на правдата ќе одлучува за ...

Тадиќ: До мислењето на МСП за Косово најмалку една година

Канал5 - 22.04.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави денеска дека процесот на донесување советодавно мислење на Меѓународниот суд на правдата (МСП) за легалноста на прогласената независност на Косово ќе трае најмалку една ...

Јеремиќ: Што и да одлучат, не го признаваме Косово

Нетпрес - 22.04.2009

Владата во Белград нема да го признае Косово по никоја цена, се додека во оваа држава на сила е демократскиот поредок заснован врз Уставот на Србиј.

Косово и Словенија потпишаа спогодба за соработка

Нетпрес - 22.04.2009

Министрите за надворешни работи на Косово и Словенија, Скендер Хисени и Самуел Жбогар вчера во Приштина потпишаа спогодба за соработка, пренесе Танјуг.

Србија ja убедила Македонија да не учествува во судењето за Косово

Нетпрес - 22.04.2009

Приштинскиот весник пишива дека Белград успеал да ги убеди Македонија, Хрватска и Црна Гора, да не ја бранат независноста на Косово во Хаг.

Србија и Косово бараат сојузници за процесот пред судот во Хаг

Макфакс - 22.04.2009

Србија успеала да ги убеди Хрватска, Македонија и Црна Гора да не учествуваат во процесот пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг и да не ја бранат независноста на Косово.

Је­ре­миќ: Ср­би­ја до кра­јот на 2009 на бе­ла­та шен­ген лис­та

Вест - 21.04.2009

БЕЛГРАД, 21 април - Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека очекува Србија до крајот на годинава да влезе на белата шенген листа и наведе оти има причини за оптимизам во врска со ...

Јеремиќ: Србија никогаш нема да го признае Косово

Алсат-М - 21.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ во Брисел изјави дека неговата земја никогаш нема да го признае Косово дури и ако суодт во Хаг пресуди во негова полза Одговарајќи на прашање на Алсат, по ...

Саудиска Арабија го призна Косово

Н.Македонија - 21.04.2009

Саудиска Арабија вчера соопшти дека го признала Косово, со што стана 58-та земја што и ја даде својата поддршка на Приштина, која во февруари 2008 година еднострано прогласи независност од Србија.

Затоплувањето на односите со Беград, автоматски ќе ги подобри и односите со Приштина

Алсат-М - 21.04.2009

Нормализацијата на односите со Србија нема да го отежни, туку напротив, ќе отвори пат за што побрзо поставување на дипломатски односи со Косово, сметаат домашни аналитичари коментирајќи ја претстојната посета ...

Словенија и Косово потпишаа договор за соработка

Алсат-М - 21.04.2009

Министерот за надворешни работи Скендер Хисени и неговиот словенечки партнер Самуел Жбогар во Косово потпишаа договор за соработка Договорот води кон подобрување на односите меѓу двете држави и ќе ја ...

Саудиска Арабија ја призна независноста на Косово

Кирилица - 21.04.2009

- Владата на Саудиска Арабија води сметка за религиозните и културните врски со народот на Косово и во знак на почит кон неговата желба за независност, ја признава Република Косово, се наведува во соопштението ...

Јеремиќ ќе ја посети централата на УНЕСКО

Нетпрес - 21.04.2009

Министерот за надворешни работи на србија, Вук Јеремиќ, денеска ќе ја посети централата на УНЕСКО во Париз, пренесе Танјуг. Јеремиќ ќе учествува на пленарната седница на Извршниот совет на УНЕСКО.

Саудиска Арабија ја призна независноста на Косово

А1 - 20.04.2009

Саудиска Арабија денеска го призна Косово, со што по Обединетите Арапски Емирати, стана втората арапска држава, која ја призна независноста на Приштина.

Саудиска Арабија ја призна независноста на Косово

Алсат-М - 20.04.2009

Саудиска Арабија ја призна денеска независноста на Косово Владата на Саудиска Арабија води сметка за религиозните и културните врски со народот на Косово и во знак на почит кон неговата желба за независност, ...

Македонија ги нормализира односите со Србија

Алсат-М - 20.04.2009

Седум месеци по признавањето на независноста на Косово, Македонија ги нормализира односите со Србија. На 7-ми мај во официјална посета во Скопје ќе престојува српскиот министер за надворешни работи Вук ...

Бел шенген за Србија до крајот на годинава

Дневник - 20.04.2009

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ очекува Србија до крајот на годинава да влезе на белата шенген-листа, јави МИА.

Саудиска Арабија ја призна независноста на Косово

Канал5 - 20.04.2009

Саудиска Арабија ја призна денеска независноста на Косово. - Владата на Саудиска Арабија води сметка за религиозните и културните врски со народот на Косово и во знак на почит кон неговата желба за ...

Жбогар денеска на Косово

Макфакс - 20.04.2009

Шефот на словенечката дипломатија Самуел Жбогар, денеска ќе допатува во дводневна посета на Косово, соопшти косовското Министерство за надворешни работи.

Саудиска Арабија го призна Косово

Макфакс - 20.04.2009

Саудиска Арабија денеска го призна Косово, со што по Обединетите Арапски Емирати, стана втората арапска држава, која ја призна незвисноста на Приштина.