TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Завршни зборови во судскиот процес „Ровер“

24 Вести - 13.11.2014

Судскиот процес „Ровер“ за ликвидацијата на Марјан Тушевски и Киро Јанев продолжи со завршни зборови. Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски имаше можност за последен пат, пред објавата на пресудата, да зборува за случајот.

Бошковски: Пресудата ми е однапред позната

24 Вести - 13.11.2014

Екс министерот за внатрешни Љубе Бошкоски на последното рочиште за случајот Ровер тврдеше дека казните, не само за овој туку и за други случаи се договараат телефонски и во кафеани. Свртен кон семејствата и новинарите, Бошкоски рече дека денеска не ...

Бошкоски: Казните за „Ровер“ договарани телефонски

Нова ТВ - 13.11.2014

Кога побарав психијатриско вештачење за судијата, намерата не ми беше да го навредам туку да го стимулирам да ги покаже притисоците што ги претрпува, рече денеска во завршниот говор во процесот „Ровер“ поранешниот министер за внатрешни работи Љубе ...

Љубе Бошкоски: Имаме снимки од договарање на пресудата

Вест - 13.11.2014

''Немам намера да дадам завршен збор, ниту пак да му се обраќам на судски совет кој не го признавам, а уште помалку да барам ослободителна пресуда. Овој процес е циркус, но болен е, оти овде има жртви кои одреден период се лишени од живот.

Бошкоски обвини дека казните биле договарани по телефон

Утрински - 13.11.2014

Иако во фаза на завршен збор Бошкоски рече дека нема да даде завршен збор, но рече дека судијата Илија Трпков самиот си пишува обвинение за злоупотреба „Сега е неприфатливо да дадам завршен збор и тоа ќе го сторам во некое друго време.

Бошкоски: Својот завршен збор ќе го дадам во друго време

Кајгана - 13.11.2014

Мојот завршен збор ќе го дадам во едно друго време, во време кое доаѓа, рече поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски кој е обвинет за двократното убиство на Марјан Тушевски и Киро Јанев, кое се случи во центарот во Скопје, во 2001 ...

Пресудата за „Ровер“ ќе биде позната во среда

Фокус - 13.11.2014

Кривичниот суд по втор пат ќе носи пресуда за двојното убиство на Маријан Тушевски и Киро Јанев Откако, денска во Основниот суд Скопје 1, обвинетите во случајот „Ровер“ и нивните бранители ги дадоа завршните зборови, судијата Илија Трпков најави ...

Бошкоски: Имаме докази дека преку телефон се договарале казните во „Ровер“

Фокус - 13.11.2014

Според него, ќе било комично да бара ослободителна прсуда од суд кој учествува во политички монтиран процес. Судскиот процес „Ровер“ за ликвидацијата на Марјан Тушевски и Киро Јанев продолжи со завршни зборови.

Бошковски: Пресудите за „Ровер“ договарани по телефон

Дневник - 13.11.2014

Не давам завршен збор. Не мислам да барам ослободителна пресуда од вакво тело, а тоа би било и комично да го барам од лицето И.Т.. Не може да ме ослободи лице што треба да се припрема за обвинението што сам си го пишува и мора да се подготвува за ...

Обвиентите во „Ровер“: Тешко на тој што ќе му судат со заштитен сведок!

Фокус - 13.11.2014

Обвинетите во своите завршни зборови побараа што побрзо да се стави крај на монтираниот процес, поради кој, како што рекоа, им се уништили животот Покрај денешното последно обраќање на Љубе Бошкоски пред судот, во случајот „Ровер“, бидејќи во среда ...

Судскиот процес „Ровер“- имало ли телeфонски договарања пресуда?

Локално - 13.11.2014

Завршни зборови, во судскиот процес „Ровер“ за ликвидацијата на Марјан Тушевски и Киро Јанев за 10 те обвинети и поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски . Тој имаше можност за последен пат, пред објавата на пресудата, да зборува за ...

БОШКОСКИ: Судијата да се подготви за обвинението против него

Телеграф - 13.11.2014

Бошкоски повторно истакна дека не го признава Кривичниот совет и не може да побара да биде ослободен, но му рече дека судијата треба да се подготви за обвинението што ќе биде поднесено против него Во своето излагање пред судот кое траеше час и ...

БОШКОСКИ: 30 години сум затворан поради македонската кауза

Телеграф - 13.11.2014

Отсекогаш сум се залагал за правната држава и кога барав психијатриско вештачење, не беше тоа за да го навредам судијата, туку да му помогнам да ги каже притисоците што ги трпи, рече Бошкоски во својот завршен збор во процесот „Ровер“ Триесет години ...

Бошкоски: Својот завршен збор ќе го дадам во друго време

Тера - 13.11.2014

Мојот завршен збор ќе го дадам во едно друго време, во време кое доаѓа, рече поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски кој е обвинет за двократното убиство на Марјан Тушевски и Киро Јанев, кое се случи во центарот во Скопје, во 2001 ...

Бошковски: Имаме телефонски снимки, казните од пресудата беа договорени!

Таратур - 13.11.2014

Кога побарав психијатриско вештачење за судијата, намерата не ми беше да го навредам туку да го стимулирам да ги покаже притисоците што ги претрпува, рече денеска во завршниот говор во процесот „Ровер“ поранешниот министер за внатрешни работи Љубе ...

Бошкоски: Имам докази дека казните се договарани по телефон

Бриф - 13.11.2014

Судскиот процес „Ровер“ за ликвидацијата на Марјан Тушевски и Киро Јанев продолжи со завршни зборови. Екс- министерот за полиција, Љубе Бошкоски имаше можност за последен пат, пред објавата на пресудата, да зборува за случајот, пренесе Утрински ...

Завршни зборови на Бошковски за Ровер

Канал5 - 13.11.2014

Библијата, правото, филозофијата на Емануел Кант и романот Браката Карамазови се испреплетуваа низ завршниот говор на ексминситерот за внатрешни Љубе Бошкоски обвинет за помагање убиство во случајот Ровер.

(ВИДЕО) Бошкоски: Имаме докази дека на телефон ми е договарана казната

А1 On - 13.11.2014

Љубе Бошкоски обвинет за помагање на убиството на Марјан Тушевски и Киро Јанев во 2001-ва година, денеска пред судот во својот завршен збор рече дека има докази дека телефонски е договарана казната како за него така и за останатите обвинети во ...

Бошкоски почна од божјите заповеди, за да заврши на „заповедите“ поради кои му се суди

+инфо - 13.11.2014

„Денеска треба да дадам завршен збор како човек кој 30 години од својот живот ги посветил за Македонија, почнувајќи од 1985-86 година кога првпат бев затворен затоа што кажав дека е криза на моралот и дека Југославија мора да се распадне, а ...

Бошкоски: Имам докази дека казните се договарани по телефон

Либертас - 13.11.2014

Судскиот процес „Ровер“ за ликвидацијата на Марјан Тушевски и Киро Јанев продолжи со завршни зборови. Екс- министерот за полиција, Љубе Бошкоски имаше можност за последен пат, пред објавата на пресудата, да зборува за случајот, пренесе Утрински ...

Љубе Бошкоски одби да даде завршен збор за случајот „Ровер“

Сител - 13.11.2014

Обвинетиот во случајот „Ровер“, Љубе Бошкоски, на денешното судење одби да даде завршен збор поради, како што рече, монтираниот и трагичен судски процес за случајот „Ровер“. Тој искористи да држи лекции за историјата на правото и зборуваше за ...

Бошкоски не сакаше да даде завршен збор во случајот „Ровер“

Sky - 13.11.2014

Љубе Бошкоски на денешното судење за случјот „Ровер“ не сакаше даде завршен збор поради „монтираниот и трагичен судски процес“. – Ни на крајот од мојот ум не мислам да барам ослободителна пресуда од вака дерогиран суд, кој не го признавам.

Бошкоски одби да даде завршен збор: Не можам од суд кој не го признавам да барам да ме ослободи

Република - 13.11.2014

Обвинетиот во случајот „Ровер“, Љубе Бошкоски, на денешното судење одби да даде завршен збор поради, како што рече, монтираниот и трагичен судски процес за случајот „Ровер“. Тој искористи да држи лекции за историјата на правото и зборуваше за ...

Завршни зборови за судскиот процес „Ровер“

МРТ - 13.11.2014

Бошкоски познат по скандалите во судницата овој пат рече дека немал намера никого да навреди кога побарал психијатриско вештачење за судијата... Смешно е да барам од растурен и дерогиран суд да донесе ослободителна пресуда, рече поранешниот министер ...

Случај „Ровер“: Завршни зборови на обвинетите, Бошкоски со лекции по историја на право

Република - 13.11.2014

На денешното судење за случајот „Ровер“ на кој обвинетите ги даваа своите завршни зборови, поранешниот министер Љубе Бошкоски одби да даде завршен збор , а времето за своето излагање го искористи за лекции по историја на правото и правната држава.

Бошкоски: Својот завршен збор ќе го дадам во друго време

Макфакс - 13.11.2014

Мојот завршен збор ќе го дадам во едно друго време, во време кое доаѓа, рече поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски кој е обвинет за двократното убиство на Марјан Тушевски и Киро Јанев, кое се случи во центарот во Скопје, во 2001 ...

Бошкоски: Не барам слобода од суд кој не го признавам!

Вечер - 13.11.2014

Не го признавам овој Кривичен совет, ниту пак овој суд или судија и комично би било од него да барам да ме ослободи, рече Љубе Бошкоски на вчерашното рочиште на судскиот процес за убиството на Маријан Тушевски и Киро Јанев, познат во јавноста како ...

Бошкоски: Казната веке ја знам!

Falanga - 13.11.2014

Бошкоски обвини дека казните биле договарани по телефон.. Иако во фаза на завршен збор Бошкоски рече дека нема да даде завршен збор, но рече дека судијата Илија Трпков самиот си пишува обвинение за злоупотреба Љубиша Станковиќ „Сега е неприфатливо ...

Одбраната бара ослободителна пресуда за Љубе Бошковски во случајот „Ровер“

24 Вести - 10.11.2014

Адвокатите на сите обвинети во случајот „Ровер“, меѓу кои и на поранешниот министер за внатрешни Љубе Бошковски, побараа ослободителна пресуда. Во своите завршни зборови на денешното рочиште тврдеа дека судот не успеал да ја докаже умислата на ...

Завршни зборови за судењето за „Ровер“ - Адвокатите бараат слобода за обвинетите оти невини скапувале во затвор

Вест - 10.11.2014

Со завршни зборови на одбраната продолжи судењето за случајот Ровер во кој на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски и уште девет лица, од кои четворица во бегство им се суди за ...

Случај „Ровер“: Судот две години знаел дека обвинетите се Босанци, ама упорно ги барал од Србија!?

Фокус - 10.11.2014

Дел од адвокатите и обвинетите во „Ровер“ денеска го дадоа завршниот збор, а Љубе Бошкоски својот завршен збор ќе го даде во четврток Ослободителна пресуда за сите обвинети во судскиот случај „Ровер“ ...

Завршни зборови за „Ровер“

Канал5 - 10.11.2014

Судењето познато како Ровер за убиството на Тушевски и Јанев влезе во фаза на завршни зборови. Дел од адвокатите и обвинетите ги кажаа своите аргументи.

Почнаа завршните зборови за „Ровер“

+инфо - 10.11.2014

Судењето за случајот „Ровер“, односно убиството на Тушевски и Јанев, во кое е обвинет и поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, денеска влезе во фазата на завршни зборови, јави Канал ...

(ВИДЕО) Адвокатите на Љубе очекуваат ослободителна пресуда

А1 On - 10.11.2014

Адвокатскиот тим на Љубе Бошкоски побара ослободителна пресуда од судот. Пред судскиот совет предложија докази со кои тврдат дека нема основа за кривично гонење на екс министерот за внатрешни работи за убиството на Марјан Тушевски и Киро Јанев во ...

Случај „Ровер“: Судот две години знаел дека обвинетите се од БиХ, ама упорно ги барал од Србија!?

+инфо - 10.11.2014

Ослободителна пресуда за сите обвинети во судскиот случај „Ровер“ денеска побараа адвокатите на обвинетите во своите завршни зборови, а адвокатот адвокатот Дончо Наков обелодени дека судот не ги испочитувал законските процедури за да се обезбедат ...

Случај „Ровер“: Завршни зборови на адвокатите на одбраната

Република - 10.11.2014

На денешното судење за случајот „Ровер“, во кој меѓу обвинетите е и п оранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, адвокатите на одбраната и дел од обвинетите ги даваа завршните зборови.

Завршни зборови во случајот „Ровер“

Сител - 10.11.2014

Обвинетите во случајот Ровер остануваат во притвор. Апелација ги одби нивните жалби со изговор дека се неосновани, велат од Кривичниот суд. Притворот и затворските казни се надвор од сите законски прописи смета одбраната.

Завршни зборови: Ослободителна пресуда за Љубе Бошковски во случајот Ровер

Falanga - 10.11.2014

Адвокатскиот тим на Љубе Бошкоски побара ослободителна пресуда од судот.. Адвокатите на сите обвинети во случајот „Ровер“, меѓу кои и на поранешниот министер за внатрешни Љубе Бошковски, побараа ослободителна пресуда.