TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателството на Обама низ сто фотографии

Нова ТВ - 13.11.2016

Телевизијата „СНН“ денеска објави избор од 100 фотографии кои што го обележаа претседателството на 44 американски претседател, Барак Обама. Од средби со Владимир Путин, Џорџ Буш, потресни моменти како испраќањето во вечниот дом на 18 загинати ...

Обама од Ципрас ќе бара да го симне ветото за Македонија во НАТО

Нова ТВ - 13.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама за време на посетата на Грција ќе побара од грчкиот премиер Алексис Ципрас да го симне „незаконското“ вето за влез на Македонија во НАТО, да гласа за нови санкции против Русија и да ги затвори грчките ...

Куќата од 5,3 милиони долари во која Обама ќе се пресели во јануари (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.11.2016

Калорама, Вашингтон - богатата амбасадорска област, како и пет американски претседатели пред него, и Барак Обама ја избрал за свој нов дом. Претседателот Барак Обама изнајмил куќа во вашингтонската населба Калорама, каде што има 28 амбасади, во која ...

Најдобрите фотографии од мандатот на Барак Обама

Факултети - 13.11.2016

Америка се поздрави претседателот Барак Обама и неговото 8 годишно водење на Америка. Во продолжение проследете ги најдобрите фотографии од Барак Обама направени од официјалниот фотограф Пит Соуза.

Мишел Обама позираше во Белата куќа за „Вог“, зборуваше за последните денови како прва дама

Фемина - 13.11.2016

Семејството Обама наскоро ќе ја напушти Белата куќа, отстапувајќи му го домот во кој живееше 8 години на семејството Трамп. Списанието „Вог“ сними фотосесија со сегашната прва дама на САД токму во Белата куќа, каде славната сопруга на Барак Обама ги ...

Мишел Обама на насловна на „Вог“, зборува за напуштањето на Белата Куќа

МакМода - 13.11.2016

Првата дама на САД, Мишел Обама, ја краси насловната страница на декемврискиот Вог. Фотографирана од Ани Лејбовиц и стилизирана од Тон Гудмен, Мишел Обама позира во бел фустан од Каролина Херера.

Албум од Белата куќа: Интимните фотографии го откриваат другото лице на Барак Обама ФОТО

+инфо - 13.11.2016

Обама е прикажан како се дружи со дџецата, спортистите, како изгледаат неговите излегувања во ресторан и неговиот однос со сорпругата Мишел Обама. Иако повеќето жители на планетата се запознаени со тоа колку е „кул“ Барак Обама, со помош на овие ...

300 лица од американските тајни служби го чуваат Обама во Атина

Алфа - 13.11.2016

Трескавична подготовка врви за претстојната посета на Барак Обама во Атина. Претседателот на САД ќе биде во грчката престолнина на 15 и 16 ноември. Ќе бидат земени невидени мерки за безбедност.

Интимни фотографии од Белата Куќа

Канал5 - 13.11.2016

И официјално, за неколку месеци Барак Обама си заминува од Белата Куќа. По тој повод Пит Сус, создаде колаж од интимни фотографии кои досега не се објавени никаде. Инаку Пит е личен фотограф на Обама.

Фотографот на Белата Куќа ги издвои омилените фотографии од Обама и тие не се какви што очекувавте

Локално - 13.11.2016

Официјалниот фотограф на Белата куќа Пит Суза, ги откри неговите омилени фотографии од сега веќе екс претседателот Барак Обама. Обама беше веројатно најхаризматскиот лидер на САД до сега, бидејќи беше многу спонтан и природен, а и не му недостигаше ...

Обама се соочува со можен напад во Атина, закани од терористичка организација

Позитив.мк - 13.11.2016

Грчката полиција презема силни мерки поради можен напад врз американскиот претседател Барак Обама, кој во вторник и во среда ќе ја посети Атина. Зголемената претпазливост на грчките власти доаѓа по заканата од терористичка организација Огнени јадра ...

Мишел Обама позираше во Белата куќа за „Вог“, зборуваше за последните денови како прва дама

Бриф - 13.11.2016

Семејството Обама наскоро ќе ја напушти Белата куќа, отстапувајќи му го домот во кој живееше 8 години на семејството Трамп. Списанието „Вог“ сними фотосесија со сегашната прва дама на САД токму во Белата куќа, каде славната сопруга на Барак Обама ги ...

Херитиџ: Обама ќе бара од Ципрас да го симне ветото за влез на Македонија во НАТО

Стандард - 13.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама за време на посетата на Грција ќе побара од грчкиот премиер Алексис Ципрас да го поништи „нелегалното“ вето за влезот на Македонија во НАТО, да гласа за нови антируски санкции и да ги затвори грчките пристаниште ...

300 лица од американските тајни служби го чуваат Обама во Атина

Стандард - 13.11.2016

Трескавична подготовка врви за претстојната посета на Барак Обама во Атина. Претседателот на САД ќе биде во грчката престолнина на 15 и 16 ноември. Ќе бидат земени невидени мерки за безбедност.

Медиум: Обама ќе ја притисне Грција за Русија и Македонија

Руска реч - 13.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама во текот на својата посета на Атина, планирана за 15-16 ноември, ќе се обиде да изврши притисок врз Грција за три прашања, пишува грчки медиум. Претседателот на САД Барак Обама во текот на својата посета на ...

ГАЛЕРИЈА: Тука ќе живее Барак Обама откако ќе ја напушти Белата Куќа

За Се - 13.11.2016

По завршувањето на својот мандат како претседател на САД, Барак Обама со своето семејство ќе ја напушти Белата Куќа и ќе се пресели недалеку од претседателската куќа во Вашингтон во овој ...

(Галерија) Новата куќа на Барак Обама

еМагазин - 13.11.2016

Белата ќука, Барак Обама наскоро ќе ја замени со куќа од 760 квадрати, коjа се наоѓа во елитното вашингтонска димпломатска населба Калорама. Куќата има девет спални соби и осум бањи. Обама ја изнајмил од Џо Локхарт, поранешниот преставник за печат ...

Закани за Обама во Атина

Телма - 12.11.2016

Грција подготвува засилени безбедносни мерки за посетата на американскиот претседател Барак Обама по заканата за можен напад од грчката анархистичка организација „Огнени јадра“. Организацијата преку соопштение, само ден понападот со рачна бомба на ...

Интимните моменти на Обама во Белата куќа (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.11.2016

Фотографот Пит Соуза, кој има направено 2 милиони фотографии од интимните моменти на претседателот, ги откри своите најомилени 55. Фотографиите, од кои поголем дел се направени од главниот официјален фотограф на Белата куќа, Пит Соуза, го покажуваат ...

Кого ќе посети Обама при неговата последна турнеја како претседател на САД?

+инфо - 12.11.2016

Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на поддршката за Парискиот договор за климата. Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти ...

Обама следната седмица во последна турнеја во странство како претседател на САД

А1 On - 12.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа. Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на ...

Како изгледа новиот дом на Обама ФОТО

+инфо - 12.11.2016

Белата ќука Барак Обама за неколку месеци ќе ја замени со луксузна простран дом од 760 квадрати во „тјудорски“ стил, ко се наоѓа во елитното вашингтон Белата ќука Барак Обама за неколку месеци ќе ја замени со луксузeн простран дом од 760 квадрати во ...

Мишел Обама: Време е, осум години беа доста

Fashionel - 12.11.2016

По цели осум години во Белата куќа, првата дама на САД вели дека е време да си заминат. Заедно со претседателот Барак Обама и нивните две ќерки во Јануари тие ќе ја напуштат Белата куќа и местото ќе му го препуштат на семејството Трамп кое ќе ги ...

Обама следната седмица во последна турнеја во странство како претседател на САД

Сител - 12.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа. Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на ...

Грчка терористичка организација со закани до Обама, откажан говор на отворено во Атина

Канал5 - 12.11.2016

Откажан говор, закани од терористи , безбедносни мерки построги дури и од оние за Олимпијадата во 2004, над 5000 ангажирани полицајци – Грција се подготвува за посетата на Обама закажана за вторник и среда.

Закани за напад на Обама за време на посетата на Атина

Локално - 12.11.2016

Грчката полиција презема силни мерки поради можен напад врз американскиот претседател Барак Обама кој во вторник и среда ќе ја посети Атина. Зголемената претпазливост на грчките власти доаѓа по заканата од терористичка организација „Огнени јадра“ за ...

Последната турнеја на Обама: Грција прва на мапата, но таму е непожелен за терористичка организација

Република - 12.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа. Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на ...

Фотографот на Обама за прв пат ги објави неговите 55 забранети фотографии

МК News - 12.11.2016

Еден од најзначајните ликови во претседателскиот мандат на Барак Обама е токму тој-фотографот Пит Соунза. Тој во Белата куќа ги следел двата мандати на претседателот Барак Обама и во тој период од осум години има направено над два милиони фотографии.

НАДВОР ОД ПОЛИТИКАТА: Фотографот на Барак Обама за прв пат ги објави неговите 55 забранети фотографии

За Се - 12.11.2016

Еден од најзначајните ликови во претседателскиот мандат на Барак Обама е токму тој-фотографот Пит Соунза. Тој во Белата куќа ги следел двата мандати на претседателот Барак Обама и во тој период од осум години има направено над два милиони фотографии.

Терористичката организација „Огнени јадра“ подготвува напад на Обама во Атина?

Фактор - 12.11.2016

Полицијата во Грција презема соодветни мерки поради можен напад врз американскиот претседател, Барак Обама кој во вторник и среда ќе ја посети Атина. Зголемената претпазливост на грчките власти доаѓа по заканата од терористичка организација „Огнени ...

Најоткачените фотографии од Обама

Република - 12.11.2016

Официјалниот фотограф на Белата куќа го следи претседателот насекаде. И на службените и на приватните патувања и моменти. Сега откако Трамп ги доби изборите и наскоро треба да се всели во Белата куќа, очегледно официјалниот фотограф го зафатила ...

Закани за напад на Обама за време на посетата на Атина

Мета - 12.11.2016

Грчката полиција презема силни мерки поради можен напад врз американскиот претседател Барак Обама кој во вторник и среда ќе ја посети Атина. Зголемената претпазливост на грчките власти доаѓа по заканата од терористичка организација „Огнени јадра“ за ...

Обама, каков што не сме го виделе досега

Стандард - 12.11.2016

Официјалниот фотограф на претседателот на САД, Барак Обама – Пит Соуза, ги објави омилените негови слики, тврдејќи дека тоа е вистинското лице на шефот на САД. „Ова се само дел од најсветлите моменти, често и најчудни моменти кои никогаш нема да ...

Обама: Ќе инсистирам кредиторите на Атина да ги преземат неопходните чекори

Стандард - 12.11.2016

Во интервју за електронското издание Ekathimerini дадено во пресрет на дводневнaта посета на Грција, шефот на Соединетите Американски Држави Барак Обама изрази уверување дека ќе продолжи да инсистира кредиторите на Атина да ги преземат неопходните ...

Обама следната седмица во последна турнеја во странство како претседател на САД

Lider - 12.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа. Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на ...

Обама следната седмица во посета на Грција

еМагазин - 12.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа. Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на ...

ОРИГИНАЛНО ВИДЕО ВО БЕЛАТА КУЌА: Кошаркарите на Кливленд и Мишел Обама се главни актери

Маркукуле - 12.11.2016

Овогодинешните шампиони во најсилната кошаркарска лига во светот “NBA” беа на прием во Белата Куќа. Леброн Џејмс и другарите, средбата ја завршија со неверојатно видео во кое улога има и првата дама на САД, Мишел Обама.

Обама следната седмица во последна турнеја во странство како претседател на САД

Телевизија Нова - 12.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа. Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на ...

Обама: дополнителни над 11 милијарди долари за Ирак и Авганистан

Р.С.Европа - 11.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот дополнителни 11,6 милијарди долари за војната против милитантите во Авганистан и Ирак. Скоро 6 милијарди долари се предвидени за воените операции на Пентагон во Авганистан и за кампањата ...

Ѕирнете во новата куќа на семејството Обама

Факултети - 11.11.2016

Барак Обама зад себе остава два претседателски мандати, а Белата Куќа ќе треба да му ја отстапи на новоизбраниот претседател. Сепак, новата и во куќа нема да му недостига луксуз. Куќата, според изјавите, била во сопственост на Џо Локхарт, кој служел ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари за воени операции во странство

+инфо - 11.11.2016

Обама бара законодавците да направат измени во федералниот буџет за новата финансиска година, која започнува на 1 октомври 2017 година. Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен ...

Леброн и Кавси го испратија Обама (ВИДЕО)

SportMedia - 11.11.2016

Барак Обама иако ги брои последните денови како претседател на САД, успеа да најде време да ги „нагости“ Леброн Џејмс и неговите соиграчи во Белата куќа. Обама за подарок доби дрес со бројот ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

А1 On - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Курир - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Сител - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Обамови под кирија

Вест - 11.11.2016

Претседателот на Америка Барак Обама решил да обезбеди луксуз за себе и за своето семејство и по завршувањето на мандатот во Белата куќа. Но, остануваат во Вашингтон. Барак и Мишел Обама изнајмиле куќа чија вредност се проценува на четири милиони ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство...

Н.Македонија - 11.11.2016

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди ...

Од Белата куќа, под кирија: Обама прв комшија на Клинтонови (ГАЛЕРИЈА)

Курир - 11.11.2016

Барак Обама зад себе остава два претседателски мандати, а Белата куќа ќе треба да му ја отстапи на новоизбраниот претседател. Сепак и во новата куќа нема да му недостига луксуз. Куќата, според изјавите, била во сопственост на Џо Локхарт, кој служел ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Алфа - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Омилените фотографии на фотографот на Обама

365 - 11.11.2016

Најголем дел од фотографииве се направени од главниот официјален фотограф на Белата куќа – Пит Соуза. Се смета дека од 2009-та па наваму, Соуза сликнал околу 2 милиони фотографии од Обама.

НАДВОР ОД ПОЛИТИКАТА: Фотографот на Барак Обама за прв пат ги објави неговите 55 забранети фотографии

Курир - 11.11.2016

Еден од најзначајните ликови во претседателскиот мандат на Барак Обама е токму тој-фотографот Пит Соунза. Тој во Белата куќа ги следел двата мандати на претседателот Барак Обама и во тој период од осум години има направено над два милиони фотографии.

Во последните мигови како прва дама, Мишел Обама на насловната на „Вог“...

Н.Македонија - 11.11.2016

Во последните мигови како прва дама, Мишел Обама на насловната на „Вог“ По трети пат откако е првата дама, Мишел Обама е на насловната на месечното издание на магазинот „Вог“. На насловната нејзиното интервју е најавено со зборовите: Првата дама во ...

Новиот дом на Обама со месечна кирија од 20 илјада долари

Локално - 11.11.2016

За нов дом, семејството Обама избраа вила во областа Калорама, позната модерна населба во Вашингтон. Новата вила во која семејството на Обама ќе живее е изградена во 1928-ма година од страна на Ф.

Ова е новата куќа во која ќе живее семејството Обама (фото)

Црнобело - 11.11.2016

Барак Обама и неговата сопруга Мишел ќе ја науштат Белата куќа после цели 8 години поминати во неа, заедно со своите ќерки. За нов дом тие избраа вила во областа Калорама, позната модерна населба во Вашингтон.

Официјалниот фотограф од Белата куќа ги открива неговите омилени фотографии од Обама

Црнобело - 11.11.2016

Пит Суза, официјалниот фотограф на Белата куќа, досега има направено околу 2 милиони фотографии од поранешниот претседател на САД, Барак Обама. Тој го фотографирал Обама во речиси секакви ситуации – од релаксирање и дружење со семејството, до ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Репортер - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Дајте уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Вечер - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Меката страна на претседателот – за првпат објавени забранетите фотографии на Барак Обама!

Република - 11.11.2016

Еден од најзначајните ликови во претседателскиот мандат на Барак Обама е токму тој-фотографот Пит Соунза. Тој во Белата куќа ги следел двата мандати на претседателот Барак Обама и во тој период од осум години има направено над два милиони фотографии.

ГАЛЕРИЈА: Фотографот на Барак Обама објави 55 забранети фотографии

Press24 - 11.11.2016

Еден од најзначајните ликови во претседателскиот мандат на Барак Обама е токму тој-фотографот Пит Соунза. Тој во Белата куќа ги следел двата мандати на претседателот Барак Обама и во тој период од осум години има направено над два милиони фотографии.

Од Белата куќа, под кирија: Обама прв комшија на Клинтонови (ГАЛЕРИЈА)

Република - 11.11.2016

Претседателот на Америка Барак Обама решил да обезбеди луксуз за себе и за своето семејство и откако ќе му истече мандатот во Белата куќа. Барак и Мишел Обама така изнајмиле куќа чија вредност се проценува на четири милиони долари, каде ќе се ...

Официјалниот фотограф на Белата куќа ги објави омилените фотографии од Обама

Позитив.мк - 11.11.2016

Официјалниот фотограф на Белата куќа го следи претседателот насекаде. И на службените и на приватните патувања и моменти. Сега откако Трамп ги доби изборите и наскоро треба да се всели во Белата куќа, очегледно официјалниот фотограф го зафатила ...

ФОТО: Обама прв комшија на Клинтон – погледнете како изгледа новата куќа

За Се - 11.11.2016

Барак и Мишел Обама изнајмиле куќа чија вредност се проценува на четири милиони долари,каде ќе се повлечат по крајот на неговата претседателска кариера. Куќата му припаѓа на Џо Локхарт, новинар кој некогаш работел како човек за односи со јавноста на ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Lider - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

ГАЛЕРИЈА: Обама отиде под кирија: Не е како во Белата куќа, но... Еве како изгледа новиот дом на Обама!

Пулс24 - 11.11.2016

Барак Обама зад себе остава два претседателски мандати, а Белата куќа ќе треба да му ја отстапи на новоизбраниот претседател. Сепак и во новата куќа нема да му недостига луксуз. Куќата, според изјавите, била во сопственост на Џо Локхарт, кој служел ...

Обама бара од Конгресот уште 11,6 милијарди долари во буџетот за воени операции во странство

Либертас - 11.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама побара вчера од лидерите на Конгресот да му биде доделен дополнителен буџет во висина од 11,6 милијарди долари за помош при обуката на авганистанските сили за безбедност, за дејствија против ИД, ...

Обама во Атина ќе го искаже незадоволството на САД од политиката на Грција кон Русија и Македонија

МКД - 10.11.2016

Спротивставувањето на Грција за членството на Македонија во НАТО и легалноста на оваа позиција во однос на меѓународното право, ја доведе во прашање политиката на отворена врата на НАТО. САД треба да ја поттикне Грција да дозволи Македонија да влезе ...

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Идивиди - 10.11.2016

Вашингтон, 10 ноември 2016 (МИА) - Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Што ќе работи Барак Обама по јануари?

БркајРабота - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Популарно - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

А1 On - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Обама во Атина ќе и замери на Грција за блокадата на Македонија?

Тера - 10.11.2016

Америкаснкиот претседател Барак Обама при претстојната посета на Атина ќе изрази загриженост за дозволата за употребата на грчките пристаништа од руските воени бродови и за континуираното блокирање на приемот на Македонија во НАТО, пишуваат Лук Кофи ...

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

+инфо - 10.11.2016

Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата. Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува ...

Обама во Атина ќе и замери на Грција за блокадата на Македонија?

Фокус - 10.11.2016

Америкаснкиот претседател Барак Обама при претстојната посета на Атина ќе изрази загриженост за дозволата за употребата на грчките пристаништа од руските воени бродови и за континуираното блокирање на приемот на Македонија во НАТО, пишуваат Лук Кофи ...

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

ТВ21 - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Точка - 10.11.2016

Една од можните опциии е да предава на Универзитетот Хауард во Вашингтон, каде преовладуваат студенти Афроамериканци. Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по ...

Што ќе прави Барак Обама кога ќе ја напушти Белата куќа?

Сител - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Херитиџ: Обама да изврши притисок врз Грција за прием на Македонија во НАТО

Сител - 10.11.2016

Лук Кофи и Даниел Кочис, аналитичари на американската водечка конзервативна фондација Херитиџ, го повикаа претседателот Барак Обама при својата посета на Грција да изврши притисок оваа земја конечно да го дозволи членството на Македонија во НАТО.

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Курир - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Што ќе работи Барак Обама по јануари?

Курир - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Херитиџ: Обама да изврши притисок врз Грција за прием на Македонија во НАТО

Канал5 - 10.11.2016

Лук Кофи и Даниел Кочис, аналитичари на американската водечка конзервативна фондација Херитиџ, го повикаа претседателот Барак Обама при својата посета на Грција да изврши притисок оваа земја конечно да го дозволи членството на Македонија во НАТО.

Што ќе прави Обама, откако ќе се исели од Белата куќа?

Локално - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“. Најпрво Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштаат ...

Херитиџ: Обама да изврши притисок врз Грција за прием на Македонија во НАТО

Локално - 10.11.2016

Лук Кофи и Даниел Кочис, аналитичари на американската водечка конзервативна фондација Херитиџ, го повикаа претседателот Барак Обама при својата посета на Грција да изврши притисок оваа земја конечно да го дозволи членството на Македонија во НАТО.

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Вечер - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? ...

Што ќе прави Обама откако ќе се исели од Белата Куќа?

Република - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“. Најпрво Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштаат ...

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Нетпрес - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Што ќе работи сега Барак Обама?

Press24 - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Обама со опомена за грчкото вето кон Македонија, дали е возможно

Позитив.мк - 10.11.2016

Америкаснкиот претседател Барак Обама при претстојната посета на Атина ќе изрази загриженост за дозволата за употребата на грчките пристаништа од руските воени бродови и за континуираното блокирање на приемот на Македонија во НАТО, пишуваат Лук Кофи ...

Обама во Атина ќе го искаже незадоволството на САД од политиката на Грција кон Русија и Македонија

Вечер - 10.11.2016

Спротивставувањето на Грција за членството на Македонија во НАТО и легалноста на оваа позиција во однос на меѓународното право, ја доведе во прашање политиката на отворена врата на НАТО. САД треба да ја поттикне Грција да дозволи Македонија да влезе ...

Обама да изврши притисок врз Грција за прием на Македонија во НАТО

Вечер - 10.11.2016

Во текстот се објаснува грчкиот спор со името на Република Македонија и како тоа влијаеше Грција да ги блокира македонските интеграции. Херитиџ објаснува и дека Македонија ги исполнила сите услови за членство во НАТО, но дека Грција во последен ...

Што ќе прави Обама кога Трамп ќе го земе клучот од Белата куќа?

За Се - 10.11.2016

Барак Обама и неговото семејство по два претседателски мандати, во јануари 2017 година, ќе ја напуштат Белата куќа. Како што се дознава Барак и Мишел немаат намера веднаш да го напуштат Вашингтон.

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Lider - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Што ќе работи сега Барак Обама?

Маркукуле - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Обама во Атина ќе побара Грција да дозволи влез на Македонија во НАТО?

Lider - 10.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама ќе изрази загриженост за континуираното блокирање на приемот на Македонија во НАТО за време на неговата посета на Грција идната недела. Обама ќе ја пренесе пораката дека САД остануваат посветени на трансатлантската ...

Што ќе работи Барак Обама кога ќе ја напушти Белата Куќа?

Пулс24 - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Обама во Атина ќе побара Грција да дозволи влез на Македонија во НАТО?

Телевизија Нова - 10.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама ќе изрази загриженост за континуираното блокирање на приемот на Македонија во НАТО за време на неговата посета на Грција идната недела. Обама ќе ја пренесе пораката дека САД остануваат посветени на трансатлантската ...

Што ќе прави Обама, откако ќе ја напушти Белата куќа?

Телевизија Нова - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година, откако ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се отвораат неколку перспективи по двата претседателски мандата, пишува весникот „Фигаро“, пренесува БТА.

Веќе не е на престолот! Што ќе работи Барак Обама по јануари?

Exclusive.mk - 10.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Обама: Сега сите навиваме тој да биде успешен (ВИДЕО)

МКД - 09.11.2016

„Вчера, пред да бидат изброени гласовите, снимив видео во кое на американскиот народ му реков дека утре наутро сонцето ќе изгрее, и тоа е една од малкуте прогнози што всушност се остварија“, рече американскиот претседател Барак Обама во говорот по ...

Обама како Груевски: Сонцето ќе изгрее без разлика како ќе завршат изборите во САД

+инфо - 09.11.2016

„Што и да се случи, изутрина Сонцето ќе изгрее и Америка и натаму ќе биде ќе биде најголемата држава на Земјата", напиша Обама на Твитер. Сонцето ќе изгрее без разлика каков ќе биде резултатот од актуелните избори во САД, изјави американскиот ...

Обама: Сонцето ќе изгрее без разлика како ќе завршат изборите во САД

А1 On - 09.11.2016

Сонцето ќе изгрее без разлика каков ќе биде резултатот од актуелните избори во САД, изјави американскиот претседател Барак Обама, обраќајќи се кон своите сонародници, пренесе ТАСС. „Што и да се случи, изутрина Сонцето ќе изгрее и Америка и натаму ќе ...

Обама: Сонцето ќе изгрее и утре

Фокус - 09.11.2016

Сегашниот претседател на САД, Барак Обама, за време на изборниот ден ги смируваше Американците дека кој и да победи, сонцето повторно ќе изгрее. -Оваа беше една исцрпувања и стресна изборна кампања.

Обама: Сонцето ќе изгрее без разлика како ќе завршат изборите во САД

Курир - 09.11.2016

Сонцето ќе изгрее без разлика каков ќе биде резултатот од актуелните избори во САД, изјави американскиот претседател Барак Обама, обраќајќи се кон своите сонародници, пренесе ТАСС. „Што и да се случи, изутрина Сонцето ќе изгрее и Америка и натаму ќе ...

Обама и се обрати на јавноста

Сител - 09.11.2016

Барак Обама и се обрати на јавноста вчера пред да се дознаат резултатите од изборите. Тој и рече на јавноста да остане смирена, пред историската трка за претседател, во која жена за прв пат можеше да застане на челото на Америка.

Обама, претседателот кој можеби сепак успеа

Точка - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама, кој ќе ја напушти должноста во јануари, веќе влезе во историјата на САД како првиот прв црн станар на Белата куќа, но кога се сумираат резултатите од неговите вкупно осум години, или два мандата, се забележува ...

Обама: Сега сите навиваме тој да биде успешен

Локално - 09.11.2016

„Вчера, пред да бидат изброени гласовите, снимив видео во кое на американскиот народ му реков дека утре наутро сонцето ќе изгрее, и тоа е една од малкуте прогнози што всушност се остварија“, рече американскиот претседател Барак Обама во говорот по ...

Наследството на Барак Обама: Што им остава претседателот на земјата и светот

Локално - 09.11.2016

Не едно негово дејство ќе влезе во учебниците како историско “Да, ние можеме!” Со овој слоган започна се. Иако се уште е рано за глобални проценки, не едно и две дејства на Обама ќе останат во наставните како историски.

Обама, црномурниот претседател кој можеби сепак успеа

Република - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама, кој ќе ја напушти должноста во јануари, веќе влезе во историјата на САД како првиот прв црн станар на Белата куќа, но кога се сумираат резултатите од неговите вкупно осум години, или два мандата, се забележува ...

Што ќе работи Обама по јануари? Дали враќање на Хонолулу е опција?

Република - 09.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

ВИДЕО: Обама и се обрати на јавноста - "Сонцето ќе излезе што и да се случи"

Press24 - 09.11.2016

Барак Обама и се обрати на јавноста вчера пред да се дознаат резултатите од изборите. Тој и рече на јавноста да остане смирена, пред историската трка за претседател, во која жена за прв пат можеше да застане на челото на Америка.

Што ќе прави Обама по завршувањето на претседателскиот мандат?

Стандард - 09.11.2016

Што ќе прави Барак Обама по јануари следната година кога ќе ја напушти Белата куќа? Пред него се откриваат неколку перспективи по двата претседателски мандати, пишува „Фигаро“. Во прво време Барак и Мишел Обама немаат намера да го напуштат Вашингтон.

Обама, претседателот кој можеби сепак успеа

Макфакс - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама, кој ќе ја напушти должноста во јануари, веќе влезе во историјата на САД како првиот прв црн станар на Белата куќа, но кога се сумираат резултатите од неговите вкупно осум години, или два мандата, се забележува ...

Обама претседател кој го разочара исламскиот свет

Lider - 09.11.2016

По осум години агресивна и непријателска политика, која кон исламскиот свет ја водеше Џорџ Буш, а која ќе остане запамтена по две масивни интервенции во Авганистан и Ирак, со доаѓањето на новиот човек на претседателското место очекувањата беа дека ...

Обама: Сонцето ќе изгрее без разлика како ќе завршат изборите во САД

Телевизија Нова - 09.11.2016

Сонцето ќе изгрее без разлика каков ќе биде резултатот од актуелните избори во САД, изјави американскиот претседател Барак Обама, обраќајќи се кон своите сонародници, пренесе ТАСС. „Што и да се случи, изутрина Сонцето ќе изгрее и Америка и натаму ќе ...

Обама: Сонцето ќе изгрее без разлика како ќе завршат изборите во САД

Либертас - 09.11.2016

Сонцето ќе изгрее без разлика каков ќе биде резултатот од актуелните избори во САД, изјави американскиот претседател Барак Обама, обраќајќи се кон своите сонародници, пренесе ТАСС. „Што и да се случи, изутрина Сонцето ќе изгрее и Америка и натаму ќе ...

Обама претседател кој го разочара исламскиот свет

А1 On - 08.11.2016

Ал Џезира Балкан – Сараево По осум години агресивна и непријателска политика, која кон исламскиот свет ја водеше Џорџ Буш, а која ќе остане запамтена по две масивни интервенции во Авганистан и Ирак, со доаѓањето на новиот човек на претседателското ...

Погледнете го домот со кој ќе се збогува семејството Обама

Fashionel - 08.11.2016

На крај на својот втор мандат како претседател на САД, Барак Обама и неговото семејство ќе се преселат од Белата куќа во нов дом , за кој претходно пишувавме. Но, според нив ова беше совршен момент да ја задоволат љубопитноста на многумина и да ...

Обама - претседател кој го разочара исламскиот свет

Вест - 08.11.2016

САД (Ал Џезира Балкан) - По осум години агресивна и непријателска политика, која кон исламскиот свет ја водеше Џорџ Буш, а која ќе остане запамтена по две масивни интервенции во Авганистан и Ирак, со доаѓањето на новиот човек на претседателското ...

Каква тајна крие вториот кат од Белата куќа? (ВИДЕО)

Курир - 08.11.2016

Семејството на Обама полека ги пакува куферите и се подготвува да се отсели од вториот кат на Белата куќа, се со цел да го отстапат местото на семејството Трамп или Клинтон. Семејството Обама за прв пат ги отвори вратите од својот претседателски дом ...

Тајната на вториот кат на Белата куќа: Тука по семејството Обама, ќе се доселат Трамп или Клинтон

Точка - 08.11.2016

Семејството Обама полека ги пакува куферите и се подготвува да се исели од вториот кат на Белата куќа. Пред во просториите кои им биле дом претходните осум години да влезат Трамп или Клинтон, за прв пат ги отвориле вратите на своите одаи на вториот ...

Обама претседател кој го разочара исламскиот свет

Сител - 08.11.2016

По осум години агресивна и непријателска политика, која кон исламскиот свет ја водеше Џорџ Буш, а која ќе остане запамтена по две масивни интервенции во Авганистан и Ирак, со доаѓањето на новиот човек на претседателското место очекувањата беа дека ...

ВИДЕО: Каква тајна крие вториот кат од Белата куќа?

Press24 - 08.11.2016

Семејството Обама за прв пат ги отвори вратите од својот претседателски дом за магазинот “Architectural digest”. Декемврискиот број на овој магазин ќе опфати фотографии и сторија за домот на претседателското семејство кое живееше на вториот кат од ...

Збогум Мишел Обама: Десетте фустани на првата дама на САД

Република - 08.11.2016

Во очи на американските претседателски избори многумина со носталгија се сеќаваат на двата мандати на Барак Обама во кои неговата сопруга Мишел Обама многу пати го засени со својата интелигениција, непосредност и шарм.

Како изгледа фамозниот, втор кат на Белата куќа? (фотогалерија)

Република - 08.11.2016

Семејството Обама ја напушта Белата куќа во која многу брзо ќе се всели или Хилари Клинтон или Доналд Трамп. На заминување од Белата куќа Барак и Мишел Обама открија како изгледаше нивниот дом на вториот кат од Белата куќа.

На изборниот ден Обама игра кошарка

Макфакс - 08.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама, кој по два мандата во јануари ќе ја отстапи должноста на својот наследник, на изборниот ден во вторникот одлучи да ја продолжи традицијата и замина да игра кошарка.

(Видео/Фото) Тајната на Белата куќа: Одаите каде после Обама ќе се всели Трамп или Хилари

еМагазин - 08.11.2016

Семејството Обама полека ги пакува куферите и се подготвува да се отсели од вториот спрат на Белата куќа. Пред во просториите кои што им беа дом во претходните осум години да се всели брачниот пар Трамп или Клинтонови, тие по прв пат ја отворија ...

Ekathimerini: Обама цели да создаде траен впечаток за време на својот говор во Атина

Локално - 07.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама планира да одржи говор, опишан од неговиот тим како “оставен завет”, за време на својата посета на Атина на 15-ти ноември, пишува Ekathimerini. Иако деталите околу претседателската посета не се наведени до крај, ...