TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со марш одбележан Светскиот ден на толеранција

Телма - 16.11.2014

Со транспаренти, пароли и знамиња учесниците на овогодинешниот Марш на толеранција пренесоа пораки за вечен крај на омразата. Групата симболично во 5 до 12 тргна од предц Музејот на град Скопје, следена од поголем број од нив, полициски службеници.

Владата практикува нетолеранција

Призма - 16.11.2014

Претставници на невладини огранизации и борци за човекови права, на Меѓународниот ден на толеранцијата маршираа низ главниот град и потсетија дека токму Владата е таа која со тоа што го поддржува говорот на омраза, ја промовира нетолеранцијата Под ...

ВИДЕО: Марш на толеранција со вперен прст кон владата

Р.С.Европа - 16.11.2014

Владата на Република Македонија во последните години практикува нетолеранција, промовира омраза против различните и ги остава неказнети сите што прават кривични дела, односно дела сторени од омраза.

ФОТО: Марш на толеранција во Скопје

Утрински - 16.11.2014

Десетици граѓани денеска во Скопје го прошетаа традиционалниот Марш на толеранција. Под мотото: Правда! Слобода! Еднаквост!, собирот беше закажан во 5 до 12 пред Музеј на Град Скопје, а продолжи кон улицата „Македонија“, „11 Октомври“, зградата на ...

Утре во 5 до 12 часот ќе се одржи шестиот Марш на толеранцијата

Фокус - 15.11.2014

Маршот ќе започне во 5 минути до 12 часот напладне, а збирното место ќе биде пред Музејот на Град Скопје. Хелсиншкиот комитет за човекови права, во соработка со „Цивил“, ги поканува сите граѓани да се придружат на утрешниот, шестиот Марш на ...

Меѓународен ден на толеранцијата

Канал5 - 16.11.2015

Македонската академија на науките и уметностите и Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го одбележуваат Меѓународниот ден на толеранцијата. По тој повод организираат дебата на тема „Мултикултурализмот и толеранцијата - миграциите и предизвиците на ...

ВИДЕО Маршот на толеранција посветен на сите жртви на омраза

+инфо - 16.11.2014

Секоја година овој ден, 16 ноември, го посветуваме за да потсетиме што значи толеранцијата, што значи разбирањето и што значи прифаќањето, рече претседателката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска по денешниот Марш на толернација, кој по шести ...

Маршот на толеранцијата тргнува денеска во 5 до 12

+инфо - 16.11.2014

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата, денеска во 11.55 часот, ќе се одржи шестиот Марш на толеранцијата во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Цивил - Центар за слобода, поддржани од десетина здруженија на граѓани.

Маршот на толеранцијата тргнува денеска во 5 до 12

Локално - 16.11.2014

Маршрутата на Маршот тргнува од Музеј на Град Скопје – улица Македонија – улица 11 Октомври – Влада на РМ – мост Гоце Делчев – плато пред Универзитетот на ЈИЕ, каде што ќе има сценски и диџејски ...

(Фото) Во Скопје Марш за толеранција

еМагазин - 16.11.2014

Светскиот ден на толеранцијата се обележа и во Македонија. За правда, слобода, еднаквост се маршираше и во Скопје. Настанот е во во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Цивил – Центар за слобода, поддржани од неколку здруженија на ...

(Галерија) Скопјани маршираа во име на толеранцијата

Фокус - 16.11.2014

Хелсиншкиот комитет и невладината „Цивил“ организираа Марш на толеранцијата во главниот град, симболично со почеток во пет минути до 12 часот пред Музејот на Град Скопје. Преку маршот тие уште еднаш ги повикаа институциите конечно да се запознаат со ...

5 до 12 – Марш на толеранцијата во недела

Либертас - 15.11.2014

Хелсиншкиот комитет за човекови права и невладината организација „Цивил“ организираат Марш на толеранцијата кој ќе се одржи во Скопје, недела, 16 ноември, симболично со почеток во 5 минути до 12 часот пред Музејот на Град Скопје.

Меѓународен ден на толеранцијата

А1 On - 16.11.2015

Македонската академија на науките и уметностите и Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го одбележуваат Меѓународниот ден на толеранцијата. По тој повод организираат дебата на тема „Мултикултурализмот и толеранцијата – миграциите и предизвиците на ...

ФОТО: Слаба посетеност на денешната геј парада во Скопје

Press24 - 16.11.2014

Денешната геј парада во Скопје која се организираше под насловот Марш на толеранцијата помина со многу слаба посетеност. Освен организаторите, речи си никој од граѓаните не се придружи на маршот кој промовираше толеранција и бараше да се запре ...

Денеска во Скопје марш за толеранција

Falanga - 16.11.2014

Маршрутата на Маршот тргнува од Музеј на Град Скопје – улица Македонија – улица 11 Октомври – Влада на РМ – мост Гоце Делчев – плато пред Универзитетот на ЈИЕ, каде што ќе има сценски и диџејски настап..

ВИДЕО: Марш на толеранција со вперен прст кон владата

Либертас - 16.11.2014

Кон владата како главен виновник за ширењето на говорот на омраза и злосторствата од омраза, го вперија прстот организаторите на денешниот, шести по ред, Марш на толеранцијата во Скопје, пренесе Радио Слободна Европа .

Бидете дел: Марш на толеранцијата во 5 минути до 12 часот напладне

Фактор - 16.11.2014

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата денеска во 5 минути до 12 часот напладне пред Музејот на Град Скопје ќе се одржи марш на толеранцијата, организиран од страна на Хелсиншкиот комитет и невладината Цивил .

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на толеранција

Република - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

ФОТО: Слаба посетеност на денешната геј парада во Скопје

Maxim - 16.11.2014

Денешната геј парада во Скопје која се организираше под насловот Марш на толеранцијата помина со многу слаба посетеност. Освен организаторите, речи си никој од граѓаните не се придружи на маршот кој промовираше толеранција и бараше да се запре ...

Марш на толеранција – во 5 до 12 од Музеј на Град Скопје

Либертас - 16.11.2014

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата, денеска во 11.55 часот, ќе се одржи шестиот Марш на толеранцијата во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Цивил – Центар за слобода, со поддршка од десетина здруженија на граѓани.

Марш на толеранцијата во Скопје, апел да престане омразата

Макфакс - 16.11.2014

Хелсиншкиот комитет за човекови права и Цивил – Центар за слобода ги повикува сите граѓански организации и активисти да го поддржат Маршот на толеранцијата којшто ќе се одржи во недела во Скопје со почеток во 5 минути до 12 часот напладне, пред ...

Денеска светот го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата

Falanga - 16.11.2014

Да придонесеме кон градење на општество во кое владее мирот, толеранцијата и љубовта, наведува во пораката Комисијата. Во нашиот заеднички свет, промовирање на.... Денеска во светот се одбележува Денот на толеранцијата! Според Комисијата за заштита ...

ВИДЕО: Марш на толеранцијата

А1 On - 16.11.2014

Како и секоја година, со марш низ улиците на Скопје, 16. ноември посветен на толеранцијата, и на будење на чувството за прифаќање и разбирање на различностите. -Сведоци сме дека изминативе години е зголемен бројот на кривичните дела од омраза.

ГАЛЕРИЈА Повеќе полиција од демонстранти на Маршот за толеранција

+инфо - 16.11.2014

Во 5 до 12 денеска во Скопје тргна Маршот на толеранција под мотото Правда! Слобода! Еднаквост! Како што може да се забележи од фотографиите, пред почетокот на Маршот во голем беше присутна полицијата.

[Фото] Под силно полициско обезбедување граѓаните во Скопје маршираа за толеранција

Радио МОФ - 16.11.2014

Под силно полициско обезбедување стотина активисти, претставници на невладини организации и граѓани излегоа на денешниот „Марш на толеранција“ кој се организира под мотото „Правда! Слобода! Еднаквост!“ Групата се собра пред Музејот на Град Скопје, ...

Меѓународен ден на толеранција

24 Вести - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Полицајци го чуваат протесниот Марш на толеранција во Скопје

Либертас - 16.11.2014

Во 5 до 12 денеска во Скопје тргна Маршот на толеранција под мотото Правда! Слобода! Еднаквост! Како што може да се забележи од фотографиите, пред почетокот на Маршот во голем беше присутна полицијата,јави плусинфо.

„Марш на толеранцијата“ - за омразата, за поделбите, за слободата на говорот

Нова ТВ - 16.11.2014

Во Скопје се одржа „Марш на толеранцијата“ во кој учествуваа над стотина граѓани кои бараа правда, слобода и еднаквост. Граѓаните маршот го започнаа симболично во 5 до 12 часот од Музеј на Град Скопје, и рутета се движеше преку плоштадот ...

Меѓународен ден на толеранцијата

Сител - 16.11.2015

Македонската академија на науките и уметностите и Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го одбележуваат Меѓународниот ден на толеранцијата. По тој повод организираат дебата на тема „Мултикултурализмот и толеранцијата - миграциите и предизвиците на ...

Меѓународен ден на толеранцијата

Lider - 16.11.2015

Македонската академија на науките и уметностите и Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го одбележуваат Меѓународниот ден на толеранцијата. По тој повод организираат дебата на тема „Мултикултурализмот и толеранцијата – миграциите и предизвиците на ...

ОПШТЕСТВО БЕЗ НАСИЛСТВО: Меѓународен ден на толеранција

Телеграф - 16.11.2014

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата Коалицијата на невладините организации, бара слободен проток на идеи, квалитетно образование за сите, почитување на човековите права, како и разбирање на различноста на културите Светот денеска го ...

Денеска е меѓународниот ден на толеранцијата

Курир - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Меѓународен ден на толеранција

Press24 - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Денеска е Светски ден на толеранцијата

Нетпрес - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Денес се одбележува меѓународниот ден на толеранцијата

Пулс24 - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Денес е меѓународен ден на толеранцијата

Н.Македонија - 16.11.2014

Според Комисијата за заштита од дискриминација, овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат човековите права Комисијата повикува на почитување на различностите и ги ...

Денеска е меѓународниот ден на толеранцијата

Вечер - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Меѓународниот ден на толеранцијата се одбележува денес низ светот

Шеталиште - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Заштитата од дискриминација на овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат човековите права.

Меѓународен ден на толеранција

МРТ - 16.11.2014

Комисијата повикува на почитување на различностите и ги охрабрува граѓаните да поднесуваат претставки за дискриминација со цел нејзино намалување... Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември.

Денеска е меѓународен ден на толеранцијата

Денешен - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември. Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...

Меѓународен ден на толеранција

Алфа - 16.11.2014

Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат човековите права. Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на ...

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата

Делчево Денес - 16.11.2014

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден на толеранцијата 16-ти ноември… Според Комисијата за заштита од дискриминација овој ден претставува можност за секој граѓанин да се декларира за толерантно општество без насилство, во кое се почитуваат ...