TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа на извештајот на ЕК: Загрижувачки пораки од Брисел

Телма - 10.11.2016

Заклучокот на Брисел дека Македонија назадува најмногу во регионот додека нашите соседи напредуваат кон Европската Унија е убедливо најзагрижувачки досега. Препораката за започнување преговори која практично е замрзната од лани, сега едвај се ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

24 Вести - 09.11.2016

Европската комисија денеска треба да ги објави годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија. Македонија, како и во претходните седум извештаи очекува нова препорака за отворање на преговорите за членство во ...

ЕУ повторно со условена препорака за Македонија

Глас на Америка - 09.11.2016

Овојпат, во прашање се три критериуми БРИСЕЛ — Македонија, по 8-ма пат, доби препорака за старт на преговори за членство во ЕУ. Но, и овогодишната, како и претходната е условена. Овојпат, со три критериуми: одржување на кредибилни избори на 11-ти ...

ЕК: Примената на “Прибе” услов за препораката

Нова ТВ - 09.11.2016

Македонија повторно доби условена препорака и куп критики. Препорака условена со избори што ќе бидат признаени од меѓународната заедница, условена со примена на договорот од Пржино и условена со примена на препораките што пред година и половина ни ...

ЕК со извештај за напредокот на земјите кандидати

Р.С.Европа - 09.11.2016

Европската комисија денеска треба да ги објави годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија. Македонија, како и во претходните седум извештаи очекува нова препорака за отворање на преговорите за членство во ...

Нова условена препорака од ЕУ, со старите услови

Deutsche Welle - 09.11.2016

Останува условената препорака за Македонија за почеток на преговори за членство во ЕУ. Европската Комисија. Веродостојни избори на 11 декември се клучен предуслов. Македонија доби уште една условена препорака од Европската Комисија во годишниот ...

ЕК: Македонија со нова условена препорака и многу критики

МКД - 09.11.2016

Европската комисија и оваа година ја повтори условената препорака за членство на Македонија во Европската Унија. Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан кој го презентираше извештајот за Македонија изјави дека препораката зависи ...

Европската комисија препорача отворање преговори со Албанија

Правдико - 09.11.2016

Eвропската комисија препорача отворање преговори за Албанија. Според извештајот, се оценува дека Албанија постигнала значителен напредок во исполнувањето на петте клучни критериуми за почеток на пристапните преговори.

Хан: Позитивна препорака за почеток на преговорите, но во зависност од имплементацијата на Пржинскиот договор

Правдико - 09.11.2016

Европската комисија (ЕК) ја задржува позитивната препорака за Македонија за почеток на пристапните преговори за членство, но истата како и минатата година зависи од целосната имплементација на Пржинскиот договор, порача во средата еврокомесарот за ...

Хан: Позитивна препорака за почеток на преговорите, но во зависност од имплементацијата на Пржинскиот договор

А1 On - 09.11.2016

Европската комисија (ЕК) ја задржува позитивната препорака за Македонија за почеток на пристапните преговори за членство, но истата како и минатата година зависи од целосната имплементација на Пржинскиот договор, порача во средата еврокомесарот за ...

Албанија доби препорака за почнување на преговорите

ТВ21 - 09.11.2016

Eвропската комисија препорача отворање преговори за Албанија. Според извештајот, се оценува дека Албанија постигнала значителен напредок во исполнувањето на петте клучни критериуми за почеток на пристапните преговори.

Албанија доби условна препорака за почетокот на преговорите за влез во ЕУ, Хан ја критикуваше Турција

Кајгана - 09.11.2016

Европската комисија денеска ги усвои годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија, во којшто се истакнува, меѓу другото, и дека за Албанија е дадена условна препорака за отворање на пристапните преговори.

ЕК со извештај за Македонија

Тера - 09.11.2016

Европската комисија денеска треба да ги објави годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија. Македонија, како и во претходните седум извештаи очекува нова препорака за отворање на преговорите за членство во ...

Албанија доби препорака за почнување на преговорите

Фокус - 09.11.2016

Во последниот извештај за Албанија, Eвропската комисија препорача отворање преговори за членство во Европската унија. Оценето е дека Албанија постигнала значителен напредок во исполнувањето на петте клучни критериуми за почеток на пристапните ...

Хан: Македонија ја задржува позитивната препорака за почеток на преговорите

Кајгана - 09.11.2016

„Европската комисија (ЕК) ја задржува позитивната препорака за Македонија за почеток на пристапните преговори за членство, но исто како и минатата година зависи од целосната имплементација на Пржинскиот договор“, порача во еврокомесарот за соседска ...

СДСМ: Ќе ја одблокираме препораката, Македонија ќе биде вистинска европска земја

+инфо - 09.11.2016

Во Извештајот јасно се посочува дека корупцијата е широко распространета и уште претставува сериозен проблем за земјата, а судството сериозно назадува Интегрално го објавуваме соопштението на СДСМ во врска со извештајот на ЕК за Македонија: ...

Хан денеска ќе испорача уште една условена препорака

+инфо - 09.11.2016

Прескоференцијата на која ќе се објават извештаите за наредокот е закажана за во 13:30 часот. Европската комисија денеска треба да ги објави годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија.

Извештај на ек за Македонија: условена препорака со договорот од Пржино и итните реформски приоритети

ТВ21 - 09.11.2016

Македонија доби уште една условена препорака за членство во Унијата. Годинава таа е условена со целосна примена на договорот од Пржино, со спроведување на фер и демократски избори и фокусирање на клучните реформски приоритети.

ЕК: Албанија напредува во исполнувањето на условите за почеток на преговори со ЕУ

+инфо - 09.11.2016

Европската комисија препорача „условно започнување“ на преговорите за членство на Албанија во ЕУ. Европската комисија препорача „условно започнување“ на преговорите за членство на Албанија во ЕУ, се наведува во денеска објавениот извештај за ...

СДСМ: Ќе ја одблокираме препораката, Македонија ќе биде вистинска европска земја

А1 On - 09.11.2016

Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со ...

ЕК ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Алфа - 09.11.2016

Комисијата ѝ дава препорака на Македонија, но условена со спроведување на договорот од Пржино и со имплементирање на итните реформи. Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство ...

ЕК ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Сител - 09.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...

ЕК ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Курир - 09.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...

СДСМ: Ќе ја одблокираме препораката, Македонија ќе биде вистинска европска земја

Точка - 09.11.2016

Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред, а поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со ...

Хан: Позитивна препорака за почеток на преговорите, но во зависност од имплементацијата на Пржинскиот договор

Точка - 09.11.2016

Европската комисија ја задржува позитивната препорака за Македонија за почеток на пристапните преговори за членство, но истата како и минатата година зависи од целосната имплементација на Пржинскиот договор, порача во средата еврокомесарот за ...

Албанија доби условна препорака за почетокот на преговорите за пристапување на ЕУ, Хан ја критикуваше Турција

Точка - 09.11.2016

Европската комисија во средата ги усвои годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија, во којшто се истакнува, меѓу другото, и дека за Албанија е дадена условна препорака за отворање на пристапните преговори.

ЕК: Албанија напредува во исполнувањето на условите за почеток на преговори со ЕУ...

Н.Македонија - 09.11.2016

ЕК: Албанија напредува во исполнувањето на условите за почеток на преговори со ЕУ Европската комисија препорача „условно започнување“ на преговорите за членство на Албанија во ЕУ, се наведува во денеска објавениот извештај за напредокот на земјата.

Осма препорака за членство во ЕУ – условена со кредибилни избори

Канал5 - 09.11.2016

Македонија ја доби осмата препорака за почеток на преговорите за членство во Европската унија. На оваа тема во Дневникот, Ѓорѓи Томиќ разговараше со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Препораката условена со фер избори

Вест - 09.11.2016

Нова условена препорака доби Македонија за почетокот на преговорите за членство во Европската Унија. Препораката е условена со целосна примена на договорот од Пржино, односно спроведување кредибилни избори на 11 декември и формирање нова Влада.

Македонија со нова условена препорака од ЕК - услов се изборите и итните реформски приоритети

Алфа - 09.11.2016

Препораката, според еврокомесарот Јоханес Хан, е резултат на неодамнешните позитивни чекори за надминување на политичката криза во земјава, пред се Договорот од Пржино и изборите в декември, на кои се гледа како на витална можност за надминување на ...

СДСМ: По 11 декември Македонија ќе се врати на вистинскиот пат кон ЕУ

Локално - 09.11.2016

Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со ...

Албанија доби препорака за почнување на преговорите со ЕУ

Локално - 09.11.2016

Хан денеска при презентирањето на извештаите за напредокот, комесаротпотврди дека Албанија добива препорака од Еврокомисијата за отворање на преговорите за членство во ЕУ. Како главна причина за напредокот се наведени реформите во судството.

(ВИДЕО) Хан : Условената препорака останува-веродостојни избори, целосно спроведување на “Пржино” и итните реформи …

Локално - 09.11.2016

Европската комисија и оваа година ја повтори условената препорака за членство на Македонија во Европската Унија. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, кој го презентираше извештајот за Македонија, рече дека земјата мора да ...

СДСМ: По 11 декември Македонија ќе се врати на вистинскиот пат кон ЕУ

Мета - 09.11.2016

Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со ...

СДСМ: Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака

Стандард - 09.11.2016

„Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со ...

ЕК ќе го објави годишниот извештај за Македонија

МРТ - 09.11.2016

Осмата препорака на Еврокомисијата за почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, како и минатата година, ќе биде условена... Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за ...

Европската комисија препорача отворање преговори со Албанија

Бриф - 09.11.2016

Eвропската комисија препорача отворање преговори за Албанија. Според извештајот, се оценува дека Албанија постигнала значителен напредок во исполнувањето на петте клучни критериуми за почеток на пристапните преговори.

СДСМ: Ќе ја одблокираме препораката

Репортер - 09.11.2016

Соопштение на СДСМ: Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток ...

Нова условена препорака за Македонија, кредибилни избори и реформи за побрз пат кон ЕУ

Позитив.мк - 09.11.2016

Македонија доби уште една позитивна, но условена препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ од страна на Европската комисија која во најновиот извештај за напредокот на земјата нотира бројни недоследности во правосудството, поделбата ...

Условна препорака за Македонија од Брисел

Стандард - 09.11.2016

Европската комисија и оваа година ја повтори условената препорака за членство на Македонија во Европската Унија. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, нагласи дека земјата мора да ги исполни сите услови предвидени со Договорот од Пржино.

СДСМ: Ќе ја одблокираме препораката, Македонија ќе биде вистинска европска земја

Макфакс - 09.11.2016

Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред, а поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток на преговори со ...

Хан во ЕП: Нова условена препорака за Македонија

Репортер - 09.11.2016

Македонија повторно доби условена препорака. Ова го порвдри и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во говорот во Европскиот парламент. -Препорака условена со избори што ќе бидат признаени од меѓународната заедница, условена со примена на ...

ЕК го објавува извештајот за напредокот на Македонија

Макфакс - 09.11.2016

Европската комисија (ЕК) во среда ќе го претстави годинешниот извештај за напредокот на Македонија на патот кон Европската унија (ЕУ), а како и минатата година, се очекува земјата повторно да добие условена препорака за почеток на пристапните ...

Стари услови, нова препорака за Македонија

Вечер - 09.11.2016

Препораката, втора година по ред е условена, а овој пат со целосно исполнување на политичкиот договор од Пржино, преку спроведување на кредибилни избори на 11 декември, како и имплементација на Итните реформски приоритети од ЕК.

Европската комисија препорача отворање преговори со Албанија

Мета - 09.11.2016

Eвропската комисија препорача отворање преговори за Албанија. Според извештајот, се оценува дека Албанија постигнала значителен напредок во исполнувањето на петте клучни критериуми за почеток на пристапните преговори.

Европската комисија ја повтори условената препорака за Македонија

Мета - 09.11.2016

Европската комисија и оваа година ја повтори условената препорака за членство на Македонија во Европската Унија. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, кој го презентираше извештајот за Македонија, рече дека земјата мора да ...

Хан: Позитивна препорака за почеток на преговорите, но во зависност од имплементацијата на Пржинскиот договор

Макфакс - 09.11.2016

Европската комисија (ЕК) ја задржува позитивната препорака за Македонија за почеток на пристапните преговори за членство, но истата како и минатата година зависи од целосната имплементација на Пржинскиот договор, порача во средата еврокомесарот за ...

Албанија доби условна препорака за почетокот на преговорите за пристапување на ЕУ, Хан ја критикуваше Турција

Макфакс - 09.11.2016

Европската комисија во средата ги усвои годишните извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската унија, во којшто се истакнува, меѓу другото, и дека за Албанија е дадена условна препорака за отворање на пристапните преговори.

Македонија доби уште една условена препорака

МРТ - 09.11.2016

Македонија доби уште една условена, и осма по ред, препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ. Во годинашниот извештај за наредок, како предуслов за прогрес во евроинтеграциите се наведени целосното исполнување на договорот од Пржино, ...

ЕК ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Lider - 09.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на Македонија за членство во ЕУ

Пулс24 - 09.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...

„Условно започнување“ на преговорите за членство на Албанија во ЕУ

еМагазин - 09.11.2016

Европската комисија препорача „условно започнување“ на преговорите за членство на Албанија во ЕУ, се наведува во денеска објавениот извештај за напредокот на земјата. Претставувајќи го извештајот, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан истакна ...

Нова условена препорака од ЕУ, со старите услови

Канал 77 - 09.11.2016

Останува условената препорака за Македонија за почеток на преговори за членство во ЕУ. Европската Комисија. Веродостојни избори на 11 декември се клучен предуслов – пренесува Дојче веле. Македонија доби уште една условена препорака од Европската ...

ЕК денеска ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, но и втора условена

Телевизија Нова - 09.11.2016

Европската комисија ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

Македонија доби условена препорака за преговори

Телевизија Нова - 09.11.2016

,,Сега, за земјата во која најмногу инвестирав последниот период“- вака еврокомесарот за проширување Јохан Хан ја почна генералната оценака по извештајот за Македонија во кој препораката за отпочнување на пристапните преговори за членство во унијата ...

СДСМ: Ќе ја одблокираме препораката, Македонија ќе биде вистинска европска земја

Либертас - 09.11.2016

Соопштение на СДСМ: Катастрофалните политики на Никола Груевски и фамилијата ја држат Македонија заглавена во евроинтеграциските процеси веќе осма година по ред. Поради коруптивната и неодговорна власт повторно добивме условена препорака за почеток ...

Хан во ЕП: Нова условена препорака за Македонија – целосна имплементација на Договорот од Пржино и ургентинтни реформи

Либертас - 09.11.2016

Македонија повторно доби условена препорака. Ова го порвдри и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во говорот во Европскиот парламент. -Препорака условена со избори што ќе бидат признаени од меѓународната заедница, условена со примена на ...

Како и лани, примената на Прибе извештајот услов за препораката

Нова ТВ - 08.11.2016

Јоханес Хан, комесарот за проширување, во среда на пладне ќе го објави новиот извештај на Европската комисија (ЕК) за Македонија, нашите соседи од Балканот и Турција. Како што пишуваше НОВА на 29 септември годинава, се очекува дека во среда, како и ...

ЕК утре ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, но и втора условена

МКД - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

ЕК утре ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, но и втора условена

Правдико - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

Еврокомисијата утре ќе ги објави извештаите за напредокот – за Македонија нова условена препорака

Капитал - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување – Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за отворање на преговорите за ...

Утре ЕК ќе даде условена препорака - изборите да бидат фер и демократски

+инфо - 08.11.2016

Официјалната прес-конференција на Хан во ЕК се очекува да се одржи утре околу 13 часот. Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, ...

Ек утре ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, но и втора условена

ТВ21 - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

Европската комисија денес ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Телеграф - 08.11.2016

Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во ...

ЕУ со нови извештаи, Македонија со осма препорака и втора условена

Точка - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

ЕК утре ќе ги објави прогрес-извештаите: Македонија со осма препорака, втора условена

Вест - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

ЕК го објавува извештајот за напредокот на Македонија

Точка - 08.11.2016

Европската комисија денеска ќе го претстави годинешниот извештај за напредокот на Македонија на патот кон Европската унија, а како и минатата година, се очекува земјата повторно да добие условена препорака за почеток на пристапните преговори, ...

ЕК ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Канал5 - 08.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија: „Кредибилни и признаени парламентарни избори на 11 декември 2016 година“

Локално - 08.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...

Денеска втора условена препорака за Македонија од Брисел

Локално - 08.11.2016

Се очекува денеска Комисија да ја повтори условената препорака, условена со целосна примена на договорот од Пржино, фер и демократски избори и примена на Итните реформски приоритети т.е. извештајот на групата експерти предводена од Рајнхард Прибе.

Македонија со осма препорака, но и втора условена: Хан денес ќе ги објави извештаите за напредокот

Република - 08.11.2016

Европската комисија денес ќе ги објави најновите извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за отворање ...

ЕК ќе излезе со извештаи за напредок - какви се очекувањата за Македонија?

Фактор - 08.11.2016

Европската комисија утре ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за отворање на преговорите за ...

Хан денес ќе ги објави извештаите за напредокот

Вечер - 08.11.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска извештаите ќе ги претстави пред Еврокомисијата, а потоа и официјално ќе ги претстави пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент. Неговата прес-коференција е најавена за во 13.30 часот Европската ...

ЕУ со нови извештаи, Македонија со осма перпорака и втора условена

Нетпрес - 08.11.2016

Осмата препорака на Еврокомисијата за почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, овојпат, како и минатата година, ќе биде условена, со тоа што ќе биде потврдена доколку се спроведат фер и демократски предвремени парламентарни избори во ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот: Кои ќе бидат препораките за Македонија

еМагазин - 08.11.2016

Европската комисија ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака за ...

Во очекување на 8 препорака од ЕК и овојпат условена

Телевизија Нова - 08.11.2016

Земјава утре очекува 8 по ред препорака за почеток на преговорите со европската унија, овојпат условена со спроведување на фер и демократски избори на 11 декември. Ако лани комесарот за проширување Јоханес Хан услови со спроведување на договорот од ...

ЕК ќе го објави прогрес-извештајот за Македонија

Телевизија Нова - 08.11.2016

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, ја очекува нова препорака ...