TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вељановски: Одлуките на Уставниот суд се конечни и извршни

Алфа - 26.04.2009

Најголемата владејачка партија се обидува да ја смири тензијата што самата ја предизвика по одлуката на Уставниот суд за укинување на наставата по веронаука во јавното образование.

Собранието ќе постапува во согласност со одлуките на Уставниот суд

Сител - 26.04.2009

За нас како Собрание и за мене како претседател, одлуките на Уставниот суд се конечни и извршни, изјави претседателот на македонскиот парламент Трајко Вељаноски во интервјуто за Радио Слободна Европа.

Вељаноски: Одлуките на Уставниот суд се конечни и извршни

Нетпрес - 26.04.2009

За нас како Собрание и за мене како претседател на Собранието, одлуките на Уставниот суд се конечни и извршни, изјави претседателот на македонскиот парламент Трајко Вељаноски во интервјуто за Радио Слободна ...

Верата и политиката ги брануваат уставите

Н.Македонија - 25.04.2009

Најголемите реакции во светот предизвикани од одлуки на уставни судови или на уставни совети потекнуваат од одлуки поврзани со верата или пак со меѓуетничките односи, покажуваат светските искуства.

И ИВЗ лута за укинувањето на веронауката, ама ќе го почитува Уставниот суд

Вест - 24.04.2009

Исламската верска заедница (ИВЗ) преку соопштение до медиумите реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основното образование.

Рикер: Одлуките на Уставниот суд треба да се почитуваат

Утрински - 24.04.2009

Во врска со одлуката на Уставниот суд и реакциите на политичките партии околу веронауката, американскиот амбасадор Филип Рикер посочи дека улогата на овој суд е дел од секоја демократија.

Уставниот суд не е ничија марионета

Утрински - 24.04.2009

Изненадувачки е како една одлука на Уставниот суд стана топ-тема на политичката сцена во Република Македонија и ги засени општата рецесија, стандардот, сиромаштијата, нашите евроатлантски определби, проблемите ...

СМК: Уставниот суд ги суспендира правата и слободите на граѓаните

Алфа - 24.04.2009

Светскиот македонски конгрес (СМК) преку соопштение до медиумите го повикува Уставниот суд да ја преиспита одлуката за укинување на веронауката.

Уставниот суд ги суспендира правата и слободите на граѓаните

Кирилица - 24.04.2009

Светскиот македонски конгрес (СМК) преку соопштение до медиумите го повикува Уставниот суд да ја преиспита одлуката за укинување на веронауката - Ниту Уставниот суд е безгрешен, ниту е грев да се признае дека ...

Уставниот суд ги суспендира правата и слободите на граѓаните

Сител - 24.04.2009

Светскиот македонски конгрес (СМК) преку соопштение до медиумите го повикува Уставниот суд да ја преиспита одлуката за укинување на веронауката.

ИВЗ против укинување на веронауката

Кирилица - 24.04.2009

Исламската верска заедница (ИВЗ) преку соопштение до медиумите реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основното образование - Ријасетот на Исламската верска заедница на Република ...

Македонската православна црква пред покренување иницијатива за уставни измени

Канал5 - 24.04.2009

Црковни ѕвона точно напладне како знак на протест за одлуката на уставните судии за укинување на веронауката во образованието.

Рикер: Владата да ги почитува одлуките на Уставен

А1 - 23.04.2009

Македонската православна црква се погласна против одлуката на Уставниот суд. Утре, точно на пладне со црковните камбани ќе го кренат гласот за да ја одбранеле веронауката.

Ри­кер: Влас­ти­те и гра­ѓа­ни­те мо­ра да ги по­чи­ту­ва­ат од­лу­ки­те на Ус­тав­ни­от суд

Вест - 24.04.2009

Уставниот суд е дел од секоја демократија, неговите одлуки се тешки, но мора да се почитуваат, изјави вчера американскиот амбасадор во Скопје Филип Рикер на прашање околу реакциите по одлуката на највисокиот ...

На чекор до тоталитарна власт

Утрински - 23.04.2009

Дел од стручната јавност е скандализирана од најавите за уставни измени или носење посебен закон за Уставниот суд, со кои би се овозможило полесно менување на уставните судии, а кои добија на интензитет по ...

Господ на помош на Уставот и на Судот

Дневник - 23.04.2009

Охрабруваме за поголемо почитување на одлуките на Уставниот суд, а фокусот да се стави на поквалитетни закони бидејќи нема да се оценува брзината на нивното носење, туку можноста за нивна имплементација, ...

СДСМ ја обвини владејачката партија за тоталитаризам, таа одговара да не се кријат зад марионети

Форум - 23.04.2009

СДСМ смета дека со денешниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ во печатените медиуми, преку кој ја најавува изградбата на црквата на плоштадот Македонија, докажува дека повеќе нема никакви кочници во своето недемократско и ...

Решение на проблемот со името ќе и овозможи на Македонија интегрирање во НАТО и во еу

Сител - 23.04.2009

Амбасадорот на САД во Република Македонија Филип Рикер, на новинарско прашање дали има краен рок за решавање на проблемот со името, денеска изјави оти тоа е работа на која треба да се посвети македонското ...

Рикер: Решение на проблемот со името ќе и овозможи на Македонија интегрирање во НАТО и во ЕУ

Кирилица - 23.04.2009

Амбасадорот на САД во Република Македонија Филип Рикер, на прашањето дали има краен рок за решавање на проблемот со името, денеска изјави оти тоа е работа на која треба да се посвети македонското државно ...

СДСМ: недемократско и тоталитарно владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Кирилица - 23.04.2009

Денешниот платен оглас на ВМРО ДПМНЕ во сите печатени медиуми е уште еден доказ дека повеќе нема никакви кочници во своето недемократско и тоталитарно владеење, кое се повеќе личи на диктатура и фашистички ...

ВМРО-ДПМНЕ: диктатура е кога се забранува правото на говор и слободно изразување

Кирилица - 23.04.2009

Демократија е кога тоа право не е забрането, ниту за граѓаните, ниту за невладините организации, политичките партии и другите институции се вели во соопштението на ВМРО ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ го користи тоа право за ...

ВМРО – ДПМНЕ ќе ги почитува одлуките на Уставниот суд

Макфакс - 23.04.2009

Владеачката ВМРО – ДПМНЕ ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд со која оваа судска инстанца ја укина веронауката во основното образование.

Амбасадорите бараат продолжување на реформите

А1 - 22.04.2009

Меѓународната заедница очекува забрзани реформи од Владата на Груевски. Изборите се зад нив, она што е потребно сега за Македонија е исполнување на 8-те критериуми дадени од ЕУ.

Владин камшик за Уставниот суд

Време - 22.04.2009

Тони Ангеловски Неприфатливи се притисоците врз Уставниот суд од страна на политичките партии само затоа што донел одлука што не е по волја на владејачкото мнозинство - констатира стручната јавност по ...

И би волјата нивна

Време - 22.04.2009

Откако Уставниот суд ја укина веронауката во училиштата, владејачката партија распали со сите можни оружја по оваа институција.

ВМРО и ДУИ ќе го ме­ну­ва­ат Ус­та­вот

Вест - 22.04.2009

ДУИ ќе гласа за внесување веронаука во Уставот, ако ВМРО-ДПМНЕ прифати Уставниот суд да одлучува со Бадинтерово мнозинство Демократската унија за интеграција ќе гласа за промена на Уставот со која ќе се ...

Власта го распна Уставниот суд за веронауката

Утрински - 22.04.2009

Ова е непримерен притисок и обид за дискредитација на судот, реагираше вчера Уставниот суд, коментирајќи ги бројните критики упатени на нивна адреса по укинување на веронауката.

Власта станува суд над судовите

Дневник - 22.04.2009

Немате проблем со Уставниот суд, туку со Уставот, и' порачаа вчера уставните судии на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Политичка некултура, непочитувањето на авторитетните државотворни институции и непознавање на ...

Судот на партијата

Дневник - 22.04.2009

Според „логиката на Ѓорчев“, судиите се виновни и за злоупотребата на дрога и алкохол кај младите и за „се' повеќе бракови се разведуваат, ХПВ и кламидија на сите страни, мажите одат во јавни куќи, жените по ...

Критиките кон уставните судии ја протресоа правната држава

Н.Македонија - 22.04.2009

Скандал, упад во правниот систем и правната држава, оддалечување од евроинтеграциите... Вака експертската јавност ги толкува последните партиски и верски реакции по одлуката на Уставниот суд за укинување на ...

Владата воведува теократски систем на владеење?

Форум - 22.04.2009

Со отворениот и груб притисок врз Уставниот суд, Владата врши агресивна идеологизација на македонскиот општествен систем и нарушување на уставно загарантираната позиција на секуларност на државата, реагира ...

Притисокот врз устевн е лоша порака за ЕУ

Алфа - 22.04.2009

Македонската влада испрати лоша порака до Европската унија со острите реакции против дигнитетот на уставните судии и легитимната одлука за укинување на веронауката од школскиот систем- предупредуваат правни ...

ВМРО притиска на сопирачките

Алфа - 22.04.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ засега ја спушта топката околу можноста да иницира уставни измени. По жестоките реакции кои во континуитет изминатите денови беа насочени кон Уставниот суд откако тој ја укина ...

Вероучителите протестираа пред Уставниот суд

Алсат-М - 22.04.2009

Под итно да престане хајката против Уставниот суд, апелираше денеска амбасадорот на Европската унија во земјава Ерван Фуере. Според него, треба да постои поголем респект кон оваа институција и да не се ...

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на соопштението на претседателот Бранко Црвенковски

Кирилица - 22.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ ја разбира нервозата на г-дин Црвенковски, поради фактот дека долго време, повеќе години, граѓаните на Република Македонија не ја даваат поддршката на неговата приватна партија СДСМ, стоеше во ...

Се крчка ли и промена на Уставот?

А1 - 21.04.2009

Дали ВМРО-ДПМНЕ по жестоката реакција на одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основното образование, за да ги дисциплинира судиите, крчка и промена на Уставот или носење Закон за Уставен ...

Уставен суд: Одлуките се конечни и мора да се спроведат

Вест - 21.04.2009

Во врска со одлуката донесена од Уставниот суд на Република Македонија на 15 април годинава, која се однесува на верското образование во основните училишта, од уставен велат дека очигледна е невидена реакција ...

ВМРО-ДПМНЕ повторно со напади на Уставниот суд

Утрински - 21.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ и вчера продолжи со канонадата реакции и напади во врска со одлуката на Уставниот суд за укинувањето на веронауката.

Уставниот суд изложен на непримерен притисок

Телма - 21.04.2009

Уставниот суд денеска преку соопштение реагира на бранот обвинувања и етикетирања на институцијата и на судиите по одлуката со која се наложува укинување на веронауката во државните училишта.

Црвековски: "Владата во напад на уставниот поредок"

Телма - 21.04.2009

Во изминативе денови бевме сведоци на серија јавни и синхронизирани притисоци и напади упатени до Уставниот суд на Република Македонија, кои кулминираа со вчерашното соопштение од врвот на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ги прогласи владините одлуки за уставни

Н.Македонија - 21.04.2009

Не стивнуваат реакциите откако Уставниот суд го укина изучувањето веронаука во основното образование. За време на викендот во неколку града се одржаа мирни протести по повод одлуката на судот, а вчера ...

Уставен суд: Одлуките се конечни и мораат да се спроведат

Н.Македонија - 21.04.2009

Во врска со одлуката донесена од Уставниот суд на Република Македонија на 15 април годинава, која се однесува на верското образование во основните училишта, од уставен велат дека очигледна е невидена реакција ...

Црвенковски: ВМРО-ДПМНЕ врши директен атак врз Уставниот суд

Н.Македонија - 21.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски денеска реагира на вчерашното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во врска со одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во средните училишта, нарекувајќи го потегот на ...

Црвенковски забележува притисок врз Уставниот суд

Форум - 21.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, смета дека врз Уставниот суд се вршат притисоци и напади, што претставува директно мешање во извршната власт Претседателот Црвенковски с мета дека притисоците врз Уставниот ...

Уставен суд: Непримерен е притисокот врз судиите

Алфа - 21.04.2009

При носењето на одлуката за укинување на веронауката од училиштата се водевме од уставното начело на секуларниот карактер на државата категоричен е Трендафил Ивановски, председател на Уставниот суд кој е мета ...

Се крчкаат уставни измени

Алфа - 21.04.2009

Подготвува ли власта уставни измени за веронауката и работата на Уставниот суд. Најголемата владејачка партија денеска не ги сопре, туку напротив, и ги засили обвинувањата против највисоката судска инстанца во ...

Опозицијата очекува власта да го смени Уставот

Алсат-М - 21.04.2009

По нападите од ВМРО ДПМНЕ за одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во училиштата опозицијата не ја отфрла можноста набрзо на дневен ред на Собранието власта да предложи и уставни измени Според ...

Се врши притисок и обид за дискредитација на Уставниот суд на РМ

Кирилица - 21.04.2009

Уставниот суд на Република Македонија испрати соопштение во врска со одлуката за верското образование во основните училишта каде ги објаснува причините за ваквата одлука и ги отфрла обвинувањата против него Во ...

Црвенковски: ВМРО-ДПМНЕ врши директен атак врз Уставниот суд

Кирилица - 21.04.2009

Во изминативе денови бевме сведоци на серија јавни и синхронизирани притисоци и напади упатени до Уставниот суд на Република Македонија, кои кулминираа со вчерашното соопштение од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, се вели ...

Во обид да ги смири страстите што зовреа околу Уставниот суд, се вклучи и европратеникот Ерван Фуере

Канал5 - 21.04.2009

Во обид да ги смири страстите што зовреа околу Уставниот суд, се вклучи и европратеникот Ерван Фуере. Неговата порака директно упатена до Владата.

Уставните судии апелираат да престане хајката против нив

Сител - 21.04.2009

Политичките партии во земјава, да не ги злоупотребуваат одлуките на Уставниот суд во сопствени маркетиншки цели, се наведува во денешната писмена реакција на Уставниот суд, по повод одлуката за укинување на ...

Уставен суд: Одлуките се конечни и мораат да се спроведат

Нетпрес - 21.04.2009

Во врска со одлуката донесена од Уставниот суд на Република Македонија на 15 април годинава, која се однесува на верското образование во основните училишта, од уставен велат дека очигледна е невидена реакција ...

Црвенковски: ВМРО-ДПМНЕ врши директен атак врз Уставниот суд

Нетпрес - 21.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски денеска реагира на вчерашното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во врска со одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во средните училишта, нарекувајќи го потегот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски е нервозен оти граѓаните не му даваат поддршка

Нетпрес - 21.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ ја разбира нервозата на г-дин Црвенковски, поради фактот дека долго време, повеќе години, граѓаните на Македонија не ја даваат поддршката на неговата приватна партија СДСМ, се вели во реакцијата на ...

Уставниот суд со реакција на бранот обвинувања

Макфакс - 21.04.2009

Уставниот суд денеска излезе со реакција на бранот обвинувања и етикетирања на институцијата и судиите по одлуката со која што се наложи укинување на веронауката во државните основни училишта.

ВМРО ДПМНЕ повторно го коментира Уставниот суд

Алсат-М - 20.04.2009

Во врска со минатонеделната одлука на Уставниот суд да ја укине веронауката во основните училишта, од ВМРО-ДПМНЕ и денеска излегоа со тешка осуда.

СДСМ го обвини ВМРО ДПМЕза уривање на уставниот поредок

Алсат-М - 20.04.2009

СДСМ смета дека Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во последните денови се во класична хистерија, типична за диктаторски и комунистички режими од најлош тип Според СДСМ, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ го уриваат уставниот поредок ...

ВМРО-ДПМНЕ: Уставниот суд против волјата на граѓаните

Форум - 20.04.2009

Владејачкаат ВМРО-ДПМНЕ, во однос на укинувањето на одредбата со кое во образованието од страна на Уставнито суд, документира дека нејзиното парламентарно мнозинство го поддржало носењето на воој закон водејќи ...

СДСМ: Државата не е акционерско друштво

Форум - 20.04.2009

На соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ во кое се изразува несогласување со одлуката за укинување на беронауката, како и она со кое велат дека гражаните им дале гоелма обрска со поддршкаат при победата во 58 од 84 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Уставниот суд укинува закони под диктат на Црвенковски

Форум - 20.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение до јавноста јавно протестира за укинувањето на веронаука во образованието и како што велат на носењето политичко – партиски мотивирани одлуки на Уставниот суд.

ВМРО ДПМНЕ ги стави уставните судии на вербален линч

Алфа - 20.04.2009

Владеачката ВМРО ДПМНЕ со директен напад и дискредитација на уставните судии. Ги обвини дека се марионети на Бранко Црвенковски и дека по негов диктат носеле одлуки за укинување на владини проекти со што ...

ВМРО-ДПМНЕ: веронауката во училиштата беше слободен избор, Уставниот суд политизиран

Кирилица - 20.04.2009

Во врска со последната одлука на Уставниот суд на Република Македонија за укинување на веронауката, ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека тоа преставува чин на грубо ограничување на верските слободи на граѓаните, и кршење ...

Жестока конфронтација меѓу ВМРО ДПМНЕ и Црвенковски преку кредибилитетот на Уставниот суд

Канал5 - 20.04.2009

Кулминација на обвинувањата за последната одлука на Уставниот суд за укинување на веронауката. ВМРО - ДПМНЕ преку писмено соопштение ја обвини оваа институција дека е под неформална контрола на Бранко ...

Укинувањето на веронауката е жртва на комунистички менталитет

Сител - 20.04.2009

По одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката, од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека со тоа на 15 илјади ученици и 30 илјади родители им е укината слободата на избор.

Реакција на СДСМ на соопштението на ВМРО - ДПМНЕ

Кирилица - 20.04.2009

Во целото соопштение на ВМРО ДПМНЕ, точна е само една работа - дека победија на трите последни изборни циклуси, но тоа не им дава право да ја третираат Македонија како приватна фирма- акционерско друштво на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се жртва на комунистички менталитет на поединци

Нетпрес - 20.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ во врска со последната одлука на Уставниот суд на Република Македонија за укинување на веронауката, денеска во јавнсота излезе со соопштение во кое вели дека Уставниот суд на 15 илјади ученици и 30 ...

СДСМ: Груевски и ВМРО ДПМНЕ вршат притисок врз Уставниот суд

Нетпрес - 20.04.2009

Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ свесно го уриваат уставниот поредок на Република Македонија, вршејќи невиден притисок врз Уставниот суд, кој очигледно сакаат да го фамилијализираат, како што тоа го направија со ...