TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прво навиваме за Ромни, сега се плашиме да не дојде Кери

Утрински - 10.11.2012

Сенаторот Џон Кери има големи шанси да стане нов шеф на Стејт департментот. Македонските политичари не треба да стравуваат, никој не работи без координација со Белата куќа Малите несигурни нации, ...

Обама менува значаен дел од администрацијата

Точка - 09.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама за вториот мандат ќе промени значаен дел од администрацијата со најзначајни измени на чело со министерствата за финансии, одбрана и надворешни работи, пишуваат ...

Дали Клинтон се повлекува и кои се можните наследници?

Точка - 09.11.2012

Американската државна секретарка Хилари Клинтон која во последниве четири години од политички ривал на Барак Обама стана негов најдобар претставник во странство, веќе подолго време вели дека за неа ...

Обама менува значаен дел од администрацијата

Нетпрес - 09.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама за вториот мандат ќе промени значаен дел од администрацијата со најзначајни измени на чело со министерствата за финансии, одбрана и надворешни работи, пишуваат ...

Дали Клинтон се повлекува и кои се можните наследници?

Нетпрес - 09.11.2012

Американската државна секретарка Хилари Клинтон која во последниве четири години од политички ривал на Барак Обама стана негов најдобар претставник во странство, веќе подолго време вели дека за неа ...

Наследникот на Клинтон – поблизок до Скопје или до Атина?

24 Вести - 08.11.2012

Кој ќе биде наследникот на Хилари Клинтон на позицијата државен секретар на САД? Клучната позиција за американската надворешна политика останува испразнета откако Клинтон најави повлекување без ...

Македонија, Косово и Босна на брза американска агенда?

Н.Македонија - 08.11.2012

Обама сега се наоѓа во иста ситуација како Џорџ Буш во 2004 година, кога ја призна Македонија под уставното име, односно во почетокот на вториот мандат, период за кој се смета дека претседателите се ...

Демократите составуваат нов кабинет, републиканците се мислат како понатаму

Капитал - 08.11.2012

По убедливата победа на претседателските избори, Демократската партија на претседателот Барак Обама е соочена со задачата да го состави новиот кабинет.

САД ја доби првата сенаторка – лезбејка

МК News - 08.11.2012

Претставничката на демократите во сојузната држава Висконсин педесетгодишната Тами Болдвин, е првата американска сенаторка која јавно се произнесе дека е лезбејка, откако го победи нејзиниот ...

Францускиот Сенат го отфрли нацрт-буџетот за идните пет години

Сител - 08.11.2012

Француската Влада уште еднаш доживеа неуспех во горниот дом на парламентот – Сенатот, каде владината коалиција е мнозинска.

Францускиот Сенат го отфрли нацрт-буџетот за идните пет години

МРТ - 08.11.2012

Француската Влада уште еднаш доживеа неуспех во горниот дом на парламентот – Сенатот, каде владината коалиција е мнозинска.

Демократите составуваат нов кабинет, републиканците се мислат како понатаму

Сител - 08.11.2012

По убедливата победа на претседателските избори, Демократската партија на претседателот Барак Обама е соочена со задачата да го состави новиот кабинет.

Демократите го зачуваа мнозинството во Сенатот на американскиот Конгрес

24 Вести - 07.11.2012

Демократите ќе го зачуваат своето мнозинство во Сенатот на американскиот Конгрес, откако на вчерашните избори за 33 сенаторски места Републиканската партија загуби три мандата, пренесоа светските ...

Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите во Сенатот

24 Вести - 07.11.2012

Републиканците на вчерашните избори во САД ја потврдија големата предност во Претставничкиот дом на Конгресот, освоена на изборите во 2010 година, додека демократите се на пат да ја зголемат малата ...

Што ги направи изборите во САД посебни?

Р.С.Европа - 07.11.2012

Од првиот јавно деклариран хомосексуалeц Сенатор, до гласање за дозволено користење на марихуана, изборите во САД годинава донесоа многу изненадувања.

Изборите донесоа рекорден број жени во Сенатот

Глас на Америка - 07.11.2012

Најмалку 18 жени сенаторки ќе ја претставуваат нивната држава на Капитол Хил Најмалку 18 жени сенаторки ќе ја претставуваат нивната држава на Капитол Хил, по победата на демократката Елизабет Ворен ...

Американските претседателски избори во детаљи

Вест - 07.11.2012

За САД најдоброто допрва доаѓа, изјави Обама во својот победнички говор За САД најдоброто допрва доаѓа, изјави претседателот Барак Обама во својот победнички говор пред своите приврзеници во Чикаго.

Грција и кипар ја поздравија победата на Обама

Телма - 07.11.2012

Американските Грци повторно влегуваат во Конгресот на САД, но потешка е нивната битка за влез во Сенатот, пишува грчкиот весник „Етнос“. Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот.

Демократите мнозинство во Сенатот, републиканците во Претставничкиот дом

Телма - 07.11.2012

Републиканците на вчерашните избори во САД ја потврдија големата предност во Претставничкиот дом на Конгресот, освоена на изборите во 2010 година, додека демократите се на пат да ја зголемат малата ...

Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите го задржаа Сенатот

Утрински - 07.11.2012

Републиканците на вчерашните избори во САД ја потврдија големата предност во Претставничкиот дом на Конгресот, освоена на изборите во 2010 година, додека демократите се на пат да ја зголемат малата ...

Републиканците победија во Претставничкиот дом

Алфа - 07.11.2012

Републиканците на вчерашните избори во САД ја потврдија големата предност во Претставничкиот дом на Конгресот, освоена на изборите во 2010 година, додека демократите се на пат да ја зголемат малата ...

Теми Болдвин првата американска сенаторка лезбијка

Алфа - 07.11.2012

Претставничката на демократите во Висконсин Теми Болдвин ќе влезе во историјата бидејќи стана првата американска сенаторка која отворено признала дека е лезбијка, а на изборите го победила ...

Тами Болдвин стана првата американска сенаторка која е лезбејка

Кајгана - 07.11.2012

Претставничката на демократите во сојузната држава Висконсин, Тами Болдвин ќе влезе во историјата како американска сенаторка којашто отворено призна дека е лезбејка, откако го победи досегашниот ...

Тами Болдвин прва сенаторка лезбејка во САД

А1 On - 07.11.2012

Тами Болдвин ќе остане запаметена како првата сенаторка која јавно призна за својата хомосексуалност. Демократката Болдвин во американскиот Сенат ќе ја претставува сојузната држава Висконскин.

Републиканците победија во Претставничкиот дом

+инфо - 07.11.2012

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе мора и во новиот мандат да се соочи со поделениот Конгрес, со оглед на тоа што демократите ја задржаа контролата над Сенатот, а републиканците над ...

Теми Болдвин е првата американска сенаторка лезбејка

+инфо - 07.11.2012

Претставничката на демократите во Висконсин, Теми Болдвин ќе влезе во историјата бидејќи стана првата американска сенаторка што отворено признала дека е лезбејка, а на изборите го победи досегашниот ...

Демократите го зачуваа мнозинството во Сенатот на американскиот Конгрес

МРТ - 07.11.2012

Демократите ќе го зачуваат своето мнозинство во Сенатот на американскиот Конгрес, откако на вчерашните избори за 33 сенаторски места Републиканската партија загуби три мандата, пренесоа светските ...

Грциja и Кипaр го поздравија реизборот на Барак Обама

МРТ - 07.11.2012

Американските Грци повторно влегуваат во Конгресот на САД, но потешка е нивната битка за влез во Сенатот, пишува грчкиот весник „Етнос“. Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот.

Републиканската партија го задржа мнозинството во Претставничкиот дом

МРТ - 07.11.2012

Републиканската партија ќе го зачува своето мнозинство во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, прогнозира Си Ен Ен врз основа на резултатите од изборите во идточните и централните сојузни ...

Демократите го зачуваа мнозинството во Сенатот на американскиот Конгрес, прогнозира Си Ен Ен

Сител - 07.11.2012

Демократите ќе го зачуваат своето мнозинство во Сенатот на американскиот Конгрес, откако на вчерашните избори за 33 сенаторски места Републиканската партија загуби три мандата, пренесоа светските ...

Републиканската партија го задржа мнозинството во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, прогнозира Си Ен Ен

Сител - 07.11.2012

Републиканската партија ќе го зачува своето мнозинство во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, прогнозира Си Ен Ен врз основа на резултатите од изборите во идточните и централните сојузни ...

Грциja и Кипaр го поздравија реизборот на Барак Обама

Сител - 07.11.2012

Американските Грци повторно влегуваат во Конгресот на САД, но потешка е нивната битка за влез во Сенатот, пишува грчкиот весник „Етнос“. Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот.

Избрана првата сенаторка – лезбијка во САД

Сител - 07.11.2012

Тами Болдвин ќе остане запаметена како првата сенаторка која јавно призна за својата хомосексуалност. Демократката Болдвин во американскиот Сенат ќе ја претставува сојузната држава Висконскин.

Изборите во САД донесоа рекорден број на жени во Сенатот

Сител - 07.11.2012

Најмалку 18 жени сенаторки ќе ја претставуваат нивната држава на Капитол Хил, по победата на демократката Елизабет Ворен во Масачусетц, демократката Тами Болдвин во Висконсин и републиканката Деб ...

Тами Болдвин - првата американска сенаторка-лезбијка

Вечер - 07.11.2012

"Победата на Болдвин го покажува она што повеќето Американци веќе го знаат: кандидатите треба да се проценуваат според нивните квалификации за работата, а не според нивната сексуална ориентација", ...

Избрана првата сенаторка – лезбијка во САД

Точка - 07.11.2012

Тами Болдвин ќе остане запаметена како првата сенаторка која јавно призна за својата хомосексуалност. Демократката Болдвин во американскиот Сенат ќе ја претставува сојузната држава Висконсин.

Грциja и Кипaр го поздравија реизборот на Барак Обама

Курир - 07.11.2012

Американските Грци повторно влегуваат во Конгресот на САД, но потешка е нивната битка за влез во Сенатот, пишува грчкиот весник „Етнос“. Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот.

Си Ен Ен: Демократите го зачуваа мнозинството во Сенатот на американскиот Конгрес

Курир - 07.11.2012

Демократите ќе го зачуваат своето мнозинство во Сенатот на американскиот Конгрес, откако на вчерашните избори за 33 сенаторски места Републиканската партија загуби три мандата, пренесоа светските ...

Грција го поздрави реизборот на Обама

Press24 - 07.11.2012

Американските Грци повторно влегуваат во Конгресот на САД, но потешка е нивната битка за влез во Сенатот, пишува грчкиот весник „Етнос“. Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот.

САД ја доби првата сенаторка-лезбејка

БезПардон - 07.11.2012

Тами Болдвин (50), претставничката на демократите во сојузната држава Висконсин, влезе во историја. Таа е првата американска сенаторка која отворено призна дека е лезбејка, откако претходно го победи ...

Избрана првата сенаторка – лезбијка во САД

Нетпрес - 07.11.2012

Тами Болдвин ќе остане запаметена како првата сенаторка која јавно призна за својата хомосексуалност. Демократката Болдвин во американскиот Сенат ќе ја претставува сојузната држава Висконскин.

Обама и во новиот мандат со поделен Конгрес

Хајд Парк - 07.11.2012

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе мора и во новиот мандат да се соочи со поделениот Конгрес, со оглед на тоа што демократите ја задржаа контролата над Сенатот, а републиканците над ...

Обама и во новиот мандат со поделен Конгрес

Макфакс - 07.11.2012

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе мора и во новиот мандат да се соочи со поделениот Конгрес, со оглед на тоа што демократите ја задржаа контролата над Сенатот, а републиканците над ...

Тами Болдвин првата американска сенаторка лезбејка

Макфакс - 07.11.2012

Претставничката на демократите во сојузната држава Висконсин, Тами Болдвин ќе влезе во историјата имајќи предвид дека е американска сенаторка којашто отворено призна дека е лезбејка, откако го победи ...

Грциja и Кипaр го поздравија реизборот на Барак Обама

Денешен - 07.11.2012

Американските Грци повторно влегуваат во Конгресот на САД, но потешка е нивната битка за влез во Сенатот, пишува грчкиот весник „Етнос“. Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот.

Грција го поздрави реизборот на Обама

Maxim - 07.11.2012

Џон Сарбанис и Гас Брилакис се реизбрани во Конгресот. Ники Цонгас, сопруга на незаборавниот сенатор и претседателски кандадит, Пол Цонгас, исто така, е реизбрана.

ИЗБОРИ: Се бираат и новите сенатори и конгресмени на САД

Фактор - 06.11.2012

Покрај претседателските избори, во САД денеска се бираат и новите сенатори и конгресмени. Во сенатот се гласа за 31 место од 100, а моменталната ситуација е 51 :47 за демократите.

Во САД се гласа и за Пратеничкиот дом и за третина во Сенатот

Макфакс - 06.11.2012

Американците во вторникот освен за претседател на земјата, го избираат и новиот Пратенички дом на Конгресот, како и третина од Сенатот, а во 11 сојузни држави се одржуваат и избори за нови гувернери.