TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наставници ќе ја поминат ноќта со студентите на Битолскиот универзитет

24 Вести - 22.02.2015

Наставници, членови на Наставнички пленум, ноќва ќе преспијат во автономната зона на универзитетот „Свети Климент“ во Битола, во знак на поддршка на студентите. Студентската окупација продолжува веќе петти ден, во тешки услови и без греење, против ...

Наставници се приклучуваат на Автономната зона во Битола

Нова ТВ - 22.02.2015

Наставници, членови на Наставнички пленум, вечерва ќе преспијат во автономната зона на Универзитетот „Свети Климент“, во знак на поддршка на студентите кои пет дена, во тешки услови и без греење, го окупираат Техничкиот факултет, протестирајќи ...

Студентски пленум: За окупацијата… или зошто никогаш нема да ви простиме?

Радио МОФ - 22.02.2015

Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

Неделна програма во автономните студентски зони во Скопје

Радио МОФ - 22.02.2015

Еве ја програмата која ќе се одвива во автономните студентски зони на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска (недела, 22 февруари): Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00-13:00 Работилница „ Драма“ во образованието со Синоличка ...

Програма на Автономна зона, ден 12

Студентски Пленум - 22.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00-13:00 Работилница „ Драма“ во образованието со Синоличка Трпкова 13:00 – 14:00 Предавање на тема „Групните идентитети во доцната антика и современите анахронизми: за корењата и други етно-билки“ со Дарко ...

Наставници ќе преспијат со студентите на Битолскиот универзитет

Радио МОФ - 22.02.2015

Наставници, членови на Наставнички пленум , вечерва ќе преспијат во автономната зона на Универзитетот „Свети Климент“, во знак на поддршка на студентите кои пет дена, во тешки услови и без греење, го окупираат Техничкиот факултет, протестирајќи ...

За окупацијата… Или зошто никогаш нема да ви простиме?

Студентски Пленум - 22.02.2015

Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

Студентски пленум: Зошто не протестираме, наместо да окупираме?

Факултети - 22.02.2015

Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести ? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

Програма на Автономна зона, ден 12 (недела – 22 февруари)

Локално - 22.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00-13:00 Работилница „ Драма“ во образованието со Синоличка Трпкова 13:00 – 14:00 Предавање на тема „Групните идентитети во доцната антика и современите анахронизми: за корењата и други етно-билки“ со Дарко ...

Автономни зони: Програма за ден 12

Факултети - 22.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00-13:00 Работилница „ Драма“ во образованието со Синоличка Трпкова 13:00 – 14:00 Предавање на тема „Групните идентитети во доцната антика и современите анахронизми: за корењата и други етно-билки“ со Дарко ...

Наставници од Наставнички пленум ќе спијат на УКЛО во знак на поддршка на студентите

Локално - 22.02.2015

Наставници, членови на Наставнички пленум, вечерва ќе преспијат во автономната зона на Универзитетот „Свети Климент-Охридкси“, во знак на поддршка на студентите кои пет дена, во тешки услови и без греење, го окупираат Техничкиот факултет, ...

Студентски пленум: За окупацијата… Или зошто никогаш нема да ви простиме?

Локално - 22.02.2015

Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

И студентите во Амстердам го окупираа универзитетот

Факултети - 22.02.2015

Окупацијата на Универзитетот во Амстердам трае веќе осми ден. Универзитетот ги тужеше студентите кои ја окупираа зградата барајќи казна од 100.000 евра од лице дневно доколку одбијат да заминат.

(ВИДЕО) „Студент, колку гордо тоа звучи“ – 7 ден Автономна зона

Локално - 22.02.2015

Погледнете го видеото од седмиот ден од окупацијата на Филозофскиот факултет низ камерата на Студентски ...

Студентски пленум: За окупацијата… Или зошто никогаш нема да ви простиме?

+инфо - 22.02.2015

„ Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

Студентски пленум: За окупацијата… Или зошто никогаш нема да ви простиме?

А1 On - 22.02.2015

Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

Битолските наставници вечерва ќе преспијат со студентите во автономната зона

+инфо - 22.02.2015

Наставници, членови на Наставнички пленум, вечерва ќе преспијат во автономната зона на Универзитетот „Свети Климент“, во знак на поддршка на студентите кои пет дена, во тешки услови и без греење, го окупираат Техничкиот факултет, протестирајќи ...

Зошто пленумци нема да им простат на оние кои ги игнорираа и заокружуваа?!

Фактор - 22.02.2015

Деновиве во јавноста се чини дека едно од најпоставуваните прашања е како студентите ќе се изборат за своите права преку окупација, а не со протести? Можеби главниот проблем околу оваа “загатка” се крие во фактот што денови пред да се случи веќе ...

Програма на Автономна зона, ден 12 (недела – 22 февруари)

Либертас - 22.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00-13:00 Работилница „ Драма“ во образованието со Синоличка Трпкова 13:00 – 14:00 Предавање на тема „Групните идентитети во доцната антика и современите анахронизми: за корењата и други етно-билки“ со Дарко ...

Наставници од Наставничкиот пленум ќе преспијат во Автономната зона во Битола

Либертас - 22.02.2015

„На нашата ‪#‎АвтономнаЗонаУКЛО‬ вечерва ќе преноќат наставниците од Наставнички пленум. Во меѓувреме, повелете на денешните активности, соопштија од Студентскиот пленум – ...

Премрзнати, но среќни - студентите продолжуваат со окупација на универзитетите

24 Вести - 21.02.2015

Со зборовите „премрзнати, но среќни“, студентите на Битолскиот универзитет продолжуваат со окупацијата на факултетите. Ректорот на битолскиот универзитет изјави дека го исклучувал парното за студентите бидејќи штедел нафта, и ги повика да си донесат ...

Битолски студенти: Премрзнати сме, но среќни

Нова ТВ - 21.02.2015

Петти ден тече окупцијата на Техничкиот факултет во Битола и покрај тоа што студентите алармираа дека меѓу нив има и настинати од, како што тие велат смрзнувачките температури на факултетот.

Поддршка од Филозофското друштво за борбата за зачувување на автономијата

Студентски Пленум - 21.02.2015

Голема благодарност до Филозофското друштво на Македонија кое од денес, со официјално писмо, го поддржува Студентскиот пленум во напорите за зачувување на автономијата, достоинството на Универзитетот и подобрување на квалитетот на високото ...

Автономна Зона во Битола: Студентскиот парламент е ѓубре!

Студентски Пленум - 21.02.2015

Битолските пленумци денеска и најдоа конструктивно решение за канцеларијата на “Студентскиот парламент”. Канцеларијата на Студентскиот парламент на УКЛО Во продолжение, еве дел од атмосферата од алтернативното предавање на тема „Лидерство или ...

“Премрзнати сме , но среќни” – студентите продолжуваат со окупација на универзитетите

Локално - 21.02.2015

Со зборовите „премрзнати, но среќни“, студентите на Битолскиот универзитет продолжуваат со окупацијата на факултетите. Ректорот на битолскиот универзитет изјави дека го исклучувал парното за студентите бидејќи штедел нафта, и ги повика да си донесат ...

Ретроспектива на ден 10 на автономните зони

Факултети - 21.02.2015

Низ Македонија се окупирани четири факултети. Три од нив се при УКИМ, а еден при УКЛО. Дознаваме дека предавања неделава нема ниту на Ветеринарниот и Педагошкиот факултет. Денес студентите од автономната зона на Филолошкиот/Филозофскиот факултет го ...

Битолските пленумци: "И покрај студот и притисоците, нема да се откажеме!"

Факултети - 21.02.2015

Иако премрзнати, битолските студенти велат дека продолжуваат со окупацијата на Техничкиот факултет. Парно се`уште немаат затоа што како што изјави ректорот на Универзитетот „Св.Климент Охридски“, се штедело за нафта.

Студентите продолжуваат со "окупација" на универзитетите

Тера - 21.02.2015

Со зборовите „премрзнати, но среќни", студентите на Битолскиот универзитет продолжуваат со окупацијата на факултетите. Ректорот на битолскиот универзитет изјавил дека го исклучувале парното попладне за да штедат нафта, и ги повика да си донесат ...

Студентите се „премрзнати, но среќни“

+инфо - 21.02.2015

Со зборовите „премрзнати, но среќни“, студентите на Битолскиот универзитет продолжуваат со окупацијата на факултетите. Ректорот на битолскиот универзитет изјави дека го исклучувал парното за студентите бидејќи штедел нафта, и ги повика да си донесат ...

Наши студенти ќе студираат на Универзитетот во Грац

Н.Македонија - 21.02.2015

Младите ќе имаат можност да се стекнат со нови искуства и знаења, ќе студираат во нова средина и ќе бидат дел од програмата за обука во времетраење од една година Условите за пријавување се објавени на веб-страницата на факултетот НОВА ПРОГРАМА ЗА ...

Студентски пленум Битола: Премрзнати сме, но среќни!

Либертас - 21.02.2015

Со зборовите „премрзнати, но среќни“, студентите на Битолскиот универзитет продолжуваат со окупацијата на факултетите. Ректорот на битолскиот универзитет изјави дека го исклучувал парното за студентите бидејќи штедел нафта, и ги повика да си донесат ...

Автономна Зона во Битола: Студентскиот парламент е ѓубре!

Либертас - 21.02.2015

Канцеларијата на Студентскиот парламент на УКЛО студентите од Битола ја обележаа како Место за ѓубре со што го изнесоа својот став по однос на Студентскиот парламент. – Во продолжение, еве дел од атмосферата од алтернативното предавање на тема ...

Галерија: AВТОНОМНА ЗОНА на Архитектонски Факултет – ден #2

Студентски Пленум - 20.02.2015

Студентите од Архитектонскиот Факултет во Скопје при УКИМ ја преспаа првата ноќ на својот факултет. Погледнете како тие го поминаа денот! This slideshow requires ...

Автономната зона се прошири и на Градежниот факултет

Студентски Пленум - 20.02.2015

Градежниот факултет на ден 18.02.2015 год. по одлука на мнозинството од студентите и поддршка од професорите изгласаа окупација, проследена со бојкот на наставата. Студентите официјално и едногласно прогласија АВТОНОМНА ЗОНА на 19.02.2015 год.

Уште еден ден Автономна зона на Технички во Битола без парно

МКД - 20.02.2015

Уште една студена ноќ поминаа студентите на Техничкиот факултет во Битола без парно. Тие велат дека не се откажуваат од Автономната зона и од барањата за вистински реформи во високото образование.

Програма на Автономна зона, ден 10

Студентски Пленум - 20.02.2015

Автономна зона на Филолошки/Филозофски: 12:00 – 13:30 Рубин Земон „Искуството од студентските протести во Белград 1992“ @Аула 14:00 – 15:30 Елена Михајлова „ Безусловност на универзитетот и доаѓање на демократија“ @ A3 16:00 – 17:30 Мимоза Ристова ...

(ГАЛЕРИЈА) “Ослободувањето“ на Градежниот и Архитектонскиот факултет

Локално - 20.02.2015

На 18.02 беше окупирана и зградата на Архитектонскиот и Градежен факултет во Скопје. Пленумци објавија фото-галерија од спроведувањето на нивната Автономна зона. Фото: Студентски ...

Како се одвива четвртиот ден во автономната зона во Битола?

Факултети - 20.02.2015

Битолските пленумци веќе четврт ден опстојуваат во автономната зона, на Техничкиот факултет во Битола. Во рамките на окупацијата, студентите организираат изложби, алтернативни предавања, музички групи и други различни активности.

Автономните зони од факултетите во текот на вчерашниот ден

Факултети - 20.02.2015

Секој ден се' повозбудлив за студентите во земјава. Вчера тие ја добија поддршката за окупацијата на факултетите од „Дубиоза колектив“, „Бернејс промаганда“ и „ПМГ-колектив“ и им се придружија колегите од Архитектонски факултет.

Издржете, студенти!

Факултети - 20.02.2015

Каде отиде креативноста и слободниот дух на македонскиот студент? Во старите, непрактични наставни програми или во намалениот кредибилитет на дипломата од македонски факултет? Или можеби едното е причина за другото? Или можеби се работи за повеќе? ...

Трета ноќ без парно во Автономната зона на Технички

Тера - 20.02.2015

Мал беше бројот на студенти во Автономната зона на Техничкиот факултет денеска кои што ги затекнавме будни. Причината што повеќето од нив спиеја ја наведоа во тоа што до доцните часови синоќа дебатирале за состанокот што вчера се одржа во Ректоратот ...

Студентската окупација на факултетите продолжува

Орбис - 20.02.2015

По повеќечасовна та дебата во ректоратот на УКИМ на која учествуваа претставници од факултетот , Студентскиот и Професорскиот плен ум , Министерството за образование и наука и претставници од владата одлучено е дека следниот месец ќе биде изготвена ...

Деканот на Техничкиот факултет во Битола штеди нафта

24 Вести - 19.02.2015

Деканот на Техничкиот факултет во Битола д-р Стојанче Нусев денеска не одговори на телефонските повици на 24 Вести за да одговори зошто студентите немаат парно на Техничкиот факултет. Тој во изјава за порталот Нова ТВ ги негира обвинувањата дека тој ...

Студентите од автономната зона на техничкиот факултет втора ноќ без греење

24 Вести - 19.02.2015

Студентите од битолскиот универзитет, кои го окупираа техничкиот факултет каде што прогласија автономна зона, се жалат дека ќе смрзнуваат и вечер затоа што е исклучено парното греење. Апелираат до граѓаните да им позајмат грејни тела за полесно да ...

(ВИДЕО) Пленумот се шири, прогласена Автономна зона и на Градежен факултет

Нова ТВ - 19.02.2015

И покрај тоа што за денеска е договорена првата институционална средба помеѓу Пленумци, Универзитетските претставници, како и министерството за образование околу законот за високо образование, Пленумот и неговите автономни зони непрекинато се ...

Битолскиот декан го исклучувал парното затоа што штедел нафта

Нова ТВ - 19.02.2015

Деканот на Техничкиот факултет во Битола д-р Стојанче Нусев ги негира пишувањата дека тој намерно го исклучува парното на студентите кои го окупираа факултетот. -Не е вистина дека јас намерно го исклучувам парното.

Се бориме за вечна слобода на автономијата на Универзитетот!

Deutsche Welle - 19.02.2015

Нема да трае оваа универзитетска слобода само десет или дваесет дена! Автономијата мора трајно да живее. Секој ден! И за нас, и за генерациите што доаѓаат по нас, најавуваат студентите „..

Битолските студенти премрзнаа на Техничкиот факултет

Фокус - 19.02.2015

Од таму додаваат дека културно-едукативните настани се одржуваат од 15 часот до 23 часот кога на факултетот нема парно и дека тоа е голем проблем, бидејќи луѓето не можат да седат со кебиња додека траат настаните Студентите од Техничкиот факултет во ...

(ВИДЕО) Окупација на факултетите – студентите непоколебливи во одбрана на своите права.Топ тема

Студентски Пленум - 19.02.2015

Студентски пленум гостува во емисијата Топ тема на Александар Чомовски. Погледнете го ...

[Галерија] Студентите од Градежен го окупираат факултетот

Радио МОФ - 19.02.2015

Студентите од Градежен факултет прогласија автономна зона и им се придружија во окупацијата на своите колеги од Архитектонскиот факултет. „Ние градиме, вие рушите“ и „Кога веќе не бомбардираат, дигнете се во воздух“ беа само дел од транспарентите ...

Битолските пленумци поминаа уште една ноќ на Техничкиот факултет без парно (ФОТО)

МКД - 19.02.2015

Уште една ноќ без парно. Студентите од битолскиот универзитет, кои го окупираа Техничкиот факултет каде прогласија Автономна зона упатија апел до граѓаните да им донесат греалки. И ноќва таму им било исклучено парното греење.

Студентите во Битола поминаа уште една ладна ноќ

Радио МОФ - 19.02.2015

Окупацијата на Техничкиот факултет во Битола продолжува веќе трет ден иако студентите две ноќи по ред спијат во простории без парно греење. Тие информираат дека парното и синоќа било исклучено во вечерните часови, за надлежните да го вклучат во осум ...

Прво утро од окупацијата на Архитектонски, денеска им се придружуваат градежниците

Радио МОФ - 19.02.2015

Повеќе од 40 студенти синоќа ја поминаа првата вечер во окупираната зграда на Архитектонскиот факултет. За денеска е најавено дека во окупацијата ќе им се придружат и нивните колеги од Градежниот факултет.

Програма за активностите на четирите автономни зони

Радио МОФ - 19.02.2015

Откако вчера студентите од Архитектонскиот факултет го проширија студентскиот фронт и на својот факултет, веднаш почнаа со спроведување на активностите од културно-образовната програма. Тие првиот ден од окупацијата ќе го започнат со локален пленум ...

Битолскиот декан го исклучувал парното поради штедење

Фокус - 19.02.2015

Деканот на Техничкиот факултет во Битола, д-р Благојче Нусев вели дека парното го исклучувал за да заштеди нафта, а не поради Автономната зона која ја формираа студентите и на овој факултет и кадешто навечер преспиваат во простории без греење.

(ВИДЕО) Што вети Груевски за студентите? Зошто студентите протестираат?

Локално - 19.02.2015

На социјалната мрежа Facebook е објавено видео-насловено „Сите криминали на ВМРО-ДПМНЕ“. Видеото е посветено на студентите, Автономната студентска зона. „Што вети Груевски за студентите? Зошто студентите протестираат? Ова за вас господине Груевски ...

Битолските студенти изѕемнаа, парното се исклучува во 15 часот

Локално - 19.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола по окупацијата се оставени без парно и тоа во најстудените делови од деновите, вели за Плусинфо претставник од Студентскиот пленум на Битолскиот универзитет.

Прво утро од окупацијата на Архитектонски, денеска им се придружуваат градежниците

Локално - 19.02.2015

Повеќе од 40 студенти синоќа ја поминаа првата вечер во окупираната зграда на Архитектонскиот факултет. За денеска е најавено дека во окупацијата ќе им се придружат и нивните колеги од Градежниот факултет.

(ВИДЕО) Пленумот се шири, прогласена Автономна зона и на Градежен факултет

Локално - 19.02.2015

И покрај тоа што за денеска е договорена првата институционална средба помеѓу Пленумци, Универзитетските претставници, како и министерството за образование околу законот за високо образование, Пленумот и неговите автономни зони непрекинато се ...

Битолскиот декан штедел нафта

Локално - 19.02.2015

Деканот на Техничкиот факултет во Битола д-р Стојанче Нусев ги негира пишувањата дека тој намерно го исклучува парното на студентите кои го окупираа факултетот. -Не е вистина дека јас намерно го исклучувам парното.

Трет ден автономна зона на Технички

Тера - 19.02.2015

Трет ден автономна зона на Техничкиот во Битола. Од вчера обезбедена уште една просторија, но поминале уште една студена ноќ без парно. Една од студентките ни кажа дека им се потребни кебиња грајни тела и изолатори бидејќи откако парното се ...

Без парно ја поминаа втората ноќ на Технички

Тера - 19.02.2015

И покрај тоа што парното на Техничкиот факутет синоќа беше исклучено околу 30 тина студенти останаа ноќта да ја поминат во Автономната зона. Велат дека ќе се затоплеле онолку колку што било возможно со грејните тела кои ги добиле од своите граѓани „ ...

Ова за вас господине Груевски се „некои“ студенти?! (Видео)

24Струмица - 19.02.2015

На YouTube е објавено видео насловено како „Зошто протестираат студентите?“. „Што вети Груевски за студентите? Зошто студентите протестираат? Ова за вас господине Груевски се „некои“ студенти? Мало појаснување на работите.

Видео: Зошто студентите протестираат господине Груевски?!

Фама - 19.02.2015

На YouTube е објавено видео насловено како „Зошто протестираат студентите?“. „Што вети Груевски за студентите? Зошто студентите протестираат? Ова за вас господине Груевски се „некои“ студенти? Мало појаснување на работите.

Прво утро од окупацијата на Архитектонски, денеска им се придружуваат градежниците

+инфо - 19.02.2015

Повеќе од 40 студенти синоќа ја поминаа првата вечер во окупираната зграда на Архитектонскиот факултет, известува Радио МОФ . За денеска е најавено дека во окупацијата ќе им се придружат и нивните колеги од Градежниот факултет.

Битолскиот декан штедел нафта, ама дозволува да се троши струја

+инфо - 19.02.2015

Деканот на Техничкиот факултет во Битола д-р Стојанче Нусев ги негира пишувањата дека тој намерно го исклучува парното на студентите кои го окупираа факултетот, јави ТВ Нова . - Не е вистина дека јас намерно го исклучувам парното.

ВИДЕО: Ова за вас господине Груевски се „некои“ студенти?

А1 On - 19.02.2015

На каналот Ју тјуб е објавено видео-насловено „Сите криминали на ВМРО-ДПМНЕ“. Видеото е посветено на студентите, Автономната студентска зона. „Што вети Груевски за студентите? Зошто студентите протестираат? Ова за вас господине Груевски се „некои“ ...

ДЕНЕС: На академско тло ќе се дебатира за барањата на студентите

Фактор - 19.02.2015

МОН, УКИМ и претставници од двата пленума Студентскиот и Професорскиот денеска ќе се сретнат на преговори во кампусот на УКИМ . Средбата е закажана за во 16 часот а работните групи ќе преговараат за барањата на студентите да се повлечат целосно ...

(ФОТО) „УКИМ гори, Економски се чешла“, а УКЛО го дочека третиот ден од Автономната зона

Фактор - 19.02.2015

Во пресрет на средбата на која треба да се ссостанат претставниците на МОН заедно со ректоратот на УКИМ и двата пленуми денеска во 16 часот на академското тло, на Економскиот факултет се одвива дебата насловена како „УКИМ гори, Економски се чешла“.

Студентскиот пленум се прошири и на Градежниот факултет

Канал 77 - 19.02.2015

Студентскиот пленум и неговите автономни зони не престануваат да се размножуваат, и покрај тоа што за денеска е договорена првата средба помеѓу Пленумот, претставници од Универзитетот и МОН околу Законот за високо образование.

Битолските студенти изѕемнаа, парното се исклучува во 15 часот

+инфо - 19.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола по окупацијата се оставени без парно и тоа во најстудените делови од деновите, вели за Плусинфо претставник од Студентскиот пленум на Битолскиот универзитет.

Пленумци не отстапуваат од барањата

Н.Македонија - 19.02.2015

Младите, поддржани од нивните професори, вчера местеа шатори на факултетот за да преспијат, искажувајќи го на тој начин револтот од промените во високото образование Студентите носеа храна, вода и постелнина за да преспијат на факултетот ПРОГЛАСЕНА ...

Втора ноќ без греење во Автономната зона на Техничкиот факултет

Орбис - 19.02.2015

Околу 50тина студенти од Битолскиот универзитет поминаа уште една вечер во Автономната зона без греење. И покрај ветувањето од страна на деканот на Техничкиот факултет дека парното греење ќе работи во текот на ноќта, вчера во 16 часот тоа повторно ...

Куќа  се гради од темел, не од кров!

Фактор - 19.02.2015

Архитектонскиот факултет е претесен да ги собере сите студенти вклучени во четвртата автономна студентска зона. Студентите велат се побројни и поорганизирани во изразувањето на својот револт против, според нив, лошите реформи во високото образование.

Прво утро од окупацијата на Архитектонски, денеска им се придружуваат градежниците

Либертас - 19.02.2015

Повеќе од 40 студенти синоќа ја поминаа првата вечер во окупираната зграда на Архитектонскиот факултет, известува Радио МОФ . За денеска е најавено дека во окупацијата ќе им се придружат и нивните колеги од Градежниот факултет.

Битолските студенти смрзнуваат – Од факултетот велат дека „парното не го плаќа државата“

Либертас - 19.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола по окупацијата се оставени без парно и тоа во најстудените делови од деновите, пренесува Плусинфо повикувајќи се на изјава на претставник од Студентскиот пленум на Битолскиот универзитет.

Петта окупација од студентите: Автономна зона и на Градежен факултет

еМагазин - 19.02.2015

Студентите од Градежен факултет прогласија автономна зона и им се придружија во окупацијата на своите колеги од Архитектонскиот факултет, пренесува Радио МОФ. „Ние градиме, вие рушите“ и „Кога веќе не бомбардираат, дигнете се во воздух“ беа само дел ...

Студентите не можат да одат на редовните предавања

Вечер - 19.02.2015

Студентите од Економскиот факултет, денеска биле попречувани да одат на редовните предавања од студентите на Студентскиот пленум. Како што дознаваме, тие влегувале во амфитеатрите на факултетот и го попречувале оддржувањето на наставата.

Прва ноќ на „Окупацијата“ на Техничкиот факултет во Битола

24 Вести - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола ја поминаа првата вечер од „окупацијата“. Незадоволни од изгласените измени во законот за високо образование со кои се воведува и државен испит, тие вчера создадоа автономна зона и во Битола како поддршка ...

Автономна студентска област низ цел УКИМ

24 Вести - 18.02.2015

Студентскиот пленум, по една недела од стартот на таканаречената окупацијата на факултетите, соопшти дека автономната зона е проширена низ целиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Прогласена автономна зона на Архитектонски факултет

24 Вести - 18.02.2015

Со транспаренти, сирени и свирежи студентите од Архитектонскиот факултет го прогласија седиштето на факултетот за Автономна зона. Студентите влегуваа во предавалните и ја бојкотираа наставата, а голема поддршка добија и од нивните професори.

Природно-математичкиот факултет денеска прогласи бојкот на наставата

Нова ТВ - 18.02.2015

Природно-математичкиот факултет во Скопје (ПМФ) од денеска официјално ја бојкотира наставата. Ова на денешниот состанок на факултетот го одлучија 250 студенти – поддржувачи на Студентскиот Пленум, кои за нивната одлука добиле поддршка и од ...

Без парно греење студентите останаа на факултетот во Битола

Телма - 18.02.2015

Со вреќи за спиење, ќебиња и греалици кои ги донирале битолчани, триесетина студенти од битолскиот универзитет подготвени ја поминаа првата ноќ во автономната зона на Техничкиот факултет во Битола.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Окупација на Архитектонски: Сега ја проектираме нашата иднина

Нова ТВ - 18.02.2015

Денеска во 13 часот, студентите на Архитектонскиот факултет го прогласија објектот за автономна зона. Ова е прва вечер која Пленумците ќе ја преспијат на овој факултет и во борбата против актуелните реформите во високо образование порачаа дека тие ...

Прогласена Автономна зона и на Архитектонски факултет

Нова ТВ - 18.02.2015

Денес околу 13 часот, студентите на Архитектонскиот Факултет во Скопје, го прогласија седиштето на факултетот за Автономна зона. Како што јавува репортерката на НОВА, Славица Филиповска, во моментов студентите ги напуштаат предавалните и се ...

Студентите прогласија автономна зона и на Архитектонски

Телма - 18.02.2015

Со свирежи, аплаузи и скандирање пораки за слободна мисла во високото образование, Студентскиот пленум ги наполни дворот и ходниците и на Архитектонскиот факултет. Дел од студентите кои во моментот ја следеа наставата, полека ги напуштаа ...

Студентите од Архитектонски факултет повикаа на солидарност

Нова ТВ - 18.02.2015

Со минимални количини на храна и средства за лична хигиена студентите на Артхитектонскиот факултет денеска прогласија Автономна зона. Тие велат дека потребна им е поддршката од сите граѓани и секој кој е во можност го повикуваат да дојде на ...

(ВИДЕО) Студентите до МРТВ: Граѓаните ве плаќаат за да известувате и за нас

Нова ТВ - 18.02.2015

Непријатен пречек доживеа екипата на јавниот сервис МРТВ 2, кога пред два дена решиле да влезат во автономната зона на студентите на Филолошкиот факултет и да направат снимки од окупацијата.

ФОТО: Преговори со МОН на универзитетски терен?

Утрински - 18.02.2015

Дали Министерството за образование попушта под притисокот на студентите организирани во автономни зони? Од студентскиот кампус денеска стасаа информации дека во Ректоратот ќе се одржи првата координативна средба меѓу претставници на Професорскиот ...

Студентска автономна област низ цел УКИМ

Р.С.Европа - 18.02.2015

Студентскиот пленум, по една недела од стартот на таканаречената окупацијата на факултетите,соопшти дека автономната зона е проширена низ целиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Секојдневие во автономна зона

Р.С.Европа - 18.02.2015

Студентите веќе седми ден се во Автономната зона на Машинскиот факултет - јадат, спијат и се договараат што ќе прават во текот на денот. Кога ќе влезете во големиот и долг ходник на Машинскиот факултет ве пречекуваат неколку транспаренти на кои се ...

Програма на Автономна зона, ден осми

Студентски Пленум - 18.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 10:00-11:30 Билјана Габер “Образованието низ бројки ” @ А3 12:00-13:00 Психолошка работилница со Ивана Станковска @ Предавална 7 13:30-16:00 Дубиоза Колектив и Bernays Propaganda @ Плато на УКИМ 16:00-18:00 ...

Студентите успеаја да ги натераат преставниците на МОН, дебатата за законот да се одржи на академски простор

Фокус - 18.02.2015

Од Студентскиот пленум побараа дебатата да се одржи на академски терен, па дури и во студентскиот дом „Гоце Делчев“, за надлежните институции да имаат можност да видат во какви услови живеат идните академски граѓани.

Три дена од Автономна зона (видео)

Студентски Пленум - 18.02.2015

Репортажа од случувањата од Автономната зона во првите три дена на техничките факултети. НЕМА ДА ИМ ПОМИНЕ! ...

[Фото] Студентите го окупираат Архитектонскиот факултет

Радио МОФ - 18.02.2015

„Поздрав Пленумци, фронтот е проширен“ – со овој поздрав студентите прогласија автономна зона и го окупираа Архитектонскиот факултет во Скопје. Окупацијата, како што јавува репортерот на Радио МОФ ја следат голем број полицајци.

Архитектонскиот факултет прогласи автономна зона

Фокус - 18.02.2015

Тие одеа од предавална во предавална и ја бојкотираа наставата, а поддршка им дадоа и нивните професори Со свирежи и сирени, студентите на Архитектонскиот факултет денеска прогласија Автономна зона.

Студентите во Битола ја поминаа првата вечер од окупацијата без парно

Радио МОФ - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола синоќа ја поминаа првата вечер од окупацијата, но велат без парно. Незадоволни од изгласените измени во законот за високо образование со кои се воведува и државен испит, тие вчера создадоа автономна зона и ...

Прогласена АВТОНОМНА ЗОНА НА АРХИТЕКТОНСКИ ФАКУЛТЕТ

Студентски Пленум - 18.02.2015

Денес во 13:00 часот, студентите од Архитектонскиот Факултет при УКИМ во Скопје прогласија АВТОНОМНА ЗОНА! По примерот на другите факултети кои го сторија тоа, фронтот се шири и на овој факултет.

Формирана автономна зона и на Архитектонскиот факултет во Скопје

Алсат-М - 18.02.2015

Студентите кои веќе седум дена окупираат повеќе факултети, од ден на ден добиваат сè поголема поддршка од земјава и од странство. Тие денеска добија поддршка и од познатиот босански бенд Дубиоза кој одржа концерт на влезот на УКИМ во Скопје.

Програма на Автономна зона, ден 9

Студентски Пленум - 18.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12.00-14.00 часот – Ана Чупеска и Ангелина Петковска – „Слобода во уметноста, науката и политиката” @А3 14.00-15.00 – Анастас Вангели „(не) Демократијата @Аула 16.00-17.00 – Amber Virga @Аула 17.00-18.00 – ...

[Галерија] Четврта автономна зона – окупација на Архитектонскиот факултет

Радио МОФ - 18.02.2015

„Студентскиот фронт не само што не е затворен, туку е проширен – „Поздрав Пленумци“, вака студентите прогласија автономна зона и го окупираа и Архитектонскиот факултет во Скопје. Ова е веќе четврта студентска автономна зона.

8. ден Автономна зона... Ова е програмата за денес!

Факултети - 18.02.2015

10:00-11:30 Билјана Габер "Образованието низ бројки " @ А3 12:00 -13:00 Психолошка работилница со Ивана Станковска @ Предавална 7 14:00 - 16:00 Љубомир Данаилов Фрчкоски и Ристо Солунчев - „Држава и субјект: оглед за моќта на образованието и ...

Битолските студенти без парно ја минаа првата ноќ

Локално - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола синоќа ја поминаа првата вечер од окупацијата, но без парно, објави Радио МОФ. Битолските студенти вчера создадоа автономна зона во знак на поддршка на нивните колеги од автономните зони на ...

Им го исклучија парното на пленумци од Техничкиот факултет во Битола

Локално - 18.02.2015

Исклученото парно не ги обесхрабрува студентите да ги поминат ноќите во Автономната зона на Техничкиот факултет во Битола. И покрај ветувањето на деканот дека парното на факултетот нема да биде исклучено, од вчера немаат греење, соопшти вчера ...

Арихтектонски факултет прогласи автономија

Локално - 18.02.2015

Со прес конференција за слободата на универзитетите, студентите од Архитектонскиот факултет при УКИМ од Скопје попладнево прогласија автономија, отворајќи Автономна зона и на својот факултет.

Окупацијата на факултетите полека ја остварува мисијата

Локално - 18.02.2015

Автономната зона од денеска се шири и на Архитектонскиот факултет каде во 13 часот ќе биде прогласена окупација. Ова е четврти факултет кој прогласува автономна зона, а паралелно на седум факултети од УКИМ студентите ја бојкотираат наставата.

(Видео -Репортажа РСЕ) : Автономна зона на Машински факултет

Локално - 18.02.2015

Автономните зони ги има на се повеќе државни факултети. Студентите кои ги „окупираа“ факултетите се добро организирани, се одржуваат предавања, дебати, но и слободни активности. Се се одвива мирно и достоинствено.

Осми ден на автономните зони низ фотографии

Факултети - 18.02.2015

Студентите никогаш не биле пообединети! Илјадници денес се собраа на главниот универзитетски кампус за да ги поддржат студентите во автономните зони заедно со „Дубиоза Колектив“. Дечките од бендот дојдоа неочекувано само за да ја изразат својата ...

Ова е студентска борба против секоја власт- Нашата кауза е чиста како солза !

Локално - 18.02.2015

Уште од самото отворање на фронтот за борба против лошите реформи на Законот за високо образование, прогресивната младина се одважи со досега невидена енергичност и сплотеност во своите барања.

Фото галерија: Прва ноќ на техничкиот факултет

Тера - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола синоќа ја поминаа првата вечер од окупацијата. Незадоволни од изгласените измени во законот за високо образование со кои се воведува и државен испит, тие вчера создадоа автономна зона и во Битола како ...

Подготовки за првата ноќ во Автономната зона на Технички

Тера - 18.02.2015

Околу 40-тина студенти синоќа се подготвуваа да ја поминат првата ноќ во Автономната зона на Техничкиот факултет во Битола. Припремени со вреќи за спиење, ќебиња, слушање на музика , по некоја книга во рака и со проекција на документарен филм, ...

МОН утре доаѓа на преговори во УКИМ

Канал 77 - 18.02.2015

Членовите на Студентскиот пленум, поминаа седма ноќ на Филолошкиот и на Машинскиот факултет, односно една недела од стартот на таканаречената окупацијата на факултетите. Од денеска спроведат окупација и на Архитектонскиот факултет.

Битолските студенти ја поминаа првата ноќ без греење

Бриф - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола ја поминаа првата вечер од окупацијата без греење, објави Радио ...

Автономна зона во движење: Студентите тргнаа накај УКИМ

Бриф - 18.02.2015

Студентското списание „Излез“ објави фотографии на кои се гледа како студентите од Техничките факултети ја „окупираа“ и Партизанска и се движат накај платото на Филолошкиот и Филозофскиот ...

ВИДЕО Првите три дена студентска автономија на ФЕИТ/Машински

+инфо - 18.02.2015

Како изгледаа првите три дена Автономна зона на студентите од техничките факултети во Скопје, која се организира во зградата на ФЕИТ/Машински, погледнете од видеото кое го подготви Студентски пленум ...

Мајките даруваат за студентите во Охрид

+инфо - 18.02.2015

Пред Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид денеска од 16 до 17 часот ќе се донира зеленчук, млечни производи, леб, кафе, вода итн., средства кои им се потребни на студентите кои ги окупираа факултетите на државните универзитети, јави А1 он.

Студентите прогласија Автономна зона и на Архитектонски факултет

Бриф - 18.02.2015

Со свирежи и сирени, денеска околу 13 часот, студентите на Архитектонскиот Факултет во Скопје, го прогласија седиштето на факултетот за Автономна зона. Потоа студентите од Техничките факултети се упатија кон УКИМ Студентите бараат од Владата и ...

Студентите по новинарство да известуваат за случките во автономните зони

+инфо - 18.02.2015

Студентски пленум ги повикува студентите по новинарство и односи со јавноста да известуваат за активностите кои ќе се организираат во рамки на автономната зона преку пишување статии, колумни, изработка на видеозаписи, интервјуа и фотографии.

Студентите прогласија Автономна зона и на Архитектонски факултет

Фама - 18.02.2015

Со транспаренти на кои пишува „Слободен Универзитет“ и со одење од предавална до предавална, студентите денеска прогласија Автономна зона и на Архитектонскиот факултет. Студентите ја „окупираа“ и Партизанска, каде од Техничките факултети се упатија ...

ФОТО Почна окупацијата на Архитектонскиот факултет

+инфо - 18.02.2015

Со пароли „Ние сме архитекти на нашето образование“, „Лоши ви се реформите“, „Слободен универзитет“, студентите на Архитектонскиот факултет во Скопје денеска прогласија Автономна зона, по урнекот на Филозофски/Филолошки факултет, на Правен, на ...

„Ослободен“ Архитектонскиот факултет

А1 On - 18.02.2015

Студентите од Архитектонски факултет денеска прогласија автономна зона. Ходниците на факултетот ги наполнија со шатори, храна и со пијалаци. Во моментот кога ги посетивме, се подготвуваа за трибина.

Битолските студенти без парно ја минаа првата ноќ

+инфо - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола синоќа ја поминаа првата вечер од окупацијата, но без парно, објави Радио МОФ. Битолските студенти вчера создадоа автономна зона во знак на поддршка на нивните колеги од автономните зони на ...

Студентски пленум УКЛО: Поради исклученото парно потребни ни се ќебиња

Фама - 18.02.2015

Исклученото парно не ги обесхрабрува студентите да ги поминат ноќите во Автономната зона на Техничкиот факултет во Битола. И покрај ветувањето на деканот дека парното на факултетот нема да биде исклучено, од вчера немаат греење, соопшти вчера ...

И архитектонскиот факултет прогласи автономна зона

Фактор - 18.02.2015

Студентите на архитектонскиот факултет, денеска започнаа да ја бојкотираат наставата, со што прогласија автономна зона и на овој факултет. Дел од професорите ја поддржаа окупацијата на студентите, коишто порачаа дека студентскиот активизам е жив и ...

Архитектонски факултет прогласи автономија

+инфо - 18.02.2015

Со прес конференција за слободата на универзитетите, студентите од Архитектонскиот факултет при УКИМ од Скопје попладнево прогласија автономија, отворајќи Автономна зона и на својот факултет.

Говорот што го држев на Правен факултет

Окно - 18.02.2015

Јас сум Анастас Вангели, и ќе бидам крајно претенциозен, ќе започнам со еден срдечен поздрав, Другарки и другари, колешки и колеги, и жал ми е што ги нема тука поканетите претставници на студентскиот сојуз, партиските активисти и професорските ...

(АУДИО) Студентите во Битола смрзнуваат, деканот штедел на греење

Бриф - 18.02.2015

Студентите од Автономната зона на Tехничкиот факултет во Битола и оваа ноќ смрзнуваат во просториите на факултетот. Деканот Стојанче Нусев по втор пат ги излажа студентите дека ке имаат парно вечерва, но греењето било исклучено уште во 16 часот.

Битолските студенти ја поминаа првата вечер во автономната зона без греење

Орбис - 18.02.2015

Студентите од Битолскиот универзитет вчера ја поминаа првата ноќ во Техничкиот факултет , по окупација та на факултет о т и прогласувањето на Автономна зона . Тие во вреќи за спиење, без парно, односно без никакво греење поради паѓање на ...

Окупацијата на факултетите полека ја остварува мисијата

+инфо - 18.02.2015

Автономната зона од денеска се шири и на Архитектонскиот факултет каде во 13 часот ќе биде прогласена окупација. Ова е четврти факултет кој прогласува автономна зона, а паралелно на седум факултети од УКИМ студентите ја бојкотираат наставата.

Битолските студенти смрзнуваат, бараат Адеми да ги посети

+инфо - 18.02.2015

Студентите од битолскиот универзитет, кои го окупираа Техничкиот факултет каде прогласија Автономна зона, се жалат дека ќе смрзнуваат и оваа вечер затоа што е исклучено парното греење. Апелираат до добродушните граѓани да им позајмат грејни тела за ...

Јавноста има право да знае

Нетпрес - 18.02.2015

„Окупацијата на универзитетот“ не е доволна сама за себе и сама по себе за да ја исполни содржината на вистинската студентска борба. Новите трендови бараат реципрочна поврзаност меѓу студентската борба за подобар стандард и подобар студентски живот ...

„Ослободен“ Архитектонскиот факултет

Либертас - 18.02.2015

Студентите од Архитектонски факултет денеска прогласија автономна зона. Ходниците на факултетот ги наполнија со шатори, храна и со пијалаци. – Вечерва остануваме тука. Не знаеме колку точно студенти планираат да останат – велат тие.

Битолските студенти ја минаа првата ноќ без греење

Либертас - 18.02.2015

Студентите од Техничкиот факултет во Битола ја поминаа првата вечер од окупацијата без греење, објави Радио МОФ. Од Студентскиот пленум во Битола за МОФ рекле дека деканот им ослободил две простории – за кујна и за спиење.

СРАМОТА! Греењето во Автономната зона во Битола исклучено и вечерва!

Либертас - 18.02.2015

„И покрај ветувањето од страна на деканот дека парното нема да биде исклучено, од пред еден час греењето е исклучено при Техничкиот Факултет во Битола. Но ни станува навика да функционираме во СТУД“, извести Студентскиот пленум при Универзитетот „Св.

ВИДЕО: Три дена студентска автономија на ФЕИТ/Машински

Либертас - 18.02.2015

Студентски пленум објави репортажа од случувањата од Автономната зона во првите три дена на техничките ...

Мајките на студентите донираат за Автономната зона во Охрид

Либертас - 18.02.2015

Пред Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид денеска од 16 до 17 часот ќе се донира зеленчук, млечни производи, леб, кафе, вода итн., средства кои им се потребни на студентите кои ги окупираа факултетите на државните универзитети, јави А1 он.

Студентите по новинарство да известуваат за случките во автономните зони

Либертас - 18.02.2015

Студентски пленум ги повикува студентите по новинарство и односи со јавноста да известуваат за активностите кои ќе се организираат во рамки на автономната зона преку пишување статии, колумни, изработка на видеозаписи, интервјуа и фотографии.

Каракамишева за РСМ: Јавноста има право да знае

Press24 - 18.02.2015

„Окупацијата на универзитетот“ не е доволна сама за себе и сама по себе за да ја исполни содржината на вистинската студентска борба. Новите трендови бараат реципрочна поврзаност меѓу студентската борба за подобар стандард и подобар студентски живот ...

Студените добија подршка од колегите од Косово

еМагазин - 18.02.2015

Студентскиот пленум во борбата за автономија на високото образование и против реформите доби подршка и од студентите од Косово. „Солидарност со студентите на универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.

Ќе се окупира Архитектонскиот факултет на УКИМ

Sky - 18.02.2015

На фејсбук-страницата на студентското списание „Излез“ пишува дека е изгласана третата автономна зона и дека за денес се планира да се окупира Архитектонскиот факултет. Додека сè уште се договара најавената среба меѓу Министерството за образование и ...

„Ослободен“ Архитектонскиот факултет

Sky - 18.02.2015

Студентите од Архитектонски факултет денеска прогласија автономна зона. Ходниците на факултетот ги наполнија со шатори, храна и со пијалаци. Во моментот кога ги посетивме, се подготвуваа за трибина.

Четврта автономна зона: Студентите го окупираа и Архитектонски факултет

еМагазин - 18.02.2015

Студентите од Архитектонски факултет денеска прогласија автономна зона. Ходниците на факултетот ги наполнија со шатори, храна и со пијалаци. Студентите повикуваат на солидарност и секој кој има можност да им донира храна, овошје, тоалетна хартија и ...

Хуманитарна акција „Мајките даруваат за студентите“ во Охрид

Sky - 18.02.2015

Охриѓанки за денеска најавија хуманитарна акција под мотото „Мајките даруваат за студентите“. Охриѓани ќе можат да донираат помош за студентите што прогласија автономна зона на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Пленумците од Битола ноќеска останаа без струја во автономната зона

Sky - 18.02.2015

На минус 10 Целзиусови степени ја минаа ноќта пленумците од Битола, кои вчера прогласија автономна зона на Техничкиот факултет. Дваесет и пет студенти, момчиња и девојчиња, во студените простории спиеле само на стиропор и во вреќи за спиење.

Каракамишева за РСМ: Јавноста има право да знае

Курир - 18.02.2015

„Окупацијата на универзитетот“ не е доволна сама за себе и сама по себе за да ја исполни содржината на вистинската студентска борба. Новите трендови бараат реципрочна поврзаност меѓу студентската борба за подобар стандард и подобар студентски живот ...

Архитектонскиот факултет стана "Автономна зона"

Вечер - 18.02.2015

фото: Д.Митрески Стотици студенти вчера прогласија "Автономна зона" и на Архитектонскиот факултет во Скопје еден час пред концертот на Дубиоза колектив, кои настапуваа пред платото на УКИМ, каде што Студентскиот пленум ја прогласи првата автономија.

Каракамишева за РСМ: Јавноста има право да знае

Пулс24 - 18.02.2015

„Окупацијата на универзитетот“ не е доволна сама за себе и сама по себе за да ја исполни содржината на вистинската студентска борба. Новите трендови бараат реципрочна поврзаност меѓу студентската борба за подобар стандард и подобар студентски живот ...

Каракамишева за РСМ: Јавноста има право да знае/ВИДЕО

Lider - 18.02.2015

„Окупацијата на универзитетот“ не е доволна сама за себе и сама по себе за да ја исполни содржината на вистинската студентска борба. Новите трендови бараат реципрочна поврзаност меѓу студентската борба за подобар стандард и подобар студентски живот ...

„Окупација“ и на битолскиот Универзитет

24 Вести - 17.02.2015

Студентите ја поминаа и шестата вечер во автономната зона откако на состанокот на студентскиот пленум беше решено да продолжи нивната „окупација“ на факултетите се додека не добијат цврста гаранција дека Владата сериозно пристапува кон нивните ...

Окупацијата на битолскиот универзитет ќе биде дочекана со контра акција

24 Вести - 17.02.2015

Автономната студентска зона се проширува и на битолскиот Универзитет Свети Климент Охридски. Прогласувањето на окупација на техничкиот факултет во Битола е планирано на пладне. Битолските студенти велат добиле дојава дека за време на денешната ...

Во Битола денес се организира контра-пленум предупредуваат пленумци

Нова ТВ - 17.02.2015

Студенткиот пленум на ФБ профилот објави дека добил информација дека утре во Битола при најавеното прогласување на автономна зона на Техничкиот факултет ќе биде организиран контра пленум по. како што велат, партиска директива.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Автономната зона на студентите не губи ниту грам енергија

Нова ТВ - 17.02.2015

Со многу музика, сплотеност и пријатен амбиент, студентите ја поминуваат шестата вечер во автономната зона на Филолошкиот факултет. Дел од нив ги затекнавме како учат, дел гледаа филм, а останатите ја полнеа аулата со смеа.

(ФОТО): Прогласена Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола

Нова ТВ - 17.02.2015

Денеска на пладне Студентскиот пленум при универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола прогласи Автономна зона на Техничкиот факултет. Студентите истакнуваат дека прогласувањето Автономна зона значи опструирање на наставата на Техничкиот факултет ...

Бојкотот на Пленумци се проширува низ цел УКИМ

Нова ТВ - 17.02.2015

По точно една седмица од започнувањето на окупацијата на факултетите, Студентскиот пленум соопшти дека автономната зона е проширена низ цел Универзитет „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Вечерва на интерен пленум студентите одлучиле од утре да ...

Шеста ноќ на студентска автономија

Р.С.Европа - 17.02.2015

Студентите ја поминаа и шестата вечер во автономната зона откако на состанокот на Студентскиот пленум беше решено да продолжи нивната „окупација“ на факултетите се додека не добијат цврста гаранција дека владата сериозно пристапува кон нивните ...

Студентското движење не е Крушевска република

Призма - 17.02.2015

Еден ден со студентското движење од перспектива на Дејан Бошевски, студент на Институтот за безбедносни, одбранбени и мировни студии, кој деновиве живее на Филозофскиот факултет. Дејан е апсолвент на Институтот за безбедносни, одбранбени и мировни ...

Контраши ќе се појават и на окупирањето на Битолскиот универзитет

Фокус - 17.02.2015

Контрашите ќе излезат на протест со девизата „Сакаме да учиме“, па поради тоа битолските студенти апелираат до своите колеги, до средношколците и до граѓаните кои ги поддржуваат, за масовност при окупацијата.

Студентски пленум – УКЛО: Добиме дојава дека се организираат контра -протести

Радио МОФ - 17.02.2015

Студентскиот пленум УКЛО, кој за денеска напладне ја најави окупацијата и прогласувањето автономна зона на Техничкиот факултет- Битола соопшти дека добиле дојава за организирање протести од контра-студенти кои се противат на активностите на пленумот.

Прогласена е Автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола (ФОТО)

МКД - 17.02.2015

„Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите – вистински и да прогласиме автономна зона! Владата окупира, ние ослободуваме“, порачаа од Студентскиот пленум при битолскиот универзитет Климент Охридски.

Шест дена автономна студентска република

МКД - 17.02.2015

Дел од атмосферата на Филолошкиот и Филозофскиот факултет на шестиот ден од „окупацијата". Фотографии: Роберт Атанасовски ...

Автономна зона, технички факултети: ден 5 (галерија)

Студентски Пленум - 17.02.2015

Фото-сторија од петтиот ден на #АвтономнаЗона на техничките факултети. This slideshow requires ...

Автономна зона и во Битола!

Студентски Пленум - 17.02.2015

Денеска е официјално прогласена Автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола. Сите се поканети да бидат дел од ...

[Фото] Студентите прогласија автономна зона‬ на Техничкиот факултет-Битола

Радио МОФ - 17.02.2015

„Прогласена е ‪#‎АвтономнаЗона‬ на Технички факултет Битола! Доаѓајте!“, повикаа попладнево битолските студенти кои го окупираа Техничкиот факултет револтирани поради воведувањето државен испит и носење на измените во Законот за високо образование ...

Студентска окупација – денешната програма во автономните зони

Радио МОФ - 17.02.2015

Предавања, работилници, проекции и музика се дел од денешната програма во автономните зони на Филозозофски/Филолошки факултет и на Машински/ФЕИТ. Програмата на Филозозофски/Филолошки факултет започнува во 11 часот со ороекција на италијански филм на ...

Полиција ги посетила вчера студентите на окупираниот Универзитетски кампус

Фокус - 17.02.2015

Меѓу студентите и полицијците настанала мала кавга, бидејќи идните академски граѓани им објасниле дека тие немаат право да влегуваат на факултетите Четворица полицајци вчера биле пред Филозофоски/Филолошки факултет, каде студентите веќе седми ден ...

Пленум на Архитектонски, 17.02.2015

Студентски Пленум - 17.02.2015

Студентскиот пленум ги проширува своите активности и на архитектонско тло. Следните две фотографии ја илустрираат денешната атмосфера на Архитектонскиот факултет. Во меѓувреме слични акции се случија и на Педагошкиот факултет каде се одржал пленум ...

Автономна зона и на Педагошкиот факултет во Скопје

Алсат-М - 17.02.2015

Приврзаници на групата студентски пленум денеска го окупираа и Педагошкиот факултет во Скопје, како и неколку факултети при Универзитетот во Битола, каде што е прекинат наставниот процес. Сè додека не бидат исполнети нивните барања, студентите велат ...

[Галерија] Активностите во автономните зони продолжуваат

Радио МОФ - 17.02.2015

Веќе седми ден како студентите ја окупираа зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет, а шести ден по ред откако ја освоија и зградата на Машински и ФЕИТ. Тие се уште се одлучни дека нема да се откажат додека изгласаните измени во законот за високо ...

Прогласена Автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола

Фокус - 17.02.2015

Од битолскиот Студентски пленум апелираат до грѓаните да донираат основни прехрамбени продукти, но и да им позајмат грејни тела, бидејќи имало најави дека вечерва ќе им го исклучат греењето. Студентскиот пленум при универзитетот „Св.

Прогласена автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола

Локално - 17.02.2015

Студентскиот пленум – УКЛО денеска напладне прогласи Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола. „Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите – вистински и да прогласиме автономна зона! Владата окупира, ние ослободуваме“, порачаа од ...

Шеста ноќ на студентска автономија

Локално - 17.02.2015

Студентите ја поминаа и шестата вечер во автономната зона откако на состанокот на Студентскиот пленум беше решено да продолжи нивната „окупација“ на факултетите се додека не добијат цврста гаранција дека владата сериозно пристапува кон нивните ...

На битолските студенти им се заканувале со исклучување на греењето

Локално - 17.02.2015

На Техничкиот факултет во битолскиот универзитет денеска беше прогласена Автономна зона, а студентите ја бојкотираат наставата и од вечерва ќе преспиваат во предавалните. Опремени се со вреќи за спиење и со храна, но преку социјалните мрежи ...

Полицајци ги посетиле вчера студентите во Автономната зона на УКИМ

Локално - 17.02.2015

Четворица полицајци вчера биле пред Филозофоски/Филолошки факултет, каде студентите веќе седми ден окупираат, откако со Владата и со Министерството за образование не најдоа заеднички јазик, информираа од Студентски пленум.

Пленумците од УКЛО го прогласија Техничкиот факултет за автономна зона

Факултети - 17.02.2015

Студентскиот пленум од УКЛО, прогласи автономна зона на техничкиот факултет. Како што велат тие, Техничкиот факултет е под окупација поради тоа што властите и после 4 месеци останаа глуви на нивните барања.

На Економски и Правен студентите одат на предавања

Факултети - 17.02.2015

Додека на Филолошкиот и Филозофскиот факултет на големо продолжува окупацијата, исто како и на техничките факултети, се чини дека поддршката која доаѓа од страна на економистите и правниците е само делумна.

Aвтономна зона УКЛО: Ние сме тука за да покажеме дека имаме силна волја и силен став

Факултети - 17.02.2015

Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола прогласи денеска на пладне битолскиот Студентски пленум. Со ова студентите од универзитетот „Св. Климент Охридски“ им дадоа поддршка на своите колеги од Скопје во барањата за укинување на Законот за ...

(ФОТО) Седми ден Автономна зона: Студентски пленум и на Архитектонскиот факултет

Локално - 17.02.2015

Студентскиот пленум денеска на седмиот ден од прогласувањето на првата Автономна зона на Филозофскиот факултет во Скопје, ја прогласи третата Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола, ја бојкотираше наставата и на Педагошкиот факултет, а ги ...

Битолските студенти подготвени за првата вечер во автономната зона

Факултети - 17.02.2015

Битолските студенти се подготвени да преноќат откако денеска го прогласија за автономна зона Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“. Опремени со вреќи за спиење, греалици и ќебиња донирани од Битолчани, триесеттина пленумци од ...

Прогласија Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола

Тера - 17.02.2015

„ Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите – вистински и да прогласиме автономна зона! Владата окупира, ние ослободуваме – порачуваат од студентскиот пленум при УКЛО. Како што најавија вчера така денеска околу пладне прогласија Автономна ...

Автономна зона и на битолскиот Универзитет

Тера - 17.02.2015

Автономна зона на Техничкиот факултет прогласи битолскиот студентски пленум. Соња Ангелевска од педагошкиот факултет рече дека целат им е да ги достигнат своите барања кои ги имаат пред Министерствотот за образование и наука.Рече дека имале ...

Окупацијата на битолскиот универзитет ќе биде дочекана со контра акција

+инфо - 17.02.2015

Битолските студенти велат добиле дојава дека за време на денешната окупација на Техничкиот факултет во Битола ќе бидат организирани протести од контра-студенти кои се противат на активностите на пленумот.

Автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола

Фама - 17.02.2015

Студентскиот пленум - УКЛО денеска напладне прогласи Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола. „Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите - вистински и да прогласиме автономна зона! Владата окупира, ние ослободуваме“, порачаа од ...

Фрчкоски утре ќе предава во Автономната зона на УКИМ

А1 On - 17.02.2015

Студентски пленум ја подготви програмата на настани што ќе се одвиваат утре, на осмиот ден од прогласувањето Автономна зона на УКИМ. Во рамки на алтернативните предавања, кои ја заменуваат официјалната настава, ќе биде одржано предавање на ...

Фрчкоски утре ќе предава во Автономната зона на УКИМ

+инфо - 17.02.2015

Студентски пленум ја подготви програмата на настани што ќе се одвиваат утре, на осмиот ден од прогласувањето Автономна зона на УКИМ. Во рамки на алтернативните предавања, кои ја заменуваат официјалната настава, ќе биде одржано предавање на ...

Автономната зона на студентите не губи ниту грам енергија

Канал 77 - 17.02.2015

Во пријатен амбиент, студентите ја поминуваат шестата вечер во автономната зона на Филолошкиот факултет. Дел од нив ги затекнавме како учат, дел гледаа филм, а останатите ја полнеа аулата со смеа.

(ФОТО) Пленумците од УКЛО прогласија автономна зона на Техничкиот факултет во Битола

Фактор - 17.02.2015

„Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите – вистински и да прогласиме автономна зона! Владата окупира, ние ослободуваме – порачуваат од студентскиот пленум при УКЛО. Како што најавија вчера така денеска околу пладне прогласија Автономна ...

Студентите прогласија Автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола

А1 On - 17.02.2015

„Прогласена е Автономна Зона на Технички факултет Битола! Доаѓајте!“, извикуваа денеска битолските студенти кои го окупираа Техничкиот факултет револтирани поради воведувањето државен испит и носење на измените во Законот за високо образование без ...

Автономната зона се проширува и на архитектонско тло

Фактор - 17.02.2015

Студентскиот пленум ги проширува своите активности и на архитектонско тло. Следните две фотографии ја илустрираат денешната атмосфера на Архитектонскиот факултет. Во меѓувреме слични акции се случиле и на Педагошкиот факултет каде се одржал пленум ...

Бојкотот на Пленумци се проширува низ цел УКИМ

МК News - 17.02.2015

По точно една седмица од започнувањето на окупацијата на факултетите, Студентскиот пленум соопшти дека автономната зона е проширена низ цел Универзитет „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Вечерва на интерен пленум студентите одлучиле од утре да ...

Од 13 часот утре Автономна зона на Архитектонски факултет

+инфо - 17.02.2015

Утре со почеток во 13 часот Студентскиот пленум ќе го прогласи Архитектонскиот факултет за Автономна зона, соопшти Студентскиот пленум на овој ...

Прогласена Автономна зона и во Битола

+инфо - 17.02.2015

Денеска на пладне е прогласена Автономна студентска зона на Техничкиот факултет во Битола. „Прогласена е автономна зона, доаѓајте!“, гласи кусата порака што ја објавија студентите по окупацијата на Техничкиот факултет во Битола.

ФЛУ и Шумарски ќе окупираат утре?

+инфо - 17.02.2015

Активистите од Студентски пленум велат дека Автономна зона утре ќе биде прогласена и на Факултетот за ликовни уметности, како и на Шумарски факултет. Дека студентското движење се засилува говори и фактот што денеска на граѓанска непослушност се ...

Утре ќе се окупира Архитектонскиот факултет на УКИМ

А1 On - 17.02.2015

На „Фејсбук“ страницата на студентското списание „Излез“ пишува дека изгласана е третата Автономна зона и дека утре планира да се окупира Архитектонскиот факултет. Додека се уште се договара најавената среба меѓу Министерството за образование и ...

И Архитектонски утре окупиран

+инфо - 17.02.2015

Попладнево Студентскиот пленум на Архитектонскиот факултет при УКИМ гласаше за прогласување Автономна Зона и на овој факултет, јави студентската организација „ Излез “. Тоа значи дека утре факултетот ќе биде окупиран од студентите и ќе се приклучи ...

Студентски пленум: Се проширува Автономната зона

А1 On - 17.02.2015

Студентскиот пленум информира дека во текот на денот, бојкот на настава се случил на Педагошка академија, Факултет за ликовна уметност, Шумарски факултет, Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер, Природно математички факултет, ...

Прогласена автономна зона на битолскиот Технички факултет

Бриф - 17.02.2015

Студентскиот пленум при УКЛО денеска објави дека Техничкиот факултет во Битола е ослободен. Со ова, автономната студентска зона се прошири и сега ги опфаќа техничкиот кампус во Скопје, Филозофски/Филолошки факултет, и битолскиот Технички факултет.

Ванковска се сврте против студентите

+инфо - 17.02.2015

Професорката Билјана Ванковска е против окупацијата на факултетите и прогласувањето Автономна зона уште првиот ден откако студентите решија да ја вратат автономијата на Универзитетот. Она што се случува на факултетите, на својот профил на Фејсбук ...

Уште седум факултети бојкотираат настава, автономната зона се шири

+инфо - 17.02.2015

Во текот на денот, бојкот на настава се случи на Педагошка академија, Факултет за ликовна уметност, Шумарски факултет, Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер, Природно математички факултет, Земјоделски факултет и Архитектонски факултет, ...

Битолските студенти прогласија Автономна зона на Техничкиот факултет

Орбис - 17.02.2015

По бојкотот на наставата на повеќе факултети во Скопје и битолските студенти ја искажаа својата поддршка и денес прогласија Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола и покрај притисоците кон студентите да не дадат своја поддршка во окупацијата ...

Поддршка за Студентски пленум од колегите во Приштина: Само напред!

+инфо - 17.02.2015

Поддршка на Студентскиот пленум против реформите на високото образование, кои беа критикувани во јавноста како штетни и во борбата за автономијата на универзитетот, стаса и од студентите од Косово.

На битолските студенти им се заканиле дека ќе им го исклучат греењето

+инфо - 17.02.2015

На Техничкиот факултет во битолскиот универзитет денеска беше прогласена Автономна зона, а студентите ја бојкотираат наставата и од вечерва ќе преспиваат во предавалните. Опремени се со вреќи за спиење и со храна, но преку социјалните мрежи ...

(ФОТО) Пленум на Архитектонски факултет – Автономната зона се проширува

Либертас - 17.02.2015

Студентскиот пленум ги проширува своите активности и на архитектонско тло. Следните две фотографии кои ги објавија Студентите ја илустрираат денешната атмосфера на Архитектонскиот факултет.

ФЛУ и Шумарски ќе окупираат утре?

Либертас - 17.02.2015

Активистите од Студентски пленум велат дека Автономна зона утре ќе биде прогласена и на Факултетот за ликовни уметности, како и на Шумарски факултет, пренесува Плусинфо. Дека студентското движење се засилува говори и фактот што денеска на граѓанска ...

Денешната програма на Автономна зона

Либертас - 17.02.2015

Предавања, работилници, проекции и музика се дел од денешната програма во автономните зони на Филозозофски/Филолошки факултет и на Машински/ФЕИТ. Програмата на Филозозофски/Филолошки факултет започнува во 11 часот со проекција на италијански филм на ...

Поддршка на Студентскиот пленум и од косовските студенти

Либертас - 17.02.2015

Поддршка на Студентскиот пленум во борбата за автономија на високото образование и против штетните реформите стигна и од студентите од Косово. „Солидарност со студентите на универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.

На битолските студенти им се заканувале со исклучување на греењето

Либертас - 17.02.2015

На Техничкиот факултет во битолскиот универзитет денеска беше прогласена Автономна зона, а студентите ја бојкотираат наставата и од вечерва ќе преспиваат во предавалните. Опремени се со вреќи за спиење и со храна, но преку социјалните мрежи ...

ВИДЕО: Студентите од Автономна зона на дебата во Телма

Либертас - 17.02.2015

Ви го пренесуваме вчерашното издание на дебатната емисија „Топ тема“ на Телма каде гостуваа студентите од Студентскиот пленум кои прогласија Автономна ...

ГАЛЕРИЈА: Автономна студентска зона и во Битола

Либертас - 17.02.2015

„Прогласена е автономна зона, доаѓајте!“, гласи кусата порака која околу пладне ја објавија студентите на ослободениот Техничкиот факултет во Битола. Од Пленумот во Битола рекоа дека чувствуваат обврска да ги ослободат универзитетите кои власта ги ...

ФОТО: Прогласена Автономна зона и на Технички факултет во Битола

Либертас - 17.02.2015

„Прогласена е ‪#‎АвтономнаЗона‬ на Технички факултет Битола! Доаѓајте!“, стои на Фејсбук страната на Студентскиот пленум УКЛО. Тие соопштија дека се обезбедени храна и пијалаци за секој студент кој сака да се приклучи во ‪автономната ...

Автономна зона – ден 8:  Фрчкоски, Солунчев, Вангели, изложба перформанс…

Либертас - 17.02.2015

Програмата на утрешниот, осми ден на Автономна зона: 11:00 – 16:30 Ликовна работилница на студентите од Факултетот за ликовни уметности – „Пленумска слагалица“ 14:00 – 16:00 Љубомир Данаилов Фрчкоски и Ристо Солунчев – „Држава и субјект: оглед за ...

Автономна зона и на Техничкиот факултет во Битола

еМагазин - 17.02.2015

Како што најавија вчера денеска околу пладне студентскиот пленум при УКЛО, прогласи Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола, пренесува телевизијата Тера. „Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите – вистински и да прогласиме ...

Шести ден од окупацијата на факултетите

24 Вести - 16.02.2015

Шести ден од студентската окупација на факултетите. Работилници, дебати, изложби, филмови, музика. Спиејќи во шатори, на душеци и вреќи, јадејќи храна донирана од родители, граѓани, солидарни луѓе изминува уште еден ден откако студентите прогласија ...

Спироски: Функцијата ја вршам одговорно и со конзистентна агенда

Нова ТВ - 16.02.2015

Во услови на блокада на Универзитетот „Кирил и Методиј“ и масовни протести против измените во Законот за високо образование, речиси невозможно е да добиете интервју од претседателот на Студентскиот парламент, Кирил Спироски.

Студентите од Косово со поддршка за македонските студенти

Нова ТВ - 16.02.2015

Студентите активисти на Студентското движење за еднаквост - критичко студирање и делување од Приштина се солидаризираа со активноста на Студентски пленум и ги поддржуваат барањата на студентите од Универзитетот „св. Кирил и Методиј“ од Скопје.

Програма за Автономна зона ден 6

Студентски Пленум - 16.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 14:00 – 15:30 – Трибина: Што би промениле во високото образование?@Аула 16:00 – 18:00 – „Европа на работ, прекрасниот свет на Алберт Кан“ – Проекција на документарец и дискусија со проф.

Распоред на денешните активности во автономните зони

Радио МОФ - 16.02.2015

Студентски пленум ја претстави програмата на активностите предвидени за шестиот ден на Филозофски/Филолошкиот факултет и петиот ден на Машински и ФЕИТ од почетокот на окупацијата. Иако денеска треба да се одржи средба на работните групи меѓу кои се ...

Битолските студенти утре ќе го окупираат Техничкиот факултет

Радио МОФ - 16.02.2015

Студентскиот пленум УКЛО најавува дека утре напладне ќе го окупира и ќе прогласи автономна зона на Техничкиот факултет во Битола. Како што информираат од Пленумот, студентите напорно работат на подготовките за окупацијата која , според најавите, ќе ...

Битолските студенти утре ќе го окупираат Техничкиот факултет

Фокус - 16.02.2015

Одлуката за окупација на битолскиот универзитет беше донесена минатата седмица Студентскиот пленум при универзитетот „Свети Климент Охридски“ (УКЛО) најави дека утре ќе го окупира Техничкиот факултет во Битола и ќе прогласи Автономна зона во него.

Студенти од Приштина со поддршка за студентите во Македонија

Радио МОФ - 16.02.2015

Студентите активисти од студентското движење за еднаквост – „Студирање, Критика и Акција“ од Приштина испратија порака за солидарност и поддршка со постапките и барањата на студентите од „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје.

Автономна зона: Програма за денешниот ден

Факултети - 16.02.2015

Филолошки / Филозофски 14:00 - 15:30 - Трибина: Што би промениле во високото образование?@Аула 16:00 - 18:00 - „Европа на работ, прекрасниот свет на Алберт Кан“ - Проекција на документарец и дискусија со проф.

Како помина петтиот ден од автономната зона на факултетите?

Факултети - 16.02.2015

Работилници, дебати, филмови, музика - накратко, така помина петтиот ден од окупацијата на факултетите. На Филолошкиот/Филозофскиот факултет, како и на околните факултети, настава нема и не се работи веќе шести ден.

ФОТО: Студенти од техничките факултети: Да не дозволиме да бидеме пластично деформирани

Локално - 16.02.2015

Студентите на техничките факултети, кои полека се собираат за предвидените активности за денеска, за Плусинфо велат дека нивната цел не е да разговараат со Министерството за образование и наука за одложување на измените во законот за високото ...

Спироски: Функцијата ја вршам одговорно и со конзистентна агенда

Локално - 16.02.2015

Во услови на блокада на Универзитетот „Кирил и Методиј“ и масовни протести против измените во Законот за високо образование, речиси невозможно е да добиете интервју од претседателот на Студентскиот парламент, Кирил Спироски.

Битолските студенти утре ќе го окупираат Техничкиот факултет

Локално - 16.02.2015

Студентскиот пленум при универзитетот „Свети Климент Охридски“ (УКЛО) најави дека од утре напладне ќе го окупира Техничкиот факултет во Битола и ќе прогласи Автономна зона во него. Студентите се подготвуваат за окупацијата за која велат дека ќе трае ...

Автономна зона од утре на Технички факултет - УКЛО

Факултети - 16.02.2015

Студентскиот пленум УКЛО најавуви дека утре ќе го окупира и ќе прогласи Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола. Пленумци на својата официјална ФБ страна објавија дека: „Нема да се повлечеме од појаки критериуми за професорите, нема да се ...

Студентите од Косово со поддршка за македонските студенти

Локално - 16.02.2015

Студентите активисти на Студентското движење за еднаквост – критичко студирање и делување од Приштина се солидаризираа со активноста на Студентски пленум и ги поддржуваат барањата на студентите од Универзитетот „св. Кирил и Методиј“ од Скопје.

Шестиот ден од окупацијата низ фотографии

Факултети - 16.02.2015

Помина речиси една недела откако студентите влегоа во предавалните на факултетите на главниот универзитетски кампус и ги повикаа колегите да имс е придружат во заедничката окупација на наставата. Горд момент беше тоа за сите нас.

Прогласувањето на Автономна зона во Битола ќе биде соочено со контра-студенти?

Локално - 16.02.2015

Студентскиот пленум на УКЛО кој за утре (17.02.2015) го закажа “ослободувањето“ на Техничкиот факултет во Битола, еден час пред полноќ објави соопштение во кое ги споделува дојавите дека при прогласувањето на нивната Автономна зона ќе очекуваат ...

Пленумци ги закажаа денешните активности во автономните зони

+инфо - 16.02.2015

Студентски пленум ја претстави програмата на активностите предвидени за шестиот ден на УКИМ и петтиот ден на Машинскиот факултет и на ФЕИТ, од почетокот на окупацијата. Иако денеска треба да се одржи средба на работните групи меѓу кои се ...

(ГАЛЕРИЈА) Петта автономна вечер

Бриф - 16.02.2015

Петтиот ден на Автономната зона на Филозофскиот/Филолошкиот факултет се одвиваше по претходно најавената програма. Бројот на студентите во аулата на факултетот се повеќе се зголемува, а во текот на целиот ден пристигнуваат граѓани кои со своите ...

Автономна зона ден 6: Погледнете ја програмата за денеска!

Фактор - 16.02.2015

Веќе шести ден како што студентите прогласија Автономна зона и ги „окупираа“ факултетите, а ја објавија програмата и за денешниот шести ден. Тие млади и неумори велат дека ќе одат до крај на нивните барања за високото образование каде што и ...

ФОТО Студенти од техничките факултети: Да не дозволиме да бидеме пластично деформирани

+инфо - 16.02.2015

Студентите на техничките факултети, кои полека се собираат за предвидените активности за денеска , за Плусинфо велат дека нивната цел не е да разговараат со Министерството за образование и наука за одложување на измените во законот за високото ...

Битолските студенти утре ќе го окупираат Техничкиот факултет

+инфо - 16.02.2015

Студентскиот пленум при универзитетот „Свети Климент Охридски“ (УКЛО) најави дека од утре напладне ќе го окупира Техничкиот факултет во Битола и ќе прогласи Автономна зона во него. Студентите се подготвуваат за окупацијата за која велат дека ќе трае ...

Автономна зона од утре и на УКЛО!

Фактор - 16.02.2015

Чувствуваме обврска, да ги ослободиме универзитетите – вистински и да прогласиме автономна зона! Владата окупира, ние ослободуваме – порачуваат од Студентскиот пленум при УКЛО притоа напоменувајќи дека утре на техничките универзитети ќе започне ...

Окупацијата на факултетите продолжува – МОН денес ќе седне на иста маса со студентите и професорите

Орбис - 16.02.2015

За денеска попладне е најавена средба на која ќе се сретнат претставници на Министерството за образование и наука, универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и претставници од Студентскиот и Професорскиот пленум на која ќе се разговара за Законот за ...

Студентски пленум УКЛО: Добивме дојава дека утре ќе не пречекаат контра-студенти!

Бриф - 16.02.2015

Студентскиот пленум при УКЛО објави на својата Фејсбук фан страница дека добиле дојава за присуство на „Сакаме да учиме“ контра-студенти чија цел би била да се спречи прогласувањето на автономна зона на Техничкиот факултет во Битола, кое е закажано ...

Распоред на денешните активности во автономните зони

Либертас - 16.02.2015

Студентски пленум ја претстави програмата на активностите предвидени за шестиот ден на Филозофски/Филолошкиот факултет и петиот ден на Машински и ФЕИТ од почетокот на окупацијата. Иако денеска треба да се одржи средба на работните групи меѓу кои се ...

Се спремаат контра-студенти за Студентскиот пленум во Битола?!

Либертас - 16.02.2015

Фејсбук статус на Студентскиот пленум при Универзитетот Св. Климент Охридски – Битола: Почитувани колеги студенти, средношколци и сите останати заинтересирани граѓани! Добивме дојава (од извори блиски до р.

Отворено писмо од родител на тројца студенти: Моите деца нема да окупираат

Press24 - 16.02.2015

Денес, понеделник, 16.02.2015година денот ми почна вообичаено. Прва обврска секој понеделник ми е да ја посетам една од банките во мојот град и да пратам пари кај моите три деца студенти во Скопје.

Еден ден во Автономната зона

Кирилица - 16.02.2015

Студентскиот пленум објавува видео клипови за секој ден на кои се гледа како студентите го поминуваат времето во Автономната студентска зона на ...

Штип: Средба со студенти од Архитектонски факултет!

Пулс24 - 16.02.2015

Средба со студенти од Архитектонски факултет (11:00) Денес во 11:00 часот, во сала на Совет на Општина Штип ќе се оддржи средба на студенти од Архитектонски факултет во Штип. Се очекува присуство на околу 70 студенти од овој ...