TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вашингтон го поддржува планот на Ахтисари за Косово

А1 - 24.03.2007

Вашингтон го поддржува планот на специјалниот претставник на ОН Марти Ахтисари за Косово, соопшти Стејт департментот пред посетата на американскиот државен секретар Николас Барнс на Брисел. Барнс следната недела во Брисел ќе има низа состаноци за Косово со европските лидери, на кои ќе им ја пренесе ...

Русија ги бара Осетија и Абхазија за Косово

Време - 24.03.2007

БАРАЊЕ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР Висок руски функционер се закани дека Русија ќе ги признае грузиските области Јужна Осетија и Абхазија како независни, ако САД го признаат независно Косово. Константин Косачев, претседател на комисијата за надворешна политика на руското собрание, оцени дека ...

Преговорите за Косово не завршиле?

Дневник - 24.03.2007

Преговорите за Косово не дадоа резултат и затоа ќе продолжат, оцени вчера советник на српскиот премиер, но тоа не беше потврдено од меѓународните посредници во процесот. Советникот Александар Симиќ вели дека основа за таквиот став се оценките од Москва да не се брза со претставувањето на конечниот ...

Ќе продолжат преговорите за Косово

А1 - 23.03.2007

Преговорите за Косово не доведоа до резултат и ќе бидат продолжени, изјави денеска официјален претставник на Владата на Србија. Ваквиот став на Белград нема официјална потврда и поткрепа. Базира на оценките на Москва дека не треба да се брза со донесувањето на одлуката за Косово во Советот за ...

Надгледувана независност за Косово

Време - 23.03.2007

АСОШИЕЈТЕД ПРЕС ОБЈАВИ ДЕЛОВИ ОД ПЛАНОТ НА АХТИСАРИ Новинската агенција „Асошиејтед прес“ ја објави содржината на предлогот на Марти Ахтисари, за идниот статус на Косово, за која веројатно во април ќе се расправа во Советот за безбедност на Обединетите нации.

ЕУ предупреди на хаос во Косово

Вест - 23.03.2007

БРИСЕЛ, 23 март (Ројтерс) - Балканот би можел повторно да западне во воен хаос ако не биде прифатен предлогот на Обединетите нации за независност на Косово, изјави комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен. Говорејќи пред комисијата на Европарламентот, Рен изјави дека единството на земјите членки на ...

Надгледувана државност на Косово

Дневник - 23.03.2007

Косовското Собрание, во рок од 120 дена, ќе го усвои уставот со цел наведените принципи да останат непроменливи Предлогот за идниот статус на Косово на специјалниот претставник Марти Ахтисари е доработен и „набрзо“ ќе биде претставен во Советот за безбедност, најави вчера генералниот секретар на ...

Русија може да ја признае независноста на Јужна Осетија и Абхазија, ако САД го признаат Косово

Канал5 - 23.03.2007

Русија може да ја признае независноста на Јужна Осетија и Абхазија, ако САД без одлука на Советот за безбедност на ОН, ја признаат независноста на Косово, предупреди претседател на Одборот за надворешна политика на руската Дума, Константин Косачев.

Солана гарантира дека ЕУ ќе има единствен став за Косово

А1 - 22.03.2007

Може да гарантирам дека Европската Унија ќе има единствен став кон прашањето за решавање на статусот на Косово. Ова синоќа во Вашингтон го изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Хавиер Солана. „Ставот на ЕУ е дека треба да ги поддржува документот и позицијата што ги застапува ...

И Буш покажува интерес за Косово

А1 - 22.03.2007

Руското противење на решението на Ахтисари за Косово, го хомогенизира останатиот дел на меѓународната заедница. По Даниел Фрид, Кондолиза Рајс, посебен интерес за Косово сега покажува и американскиот претседател Буш. Од Вашингтон денеска и Солана со гаранции за единствен став за Косово, на земјите ...

Холбрук најави немири за април

Време - 22.03.2007

АКО РУСИЈА ЈА БЛОКИРА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО Поранешниот американски пратеник за Балканот Ричард Холбрук предупреди дека во април се можни немири на Косово, ако резолуцијата за Косово, која ја планираат САД и ЕУ наиде на пречки во Советот за безбедност на Обединетите нации.

Русите не се откажуваат од решавањето на косовскиот проблем

Утрински - 22.03.2007

Во случај на независност на Косово, Лавров рече дека Русија ќе ја признае независноста на Абхазија и на Јужна Осетија Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Русија нема намера сама да се оддалечи од решавањето на косовските проблеми, туку и понатаму активно ќе учествува во барањето компромис, ...

„Гардијан“: Новиот предлог на Ахтисари зборува за „независно Косово“ како единствена опција

Канал5 - 22.03.2007

Новиот предлог на Марти Ахтисари, специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, зборува за „независно Косово“ како за единствена реална опција која би го определила идниот статус на покраината, пишува лондонски „Гардијан“, соопштувајки дека финскиот преговарач в понеделник пред Советот за ...

Руско-американски спор за Косово

Време - 21.03.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ САД и Русија се судрија по косовското прашање во Обединетите нации, по што рускиот амбасадор Витали Чуркин ја напуштил седницата на Советот за безбедност. Чуркин реагирал на извештајот на меѓународната мисија УНМИК, презентиран од Јоаким Рикер, во кој било оценето дека Косово ...

Ахтисари конечно напишал „независност“ пред Косово

Дневник - 21.03.2007

Независност под меѓународен надзор е единствената опција за Косово, се посочува во конечниот извештај на посредникот Марти Ахтисари за статусот на Косово , тврди францускиот весник „Монд“. Цитирајќи делови од извештајот, „Монд“ посочува дека доверливиот документ в понеделник ќе им биде предаден на ...

„Комерсант“: Рускиот амбасадор при ОН тврди дека шефот на УНМИК пропагира незавиност на Косово

Канал5 - 21.03.2007

Постојаниот претставник на Русија при ОН, Виталиј Чуркин остро го критикуваше шефот на УНМИК Јоаким Рикер, обвинувајќи го за еднострани оценки и пропагирање независност на Косово, објави денеска рускиот весник „Комерсант“. Москва, 21 март (МИА) - Постојаниот претставник на Русија при ОН, Виталиј ...

Кавга на стартот Русија - САД!

Вечер - 21.03.2007

Рускиот амбасадор Виталиј Чуркин разлутено ја напушти седницата, а Американците контрираа, отфрлајќи го нивниоот предлог за смена на Марти Ахтисари Евидентното несогласување на светските сили, кога е во прашање статусот на Косово, дојде до израз веќе на првта вчерашна редовна седница на Советот за ...

Абхазија посакува независно Косово

А1 - 20.03.2007

Преседанот во случајот со Косово би бил надеж за Абхазија и нејзините намери за што поскоро признавање на нејзината независност. Ова, на денешната прес конференција, го изјавил Сергеј Шамба, министер за надворешни работи на оваа непризната република.

Можна револуција на Косово

Време - 20.03.2007

АКО ГОЛЕМИТЕ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ Британскиот весник „Сандеј телеграф“ објавува анализа на германскиот Институт за европска политика, која покажува дека на Косово се можни хаос и насилство ако меѓународната заедница не договори решение.

Холбрук- Експлозија на насилство во Косово доколку тоа не добие независност

Утрински - 20.03.2007

Ако Русите го одложат, разводнат или стават вето на планот на Ахтисари, според Холбрук, тоа ќе биде поттик за насилство БРИСЕЛ - Поранешниот американски мировен посредник на Балканот, Ричард Холбрук, изјави вчера дека насилството во Косово би можело да експлодира уште наредниот месец доколку Русија ...

Лажни сеќавања

Дневник - 20.03.2007

Тажна сторија што ја гледавме како „ни умира на раце“ во српска верзија долж распадот на СФРЈ. Сега Албанците ја прифатија таа штафета на „староста на нацијата“ и реконструирање на историјата . Од истата српска причина - да ги оправдаат своите политички претензии на територија Дали Косово ќе добие ...

На Косово му се заканува насилство и хаос

Дневник - 20.03.2007

На Косово му се заканува хаотична иднина исполнета со насилство по неуспехот на меѓународната заедница да изнајде соодветно решение за Покраината, објави лондонскиот весник „Сандеј телеграф“, повикувајќи се на истражувањето нарачано од германската влада.

„Монд“: Независност за Косово под меѓународен надзор - конечен предлог на Ахтисари

Канал5 - 20.03.2007

Независност под меѓународен надзор е единствената опција за Косово, се посочува во конечниот извештај на специјалниот пратеник на ОН за статусот на Косово Марти Ахтисари, тврди францускиот весник „Монд“ кој цитира делови од извештајот.

Холбрук предупредува на можно избувнување насилство на Косово во април

Канал5 - 20.03.2007

Поранешниот американски пратеник за Балканот Ричард Холбрук предупреди дека на Косово може да избувне насилство уште во април, ако новата резолуција за покраината, која ќе се заснова на предлогот на специјалниот пратеник Марти Ахтисари, наиде на пречки во Советот за безбедност на ОН.

Холбрук: Насилството на Косово ќе ескалира ако Русија пречи

А1 - 19.03.2007

Поранешниот мировен преговарач за Балканот Ричард Холбрук рече дека на Косово може да избувне насилство уште следниот месец ако Русија го попречи на планот на ООН за независност на провинцијата. Холбрук, кој ги раководеше преговорите за мир во 1995 година за БиХ, изјави дека планот на пратеникот на ...

Германците со песимистичка анализа за иднината на Косово

А1 - 19.03.2007

Хаотична иднина исполнета со насилство му се заканува на Косово по неуспехот на меѓународната заедница да изнајде соодветно решение за таа покраина. Ова се наведува во аналитичка студија за Косово што ја подготви Институтот за европска политика од Берлин, на барање на германската Влада.

Советот за безбедност на ОН утре ќе расправа за ситуацијата во Косово

Вест - 19.03.2007

ЊУЈОРК, 19 март - Советот за безбедност на Обединетите нации денеска на седница во Њујорк ќе ја разгледува состојбата во Косово. Според најавите, редовниот шестмесечен извештај би требало да го поднесе шефот на УНМИК, Јоаким Рикер.

Советот за безбедност денес расправа за Косово

Утрински - 19.03.2007

Њујорк - Советот за безбедност на Обединетите нации утре на седница во Њујорк ќе ја разгледува состојбата во Косово. Редовниот шестмесечен извештај би требало да го поднесе шефот на УНМИК Јоаким Рикер. На седницата нема да се расправа по предлогот на Марти Ахтисари кој во четвртокот му беше ...

Москва бара заменик на Ахтисари

Утрински - 19.03.2007

Лавров смета дека не се исцрпени сите можности за преговарање околу Косово Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека би требало да се продолжат преговорите меѓу Белград и Приштина за идниот статус на Косово и Метохија.

Планот за Косово пред тешка иднина

Утрински - 19.03.2007

Иако се непосредно пред решение за статусот на Косово, ОН и ЕУ не се сигурни каков ќе биде резултатот од одлуката ВИТИНА - Хајриз Јакупи, поранешен герилец кој се борел против Србите, не е задоволен од меѓународниот предлог кој треба да донесе траен мир во регионот, иако Косово би ги добило ...

Шефот на УНМИК ќе ги пофали Косовците

Дневник - 19.03.2007

Шефот на УНМИК Јоаким Рикер на денешната седница на Советот за безбедност на ОН ќе ја пофали Приштина за напредокот во примената на стандардите, јави В92. Шефот на УНМИК пред да замине во Њујорк изјави дека редовниот шестмесечен извештај за применетите стандарди на Косово во периодот од ноември ...

„Сандеј телеграф“: На Косово му се заканува насилство и хаос

Канал5 - 19.03.2007

На Косово му се заканува хаотична иднина исполнета со насилство по неуспехот на меѓународната заедница да изнајде соодветно решение за Покраината, објави „Сандеј телеграф“ повикувајќи се на истражувањето нарачано од германската Влада.

Рикер ќе го пофали Косово

Вечер - 19.03.2007

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска, на седница во Њујорк, ќе ја разгледува состојбата во Косово. Според најавите, редовниот шестмесечен извештај би требало да го поднесе шефот на УНМИК Јоаким Рикер. На седницата нема да се расправа по предлогот на Марти Ахтисари кој во чевртокот му ...