TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Тетово ред детонации, ред тишина

Вест - 24.03.2001

ВОЕНА МОНОТОНИЈА НА ШАРСКИОТ ФРОНТ Мирот над градот го нарушуваат само спорадичните артилериски истрели кон Селце, каде што се претпоставува дека е главниот штаб на терористите, но не се стрела премногу. Тетовските улици, како по однапред договорен знак, редовно занемуваат во периодот Во Тетово и ...

Полицијата ги покажа " мобилките" на Тачи

Вест - 24.03.2001

АРМ ПРОДОЛЖУВА СО ВОЕНИТЕ ОПЕРАЦИИ НА СЕВЕРНАТА ГРАНИЦА, НО НИ ТЕРОРИСТИТЕ НЕ СЕ ПОВЛЕКУВААТ МВР ја покажа сликата со бомбите, што двајца терористи во Тетово ги фрлија врз полицијата, а за кои потпретседателот на ДПА Мендух Тачи завчера вечер непосредно пред партискиот самит кај шефот на државата ...

Македонија — разбиени заблуди

Дневник - 24.03.2001

Ѓорѓи Варошлија-Став Се чини, дефинитивно и конечно, екстремните и терористички вжештените глави на некои Албанци во регионов - Балканов, и меѓу албанската дијаспора, направија грешка во чекори. Го нападнаа територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија, извршија агресија.

Удар на АРМ врз штабот на терористите во Селце

Вест - 23.03.2001

ТЕТОВО ПРВИОТ ДЕН ПО ИСТЕКОТ НА УЛТИМАТУМОТ ДО ТЕРОРИСТИТЕ ГО ПОМИНА ГЛАВНО МИРНО Пукотници во Тетово се слушаа само вчераутро, кон терористичките позиции се гаѓаше некаде околу 10.00 часот, испукани се неколку гранати кон тетовското Кале и во правецот на Порој Тетово го преживеа вчерашниот ден, ...

Специјалните единици уапсиле терористи

Вест - 23.03.2001

Портпаролот Трендафилов рече дека и вчера Армијата презела конкретни операции во Тетово, со сите средства со кои располага на теренот. "Тоа ќе го правиме и натаму, но за времето и начинот, нема да коментирам. Проценките ги прават команданти на безбедносните сили на теренот", одговори тој на ...

Армијата ќе гаѓа по истекот на ултиматумот

Вест - 22.03.2001

ВОЕНАТА КРИЗА ПРОДОЛЖУВА Нема најави за предавање или повлекување на терористите. Ултиматумот ќе биде прв и последен устен разговор со нив. Одлагање нема да има, по истекот на ултиматумот со вооружените терористи ќе се разговара со употреба на сила "Ултиматумот од македонските власти се почитува.

Тетово во исчекување

Вест - 22.03.2001

УЛТИМАТУМОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ СИЛИ ДО ТЕРОРИСТИТЕ ИСТЕЧЕ НОЌЕСКА Во градот под Шара оружјето вчера мируваше, раздвиженоста по улиците беше очигледна, тетовци се шетаа по градот, пазареа или пиеја кафе по кафулињата, со еден збор, безделничеа.

Рокор за терористите истече ноќеска

Вест - 22.03.2001

За да се избегнат несакани цивилни жртви и губење на животи на невини граѓани кои терористите ги држат како заложници на подрачјето на Тетово и околината, безбедносните структури на Република Македонија на терористите завчера вечер им поставија ултиматум да го положат оружјето и да им се предадат ...

Или преговори или напади на нови територии

Вест - 22.03.2001

АЛБАНСКИТЕ ТЕРОРИСТИ ГО ОТФРЛААТ УЛТИМАТУМОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ Етничките албански терористи нема да го исполнат ултиматумот на македонското Министерство за одбрана и да ги напуштат планинските позиции, изјавил по телефон за Ројтерс еден од нивните команданти, чие шифрирано име е ...

Топовите згрмеа во Тетово

Вест - 21.03.2001

МАКЕДОНСКИТЕ СИЛИ ВЧЕРА ПОПЛАДНЕ ВО ОФАНЗИВА Тенковите и хаубиците стрелаа кон тетовското Кале, Стрмо, Балтепе, Дреноец и Порој со рафали од кои се тресеа пенџерињата во Тетово. АРМ грмна кон Шара околу 16 часот, по релативно мирниот ден во Тетово кога се слушаа само спорадични детонации.

Упориштето на Кале разбиено, терористите се повлекуваат во тунелите под него

Вест - 20.03.2001

МВР И АРМ ЗАЕДНИЧКИ ДЕЈСТВУВААТ АРМ и МВР концетрираат воено-техничка опрема и ги зголемуваат своите капацитети за конечна акција со која треба да ги разбијат и анулираат вооружените терористи над Тетово. АРМ ги ангажира своите антитерористички и антидиверзантски единици кои делува Генералштабот на ...

Тенковите на АРМ влегоа во Тетово

Вест - 20.03.2001

ЗАТИШЈЕ НА ФРОНТОТ ПОД ШАРА Во Тетово вчера беше мирно, а раздвиженоста на граѓаните по улиците беше речиси невообичаена. Работат големите фирми, училиштата се затворени, а отворени се само маалските дуќани и лебарниците. Влегувањето на тенковите поздравено со детонации од стра Колона на АРМ во ...

АРМ собира докази за соработка на меѓународни организации со терористите

Вест - 19.03.2001

ДОКАЗИТЕ НАЈДЕНИ ВО ТАНУШЕВЦИ ДАВААТ ИНТЕРЕСНИ ИНДИЦИИ Воени извори имаат сознанија дека терористите разгледуваат можност за влез во Македонија и од кај Блаце. Од завчеравечер се спроведува мобилизација на резервниот состав на АРМ од родот пешадија "Во дел од куќите во Танушевци АРМ пронајде големи ...

Тетовци бараат помош од Армијата

Вест - 19.03.2001

ПОЛИЦИЈАТА СЕ УШТЕ САМА ГО БРАНИ ТЕТОВО ОД АЛБАНСКИТЕ ТЕРОРИСТИ Локалното население кое изминативе шест дена е под целосно воена психоза се револтирани и во исто време очајни и бараат на полициските сили да им се приклучат и македонската армија.

Бараме гаранција дека Тетово нема да падне

Вест - 19.03.2001

НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ТЕТОВЦИ ВЧЕРА ПРОТЕСТИРАА ПРЕД ВЛАДАТА "Нема Македонија без западна Македонија", "Сакаме да се вратиме дома" "Дајте ни оружје" скандираше насобраната толпа пред Владата, барајќи владата да ги разбие терористите и да воведе мир во градот под Шара Во Тетово ќе се воведе полициски час.

И во Скопје состојбата е висококритична

Вест - 19.03.2001

ТЕРОРИСТИТЕ ИМААТ СЕКАДЕ ЛОГИСТИЧКА ПОДДРШКА МВР има сознанија, дека терористите во Македонија веќе имаат избран полититички претставник Во Тетово и вчерашниот ден не донесе ништо ново. Состојбата таму е иста како и во претходните денови.