TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курдите тврдат дека ИД има војска од 200 илјади лица

24 Вести - 16.11.2014

Џихадистичката групација Исламска држава регрутирала околу 200 илјади лица во својата војска, што е многу повеќе од досегашните проценки на западните разузнавачки служби, изјави Фуад Хусеин, началник на штабот на курдскиот претседател Марсуд Барзани.

„Џихадистот Џон“ ранет при бомбардирањето на сириската граница

Телеграф - 16.11.2014

Џихадистот стана познат во целиот свет по бруталната ликвидација на двајцата британски заробеници, како и на двајцата американски новинари Припадникот на Исламска држава (ИД) познат под прекарот „Џихадист Џон“ е повреден при минатонеделното воздушно ...

Курдите тврдат дека ИД има војска од 200 илјади лица

Телеграф - 16.11.2014

Хусеин истакна дека ИД контролира една третина од ирачката и сириската територија, на кои живеат меѓу десет и 12 милиони луѓе Џихадистичката групација Исламска држава регрутирала околу 200 илјади лица во својата војска , што е многу повеќе од ...

Курдите тврдат дека ИД има војска од 200.000 лица

+инфо - 16.11.2014

Џихадистичката групација Исламска држава регрутирала околу 200.000 лица во својата војска, што е многу повеќе од досегашните проценки на западните разузнавачки служби, изјави Фуад Хусеин, началник на штабот на курдскиот претседател Марсуд Барзани.

Џихадистот Џон ранет на сириската граница

+инфо - 16.11.2014

Припадникот на Исламска држава (ИД) познат под прекарот Џихадист Џон е повреден при минатонеделното воздушно бомбардирање на реонот покрај сириската граница, јавуваат лондонските медиуми. Џихадистот стана познат во целиот свет по бруталната ...

„Џихадистот Џон“ ранет при бомбардирањето на сириската граница

А1 On - 16.11.2014

Припадникот на Исламска држава (ИД) познат под прекарот „Џихадист Џон“ е повреден при минатонеделното воздушно бомбардирање на реонот покрај сириската граница, јавуваат лондонските медиуми.

„Џихадистот Џон“ ранет при бомбардирањето на сириската граница

Сител - 16.11.2014

Припадникот на Исламска држава (ИД) познат под прекарот „Џихадист Џон“ е повреден при минатонеделното воздушно бомбардирање на реонот покрај сириската граница, јавуваат лондонските медиуми.

Курдите тврдат дека ИД има војска од 200 илјади лица

Сител - 16.11.2014

Џихадистичката групација Исламска држава регрутирала околу 200 илјади лица во својата војска, што е многу повеќе од досегашните проценки на западните разузнавачки служби, изјави Фуад Хусеин, началник на штабот на курдскиот претседател Марсуд Барзани.

Британците што војуваат со џихадистите не ќе може да се вратат во земјата

Дневник - 14.11.2014

Британците што како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и во Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Kанбера, британскиот премиер Дејвид Kамерон, пренесува „Гардијан“.

ИСИС и Ал каеда се договориле: престануваат со судирите и заедно ќе се борат против Курдите

МКД - 14.11.2014

Водачите на Исламска држава и на Ал каеда се состанале на северот на Сирија и се договориле да престанат со меѓусебните судири и заедно да им се спротивстават на противниците. Неименувано официјално лице на сириската опозиција рекло дека состанокот ...

Наместо физичко - џихад

Дневник - 14.11.2014

Ирачкиот град Мосул во јуни падна во рацете на Исламската држава (ИД), со што населението падна и во рацете на строгите закони на џихадистите. Милитантите брзо воведоа режим во согласност со својата радикална верзија на исламот, вклучувајќи брутални ...

Британците што војуваат со џихадистите нема да можат да се вратат во Англија

Телеграф - 14.11.2014

Во говор пред пратениците на парламентот на Австралија, Камерон рече дека станува збор за „привремена мерка“ што би важела една-две години Британците кои како припадници на „Исламска држава“ и на џихадистите војуваат во Сирија и во Ирак, не ќе може ...

Британците кои војуваат со џихадистите не ќе може да се вратат во земјата

Алфа - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Британците кои војуваат за џихадистите нема да можат да се вратат во земјата

Точка - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

ИД и Ал Нусра постигнаа договор за заеднички акции во Сирија

А1 On - 14.11.2014

Лидерите на сунитските џихадистички групи, Ислсмска држава и Фронтот Ал Нусра, кој е поврзан со Ал Каеда, минатата недела одржале средба во северна Сирија на која се договориле да ги запрат меѓусебните борби и да преземаат заеднички акции против ...

Британците кои војуваат со џихадистите не ќе може да се вратат во земјата

А1 On - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Британците кои војуваат за џихадистите нема да можат да се вратат во земјата

Нетпрес - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Забранет влез во земјата на Британците што војуваат со џихадистите

Република - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

ИД и Ал Каеда договориле заедничка борба?

Република - 14.11.2014

Претставници на екстремистичката група Исламска држава и терористичката организација Ал Каеда имале средба во Сирија кадешто се договориле да престанат да се борат едни против други и заеднички да им се спротистават на противниците, соопштиле вчера ...

Британците кои војуваат со џихадистите нема да можат да се вратат назад во земјата

Press24 - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Кој војува за џихадисти, нема назад во Британија!

Вечер - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Британците кои војуваат со џихадистите не ќе може да се вратат во земјата

Денешен - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Британците кои војуваат со џихадистите нема да можат да се вратат назад во земјата

Maxim - 14.11.2014

Британците кои како припадници на Исламска држава и на џихадистите војуваат во Сирија и Ирак, не ќе може да се вратат во Велика Британија, изјави во Канбера, британскиот премиер Дејвид Камерон.

Се здружуваат ИД и Ал Нусра за акции во Сирија

Телеграф - 13.11.2014

Според сирискиот опозициски претставник, средбата меѓу лидерите на двете групации се одржала на 2 ноември во селото Атареб западно од Алепо Лидерите на сунитските џихадистички групи, Ислсмска држава и Фронтот Ал Нусра, кој е поврзан со Ал Каеда, ...

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

+инфо - 13.11.2014

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“.

ИД доби моќен сојузник

Н.Македонија - 13.11.2014

Исламската држава(ИД) и Фронтот Ал Нусра постигнаа договор за заеднички акции во Сирија Лидерите на сунитските џихадистички групи, Исламска држава и Фронтот Ал Нусра, кој е поврзан со Ал Каеда, минатата недела одржале средба во северна Сирија на ...

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

А1 On - 13.11.2014

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Либертас - 13.11.2014

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Сител - 13.11.2014

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Турција и жртва и извозник на џихадисти?

Вечер - 13.11.2014

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде шТо се смета дека дејствуваат „заспани" терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос".

ЕУ и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Денешен - 13.11.2014

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Активисти: најмалку 860 загинати во досегашните напади под американско раководство во Сирија

Глас на Америка - 12.11.2014

Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека вистинската бројка би можела да биде многу повисока, како и дека вклучува најмалку 50 цивили Сириски активисти наведуваат дека во седумте недели, колку што траат воздушните напади под ...

„Форбс“: ИД е најбогата терористичка организција

Алфа - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, ...

Која е најбогата терористичка организција?

Телеграф - 12.11.2014

На врвот на листата најбогати терористички организации се наоѓа „Исламска држава“, пишува израелското издание на списанието „Форбс“ Исламистичката групација „Исламска држава“ е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави ...

„Форбс“: ИД е најбогата терористичка организација

Н.Македонија - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава(ИД) е на врвот на листата на најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“ Според списанието, ИД има годишен приход од околу две милијарди долари, со што у пред ...

Форбс: Исламска држава е најбогата терористичка организација

Точка - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието "Форбс". Според списанието организацијата има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад ...

„Форбс“: ИД е најбогата терористичка организација

+инфо - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава (ИД) е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието, ИД има годишен приход од околу два милиона долари, со што е далеку зад ...

ИД е најбогата терористичка организција

А1 On - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините ...

Досега во воздушните напади во Сирија загинале 865 лица

А1 On - 12.11.2014

Во воздушните напади на меѓународната коалиција, предводена од САД во Сирија, загинале 865 луѓе, вклучувајќи 50 цивили, од почетокот на кампањата против џихадистите на групата Исламска држава (ИД) во септември, соопшти денеска Сирискиот центар за ...

Форбс: ИД се најбогати терористи

Курир - 12.11.2014

Исламистичката групација ИД е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините конкуренти.

Форбс: Исламската држава ги има најбогатите терористи

Нетпрес - 12.11.2014

Исламистичката групација ИД е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините конкуренти.

Сирија: Најмалку 865 лица загинаа во воздушните напади

Курир - 12.11.2014

Најмалку 865 луѓе, вклучувајќи 50 цивили загинале во воздушните напади на меѓународната коалиција, предводена од САД во Сирија, од почетокот на кампањата против џихадистите на групата Исламска држава во септември, соопштија од Сирискиот центар за ...

Форбс: ИД се најбогати терористи

Press24 - 12.11.2014

Исламистичката групација ИД е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините конкуренти.

ИД од продажба на нафта секој ден заработува по 2 милиони долари

Република - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините ...

„Форбс“: ИД е најбогата терористичка организција

еМагазин - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините ...

Имаме милиони и ќе убиваме!

Вечер - 12.11.2014

Исламистичката групација ИД е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс". Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините конкуренти.

„Форбс“: ИД е најбогата терористичка организција

Денешен - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините ...

Досега во воздушните напади во Сирија загинале 865 лица

Денешен - 12.11.2014

Во воздушните напади на меѓународната коалиција, предводена од САД во Сирија, загинале 865 луѓе, вклучувајќи 50 цивили, од почетокот на кампањата против џихадистите на групата Исламска држава (ИД) во септември, соопшти денеска Сирискиот центар за ...

„Форбс“: Исламската Држава е најбогата терористичка организaција

Lider - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации, објави израелското издание на списанието „Форбс“. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините ...

Најбогата терористичка организација е исламистичката организација "ИД"

Maxim - 12.11.2014

Исламистичката групација Исламска држава е на врвот на листата најбогати терористички организации. Според списанието ИД има годишен приход од околу два милиони долари, со што е далеку зад нејзините конкуренти.

ИРАН: Му нудиме помош на Ирак во борбата против „Исламска држава“

Телеграф - 10.11.2014

Во борбата против тероризмот мораме да ги употребиме сите средства. Иран е подготвен да му помогне на Ирак со сите свои средства, истакна иранскиот потпретседател Ешак Џахангири Владата во Техеран ...

Иран му понуди помош на Ирак во борбата против ИД

Н.Македонија - 10.11.2014

Владата во Техеран денеска соопшти дека е подготвена да им помогне на ирачките власти во борбата против џихадистите од групата Исламска држава(ИД) Иранскиот потпретседател Ешак Џахангири му даде ...

Иран му понуди помош на Ирак во борбата против ИД

А1 On - 10.11.2014

Владата во Техеран денеска соопшти дека е подготвена да им помогне на ирачките власти во борбата против џихадистите од групата Исламска држава (ИД). Иранскиот потпретседател Ешак Џахангири му даде вакво ветување на својот ирачки колега и поранешен ...

Иран му понуди помош на Ирак во борбата против ИД

+инфо - 10.11.2014

Владата во Техеран денеска соопшти дека е подготвена да им помогне на ирачките власти во борбата против џихадистите од групата Исламска држава (ИД). Иранскиот потпретседател Ешак Џахангири му даде вакво ветување на својот ирачки колега и поранешен ...

Иран понуди помош за Ирак во борбата против ИД

Курир - 10.11.2014

Денеска Владата во Техеран соопштила дека е подготвена да им помогне на ирачките власти во борбата против џихадистите од групата Исламска држава. - Во борбата против тероризмот мораме да ги ...

Иран ќе му помогне на Ирак во борбата против џихадистите

Нетпрес - 10.11.2014

Владата во Техеран денеска соопшти дека е подготвена да им помогне на ирачките власти во борбата против џихадистите од групата Исламска држава (ИД), објави МИА. Иранскиот потпретседател Ешак Џахангири му даде вакво ветување на својот ирачки колега и ...