TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува израелската акција во Газа

А1 - 09.10.2004

Двајца палестински полицајци загинаа во текот на минатата ноќ при израелски ракетен напад врз бегалскиот логор Хан Јунус во Појасот Газа, соопштија палестински извори. Инцидентот го потврди и израелската Армија, која соопшти дека, нејзини припадници стрелале врз двјаца вооружени Палестинци во ...

Со килим противлетачките атентатори

Дневник - 08.10.2004

ВОЕНИ ТАКТИКИ ВО ГАЗА Палестинските милитанти во Газа открија дека килимите и ќебињата се најдобра заштита од израелските летачки роботи, кои од небото со камера ја бараат целта и ја елиминираат со бесшумни проектили. Припадниците на Хамас во бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Хамас ...

ОН: На Газа и се заканува голема хуманитарна криза

А1 - 07.10.2004

На Појасот Газа му се заканува голема хуманитарна криза со оглед на тоа дека речиси 70 проценти од Палестинците живеат во сиромаштија заради израелската политика и воените операции во тоа подрачје, предупредија ОН. Во извештајот на ОН изготвен пред воената офанзива на северот од Појасот Газа што ...

Над 100 убиени во Газа во последната офанзива на Израел

А1 - 07.10.2004

Речиси 100 лица загинаа, а над 400 се повредени во големата офанзива, која израелските сили ја започнаа минатата недела во северниот дел на Појасот Газа, покажуваат најновите податоци на Обединетите нации. Со денешното убиство на двајца тинејџери со тенковска ракета во Беит Лахија, во целата акција ...

Двајца Палестинци се убиени при напад на израелски тенк во Газа

А1 - 07.10.2004

Двајца Палестинци се убиени кога израелски тенк отворил оган врз група палестински момчиња во северниот дел на Газа. Нападот е дел од акцијата на израелската армија во регонот, насочена против палестинските екстремисти кои ракетираат цели во Израел.

Тројца Палестинци загинаа во напад на израелската армија во Газа

А1 - 06.10.2004

Тројца Палестинци загинаа, а 12 се ранети во нападот на израелската армија што се случи утрината во бегалскиот камп Џабалија, во појасот Газа, јавуваат западните агенции, повикувајќи се на палестински болнички извори. Според агенциските информации, израелските тенкови отвориле оган врз ...

Израелците и Палестинците договараат примирје

Дневник - 06.10.2004

ДОДЕКА ВО ГАЗА СЕ ГИНЕ Претставници на израелските и на палестинските власти се обидуваат да склучат договор за запирање на судирите во Газа, каде што израелските тенкови почнаа голема офанзива за елиминирање на палестинските милитанти, јави Ројтерс.

Израелската операција ќе трае со недели

Дневник - 05.10.2004

ВО ПОЈАСОТ ГАЗА Израелската операција за чистење на милитантните гнезда во северниот дел на палестинската територија Газа би можела да потрае неколку недели, јави Макфакс. Воената операција на израелските сили почна на 28 септември во северниот појас на Газа за да се уништат упориштата на ...

Најмалку тројца Палестинци загинаа при израелски напад во Газа

А1 - 04.10.2004

Најмалку тројца Палестинци, меѓу кои и еден од лидерите на Хамас, се убиени рано утрово во израелскиот воздушен напад во бегалскиот логор Џабалија во северниот дел од Појасот Газа, соопштија претставници од болницата и очевидци.

Анан бара од Израел да ја прекине воената акција во Газа

А1 - 04.10.2004

Генералниот секретар на Светската организација Кофи Анан побара синоќа од Израел да ја прекине воената акција во Појасот Газа, каде во последните пет дена беа убиени 66 Палестинци. „Генералниот секретар побара од израелската Влада да ги прекине воените упади во Појасот Газа што доведе до смрт на ...

Израелската армија цела недела во офанзива

Време - 04.10.2004

БОРБИ НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израелската армија се уште не ја запира офанзивата врз палестинскиот појас Газа, која трае речиси цела недела, и во која загинаа повеќе од 60 лица. Палестинските автономни власти вчера прогласија вонредна состојба на своите територии Газа и Западен Брег.

Шарон ја "чисти" Газа од палестински милитанти

Вест - 04.10.2004

ГАЗА, 4 октомври (Ројтерс) - Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера вети дека ќе ја прошири големата офанзива во Газа, во која загинаа 50 Палестинци, се додека милитантите не престанат со ракетните напади врз ГАЗА, 4 октомври (Ројтерс) - Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера вети дека ќе ја прошири ...

Газа под тенковска окупација

Утрински - 04.10.2004

Нова одмаздничка офанзива на Ариел Шарон Најголем и најкрвав напад на Израелците врз палестинската територија во изминатите четири години ГАЗА - Израелскиот лидер Ариел Шарон вчера вети дека ќе ја прошири големата офанзива во Газа, во која загинаа 50 Палестинци, додека милитантите не престанат да ...

Израелските тенкови темелно го чистат појасот Газа

Дневник - 04.10.2004

ПРЕМИЕРОТ ШАРОН СЕ ОДМАЗДУВА Речиси 200 тенкови и оклопни возила на израелската армија окупираа девет квадратни километри од Појасот Газа Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера нареди да продолжи офанзивата на израелската војска во појасот Газа, јави Ројтерс.