TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: „евтина театарска претстава на Груевски и Ахмети“

Deutsche Welle - 06.10.2012

„По вчерашната седница на собранието, по сето она што го видовме и слушнавме, а посебно по исходот од гласањето за доверба на владата, стана јасно дека не постои криза во коалиционите односи помеѓу ...

ВМРО ДПМНЕ: Црвенковски сака да го покрие настапот на СДСМ

Deutsche Welle - 06.10.2012

По вчерашниот исклучително слаб, блед и збунет настап на пратеничката група на СДСМ во Собранието, денешната прес конференција на Бранко Црвенковски е со цел да се покрие лошиот впечаток во јавноста, ...

ВМРО–ДПМНЕ: Црвенковски се обидува да го покрие бледиот настап на пратениците

24 Вести - 06.10.2012

За владеачката ВМРО–ДПМНЕ со денешната изјава Бранко Црвенковски се обидува да го покрие вчерашниот блед настап на пратениците на СДСМ во Собранието.

Црвенковски: Паднаа маските на Груевски и Ахмети

24 Вести - 06.10.2012

Паднаа маските на коалициските партнери, Aхмети и Груевски докажаа и покажаа дека креирале вештачка криза, обвинува претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски.

Владата преживеа, коалициските проблеми останаа

24 Вести - 06.10.2012

Владата на Груевски преживеа, проблемите меѓу коалициските партнери останаа. Груевски и Ахмети целиот ден седеа во собраниската сала, а клучните пораки ги пратја од собрансиката говорница.

Црвенковски: театарoт да заврши, да се стокми Изборниот законик, па да одиме на избори

МКД - 06.10.2012

После вчерашната седница на Собранието, после сето она што го видовме и слушнавме, а посебно после исходот од гласањето за доверба на Владата стана сосема јасно дека не постои никаква криза во ...

Црвенковски: евтина театарска претстава во режија на Груевски и Ахмети

Телма - 06.10.2012

Вчерашното гласање доверба на Владата е доказ дека изминатиот период гледавме евтина театарска претстава во режија на Груевски и Ахмети, порача лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски.

СДСМ: Нема криза во владината коалиција

Алфа - 06.10.2012

Опозициската СДСМ, по вчерашната седница на Собранието, смета дека нема никаква криза во коалиционите односи меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да престане да се удира во гради со фарсата „ајде на избори“

А1 On - 06.10.2012

После вчерашниот исклучително слаб, блед и збунет настап на пратеничката група на СДСМ во Собранието, денешната прес конференција на Бранко Црвенковски е со причина да се покрие лошиот впечаток во ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Се покажа дека не постои криза меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

А1 On - 06.10.2012

„Се потврдија сите наши укажувања дека сето она што го гледавме во изминативе два месеци, сето нивно загрозување на меѓуетничките односи, сите нивни меѓусебни препукувања преку девалвирање на ...

ВИДЕО Црвенковски: Средете го Изборниот список и законик, и можеме на избори

+инфо - 06.10.2012

Лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски денеска ја повика власта во рок од неколку дена до Собранието да предложи измени на Изборниот законик, да го прочисти Избирачкиот список и веднаш може ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да престане да се удира во гради

+инфо - 06.10.2012

После вчерашниот исклучително слаб, блед и збунет настап на пратеничката група на СДСМ во Собранието, денешната прес конференција на Бранко Црвенковски е со причина да се покрие лошиот впечаток во ...

Црвенковски: Се потврди дека коалициската криза е евтина театарска претстава во режија на Груевски и Ахмети

Либертас - 06.10.2012

„По вчерашната седница на Собранието, по сето она што го видовме и слушнавме, а посебно по исходот од гласањето за доверба на владата, стана сосема јасно дека не постои никаква криза во коалиционите ...

Црвенковски сака да по покрие слабиот, блед и збунет настап на СДСМ

МРТ - 06.10.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оценува дека е со причина да се покрие лошиот впечаток во јавноста за СДСМ, по, како што ...

ВМРО - ДПМНЕ: Оваа фарса на Црвенковски мора да престане

Сител - 06.10.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оценува дека е со причина да се покрие лошиот впечаток во јавноста за СДСМ, по, како што ...

Црвенковски „се вади“ по лошиот настап на пратениците

Курир - 06.10.2012

Реална причина за гласање недоверба или блеф. Слабиот настап на пратениците од опозицијата го натера лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денес да излезе пред јавноста и да ја поправи „грешката“ на ...

Црвенковски во обид да го поправи бледото издание на СДСМ

Нетпрес - 06.10.2012

Лидерот на Социјалдемократите Бранко Црвенковски денеска во обид да го поправи бледото издание на пратениците од СДСМ на вчерашната седница на која се расправаше и гласаше по барањето за ...

Црвенковски: Како што синоќа братски гласаа, така нека се договорат за законот за бранители

Sky - 06.10.2012

После вчерашната седница на собранието, после сето она што го видовме и слушнавме, а посебно после исходот од гласањето за доверба на владата стана сосема јасно дека не постои никаква криза во ...

Црвенковски: Нема криза во коалициските односи меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Пулс24 - 06.10.2012

Ова во сабота на прес конференција го изјави претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, при тоа додавајќи дека коалициските препукувања се само театарска претстава на Груевски и Ахмети.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да престане да се удира во гради со фарсата “ајде на избори”

Press24 - 06.10.2012

После вчерашниот исклучително слаб, блед и збунет настап на пратеничката група на СДСМ во Собранието, денешната прес конференција на Бранко Црвенковски е со причина да се покрие лошиот впечаток во ...

ВМРО ДПМНЕ: Настапот на Црвенковски е да се скрие лошиот впечаток за СДСМ

Нетпрес - 06.10.2012

После вчерашниот исклучително слаб, блед и збунет настап на пратеничката група на СДСМ во Собранието, денешната прес конференција на Бранко Црвенковски е со причина да се покрие лошиот впечаток во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски сака да по покрие слабиот настап на СДСМ во Собранието

Курир - 06.10.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оценува дека е со причина да се покрие лошиот впечаток во јавноста за СДСМ, по, како што ...

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на пресот на Црвенковски

Sky - 06.10.2012

Денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, според ВМРО-ДПМНЕ, имала за цел да се покрие лошиот впечаток во јавноста за СДСМ, по, вчерашниот, според нив, слаб настап на ...

Црвенковски: Нема криза во коалициските односи меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Макфакс - 06.10.2012

После вчерашната седница на собранието, после сето она што го видовме и слушнавме, а посебно после исходот од гласањето за доверба на владата стана сосема јасно дека не постои никаква криза во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски сака да го покрие лошиот впечаток во јавноста за СДСМ

Макфакс - 06.10.2012

После вчерашниот исклучително слаб, блед и збунет настап на пратеничката група на СДСМ во Собранието, денешната прес конференција на Бранко Црвенковски е со причина да се покрие лошиот впечаток во ...

Доверба на Владата

24 Вести - 05.10.2012

Целосниот неуспех во економијата, образованието, здравството владата го покрива со лажната криза меѓи коалициските партнери и така го одржува владеењето.

Игрите во Владата да бидат прекинати со фер избори

Утрински - 05.10.2012

СДСМ остана на ставот дека кризата во владејачката коалиција е само сценарио за поправање на рејтинзите „Сите тврдења дека СДСМ сака да дојде на власт преку парламентот се лажни, како што се лажни ...

(ВИДЕО) Андреј Петров: Мора да запре неодговорната политика на Груевски

+инфо - 05.10.2012

Пратеникот од редовите на СДСМ, Андреј Петров, денеска во Собранието ги образложи мотивите поради кои после пет години опозицијата се одлучи да го искористи уставното право да покрене недоверба на ...

Петров: СДСМ не се плаши од избори! (ВИДЕО)

Sky - 05.10.2012

СДСМ ниту се плаши од избори, ниту има намера да поднесува интерпелација наместо избори, изјави Андреј Петров, пратеник од СДСМ.

На Бихаќска се крои стратегија за интерпелацијата

МКД - 04.10.2012

Опозицискиот фронт, предводен од СДСМ, денеска се среќава во седиштето на партијата за да направи договор и план како ќе настапат опозициските пратеници на утрешната седница, на која ќе се расправа ...

Мегданот на Црвенковски со Груевски

Н.Македонија - 04.10.2012

Собранието два месеца е театар во кој секоја партија игра своја претстава. Утрешната седница е добра можност да се види кој подобро глуми - дали Груевски и Ахмети се вистински или лажно скарани, дали ...

Гласањето за недоверба ќе ги открие вистинските односи во владата

Алфа - 03.10.2012

ДУИ на централно претседателство расправа каков став да заземе за предлогот на СДСМ за гласање недоверба на владата. Утре и ДПА ќе расправа како ќе гласа.

Во петок ќе се знае дали ќе има предвремени избори оваа година

Денешен - 03.10.2012

Во петок конечно ќе се решат дилемите за тоа дали до нова година ќе има предвремени праламентарни избори или тие ќе се оддржат во нивниот редовен термин.

Опозицијата договорила интерпелација на Владата

Deutsche Welle - 02.10.2012

Македонскиот опозициски фронт се согласил денеска со СДСМ за поднесување иницијатива за гласање недоверба на Владата, соопшти на прес конференција лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.

СДСМ денеска ќе поднесе интерпелација на Влада

Р.С.Европа - 02.10.2012

Пратеничката група на СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата, соопшти лидерот на партијата Бранко Црвенковски.

Интерпелацијата на Владата во собраниска процедура

Р.С.Европа - 02.10.2012

Иницијативата за гласање доверба е во Собранието. СДСМ соопшти дека очекува до петок да биде ставено нивното барање на дневен ред.

СДСМ денеска ќе поднесе интерпелација за Владата

МКД - 02.10.2012

СДСМ денеска ќе поднесе интерпелација за Владата во Собранието. Бранко Црвенковски, лидерот на Социјалдемократите тоа го најави на митинг во Битола викендов.

Црвенковски: „поднесуваме интерпелација, подготвени сме за избори“

Телма - 02.10.2012

Пратеничката група на СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата Бранко Црвенковски по средбата на претставници на ...

СДСМ ќе поднесе барање за гласање недоверба на Владата

Утрински - 02.10.2012

Пратеничката група на СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата, соопшти на прес-конференција лидерот на партијата Бранко Црвенковски по средбата на претставници на ...

Црвенковски: Подготвени сме за избори, ама прво да ја разобличиме лакрдијата

МКД - 02.10.2012

Ако дојде до распуштање на парламентот, СДСМ е подготвена за предвремени парламентарни избори, но инсистира на измени на Изборниот законик и прочистување на избирачкиот список.

Игра на нерви со интерпелацијата

Утрински - 02.10.2012

Опозицијата го поднесе барањето за недоверба на Владата. Дали премиерот ќе возврати со своја интерпелација? Опозицискиот фронт вчера попладне го поднесе во парламентот барањето за гласање доверба на ...

Чекаат Никола Груевски да гласа сам против себе

Дневник - 02.10.2012

Или обична самореклама на опозицијата предводена од СДСМ преку собраниската говорница или распуштање на парламентот и избори во декември за Никола Груевски уште еднаш да го претрка ривалот Бранко ...

Интерпелација за Владата

Алфа - 02.10.2012

Денеска опозициската СДСМ и формално ќе поднесе интерпелација за Владата во Собранието. Претседателот на Социјал-демократите, Бранко Црвенковски тоа го најави на саботниот митинг во Битола, а од ...

Црвенковски: Интерпелацијата ќе покаже дека се работи за договорена криза меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 02.10.2012

Лидерот на СДСМ, најави дека во попладневните часови денеска, пратеничката група ќе поднесе барање, за гласање недоверба на Владата.

СДСМ атакува со барање за гласање недоверба на Владата

Дневник - 02.10.2012

Иницијатива за гласање недоверба на Владата најави лидерот на пратеничката група СДСМ, Бранко Црвенковски, по средбата на претставници на опозицискиот блок .

Опозицискиот фронт ќе поднесе интерпелација за Владата

Кајгана - 02.10.2012

Опозицискиот фронт на денешната средба се согласил околу иницијативата на СДСМ за поднесување иницијатива за гласање недоверба на Владата.

Црвенковски подготвен за „распуштањето“ на парламентот

Н.Македонија - 02.10.2012

Доколку дојде до распуштање на Парламентот СДСМ е подготвена за предвремени парламентарни избори, но инсистира на измени на Изборниот законик и прочистување на избирачкиот список, изјави Бранко ...

Само Ахмети не сака избори во декември

Дневник - 02.10.2012

Петок на полноќ ќе биде крајниот рок да се расчистат дилемите во јавноста дали до крајот на годинава ќе се одржат предвремени парламентарни избори, како што неодамна почна да се шпекулира во ...

ВИДЕО СДСМ денеска ќе поднесе интерпелација за владата

+инфо - 02.10.2012

СДСМ денеска во Собранието ќе поднесе барање за интерпелација на владата, изјави лидерот на партијата, Бранко Црвенковски, откако согласност за овој потег дале и другите партии од здружената ...

СДСМ поднесе интерпелација за владата

+инфо - 02.10.2012

СДСМ попладнево во Собранието поднесе барање за интерпелација на владата. Лидерот на партијата, Бранко Црвенковски денеска истакна дека СДСМ на денешната средба во разговорите што ги имала со другите ...

Црвенковски: Интерпелацијата ќе покаже дека кризата меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ е само договор

Либертас - 02.10.2012

Бранко Црвенковски, претседател на опозициската СДСМ на денешната прес-конференција најави дека денеска попладне пратеничката група на СДСМ ќе поднесе барање, за гласање недоверба на владата.

СДСМ ќе поднесе барање на гласање недоверба на Владата

Сител - 02.10.2012

Пратеничката група на СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата Бранко Црвенковски по средбата на претставници на ...

СДСМ ќе поднесе барање на гласање недоверба на Владата

МРТ - 02.10.2012

Пратеничката група на СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата Бранко Црвенковски по средбата на претставници на ...

Интерпелацијата на владата- заедничка одлука на целиот опозициски фронт

Канал5 - 02.10.2012

Доцна попладне опозицијата во Собранието ќе го поднесе барањето за интерпелација на владата. Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски објави дека оваа одлука е заедничка на целиот опозициски фронт.

Црвенковски: Изменете го изборниот закон и прочистете го списокот, па може веднаш да одиме на избори

Канал5 - 02.10.2012

Обид да се бара предвремени избори или само да се пребројат во парламентот. Како што и најaвија СДСМ и покренува интерпелација на владата.

Експертите за интерпелацијата на СДСМ

МРТ - 02.10.2012

Иницијативата на социјадемократите за интерпелација на Владата во владеачката партија испровоцира теза дека СДСМ се плаши од соочување со граѓаните.

Сакам избори, ама...

Вечер - 02.10.2012

ЕВЕ ГО ПАК БРАНКО: Опозициската СДСМ вчера до Собранието ја поднесе иницијативата за седница на која ќе се расправа за интерпелација на Владата.

Црвенковски: Попладнево поднесуваме иницијатива за гласање недоверба на Владата

Press24 - 02.10.2012

СДСМ во текот на попладневните часови, до Собранието ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата. Овој став, лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски го изнесе денеска на прес-конференција од ...

Опозицијата денеска ќе поднесе интерпелација за Владата

Нетпрес - 02.10.2012

Опозицискиот фронт денеска ќе поднесе иницијатива за гласање на недоверба на Владата. На денешниот состанок, опозицискиот фронт донел одлука СДСМ до Собранието да ја поднесе иницијативата за гласање ...

СДСМ ќе поднесе барање за гласање недоверба на Владата во Собранието

Курир - 02.10.2012

По средбата на претставници на опозицискиот блок лидерот на СДСМ , Бранко Црвеноквски соопшти дека пратеничката група на СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата.

Попладнево опозицискиот фронт поднесува интерпелација за Владата

Макфакс - 02.10.2012

Опозицискиот фронт на средбата во вторник се согласил околу иницијативата на СДСМ за поднесување иницијатива за гласање недоверба на Владата.

Црвенковски - ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги загрозија меѓуетничките односи и кредибилитетот на институциите на државата

Inpress - 02.10.2012

Скопје, 2. октомври 2012 (ИНПРЕС) Првиот човек на СДСМ Бранко Црвенковски на денешната прес конференција информираше за мотивите поради кои е поднесена иницијатива во Собранието на Република ...

Црвенковски и СДСМ попладнево со интерпелација за Владата

Maxim - 02.10.2012

Овој став, лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски го изнесе денеска на прес-конференција од партиското седиште на Бихачка. Црвенковски информираше дека денеска на состанокот со претставниците на ...

Владата на Груевски в петок на нов тест за доверба?

Утрински - 01.10.2012

В петок на полноќ парламентот ќе се изјасни за барањето за одговорност на Владата кое утре ќе го поднесе опозицијата Премиерот Никола Груевски и неговите министри на крајот на оваа недела ќе бидат ...

Собранието в петок ќе расправа за доверба на Владата

Дневник - 01.10.2012

Лидерот на СДСМ ја најави интерпелацијата „за да се прекине лакрдијата меѓу владините партнери“. ВМРО-ДПМНЕ со аргументи ќе ги брани министрите Лидерот Бранко Црвенковски со најава за интерпелација ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски блефира со интерпелацијата

Алфа - 01.10.2012

Интерпелацијата е политички блеф на Црвенковски и не треба да се разбере како нешто фрапантно. Вака ВМРО-ДПМНЕ ја толку најавата од лидерот на СДСМ дека ќе побара гласање за доверба на Владата од ...