TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пелистер и Кометал Ѓ.П. се освојувачи на трофеите во националните купови

А1 - 24.04.2005

Ако за финалистките во шампионската лига ова беше 12 потврда на неприкосновеноста, за Пелистер ова е прв успех по 5 сезони пауза. 5 куп-трофеј лидерот во првенството Пелистер го освои победувајки го во финалната пресметка Металург со 28:25 .

Реваншот против Слагелсе во петок

Вест - 23.04.2005

Кометал Ѓорче Петров - Поради Евровизија Реванш-натпреварот од финалето во Лигата на шампионите, меѓу нашиот ракометен првак Кометал Ѓ.П. и дански Слагелсе што требаше да се одигра на 21 мај во сабота е поместен за еден еден понапред, односно на 20 мај, бидејќи саботниот термин е резервиран за ...

Кометал и Еуростандард ЃП во утрешното финале

Време - 23.04.2005

Ракомет КУП НА МАКЕДОНИЈА, ЖЕНИ Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров и нивната втора екипа, Еуростандард ЃП, ќе играат во утрешното, 13. финале на Купот на Македонија (15.30 часот во Куманово, МТВ-пренос). Кометалки по 12-ти пати се пласираа во финалето на националниот Куп, а Еуростандард ЃП ...

Кометал Ѓ.П. и Еуростандард Ѓ.П. по титулата во Купот

Утрински - 23.04.2005

По очекуваните победи над Т.К. Бренд, односно Кале Кичево По пауза од 8 месеци во екипата на Кометал Ѓ.П. се врати Рајхел Кометал Ѓорче Петров и Еуростандард Ѓорче Петров во недела со почеток во 15.30 часот во спортската сала во Куманово ќе се соочат во финалната пресметка за трофејот во ...

Финале Кометал ЃП-Еуростандард

Дневник - 23.04.2005

РАКОМЕТ - КУП НА МАКЕДОНИЈА, ЖЕНИ Најдобрите две екипи во домашното првенство, Кометал Ѓ. Петров и Еуростандард, ќе играат во денешното финале (15,30 Куманово) на Купот на Македонија. Актуелниот бранител на двојната круна, Кометал ЃП, без поголеми проблеми со 39-20 славеше над Тутунски комбинат, а ...

Сестринско финале

Вечер - 23.04.2005

Во утрешното женско финале во ракометниот Куп на Македонија во Куманово (15.30) ќе играат екипите на Кометал Ѓ. Петров и Еуростандард. Тие во полуфиналето, што се одигра во Скопје, ги совладаа своите противници ТК Бренд од Прилеп со 39:20, односно Кале од Кичево - 28:21.

Екипата на Металург е првиот финалист во ракометниот куп

А1 - 22.04.2005

Неговиот противник ќе го даде големото домашно дерби меѓу лидерот во првенството Пелистер Кометал и актуелниот бранител на трофејот Врдар Про кои во овие моменти ја привршуваат драматичната пресметка. Металург со 28:21 го победи Тиквеш и се избори за финале во купот.

Пелистер во улога на најголем фаворит

Вест - 22.04.2005

ДЕНЕСКА ПОЛУФИНАЛЕТО НА РАКОМЕТНИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА Денешните мечеви Металург-ВВ Тиквеш (15.30) и Пелистер Кометал-Вардар (17.15) во машка и Кометал ЃП-ТК Бренд (11) и Кале Кичево-Еуростандард ЃП (13) во женска конкуренција, што се играат во Куманово, односно во Скоп Денешните мечеви Металург-ВВ ...

Пелистер Кометал фаворит во завршницата на Купот

Дневник - 22.04.2005

РАКОМЕТ - ВИКЕНДОВ ВО КУМАНОВО Битолски Пелистер Кометал е најголемиот фаворит за освојување на Купот на Македонија во ракомет во машка конкуренција, на турнирот што викендов се игра во Куманово. Тие во полуфиналето денеска (18:15 ч.

Кометал Ѓ.П. - Слагелсе на 20 мај

Вечер - 22.04.2005

Од седиштето на Европската ракометна федерација до канцеларијата на Кометал Ѓ.П. стигна измена за терминот на втората средба од финалето на Лигата на шампионите за жени, меѓу Слагелсе и Кометал Ѓ.Петров.При одредувањето на првиот домаќин со ждрепка во Виена, првичните термини за одигрување беа - ...

Борба за ракометните куп трофеи

А1 - 21.04.2005

За жал и годинава без посебна возбуда кога се во прашање трофеите. И покрај поразот во Штип, Работнички Кометал се уште има капитална предност пред Вардар во фудбалскиот шампионат. Во одбојкарскиот со оглед на дебалансот на квалитет, Фершпед Работнички само треба да ја потврди титулата.

Шлагелсе и Кометал ЃП се двете најдобри екипи во Европа

Време - 21.04.2005

Ракомет ВАЛЕНТИНА РАДУЛОВИЌ (ШЛАГЕЛСЕ) Александра Мазнева- Бундалевска Оној што ќе постави подобра тактика и чии ракометарки ќе бидат посилни на психолошки план, ќе го освои победничкиот пехар во Лигата на шампионките (ЛШ), смета македонската репрезентативка и интернационалка во составот на ...

Пет-шест дена во Охрид и контролен двомеч

Вест - 21.04.2005

ПОДГОТОВКИ НА КОМЕТАЛ ЃП ЗА ФИНАЛЕТО НА ЛШ Во интерес на настапот на Кометал Ѓорче Петров во финалето на Лигата на шампионите против Слагелсе, Ракометната федерација на Македонија уште еднаш ќе биде принудена да направи корекции во актуелниот натпреварувачки календар.

Ѓорчепетровки пресилни за подмладокот

Утрински - 21.04.2005

Супер лига: Еуростандард ЃП - Кометал ЃП 21:37 Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров високо го поразија својот подмладок од Еуростандард ЃП со 37:21 (20:9) во дербито на 21. коло од Супер лигата и со тоа од него го презедоа лидерското место на табелата.

Слагелсе го шири фронтот против ДХФ

Утрински - 21.04.2005

И Олборг контра термините за финалето на данскиот плејоф Полуфиналистот во плеј-офот во женското ракометно првенство на Данска, Олборг, вчера го поддржа Слагелсе во битката со Данската ракометна федерација (ДХФ) за промена на термините за финалето закажано за 7 и 10 мај.

Тестови со ДИН, Књаз Милош или Будуќност

Вечер - 21.04.2005

По завчерашната ждрепка, за прв домаќин на финалето во Лигата на шампионите во ракомет за жени, каде нашиот првак Кометал Ѓ.Петров имаше среќа со данскиот Слагелсе, задоволството се уште не стивнува. Нашиот најелитен женски ракометен куп, кој се најде по третпат во едно финале има шанса по вторпат ...

Првин на гости

Вест - 20.04.2005

ПОСАКУВАНА ЖДРЕПКА ЗА КОМЕТАЛ ЃП ЗА ФИНАЛЕТО НА ЛШ Вчерашната ждрепка во седиштето на ЕХФ во Виена за распоредот на мечевите од финалето на Лигата на шампионите имаше посакуван епилог за Кометал Ѓорче Петров и за неговите навивачи.

Пехарот од ЛШ третпат ќе се додели во Скопје

Време - 20.04.2005

ПО ЖДРЕПКАТА ВО ВИЕНА Победничкиот пехар во женската ракометна Лига на шампионки (ЛШ) ќе се додели во Скопје, на 21 мај, кога се среќаваат Кометал Ѓорче Петров и бранителките на титулата, Шлагелсе од Данска. Така одлучи ждрепката што вчера се влечеше во Виена, во седиштето на Европската ракометна ...

Распоредот на мечевите зависи од МТВ

Време - 20.04.2005

КУП НА МАКЕДОНИЈА Полуфиналните натпревари во машкиот Куп на Македонија во ракомет, Пелистер Кометал - Вардар Про и Металург - ВВ Тиквеш ќе се играат в петок, во Куманово, од 16.30, односно од 18.15 часот. - Денеска ќе знаеме дали МТВ ќе врши пренос од двете полуфиналиња или само од едното, па во ...

Домаќини на реваншот и во третото финале!

Утрински - 20.04.2005

Задоволство во Кометал Ѓорче Петров од редоследот на дуелите со Слагелсе во завршницата на Лигата на шампионите РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Кометал Ѓорче Петров и во своето трето финале во Лигата на шампионите возвратниот натпревар ќе го одигра на домашен терен, сакаше вчерашната ждрепка во Виена за ...

Медалите ќе се делат во Скопје

Дневник - 20.04.2005

РАКОМЕТ - ВО ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНКИТЕ СРЦ Кале во Скопје ќе биде домаќин на реваншот од женската ракометна Лигата на шампионките, на 21 мај, меѓу Кометал ЃП и дански Слагелсе. Ждрепката сакаше на првиот меч, на 14 мај, македонскиот првак да гостува во Данска, исто како на претходните две ...

Ракомет на собранискиот ТВ-канал

Дневник - 20.04.2005

ПОЛУФИНАЛЕ НА КУПОТ Полуфиналните средби од машкиот ракометен Куп на Македонија, в петок, директно ќе бидат пренесувани на Собранискиот канал на МТВ. Емитувањето било одобрено од претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, кој излегол пресрет на барањата на РФМ, за да се исполнат договорите што ...

Титулата ќе се додели во "Кале"

Вечер - 20.04.2005

Македонскиот женски првак Кометал Ѓ.Петров, кој третпат избори учество во финалето од Лигата на шампионките, првиот натпревар со актуелниот европски првак, данскиот Слагелсе, ќе го игра на 14-15 мај во "Брондби Хале" во Копнехаген, а реваншот е седум дена подоцна во "Кале".

Финалниот дуел Кометал го игра на домашен терен

А1 - 19.04.2005

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров ќе ја имаат предноста на домашниот терен во финалниот дуел од лигата на шампионките. Денешната жрепка во седиштето на ЕХФ во Виена им го донесе посакуваниот епилог. Да му гостуваат на Шлагелсе во Данска во првиот натпревар а решавачката пресметка за трофејот да ...

Жрепка за финалето Кометал ЃП - Шлагелсе

А1 - 19.04.2005

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска со жрепка треба да реши каде ќе се игра првиот натпревар од финалето на женската Лига на шампиони (ЛШ) меѓу македонскиот првак Кометал Горче Петров и данскиот Шлагелсе. Првиот финален натпревар ќе се игра на 14 мај, а реваншот на 22 истиот месец.

Очекувано - Слагелсе

Вест - 19.04.2005

КОМЕТАЛ ЃП ГО ДОБИ ПРОТИВНИКОТ ВО ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Како и што се очекуваше, противникот на Кометал Ѓорче Петров во финалето на Лигата на шампионите ќе биде бранителот на титулата, Слагелсе. Данките и во реваншот на свој терен го поразија унгарскиот Дунафер, овој пат со 21:17, откако ...

Не бил зглобот, туку стапалото

Вест - 19.04.2005

ОЗЕЛ ПРЕВЕНТИВНО ЌЕ МИРУВА ЕДНА НЕДЕЛА Хероината на ѓорчепетровки од полуфиналниот двомеч со Хипо, Јелиз Озел, без проблеми може да го продолжи тренажниот процес, иако во прв момент се чинеше дека на саботниот реванш ја обновила повредата на зглобот на ногата.

Алтан Озел за мерак на Македонија

Време - 19.04.2005

КОМЕТАЛ ЃП И НАВИВАЧИТЕ ЈА ДОБИЈА НОВАТА МИЛЕНИЧКА Александра Мазнева-Бундалевска Кога во јуни минатата година Димитар Тодоровски, директорот на Кометал Ѓорче Петров, „пред нос“ им ја зеде Јелиз Озел на вицешампионките Крим од Словенија, никој не веруваше дека Турчинката ќе стане новата миленичка ...

Бујанова трет стрелец

Време - 19.04.2005

ЛИГА НА ШАМПИОНКИ Олга Бујанова, средниот бек на Кометал Ѓорче Петров, со вкупно 60 постигнати гола се искачи на третото место на ранг-листата на најдобри стрелци во ракометната Лига на шампионки (ЛШ). На последниот меч, во саботата, на полуфиналниот реванш против Хипо, постигна за неа скромни ...

Слагелсе последна пречка до титулата

Утрински - 19.04.2005

Кометал ЃП денеска ја чека ждрепката за домаќин на првиот меч од финалето на ЛШ Европскиот првак во реваншот го победи Дунафер со 21:17 Бранителот на титулата Слагелсе е последната пречка на Кометал Ѓорче Петров до вториот триумф во женската ракометна Лига на шампионите.

Слагелсе противник на Кометал ЃП

Дневник - 19.04.2005

ФИНАЛЕ НА ЛИГА НА ШАМПИОНКИ Европскиот првак Слагелсе ќе ја брани титулата во женската ракометна Лигата на шампионките против Кометал ЃП. Данскиот клуб и во реваншот против Дунафер победи, овојпат со 21-17 (11-6). На првиот меч, во Дунајварош, Данките победија со 28-25.

Осврт за играта на Кометал Ѓорче Петров

А1 - 18.04.2005

Македонскиот спорт почетокот на новиот милениум ќе го запише како ерата на Кометал. Повторувањето на успехот можеби ја нема возбудата на деби титулата но големината на постигнувањето повторно ќе ја крене Македонија на нозе. Втората континентална ракометна титула, во третото шампионско финале нашиот ...

Капа долу за Озел!

Вест - 18.04.2005

КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ПО ТРЕТПАТ ВО ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Македонија ти симнува капа, Јелиз! Маестрална, магична, срчана, Јелиз Озел го издигна Кометал Ѓорче Петров над комплексот Хипо и го внесе во третото финале на Лигата на шампионите во последните пет години.

Озел-шоу за ново европско финале

Време - 18.04.2005

РАКОМЕТ - ПОЛУФИНАЛЕ НА ЛШ, КОМЕТАЛ ЃП - ХИПО 22-18 (8-11) Костадин Буревски Македонскиот женски ракометен првак Кометал Ѓорче Петров по пауза од три години повторно ќе игра во финалето на Лигата на шампионите (ЛШ), благодарение на победата над австриски Хипо со 22-18 (8-11), со што ја надмина ...

Јелиз Озел архитект на третото финале

Утрински - 18.04.2005

Кометал ЃП во реваншот го победи Хипо Нидерестерајх со 22:18 и го елиминира во полуфиналето на Лигата на шампионите Турската интернационалка во Кометал во второто полувреме даде осум од своите девет гола во мечот РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Македонскиот женски ракометен првак Кометал Ѓорче Петров третпат ...

Кометал ЃП по третпат во големото финале

Дневник - 18.04.2005

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНКИ Џокерот повторно беше турската интернационалка Јелиз Озел, со девет постигнати гола, од кои осум во вториот дел Ракометарките на Кометал ЃП се пласираа во финалето на Лигата на шампионките, откако во реванш-полуфиналниот меч го победија Хипо со 22-18 (8-11).

Хипо го барал Портној за тренер?

Дневник - 18.04.2005

Менаџерот на Хипо, Гунар Прокоп, уште во декември го барал тренерот на Кометал ЃП, Андриј Портној, да работи со неговиот тим. Веројатно тоа беше причината што Украинецот избегнуваше да седне до австрискиот банкар на средбата со новинарите. - Не сакам да бидам заедно со него. Не, не - велеше Портној.

Кометал Ѓорче Петров - Хипо 22-18

Дневник - 18.04.2005

Спортска сала во СРЦ Кале. Гледачи околу 2.500. Полувреме 8-11. Судии: Хансен и Петерсен (од Норвешка). Делегат: Кристер Броман (Шведска). Супервизор: Ласло Шинка (Унгарија). Кометал ЃП: Колесник, Борисенко (одбрани 12 топки), Радченко 1, Кастратовиќ 1 (0/1), Платон, Младеновиќ 1, Бујанова 4 (1/2), ...

Прокоп повторно против судиите

Дневник - 18.04.2005

Повторно Гунар Прокоп имаше забелешки на судиите, исто како и на првиот дуел во Виена. Не реагираше за време на мечот, но не им останал должен на патот кон соблекувалните, велејќи оти премногу и прогледувале низ прсти на Озел.

Јелиз Озел со "златна рака"

Вечер - 18.04.2005

Македонската ракометна гордост, Кометал Ѓ.Петров по третпат ќе игра во финалето од Лигата на шампионите за жени, откако во реваншот го совлада традиционално незгодниот противник , австрискиот ХИПО со 22:18 (8:11), со што ја анулира предноста на "банкарките" од Виена од 2 гола (32:30).