TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извештајот е патоказ за идните активности, членството во ЕУ останува приоритет за Македонија

Вечер - 10.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој му ...

Кредибилни избори, продолжување на работата на СЈО и реформи – клучни пораки на новиот извештај за Македонија

24 Вести - 09.11.2016

Политичката криза во Македонија сеуште трае, а изборите во декември се само чекор кон нејзиното решавање, порача еврокомесарот Хан презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија, кој исто како лани е условен со спроведување на низа реформи, ...

Конкретни критики за стагнација во одредени области

Телма - 09.11.2016

„Немаше напредок во однос на минатогодишните препораки или отворените прашања кои се веќе идентификувани во „итните реформски приоритети“.“ Ова беше најчесто повторуваната реченица во обраќањето на евроамбасадорот Самуел Жбогар по објавувањето на ...

Жбогар: Извештајот не е добар

Нова ТВ - 09.11.2016

Задржувањето на препораката за преговорите е добрата работа, но извештајот во целина содржи многу критики за состојбата во земјата и за продолжената политичка криза, најголема од 2001, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес конференцијата во ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Р.С.Европа - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Иванов го доби извештајот од Жбогар: ЕУ да го исправи досегашниот погрешен пристап кон Македонија

МКД - 09.11.2016

Постојаните политички кризи во кои се наоѓа Република Македонија во голема мера се должат на предолгата статус кво состојба во интеграциите, му порача претседателот Ѓорѓе Иванов на Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република ...

Жбогар: Новата влада овој извештај да го претвори во безусловен

МКД - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Жбогар му го даде извештајот на ЕУ за Македонија на премиерот Димитриев

МКД - 09.11.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска имаше средба со новиот шеф на Делегацијата на Европската Унија во Скопје Самуел Жбогар, на која беа поздравени позитивните односи помеѓу Македонија ...

Иванов до Жбогар: По изборите, ЕУ да го исправи погрешниот пристап кон земјава

+инфо - 09.11.2016

Претседателот посочил на неопходноста за промена на статус кво состојбата, во рамки на отворањето на пристапните преговори за членство во ЕУ. Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на ЕУ во Македонија, попладнево на претседателот Ѓорге Иванов му го ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на претседателот Иванов

А1 On - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачил Извештајот за ...

Жбогар: Македонија назадува!

Фокус - 09.11.2016

Одејќи точка по точка од новиот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија, евроамбасадорот Самуел Жбогар заклучи дека пораките се лоши и дека не само што земјата не напреднала од лани, туку и има назадување во клучните критериуми ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

А1 On - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Нова препорака, стари услови – фер избори, да нема блокади за СЈО и итни реформи

ТВ21 - 09.11.2016

Исполнувањето на итните реформи како и спроведување на кредибилни, фер и меѓународно признати избори се двата предуслови кои Македонија ги доби во новиот извештај од Европската Комисија, во делот на политичките критериуми.

Жбогар: Извештајот не е добар, кризата трае премногу долго

+инфо - 09.11.2016

Назадување има во областа на судството, реформите во администрацијата, справување со корупцијата, а нема напредок ниту во економските критериуми. Ќе почнам со позитивната вест, а тоа е дека повторно е дадена позитивна препорака со услов спроведување ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на претседателот Иванов

Канал5 - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачил Извештајот за ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на претседателот Иванов

Телеграф - 09.11.2016

На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачил Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2016 година и го информирал за клучните оценки содржани во Извештајот, подготвен од Европската комисија Претседателот на ...

Димитриев го прими извештајот на ЕК: Членството во ЕУ останува приоритет

Точка - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, рече премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата во среда со евроамбасадорот Самуел Жбогар, ...

Иванов: Постојаните политички кризи се должат на предолгиот статус кво во евроинтеграциите

Точка - 09.11.2016

Евроамбасадорот Самуел Жбогар во средата на претседателот Ѓорге Иванов му го врачи Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2016 година и го информираше за клучните оценки содржани во извештајот, подготвен од Европската комисија.

Димитриев-Жбогар: Извештајот е патоказ за идните активности за ЕУ агендата

Сител - 09.11.2016

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2016 година како земја кандидат за членство во ЕУ може да послужи како добар патоказ за активностите што треба да ги спроведе новата Влада по завршувањето на претстојните избори, ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Точка - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

ДИМИТРЕИВ-ЖБОГДАР: Извештајот е патоказ за идните активности за ЕУ агендата

Телеграф - 09.11.2016

Се надевам дека со одржувањето на изборите и формирањето на политичката влада ЕУ агендата повторно ќе дојде на дневен ред, како еден од највисоките приоритети, рече Димитриев по средбата со Жбогар, на која евроамбасадорот му го предаде Извештајот за ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Сител - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Димитриев-Жбогар: Извештајот е патоказ за идните активности, членството во ЕУ останува приоритет за Македонија

Курир - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој му ...

Иванов на средба со евроамбасадорот Жбогар

Курир - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачи Извештајот за ...

Димитриев ќе оствари средба со евроамбасадорот Жбогар

Курир - 09.11.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска ќе оствари средба со евроамбасадорот и шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар.

Владата го доби извештајот на ЕК

Канал5 - 09.11.2016

Евроамбасадорот Самуел Жбогар му го предаде извештајот за напредокот на Македонија на претседателот Иванов кој потенцирал дека е неопходна промена на статус кво состојбата, во контекст на отворањето на пристапните преговори за членство со Европската ...

ИЗВЕШТАЈОТ KAKO ПРЕСЛИКАН ОД ЛАНСКИОТ: Македонија ја задржа препораката, условена со кредибилни избори (ФОТО)

Телеграф - 09.11.2016

Кризата трае премногу долго. Државните институции треба да ја вратат својата кредибилност, а ЕУ е подготвена да ве поддржи во трансформирањето на вашата земја, рече амбасадорот Жбогар Македонија доби нова препорака за почеток на преговорите за ...

Димитриев-Жбогар: Забелешките во извештајот се нов патоказ за нашите активности

Локално - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата со амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар, кој му ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Локално - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Жбогар: Институции треба да ја вратат својата кредибилност

Репортер - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Претседателот Иванов се сретна со амбасадорот Самуел Жбогар

Република - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачи Извештајот за ...

Иванов до Жбогар: ЕУ да го исправи досегашниот погрешен пристап кон Македонија

Стандард - 09.11.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска се сретна со амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија кој му го врачи Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2016 година и го информираше за клучните ...

Жбогар: ЕУ е подготвена да ве поддржи да ја трансформирате вашата земја

Стандард - 09.11.2016

„Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети“, изјави ...

Димитриев на средба со Жбогар ги прифати забелешките на Европската комисија

Фактор - 09.11.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев на средбата со евроамбасадарот на ЕУ Самуел Жбогар посочи дека земјата мора да ги прифати забелешките од Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во изминатата година и да ги искористи како ...

Димитриев – Жбогар: Европската агенда е приоритет на сите

Стандард - 09.11.2016

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2016 година како земја кандидат за членство во ЕУ може да послужи како добар патоказ за активностите што треба да ги спроведе новата Влада по завршувањето на претстојните избори, ...

Димитриев го прими извештајот на ЕК: Членството во ЕУ останува приоритет

Макфакс - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, рече премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата во среда со евроамбасадорот Самуел Жбогар, ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

МРТ - 09.11.2016

Владата што треба да биде формирана по изборите на 11-ти декември, како што кажа Жбогар, треба да ја искористи оваа можност и овој Извештај да го претвори во безусловен. Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за ...

Иванов до Жбогар: Политичката криза се должи и на статус кво состојбата со евроинтеграциите

Мета - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска се сретна со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, кој му го врачи Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2016 година и го информираше за клучните оценки содржани во ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на претседателот Иванов

Press24 - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачил Извештајот за ...

Димитриев-Жбогар: Членството во ЕУ останува приоритет за Македонија

Нетпрес - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој му ...

Димитриев-Жбогар: Извештајот е патоказ за идните активности за ЕУ агендата

Press24 - 09.11.2016

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2016 година како земја кандидат за членство во ЕУ може да послужи како добар патоказ за активностите што треба да ги спроведе новата Влада по завршувањето на претстојните избори, ...

Димитриев – Жбогар: Забелешките во извештајот се нов патоказ за нашите активности

Мета - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата со амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар, кој му ...

Жбогар: Сите политичари треба да обезбедат услови за веродостојни избори

Мета - 09.11.2016

Тоа што е позитивно е што препораката за почеток на пристапните преговори останува, но под услов изборите да бидат веродостојни и Договорот од Пржино да биде целосно имплементиран, порача амбасадорот на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар, презентирајќи го ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Нетпрес - 09.11.2016

Владата што треба да биде формирана по изборите на 11 декември, како што кажа Жбогар, треба да ја искористи оваа можност и овој Извештај да го претвори во безусловен. – Кризата трае премногу долго.

Иванов: Постојаните политички кризи се должат на предолгиот статус кво во евроинтеграциите

Макфакс - 09.11.2016

Евроамбасадорот Самуел Жбогар во средата на претседателот Ѓорге Иванов му го врачи Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2016 година и го информираше за клучните оценки содржани во извештајот, подготвен од Европската комисија.

Премиерот Димитриев се сретна со амбасадорот Жбогар

Република - 09.11.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска имаше средба со новиот шеф на Делегацијата на Европската Унија во Скопје Самуел Жбогар, на која беа поздравени позитивните односи помеѓу Македонија ...

Жбогар: Да се искористи можноста препораката да биде безусловна

МРТ - 09.11.2016

ЕУ ја услови Македонија со спроведување на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети. Евроамбасадорот Самуел Жбогар по објавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава во ...

Жбогар: Назадувања во многу области, но препораката сепак останува

Макфакс - 09.11.2016

Во најновиот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија се нотирани назадувања во многу области, но, сепак, она што е позитивно е што препораката за почеток на пристапните преговори останува, но под услов изборите да бидат ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

еМагазин - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, особено одржување на кредибилни избори и значителен напредок во спроведување ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Lider - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Иванов се сретна со евроамбасадорот Жбогар

Пулс24 - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачи Извештајот за ...

Средба Димитриев-Жбогар: Членството во ЕУ останува приоритет за Македонија

Пулс24 - 09.11.2016

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој му ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на претседателот Иванов

Телевизија Нова - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачил Извештајот за ...

Жбогар: Да се исполнат обврските и препораката да стане безусловна

Телевизија Нова - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Димитриев-Жбогар: Извештајот е патоказ за идните активности за ЕУ агендата

Телевизија Нова - 09.11.2016

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2016 година како земја кандидат за членство во ЕУ може да послужи како добар патоказ за активностите што треба да ги спроведе новата Влада по завршувањето на претстојните избори, ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на претседателот Иванов

Либертас - 09.11.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Самуел Жбогар, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија. На средбата, амбасадорот Жбогар на претседателот Иванов му го врачил Извештајот за ...

Жбогар: Да се исполнат обврските, државните институции треба да ја вратат својата кредибилност,

Либертас - 09.11.2016

Македонија и годинава доби уште една препорака за почнување преговори за членство во ЕУ, но таа е условена. Условеноста се однесува на спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори и идните реформски приоритети, изјави ...

Жбогар му го предаде извештајот на ЕК на Димитриев

Либертас - 09.11.2016

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2016 година како земја кандидат за членство во ЕУ може да послужи како добар патоказ за активностите што треба да ги спроведе новата Влада по завршувањето на претстојните избори, ...