TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Територијалната поделба ги скара СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 15.11.2003

Власта и опозицијата во максимален расчекор во исцртувањето на новите општински граници Новата територијална поделба дополнително ги усложни состојбите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои не постигнаа согласност за новите општински граници.

ДПМНЕ не се согласува со поделбата на Скопје на квартови

А1 - 14.11.2003

Најголемата опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ смета дека концептот предложен од СДСМ и ДУИ за поделба на градот Скопје на квартови е неприфатлив, бидејќи, уредувањето на градот Скопје, меѓу другото, е и уставна категорија. Ова се наведува во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, објавено по ...

Груевски размислува да го тужи Гештаковски за клевета

Утрински - 14.11.2003

СРЕДБА ?ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека не се потребни измени во Законот за територијална поделба. Предлог-законот е неуставен, никаде во Уставот не пишува дека Скопје, како посебна локална единица може да биде организиран на квартови, истакна Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред ...

Вмровците ќе го тужат Гештаковски

Дневник - 14.11.2003

ГРУЕВСКИ ГИ СОБРА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ - сопартици Гештаковски мора на суд да докаже дека сме го украле предлогот за територијална поделба Во ВМРО-ДПМНЕ размислуваат да поднесат тужба против министерот за локална самоуправа Александар Гештаковски поради клевета и нарушување на угледот на партијата.

Во Македонија ќе нема етнички чисти општини

Утрински - 13.11.2003

Министерот Гештаковски демантира дека СДСМ и ДУИ се пазарат во функција на претседателските избори КАТИЦА ЧАНГОВА >„Новото територијално кроење не се прави за да се добијат чисти етнички општини во Македонија. Напротив, целта на општинското разграничување е преку развивање на локалната демократија ...

Реакции по обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 13.11.2003

По вчерашните обвинувања на лидерот на опозицијата Никола Груевски дека СДСМ одбива сугестии од експерти во креирањето на законот за територијална поделба поради политички пазарења со ДУИ, во СДСМ со став дека обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ се без аргумент По вчерашните обвинувања на лидерот на ...

Груевски: Џабе експерти, кога СДСМ се пазари со ДУИ

Вест - 12.11.2003

ТЕРИТОРИЈАЛНА ПОДЕЛБА "ВМРО-ДПМНЕ, со помош на експерти подготви многу добар закон за територијална поделба на Македонија, му го понуди на СДСМ, предвидуваше одредено намалување на бројот на општините, на околу 85, меѓутоа гледаме дека господинот Бранко Црвенковски и СДСМ, очигледно, решиле за овој ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се задржат сегашните општински меѓи

Утрински - 12.11.2003

Груевски го повика Црвенковски да го повлече предлогот за нова територијална поделба на државава „Премиерот Бранко Црвенковски и неговата партија СДСМ се пазарат со партнерот во власта ДУИ за решенијата во законот за територијална поделба на државата, не само за задржување на коалицијата, туку и во ...

Територијалната поделба погубна за Македонија

Дневник - 12.11.2003

вмро-дпмне обвинува Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера го повика СДСМ да не се пазари со ДУИ за нов закон за територијална поделба, зашто новиот проект ќе ја стави западна Македонија под контрола на една етничка заедница. Тоа вчера го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, пренесувајќи ја и ...

ДПМНЕ бара да се остави стариот закон за територијална поделба

А1 - 11.11.2003

СДСМ и ДУИ политички се пазарат со законот за територијална поделба, иако тој е стратешки и суштински за Македонија изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Во нивните пазарења непали стручноста на експертите, туку во прашање е што ќе се договорат СДСМ и ДУИ за следните претседателски избори и ...

Груевски: Напролет се можни демонстрации

Вест - 10.11.2003

"Најдобро е ВМРО-ДПМНЕ никогаш да не дојде на власт, но СДСМ да направи еден економски просперитет што ќе биде пример во светот, граѓаните да бидат среќни и побогати, а државата да чекори напред. Тогаш би било ирелевантно дали ВМРО ќе победи на наредните избори", изјави вчера лидерот на најголемата ...

Ако граѓаните се среќни, нека владее СДСМ

Дневник - 10.11.2003

никола груевски ЗА "РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА" Најдобро е ВМРО-ДПМНЕ никогаш да не дојде на власт, но СДСМ да направи економски просперитет што ќе биде пример во светот, граѓаните да бидат среќни и побогати, а државата да чекори напред.