TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ватикан децидно против геј браковите

Канал5 - 11.11.2012

Децата имаат право на татко и мајка – вели портпаролот ан Ватикан. „Некој би можел да каже дека црквата на ова поле е поразена, но не е така“ стои во статијата на насловната на ватиканскиот весник ...

Дали министерот знае како е да си ПОИНАКОВ?

Р.С.Европа - 10.11.2012

Би сакал некој да застане да и каже на оваа македонска јавност дека хомосексуалците постоеле и пред првиот самит на НАТО, пред основањето на ЕУ.

Франција ги призна хомосексуалните бракови

Дневник - 08.11.2012

Нацрт-законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд, јави дописникот на МИА од Париз.

Донира 100.000$ за легализација на геј бракови

ТВ Пакет - 08.11.2012

Бред Пит започна кампања за собирање донации за легализација на истополните бракови. Популарниот актер повика на итно собирање донации и вети дека лично ќе донира 100.000 долари во Кампањата за ...

Шпанија ги призна истополовите бракови

24 Вести - 07.11.2012

Шпанија ги легализира истополовите бракови откако Уставниот суд по седум години го одби барањето на Народната партија за проверка на уставноста на Законот во кое се тврдеше дека според шпанскиот ...

Оланд: Законот за хомосексуалните бракови е „напредок за целото општество“

24 Вести - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд.

Франција дозволи хомосексуални парови да посвојат деца

Р.С.Европа - 07.11.2012

Француската влада го поддржа предлог законот за легализација на истополови бракови и дозволи хомосексуални двојки да посвојуваат деца. Парламентот за предлог законот ќе дебатира во јануари.

Народот се изјасни позитивно за важни иницијативи во САД

Глас на Америка - 07.11.2012

Поддржувачите на истополови бракови и легализирана употреба на марихуаната добија поддршка од гласачите во САД на вторничките избори.

Оланд поздравува донесување закон за хомосексуални бракови

Телма - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд, јави дописникот на МИА од Париз.

Предлог-законот за хомосексуални партнерства отфрлен во Словачкиот парламент

Дневник - 07.11.2012

Словачкиот Парламент ги отфрли денеска предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Шпанија ги призна истополовите бракови

Н.Македонија - 07.11.2012

Шпанскиот Уставен суд ја потврдил законитоста на истополовите бракови, отфрлајќи ја жалбата, во која се тврдеше дека според шпанскиот Устав бракот е заедница само меѓу маж и жена Со осум гласови „за“ ...

Геј – браковите добија зелено светло во Шпанија

Алфа - 07.11.2012

Шпанските власти одлучија: Да, за склучување бракови помеѓу лица од ист пол. Уставниот суд, после седум години, го одби барањето на Народната партија за проверка на сутавноста на Законот за истополни ...

Уставниот суд ги потврди истополовите бракови

Идивиди - 07.11.2012

Мадрид, 6 ноември 2012 (МИА) - Шпанскиот Уставен суд денеска ја потврди законитоста на истополовите бракови, отфрлајќи ја жалбата, во која се тврдеше дека според шпанскиот Устав бракот е заедница ...

Шпанија кажа „да“ за истополовите бракови

А1 On - 07.11.2012

Власта во Шпанија одобри да се склучува брак помеѓу лица со ист пол, откако Уставниот суд по седум години го одби барањето на Народната партија за проверка на уставноста на Законот во кој се тврдеше ...

Оланд: Законот за хомосексуалните бракови е „напредок за целото општество“

Алфа - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд.

Шпанските власти одлучија: Да, за склучување бракови помеѓу лица од ист пол

А1 On - 07.11.2012

Шпанските власти одлучија „Да, за склучување бракови помеѓу лица од ист пол“. Уставниот суд, после седум години, го одби барањето на Народната партија за проверка на сутавноста на Законот за ...

Геј – браковите добија зелено светло во Шпанија

+инфо - 07.11.2012

Шпанските власти одлучија: Да, за склучување бракови помеѓу лица од ист пол. Уставниот суд, после седум години, го одби барањето на Народната партија за проверка на сутавноста на Законот за истополни ...

Оланд: Законот за хомосексуалните бракови е напредок за целото општество

+инфо - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд.

Шпанија ги легализира истополовите бракови

Канал5 - 07.11.2012

Седум години му требаше на уставниот суд на Шпанија да донесе одлука со која дозволи во оваа земја двојките од ист пол да можат да стапуваат во брак.

Словачка ги отфрли хомосексуалните бракови

Либертас - 07.11.2012

Словачкиот Парламент денеска ги отфрли предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Хомосексуалните бракови добија зелено светло и во Шпанија

Либертас - 07.11.2012

Шпанските власти одлучија: Да, за склучување бракови помеѓу лица од ист пол. Уставниот суд, после седум години, го одби барањето на Народната партија за проверка на сутавноста на Законот за истополни ...

Оланд: Законот за хомосексуалните бракови е „напредок за целото општество“

Сител - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд, јави дописникот на МИА од Париз.

Шпанија одобри склучување на истополни бракови

Точка - 07.11.2012

Шпанските власти одобрија склучување бракови меѓу лица од ист пол, откако Уставниот суд, по седум години, го отфрли барањето на Народната партија за проверка на уставноста на законот за истополни ...

Шпанија одобри склучување на истополни бракови

Нетпрес - 07.11.2012

Шпанските власти одобрија склучување бракови меѓу лица од ист пол, откако Уставниот суд, по седум години, го отфрли барањето на Народната партија за проверка на уставноста на законот за истополни ...

Потврдена уставноста на геј браковите во Шпанија

Окно - 07.11.2012

Уставниот суд во Шпанија ја потврди валидноста на законот од 2005 година за венчавање на хомосексуалните парови и ја одби жалбата на владејачката десница да го промени законот усвоен од социјалистите.

Зелено светло за хомосексуалните бракови во Шпанија

Press24 - 07.11.2012

Шпанија се одлучи да ги легализира истополовите бракови. Уставниот суд на Шпанија, после седум години, го одби барањето на Народната партија за проверка на уставноста на Законот за истополни бракови.

Шпанскиот уставен суд ги потврди хомосексуалните бракови

Пулс24 - 07.11.2012

Шпанскиот уставен суд го потврди законот од 2005 година за брак на истополови двојки и можноста тие да посвојуваат деца, отфрлајќи ја така жалбата на владејачката десница којашто сака да го ...

Шпанскиот уставен суд ги потврди хомосексуалните бракови

Хајд Парк - 07.11.2012

Шпанскиот уставен суд го потврди законот од 2005 година за брак на истополови двојки и можноста тие да посвојуваат деца, отфрлајќи ја така жалбата на владејачката десница којашто сака да го ...

Истополовите бракови и во Мериленд

Пулс24 - 07.11.2012

Американската сојузна држава Мериленд во вторникот на референдум го поддржа озаконувањето на истополовите бракови, а се претпоставува дека деновиве истото ќе се повтори и во државите Мејн и Вашингтон.

Мериленд ги поддржа истополовите бракови

Хајд Парк - 07.11.2012

Американската сојузна држава Мериленд во вторникот на референдум го поддржа озаконувањето на истополовите бракови, а се претпоставува дека деновиве истото ќе се повтори и во државите Мејн и Вашингтон.

Оланд: Хомосексуалните бракови се важна етапа кон еднаквоста на правата

Press24 - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд.

По Шпанија и Франција одобри геј бракови!

БезПардон - 07.11.2012

Новата француска социјалистичка влада денеска го усвои предлог законот со кој се одобрува склопување на бракови помеѓу припадници од ист пол и посвојување на деца за таквите парови, и покрај ...

Шпанскиот уставен суд ги потврди хомосексуалните бракови

Макфакс - 07.11.2012

Шпанскиот уставен суд го потврди законот од 2005 година за брак на истополови двојки и можноста тие да посвојуваат деца, отфрлајќи ја така жалбата на владејачката десница којашто сака да го ...

Мериленд ги поддржа истополовите бракови

Макфакс - 07.11.2012

Американската сојузна држава Мериленд во вторникот на референдум го поддржа озаконувањето на истополовите бракови, а се претпоставува дека деновиве истото ќе се повтори и во државите Мејн и Вашингтон.

Француските социјалисти предложија закон за истополови бракови

Макфакс - 07.11.2012

Планот за закон за легализација на истополовите бракови во Франција, што во текот на предизборната кампања го вети актуелниот социјалистички претседател Франсоа Оланд, официјално е усвоен во средата ...

Шпанија се одлучи да ги легализира истополовите бракови

Maxim - 07.11.2012

Уставниот суд на Шпанија, после седум години, го одби барањето на Народната партија за проверка на уставноста на Законот за истополни бракови.

Оланд: Хомосексуалните бракови се важна етапа кон еднаквоста на правата

Maxim - 07.11.2012

Нацрт законот за хомосексуалните бракови беше усвоен на денешниот совет на министрите на француската Влада со кој претседаваше претседателот Франсоа Оланд.

Словачкиот парламент рече „не“ за хомосексуалните бракови

А1 On - 06.11.2012

Словачкиот Парламент ги отфрли денеска предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Словачка ги отфрли хомосексуалните бракови

+инфо - 06.11.2012

Словачкиот Парламент денеска ги отфрли предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Словачкиот Парламент го отфрли предлог-законот за хомосексуални партнерства

Сител - 06.11.2012

Словачкиот Парламент ги отфрли денеска предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Нови барања: Легализација на инцестот исто како и за хомосексуалноста

Курир - 06.11.2012

Левичарска партија од Данска побара легализација на инцестот, односно брак меѓу татко, син, брат, сестра, мајка, дедо или баба, ако се полнолетни.

Словачка го отфрли предлог-законот за хомосексуалните партнерства

Press24 - 06.11.2012

Словачкиот Парламент ги отфрли денеска предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Шпанскиот Уставен суд потврди - хомосексуалните бракови се легални

Press24 - 06.11.2012

Со осум гласови „за“ и три „против“ судот ја одби жалбата на конзервативната Народна партија, што беше поднесена откако во Шпанија беше донесен Закон за истополови бракови.

Шпанија рај за хомосексуалците: Судот дозволи истополни бракови!

БезПардон - 06.11.2012

Шпанските власти власти денеска одобрија склопување на бракови меѓу лица од ис пол. Со оваа одлука судот го отфрли барањето на Народната партија за проверка на исправноста на законот на истополните ...

Нема да има хомосексуални партнерства во Словачка

Денешен - 06.11.2012

Словачкиот Парламент ги отфрли денеска предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...

Словачка не ги прифаќа хомосексуалните партнерства

Maxim - 06.11.2012

Словачкиот Парламент ги отфрли денеска предлозите на опозицијата за признавање на хомосексуалните партнерства. На дводневните жестоки дебати во Парламентот конзервативците ја обвинија опозицијата за ...