TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Калајџиев: Ни Миле Јанакиевски нема да одговара за криминал до избори

Репортер - 15.11.2015

Најлошо што може да ни се случи е оваа корумпирана елита да ги добие изборите. Дури тогаш ништо добро нема да биде, вели во интервју за Стандард.мк Гордан Калајџиев, професор од Правниот факултет и претседател на Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Зврлевски ќе постапи по барањето на Јанева

Правдико - 13.11.2015

Бараните податоци ќе бидат доставени во најкраток рок, потврдија од Обвинителството Јавното обвинителство ќе постапи по барањето на специјалната обвинителка Катица Јанева и ќе ги достави податоците што ги бара таа.

ОЈО до Јанева-податоците ќе ги доставиме во најкус можен рок

Телма - 12.11.2015

Специјалното обвинителство попладне испрати писмено барање до Јавното обвинителство да му бидат доставени статистички податоци за предметите произлезени од прислушувани разговори, односно колку предмети има и во кои обвинителства се тие.

Јанева бара податоци од Обвинителство за предметите произлезени од „бомбите“

Нова ТВ - 12.11.2015

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека вчера попладне добило барање од Специјалното јавно обвинителство за доставување на статистички податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства, а кои се однесуваат на ...

ЈО постапува по барањето на Јанева, СДСМ ќе и ги достави и останатите разговори

24 Вести - 12.11.2015

Скопското јавно обвинителство потврди дека го добило барањето од специјалната обвинителка Катица Јанева за преземање на предметите поврзани со прислушуваните разговори. Оттаму велат дека го разгледуваат барањето и во најкраток рок ќе и ги достават ...

Јанева го достави првото барање до Зврлевски – бара статистички податоци за „бомбите“

Капитал - 12.11.2015

Специјалното обвинителство соопшти вчера дека почнало со работа барајќи статистички податоци од Јавното обвинителство предводено од обвинителот Марко Зврлевски. Како што стои во соопштението, Јанева побарала статистички податоци за предметите ...

Зврлевски ќе постапи по барањето на Јанева

Утрински - 12.11.2015

Јавното обвинителство ќе постапи по барањето на специјалната обвинителка Катица Јанева и ќе ги достави податоците што ги бара таа. Обвинителството преку соопштение потврди дека до нив стасало барањето од специјалното обвинителството за гонење ...

На обвинителите им е страв од Ставрески

Вест - 12.11.2015

Само 30 слушатели за идни судии и јавни обвинители ќе се запишат во учебната 2015-2016 година на Академијата "Павел Шатев". Бадијала претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски и државниот обвинител Марко Зврлевски се жалеа дека ...

Јанева ги бара сите материјали од нејзината надлежност, а Зврлевски ветува дека ќе ѝ ги даде

МКД - 12.11.2015

Јавното обвинителство информира дека во најкраток рок ќе одговори на барањето на специјалната обвинителка Катица Јанева и дека ќе ги достави сите податоци што таа ги бара. Tимт на Јанева ги чека првите предмети До обвинителството вчера пристигнало ...

Катица Јанева побарала податоци за предметите за „бомбите“

Кајгана - 12.11.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побарала од Републичкото Јавно обвинителство податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства, поврзани со прислушуваните разговори „бомбите“.

Специјалното обвинителство бара податоци за предметите произлезени од „бомбите“

Фокус - 12.11.2015

Од регуларното обвинителство постапуваат по ова барање и бараните податоци ќе ги достават во најкраток можен рок. Специјалното јавно обвинителство попладне испрати писмено барање до Јавното обвинителство да му бидат доставени статистички податоци за ...

Јанева почна со работа, побара податоци од Јавното обвинителство

Правдико - 12.11.2015

Специјалното обвинителство соопшти дека почнало со работа и дека побарало статистички податоци од Јавното обвинителство за предметите оформени во јавните обвинителства во Република Македонија во однос на прислушуваните разговори кои ги објави СДСМ.

Јанева бара ЈО да каже колку предмети има против содржината од „бомбите“

+инфо - 12.11.2015

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека вчера попладне добило барање од Специјалното јавно обвинителство за доставување на статистички податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства, а кои се однесуваат на ...

Катица Јанева побарала од ЈО податоци за предметите за "бомбите"

Точка - 12.11.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побарала од Републичкото Јавно обвинителство податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства поврзани со прислушуваните разговори "бомбите".

ЈО во најкраток можен рок ќе ѝ ги достави побараните податоци на Јанева

Телеграф - 12.11.2015

Бараната статистика, појаснуваат од Јавното обвинителство, се однесува на бројот на оформени предмети, назначување на јавните обвинителства пред кои се оформени предметите и броеви под кои се заведени предметите Специјалното јавно обвинителство, на ...

ЈО: Бараните податоци од Специјалното обвинителство ќе ги доставиме во најкраток рок

Канал5 - 12.11.2015

Во Јавното обвинителство вчера во попладневните часови, пристигна барање од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за доставување на статистички ...

Обвинителство: По барањето на Јанева се постапува, податоците ќе бидат доставени во најкраток можен рок

Локално - 12.11.2015

Во Јавното обвинителство на Република Македонија вчера во попладневните часови, пристигнa барање од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за ...

Специјалното обвинителство почнува -Јанева бара информации за бомбите

Локално - 12.11.2015

Специјалното обвинителство испратило писмено барање до Јавното обвинителство да му бидат доставени статистички податоци за предметите произлезени од прислушувани разговори, односно колку предмети има и во кои обвинителства се тие.

Катица Јанева побарала од ЈО податоци за предметите за „бомбите“

Макфакс - 12.11.2015

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побарала од Републичкото Јавно обвинителство податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства поврзани со прислушуваните разговори „бомбите“.

Катица Јанева бара податоци од Обвинителството за предметите “бомбите“

Репортер - 12.11.2015

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека вчера попладне добило барање од Специјалното јавно обвинителство за доставување на статистички податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства, а се однесуваат на ...

Јанева почна со работа, побара податоци од Јавното обвинителство

еМагазин - 12.11.2015

Специјалното обвинителство соопшти дека почнало со работа и дека побарало статистички податоци од Јавното обвинителство за предметите оформени во јавните обвинителства во Република Македонија во однос на прислушуваните разговори кои ги објави СДСМ.

Обвинителството работи на податоците кои ги побара Катица Јанева

еМагазин - 12.11.2015

Во Јавното обвинителство на Република Македонија вчера во попладневните часови, пристигнa барање од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за ...

Барање за доставување статистика од Јанева до обвинителството

МРТ - 12.11.2015

Барањето се однесува на статистички податоци за бројот на предмети, за назначување на јавните обвинителства пред кои се оформени предметите, кои и за броевите под кои се заведени предметите...

Јанева бара ЈО да каже колку предмети има против содржината од „бомбите“

Канал 77 - 12.11.2015

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека вчера попладне добило барање од Специјалното јавно обвинителство за доставување на статистички податоци за бројот на предметите оформени во јавните обвинителства, а кои се однесуваат на ...

Специјалното обвинителство бара информации за предметите

Телма - 11.11.2015

Специјалното обвинителство испратило писмено барање до Јавното обвинителство да му бидат доставени статистички податоци за предметите произлезени од прислушувани разговори, односно колку предмети има и во кои обвинителства се тие.

Катица Јанева почнува со работа, бара податоци за предметите

24 Вести - 11.11.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева почнува со работа. Таа денеска соопшти дека доставила барање до Основното обвнителство, за преземање податоци околу предметите поврзани со прислушуваните разговори.

Јанева го испрати првото барање до Зврлевски

Алсат-М - 11.11.2015

Специјалната јавна обвинителка ги побара статистичките податоци за сите предмети поврзани со незаконското прислушување кои се оформени во Јавното обвинителство на Република Македонија. Откако ќе добијат одговор, Катица Јанева ќе ги бара предметите ...

Специјалното обвинителство почнува со работа

+инфо - 11.11.2015

Специјалното обвинителство објави дека почнало со работа барајќи статистички податоци до Јавното обвинителство. Побарани се статистички податоци за предметите оформени во јавните обвинителства во Република Македонија во однос на „бомбите“ на СДСМ.

Јанева од Зврлевски ги побара „бомбите“

Репортер - 11.11.2015

Специјалната јавна обвинителка ги побара статистичките податоци за сите предмети поврзани со незаконското прислушување кои се оформени во Јавното обвинителство на Република Македонија, извор алсатм Откако ќе добијат одговор, Катица Јанева ќе ги бара ...

Почна ли со работа Катица Јанева?

еМагазин - 10.11.2015

Според најавите Специјалниот обвинител Катица Јанева од вчера требаше да почне со работа. Просториите во Агенцијата за млади и спорт, каде што ќе работи се уште се во фаза на реновирање, а медиумите објавија дека Специјалното јавно обвинителство ...

Специјалното јавно обвинителство почнува со работа

Телма - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска почнува со работа. Иако првично ова обвинителство требаше да брои 14, сепак тимот на Јанева има 12 обвинители, како што соопштија пред новинарите одлуката била донесена заеднички ...

Првиот работен ден на тимот на Јанева остана тајност

Телма - 09.11.2015

Во просториите каде од денес требаше да работи намести Јанева влегоа мајстори кои реновираат. Од надвор можеше да се чуе рушење и кршење ѕидови што значи канцелариите на Јанева долго ќе се подготвуваат.

Специјалното јавно обвинителство почнува со работа

Нова ТВ - 09.11.2015

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзините дванаесет помошници обвинители од денеска ќе ги бараат предметите од скопското и од обвинителството за организиран криминал, по што ќе се знае точниот број на предмети.

Почнува со работа специјалното обвинителство

24 Вести - 09.11.2015

Тимот на специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска треба да почне со работа. Од предвидените 14, избрани се 12 помошници обвинители кои пред неколку дена дадоа заклетва пред Советот на јавни обвинители.

Специјалното обвинителство на чело со Јанева од денес официјално почнува со работа

Капитал - 09.11.2015

Специјалното обвинителство, на чело со специјалната обвинителка Катица Јанева од денес почнува со работа. Јанева ќе работи со својот тим, кој место првично предложените 14-те обвинители, ќе брои 12.

Специјалното Обвинителство ја почнува битката против корупцијата

Р.С.Европа - 09.11.2015

Кој и зошто прислушувал, наводи за мито, корупција, разни злоупотреби. Со ова од денеска се зафаќа специјалното обвинителство. Има многу сериозни наводи за корупција во прислушуваните материјали, вели британскиот амбасадор Герет, но нотира дека ...

Специјалното обвинителство не соопштува детали за приоритетите

Алсат-М - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство засега не побарало ниту еден од предметите поврзани со опозициските „бомби“. Така за АЛСАТ М тврдат од Jавното обвинителство на Република Македонија, по најавата на Катица Јанева дека со нејзиниот тим од денеска ...

Специјалното обвинителство на Јанева од денеска почнува со работа

+инфо - 09.11.2015

Тимот на специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска треба да почне со работа. Специјалната обвинителка Катица Јанева и избраните 12 помошници обвинители треба да ја истражуваат одговорноста за скандалот со прислушувањата, но и ...

Почнува со работа специјалното обвинителство

Правдико - 09.11.2015

Тимот на специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска треба да почне со работа. Од предвидените 14, избрани се 12 помошници обвинители кои пред неколку дена дадоа заклетва пред Советот на јавни обвинители.

Јанева од денеска со полни раце работа

Телеграф - 09.11.2015

Некогашните канцеларии на Агенцијата за млади и спорт на ул. „Рузвелтова“ ќе бидат седиште на новото обвинителство, кое ќе има задача да ја испита содржината на прислушуваните разговори што ги објавуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев Специјалното ...

Почнува со работа специјалното јавно обвинителство

Точка - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство од денеска почнува со работа. Иако првично, специјалното јавно обвинителство, на чело со Катица Јанева требаше да брои 14, сепак избрани се 12 обвинители, кои во четвртокот дадоа свечена изјава.

Почнува со работа тимот на обвинителката Јанева

Канал5 - 09.11.2015

Денеска почнува со работа специјалното обвинителство предводено од Катица Јанева. 12 – те помошници заедно со обвинителката се сместени во поранешните простории на агенцијата за млади и спорт .

Јанева ги „засука ракавите“- од денес почнува со работа

Фактор - 09.11.2015

Од денеска официјално специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и тимот нејзини помошници ќе почне со работа. Засега бројот на предмети кои ги работи Катица Јанева не е познат, Јанева не откри детали околу бројот на предмети, ниту кога може да се ...

Катица Јаневна ја почнува работатат со специјалното обвинителство

Локално - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска почнува со работа Таа и нејзиниот тим обвинители ќе ја истражува одговорноста за скандалот со прислушувањата, но и содржината на прислушуваните разговори.

Почнува со работа Специјалното обвинителство

Репортер - 09.11.2015

Тимот на специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска треба да почне со работа. Од предвидените 14, избрани се 12 помошници обвинители кои пред неколку дена дадоа заклетва пред Советот на јавни обвинители.

Почнува со работа специјалното јавно обвинителство

Нетпрес - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство од денеска почнува со работа. Иако првично, специјалното јавно обвинителство , на чело со Катица Јанева требаше да брои 14, сепак избрани се 12 обвинители, кои во четвртокот дадоа свечена изјава.

Почнува со работа специјалното обвинителство

Вечер - 09.11.2015

Намалувањето на тимот била догоорено во согласнот меѓу специјалната јавна обвинителка и советот на јавни обвинители Тимот на специјалното обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска треба да почне со работа.

Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева од денес почнуваат со работа

Кумановски м. - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство на Република Македонија кое ќе го предводи Катица Јанева од денес започнува со својата дејност. Првичните 14 јавни обвинители се намалени на бројка од 12, а како што вели Јанева таква одлука е донесена врз претходен ...

Почнува со работа Специјалното јавно обвинителство

МРТ - 09.11.2015

Според јавниот обвинител Јанева, не се знае колкав е бројот на предметите, тој ќе се утврди откако обвинителството ќе се обрати до соодветните институции... Почнува со работа специјалното јавно обвинителство, откако сите 12 обвинители минатиот петок ...

Специјалното јавно обвинителство почнува со работа

Канал 77 - 09.11.2015

Специјалното јавно обвинителство на чело со Катица Јанева од денеска почнува со работа. Според првичните информации, ова обвинителство требаше да брои 14, но сепак тимот на Јанева има 12 обвинители.