TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со закани во стилот на ИСИС ја подразбира слободата на говор

Нова ТВ - 12.11.2015

СДСМ слободата на говор и слободата на медиуми ја подразбира со закани, реагира ВМРО-ДПМНЕ. Од владејачката партија велат, извесен Горан Герасимовски, кој бил Фејсбук пријател на Саша Богдановиќ, на Петре Шилегов, на Стефан Богоев од СДСМ, упатувал ...

МАН: Нови форми на притисоци врз новинари и медиуми

Утрински - 12.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) денеска обвини дека опозициската СДСМ и фондацијата Сорос деновиве преземале нови форми на притисоци врз новинари и медиуми. - Охрабрени од тенденциозниот и заштитнички став од Европската унија кон нив, ...

ЕK со осуда за заканите на новинарката на „Курир” од страна на активист на СДСМ

МК News - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „Курир” и нејзиниот петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ,пренесе МИА.

ВМРО-ДПМНЕ: Фејсбук-пријател на Шилегов и Богоев со жестоки закани на новинарите на „Курир“

+инфо - 12.11.2015

„Поздрави ги сите во Курир! Вие нема да имате восочни фигури... нема да можат да ве препознаат за да ви направат восочни фигури! Затоа што ќе ве влечам со кола по Партизанска 7 дена и 7 ноќи! Дур не ви се распадне телото и почне да смрди! Сега ...

Коцијанчич: Европската комисија ги осудува заканите кон новинарите

+инфо - 12.11.2015

Европската комисија им дава голема важност на слободата на изразувањето и на слободата на медиумите, изјави Маја Коцијанчич, одговарајќи на новинарско прашање за вчерашните наводни закани од опозицијата кон новинари блиски до власта,јави Мета .

МАН: Нови форми на притисоци врз новинари и медиуми

Сител - 12.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) денеска обвини дека опозициската СДСМ и фондацијата Сорос деновиве преземале нови форми на притисоци врз новинари и медиуми. - Охрабрени од тенденциозниот и заштитнички став од Европската унија кон нив, ...

МАН: Нови форми на притисоци врз новинари и медиуми

Канал5 - 12.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) денеска обвини дека опозициската СДСМ и фондацијата Сорос деновиве преземале нови форми на притисоци врз новинари и медиуми. - Охрабрени од тенденциозниот и заштитнички став од Европската унија кон нив, ...

Европската комисија со осуда за заканите на новинарката на „Курир”

Телеграф - 12.11.2015

Повикувајќи се и на забелешките за слободата на медиумите во последниот прогрес-извештај, портпаролката на неформалната влада на Европската унија, Маја Коцијанчич, порача дека „Брисел осудува заплашување и малтретирање на новинари, без оглед на тоа ...

ЕK со осуда за заканите на новинарката на „Курир” од страна на активист на СДСМ

Сител - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „Курир” и нејзиниот петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ, јави дописникот на МИА од Брисел.

МАН: ЕУ и ОБСЕ заслужни за лошата состојба со медиумите во Македонија

Точка - 12.11.2015

Поради нивниот заштитнички и тенденциозен однос, канцеларијата на ЕУ и на ОБСЕ во Македонија ги сметаме за соучесници и покровители на притисоците, насилството, заканите и попречувањето во професоналното работење на новинари од страна на СДСМ и ...

МАН и ЕК ги осудија заканите по живот за новинарка на порталот Курир од страна на активист на СДСМ

Сител - 12.11.2015

Функционерите на СДСМ имаат поднесено најмногу тужби против новинари, репортерите кои известуваат критички кон активностите на опозицијата постојано се предмет на физички напади – но ништо од ова не е нотирано во извештајот на Европската Комисија.

МАН: Канцеларијата на ЕУ и на ОБСЕ соучесници во притисоците врз новинарите

Локално - 12.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) денеска обвини дека опозициската СДСМ и фондацијата Сорос деновиве преземале нови форми на притисоци врз новинари и медиуми. – Охрабрени од тенденциозниот и заштитнички став од Европската унија кон нив, ...

ЕУ и новинарските здруженија се здружија против насилството врз новинарите

Вечер - 12.11.2015

Извештајот за Македонија и делот за медиумите предизвика реакции од дел од новинарските асоцијации и кругови од Македонија, поради тоа што селективно беа издвоени само нападите и заканите за "новинари# од проопозициски медиуми, но не и напади на ...

МАН: Нови форми на притисоци врз новинари и медиуми

Денешен - 12.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) денеска обвини дека опозициската СДСМ и фондацијата Сорос деновиве преземале нови форми на притисоци врз новинари и медиуми. – Охрабрени од тенденциозниот и заштитнички став од Европската унија кон нив, ...

ЕK ги осуди заканите од активист на СДСМ до новинарката на „Курир”

Нетпрес - 12.11.2015

Европската комисија (ЕК) денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „Курир” и нејзинио петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ,пренесе МИА.

МАН остро ги осуди заканите од активисти на СДСМ до новинари

Fox.mk - 12.11.2015

Македонската Асоцијација на новинари остро го осудува чинот во кој новинари на Курир беа мета на смртни закани. Во продолжение го пренесуваме интегрално соопштението на МАН И во последниот извештај на Европската комисија за Македонија видна е лошата ...

МАН остро ги осуди заканите од активисти на СДСМ до новинари

Република - 12.11.2015

Македонската Асоцијација на новинари остро го осудува чинот во кој новинари на Курир беа мета на смртни закани. Во продолжение го пренесуваме интегрално соопштението на МАН И во последниот извештај на Европската комисија за Македонија видна е лошата ...

ЕK со осуда за заканите на новинарката на „Курир” од страна на активист на СДСМ

Курир - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „Курир” и нејзиниот петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ,пренесе МИА.

Активистите на СДСМ охрабрени продлжуваат со насилство врз новинари

Вечер - 12.11.2015

И во последниот извештај на Европската комисија за Македонија видна е лошата информираност за состојбите во медиумите, особено за вршењето притисоци, закани и напади врз новинари и медиуми, се вели во соопштението од Македонската асоцијација на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Членовите на СДСМ се закануваат во стилот на ИСИЛ, така тие ја подразбираат слободата на медиумите

Денешен - 12.11.2015

Владејачката партија најостро ги осудува сите оние кои се закануваат на новинари. Соопштението на ВМРО-ДПМНЕ го пренесуваме во целост “Поздрави ги сите во Курир! Вие нема да имате восочни фигури… нема да можат да ве препознаат за да ви направат ...

ЕK со осуда за заканите на новинарката на „Курир" од страна на активист на СДСМ

Вечер - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „Курир" и нејзинио петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ. Повикувајќи се и на забелешките за слободата на медиумите во ...

МАН: ЕУ и ОБСЕ заслужни за лошата состојба со медиумите во Македонија

Нетпрес - 12.11.2015

Поради нивниот заштитнички и тенденциозен однос, канцеларијата на ЕУ и на ОБСЕ во Македонија ги сметаме за соучесници и покровители на притисоците, насилството, заканите и попречувањето во професоналното работење на новинари од страна на СДСМ и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Членовите на СДСМ се закануваат во стилот на ИСИЛ, така тие ја подразбираат слободата на медиумите

Fox.mk - 12.11.2015

Владејачката партија најостро ги осудува сите оние кои се закануваат на новинари. Соопштението на ВМРО-ДПМНЕ го пренесуваме во целост „Поздрави ги сите во Курир! Вие нема да имате восочни фигури… нема да можат да ве препознаат за да ви направат ...

ЕK со осуда за заканите на новинарката на „Курир” од страна на активист на СДСМ

Денешен - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „ Курир ” и нејзинио петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ, јави дописникот на МИА од Брисел.

МАН: Канцелариите на ЕУ и ОБСЕ во Македонија се покровители на притисоците врз новинарите

Press24 - 12.11.2015

И во последниот извештај на Европската комисија за Македонија видна е лошата информираност за состојбите во медиумите, особено за вршењето притисоци, закани и напади врз новинари и медиуми.

ВМРО – ДПМНЕ: Активисти на СДСМ во стилот на ИСИЛ упатуваат закани по живот за новинари

Нетпрес - 12.11.2015

Од ВМРО-ДПМНЕ денес ги осудија монструозните закани по живот за новинари кои во стилот на ИСИЛ ги упатуваат активисти на СДСМ . Од владејачката партија велат дека очекуваат МВР да поведе постапка и да го приведе лицето кое упатува вакви присхопатски ...

Европската Комисија ги осуди заканите по животот на новинарка од „Курир“

Press24 - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „Курир ” и нејзинио петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ, јави дописникот на МИА од Брисел.

МАН остро ги осуди заканите од активисти на СДСМ до новинари

Курир - 12.11.2015

Македонската Асоцијација на новинари остро го осудува чинот во кој новинари на Курир беа мета на смртни закани. Во продолжение го пренесуваме интегрално соопштението на МАН И во последниот извештај на Европската комисија за Македонија видна е лошата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Членовите на СДСМ се закануваат во стилот на ИСИЛ, така тие ја подразбираат слободата на медиумите

Курир - 12.11.2015

Владејачката партија најостро ги осудува сите оние кои се закануваат на новинари. Соопштението на ВМРО-ДПМНЕ го пренесуваме во целост “Поздрави ги сите во Курир! Вие нема да имате восочни фигури...

ЕK со осуда за заканите за новинарката на „Курир” од страна на активист на СДСМ

Република - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет­портал „Курир” и нејзинио петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ, јави дописникот на МИА од Брисел.

МАН: Нови форми на притисоци врз новинари и медиуми

Lider - 12.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) денеска обвини дека опозициската СДСМ и фондацијата Сорос деновиве преземале нови форми на притисоци врз новинари и медиуми. – Охрабрени од тенденциозниот и заштитнички став од Европската унија кон нив, ...

Еве како активистите на СДСМ ја подразбираат слободата на говор која им ја прокламира нивното раководство

Пулс24 - 12.11.2015

“Поздрави ги сите во Курир! Вие нема да имате восочни фигури... нема да можат да ве препознаат за да ви направат восочни фигури! Затоа што ќе ве влечам со кола по Партизанска 7 дена и 7 ноќи! Дур не ви се распадне телото и почне да смрди! Сега ...

ЕK со осуда за заканите на новинарката на „Курир” од страна на активист на СДСМ

Lider - 12.11.2015

Европската комисија денеска ги осуди заканите по животот на новинарка на македонскиот интернет-портал „ Курир ” и нејзинио петгодишен син од страна на активист на опозициската СДСМ, јави дописникот на МИА од Брисел.

СДСМ со своето премолчување за монструозната закана од нивниот активист, само потврдува дека го охрабрува ИСИСОВСКОТО ...

Пулс24 - 12.11.2015

СДСМ со своето премолчување за последната монструозна и психопатска закана од нивниот активист кон новинарите само потврдува дека го охрабрува ИСИСОВСКОТО однесување на своите активисти. И ЕК јасно го осуди ваквото срамно однесување и закани кои ...

ГРОЗОМОРНИ Смртни закани до новинари на Курир

МК News - 11.11.2015

Монструозни закани по живот добиваат новинарите на Курир од лица членови и активисти на СДСМ, објави порталот Курир.мк. Според порталот извесен ГОРАН ГЕРАСИМОВСКИ, член на СДСМ денес испратил смртни закани до вработената, каде се заканува по живот ...

Смртни закани за новинарите на Курир од страна на членови и активисти на СДСМ

Нетпрес - 11.11.2015

Смртни закани за новинарите на Курир од страна на членови и активисти на СДСМ. Откако вчера порталот под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде наводно вработена во Курир говори за високи хонорари кои ги ...

Активисти на СДСМ упатуваат смртни закани до новинари

Press24 - 11.11.2015

Монструозни закани по живот добиваат новинарите на КУРИР од лица членови и активисти на СДСМ. Откако вчера портал под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде наводно вработена во Курир говори за високи ...

Смртни закани до новинари од членови на СДСМ

Република - 11.11.2015

Монструозни закани по живот добиваат новинарите на Курир од лица членови и активисти на СДСМ, објави порталот. Откако вчера портал под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде наводно вработена во Курир говори ...

Смртни закани до новинари од членови на СДСМ!

Денешен - 11.11.2015

Монструозни закани по живот добиваат новинарите на КУРИР од лица членови и активисти на СДСМ. Откако вчера портал под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде наводно вработена во Курир говори за високи ...

Смртни закани до новинари од членови на СДСМ!

Курир - 11.11.2015

Монструозни закани по живот добиваат новинарите на КУРИР од лица членови и активисти на СДСМ. Откако вчера портал под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде наводно вработена во Курир говори за високи ...

Новинари добиваат монструозни закани по живот од членови на СДСМ!

Пулс24 - 11.11.2015

Монструозни закани по живот добиваат новинарите на Курир од лица членови и активисти на СДСМ. Откако вчера портал под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде наводно вработена во Курир говори за високи ...

МАН:Извештајот на ЕК во делот на медиумите е пристрасен

Телма - 10.11.2015

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади, и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, се наведува во оценката што ја ...

За МАН извештајот не соодејствува со реалната состојба во медиумите

Нова ТВ - 10.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми соопшти денеска дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија е пристрасен, субјективен и едностран, бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади и не соодветствува со ...

За МАН извештајот не соодејствува со реалната состојба во медиумите

Р.С.Европа - 10.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми соопшти денеска дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија е пристрасен, субјективен и едностран, бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади и не соодветствува со ...

МАН: Заклучоците за медиумите се направени врз основа само на информации од СДСМ и активистите на Сорос

МКД - 10.11.2015

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, реагира Македонската асоцијација на ...

МАН: извештајот е пристрасен во делот за медиумите

Алфа - 10.11.2015

Со реакција на извештајот во делот за слободата на медиумите се јави и Македонската асоцијација на медиуми. Според нив тој бил пристрасен, субјективен и едностран. Со реакција на извештајот во делот за слободата на медиумите се јави и Македонската ...

МАН: Извештајот на ЕК за медиумите е пристрасен и селективен

Сител - 10.11.2015

Нападната новинарска екипа и демолиран автомобил на една национална телевизија, искршени стакла на едно радио со информативен карактер, закани со физички пресметки, селективно објавување на приватни телефонски разговори на новинари и разговори ...

АНАЛИЗА НА ПРЕС24: Европската комисија „ги заборави“ повредените новинарски права

Телеграф - 10.11.2015

Вкупно десетина напади врз новинари со физички повреди не се нотирани во извештајот на Европската комисија, стои во реакција на МАН Нападната новинарска екипа и демолираниот автомобил на една национална телевизија, искршени стакла на едно Радио со ...

МАН со остра реакција: Извештајот на ЕК се темели само на информации добиени од СДСМ

Канал5 - 10.11.2015

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади, и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, реагираат од македонската ...

МАН: Извештајот на ЕК во делот за медиумите е пристрасен

Локално - 10.11.2015

Македонската асоцијација на медиуми соопшти денеска дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија е пристрасен, субјективен и едностран, бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади и не соодветствува со ...

ПРЕСС24 АНАЛИЗА: Европската Комисија „ги заборави“ повредените новинарски права

Fox.mk - 10.11.2015

Нападната новинарска екипа и демолиран автомобил на една национална телевизија, искршени стакла на едно радио со информативен карактер, закани со физички пресметки, селективно објавување на приватни телефонски разговори на новинари и разговори ...

ПРЕСС 24: Европската Комисија „ги заборави“ повредените новинарски права

Нетпрес - 10.11.2015

Европската Комисија „ги заборави“ повредените новинарски права, наведува порталот Пресс 24 во својата анализа за дел од настаните во изминатите 11 месеци. Нападната новинарска екипа и демолиран автомобил на една национална телевизија, искршени ...

ПРЕСС24 АНАЛИЗА: Европската Комисија „ги заборави“ повредените новинарски права

Курир - 10.11.2015

Нападната новинарска екипа и демолиран автомобил на една национална телевизија, искршени стакла на едно радио со информативен карактер, закани со физички пресметки, селективно објавување на приватни телефонски разговори на новинари и разговори ...

МАН: Извештајот на ЕК во делот за медиумите е пристрасен

Денешен - 10.11.2015

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади, и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, се наведува во оценката што ја ...

Европскиот извештај за медиуми е правен на Бихаќка!

Вечер - 10.11.2015

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади, и не соодветствува со реалната состојба во медиумите.

АНАЛИЗА: Европската Комисија „ги заборави“ повредените новинарски права

Press24 - 10.11.2015

Нападната новинарска екипа и демолиран автомобил на една национална телевизија, искршени стакла на едно радио со информативен карактер, закани со физички пресметки, селективно објавување на приватни телефонски разговори на новинари и разговори ...

Европската комисија „ги заборави“ повредените новинарски права

Пулс24 - 10.11.2015

Нападната новинарска екипа и демолиран автомобил на една национална телевизија, искршени стакла на едно радио со информативен карактер, закани со физички пресметки, селективно објавување на приватни телефонски разговори на новинари и разговори ...

МАН: Извештајот на ЕК во делот за медиумите е пристрасен

Lider - 10.11.2015

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади, и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, се наведува во оценката што ја ...