TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција го информирала Багдад за дипломатските контакти со САД

А1 - 27.04.2003

Британскиот весник „Сандеј тајмс“ пишува дека неговите новинари откриле документи во Ирак кои докажуваат дека Франција редовно го информирала режимот на Садам Хусеин за контактите со американските официјални претставници. Документите, кои биле откриени во ирачкото Министерство за надорешни работи ...

Нема договор со Tарик Азиз

А1 - 26.04.2003

Вестите дека на доскорешниот заменик - премиер на Ирак Тарик Азиз може да му се понуди азил во Британија како замена за информациите каде се наоѓа Садам Хусеин, претставник на британското Министерство за внатрешни работи го оквалификува како „глупост“.

Не е лесно да личиш на Садам

Вест - 26.04.2003

БАГДАД (Ројтерс) - Луѓето кои личеле на Садам Хусеин можеби имале привилегии пред повеќе од еден месец, меѓутоа сега тие може само да имаат проблеми. Додека американските сили трагаат по исчезнатиот ирачки лидер, секој човек што личи на Садам е потенцијална цел на сослушување.

Американските сили вчера во Багдад го уапсија Тарик Азиз.

Вест - 26.04.2003

ВАШИНГТОН, 26 април (АП)-Азиз, поранешен заменик премиер и министер за надворешна политика под управата на Садам Хусеин. Тој е 12-тиот од американскиот список на 55-те најбарани Ирачани кого го уапсија американските сили. Азиз поради неговата висока улога во минатиот режим би можел да биде значаен ...

И маринци и новинари краделе во Багдад

Утрински - 26.04.2003

По анархијата што ги зафати ирачките градови по падот на режимот на Садам Хусеин КАМП АС САЈЛИЈА - Американската војска сослушува некои од своите војници поради наводната кражба на дел од пленот од повеќе милиони долари во готовина, што беше пронајден во Багдад, изјави портпарол на централната ...

Човек на Садам во британскиот парламент

Утрински - 26.04.2003

Голема афера на еден лабуристички пратеник ја тресе Велика Британија Томислав Ивановски ЛОНДОН - Британската јавност со денови на ред се занимава со откритието на весникот "Дејли телеграф" за тоа дека еден пратеник на владејачката Лабуристичка партија повеќе години примал пари од режимот на Садам ...

Се предаде Тарек Азиз, "лицето" на режимот на Садам

Дневник - 26.04.2003

БАГДАД На американските трупи во Багдад вчера им се предаде Тарек Азиз, вицепремиер во соборената Влада на Садам Хусеин, јави Ројтерс. Азиз, најистакнатата личност во ирачкиот режим, сепак беше дури на 43-то место на американскиот список со 55 најбарани ирачки функционери.

Тарик Азиз им се предал на Американците

А1 - 25.04.2003

Поранешниот ирачки вицепремиер Тарик Азиз, еден од најпознатите личности од старата гарда на режимот на Садам Хусеин, синоќа им се предаде на американските сили во Багдад, објавија неименувани американски претставници. Американците очекуваат од Азиз многу разузнавачки информации, посебно околу ...

Ирак со нова влада од следната недела

Вест - 25.04.2003

БАГДАД, 25 април, (Ројтерс) - Американскиот администратор Џеј Гарнер вчера соопшти дека процесот за формирање на ирачката владата ќе почне до крајот на следната недела.... БАГДАД, 25 април, (Ројтерс) - Американскиот администратор Џеј Гарнер вчера соопшти дека процесот за формирање на ирачката ...

Од Ирачаните се бара да се вратат на работа

Утрински - 25.04.2003

Одржан состанок меѓу тимот од САД за реконструкција и околу 60 академици и лидери од Ирак БАГДАД - Шефот на американската администрација Џеј Гарнер вчера ги повика Ирачаните да се вратат на работа, по завршувањето на тринеделната војна со која беше соборен Садам Хусеин и остави голем дел од земјата ...

Во идната недела ќе почне формирање на ирачката влада

Утрински - 25.04.2003

Според американскиот администратор Џеј Гарнер БАГДАД - Американскиот администратор Џеј Гарнер вчера изјави дека процесот за формирање на влада во Ирак ќе почне кон крајот на следната недела. "Мислам дека ќе забележите процесот на создавање влада веќе следната недела. Во неа ќе земат учество Ирачани.

Уапсени уште тројца клучни ирачки официјални лица

Утрински - 25.04.2003

Се пополнува американската листа од 55 најбарани Ирачани Уште тројца ирачки официјални лица кои се наоѓаа на американската листа од 55 најбарани лица на режимот на Садам Хусеин се уапсени, соопшти американската централна команда.

САД уапсиле 11 од 55-те најбарани Ирачани

А1 - 24.04.2003

САД вчера уапсиле 11 припадници на поранешниот ирачки режим, од вкупно 55 лица кои се наоѓаат на „црната листа“ на американската команда. Уапсени се: Тимот на американскиот генерал во пензија Џеј Гарнер денеска започна серија разговори со локалните лидери во Багдад, чии имиња не се соопштени.

Хун: Садам веројатно е во Ирак

Вест - 24.04.2003

Ум Каср, 24 април - Британскиот министер за одбрана Џеф Хун изјави дека Садам Хусеин најверојатно се уште е во Ирак. Вчера во ирачкото пристаниште Ум Каср, Хун истакна дека оваа информација не е потврдена, туку е најверојатна претпоставка.

Администрацијата на Буш ги потцени ирачките шиити

Дневник - 24.04.2003

ИЗВЕШТАЈ НА "ВАШИНГТОН ПОСТ" Американските функционери што ја планираат иднината на Ирак по соборувањето на Садам Хусеин ја потцениле моќта на шиитското мнозинство и не се подготвени да спречат формирање антиамериканска фундаменталистичка власт, јави Ројтерс, пренесувајќи извештај на весникот ...

Шиитите повторно на аџилак во Багдад и Карбала

Вест - 23.04.2003

Додека американските сили држат еден од најопасните полковници на Садам Хусеин стотици илјади шиитски муслимани и натаму се движеа кон двата свети града на годишниот аџилак што беше забранет за време.......... БАГДАД / КАРБАЛА, 23 април, (АП) - Додека американските сили држат еден од најопасните ...

Садам Хусеин жив и здрав

А1 - 22.04.2003

Поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин пред три дена бил виден жив и здрав, јави американската телевизија „ABC“ повикувајќи се на информации од Ирачкиот национален конгрес, главната опоцизиона група против поранешниот ирачки режим.

Пензионираниот американски генерал Гарнер нов администратор на Ирак

Вест - 22.04.2003

Багдад, 22 април - Привремениот цивилен администратор во повоен Ирак, американскиот генерал во пензија Џеј Гарнер вчера допатува во Багдад. "Ова е голем ден за Ирак и за мене лично", изјави Гарнер по ................ Багдад, 22 април - Привремениот цивилен администратор во повоен Ирак, ...

Садам ловел риба со гранати

Вест - 22.04.2003

ВАШИНГТОН, (АФП) - Една од омилените разоноди на Садам Хусеин бил риболовот, меѓутоа наместо трска за рибарење тој користел гранати, - вака го прикажува францускиот филмаџија Жоел Солер којшто успеал да направи снимки од приватниот живот на ирачкиот лидер.

Хусеин е во Ирак, тврди Чалаби

Утрински - 22.04.2003

Потрага ЛОНДОН - Соборениот ирачки лидер Садам Хусеин сў уште е во Ирак, изјави вчера главниот ирачки лидер на опозицијата Ахмад Чалаби за Радио Би-Би-Си. "Да, тој се наоѓа во Ирак. Се движи наоколу", изјави Чалаби кој се наоѓа на чело на Ирачкиот национален конгрес.

Американскиот прокуратор Гарнер пристигна во Багдад

Утрински - 22.04.2003

Вашингтон го испрати во Ирак својот администратор БАГДАД - Пензионираниот генерал кој ќе ја надгледува реконструкцијата на Ирак вчера пристигна во Багдад, ја посети болницата која беше ограбена, и вети дека ќе ги обнови основните служби во главниот град.

Единствениот жив зетот на Садам се врати од Сирија и се предаде

Дневник - 22.04.2003

лов на ираЧкиот диктатор и неговата дружина Единствениот жив зет на ирачкиот лидер Садам Хусеин завчера се врати од Сирија во Ирак и им се предаде на полицајците на Ирачкиот национален конгрес во Багдад, јави Ројтерс. Американските сили во Ирак, во меѓувреме, објавија дека го уапсиле и министерот ...

Ирачаните ќе го бришат Садам од палатата на вавилонскиот крал тула по тула

Дневник - 22.04.2003

ВАВИЛОНИЈА Жителите на Ирак настојуваат да ја избришат целата иконографија што зад себе ја остави соборениот диктатор Садам Хусеин, а во древниот град Вавилон тие ќе мора да го направат тоа тула по тула - Садам го врежа своето име во палатата на кралот Набуходоносор, јави Ројтерс.

Привремениот цивилен администратор пристигна во Ирак

А1 - 21.04.2003

Точно еден месец по почетокот на војната, привремениот цивилен администратор во повоен Ирак, американскиот генерал во пензија Џеј Гарнер (64) денеска допатува во Багдад. „Ова е голем ден за Ирак и за мене лично“, рече Гарнер по пристигнувањето, чија администрација ќе брои 400 воени лица, дипломати, ...

Уапсен поранешен ирачки министер

А1 - 21.04.2003

Американските сили го уапсија поранешниот ирачки министер за образование и научно истражување Абд ал-Гафар, 43-от од 55-те најбарани претставници на поранешниот ирачки режим, јавија агенциите. Лидерот на опозициониот Ирачки национален конгрес Ахмед Чалаби изјави за „BBC“ дека од време на време ...

Парче од Садам за награда

Вест - 21.04.2003

ЛОНДОН (Ројтерс) - Британскиот таблоид "Сан" во завчерашниот број објави наградна игра во која читателите имаат шанса да купат парче од џиновската бронзена статуа на ирачкиот претседател Садам Хусеин што беше соборена во Багдад.

САД и сојузниците деновиве ќе прогласат победа во Ирак

Вест - 21.04.2003

Жив ли е Садам? - Абу Даби ТВ завчера емитуваше снимка од ирачкиот лидер снимен како качен а кола се вози низ улиците во Багдад на 9 април, денот кога американските трупи го зазедоа градот... БАГДАД, 21 април (Ројтерс) - САД и нивните сојузници ќе прогласат победа во војната против Ирак во ...

Неделава САД и сојузниците ќе прогласат победа во војната со Ирак

Утрински - 21.04.2003

Најава на австралискиот министер за надворешни работи, Александер Доунер БАГДАД - Австралија која е сојузник во војната, вчера соопшти дека САД и нејзините сојузници ќе прогласат победа во војната во Ирак во следните неколку денови.