TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО за Македонија очекува поддршка од старото членство и 15 пратеници

Нова ТВ - 12.11.2016

Со истите бои црвена, жолта и црна, познатото лавче симбол на ВМРО и химната „ВМРО ти си наша судбина“, новата коалиција ВМРО за Македонија вечерва ја започна борбата за враќање на старото членство на партијата и пораз на новото раководство.

Канческа во кец, Вељаноски во двојка, Димитриев во тројка, Диме Спасов - аут

Deutsche Welle - 12.11.2016

На листите ги нема Диме Спасов, Спиро Ристовски, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски...Техничкиот премиер Димитриев е втор во „тројката“, Трајко Вељаноски втор во „двојката“, каде на осма позиција е Јохан Тарчуловски За прв пат на парламентарните ...

Груевски: Народот нека одлучи меѓу мене и Заев; Коалицијата „За подобра Македонија“ ги промовираше кандидатите за ...

Алсат-М - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Скопје ги промовираше кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори. Во Метрополис арената на Скопски саем, се обрати лидерот на партијата и ...

Војводата, братот и генералот очекуваат најмалку 15 пратеници

+инфо - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски смета дека најголем грев на народот ќе биде ако на една партија и дадат 63 пратеници. Коалицијата „ВМРО за Македонија“ вечерва најави дека очекува најмалку 15 пратеници на конвенцијата на која беа ...

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за изборите

Курир - 12.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Од Државната изборна комисија денеска за МИА потврдија дека до истекувањето на рокот, односно до синоќа на ...

Николовски во Делчево ги промовира мерките од „Планот за Македонија“

ТВ21 - 12.11.2016

Носителот на кандидатската листа од опозициската коалиција на СДСМ во ИЕ 3, Љупчо Николовски, денеска пред граѓаните на Делчево промовираше дел од економските мерки предвидени во „Планот за живот на Македонија“.

Николовски: Никаков трик нема да ги сопре граѓаните да гласаат против владеачката коалиција

Макфакс - 12.11.2016

Никаков трик, ниту изборна измама нема да ги сопре граѓаните на Македонија да гласаат против владеачката коалиција на 11 декември, истакна Љупчо Николовски ,носителот на кандидатската листа на опозициската коалиција на СДСМ коментирајќи го потегот ...

ДУИ ги достави кандидатските листи за пратеници до ДИК

Вечер - 12.11.2016

Демократската унија за интеграцуија (ДУИ) ги достави до Државната изборна комисија (ДИК) кандидатските листи за пратеници на предвремените парламентарни избори. Според одлуките на највисоките партиски тела, носител на листата на ДУИ во првата ИЕ е ...

ФОТО ПАРОДИЈА: Никола Груевски, носител во ИЕ 4

Либертас - 12.11.2016

Александар Дојранлиев на својот Фејсбук профил објави фото пародија на поднесувањето на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ, каде како носител во 4 изборна единица е лидерот на партијата, Никола Груевски.

На листите на ВМРО-ДПМНЕ – Канческа, Вељаноски, Димитриев, Тарчулоски. Диме Спасов – аут

Либертас - 12.11.2016

На листите ги нема Диме Спасов, Спиро Ристовски, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски…Техничкиот премиер Димитриев е втор во „тројката“, Трајко Вељаноски втор во „двојката“, каде на осма позиција е Јохан Тарчуловски, пишува Дојче веле .

ДИК до полноќ треба да ги потврди кандидатските листи за пратеници

ТВ21 - 12.11.2016

Државната изборна комисија денеска до полноќ треба да ги разгледа и потврди кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември. Доколку се констатираат неправилности, учесниците во изборите треба да ги ...

Николовски: Никаков трик нема да ги сопре граѓаните да гласаат против владеачката коалиција

Точка - 12.11.2016

икаков трик, ниту изборна измама нема да ги сопре граѓаните на Македонија да гласаат против владеачката коалиција на 11 декември, истакна Љупчо Николовски ,носителот на кандидатската листа на опозициската коалиција на СДСМ коментирајќи го потегот на ...

Ова се носителите на листи на ДУИ кои ги достави до ДИК

Либертас - 12.11.2016

Демократската унија за интеграцуија (ДУИ) ги достави до Државната изборна комисија (ДИК) кандидатските листи за пратеници на предвремените парламентарни избори. Според одлуките на највисоките партиски тела, носител на листата на ДУИ во првата ИЕ е ...

ФОТО ПАРОДИЈА: Никола Груевски, носител во ИЕ 4

Репортер - 12.11.2016

Александар Дојранлиев на својот Фејсбук профил објави фото пародија на поднесувањето на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ, каде како носител во 4 изборна единица е лидерот на партијата, Никола Груевски.

„Клоца“ за Диме Спасов – Последната беља го исфрли од игра за изборите?

Репортер - 12.11.2016

На листите ги нема Диме Спасов, Спиро Ристовски, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски…Техничкиот премиер Димитриев е втор во „тројката“, Трајко Вељаноски втор во „двојката“, каде на осма позиција е Јохан Тарчуловски, пишува Дојче веле .

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за изборите

Вечер - 12.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Од Државната изборна комисија денеска за МИА потврдија дека до истекувањето на рокот, односно до синоќа на ...

ДУИ ги достави кандидатските листи до ДИК

Алфа - 12.11.2016

Демократската унија за интеграцуија (ДУИ) ги достави до Државната изборна комисија (ДИК) кандидатските листи за пратеници на предвремените парламентарни избори. Демократската унија за интеграцуија (ДУИ) ги достави до Државната изборна комисија (ДИК) ...

На листите на ВМРО-ДПМНЕ – Канческа, Вељаноски, Димитриев, Тарчулоски

Бриф - 12.11.2016

На листите ги нема Диме Спасов, Спиро Ристовски, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски…Техничкиот премиер Димитриев е втор во „тројката“, Трајко Вељаноски втор во „двојката“, каде на осма позиција е Јохан Тарчуловски, пишува Дојче веле За прв пат на ...

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Lider - 12.11.2016

Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

Ова се носителите на листи на ДУИ

Репортер - 12.11.2016

Демократската унија за интеграцуија (ДУИ) ги достави до Државната изборна комисија (ДИК) кандидатските листи за пратеници на предвремените парламентарни избори. Според одлуките на највисоките партиски тела, носител на листата на ДУИ во првата ИЕ е ...

ДИК до полноќ треба да ги потврди кандидатските листи за пратеници

Идивиди - 12.11.2016

Скопје, 13 ноември 2016 (МИА) - Државната изборна комисија денеска до полноќ треба да ги разгледа и потврди кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември.

ДИК до полноќ треба да ги потврди кандидатските листи за пратеници

Алсат-М - 12.11.2016

Државната изборна комисија денеска до полноќ треба да ги разгледа и потврди кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември. Доколку се констатираат неправилности, учесниците во изборите треба да ги ...

Лидерските дуели во четвртата и во шестата изборна единица

Р.С.Европа - 12.11.2016

До полноќ, кога заврши рокот, листи за изборите на 11 следниот месец, поднесоа коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската коалиција предводена од СДСМ, Коалицијата за промени и правда, Коалицијата ВМРО за Македонија, ...

Еве кои партии и коалиции доставија листи за изборите на 11 декември

Либертас - 12.11.2016

Истече рокот за доставување кандидатски листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори до Државната изборна комисија. До полноќ, кога заврши рокот, листи за изборите на 11 следниот месец, поднесоа коалицијата „За подобра ...

Партиите ги доставија листите за изборите на 11 декември

Популарно - 12.11.2016

Истече рокот за доставување кандидатски листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори до Државната изборна комисија. До полноќ, кога заврши рокот, листи за изборите на 11 следниот месец, поднесоа коалицијата „За подобра ...

Партиите ги доставија листите за изборите на 11-ти декември

МРТ - 12.11.2016

До полноќ, кога заврши рокот, листи за изборите на 11 следниот месец, поднесоа коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската коалиција предводена од СДСМ, Коалицијата за промени и правда, Коалицијата ВМРО за Македонија, ...

Партиите ги доставија листите за изборите на 11 декември

Алфа - 12.11.2016

Истече рокот за доставување кандидатски листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори до Државната изборна комисија. Истече рокот за доставување кандидатски листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори до ...

Еве кои партии и коалиции доставија листи за изборите на 11 декември

Репортер - 12.11.2016

Истече рокот за доставување кандидатски листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори до Државната изборна комисија. До полноќ, кога заврши рокот, листи за изборите на 11 следниот месец, поднесоа коалицијата „За подобра ...

Партиите имаат рок од 48 часа да го отстранат неправилностите на листите

Нетпрес - 12.11.2016

Дел од недостатоците се однесуваат на достава на трансакциона сметка за изборна кампања, уверение за неосуденост, изјави и копиии од лични карти на кандидатите… Најголемиот број забелешки беа за листата на Социјалдемократската партија на Македонија ...

Партиите и коалициите ги поднесоа кандидатски листи за изборите

Press24 - 12.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Од Државната изборна комисија денеска за МИА потврдија дека до истекувањето на рокот, односно до синоќа на ...

ЗА ИЗБОРИТЕ НА 11 ДЕКЕМВРИ: 12 коалиции и партии поднесоа кандидатски листи

Телеграф - 12.11.2016

Жребувањето за редоследот на листите треба да се одржи на 20 ноември Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември.

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за изборите

Скопје инфо - 12.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Од Државната изборна комисија денеска за МИА потврдија дека до истекувањето на рокот, односно до синоќа на ...

“Четворката најатрактивна” – соочување Груевски - Заев

Канал5 - 12.11.2016

Најатрактивна според носителите на изборните листи во една изборна единица, е четворката во која политичките аргументи и партиски програми на претстојните парламентарни избори ќе ги вкрстат претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски Зоран Заев ...

Партиите ги доставија листите за изборите на 11 декември

Телма - 12.11.2016

Истече рокот за доставување кандидатски листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори до Државната изборна комисија. До полноќ, кога заврши рокот, листи за изборите на 11 следниот месец, поднесоа коалицијата „За подобра ...

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за изборите

Канал 77 - 12.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Според Државната изборна комисија , како што пренесе агенцијата МИА , до истекувањето на рокот, односно до ...

Дванаесет партии и коалиции одат на изборите

Вест - 12.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Од Државната изборна комисија денеска за МИА потврдија дека до истекувањето на рокот, односно до синоќа на ...

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

А1 On - 13.11.2016

Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

ДИК до полноќ треба да ги потврди кандидатските листи за пратеници

+инфо - 13.11.2016

Доколку се констатираат неправилности, учесниците во изборите треба да ги отстранат во рок од 48 часа. Државната изборна комисија денеска до полноќ треба да ги разгледа и потврди кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори ...

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Курир - 13.11.2016

– Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

ДИК: Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците на листите

Телеграф - 13.11.2016

Жребувањето за редоследот на кандидатските листи за претстојните парламентарни избори треба да се одржи на 20 ноември Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и ...

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Република - 13.11.2016

Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Пулс24 - 13.11.2016

– Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Телевизија Нова - 13.11.2016

Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Либертас - 13.11.2016

Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

ДИК до полноќ треба да ги потврди кандидатските листи за пратеници

24 Вести - 13.11.2016

Државната изборна комисија денеска до полноќ треба да ги разгледа и потврди кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември. Доколку се констатираат неправилности, учесниците во изборите треба да ги ...

Партиите во рок од 48 часа треба да ги отстранат недостатоците за листите

Репортер - 13.11.2016

Државната изборна комисија синоќа ги разгледа кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, а на дел од коалициите и партиите им даде рок од 48 часа за да ги отстранат констатираните недостатоци.

Ова се лицата на партиите кои ќе го бараат вашиот глас

Вечер - 13.11.2016

Ждребувањето за редоследот на кандидатските листи на гласачкото ливче ќе се изврши на 20 ноември, а на 27 ноември ДИК треба да го потпише избирачкиот список Државната изборна комисија викендов ги разгледа кандидатските листи за претстојните ...

Дванаесет коалиции на изборите во декември

Вест - 13.11.2016

Дванаесет коалиции и партии поднесоа кандидатски листи за пратеници во трката кој ќе освои најмногу гласови на претстојните предвремени парламентарни избори, закажани за 11 декември, соопштија од Државната изборна комисија.