TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постојат сомневања дека Црногорец бил поврзан со терористите во Париз

Нова ТВ - 15.11.2015

51-годишен државјанин на Црна Гора се наоѓа во притвор во Баварија, јужна Германија, под сомневање за обид за снабдување оружје и експлозиви за терористите во Париз, соопшти полцијата во Минхен.

Вембли го чека најемотивниот натпревар во историјата:90 илјади луѓе ќе пеат со француските фубалери

Локално - 16.11.2015

Во вторник, четири дена по наголемиот терористичко напад во историјата на ЕУ, Французите играат против Англија на Вембли. Ќе биде тоа всушност еден од најважните пријателски натпревари, одигран по крвавите терористички напади во Париз.

Франција ја бомбардира Исламската држава!

Вечер - 15.11.2015

По нападите, разузнавачите дошле до информации дека напаѓачите биле во контакт со членовите на Исламската држава во Сирија, соопштија американски и француски официјални лица. Исламската држава исто така ја презеде одговорноста за несреќата на ...

Црногорец ги снабдувал со експлозиви терористите во Париз

Фактор - 15.11.2015

Приведен е државјанин на Црна Гора под сомнение дека ги снабдувал со оружје и експлозиви терористите што го извршија масакрот во Париз. Црногорецот (51) бил запрен со Голф со црногорски регистарски таблички во близина на границата австриско ...

Цукерберг појаснува зошто ФБ активираше безбедносна проверка за Париз, но не и за Бејрут

Радио МОФ - 15.11.2015

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг објасни зошто на Фејсбук беше овозможена проверка на безбедноста на жителите во загрозените делови по терористичките напади во Париз, а не го направи истото и по бомбашкиот напад во Бејрут, во пост на социјалната ...

Ќерката на прославениот српски и југословенски фудбалер ја преживеала драмата во Париз

Спортклуб - 15.11.2015

Меѓу загрозените во големите терористички напади во Париз кој се случија во петокот, била и ќерката на легендарниот Драган Стојковиќ-Пикси. Навистина грозни вести го дочекале Драган Стојковиќ-Пикси, прославениот фудбалер на југословенската фудбалска ...

Ирак предупредил дека ИСИС планира напади, атакот на Париз планиран во Раки

Локално - 15.11.2015

Ирачката разузнавачка служба ден во очи масакрот во Париз, ги предупредила САД и коалиционите земји на опасност од непосредни напади на Исламската држава, пренесува АП. Службата во предупредувањето навела дека лидерот на Исламската држава Абу Бакр ...

Во Турција во петокот спречен голем терористички напад сличен на тој во Париз

МКД - 15.11.2015

Турските власти соопштија дека спречиле голем терористички напад во Истанбул истиот ден кога се случија нападите во Париз. Полицијата во петокот уапсила пет луѓе во Истанбул, рекол еден извор за Франс прес, меѓу кои и осомничен соработник на ...

(ВИДЕО) Пoвторно пукање во Париз, една жена повредена

Локално - 15.11.2015

Едно лице е повредено во пукање на улицата Сен Мартин во Париз, јавува РИА Новости. Околните продавници и ресторани ги затвориле прозорите, а луѓе бараат засолниште во зградите. Ранета е жена која е застрелана во стомакот.

И балканска трага води до Париз

Вест - 15.11.2015

ФРАНЦИЈА (АП) - Балканските служби го следат редоследот на патување на мажот чиј сириски пасош беше најден до телото на бомбашот-самоубиец кој во петокот нападна стадион во Париз. Службите во Грција велат дека сопственикот на пасошот влегол во ...

Ново пукање во Париз:Жена повредена, луѓето во хаос

Република - 15.11.2015

Едно лице е повредно во пукотницата во улицата Сен Мартин во вториот округ на Париз. Дописникот на РИА Новости наведува дека продавниците и рестораните во овој реон на градот ги затвориле прозорците откако било слушнато пукање.

ВИДЕО: Ново пукање во Париз - ранета една жена

Press24 - 15.11.2015

Едно лице е повредено во ново пукање на улицата Сент Мартин во Париз. Луѓето во паника барале засолниште во зградата, а во пукањето, за жал, настрада една жена, ранета во стомакот, пренесе RIA.

Дешамп и Лев знаеле за терористичките напади, но намерно премолчиле

Спортклуб - 15.11.2015

Информациите поврзани со терористичките напади во Париз не стивнуваат, а денеска излегоа нови кои се однесуваат на пријателскиот натпревар помеѓу Франција и Германија, кој исто така беше цел на терористички напад.

Истрага во земјите на ЕУ за нападите во Париз

Телма - 15.11.2015

Ахмед Алмухамед и Омар Исмаил Мосте фаи се двајцата терористи кои досега се идентификувани од страна на француските безбедносни органи.Едниот со сириски пасош, за кого вчера грчката влада потврди дека влегол во Европската унија преку грчкиот остров ...

Париз после нападите: Фотографии на социјалните мрежи додека народот се собира на улиците (видео)

Република - 15.11.2015

Додека власите во Франција работат на тоа да ги склопат деталите на смртоносните напади кои се случија во петокот вечер во Париз, илјадници луѓе се спонтано се собираат во знак на сеќавање на тридневната жалост на национално ниво, која ја најави ...

Давид Луиз: Ако се прашувам јас, сигурно нема да се вратам во Париз

Дерби - 15.11.2015

Алваро Гонзалес доцна синоќа потенцираше дека Давид Луиз и Единсон Кавани нема воопшто да брзаат за да се вратат на клупските обврски во ПСЖ, а дека големите ѕвезди на францускиот шампион се преплашени од терористичкиот напад во Париз потврди и ...

Уапсениот во Германија вооружен маж се подготвувал да оди во Париз

24 Вести - 15.11.2015

Уапсениот во германската провинција Баварија маж кој превезувал во автомобил оружје и експлозиви, се подготвувал да оди во Париз, но засега нема докази дека е поврзан со терористите кои ги извршиле нападите во Париз, пренесе ТАСС.

По нападите во Париз: 129 жртви, 352 повредени, 99 во тешка состојба

Локално - 15.11.2015

До овој момент се уапсени 7 лица од белгиската полиција во врска со терористичките напади во Париз. На крајот по крцаците невидени терористички напади во срцето на Франција – Париз, бројките се 129 жртви досега – повеќето млади луѓе, граѓани на ...

По Франција “Исламската држава” ќе нападне во Белгија и Велика Британија?!

Локално - 15.11.2015

По крвавата Франција уште две држави се подготвуваат за нови удари на “Исламската држава” – Белгија и Велика Британија. Европските тајни служби забележале движења на можни терористи кон центарот на континентот.

Нови пукотници во центарот на Париз или уште една лажна узбуна?

Канал5 - 15.11.2015

На Плоштадот на Републиката во Париз е вонредна ситуација. Полицијата ги растера луѓето кои вечерва палеа свеќи, пренесоа светските медиуми. Преку социјалните мрежи се прошири веста дека се слушнало пукање.

Ирак: Нашите разузнавачи го предупредија Париз за нападите!

МКД - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафери изјави дека разузнавачката служба на неговата земја пренела информации според кои Франција, САД и Иран се меѓу земјите на кои се планира вршење напад.

Бројот на загинати во нападите во Париз порасна на 132

Канал5 - 15.11.2015

Бројот на загинати во терористичките напади во Париз порасна на 132, откако денеска уште три ранети лица починаа во болниците. Претходно податоците за жртвите во нападите велеа дека се работи за 129 лица, пренесе АФП.

„Се плашам да се вратам“

СуперСпорт - 15.11.2015

Бразилскиот фудбалер, Давид Луиз призна дека се плаши да се врати во Париз после терористичките напади кои се случија во петок навечер. Во бомбашките напади животите ги загуија 129 луѓе, додека 99 во критична состојба, а Луиз се плаши да се врати во ...

Смртниот биланс од нападите во Париз се искачи на 132 лица

+инфо - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Париз, ранетиот град

+инфо - 15.11.2015

Париз е ранет и тагата може да се почувствува на секој чекор. На плоштадот Republique, пред салата Батаклан во која во петокот вечерта загинаа најмалку 89 лица како и на други локации на терористичките напади луѓето палат свеќи и оставаат цвеќе и ...

„Се молам и за жртвите во Бејрут“

СуперСпорт - 15.11.2015

Швајнштајгер изјави дека неговите молитви не се испратени само за жртвите во Париз, туку и за жртвите во цел свет. Масакрот во Бејрут не се појави во медиумите како тој во Париз. Околу 40 лица загинаа во напад на бомбаш во јужниот предград на Бејрут ...

Се утврдува дали уапсениот во Баварија е поврзан со нападите

Deutsche Welle - 15.11.2015

По средбата на германскиот Совет за безбедност, министерот за внатрешни работи Де Мезие оцени: опасноста од тероризам е голема. Истовремено, тој предупреди да не се повлекуваат пребрзо паралели со дебатата за бегалците.

Спортскиот свет во жал: Дадена почест на жртвите во Париз

СуперСпорт - 15.11.2015

Светот на спортот најде начин да им даде почест на жртвите од терористичките напади во Париз во кои загинаа 160 луѓе. Сите спортски случувања во околината на Париз се одложени, а на многу спортски случувања се даде почест на жртвите.

Еден ден пред нападите во Париз се случи масакр што светот го игнорираше (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.11.2015

Неделава се случи смртоносен терористички напад во кој загинаа десетици луѓе, а беа ранети стотици, и тој не се случи во Париз. Самоубиствени бомбаши на ИСИС во четвртокот, само еден ден пред нападите во Париз, се разнесоа во јужниот дел на Бејрут, ...

Англичаните ќе ја пеат химната на Франција на натпреварот

СуперСпорт - 15.11.2015

Треба да се одигра пријателски натпревар помеѓу Англија и Франција. Како знак на поддршка до жителите на Франција, навивачите на Англија ќе ја пеат химната на Франција. Вреди да се нагласи дека се очекува доаѓање на околу 80 илјади ...

Еден ден пред Париз се случи напад кој светот го игнорираше

24Струмица - 15.11.2015

Само еден ден пред терористичкиот напад во Париз, Исламската држава ја презеде одговорноста за двократниот бомбашки напад во Бејрут во четвртокот, во кој загинаа 43 луѓе, а повеќе од 200 се ранети.

Европа стравува од нови терористички напади

Канал5 - 15.11.2015

Европа стравува од нови терористички напади. Голем дел од земјите од Унијата ги зголемија безбедносните мерки со цел да не дозволат нови инциденти. Францускиот претседател објави војна со исламската држава, поддршка доби од сите светски лидери.

Џихадисти планирале напад на Истанбул во исто време со тој во Париз

Локално - 15.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник. – Сметаме дека подготвувале напад во Истанбул во истиот ден кога беа ...

Еден од опасните терористи од Париз е во бегство, полицијата предупредува:Не му приоѓајте

Локално - 15.11.2015

Француската полиција објави слика на осомничениот поврзан со нападите во Париз. Полицијата наведе дека е опасен и ги замоли луѓето, ако го видат, да не му приоѓаат, туку да ги повикаат безбедносните служби.

Проблеми за ПСЖ: Кавани и Луиз не сакаат да се вратат во Париз!

Спортски - 15.11.2015

Во Париз е прогласена вонредна состојба поради терористичките напади, па стравот од понатамошни напади е присутен кај сите. Многу фудбалери моментално се на припреми со репрезентациите, а ѕвездите на ПСЖ Кавани и Давид Луиз изјавија дека не сакаат ...

Тројца браќа биле вклучени во нападите во Париз, едниот е во бегство

Нетпрес - 15.11.2015

Тројца браќа биле вклучени во нападите во Париз, едниот е во бегство. Британските весници , повикувајќи се на француски Ле Монд пишуваат дека имињата на двајцата од тројца браќа биле најдени на договорите за изнајмување две возила со кои дошле ...

Луиз: Несакам да се вратам во Париз

Нетпрес - 15.11.2015

Давид Луиз ја отфрла својата иднина во Париз Сен Жермен поради тоа што несака да се врати во градот. Поранешниот играч на одбраната на Челзи бил во Бразил за време на нападите во Париз, во кои животот го загубија 129 лица.

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Идивиди - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. - Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Едноминутно молчење од најмоќните државници за жртвите во Париз

Локално - 15.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од лидерите на 20-те најразвиени економии во светот минута молчење во спомен на жртвите од терористичките напади во Париз на почетокот на првата пленарна сесија на самитот на Г-20 во турското ...

ФОТО: Меѓународна потерница за еден од напаѓачите во Париз

Нетпрес - 15.11.2015

Белгија објави меѓународна потерница за едно лице кое е осомничено дека е поврзао со нападите во Париз. Според Француските власти, овој човек, за кого се верува дека постои можност да бил и меѓу напаѓачите, сеуште е во бегство, јавува британски ...

Навивачите на Англија на „Вембли" ќе ја пејат француската химна!

SportMedia - 15.11.2015

Таа ќе се ори и во вторник, но овој пат и славната „Марсељеза" ќе одекнува од трибините на „Вембли". Приврзаниците на „гордиот Албион" на тој начин сакаат јасно да стават до знаење дека се сочувствуваат со францускиот народ по терористичките напади ...

Ирак тврди дека пренел информација дека Франција, САД и Иран се цели на напади

Макфакс - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките служби на неговата земја премеле информации според кои Франција, САД и Иран се меѓу земјите во кои постојат намери да биде извршен напад.

Париз: Идентификувани 103 тела, сé уште нема конечна листа на жртвите

Макфакс - 15.11.2015

Идентификувани се телата на 103 луѓе убиени во атентатите во Париз во петокот навечер, а меѓу 20 и 30 сé уште, изјави во неделата францускиот премиер Мануел Валс. „Телата на 103 лица се идентификувани, а преостанатите меѓу 20 и 30 ќе бидат ...

Лондон испитува како да одговори на безбедносните закани по нападите во Париз

А1 On - 15.11.2015

Британските безбедносни власти се обидуваат да изнајдат вистинско решение за тоа како да се одговори на безбедносната закана за земјата, по терористичките напади во Париз, па денеска во Лондон се одржува втора седница на специјалната Комисија за ...

Идентификувани 100 жртви на нападот во Париз

Макфакс - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс, во недела рече дека се идентификувани 103 тела, жртви на терористичките напади во главниот град Париз, а на идентификација на уште триесетина се работи. „Ќе бидат идентификувани во следните часови.

Ирак: Франција, САД и Иран наведени како мети на терористички напади

Република - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките слуби во земјата дошле до информација, според која Франција, САД и Иран се меѓу државите наведени како мета на напади.Џафари не соопшти кој е можниот напаѓач, ниту ...

Откриена застрашувачката цел на терористите: Еве зошто е избран Париз

Press24 - 15.11.2015

Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на извесен ...

Сириските бунтовници го осудија масакрот во Париз: „Криминални напади спротивни на исламските вредности“

МКД - 15.11.2015

Повеќе десетици сириски бунтовнички групи во саботата остро ги осудија нападите на Исламска држава врз Париз како напади „против човечките вредности“, објавија во заедничкото соопштение на интернет.

Нападите во Париз и војната во Сирија и Ирак

Локално - 15.11.2015

Нападите во Париз, кои убија 129 луѓе и ранија повеќе од 350, покажуваат дека војната во Сирија и Ирак не може да биде ограничена. Нападите во Париз, кои убија 129 луѓе и ранија повеќе од 350, покажуваат дека војната во Сирија и Ирак не може да биде ...

Позната водителка ја избегна трагедијата во Париз

Денешен - 15.11.2015

Водителката Сања Маринковиќ со седумгодишниот син Страхиња се нашла среде терористичкиот напад во Париз, но за среќа не се повредени во сраотните случувања. Водителката за време на терористичките напади се шетала со синот во близина на стадионот.

Меѓу жртвите во Париз и роднина на францускиот репрезентативец Диара

А1 On - 15.11.2015

Фудбалерот на Олимпик Марсеј и француски репрезентативец Ласана Диара потврди дека меѓу жртвите на терористичките напади од минатата ноќ во Париз е и неговата „сестра“. Диара (30) беше еден од учесниците во вчерашниот пријателски натпревар меѓу ...

Нема откажување: Младите на Франција ќе играат во Скопје, а сениорите на „Вембли“

Екипа - 15.11.2015

Француските фудбалски репрезентации, и младата и сениорската, ќе ги играат своите предвидени натпревари – квалификациски или пријателски, токму во инает и како пркос на терористите по трагичниот масакар кој се случи во Париз.

Ирак објави дека има информации за уште терористички напади во Франција, САД и Иран

Локално - 15.11.2015

Ирак располага со разузнавачки податоци, според кои Франција, САД и Иран се земјите во кои се планираат напади. Ова го соопшти “Ројтерс”, повикувајќи се на министерот за надворешни работи на земјата Ибрахим ал Џафари.

Анџелина Џоли е искрена: Сите зборуваат за Париз, а никој не го спомнува...

Пулс24 - 15.11.2015

Париз се најде во центарот на случувањата поради терористичкиот напад за кој ИСИС ја презеде одговорноста. Луѓето од целиот свет се покрај Париз и ја нудат својата поддршка, а преку социјалните мрежи се огласи и познатата актерка Анџелина Џоли.

ИСТРАГА ВО ТЕК: Мала терористичка група во Брисел кроела план како да нападне во Париз

Телеграф - 15.11.2015

Американските извори, кои сакале да останат анонимни бидејќи истрагата е во тек, нагласуваат дека напаѓачите веројатно имале добро познавање за историјата и културата на Франција, а посебно на Париз, додавајќи дека е „многу веројатно“ некои од нив ...

Проблеми за ПСЖ: Кавани и Давид Луиз не сакаат да се вратат во Париз

Екипа - 15.11.2015

Ѕвездите на ПСЖ, Единсон Кавани и Давид Луиз, кои со националните тимови се наоѓаат во Јужна Америка, порачале дека немаат во овој момент желба да се вратат во Париз по серијата терористички напади во кои загинаа 128 лица.

Херојот на Бејрут

Оff.net - 15.11.2015

Во веста која деновиве во најдобар случај беше сервисно третирана, за смртта на 43 лица во два напади на бомбаши самоубијци во Бејрут, најчесто фали делот околу Адел Термос, човекот кој спаси веројатно уште стотина луѓе од самоубијците на ИСИС.

Ова се дел од жртвите во Париз – меѓу нив и 14-годишно момче(фото)

Република - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во животот. Трогателна фотогалерија.

Масакрот во Париз – што се знае, а што е непознато

Канал5 - 15.11.2015

Нападите кои се случија во Париз влијаеја на тоа “регионалната војна да стане глобална“ пишува „Њујорк тајмс“. Повеќе од 40 луѓе се убиени во четвртокот во напад кои се случи во Бејрут во Либан, а претходно повеќе од 200 лица загинаа во пад на руски ...

Две ѕвезди на ПСЖ не сакаат да се вратат во Париз

СуперСпорт - 15.11.2015

Во Париз е прогласен вонредна сосотојба поради терористичките напади и сите имаат страв. Бидејќи многу фудбалери моментално се на припреми со репрезентацијата така и овие два фудбалери на ПСЖ, Кавани и Луиз игнорираат да се вратат назад.

Кавани и Луиз не сакаат да се вратат во Париз

Вечер - 15.11.2015

Ѕвездите на Пари Сен Жермен, кои со своите национални тимови се наоѓаат во Јужна Америка, порачаа дека немаат желба да се враќаат во Париз по серијата терористички напади во кои загинаа 128 лица Фудбалерот на францускиот гигант ПСЖ, Алваро Гонзалес, ...

Две ѕвезди на ПСЖ не сакаат да се вратат во Париз

Дерби - 15.11.2015

Терористичкиот напад и крвавата ноќ во Париз ги потресе сите страни на светот, па покрај политичката, во изминативе 24 часа будна е и спортската јавност која остана згрозена од тоа што се случи во близина на „Стад де Франс“ за време на пријателскиот ...

Стратфор: Протокот на мигранти ја зголемува веројатноста од терористички напади во Европа

Локално - 15.11.2015

Приливот на мигранти во Европа од земји како Сирија, го зголемува ризикот од ширењето на џихадисти во миграцискиот бран со цел организирање на терористички напади во Европа, предупредува во својата анализа американската агенција “Стратфор” веднаш по ...

Црн биланс за нападите во Париз: Вкупно 129 лица загинаа, а 352 се ранети

Нетпрес - 15.11.2015

Според најновиот црн биланс од терористичките напади во Париз, вкупно 129 лица го загубија животот и 352 се ранети. Од нив најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

ГАЛЕРИЈА: Ова се жртвите во Париз – меѓу нив и 14-годишно момче

Курир - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во животот. Трогателна фотогалерија.

ФОТО: Да не се заборави - ова се жртвите од Париз

Press24 - 15.11.2015

Терористичките напади во Франција, за жал, однесоа над 120 животи. Овој невиден масакар ќе остане запаметен во европската историја. Загинаа најмногу млади лица, меѓу кои и 14-годишно момче.

Париз - што се знае

Оn.net - 15.11.2015

Во нападите во Париз загинаа најмалку 129 лица, повеќе од 300 се повредени, од кои 99 се во критична состојба. Париз е под полициска опсада, излез од Франција е забранет, училиштата и културните објекти се затворени.

Жан Тод го собра гневот на светската јавноста: Во сообраќајки гинат повеќе отколку во Париз

Екипа - 15.11.2015

Претседателот на Светската автомобилистичка федерација, Жан Тод се најде на удар на јавноста поради ужаните коментари по масакрот во Париз. Тој ги спореди жртвите од терористичкиот напад со настрадани во сообраќајни несреќени на патиштата во оваа ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Сител - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Зошто баш Париз?

Факултети - 15.11.2015

Војната во Сирија веќе навлезе и во западниот свет и се шири низ цела Европа. Исламската држава изврши повеќе напади врз западни држави со заложување странски државјани и нивни убиства како метод за пропаганда.

Уапсениот во Германија вооружен маж се подготвувал да оди во Париз

+инфо - 15.11.2015

Уапсениот во германската провинција Баварија маж кој превезувал во автомобил оружје и експлозиви, се подготвувал да оди во Париз, но засега нема докази дека е поврзан со терористите кои ги извршиле нападите во Париз, пренесе ТАСС.

Смртниот биланс од нападите во Париз се искачи на 132 лица

А1 On - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Спречен голем напад во Истанбул планиран да се совпадне со париските

+инфо - 15.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник. - Сметаме дека подготвувале напад во Истанбул во истиот ден кога беа ...

Терористите во Париз биле организирани во 3 групи

Телма - 14.11.2015

Исламските милитанти кои ги изведоа крвавите напади во Париз, во кои според последните информации, биле убиени129 луѓе а повеќе од 350 се повредени, биле поделени во три тима, потврди вечерва јавниот обвинител на Франција, Франсоа Молан.

Кавани и Давид Луиз се плашат да се вратат во Париз!

SportMedia - 15.11.2015

Според наводите на Л'Екип, Уругваецот порачал дека не би сакал да се врати во француската престолнина по вчерашните случувања, а тоа го откри неговиот соиграч Алваро Гонзалес. „Ужасно е сето ова што се случи, како за фудбалот, така и за градот Париз.

Давид Луиз не сака да се врати во Париз

Шеталиште - 15.11.2015

Давид Луиз ја отфрла својата иднина во Париз Сен Жермен поради тоа што несака да се врати во градот. Поранешниот играч на одбраната на Челзи бил во Бразил за време на нападите во Париз, во кои животот го загубија 129 лица.

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Денешен - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. – Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Средбата на Г20 почна со едноминутно молчење за жртвите од нападите во Париз

А1 On - 15.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од лидерите на 20-те најразвиени економии во светот минута молчење во спомен на жртвите од терористичките напади во Париз на почетокот на првата пленарна сесија на самитот на Г-20 во турското ...

ПСЖ ќе има големи проблеми: Кавани и Луиз не сакаат да се вратат во Париз!

Спорт365 - 15.11.2015

Двајцата фудбалери моментално имаат репрезентативни обврски. Ѕвездите на ПСЖ, Едисон Кавани и Давид Луиз, кои со националните тимови се во Јужна Америка, порачаа дека немаат желба да се вратат во Париз по серијата терористички напади во кои загинаа ...

Најнов биланс од нападите во Париз: 129 мртви и 352 ранети

Идивиди - 14.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Лондон испитува како да одговори на безбедносните закани по нападите во Париз

Сител - 15.11.2015

Британските безбедносни власти се обидуваат да изнајдат вистинско решение за тоа како да се одговори на безбедносната закана за земјата, по терористичките напади во Париз, па денеска во Лондон се одржува втора седница на специјалната Комисија за ...

Идентификувани 100 жртви од нападот во Париз

Кајгана - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека се идентификувани 103 тела, жртви на терористичките напади во главниот град Париз, а се работи на идентификација на уште триесетина. „Ќе бидат идентификувани во следните часови.

Англиските фанови најавуваат: 90.000 навивачи ќе ја пеат француската химна на „Вембли“

Дерби - 14.11.2015

Пријателскиот натпревар меѓу Англија и Франција нема да биде одложен и покрај последиците од терористичките напади во Париз, а англиските фанови сериозно се подготвуваат да испратат силна порака од трибините на „Вембли“.

Обвинителството на Париз трага по три екстремистички групи, официјалнo 129 убиени

Макфакс - 14.11.2015

Терористичките напади во Париз ги извршиле три групи екстремисти во неколку квартови во француската престолнина, при што се убиени 129 луѓе, 352 се ранети од кои 99 се наоѓаат во критична состојба, објави во саботата 24 ласа по нападите главниот ...

Ирак: Франција, САД и Иран наведени како мети на терористички напади

Сител - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките слуби во земјата дошле до информација, според која Франција, САД и Иран се меѓу државите наведени како мета на напади.

Откриена застрашувачката цел на терористите: Еве зошто е избран Париз

Курир - 15.11.2015

Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на ...

Позната водителка ја избегна трагедијата во Париз

Курир - 15.11.2015

Водителката Сања Маринковиќ со седумгодишниот син Страхиња се нашла среде терористичкиот напад во Париз, но за среќа не се повредени во сраотните случувања. Водителката за време на терористичките напади се шетала со синот во близина на стадионот.

Меѓу жртвите во Париз и роднина на францускиот репрезентативец Диара

Репортер - 15.11.2015

Фудбалерот на Олимпик Марсеј и француски репрезентативец Ласана Диара потврди дека меѓу жртвите на терористичките напади од минатата ноќ во Париз е и неговата „сестра“. Диара (30) беше еден од учесниците во вчерашниот пријателски натпревар меѓу ...

Спречена поголема трагедија: Самоубиец се обиде да влезе со експлозив на стадион!

Спорт365 - 14.11.2015

Хоророт во Париз можеше да биде полош ако бомбаш-самоубиецот донесе ја поминеше безбедност на стадионот каде што се играше пријателскиот натпревар помеѓу идниот организатор на Европското првенство Франција и светскиот шампион Германија (2:0).

Германците безбедно се вратија дома

СуперСпорт - 14.11.2015

Фудбалската репрезентација на Германија безбедно се врати дома, после тоа што поради терористичките напади во Париз ноќта ја помина на „Стадионот Франција“, а не во хотелот. Фудбалската асоцијација на Германија (DFB) соопшти дека авионот со ...

Три екипи добро координирани терористи вчера го нападнале Париз

Нова ТВ - 14.11.2015

Франсоа Моленс, републичкиот обвинител на Франција на прес конференција направи биланс на нападите во Париз и досегашната истрага. Веднаш мора да се напомне дека уште многу прашања остануваат отворени вечерва а истрагата продолжува.

Бегалците на Табановце ужаснати од нападите во Париз

Нова ТВ - 14.11.2015

Бегалците кои пристигнаа вечерва на железничкиот премин Табановце беа ужаснати од терористичките напади во Париз. Тие велат дека сега ситуацијата во Европа може да биде потешка за нив. Повеќе на оваа тема во видео-прилогот на Радио Слободна Европа ...

Француски репрезентативец загубил близок член од семејството во хоророт во Париз (Фото)

Дерби - 14.11.2015

Организираните терористички напади во Париз ја потресоа целокупната светска јавност, но иако оваа проблематика најмногу ги преокупираше медиумите кои се грижат за политичко известување, вчерашниот немил настан го погоди и спортскиот свет, пред се ...

Оланд: Нападите во Париз се објава на војна од ИСИС

Телма - 14.11.2015

Речиси симултаните напади во центарот на Париз, во кои беа убиени речиси 130 луѓе се објава на војна, во организација на џихадистичка милитантна група Исламска држава, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Безбедноста на највисоко ниво низ земјите во Европа

Телма - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама прв ја искажа целосната подготвеност за укажување на секаков вид на помош на францускиот народ, нарекувајќи ги нападите како „атак на целото човештвото“.

Светот остро ги осуди теористичките напади

Телма - 14.11.2015

Целиот свет е во шок од најкрвавите терористички напади кои се случија на европско тло. Париз е во мислите на милијарди луѓе а светските политичари веднаш застанаа во заштита и поддршка на француската нација.

Терористички напад во „дворот“ на Џибрил Сисе

СуперСпорт - 14.11.2015

Еден од шесте напади во Париз се случи пред зградата во која живее Џибрил Сисе. Синоќа, кога се случија терористичките напади во кои загинаа над 120 луѓе, а повеќе од 200 се повредени, некогашниот француски репрезентативец, Џибрил Сисе не беше во ...

Mасакр низ улиците на Париз

Оff.net - 14.11.2015

Петокот вечерта шест локации во Париз беа мета на терористички напад: вооружени напаѓачи пукаа на публиката на рок концерт и на гости во ресторан; а неколку бомби беа детонирани во близина на Стад Де Франс каде што играа Франција и Германија.

Фудбалот со црна трака

СуперСпорт - 14.11.2015

УЕФА соопшти дека сите тимови кои ќе играат бараж за Европското првенство во 2016 - та година ќе носат црни траки во чест на загинатите во Париз во терористичките напади. Европската фудбалска унија (УЕФА) изрази подршка и солидарност за Франција и ...

Нови морбидни детали од Париз - Бомбаши-самоубијци се обиделе да влезат на стадионот

Спортклуб - 14.11.2015

Информациите од немилите настани во Париз се зголемуваат секој момент, а според последните, бомбашот-самоубиец се обидел да влезе на натпреварот помеѓу Франција и Германија. Според пишувањата на „Вол Стрит Журнал“, еден припадник на обезбедувањето ...

Траги од Париз водат на Балканот?

Deutsche Welle - 14.11.2015

Дали пред нападите во Париз имало знаци за претстоен терористички напад? Едно апсење во Баварија ги потхранува ваквите сомнежи, а трагите водат до Балканот, објави денеска Бајеришер Рундфунк.

СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ: Започна седницата во вила „Водно“

Телеграф - 14.11.2015

На седницата не присуствуваат Никола Попоски, министер за надворешни работи на Република Македонија, како и заменик-министерот за внатрешни работи Митко Чавков поради службено патување надвор од Република Македонија Во претседателската вила „Водно“ ...

Американски истражни органи: Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

Сител - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Над 120 загинати во серија напади во Париз, одговорност презеде ИД

24 Вести - 14.11.2015

Екстремистичка група „Исламска држава“, ја презеде одговорноста за нападите во Париз. Во соопштение објавено на интернет се вели дека 8 лица, кои носеле атоматски пушки и појаси со експлозив извршиле напади на внимателно одбрани локации во срцето на ...

Светот тагува по теророт во Париз

Deutsche Welle - 14.11.2015

Францускиот главен град беше погоден од серија напади. Водечките политичари од цел свет ги осудија актите на насилство, изразувајќи сочувство и солидарност. Американскиот претседател Барак Обама ги осуди нападите во Париз како „гнасен обид“ за ...

Го преживеа нападот во Париз благодарение на неговиот мобилен телефон

Канал5 - 14.11.2015

Телефонот му го спасил животот Додека бројката постојано расте на загинати во нападите во Париз, еден преживеан раскажува како преживеал благодарение на неговиот мобилен телефон. Силвестре, се наоѓал на националниот стадион на Франција за време на ...

Светот ги оплакува жртвите во Париз

Нова ТВ - 14.11.2015

Најмалку 120 луѓе загинаа, загинаа во бранот симултани напади во петокот вечер во Париз, во најкрвавото насилство во Франција по Втората светска војна, како што јавува Си-Ен-Ен . Си-Ен-Ен известува за бројка од загинати 153 луѓе, повикувајќи се на ...

Исламската држава одговорна за нападите во Париз

Р.С.Европа - 14.11.2015

Синоќа во серија напади во Париз животот го загубија 127 луѓе. Францускиот претседател Франсоа Оланд ги нарече нападите варварски чин и прогласи вонредна состојба. Исламската држава соопшти дека е одговорна за нападите.

Што се знае, а што е непознато за масакрот во Париз?

Курир - 15.11.2015

Повеќе од 40 луѓе се убиени во четвртокот во напад кои се случи во Бејрут во Либан, а претходно повеќе од 200 лица загинаа во пад на руски авион во Египет. Меѓутоа, нападите во Париз ја претворија „војната во глобална“.

Трагедијата на Ласана Диара во Париз

Оff.net - 14.11.2015

Стандардниот француски репрезентативец, Ласана Диара останал без член од семејството во парискиот масакр во петокот, додека сестрата на Антоан Гризман од Атлетико Мадрид избегала од клубот каде загинаа 89 ...

(ВИДЕО+ФОТО) ГРАДОТ НА СВЕТЛОСТА, ГРАДОТ НА СМРТТА – ПАРИЗ: Полицијата е во потера по црн сеат

Репортер - 14.11.2015

Граѓаните на Париз, градот на светлоста, се уште е во шок. Во терористичкиот ужас загинаа најмалку 120 лица, а над 35о се повредени од кои 99 се критично. Франција била нападната од три групи на напаѓачи.

Нема повредени македонски државјани во нападите во Париз

24 Вести - 14.11.2015

Нема повредени ни загинати македонски државјани во синоќешните напади во Париз, инофрмираат од Македонската амбасада во францускиот главен град. Амбасадата функционира беспрекорно и е во состојба да понуди помош на македонските граѓани кои ...

Вонредна состојба во Франција

Телма - 14.11.2015

Се уште е на сила вонредната состојба во Франција, а сите граници на земјата се затворени. Истотака затворен е и аеродромот „Орли“ и откажани се сите летови. Официјалните власти до сега потврдија шест терористички напади во Париз.

Утврден е индентитетот на еден од терористите во Париз

Фактор - 14.11.2015

Француските власти го утврдија идентитетот на еден од терористите, соопшти градскиот обвинител Франсоа Моленс. „Благодарение на отпечатоците од прстите беше утврден идентитетот на еден од напаѓачите.

Исламска држава презеде одговорност за нападите во Париз

Deutsche Welle - 14.11.2015

Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашните напади во Париз преку соопштение објавено на интернет. Нападите се дело на екстремистичката милиција ИД, изјави претходно францускиот претседател Франсоа Оланд.

Човек од Црна Гора можеби поврзан со напаѓачите во Париз

Телма - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Досега познати факти за терористичкиот напад во Париз

Нова ТВ - 14.11.2015

Досега познати факти за терористичкиот напад во Париз Најмалку 120 лица загинаа и 200 од кои 80 лица се посериозно повредени во терористичките напади кои се случија вчера вечер во Париз. Нападите беа извршени во исто време на шест локации во Париз.

Страшно: Додека играше против Германија, терористите му убиле член на фамилијата

Спортклуб - 14.11.2015

Синоќешните случувања во Париз дефинитивно се тема број еден во светот, а токму како и што се очекуваше, најголемата светска опасност во моментов, ИСИЛ, ја презеде одговорноста за нападите.

Кој ги изврши нападите во Париз? Еве ги главните осомничени (ВИДЕО)

МКД - 14.11.2015

Постојат повеќе сценарија за тој кој може да биде одговорен за терористичките напади, но по неодамнешните злосторства ИСИС ќе биде главниот осомничен во истрагата. Јасно е дека истрагата е во премногу рана фаза.

Забранети јавни собири во Париз, кризни седници низ дел од Европа (ВИДЕО)

МКД - 14.11.2015

Франција денеска соопшти дека сите манифестации на јавни места се забранети до четврток на полноќ по синоќешниот напад во Париз, во кој загинаа 128 лица, а 250 се повредени. И некои други европски земји одлучија да ги заострат мерките на безбедност.

Први детали од истрагата: Најден сириски пасош, се трага по црн „сеат’

Нова ТВ - 14.11.2015

Француската полиција објави потерница по црно возило марка „сеат“ Со странски регистерски таблички, за кое се верува дека е поврзано со вчерашните терористички напади во Париз. Би -би -си пренесува дека возилото имало таблички GUT 18053 и метални ...

Додека тој играше против Германија, ИСИС му ja уби најмилата

СуперСпорт - 14.11.2015

Синоќешните случувања во Париз дефинитивно се тема број еден во светот, а баш како што и се очекуваше, најголемата опасност на светот ИСИС ја превзеде одговорноста на себе. Синоќа се убиени 127 луѓе, а меѓу нив е Аста Деаките, роднина на францускиот ...

Француската полиција потврди 6 терористички напади во Париз

Телма - 14.11.2015

Француската полиција потврди дека во текот на вчерашните вечерни саати во делови на Париз се случија шест терористички напади. Од нив два биле самоубиствени бомбашки , а еден е бомбашки терористички напад.

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

24 Вести - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот“. - Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

24 Вести - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Партиите со осуда за нападите во Париз

Р.С.Европа - 14.11.2015

Партиите во Македонија ги осудуваат терористичките напади вo Париз и изразуваат сочувство за настраданите. ВМРО-ДПМНЕ во соопштение наведува дека „ова претставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и удар кон демократските вредности ...

Голем пожар во бегалски камп во Кале,се негира можна одмазда

Телма - 14.11.2015

Голем пожар изби синоќа само неколку часа по крвавите терористички напади во Париз, во бегалскиот камп во близината на пристаништето Кале. Повеќе пожарникари се бореле со огнената стихија а сите присутни во кампот биле евакуирани.

Над 160 загинати и 200 ранети е трагичниот биланс од нападите во Париз – 30.000 полицајци и 1.500 војници се на улиците ...

Капитал - 14.11.2015

Француската Влада непрекинато заседава додека на улиците на Париз се ангажирани 30.000 полицајци по ноќнешните напади чиј трагичен биланс е над 160 убиени луѓе и над 200 ранети. Според досегашната истрага се смета дека терористите се обучувани на ...

Англија и Франција ќе го одиграат најавениот натпревар на „Вембли“

Дерби - 14.11.2015

Првичните најави беа дека терористичките напади во Париз и шокот од последиците и човечките жртви ќе значат одложување на пријателскиот натпревар меѓу Англија и Франција кој е закажан за во вторник, 17 ноември.

Париз се пребројува: Над 160 загинати и 200 повредени

365 - 14.11.2015

На улиците на Париз се ангажирани над 30.000 полицајци. За сето време, француската Влада непрекинато заседава, и меѓу другото, ги пребројува жртвите, чии број, според последните информации, е над 160 убиени и над 200 ранети.

(ВИДЕО) ИЗБЕГНAТО ГОЛЕМО КРВОПРОЛЕВАЊЕ: Бомбаш самоубиец имал билет за да влезе на стадионот

Репортер - 14.11.2015

Најмалку двајца бомбаши-самоубијци се обиделе да влезат на Националниот стадион во Париз за време на натпреварот Франција – Германија и да предизвикаат многу поголемо крвопролевања, информираат локалните медиуми.

Ројтерс: Исламската држава презеде одговорност за нападите во Париз

Капитал - 14.11.2015

Исламската држва презеде одговорност за нападите во Париз каде се убиени повеќе од 150 луѓе, пренесува Ројтерс. Во официјалното соопштение се вели дека напаѓачите на оваа група носеле оружје и биле налепени со бомби на повеќе локации во срцето на ...

Ова се жртвите од парискиот крвав напад/Фото

Lider - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во животот. Трогателна фотогалерија.

Светските лидери ги осудија нападите во Париз

Р.С.Европа - 14.11.2015

Светските лидери го осудуваат нападот во Париз во кој загинаа повеќе од 120 луѓе. Американскиот претседател Барак Обама нападите на 13 ноември од страна на напаѓачите кои извикувале исламистички слогани, ги нарече напади врз целото човештво и врз ...

Терористички ужас во Париз – над 150 мртви во симултани напади во француската престолнина

Алфа - 14.11.2015

Најголемиот масакр се случил во концертната сала „Батаклан“ каде исламистите ги нападнале посетителите на концерт на една дед метал група. Со повици Алах Акбар четворица напаѓачи пукале и убиле Над 150 загинати и стотици други повредени во ноќта на ...

ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: Поради трагедијата во Париз, се одложува натпреварот помеѓу Франција и Англија?

СуперСпорт - 14.11.2015

Натпреварот помеѓу фудбалските репрезентации помеѓу Англија и Франција се наоѓа под знак прашалник, поради трагедијата која се случи синоќа во Париз во кои животот го загубија повеќе од 150 луѓе.

УЕФА - Една минута молчење на сите фудбалски натпревари

СуперСпорт - 14.11.2015

УЕФА му нареди на сите репрезентации и останати тимови дека мора пред почетокот на натпреварот да има една минута молчење поради жртвите во терористичките напади во Париз. Исто така, сите играчи ќе носат црна лента, соопштува Анадолија.

Терористички напади во Париз: Телефонот му го спасил животот на овој Французин (фото/видео)

Хитпортал - 14.11.2015

Овој човек, кој бил сведок на еден од терористичките напади во Париз раскажал како судбината си поиграла и му го спасила животот. Во моментот кога се слушнале пукотниците, неговиот мобилен телефон бил на неговото уво и само што завршил телефонски ...

Пријателскиот фудбалски меч Англија-Франција ќе се одигра

Р.С.Европа - 14.11.2015

Француската фудбалска федерација соопшти дека пријателскиот фудбалски натпревар меѓу Англија и Франција ќе се одржи, како што е планирано, во Лондон на 17 ноември, и покрај загриженоста за безбедноста по крвавите терористички напади во Париз.

Ова е 11-ти септември за Франција

Вест - 14.11.2015

Италијанската телевизија Sky Tg24, во еден од своите извештаи за терористичките напади во Париз, цитираше наводна објава на Исламската држава, во која оваа организација ја презема одговорноста за нападот и вели дека синоќешните напади во француската ...

Осуда од Македонија за нападите во Париз

24 Вести - 14.11.2015

Сочуство за жителите на Франција и осуда за терористите испратија и претставници на македонскиот државен и политички врв. Во меѓувреме, Македонија остана без амбасадор во дипломатското претставништво во Париз а летовите до и од главниот град на ...

Француските медиуми: „Хорор во срцето на Париз“, „Ова веќе е војна“... (ФОТО)

МКД - 14.11.2015

Нападите во Париз се најкрвавите напади во Европа во последните 40 години, по оние во Мадрид на 11 март 2004. „Хорор“, „Терористички масакр во срцето на Париз“, „Војната во срцето на Париз“, „Хорор во Париз“, „Ова веќе е војна“, се само некои од ...

Крвав Петок 13-ти за Париз - ФОТО И ВИДЕО

Вест - 14.11.2015

„Масакр во француската престолнина. Ужас во Париз. Хорор во Франција. Крвав Петок 13-ти за Париз“, се дел од насловите на медиумите ширум светот кои известуваат за наголемиот терористички напад што го памети Франција, кој се случи вечерта на 3-ти ...

Тероризмот удри во Париз: Дали вчерашниот ден е европскиот „11-ти септември"?

Точка - 14.11.2015

Голема трагедија во Париз - Во низа на терористички напади, според последните информации се убиени над 150 лица, а над стотина се ранети. Информациите се уште се собираат, но одредени извори пренесуваат дека зад големиот напад во Париз стои ИСИЛ.

Безбедносна тревога во Британија по терористичките напади во Париз

Идивиди - 14.11.2015

Безбедносните власти во Велика Британија одлучија максимално да ги зголемат мерките за заштита од можни терористички напади на британската територија, по она што се случуваше синоќа на улиците на Париз, но и по информациите дека во Сирија е убиен ...

Тероризмот не може да го запре фудбалот - Французите сакаат да играат против Англија на „Вембли“

Спортклуб - 14.11.2015

Франција е погодена од голем терористички напад, бројот на жртвите расте од час во час, а Париз е парализиран. Сцените на паника од националниот француски стадион „Стад Д'Франс“ го обиколија светот, но терористите нема да ја запрат најважната ...

ИСИС во официјално соопштение ја презеде одговорноста за нападите во Париз (ВИДЕО)

МКД - 14.11.2015

Терористичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за синоќешните напади во Париз во кои беа убиени најмалку 127 луѓе, а бројката расте. Во официјално соопштение групата вели дека седум нејзини борци, вооружени со самоубиствени бомбашки ...

Барак Обама: САД се со Франција, спремни сме да помогнеме (ВИДЕО)

МКД - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама ги осуди серијата напади во Париз во кои загинаа над сто луѓе. Обама ги опиша нападите како „невиден обид да се тероризираат невини цивили“ и рече дека САД „се подготвени да им помогнат на владата и на народот ...

Граѓанин на Париз сведочи за Телма:Сите сме во страв

Телма - 14.11.2015

Граѓаните на Париз се повлечени во своите домови, сите јавни објекти во градот се затворени и сите настани се ...

(ВИДЕО) ИД: Ова е само почеток, ќе има нови напади во Франција

А1 On - 14.11.2015

Исламска држава објави видео на кое и се закануваат на Франција со нов бран напади, најавувајќи нови експлозии и убиства во земјата. Снимката се појави неколку часа по синхронизираните напади на терористите кои убија повеќе од 130 луѓе.

Оланд: 137 загинати во нападите извршени од ИД

Р.С.Европа - 14.11.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд вели дека во нападите во Париз загинале 137 луѓе и дека биле извршени од страна на екстремистите на групата на Исламската држава. Нарекувајќи ги нападите „акт на војна“, Оланд во денешното телевисико обраќање ...

Во терористичките напади во Париз, почина мајката на фудбалерот на Рома

СуперСпорт - 14.11.2015

Како што неофицијално дознаваме, на фудбалерот на Рома Лукас Диње (22), синоќа во терористистичките напади во Париз почина неговата мајка. Споменатиот фудбалер настапува за репрезентацијата на Бразил, а синоќа натпреварот меѓу Франција и Германија ...

Амбасадорот Плевнеш за терористичките напади во Париз

Канал5 - 14.11.2015

Гостин во дневникот на Канал 5 е поранешниот амбасадор на Македонија во Франција Јордан Плевнеш. - Веќе 30 години со вашето семејство живеете во Франција како реагиравте синоќа кога на медиумите прва вест беше терористичките напади во Париз? - Колку ...

Мајката на француски репрезентативец почина за време на нападите во Париз

Спортклуб - 14.11.2015

Синоќа Париз го потресоа седум терористички напади на различни локации низ градот, а исклучок не беше ниту француската репрезентација. Франција на „Стад Д'Франс“ го играше пријателскиот натпревар против светскиот шампион Франција, а за тоа време ...

В понеделник едноминутно молчење во ЕУ

А1 On - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

Париз цел на неколку терористички напади, 60 мртви

Тера - 14.11.2015

Најмалку 60 луѓе загинале во пукотниците и експлозиите што вечерва направија хорор во Париз, а уште толку се заложници во концертната сала Батаклон во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд прогласи воена состојба во Франција и нареди ...

Во сообраќајки гинат повеќе отколку во Париз

Вечер - 15.11.2015

Претседателот на Светската автомобилистичка федерација (ФИА), Жан Тод се најде на удар на јавноста поради ужасните коментари по масакрот во Париз. Тој ги спореди жртвите од терористичкиот напад со настрадани во сообраќајни несреќи на патиштата во ...

Ноќ на терор во Париз

Локално - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Исламска држава ја презеде одговрноста за нападите

Фокус - 14.11.2015

Според досега објавените информации во нападите загинаа 127 луѓе но бројката не е конечна. Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашните напади во Париз преку соопштение објавено на интернет.

Црногорец поврзан со нападите во Париз?

Тера - 14.11.2015

Човекот кој минатата недела беше уапсен во Германија, а за кој се верува дека е поврзан со терористичките напади во Париз, по потекло е од Црна Гора, јавува Бета, повикувајќи се на медиумите во Подгорица.

Воведена вонредна состојба во Франција, границите затворени

Кајгана - 14.11.2015

„Во Франција се воведува вонредна состојба и ќе бидат затворени границите за да се избегнат нови терористички напади“, објави францускиот претседател Франсоа Оланд по симултаните терористички напади во Париз.

Жртвите растат, нападите во Париз се долго подготвувани и добро организирани

Фактор - 14.11.2015

Најмалку 160 лица загинаа во терористичките напади во француската престолнина Париз доцна синоќа. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. 8 од атентаторите биле убиени, со што 7 од нив се самоубиле.

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

А1 On - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

МАСАКР ВО ПАРИЗ: 126 мртви и над 200 ранети во терористичките напади

Сител - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 126 лица, над 200 се ранети, од кои многу во ...

Обама ќе го свика Националниот совет за безбедност поради нападите во Париз

А1 On - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги информира неговите највисоки советници за најновите разузнавачки податоци во врска со терористичките напади во Париз, соопшти официјален претставник на Белата куќа.

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

+инфо - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

АНАЛИЗА на „Гардијан“: Кои се главните осомничени за нападите во Париз?

+инфо - 14.11.2015

Главен осомничен за синоќешните терористички напади во Париз, во кои загина најмалку 120 луѓе, а повеќе од 200 се повредени, е Исламската држава, анализира Гардијан Тим од терористи можел да биде испратен во Франција или да биде регрутиран таму за ...

Холандија ја зајакна граничната контрола и нагласи дека е во војна со ИД

А1 On - 14.11.2015

Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади во Париз, изјави денеска премиерот Марк Руте. Тој додаде дека Холандија е „во војна со Исламска држава“, која презеде одговорност за синоќешните напади во Париз.

Париз 13.11.2015

Оn.net - 14.11.2015

„Ноќва е време на болка, на солзи, на оплакување, но Париз се уште е тука“ - изјава на градоначалникот по нападите во Франција во кои стотици луѓе се убиени и повредени. - Најмногу убиени на француска територија по Втора светска војна - Euronews.

Нападите во Франција одложија еден меч од ракометната Лига на шампионите

SportMedia - 14.11.2015

Причина за тоа се вчерашните терористички напади во Париз во кои, според последните информации, загинаа околу 160 лица. Натпреварот требаше да се одигра утре од 19 часот, но засега е одложен, а новиот термин дополнително ќе биде соопштен.

Ноле: Уплашен сум

Спорт365 - 14.11.2015

Најдобриот тенисер на светот жали за жртвите во Париз. Новак Ѓоковиќ се придружи на бројните спортисти со реакција на социјалните мрежи по повод терористичките напади во Париз. „Шокиран сум, тажен сум, уплашен и без зборови.

Најкрвавиот петок 13-ти во Франција – Над 160 загинати во терористичките напади на Париз

Канал5 - 14.11.2015

Повеќе од 160 луѓе се убиени на шест локации во центарот на Париз во серија напади на терористите. Француската војска прогласи вонредна состојба, а границите се затворени. Во еден од најтешките терористички напади во Европа, втор оваа година во ...

Рохани ја откажа посетата на Париз поради терористичките напад

А1 On - 14.11.2015

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја откажа денешната посета на Франција поради терористичките напади во Париз, во кои загинаа повеќе од 126 лице, соопшти иранското Министерство за надворешни работи.

Кај третиот напаѓач во Париз пронајден египетски пасош

А1 On - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Нема одложување - Франција ќе игра против Англија!

SportMedia - 14.11.2015

„Како што засега стојат работите, да, ќе се игра" , изјави портпаролот на Фудбалскиот сојуз на Франција. Секако, тешко е во овие моменти да се тврди било што со сигурност, бидејќи во Франција е прогласена вонредна состојба, сите кошаркарски и рагби ...

Прогноза на Statfor: Што да очекуваме по терористичките напади во Париз?

Локално - 14.11.2015

Американската приватна разузнавачка-аналитичка компанија Strategic Forecasting (Stratfor) во својот прогноза ги изложи можните внатрешни и надворешни последици од терористичките напади во Париз.Терористичните акти во Париз се шокантни, но заедно со ...

Полска запре со прием на бегалци, Холандија и објави војна на ИД, Чешка бара запирање на Шенген

Локално - 14.11.2015

Министерот за европски прашања на Полска Конрад Шимански изјави дека Полска нема да прима бегалци по европските квоти по терористичките напади во Париз, соопшти Reuters. Според министерот, новата влада во Варшава не ги прифаќа квотите запишани за ...

(Фото) Легендарниот француски напаѓач се соочил со опасниот напад во Париз

Спортклуб - 14.11.2015

Впечатоците по синоќешните терористички напади во Париз не стивнуваат, а од час во час пристигнуваат нови информации. Од седумте напади кои вчера се случија во Париз, еден беше токму пред зградата и домот на прославениот француски репрезентативец ...

(Фото) Терористичките напади го обединија спортскиот свет - Молете се за Париз!

Спортклуб - 14.11.2015

По синоќешната трагедија во Париз, кога во терористички напади беа убиени над 160 лица, спортскиот свет се обедини и испрати силна порака. Мета на синоќешниот немил настан беше и „Стад Д'Франс“ во париското предградие Сен Дени, каде синоќа се одигра ...

Меркел, Путин, Обама, Камерон…Светот е шокиран од тероризмот во Париз

Локално - 14.11.2015

Најмалку 126 лица загинаа во терористички напади во француската престолнина доцна синоќа во Париз. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. 8 од атентаторите биле убиени, а 7 од нив се саморазнеле.

Исламската држава објави видео во кое најавува уште напади во Франција: „Ова е само почеток”

Точка - 14.11.2015

Исламската држава објави видео снимка во која на Франција ѝ се заканува со нов бран напади, најавувајќи нови експлозии во таа земја. Снимката осамна само неколку часа откако во синхронизираните напади, терористите убија повеќе од 120 луѓе во Париз.

Морничаво: Моментот кога одекна експлозијата во близина на парискиот стадион

Точка - 14.11.2015

Масакар во француската престолнина. Синоќа во Париз беа убиени над 160 лица во низа на одвоени терористички напади. Терористите извршија напади и во близина на "Stade de France" каде што репрезентациите на Франција и Германија играа пријателски ...

Париското обвинителство потврди 120 мртви, медиумите јавуваат за 153

Макфакс - 14.11.2015

Париското обвинителство ги потврди убиствата на најмалку 120 луѓе во низата терористички напади во француската престолнина, вклучително и масакрот во концертната сала „Batalcan“ и самоубиствените експлозии кај стадионот „Stade de France“, додека ...

Пријателскиот меч помеѓу Англија и Франција ќе биде откажан?

Спорт365 - 14.11.2015

После синоќешните терористички напади во Париз, пријателскиот натпревар помеѓу Англија и Франција кој треба да се одржи на стадионот „Вембли“ во вторник е под знак прашалник. Челниците на англискиот фудбал (ФА) конечната одлука ќе ја донесат денеска ...

Оланд: Нападите се организирани однадвор, со помош одвнатре

Фактор - 14.11.2015

Нападите се воено дејство, претходно подготвени однадвор, со помош одвнатре. Ова го изјавил францускиот претседател Франсоа Оланд по вонредната седница на министрите. (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВО ФРАНЦИЈА СЕ ЛЕЕ КРВ: Најморбидното видео од ...

Повеќе од 30.000 полицајци на нозе - нападите во Париз покоординирани од тие на 11 септември во Њујорк

Канал5 - 14.11.2015

По нападите во Париз, на улиците се распоредени 30.000 полицајци, а се верува дека терористите биле обучувани во Франција. Освен тоа, аналитичарите изјавуваат дека нападите во Париз, поради бројот на локации и неопходната логистика, покоординиран ...

Ги бараат преку „Twitter“ блиските и пријателите, исчезнати по нападите во Париз

Фактор - 14.11.2015

Роднини и пријатели на луѓето исчезнати по синоќешните терористички напади во Париз, почнаа да ги бараат преку Twitter своите блиски, пренесоа агенциите. На социјалните медиуми беа поставени десетици фотографии на мажи и жени под хаштагот ...

Терористички напади во Париз: Што знаеме досега?

Популарно - 14.11.2015

Главната престолнина на Франција е во шок по серијата терористички напади на различни локации во градот изминатата ноќ. — Координирани напади се случија на 6 локации низ Париз, вклучувајќи театар, стадион и најмалку два ресторана — Најмалку 153 лица ...

Путин: Случувањата во Париз се монструозни

МК News - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство поради монструозните терористички напади во Париз и му упати зборови на солидарност на францускиот претседател Франсоа Оланд. Случувањата во Париз се монструозни, Русија сочувствува со патењето на ...

Нов биланс: 153 загинати, над 200 повредени, 90 во критична состојба

Република - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 90 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

ИС ја презеде одговорноста за терористичките напади во Париз

Макфакс - 14.11.2015

Исламска држава (ИС) ја презеде одговорноста за терористичките напади во Париз во петокот, во кои загинаа најмалку 128 лица, според полицијата, а 250 се ранети, пренесе Reuters. Во официјалната изјава се вели дека борци на Исламска држава, опремени ...

Исламската држава и се заканува на Франција со нови напади (ВИДЕО)

+инфо - 14.11.2015

Исламска држава објави видео на кое и се закануваат на Франција со нов бран напади, најавувајќи нови експлозии и убиства во земјата. Снимката се појави неколку часа по синхронизираните напади на терористите кои убија повеќе од 150 луѓе.

(ВИДЕО) ПЕТОК 13 ВО ПАРИЗ: 160 загинати, вонредна состојба и затворени граници

Фактор - 14.11.2015

Во терористички напади ширум Париз и масакрот во салата Батаклан се убиени 160 лица, соопштија француските власти. Француските специјалци ги неутрализирале напаѓачите кои во концертната сала убие 120 заложници, јавуваат француските електронски ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Хоророт со кој се соочи Париз синоќа снимен

Локално - 14.11.2015

Најмалку 127 лица загинаа, а 192 се повредени во терористичките напади во Париз, соопштува весникот Le Parisien. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. 8 од атентаторите биле убиени, а 7 од нив се саморазнеле.

Зголемени безбедностни мерки во Чешка

Сител - 14.11.2015

Чешката полиција ги зголеми безбедностните мерки на претпазливост по терористичките напади во Франција, а попладне ќе се состане претседателството на националниот Советот за безбедност, јави дописникот на МИА од Прага.

Нема да поверувате што прават Босанските џихадисти после нападите во Париз

think.mk - 14.11.2015

Министерот за внатрешни на БиХ Драган Мектиќ изјави дека мерките за безбедност во БиХ се на повисоко ниво, меѓу кои и засилено обезбедување на зградите на дипломатско-конзуларните представништва.

ВИДЕО: Слушнете ги експлозиите за време на фудбалскиот натпревар Франција-Германија во Париз

Популарно - 14.11.2015

Во ова видео објавено од телевизиската мрежа ЕСПН, можат да се слушнат експлозиите за време на терористичкиот напад во Париз, каде досега загинаа повеќе од 153 луѓе, а над 200 се повредени.

Сепак уапсениот Црногорец има “оправдана” врска со нападите во Париз

Локално - 14.11.2015

Сепак има “оправдана” врска меѓу мажот, уапсен минатата недела во Германија,кој пренесувал во автомобил автоматско оружје и експлозиви, и атентатите во Париз, изјави Баварскиот премиер Хорст Зеехофер.

(ВИДЕО) НАПАД НА ПАРИЗ, над 153 мртви

Орбис - 14.11.2015

Француската полиција соопшти дека има над 153 жртви во неколкуте терористички напади што се случија синоќа во Париз, пренесуваат светските медиуми. Околу 100 лица се убиени во вооружениот напад во концертна сала, додека други се убиени во нападот на ...

Нов напад? Кола пробила полициски кордон во Франција во насока на Париз

Локално - 14.11.2015

Француски истражувачи го утврдиле идентитетот на двајца од терористите кои извршија серија напади во Париз. Радиостанции Europe1 пријави дека едниот од нив е Французин, а другиот – Сириец.

Терорист Французин и 15-годишно момче меѓу напаѓачите во Париз

Макфакс - 14.11.2015

Еден Французин, роден во париско предградие е идентификуван преку отпечатоци од прсти, како напаѓач во концертната хала Батаклан, потврди полицијата, а медиумите јавуваат за уште една идентификација на момче на 15-годишна возраст како напаѓач во ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВО ФРАНЦИЈА СЕ ЛЕЕ КРВ: Најморбидното видео од терористичките напади!

Фактор - 14.11.2015

Во Франција тече река од крв! На повеќе терористички напади во Париз во петокот околу десет часот вечерта, загинаа најмалку 160 лица, а нивниот број од минута во минута расте. Нападите и пукањата се случиле во ресторан во центарот на Париз, бомбашки ...

Нема докази дека уапсениот Црногорец е поврзан со терористите во Париз

Локално - 14.11.2015

Истражните органи за Германија навистина приведоа во Баварија маж кој превезувал оружје и експлозиви, но докази за поврзаност помеѓу него и терористите во Париз засега нема. Тоа го соопштил за ТАСС претставник на службата за кривичните дела на ...

Скопје и светските метрополи со сочуство за жртвите во Париз

еМагазин - 14.11.2015

Според последните информации во терористичките напади во Париз загинаа најмалку 129 лица, а повредени се најмлку 350. Во знак на сочуство објекти и споменици во голем број на светски метрополи, меѓу кои и Скопје, се во боите на француското знаме.

Нападите во Париз се добро организирани -Европа станува цел на теоризмот!

Локално - 14.11.2015

Терористичките напади синоќа во Париз биле добро координирани, што зборува за високо ниво на подготовка на нивните организатори и изведувачи. Таквото мислење го изрази шефот на одделот за меѓународни студии на британскиот кралски институт на ...

Франција ќе игра против Англија

Вечер - 14.11.2015

Потпаролот на Фудбалскиот сојуз на Франција потврди дека нема најави за неодигрување на овој натпревар И покрај терористичките напади во Париз, голема е веројатноста дека во вторник ќе биде одигран пријателскиот натпревар помеѓу репрезентациите на ...

Познат идентитетот на двајца од осуммината терористи што направија масакр во Париз

Телеграф - 14.11.2015

Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“.

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Париз

А1 On - 14.11.2015

Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди „варварските и кукавички терористички напади“ во Париз. „Советот за безбедност ја нагласува потребата извршителите на овие терористички акти да се приведат на лицето на правдата“, се наведува во ...

Меркел: Сочуство и поддршка за Париз

Сител - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека е потресена од нападите во париз и изрази сочуство до семејствата на жртвите на нападот и солидарност од нејзината земја. - Длабоко сум погодена од вестите и фотографиите од Париз.

Французите поради нападот во Париз нема да одат во Лондон

Fox.mk - 14.11.2015

Дуелот помеѓу репрезентацијата на Англија и Франција кој е на распоред за вторник на лондонскиот „Вембли“ е под знак прашање поради терористичките напади во Париз. Фудбалската асоцијација на Англија и Фудбалската федерација на Франција ќе одржат ...

До четврток забранети собири во Париз и околината

Сител - 14.11.2015

Собири на јавни места се забранети во Париз и парискиот регион до четврток на пладне, гласи наредбата на полициската префектура на Париз, пренесува БТА. Одлуката за забрана се должи на фактот дека силите за внатрешна безбедност се мобилизирани за да ...

МОЛИТВА ЗА ПАРИЗ: Градови ширум светот ги истакнаа боите на француското знаме!

Фактор - 14.11.2015

Целиот свет е на нозе, осудувајќи го терористичкиот напад во Париз. Истакнувајќи ги боите на француските знамиња, но и слогани за Мир за Франција и Молитва за Париз многу градови, меѓу кои Њујорк, Торонто, Лондон, Сиднеј, Рио де Женеиро и Сан ...

Грозоморна снимка: Вистински петок 13 во Париз

Република - 14.11.2015

Грозoморна видео снимка направена од новинар на францускиот весник „Ле Монд“. Направена е во времето на терористичкиот напад во клубот Батаклан, а снимен е моментот кога група на посетители бегаат од концертна сала во Париз пред налетот на ...

Иран: Нападите се злосторство против човештвото!

Локално - 14.11.2015

Иранскиот претседател Хасан Роухани остро го осуди смртоносните напади во Париз, ги опиша како “злосторства врз човештвото”. “Во името на иранскиот народ, кој сам бил жртва на тероризам, јас остро ги осудувам овие злосторства против човештвото и ...

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

Макфакс - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати телеграма со сочувство и поддршка до францускиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата на жртвите и до граѓаните на Париз и Република Франција.

ЦРНО УТРО ВО ПАРИЗ: Вака изгледаат улиците после крвавиот терористички напад!

Фактор - 14.11.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд после серијата терористички напади прогласи вонредна состојба во целата земја и моментално затворање на границите. Повеќе од 150 лица загинаа во серија одделни напади, но судејќи по, координирани терористички ...

Победата на Франција над Германија во сенка на терористичките напади во Париз

Република - 14.11.2015

Пријателскиот фудбалски натпревар Франција – Германија, кој беше еден од најпосетените од сите синоќешни контролни дуели помина во втор план, откако во еден момент се слушна силна експлозија на „Стад д’Франс“ по што, според првичните информации од ...

Воз излета од шини во Франција, има мртви

Република - 14.11.2015

Француски брз воз ТЖВ излетал од шини и паднал во канал, по што се запалил во близина на Стразбур. Според првичните информации има и мртви. Спасувачките екипи се наоѓаат на лице место, а според пишувањето на локалните медиуми има најмалку пет ...

Париз утрово (галерија)

Република - 14.11.2015

Париз утрово по синоќешните терористички напади: Вонредна состојба на целата територија на европскиот дел на Франција и на Корзика. Оваа мерка дозволува да се забрани движењето на лица и воспотавување на заштитни безбедносни зони.

Прогласена вонредна состојба во Франција, сите граници затворени

think.mk - 14.11.2015

Една експлозија одекнала во близина на стадионот на кој играа натпревар репрезентациите на Франција и Германија, а на натпреварот присуствувал претседателот Оланд кој бил итно евакуиран. Стотици луѓе започнале панично да трчаат на теренот на “Stade ...

ИСИС официјално ја презеде одговорноста за нападот, Франција прогласи тридневна жалост

еМагазин - 14.11.2015

Исламската држава ја презеде одговорноста за терористичките напади во Париз, во кој загинаа 127 лица и се ранети околу 200, јави Ројтерс. Во официјалното соопштение на исламистичката група се наведува дека, борците на ИСИС биле врзани со експлозив и ...

ВИДЕО: Го преживеал масакарот во Париз: Мобилниот ми го спаси животот

За Се - 14.11.2015

Еден од заложниците имал неверојатна среќа да го преживее нападот. Од куршумот го спасил мобилниот телефон. Тој во моментот на нападот шетал на улица и разговарал на мобилниот телефон, кога се околу него експолодирало.

Мобилниот телефон му спасил живот во терористичките напади во Париз (ВИДЕО)

Република - 14.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот преживеал.

Бегалски камп во пламен по синоќешниот масакар во Париз

Вечер - 14.11.2015

Иако се шпекулира дека пожарот е одмазда за нападите во Париз, француските власти ги отфрлаат тие сомнежи и сметаат дека се работи за посебни случаи Во дивиот бегалски камп Џунгла кај пристаништето Кале изби голем пожар набрзо по нападите во Париз ...

Путин: Одговорните за нападите во Париз да бидат казнети

1.мк - 14.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин во телеграмата која ја испратил до францускиот претседател Франсоа Оланд, изразил надеж дека нарачателите и извршителите на терористичките напади во Париз ќе ја добијат заслужената казна.

Црни ленти и минута молчење на сите натпревари денеска

Локално - 14.11.2015

Сите фудбалски средби во Европа, во рамките најмалку на следните два дена, ќе започнат со едноминутно молчење. Европската фудбалска асоцијација УЕФА изрази сочувство по серијата терористички напади кои се случија во Париз минатата ноќ.

Вистински петок 13-ти во Париз, над 120 загинати

1.мк - 14.11.2015

Повеќе од 120 мртви во неколку одвоени терористички напади во Париз и над 200 ранети. ИСИС ја превзеле одговорноста за нападите и слават смрт за европјаните. Моментално е прогласена вонредна состојба во Франција.

Вооружен до заби: Црногорец вмешан во нападите во Париз?!

Press24 - 14.11.2015

Германските медиуми јавуваат дека во четвртокот е уапсена личност од Црна Гора за која се сомнева дека можеби е поврзана со напаѓачите од Париз. Како што наведуваат медиумите, има индиции дека тој бил на пат кон Париз, но надлежните баварски власти ...

(ВИДЕО) Вознемирувачки во живо: Хаосот продолжува – некој од терористите во бегство

Репортер - 14.11.2015

Џихадистите повторно го нападнаа Париз, во 7 различни напади починаа повеќе од 150 луѓе. Бројот на жртви сеуште не е конечен. За нападот се одговорни терористите од Исламска држава. Најкрвавиот напад беше во концертната сала Батаклан.

Приведен во Германија евентуален соучесник на терористите во Париз

Локално - 14.11.2015

Полицијата на германскиот град Розенхајм, провинцијата Баварија, уапси во четвртокот маж од Црна Гора, за кого се претпоставува дека може да е соучесник на терористите кои ги извршиле нападите во Париз, пренесоа агенциите, повикувајќи се Бајеришер ...

Бан Ки-мун ги осуди нападите во Париз

Сител - 14.11.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан КИ-мун ги осуди „терористичките напади достојни за презир“ во Париз. - Генералниот секретар верува дека француските власти ќе направат се во нивна моќ, брзо да се приведат извршителите, се наведува во ...

Француски медиуми: Oвојпат е војна!

Република - 14.11.2015

Француските насловни страници денеска по ноќта на терор низ Париз, каде во координирани терористички напади низ градот беа убиени 126 лица, а повеќе од 200 се повредени. Неделник Република Поврзани вести Париз утрово (галерија) Бегалски камп во ...

Париз парализиран по нападите

еМагазин - 14.11.2015

Во Париз до четврток на пладне ќе биде забрането собирање на јавни места, одлучи денеска полициската управа на францускиот главен град. Музеите во Париз, денеска ќе бидат затворени за време на целиот ден, додека спортските натпревари планирани за ...

Жителите на Париз ги отворија вратите за туристите кои беа затекнати во терористичките напади

think.mk - 14.11.2015

Тие со точни податоци за сите делови на Париз, на туристите кои се затекнале во хаосот со терористичките напади, им нудат засолниште и сигурност во текот на оваа ...

Путин изрази сочуство и солидарност

Денешен - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот претседател и целиот француски народ, соопшти портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј ...

Медведев изрази сочуство до францускиот премиер Валс

Вечер - 14.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изрази сочуство до францускиот премиер Мануел Валс по терористичките напади во Париз во кој според прелиминарните податоци, загинаа најмалку 128 луѓе. -Тагуваме со францускиот народ.

Терористички напади во Париз: Најмалку 126 лица загинаа (фото+видео)

Нетпрес - 14.11.2015

Најмалку 126 лица загинаа и над двеста се повредени во координираните тероростички напади од страна на исламистите во главниот град на Франција, јави дописникот на МИА од Париз. Во земјата е прогласена вонредна состојба.

ФОТО: Северина со емотивна порака за терористичките напади во Париз

Press24 - 14.11.2015

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ објави емотивна фотографија на Инстаграм за терористичките напади во Париз. Таа со нејзиното синче неодамна го посети Дизниленд во француската престолнина, но и ги посетија знаменитостите на Париз.

Париз не е единствена мета – Терористите спремаат напади за Рим и Лондон

Репортер - 14.11.2015

Билансот на жртвите во Париз порасна на 200, јави британски “Сан“. Грозниот масакар кој вчера вечерта го погоди Париз, можеби нема да биде последен во низата на терористичките напади, стравуваат светските медиуми.

По нападите во Париз, следат во Лондон, Рим и Вашингтон?

еМагазин - 14.11.2015

Светските медиуми анализираат дали се можни големи или изолирани напади во некои други светски метрополи, после синоќешните напади во Париз, во кои загинаа најмалку 153 лица. Според соопштението на ИСИС, објавено по претходните напади во Франција ...

Франција во шок по терористичките напади

Канал 77 - 14.11.2015

Париз е погоден од досега невидена серија од терористички напади во која загинаа најмалку 120 луѓе. Претседателот Франсоа Оланд воведе вонредна состојба во земјата – пренесува Дојче веле. Француската полиција соопшти дека има над 120 жртви во ...

Грозоморни фотографии сведочат за синоќешниот хаос во Париз (ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА)

Курир - 14.11.2015

Билансот од терористичките напади во Париз е 126 загинати лица, над 200 ранети, од кои многу во критична состојба. Нападите се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс.

Фото+Видео: Мобилниот телефон го спаси од терористичкиот напад во Париз

Денешен - 14.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот преживеал.

Путин со реакција на терористичките напади во Париз

Руска реч - 14.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин длабоко сочувствува во врска со серијата терористички напади во Париз, изјави Кремљ. Рускиот лидер изрази поддршка и солидарност на претседателот на Франција и целиот француски ...

Oвојпат е војна!

Вечер - 14.11.2015

Француските насловни страници денеска по ноќта на терор низ Париз, каде во координирани терористички напади низ градот беа убиени 126 лица, а повеќе од 200 се ...

Уапсениот во Германија признал дека планирал да оди во Париз

Локално - 15.11.2015

Уапсениот во германската провинција Баварија маж кој превезувал во автомобил оружје и експлозиви, се подготвувал да оди во Париз, но засега нема докази дека е поврзан со терористите кои ги извршиле нападите во Париз, пренесе ТАСС.

Смртниот биланс од нападите во Париз се искачи на 132 лица

Денешен - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

КОЈ Е СЛЕДЕН: И Истанбул требало да биде нападнат истовремено со Париз

Телеграф - 15.11.2015

Експертите од регионот, предупредуваат дека балканските градови би можеле да бидат следна цела на терористите Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички ...

Терористите во Париз биле организирани во 3 групи

МК News - 15.11.2015

Исламските милитанти кои ги изведоа крвавите напади во Париз, во кои според последните информации, биле убиени129 луѓе а повеќе од 350 се повредени, биле поделени во три тима, потврди вечерва јавниот обвинител на Франција, Франсоа Молан.

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

А1 On - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. – Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Средбата на Г20 почна со едноминутно молчење за жртвите од нападите во Париз

Lider - 15.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од лидерите на 20-те најразвиени економии во светот минута молчење во спомен на жртвите од терористичките напади во Париз на почетокот на првата пленарна сесија на самитот на Г-20 во турското ...

Најнов биланс од нападите во Париз: 129 мртви и 352 ранети

А1 On - 14.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Лондон испитува како да одговори на безбедносните закани по нападите во Париз

Lider - 15.11.2015

Британските безбедносни власти се обидуваат да изнајдат вистинско решение за тоа како да се одговори на безбедносната закана за земјата, по терористичките напади во Париз, па денеска во Лондон се одржува втора седница на специјалната Комисија за ...

Откриен идентитетот на 100-тина загинати во Париз

Орбис - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека се идентификувани 103 тела, жртви на терористичките напади во главниот град Париз, а се работи на идентификација на уште триесетина. „Ќе бидат идентификувани во следните часови.

Обвинителството на Париз трага по три екстремистички групи (видео)

Кајгана - 15.11.2015

„Терористичките напади во Париз ги извршиле три групи екстремисти во неколку квартови, при што се убиени 129 луѓе, 352 се ранети од кои 99 се наоѓаат во критична состојба“, објави главниот париски обвинител Франсоа Моленс.

Ирак: Франција, САД и Иран наведени како мети на терористички напади

А1 On - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките слуби во земјата дошле до информација, според која Франција, САД и Иран се меѓу државите наведени како мета на напади.

Откриена застрашувачката цел на терористите: Еве зошто е избран Париз

Република - 15.11.2015

Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на ...

Српската водителка се нашла сред терористичкиот напад во Париз!

Вистина.мк - 15.11.2015

За време на терористичките напади, познатата српска водителка Сања Маринковиќ заедно со својот седумгодишен син се нашла на оддалеченост од само неколку улици. За среќа, таа и малиот Страхиња не се повредени.

Меѓу жртвите во Париз е роднина на познатиот фудбалер

Курир - 15.11.2015

Фудбалерот на Олимпик Марсеј и француски репрезентативец Ласана Диара потврди дека меѓу жртвите на терористичките напади од минатата ноќ во Париз е и неговата „сестра“. Диара (30) беше еден од учесниците во вчерашниот пријателски натпревар меѓу ...

Три екипи добро координирани терористи вчера го нападнале Париз

+инфо - 14.11.2015

Франсоа Моленс, републичкиот обвинител на Франција на прес конференција направи биланс на нападите во Париз и досегашната истрага и напомна дека уште многу прашања остануваат отворени вечерва а истрагата продолжува, јавува Нова ТВ .

Фудбалерите ќе носат црни траки за солидарност со Париз

Курир - 14.11.2015

Европската фудбалска унија (УЕФА) изрази подршка и солидарност за Франција и соопшти дека сите селекции кои ќе играат натпревари наредниве денови ќе носат црни траки. Фудбалерите во чест на загинатите во Париз во терористичките напади ќе одадат и ...

Нападите во Париз ги испланирала терористичка група во Брисел

Утрински - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Светот се обединува за Париз и Франција

Фокус - 14.11.2015

Вашингтон, Берлин, Москва, Брисел, солидарност со Франција Американскиот претседател Барак Обама ги осуди нападите во Париз како „гнасен обид“ за тероризирање на невини цивили. „Не се во прашање само нападите во Париз или францускиот народ, туку ...

Исламската држава одговорна за нападите во Париз

Тера - 14.11.2015

И сламската Држава ја презема одговорноста за нападите во Париз. Во соопштението објавено на интернет е напишано „Осум наши припадници кои носеа самоубиствени бомбашки елеци ги извршија нападите во Париз“.

Масакр во Париз: Како се одвиваше нападот и што се случуваше?

Пулс24 - 15.11.2015

Во нападите во Париз загинаа најмалку 129 лица, повеќе од 350 се повредени, а 99 се наоѓаат во критична состојба. Франција прогласи тридневна жалост, а францускиот претседател Франсоа Оланд отворено ѝ објави војна на Исламската држава.

Откажани сите летови и затворени границите во Франција

Денешен - 14.11.2015

Се уште е на сила вонредната состојба во Франција, а сите граници на земјата се затворени. Истотака затворен е и аеродромот „Орли“ и откажани се сите летови. Официјалните власти до сега потврдија шест терористички напади во Париз.

Исламска држава презеде одговорност за нападите во Париз

Орбис - 14.11.2015

Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашните напади во Париз преку соопштение објавено на интернет. Нападите се дело на екстремистичката милиција ИД, изјави претходно францускиот претседател Франсоа Оланд.

Уапсен Црногорец, кој можеби е поврзан со напаѓачите во Париз

Република - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Шокантни информации за синоќешниот напад во Париз, досега полицијата...

think.mk - 14.11.2015

Најмалку 120 лица загинаа и 200 од кои 80 лица се посериозно повредени во терористичките напади кои се случија вчера вечер во Париз. Нападите беа извршени во исто време на шест локации во Париз.

Детали од истрагата во Париз: Најден сириски пасош, се трага по црн „сеат’

Денешен - 14.11.2015

Француската полиција објави потерница по црно возило марка „сеат. Со странски регистерски таблички, за кое се верува дека е поврзано со вчерашните терористички напади во Париз. Би -би -си пренесува дека возилото имало таблички GUT 18053 и метални ...

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Сител - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот“. - Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Денешен - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Пожар во бегалски камп во Париз

Фокус - 14.11.2015

Повеќе пожарникари се бореле со огнената стихија а сите присутни во кампот биле евакуирани. Синоќа изби голем пожар во бегалскиот камп во близината на пристаништето Кале, само неколку часа по крвавите терористички напади во Париз.

Над 160 загинати и 200 ранети е трагичниот биланс од нападите во Париз – 30.000 полицајци и 1.500 војници се на улиците ...

Орбис - 14.11.2015

Француската Влада непрекинато заседава додека на улиците на Париз се ангажирани 30.000 полицајци по ноќнешните напади чиј трагичен биланс е над 160 убиени луѓе и над 200 ранети. Според досегашната истрага се смета дека терористите се обучувани на ...

ИЗБЕГНAТО ГОЛЕМО КРВОПРОЛЕВАЊЕ: Бомбаш самоубиец имал билет за да влезе на стадионот

Денешен - 14.11.2015

Најмалку двајца бомбаши-самоубијци се обиделе да влезат на Националниот стадион во Париз за време на натпреварот Франција – Германија и да предизвикаат многу поголемо крвопролевања, информираат локалните медиуми.

ФОТО: Ова се жртвите на терористичките напади во Париз

Нетпрес - 15.11.2015

Светската јавност сеуште е во шок поради терористичките напади што се случија во Париз во петокот, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнале да уживаат во ...

Безбедносна тревога во Британија по терористичките напади во Париз

Сител - 14.11.2015

Безбедносните власти во Велика Британија одлучија максимално да ги зголемат мерките за заштита од можни терористички напади на британската територија, по она што се случуваше синоќа на улиците на Париз, но и по информациите дека во Сирија е убиен ...

ИД: Ова е само почеток, нема да имате мир

Репортер - 14.11.2015

Исламска држава објави видео на кое и се закануваат на Франција со нов бран напади, најавувајќи нови експлозии и убиства во земјата. Снимката се појави неколку часа по синхронизираните напади на терористите кои убија повеќе од 130 луѓе.

В понеделник едноминутно молчење во ЕУ

+инфо - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

Чекор по чекор за нападите во синоќешниот терор низ Париз

Република - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАСТЕ: Најмалку 160 убиени во Париз

Курир - 14.11.2015

Најмалку 160 лица загинаа во терористичките напади во француската престолнина Париз доцна синоќа. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. 8 од атентаторите биле убиени, 7 од нив се самоубиле.

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Денешен - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Биланс: 126 мртви, 200 ранети, повеќе од 80 во многу критична состојба

Република - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 126 лица, над 200 се ранети, од кои повеќе од 80 ...

Свикан и Американскиот совет за безбедност

Република - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги информира неговите највисоки советници за најновите разузнавачки податоци во врска со терористичките напади во Париз, соопшти официјален претставник на Белата куќа.

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз (ВИДЕО)

Република - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во Париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Анализа на „Гардијан“: Кои се главните осомничени за нападите во Париз?

Канал 77 - 14.11.2015

Главен осомничен за синоќешните терористички напади во Париз, во кои загинаа најмалку 120 луѓе, а повеќе од 200 се повредени е Исламската држава, анализира Гардијан – пренесува Плусинфо. Тим од терористи можел да биде испратен во Франција или да ...

Холандија нагласи дека е во војна со ИД

Денешен - 14.11.2015

Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади во Париз, изјави денеска премиерот Марк Руте. Тој додаде дека Холандија е „во војна со Исламска држава“, која презеде одговорност за синоќешните напади во Париз.

Најдобриот тенисер на светот жали за жртвите во Париз

Денешен - 14.11.2015

Новак Ѓоковиќ се придружи на бројните спортисти со реакција на социјалните мрежи по повод терористичките напади во Париз. „Шокиран сум, тажен сум, исплашен и без зборови. Моите молитви за сите семејства на жртвите.“ – напиша Ноле на Твитер.

Рохани ја откажа посетата на Париз поради терористичките напад

Сител - 14.11.2015

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја откажа денешната посета на Франција поради терористичките напади во Париз, во кои загинаа повеќе од 126 лице, соопшти иранското Министерство за надворешни работи.

ПО ТЕРОРОТ ВО ПАРИЗ: Кај третиот напаѓач пронајден египетски пасош

Телеграф - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин.

Светот шокиран од нападите во Париз - страв, тага и поддршка (фото)

Канал5 - 14.11.2015

Најмалку 160 лица загинаа во терористички напади во француската престолнина доцна синоќа во Париз. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. Whilst Paris turned out their lights in mourning, the rest of the world lit theirs to ...

Морничаво: Моментот кога одекна експлозијата во близина на парискиот стадион

Орбис - 14.11.2015

Масакар во француската престолнина. Синоќа во Париз беа убиени над 160 лица во низа на одвоени терористички напади. Терористите извршија напади и во близина на “Stade de France” каде што репрезентациите на Франција и Германија играа пријателски ...

Светот во шок: Најмалку 120 жртви во терористичките напади во Париз (видео)

Кајгана - 14.11.2015

Париското обвинителство ги потврди убиствата на најмалку 120 луѓе во низата терористички напади во Париз, вклучително и масакрот во концертната сала „Batalcan“ и самоубиствените експлозии кај стадионот „Stade de France“, додека француските медиуми ...

Расте бројот на загинати во Париз, медиумите јавуваат за најмалку 153 жртви

+инфо - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападите во Франција

Кајгана - 14.11.2015

Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичките напади во Париз во кои загинаа најмалку 128 лица, според полицијата, а 250 се ранети, пренесе Reuters. Во официјалната изјава се вели дека борци на Исламска држава, опремени со појаси со ...

Најмалку 160 жртви во Париз

Фокус - 14.11.2015

Властите прогласија вонредна состојба и најавија „немилосрдна“ војна против терористите. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападите. Во терористичките напади ширум Париз се убиени најмалку 160 лица, соопштија француските власти.

Зголемени безбедностни мерки во Чешка

А1 On - 14.11.2015

Чешката полиција ги зголеми безбедностните мерки на претпазливост по терористичките напади во Франција, а попладне ќе се состане претседателството на националниот Советот за безбедност, јави дописникот на МИА од Прага.

Босанските џихадисти го слават крвопролевањето во Париз!

Пулс24 - 14.11.2015

Босна и Херцеговина ги зголеми мерките за безбедност по синоќешниот терористички напад во Париз, откако исламистичките портали го славеа крвопролевањето и убивањето на над 160 невини жртви.

Терорист Французин и 15-годишно момче меѓу напаѓачите во Париз

Кајгана - 14.11.2015

Еден Французин, роден во париско предградие е идентификуван преку отпечатоци од прсти, како напаѓач во концертната хала Батаклан, потврди полицијата, а медиумите јавуваат за уште една идентификација на момче на 15-годишна возраст како напаѓач во ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

Курир - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Париз

Сител - 14.11.2015

Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди „варварските и кукавички терористички напади“ во Париз. „Советот за безбедност ја нагласува потребата извршителите на овие терористички акти да се приведат на лицето на правдата“, се наведува во ...

Меркел: Сочуство и поддршка за Париз

А1 On - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека е потресена од нападите во париз и изрази сочуство до семејствата на жртвите на нападот и солидарност од нејзината земја. – Длабоко сум погодена од вестите и фотографиите од Париз.

До четврток забранети собири во Париз и околината

Денешен - 14.11.2015

Собири на јавни места се забранети во Париз и парискиот регион до четврток на пладне, гласи наредбата на полициската префектура на Париз, пренесува БТА. Одлуката за забрана се должи на фактот дека силите за внатрешна безбедност се мобилизирани за да ...

Иран: Нападите се злосторство против човештвото!

Фактор - 14.11.2015

Иранскиот претседател Хасан Роухани остро ги осуди смртоносните напади во Париз, и ги опиша како „злосторства против човештвото“. „Во името на иранскиот народ, кој сам бил жртва на тероризам, јас остро ги осудувам овие злосторства против човештвото ...

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

А1 On - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата на жртвите и до граѓаните на Париз и Република Франција.

Победата на Франција над Германија во сенка на терористичките напади во Париз

Репортер - 14.11.2015

Пријателскиот фудбалски натпревар Франција – Германија, кој беше еден од најпосетените од сите синоќешни контролни дуели помина во втор план, откако во еден момент се слушна силна експлозија на „Стад д’Франс“ по што, според првичните информации од ...

ФОТО: Париз утрово по грозоморната ноќ

Курир - 14.11.2015

Еве што се случува во Париз утрово по синоќешните терористички напади: Вонредна состојба на целата територија на европскиот дел на Франција и на Корзика. Оваа мерка дозволува да се забрани движењето на лица и воспотавување на заштитни безбедносни ...

ВИДЕО: Го преживеал масакарот во Париз: Мобилниот го примил куршумот додека зборувал – ќе му ја разнеле главата

МК News - 14.11.2015

Еден од заложниците имал неверојатна среќа да го преживее нападот. Од куршумот го спасил мобилниот телефон. Тој во моментот на нападот шетал на улица и разговарал на мобилниот телефон, кога се околу него експолодирало.

Бан Ки-мун ги осуди нападите во Париз

А1 On - 14.11.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан КИ-мун ги осуди „терористичките напади достојни за презир“ во Париз. – Генералниот секретар верува дека француските власти ќе направат се во нивна моќ, брзо да се приведат извршителите, се наведува во ...

Путин изрази сочуство и солидарност

24 Вести - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот претседател и целиот француски народ, соопшти портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј ...

Покрај Париз, ќе има ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ и во други ГРАДОВИ!

Пулс24 - 14.11.2015

Билансот на жртвите во Париз порасна на 200, јави британски “Сан“. Грозниот масакар кој вчера вечерта го погоди Париз, можеби нема да биде последен во низата на терористичките напади, стравуваат светските медиуми.

Грозоморни фотографии сведочат за синоќешниот хаос во Париз (ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА)

За Се - 14.11.2015

Билансот од терористичките напади во Париз е 126 загинати лица, над 200 ранети, од кои многу во критична состојба. Нападите се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс.

ФОТО+ВИДЕО: Мобилниот телефон го спаси од терористичкиот напад во Париз

Курир - 14.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот преживеал.

Уапсениот во Германија вооружен маж се подготвувал да оди во Париз

А1 On - 15.11.2015

Уапсениот во германската провинција Баварија маж кој превезувал во автомобил оружје и експлозиви, се подготвувал да оди во Париз, но засега нема докази дека е поврзан со терористите кои ги извршиле нападите во Париз, пренесе ТАСС.

Расте бројот на жртви од злосторот во Париз

Курир - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Турските власти спречиле голем напад, планиран за петокот во Истанбул

Lider - 15.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник. – Сметаме дека подготвувале напад во Истанбул во истиот ден кога беа ...

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

24 Вести - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. - Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Најнов биланс од нападите во Париз: 129 мртви и 352 ранети

Канал5 - 14.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади во Париз. 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Ирак: Франција, САД и Иран наведени како мети на терористички напади

+инфо - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките служби во земјата дошле до информација, според која Франција, САД и Иран се меѓу државите наведени како мета на напади.

Поранешен агент на ЦИА: Париз за терористите е симболична мета слично како кулите близначки

Нетпрес - 15.11.2015

Терористите го избраа Париз, а во САД симболична мета им беа кулите близначки. Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа ...

Српска водителка се нашла среде нападите во Париз

Нетпрес - 15.11.2015

Српска водителка се нашла среде нападите во Париз. Водителката Сања Маринковиќ со седумгодишниот син Страхиња се нашла среде терористичкиот напад во Париз, но за среќа не се повредени во сраотните случувања.

Меѓу жртвите во Париз и роднина на францускиот репрезентативец Диара

Lider - 15.11.2015

Фудбалерот на Олимпик Марсеј и француски репрезентативец Ласана Диара потврди дека меѓу жртвите на терористичките напади од минатата ноќ во Париз е и неговата „сестра“. Диара (30) беше еден од учесниците во вчерашниот пријателски натпревар меѓу ...

Парискиот обвинител даде хронологија на терористичкиот напад

Република - 14.11.2015

Франсоа Моленс, парискиот обвинител во однос на билансот на нападите и досегашната истрага напомена дека уште многу прашања остануваат отворени. Пред се тој објави дека точниот број на загинатите е 129 лица ранети лица 352 од кои 89 со тешки повреди.

Фудбалерите ќе носат црни траки за солидарност со Париз

Денешен - 14.11.2015

Европската фудбалска унија (УЕФА) изрази подршка и солидарност за Франција и соопшти дека сите селекции кои ќе играат натпревари наредниве денови ќе носат црни траки. Фудбалерите во чест на загинатите во Париз во терористичките напади ќе одадат и ...

Американски истражни органи: Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

24 Вести - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Вонредна состоја во Париз, сите граници затворени

Капитал - 14.11.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд по терористичките напади во Париз прогласи вонредна состојба во Франција, а сите граници на земјата се затворени. Истотака затворен е и аеродромот „Орли“ и откажани се сите летови.

Еден од напаѓачите од Париз е Црногорец?

Курир - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Детали од истрагата во Париз: Најден сириски пасош, се трага по црн „сеат’

МК News - 14.11.2015

Француската полиција објави потерница по црно возило марка „сеат. Со странски регистерски таблички, за кое се верува дека е поврзано со вчерашните терористички напади во Париз. Би -би -си пренесува дека возилото имало таблички GUT 18053 и метални ...

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Република - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот“. – Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Идивиди - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Над 160 убиени луѓе и над 200 ранети во Париз

Тера - 14.11.2015

Француската Влада непрекинато заседава додека на улиците на Париз се ангажирани 30.000 полицајци по ноќнешните напади чиј трагичен биланс е над 160 убиени луѓе и над 200 ранети. Според досегашната истрага се смета дека терористите се обучувани на ...

Терористите во Париз имале билети за фудбалскиот натпревар

Република - 14.11.2015

Најмалку двајца бомбаши-самоубијци се обиделе да влезат на Националниот стадион во Париз за време на натпреварот Франција – Германија и да предизвикаат многу поголемо крвопролевања, информираат локалните медиуми.

ГАЛЕРИЈА: Меѓу жртвите во Париз и 14-годишно момче

Press24 - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во животот. Трогателна фотогалерија.

Велика Британија:Безбедносните мерки на највисоко ниво

Телма - 14.11.2015

Безбедносните власти во Велика Британија одлучија максимално да ги зголемат мерките за заштита од можни терористички напади на британската територија, по она што се случуваше синоќа на улиците на Париз, но и по информациите дека во Сирија е убиен ...

В понеделник едноминутно молчење во ЕУ

Денешен - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

(ВИДЕО) Сите детали за теророт во Париз

еМагазин - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Расте бројот на жртвите во Париз: Најмалку 160 убиени

Press24 - 14.11.2015

Најмалку 160 лица загинаа во терористичките напади во француската престолнина Париз доцна синоќа. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. 8 од атентаторите биле убиени, 7 од нив се самоубиле.

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

24 Вести - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

МИА Координирани напади на исламисти во Париз

+инфо - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќeска на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 126 лица, над 200 се ранети, од кои многу во критична состојба, јави ...

Обама ќе го свика Националниот совет за безбедност поради нападите во Париз

Сител - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги информира неговите највисоки советници за најновите разузнавачки податоци во врска со терористичките напади во Париз, соопшти официјален претставник на Белата куќа.

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

А1 On - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во Париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Холандија ја зајакна граничната контрола и нагласи дека е во војна со ИД

+инфо - 14.11.2015

Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади во Париз, изјави денеска премиерот Марк Руте. Тој додаде дека Холандија е „во војна со Исламска држава“, која презеде одговорност за синоќешните напади во Париз.

Рохани ја откажа посетата на Париз поради терористичките напад

24 Вести - 14.11.2015

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја откажа денешната посета на Франција поради терористичките напади во Париз, во кои загинаа повеќе од 126 лице, соопшти иранското Министерство за надворешни работи.

Француски државјанин и Сириец меѓу терористите во Париз

Вечер - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1". Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

Идивиди - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Исламската држава ја превзеде одговорноста за нападите во Париз

think.mk - 14.11.2015

Во официјалната изјава се вели дека борци на Исламска држава, опремени со појаси со бомби и автоматско оружје, извеле внимателно планирани благословени напади на неколку локации во срцето на главниот град на Франција.

Зголемени безбедностни мерки во Чешка

Репортер - 14.11.2015

Чешката полиција ги зголеми безбедностните мерки на претпазливост по терористичките напади во Франција, а попладне ќе се состане претседателството на националниот Советот за безбедност, јави дописникот на МИА од Прага.

Терорист Французин и 15-годишно момче меѓу напаѓачите во Париз

МК News - 14.11.2015

Еден Французин, роден во париско предградие е идентификуван преку отпечатоци од прсти, како напаѓач во концертната хала Батаклан, потврди полицијата, а медиумите јавуваат за уште една идентификација на момче на 15-годишна возраст како напаѓач во ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

Република - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Париз

Репортер - 14.11.2015

Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди „варварските и кукавички терористички напади“ во Париз. „Советот за безбедност ја нагласува потребата извршителите на овие терористички акти да се приведат на лицето на правдата“, се наведува во ...

Меркел потресена од ситуацијата во Франција

Репортер - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека е потресена од нападите во Париз и изрази сочуство до семејствата на жртвите на нападот и солидарност од нејзината земја. – Длабоко сум погодена од вестите и фотографиите од Париз.

До четврток забранети собири во Париз и околината

Република - 14.11.2015

Собири на јавни места се забранети во Париз и парискиот регион до четврток на пладне, гласи наредбата на полициската префектура на Париз, пренесува БТА. Одлуката за забрана се должи на фактот дека силите за внатрешна безбедност се мобилизирани за да ...

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

Репортер - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата на жртвите и до граѓаните на Париз и Република Франција.

Франција ја победи Германија во сенка на терористичките напади

Сител - 14.11.2015

Пријателскиот фудбалски натпревар Франција – Германија кој беше еден од најпосетените од сите синоќешни контролни дуели помина во втор план, откако во еден момент се слушна силна експлозија на „Стад д'Франс“ по што, според првичните информации од ...

ГАЛЕРИЈА: ПАРИЗ УТРОВО по синоќешните терористички напади

Пулс24 - 14.11.2015

Париз утрово по синоќешните терористички напади: Вонредна состојба на целата територија на европскиот дел на Франција и на Корзика. Оваа мерка дозволува да се забрани движењето на лица и воспотавување на заштитни безбедносни зони.

Бан Ки-мун ги осуди нападите во Париз

Репортер - 14.11.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан КИ-мун ги осуди „терористичките напади достојни за презир“ во Париз. – Генералниот секретар верува дека француските власти ќе направат се во нивна моќ, брзо да се приведат извршителите, се наведува во ...

Путин изрази сочуство и солидарност

Сител - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот претседател и целиот француски народ, соопшти портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј ...

Телефонот го спасил од сигурна смрт, терористите во Париз пукале и во Силвестре

think.mk - 14.11.2015

​Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот ...

Уапсениот вооружен маж во Германија се подготвувал да оди во Париз

Lider - 15.11.2015

Уапсениот во германската провинција Баварија маж кој превезувал во автомобил оружје и експлозиви, се подготвувал да оди во Париз, но засега нема докази дека е поврзан со терористите кои ги извршиле нападите во Париз, пренесе ТАСС.

Уште тројца починати - Расте бројот на жртви од несреќата во Париз

Сител - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Турските власти спречиле голем напад, планиран за петокот во Истанбул

Сител - 15.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник. - Сметаме дека подготвувале напад во Истанбул во истиот ден кога беа ...

ЦРНА СТАТИСТИКА: Досега идентификувани 103 жртви од Париз, најмногу млади лица

Курир - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во Париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. - Тоа ќе биде направено во следните неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Официјален црн биланс: Сите детали за злосторството во Париз

Курир - 14.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Ирак: Франција, САД и Иран наведени како мети на терористички напади

Lider - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките слуби во земјата дошле до информација, според која Франција, САД и Иран се меѓу државите наведени како мета на напади.

Зошто токму Париз?!

Денешен - 15.11.2015

Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на ...

Позната водителка ја избегна трагедијата во Париз

Во Штип - 15.11.2015

Водителката Сања Маринковиќ со седумгодишниот син Страхиња се нашла среде терористичкиот напад во Париз, но за среќа не се повредени во сраотните случувања. Водителката за време на терористичките напади се шетала со синот во близина на стадионот.

Меѓу жртвите во Париз и роднина на францускиот репрезентативец Диара

+инфо - 15.11.2015

Фудбалерот на Олимпик Марсеј и француски репрезентативец Ласана Диара потврди дека меѓу жртвите на терористичките напади од минатата ноќ во Париз е и неговата „сестра“. Диара (30) беше еден од учесниците во вчерашниот пријателски натпревар меѓу ...

Фудбалерите ќе носат црни траки за солидарност со Париз

Fox.mk - 15.11.2015

Европската фудбалска унија (УЕФА) изрази подршка и солидарност за Франција и соопшти дека сите селекции кои ќе играат натпревари наредниве денови ќе носат црни траки. Фудбалерите во чест на загинатите во Париз во терористичките напади ќе одадат и ...

Американски истражни органи: Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

Денешен - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

По терористичките напади во Франција затворени се сите граници

Канал 77 - 14.11.2015

Се’ уште е на сила вонредната состојба во Франција, а сите граници на земјата се затворени. Истотака затворен е и аеродромот „Орли“ и откажани се сите летови. Официјалните власти досега потврдија шест терористички напади во Париз.

Човек од Црна Гора можеби поврзан со напаѓачите во Париз

Сител - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Репортер - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот“. – Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Популарно - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Над 160 загинати и 200 ранети е трагичниот биланс од нападите во Париз – 30.000 полицајци и 1.500 војници се на улиците

Шеталиште - 14.11.2015

Француската Влада непрекинато заседава додека на улиците на Париз се ангажирани 30.000 полицајци по ноќнешните напади чиј трагичен биланс е над 160 убиени луѓе и над 200 ранети. Според досегашната истрага се смета дека терористите се обучувани на ...

ИЗБЕГНAТО ГОЛЕМО КРВОПРОЛЕВАЊЕ: Бомбаш самоубиец имал билет за да влезе на стадионот

МК News - 14.11.2015

Најмалку двајца бомбаши-самоубијци се обиделе да влезат на Националниот стадион во Париз за време на натпреварот Франција – Германија и да предизвикаат многу поголемо крвопролевања, информираат локалните медиуми.

Ова сe жртвите во Париз – меѓу нив и 14-годишно момче!

Вечер - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во животот.

Безбедносна тревога во Британија по терористичките напади во Париз

А1 On - 14.11.2015

Безбедносните власти во Велика Британија одлучија максимално да ги зголемат мерките за заштита од можни терористички напади на британската територија, по она што се случуваше синоќа на улиците на Париз, но и по информациите дека во Сирија е убиен ...

В понеделник едноминутно молчење во ЕУ

Репортер - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

Ноќ на терор во Париз

Сител - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАСТЕ: Најмалку 160 убиени во Париз

БркајРабота - 14.11.2015

Најмалку 160 лица загинаа во терористичките напади во француската престолнина Париз доцна синоќа. Над 200 лица се повредени, а 80 од нив се во тешка состојба. 8 од атентаторите биле убиени, 7 од нив се самоубиле.

Голем број странци меѓу жртвите во Париз, еве ја првичната листа

Локално - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Трагичен биланс од синоќешниот хорор во Париз- 126 мртви, над 200 во критична состојба

Курир - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 126 лица, над 200 се ранети, од кои многу во ...

ПОРАДИ ПАРИЗ: Обама го свика Националниот совет за безбедност

Телеграф - 14.11.2015

Пред да отпатува на самитот на Г-20, претседателот ќе го свика Националниот совет за безбедност со цел да се разгледаат најновите разузнавачки податоци во врска со нападите во Париз, истакна претставникот Американскиот претседател Барак Обама ...

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

24 Вести - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 153 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

ХОЛАНДИЈА: Зајакната контрола на границите, во војна сме со „Исламска држава“

Телеграф - 14.11.2015

Сите безбедносни служби ќе работат со зголемена готовност. Нашите вредности и почитувањето на законот се посилни од нивниот фанатизам, нагласи холандскиот премиер Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади ...

Познати детали и за третиот напаѓач во Париз

Курир - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Обновено: Во нападите во Париз загинаа најмалку 160 лица

Денешен - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 160, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Нема да ви се верува колку години има најмладиот напаѓач во Париз

think.mk - 14.11.2015

Во медиумите излегоа и информации за националноста на жртвите, од кои најголем број се Французи, но има и двајца Романци, двајца Белгијци, еден Швеѓанец, меѓу мртвите. Италијанската агенција ANSA извести дека најмалку двајца Италијанци се повредени, ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

+инфо - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Париз

Курир - 14.11.2015

Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди „варварските и кукавички терористички напади“ во Париз. „Советот за безбедност ја нагласува потребата извршителите на овие терористички акти да се приведат на лицето на правдата“, се наведува во ...

МЕРКЕЛ: Потресена сум од нападите во Париз, моите мисли се со семејствата на жртвите

Телеграф - 14.11.2015

Длабоко сум погодена од вестите и фотографиите од Париз. Во овие моменти моите мисли се со жртвите на очигледно терористичкиот напад, членовите на нивните семејства, како и сите луѓе во Париз, рече Меркел Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа ...

До четврток забранети собири во Париз и околината

А1 On - 14.11.2015

Собири на јавни места се забранети во Париз и парискиот регион до четврток на пладне, гласи наредбата на полициската префектура на Париз, пренесува БТА. Одлуката за забрана се должи на фактот дека силите за внатрешна безбедност се мобилизирани за да ...

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

+инфо - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата на жртвите и до граѓаните на Париз и Република Франција.

Победата на Франција над Германија во сенка на терористичките напади во Париз

Идивиди - 14.11.2015

Пријателскиот фудбалски натпревар Франција – Германија кој беше еден од најпосетените од сите синоќешни контролни дуели помина во втор план, откако во еден момент се слушна силна експлозија на „Стад д'Франс“ по што, според првичните информации од ...

Бан Ки-мун ги осуди нападите во Париз

Денешен - 14.11.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан КИ-мун ги осуди „терористичките напади достојни за презир“ во Париз. – Генералниот секретар верува дека француските власти ќе направат се во нивна моќ, брзо да се приведат извршителите, се наведува во ...

РУСИЈА: Настаните во Париз се монструозни, го споделуваме страдањето на Франција

Телеграф - 14.11.2015

Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот ...

ФОТО+ВИДЕО: Мобилниот телефон му го спаси животот во нападот во Париз

Press24 - 14.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот преживеал.

Смртниот биланс од нападите во Париз се искачи на 132 лица

еМагазин - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

КОЈ Е СЛЕДЕН: И Истанбул требало да биде нападнат истовремено со Париз

МК News - 15.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник. – Сметаме дека подготвувале напад во Истанбул во истиот ден кога беа ...

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Press24 - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. - Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Сите детали за злосторството во Париз

Fox.mk - 15.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Ирак: Франција, САД и Иран- мети на терористички напади

Репортер - 15.11.2015

Ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал-Џафари изјави дека разузнавачките слуби во земјата дошле до информација, според која Франција, САД и Иран се меѓу државите наведени како мета на напади.

Еве зошто терористите го избрале Париз

Fox.mk - 15.11.2015

Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на ...

СТРАШНО: Водителката со малолетниот син е нашла среде терористичките напади во Париз

Убавина и Здравје - 15.11.2015

За време на терористичките напади, познатата водителка Сања Маринковиќ, за нашата публика попозната по ТВ-емисијата „Брачен судија“, со својот седумгодишен син Страхиња била одалечена само неколку улици од стадионот во Париз.

Американски истражители: Нападите ги испланирала помала терористичка група

+инфо - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Човек од Црна Гора можеби поврзан со напаѓачите во Париз

24 Вести - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Денешен - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот“. – Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Сител - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Дел од жртвите за кои се моли целиот свет

Денешен - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во животот. Трогателна фотогалерија.

Безбедносна тревога во Британија по терористичките напади во Париз

Репортер - 14.11.2015

Безбедносните власти во Велика Британија одлучија максимално да ги зголемат мерките за заштита од можни терористички напади на британската територија, по она што се случуваше синоќа на улиците на Париз, но и по информациите дека во Сирија е убиен ...

Европа во едноминутен молк за жртвите од Париз

Курир - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

ВИДЕО: Ноќ на терор во Париз, над 126 убиени

А1 On - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Меѓу жртвите во Париз голем број се странци

Република - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.Меѓу загинатите се: – Најмалку двајца белгиски државјани, ...

Официјално 126 мртви и над 200 ранети во терористичките напади во Париз, неофицијално има над 150 загинати

Вест - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 126 лица, над 200 се ранети, од кои многу во критична ...

ВИДЕО ОД ФРАНЦИЈА: Бегалскиот камп проголтан од пламен

Курир - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

ХОЛАНДИЈА: Зајакната контрола на границите, во војна сме со „Исламска држава“

МК News - 14.11.2015

Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади во Париз, изјави денеска премиерот Марк Руте. Тој додаде дека Холандија е „во војна со Исламска држава“, која презеде одговорност за синоќешните напади во Париз.

Познати детали и за третиот напаѓач во Париз

Fox.mk - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Трагичен биланс: Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

Сител - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските медиуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

Алсат-М - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите во Париз

Lider - 14.11.2015

Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди „варварските и кукавички терористички напади“ во Париз. „Советот за безбедност ја нагласува потребата извршителите на овие терористички акти да се приведат на лицето на правдата“, се наведува во ...

Забранети собири во Париз до четврток

Репортер - 14.11.2015

Собири на јавни места се забранети во Париз и парискиот регион до четврток на пладне, гласи наредбата на полициската префектура на Париз, пренесува БТА. Одлуката за забрана се должи на фактот дека силите за внатрешна безбедност се мобилизирани за да ...

Македонските политичари упатија сочувство до Оланд

Р.С.Европа - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по терористичките напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд. „Изразувам искрено и длабоко жалење и сочувство за жрвите во грозоморните терористички напади што ...

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

Точка - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати телеграма со сочувство и поддршка до францускиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата на жртвите и до граѓаните на Париз и Република Франција.

Победата на Франција над Германија во сенка на терористичките напади во Париз

+инфо - 14.11.2015

Пријателскиот фудбалски натпревар Франција – Германија кој беше еден од најпосетените од сите синоќешни контролни дуели помина во втор план, откако во еден момент се слушна силна експлозија на „Стад д'Франс“ по што, според првичните информации од ...

Бан Ки-мун ги осуди нападите во Париз

Lider - 14.11.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-Мун ги осуди „терористичките напади достојни за презир“ во Париз. – Генералниот секретар верува дека француските власти ќе направат се во нивна моќ, брзо да се приведат извршителите, се наведува во ...

ВИДЕО: Мобилниот телефон му го спаси животот од терористичкиот напад во Париз

Турлитава - 14.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите изјави дека додека се пукало, еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот телефон тој преживеал, погледнете го ...

Смртниот биланс од нападите во Париз се искачи на 132 лица

Lider - 15.11.2015

Бројот на загинатите во терористичките напади во Париз, се искачи на 132 лица, откако денеска уште тројца од повредените им подлегнаа на повредите. Француските власти соопштија дека во петочните напади во Париз повредени се 352 лица, од кои 99 се во ...

Истанбул ја избегна судбината на Париз, Турција спречила терористички напад

Курир - 15.11.2015

Турските власти спречиле голем џихадистички напад, планиран за петокот во Истанбул, кога во Париз беа извршени крвавите терористички напади,соопшти турски владин претставник. - Сметаме дека подготвувале напад во Истанбул во истиот ден кога беа ...

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Сител - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. - Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Најнов биланс од нападите во Париз: 129 мртви и 352 ранети

Lider - 15.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

МРАЧНА ТАЈНА: Еве зошто терористите го одбраа Париз како мета за напади!

Пулс24 - 15.11.2015

Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс, ги спореди терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Сличноста ја гледа во тоа што и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, а на извесен начин и против ...

Американски истражни органи: Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

А1 On - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Уапсен Црногорец, кој можеби е поврзан со напаѓачите во Париз

Вечер - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Локално - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот“. – Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

ФОТО: Ова се жртвите на терористичките напади во Париз

За Се - 15.11.2015

Светската јавност сеуште е во шок поради терористичките напади што се случија во Париз во петокот, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнале да уживаат во ...

Русија, Германија и Британија со засилени мерки на безбедност

+инфо - 14.11.2015

Русија, Британија и Германија ги подигаат мерките за заштита од терористички напади поради настаните во Париз. Системот за антитерористичка заштита во Русија е во состојба на готовност по нападите во Париз, соопшти Националниот антитерористички ...

Во понеделник една минута молк во ЕУ

Локално - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

Ноќ на терор во Париз, најмалку 153 загинати

24 Вести - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично место, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

+инфо - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

СИ-ЕН-ЕН: Бројката расте – 153 мртви и над 200 ранети во терористичките напади во Париз

Популарно - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 153 лица, над 200 се ранети, од кои многу во ...

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

Репортер - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во Париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Холандија ја зајакна граничната контрола и нагласи дека е во војна со ИД

Сител - 14.11.2015

Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади во Париз, изјави денеска премиерот Марк Руте. Тој додаде дека Холандија е „во војна со Исламска држава“, која презеде одговорност за синоќешните напади во Париз.

Кај третиот напаѓач во Париз пронајден египетски пасош

+инфо - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

Lider - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

Lider - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

До четврток забранети собири во Париз и околината

+инфо - 14.11.2015

Собири на јавни места се забранети во Париз и парискиот регион до четврток на пладне, гласи наредбата на полициската префектура на Париз, пренесува БТА. Одлуката за забрана се должи на фактот дека силите за внатрешна безбедност се мобилизирани за да ...

Заев упати телеграма со сочувство до Оланд

Телма - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по терористичките напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд. - Изразувам искрено и длабоко жалење и сочувство за жрвите во грозоморните терористички напади што ...

Заев до Оланд: Поддршка и солидарност за справување со трагедијата

Нова ТВ - 14.11.2015

„Терористичкиот напад во Франција е напад на универзалните вредности за слобода, еднаквост и солидарност. Сите членови на СДСМ сочувствуваат и се солидаризираат со граѓаните на Франција и семејствата на жртвите“, се наведува во соопштението од СДСМ, ...

Го преживеал терористичкиот напад во Париз - Го спасил мобилниот телефон

Сител - 14.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот преживеал.

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Република - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. – Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Сите детали за злосторството во Париз

Денешен - 15.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Откриена застрашувачката цел на терористите: Еве зошто е избран Париз

За Се - 15.11.2015

Поранешниот агент на ЦИА, Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на извесен начин и против „симболите“ на Европа, а тогаш на САД.

Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

Вест - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Еден од напаѓачите од Париз е Црногорец?

БркајРабота - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Светските политичари за нападите во Париз

еМагазин - 14.11.2015

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата ќе стои „силно и обединето“ со Франција во борбата против тероризмот. - Длабоко сум шокиран по ужасните терористички напади ширум Париз.

Ова се жртвите во Париз – меѓу нив и 14-годишно момче

МК News - 15.11.2015

Франција и целиот свет се уште се во шок поради терористичките напади, а ова се дел од жртвите на масакрот. Меѓу нив има и 14-годишно момче. Најголем дел од жртвите се млади лица, кои тукушто почнувале да уживаат во ...

Безбедносна тревога во Британија по терористичките напади во Париз

Lider - 14.11.2015

Безбедносните власти во Велика Британија одлучија максимално да ги зголемат мерките за заштита од можни терористички напади на британската територија, по она што се случуваше синоќа на улиците на Париз, но и по информациите дека во Сирија е убиен ...

В понеделник едноминутно молчење во ЕУ

Алфа - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

(ВИДЕО) Ноќ на терор во Франција: Најмалку 126 лица загинаа

Репортер - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Популарно - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Хорор во Париз: Над 120 мртви и над 200 ранети во терористичкиот напад извршен од исламисти

Press24 - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во центарот на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 126 лица, над 200 се ранети, од кои многу во ...

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

Сител - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Холандија и објави војна на Исламска држава

Вечер - 14.11.2015

Холандија ја зајакна безбедноста на границите и аеродромите по терористичките напади во Париз, изјави премиерот Марк Руте. Тој додаде дека Холандија е „во војна со Исламска држава", која презеде одговорност за синоќешните напади во Париз.

Кај третиот напаѓач во Париз пронајден египетски пасош

Популарно - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

А1 On - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Париз: Идентификувани двајца терористи

Press24 - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Заев упати телеграма со сочувство до Оланд

Утрински - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по терористичките напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд. - Изразувам искрено и длабоко жалење и сочувство за жрвите во грозоморните терористички напади што ...

Мобилниот телефон му спасил живот во терористичките напади во Париз

Fox.mk - 15.11.2015

Французинот Силвестре го преживеа терористичкиот напад во Париз благодарение на својот мобилен телефон. Тој за медиумите истакна дека додека се пукало еден куршум го погодил него, но благодарение на мобилниот преживеал.

ПАРИЗ: Познат идентитетот на 103 жртви, претежно млади кои се забавувале на концерт

Телеграф - 15.11.2015

Според последниот биланс, во нападите од петокот вечерта загинаа најмалку 129 лица Идентификувани се телата на 103 жртви на терористичките напади во Париз, изјави ф ранцускиот премиер Мануел Валс .

Најнов биланс од нападите во Париз: 129 мртви и 352 ранети

МК News - 15.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Целта на терористите била застрашувачка: Еве зошто е избран Париз

Сител - 15.11.2015

Аналитичарите ги споредија терористичките напади во Париз со нападите во САД на 11 септември 2001 година. Поранешниот агент на ЦИА Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на извесен ...

Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

Репортер - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Џихадист од Црна Гора тргнал кон Париз, но не стигнал да нападне?

Телеграф - 14.11.2015

Уапсениот возел по автопатот Салцбург-Минхен и кај Бад Фајлнбах бил запрен, а при детален преглед на возилото, полицијата утврдила дека постои еден профисионално направен бункер, каде било пронајдено оружјето Германските медиуми соопштуваат дека ...

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Р.С.Европа - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот.“ „Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Сочувство и поддршка за Париз од Меркел и од Обама

+инфо - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека е потресена од нападите во Париз и изрази сочувство до семејствата на жртвите на нападот и солидарност од нејзината земја. - Длабоко сум погодена од вестите и фотографиите од Париз.

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Lider - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Европа во едноминутен молк за жртвите од Париз

Fox.mk - 14.11.2015

Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи едноминутно молчење во спомен на жртвите од нападите во Париз.

Ноќ на терор во Париз

Идивиди - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу 129-те загинати во Париз

Утрински - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

ФОТО: Париз завиен во црно - 128 мртви, над 250 ранети, ликвидирани осум терористи

Утрински - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Видео: Бегалскиот камп „Џунгла“ на Кале ВО ОГАН по масакрот во Париз

Пулс24 - 14.11.2015

Мигрантскиот камп „Џунгла“на Кале во Франција, бил запален откако стотици луѓе беа убиени во терористички напад и во Париз, велат извештаите. Голем број мигранти се повредени во пожарот кој се запали само неколку часа откако францускиот главен град ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО+ГАЛЕРИЈА) Кај третиот напаѓач во Париз пронајден египетски пасош

Репортер - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Ultimate Responsive Image Slider Plugin Powered By Weblizar Француската полиција го откри идентитетот на ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Хоророт во Париз – мртви луѓе на улиците, обид за бегство преку балконите

Популарно - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските медиуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

А1 On - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

Бриф - 14.11.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати тереграма со сочувство и поддршка до францискиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата на жртвите и до граѓаните на Париз и Република Франција.

Париз : Идентификувани 103 жртви од нападите

Репортер - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. – Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Најнов биланс од нападите во Париз: 129 мртви и 352 ранети

Вест - 15.11.2015

Јавниот обвинител на Париз Франсоа Молан го соопшти најновиот црн биланс од терористичките напади, 129 мртви и 352 ранети лица од кои најмалку 99 се во критична состојба. Во нападите загинаа и седум терористи.

Ќе се шокирате кога ќе дознаете зошто баш Париз е мета на терористички напади

think.mk - 16.11.2015

Поранешниот агент на ЦИА Џек Рајс сличноста ја гледа во тоа што, и во едниот и во другиот масакр, нападите биле насочени кон луѓе, и на извесен начин и против „симболите“ на Европа, а тогаш на САД.

Американски истражни органи: Нападите во Париз ги испланирала помала терористичка група во Брисел

Lider - 15.11.2015

Координираните напади на шест локации во главниот град на Франција ги испланирала помала терористичка група во Брисел, од каде, како што тврдат француските власти, биле финансирани, соопштија двајца американски истражители, кои им помагаат на ...

Човек од Црна Гора можеби поврзан со напаѓачите во Париз

+инфо - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан со извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Светот згрозен, осуда за нападите во Париз од сите страни

Утрински - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама нападите во Париз ги нарече „срамен обид за тероризирање невини цивили“. Обама рече дека тоа е напад врз целото човештво. „Секогаш кога се случуваат вакви напади, ние секогаш сме можеле да сметаме дека ...

Ердоган повика на меѓународен консензус против тероризмот

Алсат-М - 14.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази сочуство по серијата смртоносни напади во Париз и повика на „консензус на меѓународната заедница во борбата против тероризмот.“ „Како земја која многу добро ги знае последиците од тероризмот, ние ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Алсат-М - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Меркел: Сочуство и поддршка за Париз

Lider - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека е потресена од нападите во париз и изрази сочуство до семејствата на жртвите на нападот и солидарност од нејзината земја. – Длабоко сум погодена од вестите и фотографиите од Париз.

Путин изрази сочуство и солидарност

Lider - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот претседател и целиот француски народ, соопшти портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј ...

В ПОБЕДЕЛНИК: Едноминутно молчење во ЕУ

Телеграф - 14.11.2015

Во соопштението се додава дека 13 ноември од сега ширум ЕУ ќе се одбележува како Ден на жалост Лидерите на сите земји-членки на ЕУ денеска порачаа дека се обединети во борбата против тероризмот и најавија дека в понеделник ширум Унијата ќе се одржи ...

Во Франција прогласена вонредна состојба на целата територија

Lider - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Идивиди - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

ВИДЕО: Крв низ улиците во Париз - погледнете го хаосот од терористичкиот напад

Press24 - 14.11.2015

Во терористичките напади во Париз од страна на координирани исламисти кои се се случија доцна во ноќта меѓу 13 и 14 ноември на повеќе места во срцето на Париз и во близина на Стад де Франс загинаа 120 лица, а над 200 се ранети.

ВИДЕО: Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

За Се - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во Париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

ОБНОВЕНО: Француски и египетски државјанин и еден Сириец меѓу терористите во Париз

Утрински - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

Репортер - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

24 Вести - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Lider - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во Париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. – Тоа ќе биде направено во следните неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Човек од Црна Гора можеби поврзан со напаѓачите во Париз

Бриф - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан со извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Светските лидери со осуда на тероризмот во Париз: Ова е напад на човештвото

Капитал - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Путин изрази сочуство и солидарност за трагедијата во Франција

Алсат-М - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот претседател и целиот француски народ, соопшти портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј ...

Франција се буди од ноќта на терор: 126 загинати во терористички напади на различни локации низ Париз

Популарно - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Lider - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

8 терористи мртви по нападите – 7 извршиле самоубиство

МК News - 14.11.2015

Во нападите се убиени осуммина терористи, од кои седуммина извршиле самоубиствени напади со активирање експлозив ткн „самоубиствени појаси“.. Четворица од нив биле во концертната сала, тројца кај стадионот и еден на булеварот Волтер.

Бегалски камп во пламен по масакрот во Париз

Lider - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Кај третиот напаѓач во Париз пронајден египетски пасош

Сител - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Нов биланс: 153 загинати, над 200 повредени, 90 во критична состојба

Вечер - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 90 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Утврден идентитетот на двајца од осуммината терористи во Париз

Сител - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Досега идентификувани 103 жртви од нападите во Париз

Популарно - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. – Тоа ќе биде направено во слендите неколку часови, потврди Валс пред Воената ...

Уапсено лице со потекло од Црна Гора – поврзано со нападите во Париз

Репортер - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Путин изрази сочуство и солидарност

Алфа - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочуство поради монструозните терористички напади во Париз и упати зборови на солидарност со францускиот претседател и целиот француски народ, соопшти портпаролот на шефот на руската држава Дмитриј ...

Обама: Нападите во Париз се напад на целото човештво

Алфа - 14.11.2015

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нападите во Париз се „атак на целото човештво“ и вети дека ќе работи заедно со Франција на тоа одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

НАД 150 ЗАГИНАТИ: Ноќ на терор, Франција повторно турната во ужас (ФОТО)

Телеграф - 14.11.2015

Ноќта на теророт започна околу 21 часот, во 23 часот полицијата на Париз имаше констатирано најмалку три престрелки на истокот од Париз. Од автомобил, беа истрелани рафали кон кафулето Каријон, азискиот ресторан Ле Петит Камбоџ, кој се наоѓа на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Вечер - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

ВИДЕО ОД ФРАНЦИЈА: Бегалскиот камп проголтан од пламен

Вечер - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла", кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во Париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј" изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Кај третиот напаѓач во Париз пронајден египетски пасош

Lider - 14.11.2015

Уште еден пасош е пронајден врз телото на бомбашот-самоубиец кој синоќа изврши еден од нападите во Париз, а му припаѓа на египетски државјанин. Француската полиција го откри идентитетот на еден од терористите кој стои зад нападот во концертната сала ...

Расте бројот на жртви: Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

МРТ - 14.11.2015

Нападите се изведени на шест локации, при што осум напаѓачите се мртви и неофицијално, нема преживеани терористи. Од осуммината напаѓачи, седуммина се разнеле и сами си го одзеле животот, активирајќи го експлозивот кој им бил закачен на појасот...

Утврден индентитетот на двајца терористи

Репортер - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“. Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Уапсено лице со потекло од Црна Гора – поврзано со нападите во Париз

МК News - 14.11.2015

Германските медиуми денеска соопштуваат дека полицијата во четвртокот уапсила едно лице, по потекло од Црна Гора, за кое постои сомнение дека бил поврзан извршителите на терористичките напади и оти има индиции дека бил на пат кон Париз.

Најостри осуди и изрази на сочуство за нападите во Париз

Нетпрес - 14.11.2015

Дестина часа откако во Франција се случија терористичките напади, во кои животот го загубија над 126 лица, најостри осуди и изрази на соучество пристигнуваат од сите светски престолнини. Европските и светските лидери се согласни, повикуваат на ...

Ноќ на терор, Франција повторно турната во ужас: Тие викаа Алах и стрелаа врз луѓето!

Вечер - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо", Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Бриф - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

ВИДЕО: Голем пожар во бегалски камп во Франција

Press24 - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Во нападите во Париз загинаа најмалку 153 лица

Алфа - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се ...

Утврден идентитетот на двајца напажачи во Париз

Нетпрес - 14.11.2015

Француски истражни органи го утврдија идентитетот на двајца од осуммината терористи, кои синоќа извршија крвави напади во Париз, соопшти радио „Европа 1“, пренесува МИА . Еден од напаѓачите бил француски државјанин, а другиот Сириец.

Ноќ на терор во Париз

Алфа - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Орбис - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

ВИДЕО: Голем пожар во бегалски камп во Франција – изгоре до темел

МК News - 14.11.2015

Голем пожар избувна во дивиот бегалски камп „Џунгла“, кај пристаништето Кале во Франција, набрзо по серијата напади во париз, во кои загинаа 126 лица. Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат ...

Во терористичките напади во Париз загинаа најмалку 153 лица

Здравство24 - 14.11.2015

Во серијата терористички напади во Париз загинаа најмалку 153, а над 200 лица се повредени, од кои 80 се во потешка здравствена состојба јавуваат француските меидуми. Во серијата пукања, експлозии и заложничка криза, засега не може да биде потврден ...

Ноќ на терор во Париз

Орбис - 14.11.2015

Осум месеци по нападот врз „Шарли Ебдо“, Франција повторно беше турната во ужас. Сценаритото од кое најмногу стравуваа тајните служби се случи: бројни симултани напади во срцето на Париз и на едно многу симболично местo, стана реалност во текот на ...

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Вест - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Запален бегалски камп после нападите во Париз

think.mk - 14.11.2015

Заменикот градоначалник на Кале, за „Раша тудеј“ изјави дека противпожарните служби се обидуваат да го стават огнот под контрола, пренесува Б92. – Огнот зафати околу 10.000 квадратни метри.

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Здравство24 - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Голем број странци меѓу жртвите во Париз

Телма - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Жртви од целиот свет во нападите во Париз

еМагазин - 15.11.2015

Голем број странски државјани се убиени во нападите во петокот вечерта во Париз, во кои според досегашниот биланс загинаа 129 лица , 352 се повредени од кои 99 се наоѓаат во критична состојба.

Идентификувани 103 жртви од нападите во Париз – Голем број се странци

МК News - 15.11.2015

Францускиот премиер Мануел Валс денеска изјави дека се идентификувани телата на 103 жртви на терористичките напади во париз и дека уште 20 до 30 чекаат на идентификација. Според последниот биланс, во нападите од петок навечер загинаа најмалку 129 ...