TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрид како воена база

Време - 08.10.2008

Со неформални билатерални средби, синоќа во Охрид почна годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа( СЕДМ) на кој присуствуваат делегации од 12 земји.

Охрид: Денеска официјално отворање на годишниот состанок на министрите за одбрана

Р.С.Европа - 08.10.2008

Денеска во Охрид официјално ќе биде отворен годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ.

Во Охрид почна состанокот на министрите за одбрана од ЈИЕ

Утрински - 08.10.2008

На состанокот присуствува и американскиот секретар за одбрана Гејтс Министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа - СЕДМ од вчера до четврток во Охрид ќе одржат официјален состанок.

Во Охрид средба на министрите за одбрана од Југоисточна Европа

Н.Македонија - 08.10.2008

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс вчера пристигна во Охрид, каде што ќе присуствува на дводневниот годишен состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ, во организација на македонското министерство за одбрана.

МИНИСТРИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЗЕМЈИТЕ ОД ЈИЕ - СЕДМ НА ГОДИШЕН СОСТАНОК

Сител - 08.10.2008

МИНИСТРИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЗЕМЈИТЕ ОД ЈИЕ - СЕДМ НА ГОДИШЕН СОСТАНОК Во Охрид денеска официјално ќе биде отворен годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ, на кој ќе присуствуваат делегации од 12 земји полноправни членки на СЕДМ процесот и четири земји кои ...

Почна годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од ЈИЕ - СЕДМ

Канал5 - 08.10.2008

Охрид, 8 октомври (МИА) - Со обраќање на македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Охрид почна годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа вклучени во процесот СЕДМ.

ЗАВРШИ СОСТАНОКОТ НА МИНИСТРИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

Сител - 08.10.2008

ЗАВРШИ СОСТАНОКОТ НА МИНИСТРИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА Со усвојување на заедничка изјава попладнево во Охрид заврши официјалниот дел од работата на Состанокот на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа (СЕДМ).

Почна состанокот на ЈЕИ во Охрид

Нетпрес - 08.10.2008

Годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа, ќе започне денеска во Охрид. На него ќе учествуваат делегации од 12 земји полноправни членки и четири земји набљудувачи.

Коњановски оствари средби со министрите за одбрана на Украина, Турција, Албанија и Грција

Нетпрес - 08.10.2008

Министерот за одбрана Зоран Коњановски на маргините на годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа, остварил одвоени работни средби со министрите за одбрана на Украина,Турција, Албанија и Грција.

Гејтс: Македонија и Грција итно да најдат решение за името

Нетпрес - 08.10.2008

Македонија и Грција итно да најдат решение за спроот со името, побарал денеска американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс, кој се наоѓа во Охрид на годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа.

Коњановски оствари средби со министрите за одбрана на Црна Гора, Молдавија и државниот секретар на МО на Србија

Нетпрес - 08.10.2008

Коњановски оствари средби со министрите за одбрана на Црна Гора, Молдавија и државниот секретар на МО на Србија Министерот за одбрана Зоран Коњановски, денеска, по официјалното затварање на годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ, оствари одвоени ...

Годишен состанок на министрите за одбрана од ЈИЕ

Макфакс - 08.10.2008

Годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ ќе биде официјално отворен денеска во Охрид. На состанокот ќе присуствуваат делегации од 12 земји, полноправни членки на СЕДМ процесот, како и четири земји кои се со статус на набљудувачи.

Американскиот секретар за одбрана во посета Македонија

Макфакс - 08.10.2008

Секретарот за одбрана на САД, Роберт М. Гејтс денеска треба да ја посети Македонија за да учествува на Состанокот на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа (СЕДМ).

Започна годишниот состанок на СЕДМ

Макфакс - 08.10.2008

Десеттиот годишен состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ, денеска започна во Охрид, јави дописникот на Макфакс. На состанокот учествуваат делегации од 12 земји полноправни членки на СЕДМ процесот и четири земји кои имаат статус на набљудувач.

СЕДМ - Мирот останува главен приоритет

Макфакс - 08.10.2008

Промовирањето на мирот и стабилноста и натаму ќе бидат клучните приоритети за земјите членки на СЕДМ процесот, заклучија министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа денеска во Охрид.

Скопје: Охрид домаќин на состанокот на Министрите за одбрана за Југоисточна Европа

Р.С.Европа - 07.10.2008

Охрид ќе биде домаќин на годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европa.  Sе очекува na sosatnokot да присуствуваат и американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, koj според најавите, ќе има заедничка средба со претседателот Црвенковски, и премиерот Груевски.

Министри ќе го блокираат Охрид

Време - 07.10.2008

Министрите за одбрана на 12 земји-членки на процесот СЕДМ и на четири земји-набљудувачи, заедно со високи претставници на јужното крило на НАТО и на американскиот генерален секретар за одбрана Роберт Гејтс, ќе присуствуваат на годишната средба што ќе се одржува од денеска до четврток во Охрид.

Охрид: Од денеска до четврток годишен состанок на министрите за одбрана од ЈИЕ

Р.С.Европа - 07.10.2008

Охрид од денеска до четврток ќе биде домаќин на годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа вклучени во СЕДМ процесот. На состанокот, покрај министрите за одбрана на државите од регионот, се очекува да присуствува и американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Охрид: Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс пристигна во Македонија

Р.С.Европа - 07.10.2008

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс поладнево пристигна во Охрид. Гејтс во Охрид ќе присуствува на годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ.

Средба на Министрите за одбрана од Југоисточна Европа во Охрид

Алсат-М - 07.10.2008

Дводневен годишен состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ денеска во Охрид, во организација на македонското Министерство за одбрана.

Состојбата на Кавказот и Украина главни теми на конференцијата во Охрид

Алсат-М - 07.10.2008

Дваесет министри за одбрана, заменици-министри и државни секретари утре во Охрид ќе дебатираат на теми поврзани со регионалната стабилност, на 10-та редовна конференција на министрите за одбрана од Југоисточна Европа.

Американскиот секретар Гејтс на регионалната средба во Охрид

Дневник - 07.10.2008

Можно распоредување на Мултинационалната бригада на Југоисточна Европа (СЕЕБРИГ) е главната тема на годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите во регионов (СЕДМ), кој ќе се одржи денеска, во Охрид.

Годишен состанок на министрите за одбрана на земјите од ЈИЕ

Кирилица - 07.10.2008

На состанокот, покрај министрите за одбрана на државите од регионот, ќе присуствуваат и американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, командантот на јужното крило на НАТО со седиште во Неапол Марк Фицџералд, командантот на бригадата на Југоисточна Европа Вирџил Балацеано, грчкиот министер за ...

ГОДИШЕН СОСТАНОК НА МИНИСТИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЗЕМЈИТЕ НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

Сител - 07.10.2008

ГОДИШЕН СОСТАНОК НА МИНИСТИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЗЕМЈИТЕ НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА Охрид деновиве е домаќин на министерскиот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа, САД,и од повеќе други европски земји.

Гејтс прв пат во Охрид

Вечер - 07.10.2008

Секретарот за одбрана на САД, Роберт Гејтс, вчера со огромниот С-17 слета на охридскиот аеродром. Гејтс кој за прв пат претстојува во Македонија, а ќе учествува на годишниот состанок на министрите за одбрана од Југоисточна Европа, кој вчера започна во Охрид.

Средба на Министрите за одбрана од Југоисточна Европа

Макфакс - 07.10.2008

Дводневен годишен состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа – СЕДМ, се одржува од денеска во Охрид, во организација на македонското Министерство за одбрана.

Охрид со посебен режим за министерскиот состанок

Дневник - 06.10.2008

Охрид со посебен режим за министерскиот состанок Охрид од 7 до 9 октомври ќе биде домаќин на СЕДМ - Состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа, на кој ќе присуствуваат и претставници на САД и од повеќе други европски држави.

Годишен состанок на министрите за одбрана на земјите од ЈИЕ

Канал5 - 07.10.2008

Скопје, 7 октомври (МИА) - Охрид од денеска до четврток ќе биде домаќин на годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа вклучени во СЕДМ процесот.

ПО ДЕСЕТТИ ПАТ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ МИНИСТРИТЕ ЗА ОДБРАНА ОД ЗЕМЈИТЕ НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

Сител - 06.10.2008

Овој состанок е десетти по ред и претставува јубилеј, бидејќи годинава, се навршуваат десет години од потпишувањето на договорот за Мултинационалните мировни сили на југоисточна Европа.

Состанок на министрите за одбрана од земјите на ЈИЕ

Вечер - 06.10.2008

Годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа, ќе се одржи од денеска до деветти во Охрид.

Во Охрид состанок на министрите за одбрана од земјите на југоисточна Европа

Нетпрес - 07.10.2008

Годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од југоисточна Европа ќе се одржи од денеска до деветти октомври во Охрид.