TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа на Извештајот на ЕК: Немање на политичка волја за реформи и огромни назадувања во многу области

Репортер - 12.11.2016

Последниот Извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија во изминатата година јасно укажува на недостатоците во оние области кои се сметаат како клучни за европската интеграција на земјата, но како и претходните извештаи, сите ...

Аналитичари: Овој извештај на ЕК е најостар до сега

Телма - 11.11.2016

За разлика од минатите години, овој пат во извештајот јасно се нагласува недостигот на политичка воља како битен елемент на проблемите на системот на државата, вели Бојан Маричиќ од Македонскиот центар за европско образование.

Дебата „Итни реформски промашувања“ – новата влада сериозно да ги сфати забелешките во извештајот

ТВ21 - 11.11.2016

Преголеми се проблемите на Македонија за тие да бидат игнорирани од страна на Владата, затоа според експертите, потребно е сериозно да се сфатат забелешките на Европската Комисија и да се работи на нивно отстранување.

(ВИДЕО) Итни реформски промашувања: Наредната влада ќе мора да ги имплементира реформските приоритети

А1 On - 11.11.2016

Владата по 11 декември, без разлика кој ќе ја предводи мора да ги имплементира итните реформски приоритети кои се укажуваат во извештајот на Европската комисија, рекоа извршниот директор на Фондацијата отворено општество, Хелсиншкиот комитет за ...

Идната влада ќе мора да работи по евангелието на Прибе

+инфо - 11.11.2016

Новата влада ќе мора сериозно да се зафати и за економските реформи бидејќи и таму состојбата е подеднакво катастрофална и драматична. Новата влада што ќе биде избрана после изборите на 11 декември ќе треба сериозно да се зафати со спроведување на ...

Анализа на Извештајот на ЕК: Немање на политичка волја за реформи и огромни назадувања во многу области

Точка - 11.11.2016

Последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија во изминатата година јасно укажува на недостатоците во оние области кои се сметаат како клучни за европската интеграција на земјата, но како и претходните извештаи, сите ...

Владата прави реформски промашувања наместо да спроведува итни реформи

Локално - 11.11.2016

Владата нема реформски капацитет, а Македонија се движи во погрешна насока затоа што има предоминантна извршна власт, која влијае на судството и на собранието, е заклучокот од дебатата „Итните реформски промашувања“, организирана од Фондацијата ...

Владата прави реформски промашувања наместо да спроведува итни реформи

Мета - 11.11.2016

Владата нема реформски капацитет, а Македонија се движи во погрешна насока затоа што има предоминантна извршна власт, која влијае на судството и на собранието, е заклучокот од дебатата „Итните реформски промашувања“, организирана од Фондацијата ...

Анализа на Извештајот на ЕК: Немање на политичка волја за реформи и огромни назадувања во многу области

Макфакс - 11.11.2016

Последниот Извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија во изминатата година јасно укажува на недостатоците во оние области кои се сметаат како клучни за европската интеграција на земјата, но како и претходните извештаи, сите ...

Партиите да се обврзат за имплементирање на реформите од Прибе

Нова ТВ - 10.11.2016

Според Форумот на слободоумни патриоти, последниот извештај за Македонија од страна на Европската комисија е поразителен, па затоа ги повикуваат сите политички партии без двоумење уште веднаш во своите изборни програми да се обврзат дека доследно ќе ...

Аналитичари: Извештајот на ЕК мошне директен

Алсат-М - 10.11.2016

Извештајот на ЕК за Македонија е извештај кој содржи директни критики посочувајќи ги функционерите од кои се бара одговорност. Вака смета Андреа Стојковски од Центарот за европска едукација, кој додава дека ЕК повеќе не го споменува како извештај за ...

Нема напредок - стана второ име за Македонија

Deutsche Welle - 10.11.2016

За разлика од земјите во регионот кои напредуваат кон ЕУ, ние и годинава одиме во спротивна насока: нивните услови се смалуваат, нашите се зголемуваат, оценуваат од Институтот за европска политика- Скопје. Повторно „лет во место“.

ФСП: Поразителна е констатацијата на ЕК дека Македонија воопшто не напредувала од лани

А1 On - 10.11.2016

„После уште еден поразителен извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, Форумот на слободоумни патриоти ги повикува сите политички партии без двоумење уште веднаш во своите изборни програми да се обврзат дека доследно ќе ...

„10 минути“ – брисел со остри тонови за правосудството

ТВ21 - 10.11.2016

Острите тонови во Извештајот на ЕК во делот на правосудството се оправдани, смета стручната јавност. Поранешниот уставен судија вели дека извештајот е реален и отрезнувачки. Поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски вели – законите во судството ...

Слободумни патриоти: Да се спроведат препораките на Прибе

+инфо - 10.11.2016

Ги повикуваме сите политички партии без двоумење да ги спроведат сите забелешки дадени во Извештајот на ЕУ, побара денеска од форумот. После уште еден поразителен извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, ги повикуваме ...

Брисел со остри тонови за правосудството – стручната јавност смета дека забелешките на ЕК се оправдани

ТВ21 - 10.11.2016

Неколку страници од поглавјето 23 во Извештајот за напредокот на Македонија од ЕК за владеење на правото се посветени на забелешки за работата на судството. Работата на СЈО не треба да биде предмет на опструкции, пишува таму.

Пешевски: Ги нотираме забелешките, фокус на фер избори

Сител - 10.11.2016

Владата ги нотира сите забелешки на Европската комисија за напредокот на земјава, но во моментов e фокусирана на организирање на регуларни парламентарни избори посочи вицепремиерот Владимир Пешевски.

Пешевски: Ги нотираме забелешките од Извештајот на ЕК, но да се фокусираме на одржување регуларни избори

Алфа - 10.11.2016

Ги нотираме забелешките од Извештајот на ЕК и ќе продолжиме со имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување регуларни парламентарни избори, оценивицепремиерот Владимир Пешевски.

РЕГУЛАРНИ ИЗБОРИ СЕ ПРИОРИТЕТ: Нотирани се сите забелешки од Извештајот на ЕК

Телеграф - 10.11.2016

Вицепремиерот Владимир Пешевски денеска истакна дека Извештајот е добар документ и треба да се анализира, но работите се малку посложени од она што е наведено во него Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со ...

Пешевски: Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на ЕК, но да се фокусираме на одржување регуларни избори

Сител - 10.11.2016

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска вицепремиерот Владимир Пешевски.

ФСП ги повикува партиите да се обврзат на исполнување на забелешките од Извештајот на ЕК

Точка - 10.11.2016

По уште еден „поразителен извештај“ на Европската комисија за напредокот на Македонија, ФСП ги повикува сите политички партии „без двоумење“ и „уште веднаш“ во своите изборни програми да се обврзат дека доследно ќе ги спроведат сите забелешки дадени ...

Пешевски: Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на ЕК, но да се фокусираме на одржување регуларни избори

Курир - 10.11.2016

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска вицепремиерот Владимир Пешевски.

Пешевски: Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на ЕК, но да се фокусираме на одржување регуларни избори

Вест - 10.11.2016

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска вицепремиерот Владимир Пешевски.

ФСП: Поразителна е констатацијата на ЕК дека Македонија воопшто не напредувала од лани

Локално - 10.11.2016

„После уште еден поразителен извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, Форумот на слободоумни патриоти ги повикува сите политички партии без двоумење уште веднаш во своите изборни програми да се обврзат дека доследно ќе ...

Нема напредок – стана второ име за Македонија

Локално - 10.11.2016

За разлика од земјите во регионот кои напредуваат кон ЕУ, ние и годинава одиме во спротивна насока: нивните услови се смалуваат, нашите се зголемуваат, оценуваат од Институтот за европска политика- Скопје, информира DW. Повторно „лет во место“.

ФСП: Поразителна е констатацијата на ЕК дека Македонија воопшто не напредувала од лани

Стандард - 10.11.2016

„После уште еден поразителен извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, Форумот на слободоумни патриоти ги повикува сите политички партии без двоумење уште веднаш во своите изборни програми да се обврзат дека доследно ќе ...

Европската комисија со критички оценки за Македонија во многу сегменти

Репортер - 10.11.2016

Извештајот на ЕК за Македонија покажува дека земјата назадувала во основните критериуми што се абецеда за секоја либерална демократска земја – судство, слобода на изразување и човекови права, функционална пазарана економија.

ФСП ги повикува партиите да се обврзат на исполнување на забелешките од Извештајот на ЕК

Макфакс - 10.11.2016

По уште еден „поразителен извештај“ на Европската комисија за напредокот на Македонија, Форумот на слободоумни патриоти (ФСП) ги повикува сите политички партии „без двоумење“ и „уште веднаш“ во своите изборни програми да се обврзат дека доследно ќе ...

БРИСЕЛ ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Преценети приходи, растечки дефицити и јавен долг

Фактор - 10.11.2016

Голема невработеност на младите, растечки јавен долг, политизирана администрација, ниска конкурентност на домашниот приватен сектор, селективна примена на закони, ова се дел од забелешките нотирани во најновиот извештај на Европската комисија за ...

Пешевски: Сега многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори

Пулс24 - 10.11.2016

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска вицепремиерот Владимир Пешевски.

Пешевски: Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на ЕК, но да се фокусираме на одржување регуларни избори

Телевизија Нова - 10.11.2016

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска вицепремиерот Владимир Пешевски.

Пешевски: Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на ЕК, но да се фокусираме на одржување регуларни избори

Либертас - 10.11.2016

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска вицепремиерот Владимир Пешевски.

Нема напредок – стана второ име за Македонија

Либертас - 10.11.2016

За разлика од земјите во регионот кои напредуваат кон ЕУ, ние и годинава одиме во спротивна насока: нивните услови се смалуваат, нашите се зголемуваат, оценуваат за Дојче веле од Институтот за европска политика- Скопје.Повторно „лет во место“.

ЕК : Македонија не напредувала од лани

24 Вести - 09.11.2016

Македонија не напредувала од лани – нотира извештајот на ЕК. Во него критики и очекувања да се исполнат обврските за да ја снема условеноста.СЈО доби поддршка, но Брисел ги нотира и опструкциите за работата на Катица Јанева.

Условена препорака од ЕК: Кредибилни избори на 11 декември и целосна имплементацијата на Итните реформски приоритети

Капитал - 09.11.2016

Европската комисија денеска издаде нова, осма по ред препорака за отворање на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел. Препораката, како што потврди и комесарот за преговори за ...

11 години Македонија е кандидат за еу- стручната јавност смета дека оценките на ЕК се заслужени

ТВ21 - 09.11.2016

Иако ЕК во Извештајот за напредокот не побара формирање на Специјален суд за постапките кои ги води СЈО, Брисел бара целосна поддршка за работата на СЈО, вели стручната јавност по објавувањето на препораката.

Опструкциите на власта кон Катица Јанева нотирани во Извештајот на ЕУ

+инфо - 09.11.2016

Доцни подготовката за обемната стратегија за реформа на јавната администрација, а корупцијата останува сериозен проблем. Земјата се соочува со најтешката политчка криза од 2001 година. Демократијата и владеењето на правото постојано се под ...

Извештај на ЕК за Македонија: Политичкото влијание ги уназадува реформите во судството

Академик - 09.11.2016

„Властите не успеаја да покажат политичка волја која е потребна да се соочат со основните прашања што се идентификувани во „Итните реформски приоритети“. Сите препреки со кои се соочува новоформираното Специјално јавно обвинителство ја истакнаа ...

ЕК двапати ја употреби придавката „македонски“ во извештајот за Македонија

Точка - 09.11.2016

Во однос на употребата на придавката „македонски“, како и изминатите неколку години, во прогрес-извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на проширување ја има само двапати.

Македонија доби условена препорака со Договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Точка - 09.11.2016

Европската комисија денеска издаде нова, осма по ред препорака за отворање на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија. Препораката, како што потврди и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан пред Европскиот ...

ЕК повторно само двапати ја употреби придавката „македонски“ во извештајот за Македонија

Канал5 - 09.11.2016

Во однос на употребата на придавката „македонски“, како и изминатите неколку години, во прогрес-извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на проширување ја има само двапати.

ЕК повторно само двапати ја употреби придавката „македонски“ во извештајот за Македонија

Сител - 09.11.2016

Во однос на употребата на придавката „македонски“, како и изминатите неколку години, во прогрес-извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на проширување ја има само двапати.

ЕК повторно скржаво двапати употреби „македонски“

Република - 09.11.2016

Како и изминатите неколку години во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на проширување придавката „македонски“ ја има само двапати. Откако пред четири години оваа придавка „волшебно“ ја снема од извештаите на ...

ЕК двапати ја употреби придавката „македонски" во извештајот

Вечер - 09.11.2016

Откако пред четири години оваа придавка „волшебно" ја снема од извештаите на ЕК, како вид на притисок од Брисел кон Македонија, изминатите три години е наведена само колку да нема забелешки од високите владини претставници од Македонија Во однос на ...

Нова препорака за преговори со Македонија, но и два услови: Договорот од Пржино и итните реформски приоритети

Република - 09.11.2016

Европската комисија денеска издаде нова, осма, препорака за отворање на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел. Препораката, како што потврди и комесарот за преговори за проширување ...

ЕК двапати ја употреби придавката „македонски“ во извештајот за Македонија

Нетпрес - 09.11.2016

Откако пред четири години оваа придавка „волшебно“ ја снема од извештаите на ЕК, како вид на притисок од Брисел кон Македонија, изминатите три години е наведена само колку да нема забелешки од високите владини претставници од Македонија.

Условена препорака со Договорот од Пржино и реформски приоритети

Вечер - 09.11.2016

Изборите ќе бидат клучката, но новиот парламент ќе мора да се фокусира на реформските приоритети, вели еврокомесарот Хан Европската комисија денеска издаде нова, осма по ред препорака за отворање на преговорите за членство на Република Македонија во ...

Во извештајот на ЕК придавката „македонски“ ја има само два пати

Press24 - 09.11.2016

Во однос на употребата на придавката „македонски“, како и изминатите неколку години, во прогрес-извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на проширување ја има само двапати.

Македонија ќе ја слушне осмата условна препорака од Брисел

Фактор - 09.11.2016

Македонија во исчекување на извештајот за напредок на земјата. Очекувањата се дека од Брисел до Македонија ќе стигне уште една условна препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ.

Македонија доби условена препорака со Договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Нетпрес - 09.11.2016

Препораката, како што потврди и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан пред Европскиот парламент претпладнето, втора година по ред е условена, а овојпат со целосно исполнување на политичкиот договор од Пржино, преку спроведување на ...

Сите детали: Што содржи новиот Извештај на ЕК за Македонија

еМагазин - 09.11.2016

Европската комисија денеска издаде нова, осма по ред препорака за отворање на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел. Препораката, како што потврди и комесарот за преговори за ...

ЕК повторно само двапати ја употреби придавката „македонски“ во извештајот за Македонија

еМагазин - 09.11.2016

Во однос на употребата на придавката „македонски“, како и изминатите неколку години, во прогрес-извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во процесот на проширување ја има само двапати.

Извештај на ЕК за Македонија: Условена препорака со Договорот од Пржино и Итните реформски приоритети

Lider - 09.11.2016

Европската комисија денеска издаде нова, осма по ред препорака за отворање на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел. Препораката, како што потврди и комесарот за преговори за ...

Европската комисија со критички оценки за Македонија во многу сегменти

Либертас - 09.11.2016

Пишува: Теофил Блажевски Прогрес извештајот за напредокот на Македонија во европските интегративни процеси за 2016 година е јасен – нема прпорака за преговори доколку не се исполнат во целост обврските од Договорот од Пржино и итните реформски ...

Европскиот извештај во сенка на кризата и изборите

Р.С.Европа - 08.11.2016

За разлика од претходните години, сега во јавноста речиси нема дебата за очекувањата од извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава кој ќе биде објавен утре. Замореност на општеството, но и домашните кризи се причините за тоа, ...

ЕУ не се откажува од Западен Балкан, следниот извештај ќе биде во 2018 година

МКД - 08.11.2016

Во Европската комисија не се крие тоа дека извештаите за одредени земји веќе немаат преголемо влијание на земјите. Извештајот за проширување на ЕУ, како и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, што се очекува да биде објавен утре, ќе ...

Брисел ќе направи пауза – следниот извештај ќе биде во 2018 година

+инфо - 08.11.2016

Неофицијално, во Европската комисија постои замореност од извештаите, особено имајќи предвид дека засега немаат преголемо влијание врз одредени земји Европската комисија утре ќе го објави извештајот за проширувањето на ЕУ и извештајот за напредокот ...

Брисел ќе направи пауза – Следниот извештај ќе биде во 2018 година

Репортер - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за проширувањето на ЕУ и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, но следниот, наместо догодина, ќе биде дури во 2018 година, јавува известувачот за „ Мета “ од Брисел.

Брисел ќе направи пауза – следниот извештај ќе биде во 2018 година

Мета - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за проширувањето на ЕУ и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, но следниот, наместо догодина, ќе биде дури во 2018 година, јавува известувачот за „Мета“ од Брисел.

Брисел ќе порача дека не се откажува од проширување кон Западен Балкан

Мета - 08.11.2016

Извештајот за проширување на ЕУ, како и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, што се очекува да биде објавен утре, ќе треба да покаже дека Брисел не се откажува од идејата, особено што со неа се промовира слобода на изразување, ...

Брисел ќе порача дека не се откажува од проширувањето кон Западен Балкан

Либертас - 08.11.2016

Извештајот за проширување на ЕУ, како и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, што се очекува да биде објавен утре, ќе треба да покаже дека Брисел не се откажува од идејата, особено што со неа се промовира слобода на изразување, ...

Брисел ќе направи пауза – следниот извештај ќе биде во 2018 година

Либертас - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за проширувањето на ЕУ и извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, но следниот, наместо догодина, ќе биде дури во 2018 година, јавува известувачот за „ Мета “ од Брисел.

ЕК: Во Турција има проблеми со слободата на говорот и независноста на судството

А1 On - 07.11.2016

Во извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Турција се посочува на проблеми поврзани со слободата на изразувањето и независноста на судскиот систем, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Силно критички извештај на ЕК за напредокот на Турција

Капитал - 07.11.2016

„Значителен пад“ во слободата на говорот – „селективни и произволни“ судски одлуки – се вели во силно критичкиот извештај на Европската комисија за напредокот на Турција, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

ЕК: Во Турција има проблеми со слободата на говорот и независноста на судството...

Н.Македонија - 07.11.2016

ЕК: Во Турција има проблеми со слободата на говорот и независноста на судството Во извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Турција се посочува на проблеми поврзани со слободата на изразувањето и независноста на судскиот систем, ...

ЕК пишува лоша оценка за Турција

Локално - 07.11.2016

Во новиот извештај за соодветност за прием на Турција во ЕУ, Европската комисија прави најлошата досега проценка, објави. “Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунг”. “Во областа на слободата на изразување постои сериозо враќање наназад во последната ...

Извештај на ЕК: Во Турција има проблеми со слободата на говорот и независноста на судството

Локално - 07.11.2016

Во извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Турција се посочува на проблеми поврзани со слободата на изразувањето и независноста на судскиот систем, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Еврокомисијата пишува најлоша оценка за Турција

Стандард - 07.11.2016

Во новиот извештај за соодветност за прием на Турција во ЕУ, Еврокомисијата ја прави најлошата досега проценка, објави „Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунг“. „Во областа на слободата на изразување постои сериозен релапс во последната година“, се ...

ЕК: Во Турција има проблеми со слободата на говорот и независноста на судството

Либертас - 07.11.2016

Во извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Турција се посочува на проблеми поврзани со слободата на изразувањето и независноста на судскиот систем, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.