TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потребен е поинаков пристап кон новите вируси

А1 - 15.11.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од април речиси пет илјади луѓе во светот починале од вирусот H1N1, повеќето на западната хемисфера.

Петта жртва од свински грип во Хрватска

Р.С.Европа - 15.11.2009

Во Хрватска денеска починал човек од свински грип, што е петтата жртва на новиот тип на вирус досега во таа земја.

Потребен е поинаков пристап кон новите вируси

Алфа - 15.11.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од април речиси пет илјади луѓе во светот починале од вирусот H1N1, повеќето на западната хемисфера.

Во Хрватска и петтата жртва на свинскиот грип

Форум - 15.11.2009

Како што соопштија хрватските медиуми, петтиот смртен случај во Хрватска од новиот вирус на свински грип е 53-годишен загрепчанец Неофицијалните информации на ...

Косово го објави својот прв смртен случај од свински грип

SETimes - 15.11.2009

15/11/2009 ПРИШТИНА, Косово -- Министерството за здравство во саботата (14-ти ноември) го објави првиот регистриран смртен случај од свински грип.

Комбинaција на три грипа, а не свинскиот, убива во Украина

Кубура - 15.11.2009

15 ноември 2009, 19:03 Британски научници истражуваат дали вирусот на свински грип кој ја зафати Украина е мутиран и дали затоа има 189 мртви за толку кратко ...

Свинскиoт грип ја нападна и Барса

Спорт Денес - 15.11.2009

Тимот на Барселона е уште еден фудбалски тим на кого му се закани вирусот на свински грип, вели каталонски „Спорт“.

Потребен е поинаков пристап кон новите вируси

Сител - 15.11.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од април речиси пет илјади луѓе во светот починале од вирусот H1N1, повеќето на западната хемисфера.

Потребен е поинаков пристап кон новите вируси

Канал5 - 15.11.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од април речиси пет илјади луѓе во светот починале од вирусот H1N1, повеќето на западната хемисфера.

Новиот грип во САД однесе 3.900 животи

МРТ - 15.11.2009

Бројот на смртни случаи од новиот грип А (Х1Н1) во САД од април до октомври се искачи на 3.900, што е за три пати повеќе од досегашните бројки, објави Би-Би-Си.

Новиот грип во САД однесе 3.900 животи

А1 - 14.11.2009

Бројот на смртни случаи од новиот грип А (Х1Н1) во САД од април до октомври се искачи на 3.900, што е за три пати повеќе од досегашните бројки, објави Би-Би-Си.

Прва жртва на свински грип во Косово

Р.С.Европа - 14.11.2009

Еден маж починал денеска од свински грип во Косово , што е првата жртва на овој вирус во таа земја, потврдиле од тамошното министерство за здравство.

Ни грипот не ги исчисти градските автобуси

Утрински - 14.11.2009

Град Скопје неодамна испрати 300 литри течен сапун во училиштата со цел да се зајакнат превентивните мерки за заштита од новиот грип.

Тест за грип крена паника во градинка

Дневник - 14.11.2009

Тревогата се кренала откако вработените дознале дека брат на едно од децата, кој е средношколец, е на испитување поради сомневање дека е заразен од новиот ...

Во САД 3.900 починати до свинскиот грип

Форум - 14.11.2009

Бројката смртни случаи од новиот грип А (H1N1) во САД од април до октомври се искачи на 3.900, што е трипати повеќе од досегашните бројки, објави BBC Овие ...

Новиот грип во САД однесе 3.900 животи

Алфа - 14.11.2009

Бројот на смртни случаи од новиот грип А (Х1Н1) во САД од април до октомври се искачи на 3.900, што е за три пати повеќе од досегашните бројки, објави Би-Би-Си.

Бројката заразани од свински грип во Украина надмина милион

Форум - 14.11.2009

Според соопштението на украинското минситерство за здравство од петок навечер, епидемијата на грипот А(H1N1) и на актуното респираторно пореметување зафатиал ...

Украина:Милион заболени од свинскиот грип

Алсат-М - 14.11.2009

Според украинскиот министер за здравство Васил Лазоришинец епидемијата на свинскиот грип и акутни респираторни нарушувања влијае на повеќе од еден милион луѓе ...

Луѓето со симптоми на грип да се јават кај дежурните лекари

Алфа - 14.11.2009

Свинскиот грип се шири и граѓаните кои имаат симптоми на зголемена телесна температура, кашлаат, имаат болки во грлото и по телото, главоболка, треска, ...

Атина прогласи епидемија на грип

МРТ - 14.11.2009

Епидемија на грип АХ1Н1 кај нашиот јужен сосед прогласи денеска Министерството за здравство, јавија тамошните медиуми.

Во Украина милион луѓе заразени од новиот грип

Нетпрес - 14.11.2009

Според соопштението од украинскиот министер за здравство, Васил Лазоришинек, епидемијата на свинскиот грип и акутните респираторни заболувања, зафатила повеќе ...

Новиот грип во САД однесе 3.900 животи

Макфакс - 14.11.2009

Маја Поповска 14 ноември 2009 Вашингтон Бројот на смртни случаи од новиот грип А (Х1Н1) во САД од април до октомври се искачи на 3.900, што е за три пати ...

Во Украина, милион заразени од грипот

Inpress - 14.11.2009

Киев, 14. ноември (ИНПРЕС) Според украинското Министерство за здравство, епидемијата на свинскиот грип и акутните респираторни заболувања, зафатила повеќе од ...

Прва жртва од свинскиот грип на Косово

Inpress - 14.11.2009

Приштина, 14. ноември (ИНПРЕС) Свинскиот грип, денес на Косово ја однесе првата жртва. Станува збор за една 31-годишна жена која во приштинската болница била ...

СЗО: Против А Х1Н1 прво со обични антивирусни лекови

А1 - 13.11.2009

Лекарите треба да им препишуваат антивирусни лекови на трудниците, малите деца и хроничните болни веднаш штом ќе ги добијат првите клинички симптоми од новиот ...

Во САД од свински грип починале 4000 луѓе

Р.С.Европа - 13.11.2009

Здравствените работници на САД објавија дека од свински грип починале речиси 4000 луѓе од кои 500 се деца.

СЗО: од новиот грип 6250 починати

Р.С.Европа - 13.11.2009

Во светот од новиот грип досега починале 6 илјади и 250 луѓе, односно за една недела биле регистрирани 179 нови смртни случаи.

Над 600 илјади Норвежани заразени од грипот А

Вест - 13.11.2009

ОСЛО, 13 ноември - Норвешкиот Институт за народно здравје констатира дека грип А се проширил низ целата земја и е во силен пораст, пишува норвешкиот дневен ...

Никој не е имун на свинскиот грип

Утрински - 13.11.2009

Како што се множат извештаите за ширење на вирусот Х1Н1 насекаде низ светот, така се' повеќе станува јасно дека овој вирус не избира кого ќе го зарази, па се' ...

Свинскито грип ја допре и Осасуна

Спорт Денес - 13.11.2009

Одбранбениот играч на Осасуна, Серхио Фернандез (32) се здобил со вирусот Х1Н1, кој го потврди клуобот кој се натпреварува во шпанското фудбалско првенство.

Свински грип параноја и паника

Црнобело - 13.11.2009

Параноја и паника насекаде. Свинскиот грип напаѓа, секој се снаоѓа како знае и умее! Заштитни маски скоро и да нема, почнаа веќе сите да ги користат...

Состојбата во Грција алармантна поради забрзаното ширење на новиот грип

Алфа - 13.11.2009

Грчките здравствени власти се на пат официјално да прогласат епидемија на новиот грип од типот А (H1N1), поради забрзаното зголемување на бројот на заболените ...

Состојбата во Грција алармантна поради забрзаното ширење на новиот грип

Канал5 - 13.11.2009

Грчките здравствени власти се на пат официјално да прогласат епидемија на новиот грип од типот А (H1N1), поради забрзаното зголемување на бројот на заболените ...

Грција во паника поради забрзаното ширење на новиот грип

Кирилица - 13.11.2009

Повеќе училишта во Грција се затворени поради новиот грип Грчките здравствени власти се на пат официјално да прогласат епидемија на новиот грип од типот А ...

И Грција прогласи епидемија на свински!

Вечер - 13.11.2009

Во земјава, пак, во текот на последните 24 часа, во лабораторијата на Институтот за јавно здравје, добиени се 43 позитивни резултати на новиот тип на вирус А ...

Грција прогласи епидемија на грип

Макфакс - 13.11.2009

Александра Милевска 13 ноември 2009 Атина Епидемија на грип АХ1Н1 во Грција прогласи денеска Министерството за здравство, јавија грчките медиуми.

Резултати за присуството на свинскиот грип за само три часа

Inpress - 13.11.2009

Париз, 13. ноември (ИНПРЕС) Француската компанија „БиоМерије“, создаде можност за брзо откривање на присуството на новиот грип во човечкиот организам.

Америка и свинскиот грип - се надеваме на најдоброто, а се подготвувавме за најлошото!

Inpress - 13.11.2009

Вашингтон/Скопје, 13. ноември (ИНПРЕС) Додека некои здравствени установи во САД мака мачат со напливот на случаи на свински грип, други немаат поголеми ...

Најмалку 4.000 смртни случаи од свински грип во САД

Inpress - 13.11.2009

Вашингтон/Скопје, 13. ноември (ИНПРЕС) Најмалку 4.000 лица во САД починаа од вирусот Ха-1Ен-1 на свинскиот грип од неговото појавување во април, соопштија ...

Младите почесто заболуваат, постарите почесто умираат од А Х1Н1

А1 - 12.11.2009

Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип од типот А (H1N1), но постарите се тие кои почесто умираат од оваа болест, покажуваат резултатите од најновото ...

Нови 43 заразени со свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 12.11.2009

Во Македониај во последните 24 часа, се регистрирани 43 нови случаи на заразени со свински грип , соопштуваат од Министерството за здравство.

Во Србија досега од свински грип починале 8 луѓе

Р.С.Европа - 12.11.2009

Во Србија досега се регистрирани 266 случаи на луѓе заболени од свински грип , а од нив 8 починале, изјавил министерот за здравство Томица Милосавлевиќ.

Во Хрватска од свински грип починале 4 луѓе

Р.С.Европа - 12.11.2009

Во Хрватска денеска починал уште еден човек заразен со новиот тип на грип Х1Н1, со што бројот на жртви од свинскиот грип во таа земја се искачи на четири, ...

Свински грип во Осасуна

Спортнет - 12.11.2009

Дефанзивецот на Осасуна Серџо Фернандез (32) заболел од Х1Н1 вирусот, потврдил клубот кој се натпреварува во шпанското фудбалско првенство.

Младите почесто заболуваат, постарите почесто умираат од свинскиот грип

Алсат-М - 12.11.2009

Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип од типот А (H1N1), но постарите се тие кои почесто умираат од оваа болест, покажуваат резултатите од најновото ...

Тасовски е во центарот на свинскиот грип во Украина!

Н.Македонија - 12.11.2009

Македонскиот репрезентативец и неговото семејство извесен период живеат во услови на принуден карантин во украинскиот град Лвов, каде што новиот грип досега ...

Секси акција против свинскиот грип во Киев

Кубура - 12.11.2009

12 ноември 2009, 22:20 Женското движење Фемен од Украина во Киев организираше антистрес акција со цел да се подигне духот на киевчани, кои се прилично ...

Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип, но постарите се тие кои почесто умираат од него

Сител - 12.11.2009

Младите луѓе почесто заболуваат од новиот грип од типот А (H1N1), но постарите се тие кои почесто умираат од оваа болест, покажуваат резултатите од најновото ...

Нови 12 починати од новиот грип во Јужна Кореја, вкупниот број смртни случаи се зголеми на 64

Кирилица - 12.11.2009

Уште 12 луѓе починаа во Јужна Кореја како последица на грипот А(H1N1), со што бројот на смртни случаи на болеста се зголеми на 64 лица, соопштија официјални ...

Трета жртва на новиот грип во Хрватска, Албанија пред епидемија на сезонски грип

Кирилица - 12.11.2009

Новиот грип во Хрватска ја зеде и третата жртва, откако вчера во болницата на Милосрдните сестри во Загреб почина 62-годишен маж кој боледувал од дијабетес, а ...

Над половина милион Норвежани заразени од грипот А

Кирилица - 12.11.2009

Норвешкиот Институт за народно здравје констатира дека грип А се проширил низ целата земја и е во силен пораст, пишува норвешкиот дневен весник „Афтенпостен“ ...

Новиот грип ја зема и третата жртва во Хрватска

Нетпрес - 12.11.2009

Епидемијата на грипот во Хрватска ја зема и третата жртва, по починувањето на 62-годишен пациент во една од загребските болници кој боледувал од дијабетес.

Свинскиот грип ја однесе и четвртата жртва во Хрватска

Inpress - 12.11.2009

Загреб, 12. ноември (ИНПРЕС) Свинскиот грип однесе уште една жртва во Хрватска. Се работи за 33-годишен маж кој бил сосема здрав пред да се зарази со вирусот А ...

Уште две лица починаа од новиот грип во Бугарија

Inpress - 12.11.2009

Софија, 12. ноември (ИНПРЕС) Уште две лица починаа од новиот грип во Бугарија. Двајцата се од машки пол, едниот на 26, а другиот на 54 години.

Пре­поз­нај­те ги разликите меѓу обична настинка и грип Х1Н1

Вест - 11.11.2009

Кои се симптомите на обичната настинка, а кои се симптомите на новиот грип? Кои се, како да ги препознаете и како да ги разликувате обичната настинка и новиот ...

H1N1 маска - направи сам

Црнобело - 11.11.2009

Бидејќи маските за превентива од H1N1 свинскиот грип “одат како алва“ доколку итно ви е потребна заштита овие денови можете да се послужите со домашно... ..

Во Србија ниеден случај свински грип во последните 24 часа

Форум - 11.11.2009

Во Србија во изминатите 24 часа не бил регистриран ниеден нов случај на заболени од вирусот А(H1N1), потврдил епидемиологот од тамошниот Институт за јавно ...

Со цицки против свински грип

ЗаЗабава - 11.11.2009

Минатогодишната избраничка за нај-деколте во Србија - Моника Киш (20), ја подржа борбата против свинскиот... ... грип најдобро што знае и умее.

Четири нови смртни случаи во Турција од новиот грип А

Форум - 11.11.2009

Со четирите нови смртни случаи од кои три деца, бројот на жртви од новиот грип во Турција за помалку од еден месец, се искачи на 40, соопштиле деенска турските ...

Градоначалникот Трајановски апелира да се оди на школо

Алфа - 11.11.2009

Прекини на наставата нема – училиштата не се затвораат поради свинскиот грип – велат од министерството за образование, кои смируваат да не се крева паника ...

Трета жртва на свинскиот грип во Хрватска

Форум - 11.11.2009

Третата жртва од инфекција со вирусот грип A(H1N1) е 62-годишен маж кој починал во загрепската Виноградска болница Загрепските електронски медиуми во очекување ...

Втора жртва на новиот грип во Австрија

Нетпрес - 11.11.2009

Во австриската провинција Салцбург, почина еден 39-годишен човек како последица од новиот грип. Ова е втората жртва на новиот грип во Австрија.

Во Украина 174 мртви и повеќе од милион заразени од новиот грип

Нетпрес - 11.11.2009

Епидемијата на новиот грип погоди повеќе од милион Украинци поради што починале 174 лица, а претседателот Виктор Јушченко ја повика земјата да се подготви за ...

Во Гостивар - 8 заразени од сезонски грип

Inpress - 11.11.2009

Гостивар, 11. ноемвруи (ИНПРЕС) Епидемиолошкото одделение денес ги евидентираше првите осум случаи на заразени од грип на гостиварското подрачје годинава.

Вторник, 10 ноември

BBC - 10.11.2009

Ширењето на свинскиот грип меѓу учениците е во фокусот на македонските весници. „Грипот пустоши низ училиштата“, „Се бара масака повеќе“, „Стравот затвори ...

Во Украина 174 луѓе починале од грип

Р.С.Европа - 10.11.2009

Во Украина од грип и проблеми со дишните патишта починале 174 луѓе, а заболени се повеќе од 1 милион, изјавил денеска заменик министерот за здравство Васил ...

Сезонскиот уште не стасал

Дневник - 10.11.2009

Сите случаи на грип регистрирани во Хрватска сезонава се од типот Н1Х1 и во земјата не е откриен ниту еден друг вирус, пишуваат весниците.

Свински грип: Прашања, одговори, факти и митови

365 - 10.11.2009

Прегледај ги коментарите Повеќето од нас се приклучуваат на интернет и гледаат телевизија со цел што повеќе да дознаат за овој грип, но некои вести и факти се ...

Здружението ќе бара „вакцина“ за „кошаркарскиот грип“

Н.Македонија - 10.11.2009

Кошаркарските прволигаши на денешниот состанок ќе бараат начин како да го надминат „вирусот на одложени средби“, а еден од предлозите е целосно укинување на ...

Училиштата се празнат – паника поради грипот

Алфа - 10.11.2009

Празни училници во скопското основно „Гоце Делчев“ – директорката Цвета Мишевска вели дека по веста дека три деца се заразени од свински грип, родителите ...

Украина надмина милион заболени од свински грип

Кубура - 10.11.2009

10 ноември 2009, 20:41 Додека Македонија ги брои првите стотина лица заболени од вирусот на свински грип, во Украина бројката на заболени надмина милион луѓе.

Србија го продолжи прекинот на наставата во училиштата за да го спречи ширењето на свинскиот грип

SETimes - 10.11.2009

10/11/2009 БЕЛГРАД, Србија -- Министерството за образование во понеделникот (9-ти ноември) донесе одлука да го продолжи есенскиот прекин на наставата во ...

Момче почина од грипот А H1N1 во Бугарија

МРТ - 10.11.2009

Петнаесет годишно момче заболено од свински грип почина ноќеска во Варна, Бугарија. Момчето е било примено во болница со дијагноза грип А H 1 N 1 на 26 ...

Вирусот А(H1N1) продолжува да се шири низ Европа

Кирилица - 10.11.2009

Во Русија бројот на лабораториски потврдени случаи на новиот пандемиски грип надмина 4.500 лица, додека ситуацијата со акутните заболувања е вообичаена, ...

Втора жртва од новиот грип во Хрватска

МРТ - 10.11.2009

Втор смртен случај како последица на компликации од вирусот Х1Н1 потрден е денеска во Хрватска. Информацијата ја објави Хрвтаскиот завод за јавно здравство на ...

Во Индија 502 жртви на новиот грип, заразени 14.572

Кирилица - 10.11.2009

Во Индија во последните 24 часа уште 17 лица починале од последиците на новиот грип, со што вкупниот број на жртвите на болеста се искачи на 502 лица, ...

Втората жртва на новиот грип во Хрватска е тригодишно девојче од Сплит

Кирилица - 10.11.2009

Втората жртва од новиот грип во Хрватска е тригодишно девојче од Сплит кое боледувало и од леукемија, изјави денеска министерот за здравство на Хрватска Дарко ...

Работна група ќе го следи новиот грип во Србија

Нетпрес - 10.11.2009

Работна група која ќе го следи новиот грип, денеска во Белград, започнува со дводневен состанок, по што би можела да се предложи прогласување на епидемија во ...

Над 500 починати од свински грип во Индија

Нетпрес - 10.11.2009

Повеќе од 500 лица починале како последица од азболување со свински грип во Индија, до почетокот на август, годинава, до сега, објави АФП, повикувајќи се на ...

Втора жртва од новиот грип во Хрватска

Макфакс - 10.11.2009

Александар Поповски 10 ноември 2009 Загреб Втор смртен случај како последица на компликации од вирусот Х1Н1 потрден е денеска во Хрватска.

Втора жртва од грипот во Хрватска

Макфакс - 10.11.2009

Сашо Таневски 10 ноември 2009 Загреб Тригодишно девојче, кое болувало и од акутна леукемија, е втора жртва на новиот грип во Хрватска.

Втора жртва на свинскиот грип во Хрватска

Inpress - 10.11.2009

Загреб, 10. ноември (ИНПРЕС) Во Хрватска уште едно лице починало од компликациите после заразата со вирусот на свинскиот грип.

Објавен идентитетот на втората жртва од грипот во Хрватска

Inpress - 10.11.2009

Загреб, 10. ноември (ИНПРЕС) Едно тригодишно девојче од Сплит е втората жртва од свинскиот грип во Хрватска.

Во Авганистан, 11 луѓе починале од свински грип

Р.С.Европа - 09.11.2009

Авганистанскиот министер за здравство изјавил дека досега од свински грип починале 11 луѓе, а повеќе од 78о луѓе се инфицирани од новиот вирус.

Како да се заштитите од свинскиот грип?

Кајгана - 09.11.2009

Свинскиот грип продолжува да се шири низ светот, а не ја одмина ни Македонија. Но, наместо кон страв, префрлете го вашиот фокус кон превенција и превземете ...

Свинскиот грип зема замав

Men - 09.11.2009

Нови 20 заразени од свински грип се регистрирани во изминатите 24 часа во земјава.Министерството за здравство соопшти дека сите лица се прегледани на Клиниката ...

Во Србија и Бугарија нови жртви на свинскиот грип

Форум - 09.11.2009

Во последните 24 часа двата соседа информираа за по уште еден смртен случај како последица од заболување со новиот вирус на грипот од типот A(H1N1) Петнаесет ...

Во Европа напаѓа свински, а во Македонија „кошаркарски“ грип!

Н.Македонија - 09.11.2009

Во само три дена во македонската кошарка поради болест на играчите се одложени дури два меча, а во двата случаја болеста нападнала по точно шест играчи, колку ...

Сезонскиот грип ќе удри посилно од H1N1?!

Идивиди - 09.11.2009

Пандемијата на вирусот H1N1 може да однесе 40.000 животи во Европа, по што може да следи и бран на сезонскиот грип кој може да убие уште толку луѓе, соопштија ...

Косово ги зајакна мерките против свинскиот грип

SETimes - 09.11.2009

09/11/2009 ПРИШТИНА, Косовo -- Инстититутот за јавно здравство побара сите училишта во Косово да бидат дизенфицирани, како заштита од ширењето на свинскиот ...

Момче почина од грипот А H1N1 во Бугарија

Макфакс - 09.11.2009

Илија Лопарски 09 ноември 2009 Варна Петнаесет годишно момче заболено од свински грип почина ноќеска во Варна, Бугарија.